پنجشنبه، 17 آذر 1401 - Thu, 08th Dec 2022
صفحه اصلی  -  
سیاسی  -  
اقتصادی  -  
اجتماعی  -  
ورزشی  -  
فرهنگی  -  
پزشکی  -  
علمی  -  
فناوری  -  
حوادث  -  
بین الملل  -  
استانها  -  
کرونا

 
 


پست الکترونیکی:

 


اونس طلا 1,782.39
طلای 18 15,764,000
سکه امامی 173,900,000
بهار ازادی 169,450,000
دلار امریکا
یورو
لیر ترکیه
درهم امارات
پوند انگلیس
بیت کویین
بیشتر + کد نمایش

 
آموزش حسابداری ویژه بازار کار چیست؟
بروزرسانی: 08:49


آموزش حسابداری ویژه بازار کار چیست؟
مقدمه:

برای آشنایی با هر مبحثی نیاز است که در ابتدا یک تعریف کلی از آن را بدانیم. حسابداری عبارت است از فن ثبت، طبقه بندی و تلخیس فعالیتهای مالی یک موسسه در قالب اعداد قابل سنجش به پول و تفسیر نتایج حاصله از بررسی این اعداد.

در این مقاله وضعیت بازار کار، درآمد حسابداران، موانعی که حسابدار برای ورود به بازار کار با آن روبروست، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.  همچنین در پایان، بهترین دوره آموزش حسابداری ویژه بازار کار همراه با سرفصل دروس قرار گرفته است که شما  می توانید برحسب نیاز و در صورت تمایل، دوره مربوطه را شرکت کند. 

وضعیت بازار کار برای حسابداری

در حال حاضر تمامی شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی، نیازمند حسابدار هستند. با وجود تمامی پیشرفت‌هایی که در فناوری حاصل شده است، هنوز هیچ اپلیکیشنی نمی‌تواند جای حسابداران را بگیرد. به همین دلیل، پیشبینی می‌شود که با رشد کلی مشاغل در دهه‌ی پیش رو، نیاز به حسابداران نیز افزایش یابد. انتظار می رود که از سال ۲۰۱۹ تا سال ۲۰۲۹، بازار کار این رشته، چهار درصد رشد داشته باشد. این میزان رشد، با میانگین رشد تمامی مشاغل دیگر، برابر می‌باشد.

بخش های اقتصادی و تجاری که نیاز به این شغل ها در آنها بیش از سایر بخش هاست عبارتند از:

 1. شرکت های حسابداری و سازمان های مالی
 2. بانک ها و موسسات مالی و اعتباری
 3. شرکت های خصوصی یا دولتی بزرگ مثل ایرانخودرو، دی جی کالا، اسنپ و....
 4.  شرکت های فعال در بخش خدمات عمومی مثل آموزشگاه ها

درآمد حسابداران چقدر است؟

درآمد حسابداری بسته به نوع حسابداری (سازمان خصوصی، دولتی یا غیرانتفاعی)، تا حدودی متفاوت خواهد بود. حقوق حسابدار  تحت‌تأثیر عوامل متعددی است که می توان تحصیلات، سابقه کاری، توانایی، تجربه و مهارت و همچنین شرکتی که در آن کار می کند را نام برد. حسابداری صنعت گسترده ای است که خدماتی مانند حسابرسی داخلی و خارجی، دادرسی مالیاتی ، بدهی ها و مالیات و تهیه گزارش مالی را در بر می گیرد.
 

حسابداری نه‌تنها در ایران بلکه در تمام دنیا به‌عنوان یک شغل پُردرآمد شناخته شده است. به‌طورکلی متوسط حقوق دریافتی یک حسابدار در ایران، ماهی ۸ میلیون است و هرچقدر در کار خود ماهرتر باشد، این مبلغ به ۱۰ تا ۲۰ میلیون در ماه می‌رسد.

موانع ورود دانش آموخته حسابداری به بازار کار

رفع نیازهای اطلاعاتی استفاده کنندگان خرد و کلان، مستلزم داشتن یک نظام حسابداری کارآمد است. از سوی دیگر، برخورداری از چنین نظامی نیازمند داشتن نیروهای متخصص حسابداری و همچنین وجود یک ساختار آموزشی مناسب می باشد. از آموزش حسابداران آینده و مشارکت موثر آنها در فراهم ساختن اطلاعات مالی دقیق و قابل اعتماد و همچنین تجزیه و تحلیل چنین اطلاعاتی، برای توسعه پایدار کشورهای در حال توسعه ای مانند ایران، اهمیت فراوانی دارد.

