مطالب مرتبط:
اجلاس رؤسای پارک های علم و فناوری سراسر کشور برگزار می شود
اجلاس رؤسای پارک های علم و فناوری سراسر کشور برگزار می شود
رشد 40 درصدی اشتغال در پارک های علم و فناوری کشور
تأثیر علم و فناوری بر افزایش قدرت کشور
استخدام سرپرست تحقیق و توسعه در شرکت رزیتان در پارک فناوری پردیس
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 اردیبهشت 1401 ساعت 11:322022-05-18دانش

پارک های علم و فناوری به اشتغالزایی کمک می کنند


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست با اشاره به مأموریت وزارت علوم در حوزه نوآوری گفت: - معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم گفت: پارک های علم و فناوری کشور، توانمندی و پتانسیل بالایی دارند که در بخش های مختلف به افزایش تولید و اشتغالزایی کشور کمک کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست با اشاره به مأموریت وزارت علوم در حوزه نوآوری گفت: از سال 1383 که عنوان این وزارتخانه تغییر کرد، یکی از وظایف محوله بر عهده آن، بحث فناوری بود که این مهم در سال گذشته با ایجاد معاونت فناوری و نوآوری جان گرفت.

تاکید معاون فناوری وزیر علوم بر استفاده از توانایی پارک های علم و فناوریوی اظهار داشت: پارک های علم و فناوری کشور، توانمندی و پتانسیل بالایی دارند که در بخش های مختلف به افزایش تولید و اشتغالزایی کشور کمک کنند.

وی با اشاره به بازدید از ظرفیت های سازمان پژوهش های علمی و صنعتی افزود: به عنوان نمونه، یک شرکت مستقر در این پارک، حدود 25 قطعه هواپیما را تولید می کند، آن هم در زمان تحریم و یا قطعات مدنظر در صنعت خودرو را تولید می کنند.

خیرالدین با بیان اینکه در سطح کشور 49 پارک علم و فناوری وجود دارد، ادامه داد: هم چنین 224 مرکز رشد داریم و در پارک های علم و فناوری 1700 شرکت دانش بنیان و 10،500 شرکت فناور مستقر هستند که این شرکت ها در بحث اشتغال نیز توانسته اند زمینه خوبی برای اشتغال زایی فراهم کنند.

هم چنین حدود 10 هزار استارت آپ در زیست بوم فناوری و نوآوری کشور فعالیت دارند.

وی در ادامه افزود: پارک علم و فناوری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران 145 واحد فناور دارد که حدود 95 واحد از این ها دانش بنیان هستند و بیش از 1500 اشتغال را ایجاد کرده اند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم با اشاره به وضعیت نامطلوب صنعت در حوزه فناوری و نوآوری وضعیت بیان داشت: هم چنان رتبه ما در حوزه نوآوری صنعت 120 می باشد باید تلاش مضاعف داشته باشیم.

به طور مثال شرکت هایی که در شهرک های صنعتی مستقر هستند تنها یک درصد از آن ها دانش بنیان هستند، ما در حوزه کشاورزی فقط 4 درصد از شرکت ها دانش بنیان هستند و بنابراین در بخش صنعت برای کار فرصت بسیار مناسبی وجود دارد که می توانیم ورود کنیم.

خیرالدین ادامه داد: در حال حاضر نیز در بحث خودرو تحولات زیادی صورت گرفته است و تغییرات خوبی اتفاق افتاده است و نسل جدید خودرو و خودرو های برقی و خودران در حال طراحی و تولید است و باید ببینیم سهم ایران در این بخش چیست و حتماً در بحث خودرو و این صنعت می شود کار های بسیار زیادی انجام داد.

در این باره پیشنهاد مشخص ما این است که شرکت های دانش بنیان مرتبط با حوزه خودروسازی را به شرکت های خودروی معرفی کنیم و این شرکت ها در ارتباط مستقیم با هم تعامل داشته باشند.

وی در پایان صحبت های خود بیان داشت: با توجه به تفاهم نامه ای که انجام خواهد شد حتماً جلسات دیگری شکل خواهد گرفت که بتوانیم در حوزه صنعت خودرو ورود داشته باشیم، چون بحث تولید که برای ما خیلی اهمیت دارد و البته آن تولیدی که بر حسب نیاز و دانش بنیان باشد و وقتی که کار ها بر اساس دانش بنیان باشد یعنی افزایش بهره وری، افزایش کیفیت، کاهش هزینه تولید و امتیازات بسیار زیاد و از همه مهم تر اشتغال دانش بنیان خواهد داشت.

