موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - متناسب سازي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - رتبه بندي معلمان - تامين اجتماعي - مريم اميرجلالي - معاون اول رييس جمهور - شاهرخ استخري - افزايش حقوق - نظام رتبه بندي معلمان - زمين خواري لواسانات - شمال حماه - قانون بازنشستگي - نورالله زاده - شركت صنعتي بهشهر - رگبار و رعد و برق - قله پهنه حصار - پايگاه استنادي جهان اسلام - دانش آشتياني - حسن شاهوارپور - سياست - اداره ميراث فرهنگي - شيبرم

مطالب مرتبط:
فقر موزه و حراست از آثار نهفته در پستوی شهر/ با احیای موزه مانع خروج گنجینه های مخفی شوید
با احیای موزه مانع خروج گنجینه های مخفی شوید
نماینده ویژه امریکا: احیای حقوق زنان و دختران توسط طالبان ضروری است
گزارش المانیتور؛ نقش سفر نماینده اروپا به ایران در احیای برجام
گزارش المانیتور؛ نقش سفر مورا به ایران در احیای برجام
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 09:522022-05-23فرهنگي

با احیای موزه مانع خروج گنجینه های مخفی شوید


موزه به عنوان شناسنامه هویت تاریخی و فرهنگی هر ملتی است که ظرفیت حراست و جلوگیری از نابودی آثار فاخر نهفته در پستوی شهر را دارد که باید سیاست گذاری های لازم در سخت افزاهای موجود برای احیای موزه ها انجام گیرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از اصفهان، ریحانه شهبازی؛ دارایی های فرهنگی بزرگ ترین اعتبار یک کشور و استان به شمار می رود که موزه ها قدرت معرفی آن ها را به عنوان سابقه و پیشینه یک هویت و فرهنگ دارند.

در واقع شناخته شدن با هویتی تاریخی و فرهنگی زمانی محقق می شود که بتوانیم از داشته هایمان به خوبی محافظت و از آن ها به عنوان شناسنامه برای معرفی سابقه خود استفاده کنیم که موزه ها بهترین مکان برای نگهداری و مراقبت از این آثار فاخر تاریخی است.

موزه علاوه بر جذب توریست گردشگری و فرهنگی، ظرفیت بالایی در القای فرهنگ اصیل ایرانی به فرزندان این مرز و بوم دارد و هر واژه ای که از ذهن عبور کند قابلیت تبدیل شدن به موزه را دارد و این نشانی از قدرت موزه هاست.

موضوعات مختلفی مانند مردم شناسی، هنر، موسیقی، جامعه شناسی و حتی محیط زیست را می توان برای آنها موزه تعریف کرد و از موزه برای زیباسازی شهر و رونق صنعت گردشگری استفاده کرد.

  فرانسه اولین کشور در رتبه گردشگری قرار گرفته و اولین موضوعی که توانسته این کشور را در این زمینه رشد دهد، موزه لوور است.

از سویی دیگر انسان های فرهیخته و دوستدار فرهنگ و هنر چنین مقاصدی را برای سفر خود انتخاب می کنند و این نوع توریست های فرهنگی، بهترین نوع توریست ها به شمار می آیند که حواشی اندکی را برای کشور هدف دارد و در کنار آن، اثرگذاری اقتصادی را نیز پوشش می دهند.

محسن احمدی نایب رییس انجمن موزه داران استان اصفهان با بیان این جملات از فقر فرهنگی جامعه نسبت به موزه می گوید که ظرفیت هزار برابری موزه لوور در مملکت خودمان واقع شده و داشته های فرهنگی و هنری ما به میزانی است که می تواند چندین موزه لوور را در کشور ایجاد کند.

فقر موزه و دوری از معماری گذشته وی با اشاره به رونق چشم گیر صنعت گردشگری و پیشرفت آن در آینده نسبت به سایر صنایع به خبرنگار فارس می گوید: متاسفانه نسبت به داشتن موزه خیلی فقیریم و این مشکل در همه جوامع دیده می شود که نتوانستهایم فضایی برای داشته هایمان در دل پایلوت فرهنگی جمع آوری و آن را برای استفاده جوامع کنونی و آینده آماده کنیم.