در حال حاضر  و با توجه به وقوع تحولات اقتصادی محتوایی در کشور، چنین به نظر می رسد که نحوه پذیرش دانشجو در این رشته و همچنین نظام آموزشی حسابداری از نارسایی بنیادی برخوردار است. به گونه ای که توان کافی برای تربیت نیروهای متخصص در این رشته را ندارد. برای رفع این نارسایی ها، اولین گام شناسایی موانع رشد یا پیشرفت آموزش حسابداری می باشد.

با جمع بندی موانعی که فارغ التحصیل حسابداری برای ورود به بازار کار با آن روبروست می توان عوامل زیر را برشمرد:

الف): تمرکز بر تئوری و حفظیات در نظام آموزشی

همچون دیگر رشته های دانشگاهی در ایران، کلیات مفاد آموزش حسابداری در ایران، مبتنی برتئوری و بر مبنای محفوظات است. هنوز در نظام آموزش عالی، کسب مهارت، کسب دانش فنی و توجه به خلاقیت ها و کارآفرینی و ایده پردازی جایگاه تعریف شده ای ندارد. هنوز رشته های تحصیلی در دانشگاه ها، بدون ارتباط با صنعت و بدون در نظر گرفتن نیاز جامعه و صنایع و تربیت نیروی متخصص برای رفع نیاز صنایع و مراکز تولیدی در تمامی زمینه ها به کار خود ادامه می دهند.

  ب): محیط کار کارآموزی:

حسابداران مانند دیگر مشاغل هر چقدر هم که در فضای آموزشی فعالیت کرده باشند، تا وقتی که در یک شرکت و سازمان یا تیم واقعی با پروژه‌های واقعی دست و پنجه نرم نکنند، در فرآیند و مسیر رشد درست و اصلی قرار نمی‌گیرند.  برای حسابداران انتخاب صحیح محیط کارآموزی یکی از موارد بسیار مهم و سرنوشت ساز است. بعد از تحصیلات دانشگاهی و تصمیم به گذراندن دوره کارآموزی، حسابدار  نیاز هست که محیطی را انتخاب کند که راه پیشرفت را برایش سهل و آسان کند. انتخاب نادرست و اشتباه محیط کارآموزی یکی از مهم ترین موانع پیشرفت آموزش حسابداری در ایران به حساب می آید . 

 

ج) : کمبود استادان و هیئت علمی ‏ واجد شرایط

یکی از علل عمده عدم‏ رشد آموزش حسابداری در ایران فقدان و نبود استادان ماهر با توانایی بالا به اندازه کافی است و اکثر استادان با تجربه در چند شهر عمده و دانشگاه های مطرح به‏ تدریس مشغول هستند. همچنین اکثر استادان به دلیل مشکلات اقتصادی‏ برای تامین زندگی خود به تدریس در چندین دانشگاه می‏‌پردازند یا به فعالیت هایی‏ غیر از تخصص خود مشغول هستند. و این مساله باعث می شود که زمان و حوصله کافی جهت آموزش به شاگردان و دانشجویان خود نداشته باشند و نتایج این مساله را ما در دانش فارغ التحصیلان می بینیم.

د) : نبود تناسب تحصیلات دانشگاهی همگاهنگ با بازار کار

درحالی‌که از یک‌سو ما با مازاد نیروهای دارای مدرک دانشگاهی مواجه هستیم در سمت دیگر کارفرمایان ما در بازار از کمبود حسابداران متخصص شکایت می کنند. از آنجایی‌ که فارغ التحصیلان می بایست در بازار کار، آموخته های دانشگاهی خود را به کار بگیرند، مفاد و سرفصل های ارائه شده در محیط دانشگاهی نمی تواند جوابگوی نیاز بازار کار باشد.

