سه شنبه، 7 تیر 1401 - Tue, 28th Jun 2022
 
 


پست الکترونیکی:

 


اونس طلا 1,822.77
طلای 18 13,681,000
سکه امامی 143,930,000
بهار ازادی 135,980,000
دلار امریکا
یورو
لیر ترکیه 18,700
درهم امارات
پوند انگلیس 376,850
بیت کویین
بیشتر + کد نمایش

 
قرارداد آتی یا فیوچرز چیست؟ تعریف ساده معاملات فیوچرز
بروزرسانی: 16:42


قرارداد آتی یا فیوچرز چیست؟ تعریف ساده معاملات فیوچرز


قرارداد آتی یک توافقنامه قانونی بین دو طرف برای مبادله دارایی با قیمت از پیش تعیین شده در تاریخ معینی در آینده است. قرارداد های آتی در بورس معامله می شوند و می توانند برای به دست آوردن ارزش دارایی های مختلف مانند کالاها یا شاخص ها مورد استفاده قرار گیرند. آنها معمولاً "آینده" نامیده می شوند. در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه ی کار کردن این قرار داد ها بپردازیم.

قراردادهای آتی چگونه کار می کنند؟

قراردادهای آتی برای تعیین کیفیت و کمیت دارایی پایه استاندارد می شوند. هنگامی که معامله گر قرارداد آتی را خریداری می کند، تعهد می کند که دارایی اصلی را با قیمت مورد توافق در پایان این قرارداد خریداری کند. اگر معامله گر قرارداد آتی را بفروشد، ملزم به فروش دارایی در تاریخ انقضا به قیمت توافق شده است.

در حالی که برخی از قراردادهای آتی نیاز به تغییر دارایی فیزیکی دارند، برخی دیگر می توانند به صورت نقدی تسویه شوند. وقتی معامله گران به صورت نقدی تسویه می کنند، با قیمت تعیین شده در قرارداد معامله می کنند که ممکن است با قیمت فعلی بازار متفاوت باشد. تمام قراردادهای آتی دارای تاریخ انقضاء هستند: تاریخی که دارایی اساسی باید در آینده تحویل داده شود. این نرخ با نرخ لحظه ای متفاوت است، که نشان دهنده قیمت یک بازار است اگر معامله در همان روز به پایان برسد.

تولید کنندگان کالا اغلب از قراردادهای آتی برای تضمین قیمت محصول خود قبل از فروش استفاده می کنند، زیرا راهی برای محافظت از قیمت دارایی در بلند مدت و ثابت نگه داشتن قیمت ها ارائه می دهند. با این حال، اکثر خرده فروشان معاملات آتی را به قصد فروش مجدد آنها با قیمت بالاتر و کسب سود خریداری می کنند. معاملات آتی غالباً برای محافظت از سایر معاملات یا به منظور سوداگری محض مورد استفاده قرار می گیرد .

 قرارداد آتی توافق بین دو شرکت کنندگان در بازار ناشناس، یک فروشنده و یک خریدار است. فروشنده متعهد می شود مقدار استانداردی از یک ابزار مالی خاص (یا یک کالا) را با قیمت مشخص و در زمان معین آینده تحویل دهد. از سوی دیگر، خریدار متعهد می شود که کالاهایی را که قرارداد بر اساس آن بر اساس تاریخ تحویل است، تحویل بگیرد.

 

قرارداد آتی در دانش مالی و اقتصاد

قرارداد آینده یا قرارداد آتی، نوعی ابزار مشتقه در دانش مالی و اقتصاد است، که قابلیت خرید و فروش در بازارهای مالی را دارا می‌ باشد. در این قرارداد بر پایه عقد صلح، یک طرف توافق می‌ کند که در سر رسید معین، مقدار مشخصی از کالا را در عوض قیمتی که اکنون تعیین می‌ کنند، به طرف دیگر معامله آتی تحویل دهد قرارداد آتی معامله ای است که بین دو طرف دیگر (خریدار و فروشنده) در یک بازار منظم به نام "بازار آتی" معامله می شود.

در بین قراردادهای آتی قابل معامله در بورس به دسته های زیر را براساس دارایی هایی که برای آن منعقد شده اند، وجود دارد : مالی، ارزی،  شاخصی، فلزات گران بها، فلزات غیر آهنی، انرژی، کشاورزی، غذایی.

با توجه به روش تسویه متقابل، قراردادهای آتی به تحویل پذیر تقسیم می شوند، هنگامی که طبق قرارداد لازم است دارایی اصلی را به صورت فیزیکی تهیه کرده و هزینه آن را به طور کامل پرداخت کنید و تسویه حساب، زمانی که در پایان دوره قرارداد شرکت کنندگان در معامله تسویه می شوند، تفاوت قیمت پرداخت می شود.

