مطالب مرتبط:
پاسخ به شایع ترین پرسش ها درباره واکسیناسیون
پاسخ به شایع ترین پرسش ها درباره واکسیناسیون
پوشش واکسیناسیون در برخی از مناطق زنجان کمتر از 50 درصد است
پاسخ عراق به شایعه بازگشایی مرزهای زمینی
واکسیناسیون کرونا جاماندگان اربعین در مسیر راهپیمایی در پایتخت
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 4 مهر 1400 ساعت 18:152021-09-26پزشكي

پاسخ به شایع ترین پرسش ها درباره واکسیناسیون


پیک پنجم کرونا همچنان با روزی بیش از 250 قربانی ادامه دارد، هر چند که برخی کارشناسان تاکید می کنند کشور از پیک پنجم عبور کرده است، اما با اینکه روند مرگ ها نسبت به یک ماه گذشته، - پیک پنجم کرونا همچنان با روزی بیش از 250 قربانی ادامه دارد، هر چند که برخی کارشناسان تاکید می کنند کشور از پیک پنجم عبور کرده است، اما با اینکه روند مرگ ها نسبت به یک ماه گذشته، نزولی بوده اما همچنان بالاست.

آنها می گویند خیز بیماری بلند است، به همین دلیل مرگ ها هنوز سه رقمی است، با این همه مرگ در افراد واکسینه شده، کاهش پیدا کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه همشهری در ادامه نوشت: آنها که در بخش های درمان فعال اند می گویند پایین آمدن تعداد فوتی های کرونا، زمان بر است و به این زودی ها اتفاق نمی افتد اما میزان بستری و ابتلا کاهش قابل توجهی داشته که احتمالا به دلیل واکسیناسیون است.

واکسیناسیون همچنان ادامه دارد، اما با افزایش میزان ابتلا به کرونا در میان آنها که واکسن تزریق کرده اند، حالا سوالات و ابهامات زیادی پیش آمده، آنها درباره ابتلای پس از تزریق و از بین رفتن اثربخشی واکسن نگرانند، آزمایش های تعیین آنتی بادی آنها را سردرگم کرده و توصیه به گرفتن تست لخته خون پس از ابتلا یا تزریق، برایشان سوال ایجاد کرده است.

مسعود یونسیان، متخصص اپیدمیولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به این پرسش ها پاسخ می دهد.

با توجه به انجام این میزان از واکسیناسیون در کشور، به نظر شما چه زمانی از پیک پنجم عبور خواهیم کرد؟ هم اکنون ما پیک پنجم را پشت سر گذاشته ایم.

میزان سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در کشور است که تعیین می کند ما با پیک جدیدی مواجه می شویم یا خیر.

هم اکنون جز شهرهایی در استان های آذربایجان شرقی و غربی و کرمانشاه و چند شهر دیگر، بقیه مناطق در وضعیت قرمز قرار ندارند؛ بنابراین می توان گفت احتمال وقوع پیک جدید، تنها به دلیل ادامه تجمعات در روزهای تعطیل و نادیده گرفتن پروتکل ها است.

هنوز میزان مرگ های روزانه در کشور بالاست.

چرا با سرعت گرفتن واکسیناسیون، همچنان آمار بالای فوتی های کرونا را داریم؟ مرگ های کرونا خیلی کند روند نزولی به خود می گیرد؛ یعنی زمان کاهش آمار مرگ ها به این سرعت اتفاق نمی افتد.

این موضوع برای تعداد بستری ها و ابتلاها متفاوت است و روند کاهشی در آنها زودتر اتفاق می افتد، اما مرگ ها با فاصله بیشتری کم می شود.

البته توجه داشته باشیم که تعداد مرگ های پیک پنجم ارتباطی با واکسیناسیون ندارد؛ یعنی تنها واکسیناسیون افراد سالمند که قبل از ورود به پیک پنجم، 2دوز واکسن برایشان تزریق شده بود، منجر به کاهش مرگ در این گروه سنی شد.

