مطالب مرتبط:
وقتی از تحریم فرصت ساختیم/ «رییسی» چگونه به کمک بزرگترین واحد صنعتی خراسان جنوبی آمد
مراتب ثبت ملی 16 اثر فرهنگی تاریخی به استاندار خراسان جنوبی ابلاغ شد
دادگستری استان خراسان جنوبی آمادگی کامل برای رسیدگی به تخلفات جرائم انتخاباتی را دارد
مراتب ثبت ملی 16 اثر تاریخی به استاندار خراسان جنوبی ابلاغ شد
حضور پرشور مردم در انتخابات، توسعه خراسان جنوبی را به همراه دارد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 خرداد 1400 ساعت 00:052021-06-16اجتماعي

خراسان جنوبی ها در سال 700 هزار تن گرد و غبار می خورند!


مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: در سال بیش از 700 هزار تن گرد و غبار از کانون های فرسایش خراسان جنوبی بلند می شود و بخش زیادی از آن در استان رسوب می کند و به نوعی بر سر مردم فرو می ریزد و بخشی از آن از استان خارج می شود.

- ایسنا/خراسان جنوبی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: در سال بیش از 700 هزار تن گرد و غبار از کانون های فرسایش خراسان جنوبی بلند می شود و بخش زیادی از آن در استان رسوب می کند و به نوعی بر سر مردم فرو می ریزد و بخشی از آن از استان خارج می شود.

حسن اکبری در مورد چالش بیابان و گرد و غبار و تاثیر آن بر محیط زیست، در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: موقعیت خراسان جنوبی به گونه ای است که در کمربند خشک زمین قرار دارد و ماهیت استان، یک استان بیابانی است.

وی با بیان اینکه این استان در مجاورت با دو بیابان و کویر بزرگ کشور است، افزود: کویرهای متعددی نیز در داخل استان وجود دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه بیش از یک سوم خاک استان در معرض پدیده فرسایش بادی است، تصریح کرد: در سال بیش از 700 هزار تن گرد و غبار از این کانون های فرسایش بلند می شود و بخش زیادی از آن در استان رسوب می کند و به نوعی بر سر مردم فرو می ریزد و بخشی از آن از استان خارج می شود.

اکبری ادامه داد: این امر نشان دهنده این است که ما شرایط خاصی داریم و کوچک ترین بی احتیاطی در زمینه خفظ پوشش گیاهی، مدیریت مصرف آب و تغییر کاربری ها می تواند ما را به سمت بیابانی تر شدن پیش ببرد.

وی افزود: اگر چه بیابان پدیده طبیعی است و بخشی از بیابان هایی که دراستان و کشور وجود دارد؛ نتیجه فرایندهای طبیعی است، اما چیزی که باعث نگرانی ما است این است که فعالیت های انسانی شدت ایجاد بیابان را افزایش داده و روز به روز بر وسعت بیابان ها افزوده می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: قطعا برای اینکه شرایط طبیعی پایدار و ادامه حیات داشته باشیم باید تعادلی بین میزان بیابان ها و سایر اکوسیستم ها که نقش تعادلی دارند مانند کوهستان ها، آبگیرها، تالاب ها و مراتع ایجاد کنیم.

روند حیات سخت می شود و نفس کشیدن سخت تر اکبری با اشاره به اینکه اگر بیابان ها از حدی فراتر روند ادامه حیات برای ما سخت می شود، ادامه داد: هرعاملی که پوشش گیاهی را از بین ببرد ما را به سمت بیابانی شدن پیش می برد.

وی افزود: در بسیاری از نقاط استان ممکن است پوشش گیاهی وجود نداشته باشد، اما سنگ ریزه هایی وجود دارد که سطح خاک را می پوشاند و مانع فرسایش می شود چراکه ما استان بادخیزی هستیم و اگرخاک لخت شود بسیار راحت در اثر وزش باد به صورت گرد و غبار وارد هوا می شود؛ مخصوصا وقتی که شدت باد بالا باشد و ذرات خاکی که وارد هوا می شوند بسیار ریز و زیر 2.

5 میکرون باشند، بسیار خطرناک هستند چراکه بسیار کوچک هستند و به راحتی از کیسه های هوایی درون شش های ما عبور می کنند و بدن ما مکانیزمی برای مبارزه با این گرد و غبار ندارد.