خرید آتی چگونه صورت می گیرد؟

خرید آتی، باز شدن یک موقعیت بلند، فروش، باز کردن یک موقعیت کوتاه نامیده می شود. با توجه به اینکه قرارداد ها استاندارد هستند، در همان مبادله، خرید و فروش متقابلاً یکدیگر را پوشش می دهند. بنابراین، اگر یک سرمایه گذار پنج قرارداد آتی برای نفت خام برنت بخرد و متعاقباً سه مورد را بفروشد، کل حساب او معادل دو موقعیت بلند است. در نتیجه، وی متعهد شد که تنها دو قطعه استاندارد روغن عرضه کند. اگر بعداً، قبل از انقضای قرارداد، یعنی قبل از تحویل، دو قرارداد بفروشد، به هیچ وجه نفت را تحویل نمی دهد. در واقع، این همان چیزی است که اتفاق می افتد: تنها درصد کمی از معاملات به تحویل واقعی می رسد. در این حالت، درآمد یا زیان سرمایه گذار توسط صرافی طی فرآیند تسویه توسط دفتر تسویه حساب صرافی محاسبه می شود.

برای افتتاح موقعیت در بورس، یک وثیقه اولیه مورد نیاز است که به آن حاشیه سپرده یا وثیقه گفته می شود. در پایان هر روز، تعهدات متقابل با نماینده ترین قیمت، معمولاً در پایان بورس محاسبه می شود. تفاوت حاصله بین قیمت افتتاح موقعیت ها و قیمت پایانی یا به حساب سرمایه گذار واریز می شود یا بدهکار می شود. هنگامی که وجوه رایگان پس از محاسبه مجدد برای حفظ حاشیه سپرده مورد نیاز برای هر موقعیت باز کافی نباشد، حاشیه تنوع ایجاد می شود، مبلغی که سرمایه گذار باید قبل از شروع جلسه معاملاتی بعدی به حساب تسویه حساب صرافی واریز کند. در آغاز روز معاملاتی، موقعیت های باز ورودی با قیمت پایانی جلسه قبل در نظر گرفته می شود، زیرا تفاوت قبلاً تسویه شده است.

چنین سیستم معاملاتی حاشیه با حاشیه اولیه نسبتاً کم، محاسبه مجدد قیمت روزانه و کسر یا تعهدی از تفاوت، قرارداد آتی را برای دلالان جذاب می کند. در عین حال، معاملات آتی یکی از مخاطره آمیز ترین فعالیت ها در بازار سرمایه گذاری است.

از سوی دیگر، بازار آتی به تأمین کنندگان و خریداران این امکان را می دهد که ریسک های خود را در ارتباط با تغییرات قیمت های آینده، تحت پوشش قرار دهند. و به دلیل سیستم مشارکت های حاشیه ای، شرکت کنندگان می توانند وجوه بیمه را در حداقل قابل قبول تغییر دهند.

 

معاملات آتی به معنی پذیرش یا تحویل کالا نیست!

هنگام خرید قرارداد آتی، متعهد می شوید چیزی را که هنوز برای فروش آماده نشده است (و ممکن است هنوز وجود نداشته باشد) تحویل بگیرید. علاوه بر این، هنگامی که یک قرارداد آینده را در بازار کالا خریداری می کنید  این بدان معنا نیست که پس از انقضای مدت،  شما باید خود کالا را بپذیرید.


قرارداد آتی یا قراردادهای آینده نوع خاصی از مشتقات مالی است که هدف اصلی آن تعیین قیمت یک ابزار (کالا، مواد اولیه، ارز و غیره) است. معاملات آتی تعهدی را به دو طرف تحمیل می کند: با امضای این قرارداد، فروشنده متعهد به فروش می شود و خریدار،  به قیمتی که هنگام امضای قرارداد و توافق شده در آن توافق شده است، خریداری می کند. بازار آتی یک بازار متمرکز برای خریداران و فروشندگان در سراسر جهان است که در آن ملاقات می کنند و قراردادهای آتی را منعقد می کنند. اکثر صرافی ها از سیستم های تجارت الکترونیکی برای کاهش هزینه های معاملاتی و سرعت بخشیدن به اجرا استفاده می کنند.
 قیمت هر قرارداد در طول جلسه معاملاتی در واکنش به رویدادهای اقتصادی و فعالیت بازار متغیر است.
آیا به دنبال خرید چیزی هستید و می خواهید با فروشنده توافق کنید که تعداد مشخصی از اقلام را در یک مجموعه از پیش تعیین شده برای ماه آینده برای ماه آینده دریافت کنید؟ این قرارداد با فروشنده بسیار شبیه قرارداد آتی است به این معنا که شما با دریافت کالا در آینده موافقت کرده اید. قیمت و شرایط تحویل نیز از پیش تعیین شده است.  مهمترین نتیجه در اینجا این است که قرارداد آینده یا آتی معامله بین 2 طرف است:

 یکی از آنها موقعیت کوتاهی دارد او کسی است که موظف است محصولات را تحویل دهد. دیگری طولانی است او کسی است که با دریافت محصولات موافقت می کند.

