موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - ريزش ساختمان - تامين اجتماعي - دادستان كل كشور - دادستان اهواز - برخورد قاطع - سازمان بازرسي - بازنشستگان تامين اجتماعي - ديميتري پسكوف - مقاومت شهرداري البرز - سعيد عقيقي - توميسلاو ايويچ - ميناي دندان - امامزاده عبدالله همدان - مسعود - تله كابين گنجنامه - شوراي انتقالي جنوب - شركت عمران شهر جديد سهند - كبدچرب - ايگور كليموفسكي - برگزاري جام حذفي

مطالب مرتبط:
ضرورت معرفی سامانه ای مشترک برای بیمه ها در طرح نسخه الکترونیک
ضرورت سامانه ای مشترک برای بیمه ها در طرح نسخه الکترونیک
فارس من| مشکلات نسخه الکترونیک برطرف می شود؟
رفع مشکلات نسخه نویسی الکترونیک در مسیر اجرا
رفع مشکلات نسخه نویسی الکترونیک در مسیر اجرا
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 بهمن 1400 ساعت 15:222022-01-27سياسي

نسخه الکترونیک نباید معطل امضای الکترونیک می ماند


- نسخه الکترونیک ، امضای الکترونیک و پرونده الکترونیک ؛ سوای وجه اشتراک ظاهری این سه عبارت، این سه ماموریت در جای مهم تری با هم تلاقی دارند که موجب شده سرنوشت شان به هم گره بخورد و هرگونه پیشرفتی در یکی از ماموریت ها، تحت الشعاع دیگر ماموریت ها قرار گیرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک ، به فاصله کوتاهی از اجرای طرح نسخه الکترونیک و در شرایطی که بسیاری از موارد تکلیف شده در این حوزه مانند اعتبارسنجی اصالت دارو در حال انجام است، امضای الکترونیک حکم پاشنه آشیل این را یافته است تا جایی که اگر با تقاضای امهال برای احرای این امضا تا اردیبهشت ماه سال آتی هم پذیرفته شود، باید بپذیریم که فعلا خبری از اجرای آن نیست و همچنان بحث احراز هویت پزشک به عنوان حلقه اصلی حفظ امنیت اطلاعات بیمار با چالش مواجه است.

اما آیا چون امضای الکترونیک به سرانجام نرسیده، بیمه ها می بایست برای اجرای نسخه الکترونیک صبر می کردند؟ از کجا معلوم اگر این گونه می شد، فرجامی مشابه فرجام پرونده الکترونیک در انتظار نسخه الکترونیک نمی بود؟ از اینها مهم تر، آیا می شود به اجرای طرحی با 16 سال پیشینهخرده گرفت و به جای طرح سوال در خصوص چرایی انجام نشدن طرح های دیگر، عمل به قانون مصوب را محل اعراب دانست؟ اینها تنها برخی سوالاتی هستند که می توان مطرح کرد و به دنبال یافتن پاسخ شان بود؛ سوالاتی که شاید بهتر است پیش از طرحشان، متن قانونی را مرور کنیم که تکالیفی را در این خصوص مشخص کرده است: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است با همکاری سازمان ها و مراکز خدمات سلامت و بیمه سلامت حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از استقرار کامل سامانه فوق، خدمات بیمه سلامت را به صورت یکپارچه و مبتنی بر فناوری اطلاعات در تعامل با سامانه "پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان" ساماندهی نماید.

بر اساس این قانون، بیمه سلامت می بایست در تعامل با پرونده الکترونیک سلامت، خدمات بیمه که عمدتاً همان نسخه است را اجرا می کرد و دقیقا همین کار را کرده است، اما پرونده الکترونیک سلامت هنوز شکل نگرفته و به اتمام نرسیده است.