اکبری اظهار کرد: بخشی از گرد و غبار درشت تر توسط بینی و بخشی در ریه فیلتر می شود و باز می گردد؛ اما ذرات زیر 2.

5 میکرون جذب خون می شوند و بدن ما مکانیزم دفاعی در برابر این ندارد و بدین ترتیب مستقیما روی زندگی و سلامت ما تاثیر می گذارد.

وی با بیان اینکه گرد و غبار خسارت های دیگری نیز می تواند به ما وارد کند، تصریح کرد: این خسارت ها روی میزان محصولات کشاورزی، زیرساخت ها و قطعی برق خواهد بود که نمونه های آن را در خوزستان دیدیم؛ دید را در جاده ها کاهش می دهد و تصادفات افزایش پیدا می کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: براساس مطالعه ای که در سال 1397 انجام دادیم، سالانه بیش از 500 میلیارد تومان خسارت به زیرساخ های استان و منابع زیست محیطی استان بر اثر گرد و غبار وارد می شود.

بیش از 300 سال تا تجدید خاک اکبری با بیان اینکه فرسایش خاک علاوه بر اینکه باعث ایجاد گرد و غبار می شود یکی از جبران ناپذیرترین خسارت ها به محیط طبیعی است، اظهار کرد: از نظر دانش بوم شناسی می گویند اگر بخواهیم حمله ای را علیه طبیعت شروع کنیم بهترین استراتژی این است که خاک را هدف بگیریم چراکه خاک بستر تولید، کشاورزی، رویش و امنیت غذایی است و وقتی خاک در منطقه ای آسیب بپذیرد بقیه حلقه های طبیعت هم آسیب می بینند.

وی ادامه داد: خاکی که دراثر فرسایش جابجا می شود و از دسترس خارج می شود آن خاک سطحی است که از نظر حاصلخیزی ارزشمند است؛ در حقیقت خاک زنده است که بخشی در اثر فرسایش بادی و خاکی از دسترس خارج می شود و این ایجاد یا تولید خاک برای هر سانتی متر آن بیش از 300 سال زمان نیاز دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به اینکه اگر می خواهیم بیابان های استان توسعه پیدا نکند باید فعالیت هایی که موجب تاثیر بر طبیعت و مخصوصا خاک می شوند را بهتر مدیریت کنیم، تصریح کرد: چرای دام درکشور یکی از مهم ترین عوامل بیابان زایی است؛ مخصوصا در خشکسالی ها که خاک لخت است و پوشش کم تری دارد.

اکبری اظهار کرد: عوامل دیگری نیز موثر است از جمله اینکه استان ما یک استان معدنی است و طبیعتا توسعه معدنی نیاز است و بخشی از اشتغال استان باید به سمت معدن و صنعت برود؛ اما توسعه معدنی ما باید به چه شکل صورت بگیرد؟؛ چقدر جاده های دسترسی ایجاد کنند؟؛ معادن چه اندازه سینه کار باز کنند و چقدر بازسازی انجام دهند؟؛ چقدر هنگام فعالیت به محیط زیست اطرافشان احترام بگذارند؟؛ چقدر معدن کاران با حساسیت های طبیعت آشنا هستند؟؛ این موارد همگی تاثیرگذار است تا توسعه معادن باعث بیابان زایی نشود.

بنیاد توسعه استان را برمبنای محور آب پیش ببریم وی با بیان اینکه بخشی از کانون های فرسایش همین کانون های خطی است که جاده های فرعی و دسترسی هایی است که ما در طبیعت ایجاد می کنیم، افزود: این دسترسی ها بعضا برای معادن، بعضی برای دامداری ها و برخی برای گردشگری است.

اکبری با بیان اینکه این موارد وقتی رخ می دهد سطح خاک را بهم می ریزد و مستعد فرسایش می کند، تصریح کرد: ما باید بنیاد توسعه استان را برمبنای محور آب پیش ببریم؛ هرچقدر استفاده غیرمنطقی تری از آب داشته باشیم زیرساخت ها و بنیاد بوم شناسی استان بیشتر فرو می ریزد.