اشاره زمانیان به ظرفیت های سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایراندر ابتدای این نشست حسن زمانیان با بیان اینکه در این سازمان به دنبال ارتباط برقراری بین پژوهش های کاربردی و صنعت می باشیم بیان داشت: سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران با پیشینه موفق در تولید ماهواره و ارائه سایر خدمات و محصولات در حال حاضر دارای این توانمندی است که بتواند با مجموعه گروه خودروسازی سایپا همکاری و کمک کند.

زمانیان در ادامه گفت: همان طور که مهمانان عزیز امروز در بازدیدی که از تعدادی از شرکت های منتخب مستقر در پارک علم و فناوری سازمان داشتند و از نزدیک با توانایی این شرکت ها آشنا شدن علاوه بر آن ها شرکت های دیگری نیز وجود دارند که می توانند در خدمت واحد تحقیق و توسعه گروه خودرو سازی سایپا باشند.

رییس سازمان با اشاره به توانمندی سازمان در حوزه های پژوهشی گفت: هم چنین علاوه بر این شرکت ها سازمان با دارا بودن هفت پژوهشکده تخصصی و حضور اساتید و فناوران بنام کشور در این پژوهشکده ها در حوزه تحق یق و توسعه سازمان می تواند بازوی توانمندی برای گروه خودروسازی سایپا باشد.

وی در پایان اظهار داشت: امیدواریم این نشست هم افزایی در انتها به نتیجه دلخواه طرفین منجر شود.

در ادامه نشستسخنان مدیرعامل سایپادر ادامه محمدعلی تیموری مدیر گروه خودرو سازی سایپا ضمن قدردانی از زمانیان به سبب میزبانی این نشست گفت: اگر به کشور هایی که در حوزه خودرو پیشرفت کرده ند، مخصوصاً کشور هایی که مستقل بودند و روی پای خود توسعه پیدا کردن متوجه خواهیم شد حتماً کشور هایی بوده ند که 30 سال روی مسئله دانش بنیان سرمایه گذاری کرده بودند و وقت گذاشته بودند تا به موفقیت برسند.

ما نیز امروز در سایپا چاره ایی جز توجه به مقوله دانش بنیان برای رشد نداریم و باید برای رشد به دانش بنیان ها اعتماد کنیم و این اعتقاد قلبب ما است.

وی در ادامه گفت: در همین چند ماه اخیر نرم افزاری را طراحی کرده ایم که در خرداد ماه رونمایی خواهد شد و تمام شرکت های دانش بنیان به صورت سیستمی می توانند در آن ثبت نام کنند و نحوه کمک به صنعت خودرو را در آنجا مشخص کنند تا ما بتوانیم از همکاری این شرکت ها بهره مند شویم.

تیموری با بیان اینکه ما تا حال حاضر مد یریت زنجیره تامین داشته ایم بیان داشت: مدیریت زنجیره مالی نیز داشته ایم، ولی مدیریت زنجیره خودرو که تمام شرکت های دانش بنیان در طراحی خودرو در این سامانه قرار بگیرند نداشته ایم و این شرکت ها از ابتدا می آیند برای کمک، این کمک می تواند قبل از تولید محصول باشد نه اینکه گاهاً بی کیفیت تولید شود و بعد از آن برای ترمیم کیفیت آن به سراغ شرکت ها برویم، پس از ابتدا این شرکت ها حضور خواهند داشت و از ابتدای طراحی خودرو شرکت های دانش بنیان باید حضور داشته باشند و این هم در آن سامانه مشخص خواهد شد.

وی با اشاره به بازدید از تعدادی از شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران بیان داشت: چهار محصول در این شرکت ها طراحی و تولید می شود که به نظر می رسد برای ما مفید هستند.

من از دیدن این محصول ها خوشحال شدم و اگر اشکالات کوچک آن ها مرتفع شوند ما به صورت عمده و روزانه خواستار دریافت این محصولات هستیم و آمادگی استفاده از این چهار محصول و عقد قرارداد را داریم و بر ا ی سرمایه گذاری در حوزه تولیدش نیز پیشنهاداتی داریم که می توانیم همکاری کنیم.

در این نشست مدیران و محققان دانشگاه های صنعتی نوشیروانی بابل و دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در راستای کمک به صنعت خودرو به توانمندی های پژوهش گران و محققان این دانشگاه ها اشاره و برای تعاملات بیشتر اعلام آمادگی کردند.

در ابتدای این نشست اعضای جلسه از تعدادی از شرکت های منتخب دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری سازمان بازدید و از نزدیک با محصولات و فعالیت های این شرکت ها آشنا شدند.

قابل ذکر است در پایان نشست مقرر شد سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران به عنوان نقطه اتصال تمام دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان مستقر در زیرمجموعه های وزارت علوم و صنعت خودرو سازی ایفای نقش کند.