این موضوع هم دلیل اصلی افزایش بستری و مرگ بیشتر در گروه سنی جوان در پیک پنجم بود.

هم اکنون هم که آمار پایین تر آمده خیلی ارتباطی به واکسیناسیون ندارد؛ چرا که ایمنی 2هفته پس از تزریق دوز دوم حاصل می شود؛ درصورتی که مرگ ها به تدریج از 26مرداد روند کاهشی پیدا کرد.

درحالی که حالا تنها حدود یک ماه از انجام واکسیناسیون عمومی گذشته است، هم اکنون خیلی از افراد یا هنوز واکسینه نشده اند یا تنها دوز اول را دریافت کرده اند و یا هنوز 2هفته از دریافت دوز دوم شان نگذشته است تا ایمنی بدنشان بالا برود.

با این توضیحات ما چه زمانی می توانیم انتظار کاهش قابل توجه تعداد مرگ های روزانه را داشته باشیم؟ می توان گفت روند کاهش مرگ ها در پیک پنجم، ناشی از طی شدن همان روند طبیعی بیماری است که در 4پیک قبلی هم مشاهده شد.

اما اگر همین روند واکسیناسیون ادامه پیدا کند، انتظار می رود در پیک بعدی که احتمال رخداد آن بالاست، مرگ ها کاهش قابل توجهی پیدا کند؛ یعنی درست مانند بسیاری از کشورها که با واکسیناسیون مردم شان را ایمن کردند.

نمی توان پیش بینی کرد که چه زمانی به عدد مرگ زیر 100 نفر در یک روز می رسیم؟ زمان آن قابل پیش بینی نیست.

ما همین حالا هم شاهد روند نزولی مرگ ها هستیم، ولی به هر حال به کمی زمان نیاز داریم تا تعداد مرگ ها دورقمی شود و این اتفاق به تدریج رخ می دهد.

هم اکنون بالای 10هزار نفر ابتلای جدید داریم و بیش از 6هزار نفر بیمار بدحال.

اما چرا با وجود اینکه بیش از 49 میلیون نفر واکسن زده اند، هنوز نتوانسته ایم شیوع را کنترل کنیم؟ کاهش موارد ابتلا و مرگ و بستری، خیلی ارتباطی به واکسیناسیون ندارد، اما اگر بتوان میزان واکسیناسیون روزانه را به بیش از یک میلیون نفر به طور ثابت رساند و با تلاش نظام سلامت، هلال احمر، وزارت امور خارجه و دولت، واکسن به اندازه کافی وارد شود و مردم هم پروتکل ها را رعایت کنند، پیک ششم بدون دردسر از سر گذرانده می شود.

حالا با سرعت گرفتن واکسیناسیون، خیلی ها به زندگی بدون کرونا امید بسته اند.

به نظر شما از چه زمانی می شود این وضعیت را متصور شد؟ به زندگی پس از کرونا، با واکسیناسیون تمام افراد بالغ جامعه می توان فکر کرد، اما از آنجایی که میزان سرایت و جهش های این بیماری بالاست، باید مردم هم در زندگی خود تغییراتی را ایجاد کنند.

برای برگشت به زندگی عادی باید هم اکنون توصیه ها درخصوص موارد پیشگیری را بیشتر جدی گرفت و به محض احساس ابتلا به بیماری، قرنطینه را رعایت کرد.

افراد باید همچنان از ماسک استفاده و ارتباط های غیرضروری را کم کنند.

مراکزی هم که تاکنون تعطیل بوده اند، به تدریج می توانند باز شوند تا کم کم مردم به زندگی عادی بازگردند.

اما اینکه بخواهیم صددرصد، زندگی عادی داشته باشیم و به دوران قبل از کرونا بازگردیم، فعلا نمی توان درباره آن اظهارنظری کرد.