نقصی که نمی شد منتظر رفعش بمانند چراکه مطابق قانون بودجه، از دی ماه امسال اگر بیمه گر هر نسخه غیر الکترونیکی را پرداخت کند، در اموال دولتی و عمومی تصرف کرده است و می بایست مجازات شود! با این یادآوری، مشخص می شود که برخی ادعاهای طرح شده در این خصوص از جمله اینکه "ایجاد پرونده الکترونیکی سلامت مشروط و منوط به اذن و رضایت مردم و حفظ حریم خصوصی و محرمانه بودن اطلاعات آن است" و ارتباط دادن آن با نسخه الکترونیک، ادعایی نامرتبط است چراکه هنوز پرونده الکترونیک به سرانجام نرسیده و در دست اجرا قرار دارد و این گونه نیست که نام افراد و شماره ملی شان، پرونده الکترونیک سلامت باشد! به عبارت بهتر، پرونده الکترونیک سلامت زمانی شکل می گیرد که اطلاعات مختلف تجمیع شود و اتفاقا نسخه الکترونیک،حکم همان اطلاعات را دارد و در واقع الفبای شکل گیری پرونده الکترونیک و پیش نیاز آن است.

اطلاعاتی که البته می بایست بستر تجمیع آن یعنی پروژه پرونده الکترونیک فراهم آمده باشد که هنوز این گونه نشده است.

عامیانه تر این که اگر خدمات دریافتی بیمه شدگان را آب در نظر بگیریم، پرونده الکترونیک یک منبع بزرگ آب و نسخه الکترونیک پیمانه ای است که آن منبع بزرگ را پر می کند؛ منبعی که هنوز برای آب گیری ساخته و پرداخته نشده است! با این مقدمه حالا بهتر می تواند دریافت که اجرای نسخه الکترونیک ضرورت داشته و اشکالی متوجه آن نیست، هرچند هنوز بستر تجمیع این اطلاعات و تشکیل پرونده الکترونیک فراهم نشده است؛ پرونده ای که تشکیل آن به شدت مورد علاقه بیمه ها هم هست چراکه به کمکش می توان جلوی بسیاری از تخلفات و اشتباهات و حتی تجویز های دوباره و چندباره را گرفت.

این در حالی است که اگر قرار باشد این پرونده با تجمیع نسخه های الکترونیک شکل بگیرد، باید برای دسترسی به آن ضوابطی تعیین شود و مثلا اگر قرار باشد این اطلاعات برای کسی از جمله پزشک به نمایش در آید، باید رضایت بیمار به شیوه تایید پیامکی دریافت گردد، که متاسفانه تاکنون کار تا این حد هم پیش نرفته و ضوابط این کار هم تعیین نشده است! بر این اساس، جای تعجب و ابهام دارد اگر بشنویم سازمان نظام پزشکی قصد شکایت از طرح نسخه الکترونیک را تحت عنوان رعایت نشدن موضوع حریم شخصی دارد و برایش این سوال به وجود نیامده که در تلاقی این طرح ها، چه کسی یا کسانی به وظایف شان عمل نکرده اند؛ وزارت بهداشت، بیمه ها یا خود نظام پزشکی؟ مگر نه اینکه نظام پزشکی وظیفه داشت تا بحث امضا الکترونیک پزشکان را به اجرا درآورد؟ اتفاقا نکته کلیدی اینجاست که اگر امروز در بخش نسخه الکترونیک و اجرای قانون بودجه 1400 با مشکل مواجه هستیم، امضای الکترونیک به عنوان یکی از نقصان های بزرگ خودنمایی می کند و تنها نقصانی است که تلاشی برای رفع آن هم صورت نگرفته و به طور کامل بر زمین مانده است.

اشکالی که ممکن است هم بیمه ها و هم وزارت بهداشت را با چالش هایی جدی مواجه کند.