احمدی معتقد است که اگر جامعه ای از گذشته خود تجربه بگیرد، می تواند در زمان حال و آینده از آنها استفاده کند و بر اساس آنها آینده بهتری را برای خود رقم بزند.

برای روشن شدن این موضوع باید اشاره ای به فقدان معماری گذشتگان در ساخت وسازهای امروزی داشت که نشان از عدم توجه به موزه و جمع آوری اطلاعات و آثار گذشته دارد.

به عبارتی معماری ایرانی دارای شاخصه ها، تکنیک ها و رسم ها و روش ها متناسب با روحیات و آرامش روانی است اما به دلیل اینکه درست جمع آوری، تعریف و تبیین نشده، در معماری امروزی به کار گرفته نشده و خوشایند محیط و کشور ما نیست.

  آثار نهفته و جامانده در پستوی شهر نایب رییس انجمن موزه داران استان اصفهان به بیان دیگری موزه را اصلی ترین عنصر در هر جامعه فرهنگی می داند و می گوید: موزه خاستگاه فرهنگ است و هرچیزی که بتوان برای آن موزه تعریف کرد مستقیما با فرهنگ متصل است و شناسنامه های فرهنگی به حساب می آیند.

وی ادامه می دهد: در عرصه مذهب هرچیزی که در جامعه ما شکل گرفته و سندیت پیدا کرده امکان بهره برداری در موزه ها را دارد تا سیر و خط شاکله مذهبی در آیین و فرقه های مختلف به نمایش گذاشته شود؛ بنابراین اگر بخواهید خوب و بد بودن یک مذهب و یا چگونگی برخورد یک جامعه نسبت به آن مذهب را بسنجیم باید به موزه مراجعه کنیم.

حال شاید چنین موزه ای وجود خارجی نداشته باشد اما همه داشته ها، اسناد و روایت های ما می توانند در یک مکانی مانند موزه جمع شوند.

احمدی در پاسخ به اینکه در اصفهان جای چه نوع موزه هایی خالی است، می گوید: آمار بالای گردشگر و توریست در استان اصفهان فرصتی است که سیاست گذاران و مدیران باید برای موزه های زیبا با محتوای عالی و استانداردهای لازم، برنامه ریزی کنند تا در مسیر گردشگر قرار دهند.

اگر سراغ مجموعه داران برویم میلیون ها اثر نفیس فرهنگی و تاریخی در رشته های مختلف را خواهیم داشت که شاید به اندازه میدان نقش جهان حرف برای گفتن داشته باشند اما این ها همه غریب و در پستوهای شهر مخفی هستند.

مترو موزه و ایده های بکر دور از مدیران نایب رییس انجمن موزه داران استان اصفهان راه رشد اصفهان را در احیای موزه ها و اهمیت آنها در بین مردم، ارتقا زیرساخت ها و سخت افزاها می داند و می گوید: راه ها و ایده های بسیاری وجود دارد که یکی از نمونه های آن مترو موزه است.

به صورتی که می توان تمام ایستگاه های مترو اصفهان را به موزه های تخصصی تبدیل کرد.

البته با وجود راهکارهای بسیار اما مدیران به این موضوع استقبال چندانی نشان نمی دهند زیرا از مردم نمی توان انتظار تقاضا و طلب داشت و مدیران باید عرضه لازم را در مسیر معرفی هرچه بیشتر هویت فرهنگی و تاریخی داشته باشند.

محسن سلیمانی از پیشکسوتان خوشنویسی اصفهان نیز بر این باور است که راه اندازی موزه از خروج گنجینه های مخفی جلوگیری می کند و می گوید: اصفهان شهر شاهکارهای تاریخی خط و تنوع اقلام خوشنویسی است، اما شهری با این گستره تاریخی امکانی را برای نشان دادن تاریخ و فرهنگ خود به کار نگرفته است و این امر برای نسل های آینده آسیب پذیر است.