البته به نظر می رسد افراد جامعه چه در ایران و چه در کشورهای دیگر تا مدت ها رفتارهای بهداشتی را داشته باشند، اما اگر درصد قابل ملاحظه ای از افراد هم موارد پیشگیری از ابتلا به بیماری را رعایت کنند، با رسیدن به درصد بالایی از واکسیناسیون می توانیم به زندگی عادی نزدیک شویم.

البته نباید با افزایش میزان واکسیناسیون، افراد رعایت پروتکل ها را نادیده بگیرند، سفر بروند و مهمانی بگیرند؛ چراکه چنین رفتارهایی مانع از رسیدن به زندگی عادی می شود.

به نظر شما باید منتظر وقوع پیک های بعدی باشیم؟ بله، ما باید منتظر مواجهه با پیک های بعدی کرونا باشیم.

این پیک ها در 2صورت محتمل هستند؛ یکی اینکه با واریانت جدید دیگری مواجه شویم که با واریانت های قبلی تفاوت آنتی ژنیک داشته باشد و دوم برداشتن سریع محدودیت های کرونایی.

در این شرایط باید منتظر پیک های بعدی باشیم.

اما اگر محدودیت ها به شکل پلکانی و مرحله به مرحله برداشته و فعالیت های عادی هم به تدریج آغاز شود، شاهد پیک جدیدی نخواهیم بود.

اگر هم دوباره با افزایش موارد ابتلا مواجه شویم، بلافاصله با برگرداندن آخرین محدودیت ها، می توان با پیک جدید مقابله کرد.

حالا در کنار این موضوع، مردم سؤالات زیادی درباره واکسیناسیون دارند.

اظهارات پراکنده تعدادی از متخصصان درباره عوارض و میزان اثربخشی آن هم ابهامات زیادی را ایجاد کرده است.

واقعیت ماجرا چیست؟ بررسی ها نشان داده، در بیشتر مواقع عوارض واکسن در 45روز نخست پس از تزریق واکسن، خودش را نشان می دهد؛ بنابراین بعد از این مدت (یعنی 45روز بعد از دوز اول و 45روز بعد از دوز دوم) اگر عارضه ای برای فرد ایجاد شود، نمی توان آن را به واکسن منتسب کرد.

البته این حداکثر زمانی است که در مطالعات مشاهده شده است.

اما عمده عوارض را در همان روزهای اول و معمولا هم تا یک هفته اول شاهد هستیم؛ بنابراین پس از گذشت یک ماه و نیم از تزریق، به طور منطقی نمی توان هیچ عارضه ای را به واکسن نسبت داد.

با تسریع در انجام واکسیناسیون، به نظر شما نیاز به تزریق دوز سوم یا بوستر وجود دارد و اگر لازم است باید چه زمانی انجام شود؟ شاید الان زمان مناسبی برای طرح این سؤال نباشد؛ چون تجربه و دانش قبلی محققان نشان داده که بیشتر افراد با همان 2دوز اولیه ایمنی مناسبی پیدا می کنند؛ به ویژه اگر به بیماری هم مبتلا شده باشند میزان آنتی بادی بدن شان بالاست.

بررسی ها نشان می دهد که نزدیک به دوسوم جمعیت کشور به نوعی به این ویروس آلوده شده اند.

تزریق دوز سوم برای افراد با نقص سیستم ایمنی مطرح است که به احتمال زیاد برای آنها تزریق می شود.

اما در شرایطی که هنوز جمعیت زیادی دوز دوم را دریافت نکرده اند، تزریق دوز سوم بی معناست.

ایمنی اصلی زمانی ایجاد می شود که تعداد واکسینه شده ها بالا برود.

در روزهای گذشته شاهد آغاز واکسیناسیون گروه های سنی کمتر از 18سال در کشور بودیم، اما از طرفی بسیاری از خانواده ها نگران این وضعیت هستند و نمی توانند تصمیم بگیرند که این گروه سنی هم باید واکسینه شوند یا خیر یا اینکه اصولا واکسیناسیون آنها باید مانند بزرگسالان باشد یا روند متفاوتی در پیش بگیرد.