با این ‌حال علیرغم نقش مؤثر حسابداری در تصمیم گیری های اقتصادی و مالی، جایگاه و موقعیت حسابداری در ایران به‌عنوان یک علم دانشگاهی و ابزار تصمیم گیری بنا به دلایلی مانند ابهام نقش علمی رشته حسابداری در حل مشکلات مالی و عدم وجود سازمان های مستقل حرفه‌ای غیردولتی و عدم ارتباط صنفی مستمر بین اعضای حرفه‌ای مناسب نیست و حتی آمارها نشان می دهد که بسیاری از دانشجویان تمایل خود را برای ادامه تحصیل و اشتغال در حرفه حسابداری از دست داده­‌اند.

­آنچه که مشخص است این است که محتوای دروس حسابداری باید بر اساس تقاضای بازار، نه بر اساس علایق دانشگاه تعیین شود. هدف علم حسابداری آموزش حسابداری نیست بلکه آموزش به دانشجویانی است که حسابدار می ‏شوند. پیشرفت‏ های فنی و علمی در زمینه حسابداری از یک‌ طرف و رشد شتابان اقتصادی از طرف دیگر این نیاز را به وجود آورده است که حرفه حسابداری به‌سرعت خود را با شرایط تطبیق دهد و به‌عنوان یک دانش تخصصی مطرح گردد، این تحولات ناشی از تغییراتی است که در نیازهای جامعه به وجود آمده و پاسخ ندادن به ‌موقع به تغییراتی که در نیازهای جامعه به وجود می‌آید نتایج مخربی را به دنبال خواهد داشت.

در این راستا گذراندن دوره های عمومی و تخصصی حسابداری برای کسانی که جویای کار در این رشته هستند می تواند به آنها کمک کند تا دانش و تجربه خود را در این شاخه افزایش دهند تا با علم و تجربه بیشتری وارد بازار کار شوند.

موسسه آموزش عالی آزاد فن آوران حکیم  با بیش از  15 سال سابقه در امر آموزش و اشراف داشتن به محتوا و مواردی که بازار کار حسابداری به آن نیاز دارد، دوره آموزش حسابداری  را با اساتید مجرب و آشنا به  علم روز برگزار می کند. سرفصل ها و مطالبی که در دوره های حسابداری در مجموعه فن آوران حکیم درس داده می شود شامل مواردی است که در پایان دوره ها، دانش پذیر، تمامی مطالبی که یک حسابدار در یک شرکت نیاز به آن دارد را فرا می گیرد.

 

مزیت های شرکت در دوره های حسابداری فن آوران حکیم:

 1. ارائه سرفصل ها مطابق با شرایط محیطی و کسب و کار در ایران
 2. ایجاد ارتباط سازنده و بهره گیری از تجربیات دیگران برای کسب و کار
 3. برخورداری از اساتید مجرب و مطرح کشوری در حوزه کسب و کار
 4. اعطای گواهی نامه قابل ترجمه و مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
 5. برگزاری دوره ها در ساعات غیر اداری و مشاهده ویدئو کلاس ها در ساعات دلخواه
 6. ارائه مطالب و مباحث به صورت مطالعه موردی و متدهای برتر و روز دنیا
 7. تقویت و پرورش مهارت های مدیریتی و تعمیق دانش راهبردی مدیریت کسب و کار
 8. آشنایی با چالش ها و ماهیت کاربردی کارگاه ها به منظور کسب تخصص و مهارت های مدیریتی

دوره های حسابداری مورد تدریس در این موسسه، به سه دوره DBA حسابداری، حسابداری کاربردی و مشاورعالی مالیاتی تقسیم می شود.

الف) : دوره عالی DBA حسابداری

دوره ای تخصصی برای دانش آموخته ها در رشته‌های حسابداری و مدیریت است که به صورت حرفه‌ای در حوزه حسابداری، مالی و مالیاتی تمرکز دارد و دروس تدریس شده شامل موارد زیر است:

 • تشخیص ، تحلیل و حل مسائل سازمانی
 • قانون مالیات های مستقیم
 • قانون مالیات برارزش افزوده و پایانه های فروشگاهی
 • استاندارد های کاربردی حسابداری ایران
 • مروری بر حسابرسی صورت های مالی
 • تجزیه و تحلیل صورت های مالی
 • کنترل داخلی و مدیریت ریسک
 • استاندارد های بیم المللی گزارشگری (IFRS) 
 • استاندارد های مدرن روابط عمومی
 • قانون مبارزه با پولشویی و فساد اداری
 • دادرسی مالیاتی
 • نکاتی مهم در تحریر لوایح مالیاتی
 • روانشناسی سازمانی محیط کار
 • اصول و فنون مدیریت جلسه
 • تحلیل فضای کسب و کار ایران
 • حاکمیت شرکتی و حسابرسی داخلی
 • مدیریت و برنامه ریزی استراتژیک
 • حسابداری مدیریت
 • قوانین کار و تامین اجتماعی (با رویکردی برحسابرسی بیمه)

