پنجشنبه، 5 خرداد 1401 - Wed, 25th May 2022
 
 


پست الکترونیکی:

 


اونس طلا 1,853.21
طلای 18 13,801,000
سکه امامی 145,040,000
بهار ازادی 139,030,000
دلار امریکا
یورو
لیر ترکیه 18,600
درهم امارات
پوند انگلیس 378,100
بیت کویین
بیشتر + کد نمایش

 
ورق استیل 316 چه کاربردی دارد و بر اساس چه ویژگی هایی این کاربردها را پیدا کرده است؟
بروزرسانی: 02:47


ورق استیل 316 چه کاربردی دارد و بر اساس چه ویژگی هایی این کاربردها را پیدا کرده است؟


ورق های استیل 316 معمولا نیکل و کروم کافی دارند و همین موضوع می تواند سبب شود که مقاومت این آلیاژها بسیار زیادتر شود. از جمله مهم ترین خواص ورق استیل 316 می توانیم به ضد زنگ بودن، نگیر بودن که به معنای فقدان خاصیت مغناطیسی است


ورق استیل 316 چه کاربردی دارد

ورق های استیل 316 معمولا نیکل و کروم کافی دارند و همین موضوع می تواند سبب شود که مقاومت این آلیاژها بسیار زیادتر شود. از جمله مهم ترین خواص ورق استیل 316 می توانیم به ضد زنگ بودن، نگیر بودن که به معنای فقدان خاصیت مغناطیسی است، سختی و مقاومت بالا نیز در این ورق ها به شکل ویژه ای به چشم می خورد که بسیار نیز پر اهمیت است.

ویژگی های این ورق را بر اساس یک استاندارد و معیار خاص مشخص می کنند که با نام ASTM A240 شناخته می شود. این معیار نشان می دهد که ورق استیل 316 برای استفاده شدن در شرایطی که قرار است تحت فشار بسیار زیادی باشد، گزینه بسیار مناسب و خوبی است. استاندارد بعدی که مربوط به این ورق ها می شود نیز با نام ASM 5524 می شناسند. این استاندارد نشان می دهد که این ورق ها برای مواردی همچون صنعت خودروسازی و هوافضا نیز بسیار مناسب می باشند.

ورق استیل 316 به دو دسته 316 معمولی و 316L طبقه بندی می شود. میزان عناصر موجود در این دو دسته متفاوت است و همین موضوع می تواند سبب تفاوت های جزئی در این دو مدل شود. اما عناصری که در ادامه بیان می شوند در هر دو دسته وجود دارند و صرفا درصدهای آنان می تواند کمی متفاوت شود.

کربن، کروم، نیکل، مولیبدن، منگنز، فسفر، گوگرد، سیلیسیوم، نیتروژن؛ این ها جز مواردی هستند که در ورق های استیل 316 استفاده می شوند و سبب می شوند تا خواص و ویژگی های فیزیکی مختلفی برای این آلیاژها پدیدار شود.

خواص فیزیکی ورق استیل 316

اما در خصوص ویژگی ها و خواص مکانیکی ورق استیل 316 به چه مواردی می توانیم اشاره کنیم؟ ویژگی های مکانیکی این ورق همان چیزهایی هستند که به صورت ظاهری از یک ورق استیل می بینیم و به عنوان خواص آن می شناسیم. در ادامه این ویژگی ها را هرچه بهتر و بیشتر خواهیم شناخت تا بتوانیم در زمان استفاده از آن ها، راحت تر متوجه رفتار و واکنش فلز در موقعیت های مختلف شویم.

ورق استیل 316 می تواند به خوبی در برابر اکسیداسیون مقاومت کند. میزان زنگ زدگی این نوع از آلیاژ در حد صفر است .ورق استیل 316 نیز در حد میکروسکوپی بوده و حتی به قدری ناچیز است که به طور کامل از آن چشم پوشی می کنند.

این نوع از ورق ها می توانند در دمای 310 تا 1100 درجه به خوبی در طی چرخه های گرمایی مقاومت کنند؛ این مقاومت سبب می شود که بتوان به راحتی و به سادگی از آن ها در دماهای مختلف و برای کاربردهای گوناگون استفاده نمود. چقرمگی  این نوع از آلیاژ نیز بسیار بالا است. این میزان چقرمگی باعث می شود تا مقاومت درونی آلیاژ بالا رفته و بتواند به خوبی در برابر فشار و کشش ایستادگی کند. رسوب فاز سیگما برای این فلز می تواند در محدوده دمایی 650 تا 950 درجه سانتی گراد رخ دهد.