براساس مشاهدات علمی باید گفت در شرایطی که معلمان، والدین، کودکان و تمام افراد بالغ دیگری که با کودکان چه در محیط های آموزشی و چه در خانه در ارتباط هستند، هنوز واکسینه نشده اند، اولویت ما کودکان و نوجوانان نیستند؛ چون اصولا برای آنها دغدغه بهداشتی مهمی درخصوص ویروس کرونا وجود ندارد.

البته نه اینکه هیچ خطری آنها را تهدید نکند، اما در مقایسه با بزرگسالان، باید ابتدا گروه های سنی بالا مثل والدین، معلمان و رانندگان تاکسی و اتوبوس و.

واکسینه شوند، بعد کودکان؛ چرا که کودکان اغلب ناقلان خاموش کرونا هستند.

بنابراین زمانی مدارس می توانند بازگشایی شوند که تمام افرادی که با این کودکان در ارتباط هستند، واکسن تزریق کرده باشند.

با اتمام واکسیناسیون بزرگسالان و پس از کسب اطلاعات بیشتر می توان در مورد تزریق واکسن به کودکان با قطعیت بیشتری اظهارنظر کرد، اما اگر وزارت بهداشت دوز کافی واکسن برای دانش آموزان تهیه کرده، آنها هم منعی برای دریافت واکسن ندارند.

در ارتباط با واکسیناسیون، سؤالی که بسیار پرسیده می شود این است که چه میزان آنتی بادی از طریق واکسن ایجاد شده.

حتی برخی به آزمایشگاه مراجعه می کنند و درخواست تست آنتی بادی دارند.

آیا ضرورتی به انجام این کار هست؟ از کجا می توان متوجه ترشح آنتی بادی در بدن پس از تزریق شد؟ از ابتدا که تست های آی جی جی و آی جی ام برای مشخص شدن ابتلا به کرونا و ترشح آنتی بادی در بدن راه افتاد، مسئولان در سازمان بهداشت جهانی و بسیاری ارگان های دیگر اعلام کردند انجام این تست ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

چرا که نه مثبت بودن این آنتی بادی ها تضمین می کند که در بدن فرد ایمنی ایجاد شده و نه منفی بودن آن، نشانه نداشتن ایمنی است.

توجه داشته باشیم این آزمایشات تنها برای اقدامات پژوهشی کاربرد و معنا دارد.

در این پژوهش ها با در نظر گرفتن میزان مثبت و منفی کاذب آزمایش ها، می توان متوجه شد که چه درصدی از افراد در برابر ویروس مصون شده اند.

اما نمی توان در مورد تعداد آنتی بادی های یک فرد با انجام این آزمایش، اظهارنظر کرد.

بنابراین تنها فایده آن درآمدزایی برای عده ای است.

اما برای خود افراد هیچ نتیجه ای ندارد.

بنابراین انجام آن اصلا توصیه نمی شود.

طبیعتا وزارت بهداشت براساس برنامه هایی که دارد، از محققان می خواهد روی نمونه ای از افراد مطالعاتی را انجام دهند و سپس براساس مثبت یا منفی های کاذبی که این آزمایش ها دارد و محاسباتی که انجام می شود، نتیجه می گیرند ممکن است چه نسبتی از دریافت کنندگان واکسن، مصونیت کافی نداشته باشند و بر همان اساس هم اقداماتی روی آنها انجام خواهد شد.

در موضوع گرفتن آزمایش آنتی بادی، حالا تبلیغات زیادی هم برای انجام آزمایش لخته خون می شود.

در این تبلیغات خطاب به آنها که مبتلا به کرونا شده اند اعلام شده، برای اینکه دچار لخته خون نشوید یا زودتر جلوی پیشروی آن را بگیرید، این آزمایش را انجام دهید.