ب): حسابداری کاربردی

دوره جامع حسابداری کاربردی آغاز راهی است برای کسانی که دوست دارند به‌ عنوان حسابدار جذب بازار کار شوند. در حقیقت، کسانی که هیچ آشنایی با فن حسابداری ندارند از این جا باید شروع کنند. آموزش حسابداری کاربردی حتی برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های حسابداری، مدیریت و اقتصاد، و حتی دانش آموختگان رشته های غیرمرتبط، در خصوص تکمیل و انطباق دانش‌آموخته‌های خویش با محیط واقعی کار و آشنایی با فن حسابداری در بازار کار پیشنهاد می‌شود. دروس تدریس شده در این دوره شامل موارد زیر می باشد:

 • شناخت عناصر صورت های مالی، معادله اساسی حسابداری
 • فرآیند شناخت، اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و ثبت رویداد های مالی
 • تراز آزمایشی
 • دارایی های ثابت و روش های محاسبه هزینه استهلاک
 • بدهی ها و مطالبات
 • حقوق و دستمزد
 • کالا های امانی
 • اصلاح و بستن حساب
 • تهیه صورت های مالی اساسی
 • ­ تدوین اظهارنامه اشخاص حقیقی و حقوقی
 • حسابداری موجودی کالا
 • موجودی نقدی و بانک ها و تنخواه گردان
 • بدهی ها و مطالبات

موسسه آموزش عالی آزاد فن آوران حکیم برگزارکننده دوره حسابداری کاربردی ویژه بازار کار در ایران با ارائه مدرک وزارت علوم

برای اطلاعات بیشتر در باره این دوره آموزش حسابداری عدد 4 را به 1000282801 ارسال نمائید.. و یا به سایت Fhakim.ac.ir مراجعه کنید.

ج): مشاور عالی مالیاتی

با پیچیده‌تر شدن فضای کسب و کارهای امروزی و نحوه مالیات ستانی دولت، حضور یک مشاور مالیاتی متخصص و خبره در کنار مدیران سازمان‌ها و صاحبان مشاغل بیش از پیش احساس می‌شود. یک مشاور مالیاتی به اشخاص حقیقی و یا حقوقی کمک می‌کنند تا با آگاهی کامل به فضای کسب و کار قدم نهاده و از امتیازاتی که قانون برای آنها در نظر گرفته به خوبی استفاده کنند. زمانی این ضرورت بیش از پیش احساس می‌شود که بین سازمان امور مالیاتی و مودیان مالیاتی اختلافی صورت می‌گیرد. در دوره مشاور مالیاتی دانش پذیر دروس زیر را فرا می گیرد:

 • قوانین مالیات های مستقیم و  قانون مالیات بر ارزش افزوده
 • بدهی ها و مطالبات
 • مجموعه قوانین کار، تامین اجتماعی و تجارت با رویکردی بر حسابرسی مالیاتی
 • دادرسی مالیاتی
 • تحریر لوایح مالیاتی
 • قانون مبارزه با پولشویی و فساد اداری
 • قانون جدید چک
 • قانون جدید چک

 