کاربردهای ورق استیل 316

کاربردهای مختلفی به واسطه ویژگی های گوناگون ورق استیل 316 برای آن تعریف می شود. شناخت و اطلاع از کاربردهایی که این ورق استیل دارد می تواند به ما کمک کند تا هرچه بهتر بتوانیم ورق مناسب با کاری که می خواهیم را انتخاب کرده و خریداری نماییم. در ادامه به کاربردهای مختلف این ورق اشاره خواهیم کرد.

  • ساخت تجهیزات مرتبط با صنعت هوا فضا

در صنعت هوافضا که یکی از پیچیده ترین و سخت ترین صنایع شناخته شده است، تجهیزات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. هر کدام از این تجهیزات و موارد در جای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از دستگاه هایی که در داخل اداره و دپارتمان های فضایی است و همچنین بسیاری از دستگاه ها که مربوط به ساخت ماهواره های فضایی و شاتل ها می شود، از ورق استیل 316 استفاده می کنند.

  • ساخت تجهیزات پزشکی

اولین موردی که می توانیم از آن نام ببریم، مربوط به ساختن تجهیزات پزشکی است. تجهیزات پزشکی در حقیقت شامل دستگاه ها و ابزارهای بسیاری می شوند که هر کدام از آن ها می توانند برای یک بخش از پزشکی به کار روند. به طور مثال می توان به تجهیزات دندان پزشکی، تجهیزات مربوط به اتاق عمل و جراحی، دستگاه های مربوط به آی سی یو و...اشاره کرد. در کل می توان گفت که ورق استیل 316 گزینه بسیار مناسب و خوبی برای ساختن این ابزارها و دستگاه های تخصصی و پیشرفته به حساب می آید.

  • نگهداری و حمل مواد غذایی

مورد بعدی در خصوص نگهداری کردن و همچنین حمل و نقل مواد غذایی است. مواد غذایی دارای متریال های خاصی هستند که به سرعت فاسد شده و امکان این موضوع وجود دارد که حتی خوردگی را در محفظه نگهدارنده خود به وجود بیاورند. به همین دلیل است که باید به طور حتم از متریال ها و فلزاتی برای ساخت این محفظه ها استفاده شود که نسبت به خوردگی و همچنین واکنش های شیمیایی بتوانند مقاوم باشند. ورق استیل 316 یکی از بهترین انتخاب ها برای این مورد است.

  • حمل و ذخیره سازی مواد شیمیایی

مورد بعدی نیز در خصوص حمل و نقل و همچنین ذخیره سازی مواد شیمیایی است. ذخیره سازی مواد شیمیایی نیز همچون مواد غذایی اهمیت بالایی دارد. هر کدام از مواد شیمیایی می توانند با سرعت های متفاوتی واکنش داده و یا در محفظه ذخیره خود ایجاد خوردگی و پوسیدگی کنند. بهترین کار آن است که بی اثرترین آلیاژ ممکن برای این کار انتخاب شود و در خصوص آن حتما نسبت به موضوع ذکر شده دقت شود.

  • ساخت ماشین آلات نساجی و رنگرزی

مورد بعدی در خصوص ساخت ماشین آلاتی است که مربوط به نساجی و رنگرزی بوده و می توانند از ورق استیل 316 برای آن ها استفاده کنند. این ماشین آلات باید بتوانند عمر طولانی داشته باشند و همچنین بتوانند در مقابل پوسیدگی و زنگ زدگی نیز مقاوم باشند.

  • تجهیزات تولید کاغذ

هر روز میلیون ها تن کاغذ در سرتاسر دنیا مصرف می شود. تجهیزاتی که در کارخانه های تولید کاغذ وجود دارند باید بتوانند با بالاترین سرعت و همچنین بیشترین کارایی خمیر کاغذ را درست کرده و به خوبی آن را به مرحله نهایی برسانند. بنابراین مستحکم بودن فلز مورد استفاده و همچنین مقاومت فلز استفاده شده در این تجهیزات در برابر اکسیداسیون، زنگ زدگی و رطوبت می تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.

  • تجهیزات تصفیه آب

مورد بعدی در خصوص استفاده از ورق استیل 316 در سیستم های تصفیه آب است. سیستم های تصفیه آب باید بتوانند به خوبی آب را از ذرات ریز و درشتی که در آن قرار گفته اند، پاکسازی کرده و آن را برای استفاده آماده نمایند. کاملا موضوع قابل درکی است که فلز و آلیاژ استفاده شده در این حوزه ها باید در حدی مناسب و مرغوب باشند که به دلیل تماس دائمی با آب دچار زنگ زدگی و چوسیدگی نشود. گرید 316 استیل چنین ویژگی و قابلیتی را دارد و می تواند گزینه بسیار مناسبی برای این دستگاه ها و تجهیزات باشد.

جمع بندی

مواردی که در خصوص ویژگی ها و کاربردهای قیمت ورق استیل 316 مطرح شدند را می توانید به طور کامل در سایت www.felez.org پیدا کنید. این موارد معمولا برای تاجرانی که قصد خرید این نوع از فلزات را دارند، می تواند بسیار مهم و همچنین کاربردی باشد.