اینجاست که می توان پرسید آیا عجیب نیست که تنها مجموعه ای که هیچ اقدامی در جهت وظایف خود انجام نداده، در موضع منتقد و پرسشگر قرار گرفته و در تلاش است نسخه الکترونیک را ناکارآمد جلوه داده و متوقف کند؟ آیا نمی توان این گونه نتیجه گرفت که هدف این سازمان از طرح این مسائل، توقف نسخه الکترونیک برای فرصت یافتن است تا بتواند به تکالیف زمین مانده اش را به انجام برساند؟ آیا براستی می توانند زمان دقیق اجرای امضای الکترونیک را اعلام کنند تا شائبه ها رفع شود؟! همه اینها در حالی ست که می دانیم رییس جمهور بر اجرای نسخه الکترونیک تاکید دارد و اهمیت تاکید ایشان زمانی مشخص می شود که بدانیم بحث حذف ارز ترجیحی در دولت مطرح است و چه این حذف رقم بخورد و چه مدلی برای تغییر در تخصیص آن ارائه شده و به اجرا در آید، نیاز دولت به ابزار نظارتی در این حوزه بیش از هر زمانی است و یکی از این ابزارها، نسخه الکترونیک است.

نکته ای کلیدی که حتما متولیان سازمان نظام پزشکی به خوبی به آن واقف هستند به ویژه اگر بدانیم در جلساتی که به منظور بررسی موضوعاتی مانند حفظ محرمانگی و حریم خصوصی برگزار گردید، ایشان به شدت مورد بازخواست و نکوهش قرار گرفتند نتوانستند پاسخی به انتقادات مطرح شده بدهند یا توضیح دهند که چگونه یکی از اعضای صنف شان که سوگند پزشکی یادکرده، اطلاعات فردی را افشا کرده اما ایراد را متوجه نسخه الکترونیک می دانند؟! آیا واقعا اگر نشود به اجزای نظام سلامت که پزشکان را هم شامل می شود، اعتماد کرد، می شود به چیز دیگری اعتماد کرد؟ آیا غیر از این است که دیگر سیستم های الکترونیکی به اجرا در آمده در کشور مانند نظام بانکی، نظام بیمه ای، نظام مالیاتی و.

هم در دسترس اعضای آن سیستم ها است و اگر قرار به عدم اعتماد به افراد باشد، می بایست همه را به روال قبل برگرداند و همه امور را کاغذی و نه الکترونیک پی گرفت؟!
کلید واژه ها: الکترونیک - نسخه الکترونیک - ماموریت - امضا - نسخه - امنیت اطلاعات - پاشنه آشیل - احراز هویت - اردیبهشت - اطلاعات - پرونده - سرنوشت - اشتراک - تابناک - یکی از - فاصله - گزارش - بیمار - احراز - امنیت - تکلیف - اصالت - امهال - خبری - قرار - دیگر - آشیل - بیمه - پزشک - دارو

آخرین اخبار سرویس:
طرحی در مجلس: اولین گام برای توافقی شدن دستمزد برداشته می شود؟