این موضوع چقدر می تواند درست باشد و آیا ضروری است؟ انجام آزمایش لخته یا انعقاد خون به هیچ عنوان برای تشخیص وضعیت جسمانی فرد پس از واکسیناسیون یا ابتلا کاربرد ندارد.

هیچ مرجعی هم چنین آزمایشی را تجویز نمی کند.

عارضه لخته شدن خون پس از واکسیناسیون یا ابتلا به کرونا بسیار نادر است.

همچنین چنین آزمایشاتی هم با خطاهای بسیار همراه است.

تنها دلیل انجام چنین آزمایشاتی، درآمدزایی است.

تنها تأکیدی که شده این است که اگر شخصی سابقه اختلالات انعقادی مثل سکته مغزی داشته باشد، باید حتما با پزشک معالج خود برای انتخاب نوع واکسن در ارتباط باشد.

آنهایی که واکسن سینوفارم می زنند، اما دچار هیچ عارضه ای نمی شوند، تصور می کنند واکسن آنها بی اثر بوده است و حتی نسبت به واقعی بودن واکسن تردید پیدا می کنند.

آیا تزریق واکسن برای همه عارضه ایجاد می کند؟ چرا برخی دچار عارضه شدید می شوند و برخی عارضه کمتری پیدا می کنند؟ گفته می شود عوارض پس از واکسن، نشان دهنده تحریک شدن سیستم ایمنی است، اما مشاهده نکردن عوارض هم به معنای اثربخش نبودن یا دریافت نکردن واکسن اصلی نیست.

بنابراین همانگونه که بسیاری به یک دارو حساسیت دارند و دچار عارضه شدید می شوند، بعد از تزریق واکسن هم عده ای دچار عوارض شدیدتری می شوند.

درحالی که ممکن است خیلی ها عارضه ای نداشته باشند برخی دچار تب، بدن درد، خستگی و کوفتگی بعد از تزریق می شوند، درصورتی که بقیه چنین عوارضی ندارند.

بنابراین مشاهده کردن یا نکردن عوارض، ارتباطی به میزان ایجاد ایمنی توسط واکسن یا اثربخشی آن ندارد.

با توجه به اینکه مطالعات گسترده ای براثربخشی واکسن ها بر جمعیتی بالغ بر 10هزار نفر انجام شده است، جای نگرانی برای عوارض آن وجود ندارد و درصورتی که شخصی دچار عوارضی نشده، نباید بنا را بر بی اثر بودن واکسن بگذارد.

ضمن اینکه عوارض ناشی از واکسن هم چند روز بیشتر نیست و به آسانی برطرف می شود.

شایعاتی میان مردم به گوش می رسد مبنی براینکه واکسن سینوفارم در برابر سویه دلتا مقاومت ندارد.

آیا این موضوع درست است؟ توصیه اصلی برای برطرف شدن نگرانی ها در مورد واکسن های مختلف این است که مردم به مقایسه نتایج واکسن هایی که در جوامع مختلف آزمایش شده اند توجهی نکنند.

چون ما هنگامی می توانیم اثربخشی 2دارو یا 2 واکسن را با هم مقایسه کنیم که آنها در یک جمعیت و در یک شرایط مطالعه شده باشند.

مثلا نمی توان اثر بخشی واکسنی را که در روسیه مطالعه شده با واکسنی که در هندوستان مطالعه شده مقایسه کرد.

اما در مورد اثربخشی واکسن سینوفارم در برابر سویه دلتا باید گفت اثربخشی تمام واکسن ها در برابر این سویه کاهش پیدا کرده است.

اما باید 2نکته را مدنظر قرار داد؛ یکی اینکه این کاهش اثربخشی، بیشتر در برابر عفونت یا آلودگی است، درحالی که تمام واکسن ها در برابر سویه دلتا اثربخشی دارند.

دوم اینکه در برابر فرم های علامت دار بیماری، به ویژه فرم های شدید و آن دسته که منجر به بستری و مرگ می شوند، تمام واکسن هایی که تأییدیه دریافت کرده اند در برابر دلتا کارایی مناسب دارند.