بنابراین اگر مسئولان شهری بخواهند کمکی به فرهنگ و هنر اصفهان بکنند، مهم ترین آن راه اندازی موزه های تخصصی از جمله خط است که در غیر این صورت تمام آثار فاخر از کشور خارج و نابود و آسیب پذیر می شود.

  مصونیت از جعل و سرقت هنری با تعامل موزه ها شهاب شهیدانی نیز استاد و پژوهشگر خط و خوشنویسی است که راه اندازی و احیای موزه ها را راهی برای ارتباط بیشتر جوانان با هویت تاریخی گذشته می داند و به خبرنگار فارس می گوید: اگر به کمک موزه ها زیبایی  گنجینه ها و آثار گذشته را به نمایش بگذاریم قطعا جوانان با آنها ارتباط برقرار می کند.

وی همچنین مصون ماندن از خطر جعل و سرقت هنری را از دیگر آثار وجود موزه ها عنوان می کند و می گوید: با همکاری و تعامل موزه ها، امکان اصالت سنجی آثار در یک روند طبیعی و علمی فراهم می شود و در این صورت جعل و سرقت به حداقل می رسد.

اما اگر بر همین پاشنه بچرخند و حتی امکان دسترسی به آثار هنری وجود نداشته باشد، جعل و سرقت هنری از مباحث رایج خواهد بود.

شهیدانی معتقد است که وجود موزه و اشنایی با آثار گذشتگان حق فرزندان این کشور است تا با میراث گذشتگان آشنا شوند.

این در حالی است که در سایر کشورها همه آثار فاخر، کتاب آرایی و نسخه پردازی می شوند و دسترسی به آثاری که در سایر موزه ها برای پژوهشگران وجود دارد به مراتب راحت تر از موزه ملی ایران است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس، موزه پایه های فرهنگی پایداری هستند که از آثار تاریخی و هویت به جامانده از گذشته حراست می کند.

پایداری آنها قدرت تاثیرگذاری بر جوامع پیرامون خود را افزایش می دهد که البته نسبت به این موضوع دچار فقدان و فراموشی هستیم.

بنابراین نیاز به سیاست های لازم در دل سخت افزارهای موجود است تا آشنایی لازم بر اهمیت آن آشکار شود.

انتهای پیام/3649/آ/ی
کلید واژه ها: فرهنگ - فرهنگی - موزه - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - موزه ها - تاریخی - آثار فاخر - فرهنگ اصیل ایرانی - شناسنامه - خبرگزاری فارس - هویت - هویت تاریخی - معرفی - ظرفیت - سابقه - احیای - بزرگ ترین - فاخر - خبرگزاری - آثار - گردشگری - نگهداری - فرزندان - استفاده - دارایی - گنجینه - توریست - بالایی - ریحانه - نابودی

آخرین اخبار سرویس:
تقویم و اوقات شرعی پانزدهم تیر شیراز + فیلم

یک سریال کره ای جذاب که دنبال کلیشه نیست!

برنامه تعطیلی سینماها و تالارهای نمایشی به مناسبت سالروز شهادت امام محمد باقر(ع)

تیپ جنجالی بازیگر زیبارو در گالری مسعود کیمیایی/ عکس

بازیگر خانم با این لباس ها خودش را شبیه ملکه ها کرد +عکس

رییس جدید برج آزادی منصوب شد

فارس من| چرا ساخت فیلم های پلیسی کمرنگ شده است؟/ نگاهی به 5 سریال تلویزیونی پربیننده در ژانر پلیسی

فیلم| راز اجاره نشینی ـ خوش نشینی در قدیم چه بود؟

ترفند خنداندن امین حیایی در قسمت آخر جوکر

واکنش دادستانی به توهین گرشا رضایی در کنسرت زاهدان + ماجرای کنسرت و فیلم

ماجرای توهین گرشا رضایی در کنسرت زاهدان + فیلم

محمد حسین کنعانی زادگان میهمان آخرین شب «شب آهنگی» شد +فیلم

عکس/ مهناز افشار از آلمان رفت!

فیلم| راز اجاره نشینی_ خوش نشینی در قدیم چه بود؟

عکس/ مهناز افشار از آلمان رفت!