 
اخبار داغ:
درخواست تشکیل جلسه سران قوا درباره رتبه بندی معلمان
عبدالباقی مالک مترو پل زنده است ! ویدئو
قول مساعد وزیر اقتصاد برای تایید افزایش حقوق بازنشستگان تمام سطوح
خبری جذاب و هیجان انگیز برای هواداران سرخ از نقل و انتقالات پرسپولیس
آاس رم فاینورد؛ ترکیب رسمی
خبر بد/ مخالفت دولت با افزایش 57 درصدی حقوق بازنشستگان
فهرست خروجی استقلال مشخص شد
موافقت وزیر اقتصاد و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با افزایش حقوق بازنشستگان
زمان بازی های معوقه پرسپولیس و سپاهان با حریفان مشخص شد
نوری: قهرمانی استقلال خیلی از حقایق را روشن کرد/ برخی از این روز وحشت داشتند
اعلام زمان برگزاری بازی‎های معوقه لیگ برتر
فال حافظ روزانه | امروز پنجشنبه 5 خرداد 1401
بوسه فرانسوی نوید محمدزاده و فرشته حسینی روی فرش قرمز کن/ فیلم
خبر مهم برای فرهنگیان؛ وعده جدید درباره افزایش حقوق معلمان چیست؟/ مجلس چه تصمیمی گرفت؟
حسام الدین آشنا: مراقب فرار جنازه ها به خارج باشید!
کد ویژه برای اعلام خبر درگذشت پوتین؛ پخش باله دریاچه قو
خبر خوش برای دامداران و مرغداران / جزییات وام 20 هزار میلیارد تومانی
یارانه جدید برای خانوارهای معترض، واریز و مسدود شد
استخدام اپراتور کامپیوتر در یک شرکت معتبر در همدان
پایان زندگی تلخ یک کودک کار | اعلام جزییات خودکشی هولناک این دختر 15 ساله
سیستم عجیب و جالب گوگل | گوگل از هوش مصنوعی پرده برداشت !
3 خودروی پرتیراژ از لیست تمدید اعتبار سازمان ملی استاندارد حذف شدند
حضور دانشگاه آزاد رودهن با 25 گروه در رویداد ملی عصر امید

موضوعات داغ:
افزایش حقوق
تامین اجتماعی
وزیر اقتصاد
افزایش حقوق بازنشستگان
حقوق بازنشستگان
سازمان ملی استاندارد
سازمان تامین اجتماعی
سازمان ملی استاندارد ایران
دانشگاه شهید چمران اهواز
رییس کمیسیون اقتصادی
زورآباد
زاینده
سرطان پروستات
احمد سنجری
جشنواره فیلم تورنتو
هدایای تبلیغاتی
عراق سوریه
سلف سرویس ها
منطقه کردستان
عسکری محمدیان
طب سنتی ایران
کاهش محسوس دما
جایزه های ادبی
اکباتان
مندایی
محمدمهدی برومندی
شاهد اربعین
وزیر اسبق بازرگانی
ناتر
فتحعلی شاه
نقل و انتقالات
یحیی گل محمدی
ریزش ساختمان
هیجان انگیز
هفته بیست و نهم لیگ برتر
جمهوری اسلامی ایران
قانون تامین اجتماعی
پایگاه خبری تحلیلی
رتبه بندی فرهنگیان
دانیال اسماعیلی فر
لیگ کنفرانس اروپا
سازمان حج و زیارت
دانشگاه صداوسیما
رییس جمهور روسیه
آژانس بین المللی
اورانیوم غنی شده
دانیال اسماعیلی
سرپرستان خانوار
لیگ برتر فوتبال
واحدهای تولیدی
سجاد شهباززاده
دعوت به همکاری
معوقه لیگ برتر
مستمری بگیران
کمیسیون مشترک
پخش تلویزیونی
ماریو بالوتلی
جمهوری اسلامی
حرم مطهر رضوی
ترانسفرمارکت
ایران و روسیه
ارز 4200 تومانی
جهاد کشاورزی
نماینده مردم
رییس دانشگاه
امید نورافکن
آدرس دانشگاه
تیم استقلال
روابط عمومی
فرهاد مجیدی
تعیین تکلیف
روز استقلال
اطلاع رسانی
اسماعیلی فر
پایگاه خبری
رییس سازمان ملی استاندارد ایران
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
آژانس بین المللی انرژی اتمی
پیشکسوت تیم فوتبال استقلال
رییس سازمان ملی استاندارد


 

همه حقوق این سایت برای قطره محفوظ است. قطره مسئولیتی در قبال محتوای مطالب ندارد.
تمامی خدمات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.