اما در مورد آگاهی از اختلاف بین کارایی واکسن های مختلف باید گفت میزان اثربخشی این واکسن ها هم با مطالعاتی که در شرایط و جوامع مختلف انجام شده مقدور نیست و نتایج قابل استنادی برای کشورهای دیگر ندارد.

بنابراین همچنان همان شعار همیشگی سازمان جهانی بهداشت یعنی نخستین واکسن بهترین واکسن است کارایی دارد.

آیا ابتلا پس از دوز اول واکسن، اثربخشی واکسن تزریق شده را از بین می برد؟ اثربخشی واکسن پس از دوز اول به هیچ عنوان از بین نمی رود.

اینکه افراد بعد از دوز اول یا دوم مبتلا شده باشند، یا به چه فاصله ای پس از دریافت واکسن مبتلا شده باشند، ابتلای آنها با علامت باشد یا بی علامت، هیچ تأثیری در اثربخشی واکسن تزریق شده ندارد.

بنابراین مردم نباید در این زمینه نگرانی داشته باشند.

موضوعی که برای خیلی ها سؤال است این است که آیا آنها که پس از تزریق دوز دوم واکسن، مبتلا می شوند، باید دوز بوستر دریافت کنند؟ در مورد ابتلا به کرونا قبل و بعد از تزریق واکسن، باید گفت که ابتلا به بیماری، به معنی تزریق یک دوز یادآور واکسن است و بسیار هم تأثیر دارد.

چرا که آلودگی با جدیدترین گونه در گردش ویروس، اتفاق افتاده است، به ویژه وقتی ابتلا به بیماری بعد از تزریق واکسن باشد.

ابتلا بعد از تزریق دوز دوم واکسن، معمولا ابتلای کم علامت یا بدون علامتی است، البته ممکن است در موارد بسیار نادری هم افراد دچار بیماری شدید شوند.

اما بدون توجه به اینکه شدت بیماری در افرادی که 2 دوز واکسن را دریافت کرده اند چقدر باشد، به هیچ عنوان نیازی به دریافت دوز سوم واکسن نیست و خود ابتلا حکم یک دوز یادآور و تقویت کننده را دارد.

نگران کشور سازنده واکسن نباشید اگر واکسیناسیون تحت نظارت وزارت بهداشت انجام نشود و به گونه ای خارج از زنجیره سراسری واکسن تزریق شود احتمال تقلب وجود دارد، بنابراین نخستین توصیه این است که افراد تنها از مسیر وزارت بهداشت یا نهادهایی با مجوز وزات بهداشت اقدام به واکسیناسیون کنند.

به هر حال افراد در زمان تزریق واکسن، امکان چک کردن ویال تزریقی ندارند، اما چون واکسیناسیون از سوی وزارت بهداشت انجام می شود، نباید نگران باشند، چرا که احتمال سوءاستفاده صفر است.

از سوی دیگر، با روش های ساده مثل دیدن نوشته های روی ویال، نمی توان اصلی یا تقلبی بودن واکسن را تشخیص داد.

چرا که کشورهای چندملیتی هم واکسن ساخت کشورهای دیگر را با همان روش و با همان مواد می سازند.

بنابراین نباید نگرانی در مورد اینکه واکسن ساخت چه کشوری است وجود داشته باشد.

اصولا خارج از کشور، معمولا تنها به برند واکسن توجه می شود نه کشور سازنده.

وقتی برندی محصولی را تولید کند طبیعتا در تمام کشورهایی که آن برند مجوز فعالیت گرفته باشد با همان کیفیت و با همان مواداولیه ساخته می شود.