در دوره صفر تا صد معاملات فیوچرز که توسط تیم تحلیلگر دکتر سیگنال برای شما تهیه شده است میتوانید بهترین استراتژی های معاملاتی در معاملات آتی را بیاموزید و از این استراتژی ها بشترین درآمدها را به دست آورید.

 


 
اخبار داغ:
عکس برهنه زنان اوکراینی سوژه شد | اقدام عجیب گروهی از زنان اوکراینی برای کمک به مردان + عکس
خبر بسیار بد برای هواداران سرخ پوش/پاتک سنگین ساپینتو به یحیی برخورد کرد/ پسر یحیی از دست رفت/استقلال انتقام خرید های سپاهان را سر پرسپولیس خالی می کند
بازنشستگان سورپرایز می شوند | واریز افزایش حقوق بازنشستگان امشب؟ 7 تیر 1401
حوادث | مترو تهران آتش گرفت | هفت تیر در آتش سوخت
اخبار تازه از نقل و انتقالات استقلال+ اسامی بازیکنان جدید
نباید های رابطه جنسی | ممنوعیت های رابطه زناشویی
واریز 25 درصد باقی مانده حقوق بازنشستگان | خبر مهم درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان
اصلاح مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان قبل از پایان تیر | قالیباف رای قانونی مجلس درباره حقوق بازنشستگان را ابلاغ کند
آشنایی با مهاجم گل نزن پرتغالی مدنظر استقلال
خبر مهم نماینده مجلس درباره اصلاح مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان
طرح رتبه بندی معلمان باید تا 31 شهریورماه اجرایی شود
واکنش باشگاه سپاهان به قرارداد70 میلیاردی با دانشگر
خبر جدید از افزایش حقوق بازنشستگان
عادل فردوسی پور در فوتبال برتر | آه عادل فردوسی پور، میثاقی را گرفت
وقت قانونی دولت برای اصلاح مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان
فروش خودرو فوری و بدون قرعه کشی | متقاضیان خودرو اینجا کلیک کنید
نقل و انتقالات | تازه ترین ها از باشگاه استقلال
آموزش و پرورش بگوید علت تاخیر در اجرای رتبه بندی معلمان چیست؟
فیلم/ انفجار تعمیرگاه در منطقه ی قیطریه تهران
عکس دیدنی از تولد 38 سالگی الناز شاکردوست متفاوت تر از همیشه
آیا مصوبه ی افزایش حقوق بازنشستگان اصلاح شدنی است؟
این وعده غذایی را بخورید تا یبوست نگیرید
استخدام مهندس برق و الکترونیک در شرکت HAMTAZ در تهران
استخدام شرکت پارس پک

موضوعات داغ:
حقوق بازنشستگان
افزایش حقوق بازنشستگان
افزایش حقوق
رتبه بندی معلمان
تامین اجتماعی
بازنشستگان تامین اجتماعی
نقل و انتقالات
سحر دولتشاهی
باشگاه سپاهان
باشگاه استقلال
وال استریت ژرنال
سرزه خاروک
تقریظ رهبری
جعل کارت پایان خدمت
فتیده
عیسی زارع پور
محمد خوش چهره
گلایه شهروندان
کریستوفر جیمز بث
انتخابات ریاست جمهوری
دغدغه های کارکنان
علی نقوی
ورزش و سلامت
آموزش از راه دور
چاووش اغلو
حاجی واشنگتن
السومه
کنترلر هوشمند
والیبال هراز آمل
کوشک هزار
پیشنهاد استقلال
پیراهن پرسپولیس
عادل فردوسی پور
نمایندگان مجلس
آموزش و پرورش
فوتبال برتر
روابط عمومی
محمد دانشگر
تعیین تکلیف
معاوضه بزرگ
نقل و انتقالات استقلال
یکی از مدیران استقلال
سازمان تأمین اجتماعی
قانون تامین اجتماعی
وزارت آموزش و پرورش
پایگاه خبری تحلیلی
دانشگاه صنعتی شریف
وانتقالات استقلال
مجلس شورای اسلامی
انتقالات استقلال
مدیر روابط عمومی
مدیران استقلال
الرائد عربستان
دانشگاه صنعتی
سازمان برنامه
یحیی گل محمدی
تسهیلات مسکن
مهندسی صنایع
شورای اسلامی
توافق نهایی
رییس سازمان
پایگاه خبری
وزارت آموزش
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
متناسب سازی حقوق بازنشستگان
استان سیستان و بلوچستان
نقل و انتقالات تابستانی
آتش نشانی و خدمات ایمنی
مدیران باشگاه استقلال
رییس سازمان آتش نشانی
سازمان برنامه و بودجه
کمیسیون اجتماعی مجلس
دانشکده هنر و معماری
تیم ملی فوتبال ایران
طرح رتبه بندی معلمان
وزارت فرهنگ و ارشاد
تیم فوتبال استقلال
اوراق تسهیلات مسکن
وزیر آموزش و پرورش
شرکت های خودروساز


 

همه حقوق این سایت برای قطره محفوظ است. قطره مسئولیتی در قبال محتوای مطالب ندارد.
تمامی خدمات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.