 
اخبار داغ:
هجمه ناشیانه اصولگرایان به سیدمحمدخاتمی محبوب؟
برای اولین بار منتشر شد| ماجرای میهمانی مهم در منزل رهبری و استخاره گرفتن
مقتول تعرض کرد، او را کشتم
ماجرای اعلام برائت بدری خامنه ای خواهر آیت الله خامنه ای از برادرش
جوان شاهرودی جان خود را برای نجات یک سگ از دست داد
شاکی پرسپولیس تخفیف داد؟
حرف های عجیب «امین حیایی» درباره همسر اولش
ستاره جنجالی استقلال جدا می شود؟
سردار حاجی زمانی: 50 درصد زیرسازی خط آهن سریع السیر تهران - اصفهان انجام شد
سرمربی جدید تراکتور وارد تبریز شد
یک نماینده مجلس: زنان بازداشت شده در اغتشاشات اهل فحشا بودند
میانیگن حقوق کارمندان چند میلیون تومان است؟
کدام تیم بیشترین شانس را برای قهرمانی در جام جهانی 2022 قطر را دارد؟
حمله عجیب به یک ستاره: بازیکن پرسپولیس بی جا کرده برای یحیی ناز کند!
استخدام آماده لذیذ
واکنش سخنگوی وزارت خارجه به حذف «پرس تی وی» از «یوتل ست»
ساپینتو کدام بازیکنان را به استقلال دعوت کرد ؟
استخدام منشی آشنا به کامپیوتر در موسسه مهاجران ملل مهرداد
مصرف خانگی دو برابر شد، قطع گاز کارخانه ها، با قیمت ها چه خواهد کرد؟/ افزایش قیمت؛ جایگزین قطع گاز؟
پیش بینی کارشناسان روسیه در مورد افزایش بهای نفت
پایان مشکل آنتن دهی تلفن همراه در 63 روستای مازندران
تخلیه آبخوان ها در اصفهان خطر وقوع سیلاب را تشدید می کند
کاهش استفاده از فیلترشکن؛ بهانه بعدی افزایش اختلالات اینترنت
استفاده عجیب از گاوها برای جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی ! | نجات دهنده ای از جنس مخاط گاو
14 ماده غذایی ضرروری برای داشتن پوستی سالم/ مواد غذایی که پوستی شگفت انگیز را برای شما تضمین می کنند

موضوعات داغ:
تیم ملی برزیل
شهرستان رباط کریم
آیت الله خامنه ای
معاون اجرایی رییس جمهور
انتقال بیماری
علیرضا فغانی
سخنگوی وزارت
ناصرالدین شاه قاجار
بیماری های مقاربتی
جام جهانی 2022 قطر
ویروس آنفلوانزا
ودول زمانی
پتروشیمی لردگان
ترکیب استقلال برابر سپاهان
آزادی زنان
عراق و ایران
جوانمرگ
توزیع بسته
تازه یاب
سوابق
تست pcr
تودیع معارفه
دستگاه پولیش
رد صلاحیت افراد
زمین لرزه
ورزشگاه الغدیر اهواز
چال گندم
کاهش ذخایر ارزی
صوفی آباد
زنان عربستانی
وزارت امور خارجه ایران
حجت الاسلام والمسلمین
کریستیانو رونالدو
مسابقات جام جهانی
حقوق کارکنان دولت
آگهی های استخدامی
اختلالات اینترنت
وزارت امور خارجه
ریکاردو ساپینتو
شبکه پرس تی وی
سیاوش یزدانی
پرسپولیسی ها
کارکنان دولت
ایالات متحده
کنفرانس خبری
فوتبال ایران
فوتبال جهان
حجت الاسلام
رهبر انقلاب
ناصر کنعانی
اطلاع رسانی
تعدادی از بازیکنان استقلال
سرمربی تیم فوتبال استقلال
ارتباطات و فناوری اطلاعات
شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
دانشگاه علامه طباطبایی
داور بین المللی فوتبال
کمیسیون امنیت ملی مجلس
شهادت حضرت فاطمه زهرا
عضو هیات علمی دانشگاه
نشست خبری پیش از بازی
سازمان عفو بین الملل
تیم ملی فوتبال ایران
کمیسیون فرهنگی مجلس
از بازیکنان استقلال
ایالات متحده آمریکا
دانشگاه آزاد اسلامی
وزارت فرهنگ و ارشاد
تیم فوتبال تراکتور
تیم فوتبال استقلال
سرمربی تیم استقلال
پایگاه اطلاع رسانی
مصدومیت عارف غلامی
هواداران پرسپولیس
حضرت فاطمه زهرا (س)
وزیر ورزش و جوانان
روزنامه آرمان ملی
کمیسیون امنیت ملی
ارتباطات و فناوری
بازیکنان استقلال


 


همه حقوق این سایت برای قطره محفوظ است. قطره مسئولیتی در قبال محتوای مطالب ندارد.
تمامی خدمات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.