به همین دلیل نباید در این زمینه نگرانی وجود داشته باشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: واکسیناسیون - ادامه - کارشناسان - پنجم - کرونا - روزنامه همشهری - قربانی - کشور - کاهش - روزی - روند - عبور - واکسینه - روزنامه - همشهری - بیماری - مرگ در - ابتلا - گزارش - اتفاق - تعداد - میزان - افراد - بستری - درمان - فعال - پرسش - زمان - فوتی - قابل

آخرین اخبار سرویس:
دردناکترین بیماری مفصلی و راهکارهای درمانی آن

افراد واکسینه نشده بخوانند!

لاغری / توصیه هایی برای کاهش اشتها

چه سیب زمینی هایی را نباید مصرف کرد؟

چگونه متوجه شویم در معرض پوکی استخوان هستیم؟

ابداع یک ایمپلنت مغزی که امکان دیدن برخی تصاویر را برای افراد نابینا فراهم می کند

بالاخره قهوه بخوریم یا نه؟ / فایده اش به ضررش می ارزد یا خیر؟

سازمان جهانی بهداشت شمار مرگ و میر کادردرمان به علت کرونا را اعلام کرد

سالاد خشک کلم

نشانه هایی در دهان که علائم ابتلا به دیابت است

طرز تهیه مرغ کنتاکی خانگی

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

غذاهای ممنوعه قبل از خواب

مرگ 115 بیمار کرونایی دیگر در انگلیس

چه زمان هایی نباید آب بنوشیم؟

آیا می توان واکسن کرونا و سایر واکسن ها را همزمان تزریق کرد؟

رازهای جادویی مراقبت از مو

نیمی از سالمندان کشور از «چاقی» رنج می برند

اشتباهی که خانم ها درمورد لباس زیر مرتکب می شوند

رازیانه؛ گیاهی که درمان درد های گوارشی تان می شود

بهترین و بدترین نوشیدنی ها برای کاهش وزن+جزییات

استخدام دستیار پزشک پوست و زیبایی در مطب زیبایی زی درم در تهران

زرشک پلو با جوجه حلزونی ؛ خوشمزه ای خاص برای جشن های شما

استخدام کارشناس تغذیه در بیمارستان اعصاب و روان نوریه در کرمان

جزییات تخلفات به کارگیری کمک پرستاران

عادت هایی که باعث پوکی استخوان می شود + اینفوگرافی

کلیه یک خوک رو بدن انسان تست شد

زمینه سازی و روشن کردن مو برای رنگ اصلی مو بدون دکلره

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در شرکت پخش مواد غذایی و لبنی/ خراسان رضوی

با توجه به این نکات لبخندتان را زیباتر کنید

94 بیمار جدید در لیست کرونایی های مازندران

این واکسن استنشاقی کووید 19 آنتی بادی بدن را 300 برابر افزایش می دهد

هشت قاتل معروف و بی رحم کبد چرب

پیک بعدی کرونا در کمین خوزستان / وضعیت رعایت پروتکل ها خوب نیست

طب سنتی / گیاه کاکوتی چه خواصی دارد؟

دیابت نوع 2 را با این قرص از بین ببرید؟!

آخرین آمار کرونا ویروس در قزوین

ماسک مو را در خانه بسازید + فرمول ساخت

زمانی که یک زن باید نگران شود

اختلالات خواب با سلامت روان ما چه می کند؟

تأثیر فوق العاده نوشیدن شیر داغ قبل از خواب

خواص گردو برای بانوان! + اینفوگرافی

مواد غذایی مفید برای بدن را بشناسید/ کرفس، دشمن چربی

اولین شهید مدافع سلامت در نهاوند آسمانی شد

سازمان جهانی بهداشت: کادر درمان جزو اولویت های دریافت واکسن باشند

جولان کرونا تا یک سال دیگر در دنیا ادامه دارد

کرونا/ فوت 80 هزار تا 180 هزار نفر از پرسنل کادر درمان در جهان

چگونه خط اخم ابروها را ازبین ببریم؟

خواص بی نذیر انار را بشناسید

بررسی آماری شیوع کرونا در البرز

اینفوگرافیک | خواص گردو برای بانوان!