حداد عادل: با ما شوخی کنید ولی زبان فارسی را جدی بگیرید

اهدای 271 اثر تاریخی و هنری به موزه فاطمی در سال 1400

ساره بیات/ عکس لو رفته از ساره بیات در خانه محمدرضا گلزار

پرونده دکتر جیم و آقای واو در کرمان گشوده شد/فیلمی که دست روی اصلی ترین جرم ها گذاشت

قلم در این روزها

آیین نکوداشت روز قلم در فارس برگزار شد

رقص خفن بازیگر زن ایرانی همه را میخکوب کرد!/ فیلم

ویدیو/ شکایت و ناراحتی سارا و نیکا از آب و هوای سوئد!

ویدیو/ شکایت و ناراحتی سارا و نیکا از آب و هوای سوئد!

عکس/ تغییر چهره عجیب فریبا نادری، بازیگر نقش پری سیما در ستایش

عکس/ تغییر چهره عجیب فریبا نادری، بازیگر نقش پری سیما در ستایش

تتلو بالاخره سحر قریشی را گیاهخوار کرد + فیلم و عکس

درخشش بانوی طلبه لرستانی در جشنواره کشوری علامه حلی (ره)

تتلو بالاخره سحر قریشی را گیاهخوار کرد + فیلم

به زبان خودمان، اثر برتر جشنواره سراسری آیین سخن

ترلان پروانه شیراز را بهم ریخت +فیلم

بازیگر از سرنوشت4 تصویری از اتاق خوابش را منتشر کرد

ببینید | مهر پدری، این بار جلوی دوربین و موقع گزارش خبری

بارداری شوکه کننده مریم امیرجلالی | مریم امیرجلالی سوژه شد

امیر تاجیک: نگران موسیقی کشورم هستم

«درخت دوستی بنشان»، به کام دل اهالی هنر نشست!

عکس/ یک کاربر راز پنهان همسر شاهرخ استخری را لو داد!

منیژه حکمت: سود کلان ندارد اما تداوم فیلم سازی را ممکن می کند

حاملگی خجالت آور شبنم مقدمی از این بازیگر پیرمرد + فیلم

سیبیل آقای بازیگر سوژه شد +عکس

دختر شیک پوش ایرانی بنایی میکند | این خانم کیست؟

برترین های بیستمین دوره جشنواره قلم زرین معرفی شدند

جیران با خانواده قابل دیدن نیست!/ سکانس خلوت سیاوش و سارای گرجی/ +18

بارداری شبنم مقدمی در 50 سالگی | خجالت کشیدن شبنم مقدمی از بارداری اش

پوشش بی نظیر لیندا کیانی | با دیدن این عکس ها شیفته لیندا کیانی می شی!

برترین های آثار ادبی بیستمین دوره جشنواره قلم زرین معرفی شدند.

از آثار شایسته در جشنواره کتاب سال تجلیل به عمل آمد

تالارهای نمایشی چهارشنبه تا اذان مغرب پنج شنبه تعطیل است

منیژه حکمت: سود کلان ندارد اما تداوم فیلمسازی را ممکن می کند

الحشد الشعبی چند قطعه تاریخی را به سازمان آثار باستانی عراق تحویل داد

پدر و پسر خوشتیپ قریبیان درجشن تهیه کنندگان

منیژه حکمت: این سبک فیلمسازی سود کلان ندارد اما تداوم فیلمسازی را ممکن می کند

ببینید | حرف خانم مجری سابق صدا وسیما جنجالی شد | بالاخره چه کسی راحت شد؟

جنگولک بازی شبنم مقدمی در 50 سالگی | شیطنت شبنم خانم مثدمی

دانلود سریال پوست شیر - قسمت اول 1 تا 2 دوم با لینک مستقیم و ترافیک نیم رایگان

علت صدای انفجار در پردیس تهران + فیلم

کشف یک گورستان اشکانی در اهواز

سوال عجیب «صبا راد» درباره چهره جدیدش: چطور شدم؟

اهدای 271 اثر تاریخی و هنری به موزه فاطمی در سال 1400

اسرار آخرین روز زندگی هیتلر دقیقه به دقیقه/ بر رهبر نازی و نامزدش چه گذشت؟

تیپ تابستانه زنان بازیگر در افتتاحیه یک نمایشگاه+تصاویر

لیندا کیانی عزا دار شد | حادثه تلخ و ناگوار برای لیندا کیانی + فیلم

توضیح گرشا رضایی درباره افتضاح کنسرت زاهدان + فیلم

آثار هنرجویان هنرستان احمدی روشن روی دیوار رفت | در نمایشگاه «نگرش» عکس ها و نقاشی ها با آدم حرف می زنند!