کلید واژه ها: پارک های علم و فناوری - فناوری - وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - وزارت علوم - علم و فناوری - نوآوری - تحقیقات و فناوری - وزارت - معاون - علوم - اشتغالزایی - پارک - خبرگزاری - توانمندی - دانشگاه - پتانسیل - تحقیقات - کشور - بالایی - افزایش تولید - گزارش - اشاره - وزارتخانه - وزیر علوم - گروه - نشست - حوزه - توانایی - استفاده - معاونت

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری رشته مهندسی فناوری اینترنت اشیا در دانشگاه علمی کاربردی

برگزاری آزمون حضوری خلاف مصوبه ستاد مدیریت بحران

کاربردهای بیوتکنولوژی میکروبی در کشاورزی، زراعت پایدار و زیست پزشکی

راهیابی دانشجویان دانشگاه سمنان به مرحله نهایی المپیاد علمی-دانشجویی

شناسایی 450 متقلب در کنکور تجربی

استاد زنجانی در بین اساتید برتر و پراستناد در حوزه شیمی

کلید اولیه سؤالات کنکور فردا منتشر می شود

نشست رؤسای دانشگاه های شمال کشور در دانشگاه گیلان برگزار می شود

استخدام کارشناس IT با بیمه در بنیاد حامیان دانشگاه شریف در تهران

ثبت نام خوابگاه های دانشگاه الزهرا (س) از امروز آغاز می شود/ اسکان تعداد محدود دانشجویان با شرایط خاص

آغاز ثبت نام خوابگاه های دانشگاه الزهرا(س) از امروز / اسکان تعداد محدود دانشجویان با شرایط خاص

رییس جدید دانشگاه آزاد اسلامی سپیدان معرفی شد

توسعه حسگری که سیگنال های الکترومغناطیسی را با هر فرکانسی تشخیص دهد

امتحانات لغو شده دانشگاه خوارزمی 18 تیر برگزار می شود

نشست مجازی «از ایده تا کارآفرینی» برگزار می شود

افتتاح مهدکودک «شهید لندی» در معاونت فرهنگی، دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی آبادان

اردوی راهیان پیشرفت ویژه دانشجویان همدانی و با مقصد پارک ملی هوافضا برگزار شد

تولید الیافی مستحکم و مقاوم از جنس نیترید بور با فرآیند ریسندگی مرطوب

دستاوردی که با بازیافت باتری های قدیمی، هزینه تولید باتری را کاهش می دهد

رشته مهندسی فناوری اینترنت اشیا

آغاز ثبت نام خوابگاه های دانشگاه الزهرا (س) از امروز / اسکان تعداد محدود دانشجویان با شرایط خاص

پیوند علم و ورزش به افزایش کارآمدی دانشجویان می انجامد

ببینید | دریاچه خزر از دوربین ایستگاه فضایی بین المللی

تمدید ثبت نام در فراخوان پشتیبانی بنیاد ملی نخبگان از دانشجویان

سوابق تحصیلی در کنکور 1402 اعمال نمی شود؟

برگزاری کنفرانس پژوهش های نشر به زمان دیگری موکول شد

فراخوان حمایت از توسعه ایده های فناورانه در حوزه فناوری نانو

رشته مهندسی فناوری اینترنت اشیا تصویب شد

سرپرست دانشگاه علوم کشاورزی گرگان منصوب شد

مهلت ثبت نام استفاده از سهمیه استعداد درخشان آغاز شد

حضور استارتاپ های ورزشی در پانزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان

دانشجویان خواجه نصیر در صورت تسویه اجاره بها خوابگاه می گیرند/ مهلت پرداخت تا پایان امروز

کاهش «ساعت موظفی تدریس» هیات علمی فناور

آغاز مهلت ثبت نام استفاده از سهمیه استعداد درخشان دانشجویان ارشد علوم پزشکی

تبدیل ایران به کشور هدف برای تحصیل دانشجویان بین المللی

کاهش «ساعت موظفی تدریس» هیات علمی فناور

حسگر سیگنال های الکترومغناطیسی با امکان تشخیص هر فرکانسی تولید شد

محققان می خواهند با ایجاد عمیق ترین حفره ها، انرژی زمین را برای میلیون ها سال تامین کنند

دانشجویان خواجه نصیر در صورت تسویه اجاره بها خوابگاه می گیرند / مهلت پرداخت تا پایان امروز

مهلت نام نویسی دانشجویان علوم پزشکی شاهرود در المپیاد ورزشی اعلام شد

سوابق تحصیلی در کنکور 1402 اعمال نمی شود

داداش پور: بودجه حوزه ورزش دانشجویی کافی نیست / پیگیر برگزاری المپیاد ورزشی دانشجویان هستیم