چگونه چربی های زیر شکم را از بین ببریم؟

سطح قند خون ایده آل می تواند خطر انواع مختلف بیماری های عروقی را کاهش دهد

صنعاء: بمباران انبارهای دارو، نشانه اصرار به کشتار مردم یمن است

اختلال خواب در افراد مبتلا به مشکلات روانی

اختلالات خواب با سلامت روان ما چه می کند؟

بهبود آلزایمر و پارکینسون با درمان 6 دقیقه ای

ارتباط کاهش آمار فوتی ها با واکسیناسیون سراسری

شناسایی نوع جهش یافته و مسری تر سویه دلتا در روسیه

تجربه چالش تازه با آزمایش هوش سخت!

چند نکته ساده و کاربردی برای مقابله با پوکی استخوان

عفونت رحم چقدر خطرناک است؟

آذرماه مدارس بازگشایی می شوند

پسماند غذایی؛ خوراکی که به مذاق طبیعت خوش نمی آید

کمردرد خود را با این حرکات تسکین دهید +تصاویر متحرک

موارد بدحال کرونایی در هرمزگان به کمترین میزان خود در 7 ماه اخیر رسید

راهکار باورنکرنی حذف چربی های دور شکم

تاثیر عجیب روغن آرگان بر این ناحیه بدن

این میوه روی سلامت روانتان تاثیر می گذارد

مرغ کنتاکی چطور درست کنم؟

شناسایی نوع جهش یافته و مسری تر سویه دلتا در روسیه/ واکسن ها مقابل این سویه موثرند

شناسایی 276 مبتلای جدید به کرونا در لرستان/ 3 بیمار دیگر فوت شد

تاثیر مخرب غذاهای فرآوری شده در حافظه سالمندان

اینفوگرافیک | عادت هایی که باعث پوکی استخوان می شود

این خوراکی برای شام ایده آل است

دز یادآور واکسن کرونا به چه کسانی تزریق می شود؟

قورت دادن آدامس خطر مرگ به همراه دارد؟

شناسایی نوع جهش یافته و مسری تر سویه دلتا در روسیه

نتایج یک پژوهش جدید: دوز سوم واکسن فایزر در مقابل ویروس کرونا کارایی 95.6 درصدی دارد

شناسایی فرآیند پاکسازی مغزی پس از سکته

زمان آغاز موج ششم کرونا در ایران

شناسایی بیش از یک هزار بیمار کرونایی در آذربایجان غربی

انار برای این بیماران مفید است

اگر می خواهید حافظه تان قوی شود این 8 تکنیک را انجام دهید

هرس درختان کنوکارپوس در اهواز کمتر از 30 درصد است

مادر لالایی ایران درگذشت+ علت و عکس

واکسن کرونا نزدن دقیقا چه خطراتی دارد؟

اعزام کاروان سلامت به روستاهای محروم شهرستان قروه

مادر لالایی ایران درگذشت

هرگز این خوراکی را خام نخورید

آمار کرونا هرمزگان 29 مهر؛ 3 فوتی و 178 بستری

روش هایی برای پیشگیری از پیری زودرس مغز

دردناکترین بیماری مفصلی و راهکار های درمانی آن

رابطه بین احساس هدفمندی در افراد و توانایی آنها در به خاطر آوردن جزییات

تاثیر فعالیت بدنی در سلامت افراد در پاندمی کرونا

چگونه در شرایط پاندمی کرونا اضطراب را از نگرانی تمایز دهیم؟

چند راهکار ساده و کاربردی به منظور مقابله با پوکی استخوان

تاثیر کرونا بر عادت ماهانه و سلامت باروری زنان

تاثیر کرونا بر عادت ماهانه و سلامت باروری زنان

هشدار نسبت به طغیان عفونت های ویروسی پس از کرونا

پاسخ به شایع ترین پرسش ها درباره واکسیناسیون

پاسخ به شایع ترین پرسش ها درباره واکسیناسیون