روز قلم، روز خلقت معرفت و روز زیبای آفرینش

تئاتر فردا تعطیل است / سالروز شهادت امام محمد باقر (ع)

اهدای گواهینامه درجه یک هنری به عزت الله فولادوند در روز قلم

لاتی حرف زدن سحر قریشی در اینستاگرام / بزنیم ببینیم 8 تا پا در میاریم یا نه!+ عکس

دستاوردهای فرهنگی و هنری گیلان برجسته شوند

رویداد محیط زیستی شو ویژه دانشجویان

حجاب عجیب “بهاره رهنما” در بین بازیگران خانم/ عکس

حجاب عجیب «بهاره رهنما» در بین بازیگران خانم/ عکس

رقص جذاب امین حیایی در ترکیه با خوانندگی خصوصی عایشه گل/فیلم

نشست رسانه ای نمایشگاه آثار زنده یاد صادق تبریزی برگزار شد/ کتاب هنری صادق تبریزی رونمایی می شود

تغییر چهره مبصر پنج ساله کلاس در گذر زمان+تصاویر

زندگی علیرضا بیرانوند و کوچه ژاپنی ها بر پرده سینما/مجید مظفری و رضا یزدانی هم بازی می شوند

همسر داور عصرجدید شبیه تتلو شد | شرم امین حیایی از تتوهای خجالت آور همسرش

اهدای گواهینامه درجه یک هنری به عزت الله فولادوند

لاتی حرف زدن سحر قریشی در اینستاگرام: بزنیم ببینیم 8 تا پا در میاریم یا نه!+ عکس

مستند زندگی شیرین ابوعاقله، امشب در تلویزیون

معرفی 3 داور بخش مستندنگاری جشنواره تلویزیونی/ بخش ویژه اهالی رسانه

مجموعه تلویزیونی «راز ناتمام» در مراحل پایانی

فتوکامنت/ کادرهای دونفره و گپ های دوستانه

«قلم زرین» برگزیدگانش را شناخت

مراسم تجلیل از عوامل «هناس» در سازمان انرژی اتمی کشور

نجمه جودکی، مجری سابق صدا وسیما حرف هایش در این ویدئو را تکذیب کرد

چهره بدون آرایش اما زیبای بازیگر خانم +عکس

برای حمایت از آثار مفاخر استان گیلان اعتبارات پژوهشی اختصاص می یابد

برنامه تعطیلی سینماها اعلام شد

قلم، نهر زلال دانش را حیاتی جاودانه می بخشد

تجلیل از هاشم پور و یادآوری نقش های جمشید آریا

حرکت رزمی بازیگر پیشکسوت سینما ایران در اکران فیلمش خبر ساز شد | آمادگی جسمانی عالی جمشید هاشم پور+ ویدئو

فیلم| استفاده از تکنولوژی جدید پهپاد برای مبارزه با آفت ها در «رستم»

ادامه توهین های گرشا رضایی در کنسرت 10 تیر | این چه مدل برخورد است؟ + فیلم

اجرای هفته های فرهنگ و هنر در شهرهای مختلف گیلان پس از 8 سال تعطیلی

برگزاری جشنواره آشتی با کوچه های آشتی کنان در یزد

پیک نیمروزی 1401/04/14

شایستگان تقدیر جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی معرفی و تجلیل شدند

شوخی مهران احمدی با نجمه جودکی: به تلویزیون برگرد!

نمایشگاه تذهیب کاغذی در شاهرود

با احیای موزه مانع خروج گنجینه های مخفی شوید

با احیای موزه مانع خروج گنجینه های مخفی شوید