جریان شکافنده، یکی از مهمترین عوامل غرق شدگی در دریا ها 

تفاهم نامه همکاری بین بنیاد ملی نخبگان و دانشگاه آزاد خراسان رضوی منعقد شد

تولید الیاف مستحکم برای فرآیند ریسندگی مرطوب

دانشگاه کودکان در دانشگاه حکیم سبزواری افتتاح شد

تمدید مهلت ثبت نام پذیرش دوره های کارشناسی ناپیوسته دانشگاه جامع علمی کاربردی

دانشگاه شهرکرد در جمع اثرگذارترین دانشگاه های جهان

لغو امتحانات دانشگاه تهران در دو استان تهران و البرز

استاد دانشگاه کلمبیایی که مدعی شده ویروس کرونا ساخته آمریکا است +ویدئو

ثبت نام در دانشگاه جامع علمی کاربردی

استخدام برنامه نویس جاوا اسکریپت (FRONT END) در شرکت تیم یار کیش در البرز

معلم خصوصی فیزیک برگ برنده دانش آموزان

کشف راهکاری برای جلوگیری از پرخوری

امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد استان تهران برگزار می شود

آزمون های روز دوشنبه دانشگاه تهران لغو شد

امتحانات دانشگاه شریف فردا برگزار می شود

آزمون های روز دوشنبه دانشگاه تهران لغو شد

آزمون های روز دوشنبه دانشگاه تهران لغو شد

امتحانات دانشگاه آزاد استان تهران دوشنبه حضوری برگزار می شود

امتحانات دانشگاه آزاد استان تهران دوشنبه حضوری برگزار می شود

همدلی، تلاش و نظم 3 مؤلفه موفقیت در انجمن های علمی/ دانشجویانی که اوج کرونا کادر درمان را تنها نگذاشتند

آزمون های روز دوشنبه دانشگاه تهران لغو شد

آزمون های روز دوشنبه دانشگاه تهران لغو شد

یک تا سه سال حبس در انتظار اشخاص و ارگان های مقصر در حادثه متروپل

آزمون های دوشنبه دانشگاه تهران لغو شد

امتحانات دانشگاه صنعتی شریف دوشنبه لغو نیست

امتحان کدام دانشگاه های تهران فردا برگزار می شود؟

امتحانات دانشگاه های تهران لغو نمیشود | این دو دانشگاه فردا دایر است

امتحانات دانشگاه های تهران لغو نمیشود | این دو دانشگاه فردا دایر است

امتحانات دانشگاه آزاد فردا حضوری برگزار می شود

برگزاری امتحانات دانشگاه آزاد فردا دوشنبه 13 تیر 1401

برگزاری امتحانات دانشگاه شریف فردا دوشنبه 13 تیر 1401

رامین رضاییان به قطر رفت

امتحانات دانشگاه صنعتی شریف دوشنبه لغو نیست

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

امکان مخفی بودن آنلاین در نسخه بعدی واتساپ اضافه خواهد شد!

افزایش سرانه درمانی منطقه 19 با کلنگ زنی درمانگاه خیریه فوق تخصصی حسینیه اعظم مکتب العباس(ع)

دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز فردا تعطیل نیست

چرا نرم افزار انتخاب رشته رایگان؟

لزوم مشارکت نسل جدید گیلان در کرسی های آزاد اندیشی

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار معرفی شد

چهار انتصاب در آموزش عالی

انجام 4 انتصاب در آموزش عالی

واکاوی پشت پرده حقوق بشر آمریکایی در نشست دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد

مریخ نورد «استقامت» ناسا در نمونه برداری به مشکل خورد

راه اندازی نخستین دانشگاه کودکان در ایران!

راه اندازی نخستین دانشگاه کودکان در ایران!

المپیادی ها در سه رشته ی ریاضی، فیزیک و شیمی تا دوره ی دکتری بورسیه می شوند

ایده های نوآورانه برای بهبود اختلالات عصبی و روان پزشکی

استخدام کارمند اداری با بیمه و پاداش در شرکت لکو ایران در تهران

تخصیص امتیاز نخبگی به برترین های هکاتون 1401

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

4 انتصاب جدید در آموزش عالی انجام شد

احساس خوشبختی ژنتیکی است یا اکتسابی؟

برنامه صندوق رفاه برای پوشش 50 درصدی دانشجویان روزانه خوابگاهی

امتیاز ویژه برای دانشجویان در طرح شهید وزوایی و احمدی روشن/ دفتر بنیاد نخبگان در دانشگاه آزاد مشهد راه اندازی می شود

استخدام مدیر آزمایشگاه و کارشناس تضمین کیفیت در شرکت کیمیا مکمل آراد /تهران

تصویری جنجالی از یکتا ناصر در کنار همسر و خواهرش + عکس

تصویب رشته مهندسی فناوری اینترنت اشیا در دانشگاه جامع علمی کاربردی

پارک های علم و فناوری به اشتغالزایی کمک می کنند

پارک های علم و فناوری به اشتغالزایی کمک می کنند