فال روزانه سه شنبه 3 خرداد 1401

راهکار مهم برای خانم ها تا همسران خود را دل بسته خانواده کنند

از خرداد تا خرداد

تصاویر جدید دروغ های جانسون را برملا کرد

استخدام حسابدار ارشد با بیمه و پاداش در یک شرکت معتبر در محدوده کاوه

پیام تبریک رییس هیات مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر

اوقات شرعی سه شنبه 3 خرداد 1401

پیام تسلیت درگذشت جان باختگان حادثه ساختمان متروپل آبادان

اهمیت دندان شیری در کودکان چیست؟

اولین لپ تاپ گیمینگ کورسیر مجهز به تاچ بار معرفی شد

تصاویر / سومین اجلاسیه مجمع جهادگران کشور در خرمشهر

فیلم | واکنش آیت الله جوادی آملی به حضور یک طلبه در روستای دورافتاده

اصلاح طلبان خطاهای استراتژیک داشتند

توییت هشدار دهنده سعید حجاریان

افتتاح کارگاه خیاطی احسان در جزیره هرمز+فیلم

بهره مندی زوج ها از خدمات 3 دوره ناباروری با پوشش بیمه ای 90 درصدی

مخالفت اتحادیه مشاغل تونس با شرکت در طرح گفت وگوی ملی

دستور دادستان کل کشور درباره حادثه ریزش ساختمانی در آبادان

ایرانیان خارج از کشور بهترین هایی هستند که می توانند در ایران سرمایه گذاری کنند

مکتب سلیمانی زنده است و با خون شهدا آبیاری می شود

زمینه برای سرمایه گذاری امن در ایران فراهم است

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه درخوزستان در پی حادثه متروپل آبادان

یک عضو گارد سلطنتی عمان هنگام استقبال از رییسی غش کرد

رییسی: زمینه برای سرمایه گذاری امن با تضمین سود در ایران فراهم است

استاندارد نبودن متروپل و هشدار هایی که جدی گرفته نشد

دستور دادستان کل کشور به دادستان اهواز جهت برخورد قاطع با متخلفان حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان

طلبه دهه هفتادی که با کمک های 2 هزار تومانی، 35 معتاد را ترک داد +عکس

استاندارد نبودن ساختمان متروپل و هشدار هایی که جدی گرفته نشد

مردم پای آرمان های بلند انقلاب ایستاده اند

واکنش فرمانده کل سپاه به ترور شهید صیاد خدایی | دشمن را در آرزوهایش منجمد می کنیم

تصمیمات تهران و مسقط برای گشودن در های جدید شراکت اقتصادی

عهد می بندیم راه سربازان واقعی اسلام را ادامه خواهیم داد

فارس من| خیابان حکما سال گذشته ساماندهی شد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 3 خرداد 1401

آیین رونمایی از بیست سکه تاریخی ضرب دارالعباده یزد

معرفی اولین ایرپاد USB-C جهان

کشف انبار بزرگ کالای احتکاری در خیابان خاوران

روایت دامپزشک حاضر در جلسه فراکسیون محیط زیست مجلس از مرگ یوزپلنگ های ایرانی: خودشان کشتند، خودشان کالبدشکافی کردند

واکنش فرمانده کل سپاه به ترور شهید صیاد خدایی | برای شکست نخوردن باید دست های مردم را بگیریم | دشمن را در آرزوهایش منجمد می کنیم

لغو احتمالی حضور المسلم در تهران به دلیل طوفان شن

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان ، 3 خرداد 1401

صداو سیما و شبکه الاعلام العراقی در مسیر گسترش همکاری های رسانه ای

طلاب به شبهات در فضای مجازی پاسخ دهند

هدیه متفاوت سلطان عمان به رییسی/ ببینید

کتاب «معجزه بزرگ» منتشر شد/ امام خامنه ای:خرمشهر، با تقوا به دست آمد

اوقات شرعی سوم خرداد به افق شهر یاسوج

منطقه آزاد «اینچه برون» در بند وعده ها | حرکت لاک پشتی راهکار توسعه نیست

تصویر منتشر نشده از روحانی و رهبری

قدس خراسان 9814

این چهره 70 ساله می خواهد رییس جمهور بماند!

ترتیل صفحه 431 قرآن/ مسئولیت اعمال+فیلم، متن و مفاهیم

فیلم| دستپاچگی ضد انقلاب از اقبال عمومی به نماهنگ سلام فرمانده

بی توجهی شهرداری به ساخت غیرقانونی سه طبقه در متروپل

سیستم اطفای حریق اسکله های بندر بوشهر تقویت شود

رییسی وارد تهران شد

واکنش دادگستری خوستان به حادثه آبادان

‍ پیام استاندار ایلام به مناسبت فرا رسیدن سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر

مردمی که در انتظار نجات عزیزانشان از آوار متروپل هستند

قاتل شهید رنجبر برای دومین بار به قصاص محکوم شد

اوقات شرعی سوم خرداد ماه در سمنان

ورود هواپیمای آتش نشان کشورمان به پاکستان

اجمالی/ قهرمانانی همچون حججی ها، فهمیده ها و علی لندی ها حاصل تربیت زنان انقلابی است

ماجرای تلخ خودکشی کودک کار در اصفهان

آغاز پذیرش متسابقان سی وششمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان

تصاویر/ گرامیداشت سوم خرداد ماه در مهدی شهر

رمز محبوبیت «خاتمی»، اعتقاد به «کرامت انسان»

«رضا شیراوژن» معاون فرهنگی و اجتماعی مرزبانی انتظامی کشور شد

کمیسیون عمران مجلس پیگیر رفع معضل دوگانگی در مناطق آزاد/ شهرداری های جزیره نفس تازه می کنند

پرواز های نجف از سر گرفته شد

سرلشکر سلامی: انتقام خون شهید صیاد خدایی را خواهیم گرفت

فرمانده کل سپاه : انتقام خون شهید خدایی را «سخت» و «پشیمان کننده» از دشمن خواهیم گرفت / تمام امکانات سپاه متعلق به مردم آبادان است

سه عامل اساسی حادثه متروپول آبادان

گروه های جهادی برای کاهش آسیب های اجتماعی پای کار بیایند/ امیدآفرینی و صبرمهمترین ویژگی جهادگران

پیام قالیباف در پی فروریختن ساختمان متروپل

علی باقری: سکوت برخی دولت ها در برابر ترور، پاداش به تروریست ها است

اسامی افراد غیر روانشناس فاقد مجوز

بازداشت شدگان حادثه آبادان به 8 نفر رسید

علی باقری به همتای زن آفریقایی خود چه گفت؟

بازداشت شدگان حادثه آبادان به 8 نفر رسید

بازداشت شدگان حادثه آبادان به 8 نفر رسید

بازداشت شدگان حادثه آبادان به 8 نفر رسید

میزبانی دانشگاه پیام نور ساری از پیکر مطهر شهید گمنام

بازداشت شدگان حادثه آبادان به 8 نفر رسید

مخبر : همه مفقودین حادثه «متروپل» آبادان پیدا شدند

افزایش تعداد بازداشت شدگان حادثه مترو پل به 8 نفر/ دستگیری تعدادی از نیروهای شهرداری

دوجنسه بودن عروس وسط مراسم لو رفت، داماد شر به پا کرد!

دستور دادستان کل کشور به دادستان اهواز مبنی بر برخورد قاطع با متخلفان حادثه

ضوابط و مقررات ثبت نام نقل و انتقال فرهنگیان + آدرس سامانه

هدیه متفاوت و ویژه سلطان عمان به رییسی

دستور دادستان کل کشور برای برخورد قاطع با متخلفان حادثه آبادان

دستور قالیباف برای رسیدگی به حادثه فروریختن ساختمان در آبادان

برگزاری نشست هم اندیشی «مرجعیت علمی قرآن کریم» با حضور اندیشمندان ترکیه

پروازهای نجف از سر گرفته شد

بازداشت شدگان حادثه آبادان به 8 نفر رسید

رونمایی از 22 عنوان کتاب دفاع مقدس/ برگزیدگان جایزه یوسف در اردبیل تجلیل شدند

زاکانی: گفتمان این دوره از مدیریت شهری خدمت و پیشرفت است

دستور دادستان کشور برای برخورد قاطع با متخلفان حادثه آبادان

توییت هشدار دهنده سعید حجاریان در سالروز دوم خرداد 76

افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پایگاههای مقاومت بسیج رشت

نسخه الکترونیک نباید معطل امضای الکترونیک می ماند

نسخه الکترونیک نباید معطل امضای الکترونیک می ماند