وی افزود: بخش زیادی از اشتغال استان روی کشاورزی و دامداری است و این ها از انواع شغل هایی هستند که فشار بیشتری روی طبیعت وارد می کنند؛ ما سالی بیش از 100 میلیون متر مکعب اضافه برداشت از سفره های آب زیر زمینی داریم و این تجمع اضافه برداشت ها ما را به سمت خطرناکی پیش می برد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: ما مجازیم براساس منابع علمی حداکثر 40 درصد آب های تجدید پذیر را برداشت کنیم درحالی که ما بیش از 100 درصد در حال برداشت هستیم و این برای آینده بسیار خطرناک است.

روزهای سخت با رفتارهای غیرمعمول اکبری اظهار کرد: ضمن اینکه وقتی ما برداشت بیش از حد از سفره داریم باعث می شود سفره آب های زیر زمینی افت داشته باشد و نتیجه این می شود که بسیاری از پوشش گیاهی استان که وابسته به منابع آب زیرزمینی هستند مخصوصا در اطراف باتلاق ها و آب گیرها پوشش های گیاهی آن خشک می شوند.

وی با بیان اینکه در اطراف تالاب ها پوشش های گیاهی که به منابع آب زیرزمینی وابسته هستند از جمله درختان گز که بوته های مقاوم کویری هستند قرار دارند، افزود: ما در توسعه استان باید به ظرفیت زیستی طبیعت توجه کنیم؛ یعنی هر نوع توسعه ای که قرار است شکل بگیرد از جاده سازی، خط آهن معدن، صنعت، پادگان، کشاورزی و شترداری و هر نوع توسعه یا هر نوع شغلی که قرار است ایجاد شود را باید بر مبنای ظرفیت طبیعت انجام دهیم و سعی کنیم کمترین آسیب را به پوشش گیاهی استان داشته و کمتر این برداشت را از سفره های آب زیرزمینی داشته باشیم؛ در این صورت است که می توانیم آینده روشنی را در بلندمدت برای استان ترسیم کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی یادآور شد: در صورت عدم رعایت این موارد، اگر کوچکترین بی احتیاطی کنیم با توجه به شرایط آسیب پذیر و شکننده ای که داریم این امر می تواند منجر به افزایش بیابان ها، افزایش گرد و غبار و آمدن روزهای سخت تر برای فرزندانمان شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خراسان جنوبی - خراسان - مدیرکل حفاظت محیط زیست - استان - گرد و غبار - جنوبی - حفاظت محیط زیست - محیط زیست - بیابان - غبار - هزار - فرسایش - زیست - مدیرکل - محیط - حفاظت - ایسنا - کانون - کویر - رسوب - مردم - گفت وگو - موقعیت - اکبری - تاثیر - مورد - قرار - گونه - کشور - داخل

آخرین اخبار سرویس:
استخدام منشی با بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام آبدارچی با بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام آبدارچی و منشی با بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در البرز

یک بلوار در کرج به نام «محیط زیست» نامگذاری شد

مربیان مهدهای کودک و پیش دبستانی، مشمول دریافت واکسن

هشدار نارنجی؛ تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور

افزایش فعالیت بادهای 120 روزه در کشور

افزایش دما تا 8 درجه در سواحل خزر/ کاهش کیفیت هوا در نیمه شرقی کشور

تجلیل از بازنشسته های نمونه کشوری خراسان رضوی

هشدار رگبار باران و رعدوبرق در کرمان

تعداد 710 خودروی غیربومی از جاده های خراسان رضوی بازگردانده شدند

کیفیت هوای همدان در شرایط سالم

استخدام انباردار در تضامنی مدحت و شریک در تهران و البرز

استخدام کارشناس آموزش با سرویس ایاب و ذهاب در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور

بارندگی در ارتفاعات هرمزگان/ خودداری شناور های سبک از تردد در مناطق شرقی دریای عمان

سامانه انتخاب رشته مجازی فعال شد

اصفهان، بدون زاینده رود در معرض نابودی و فرونشست است

پیش بینی آسمانی صاف همراه با افزایش نسبی دما در مازندران

استخدام کارمند اداری و ناظر فنی در شرکت نورپردازی سان لایت در بابلسر

استخدام فروشنده پوشاک آقا با حقوق ثابت و بیمه در تهران

وجود 99 کانون عشایری برای استقرار عشایر ایلام

جنگل ابر شاهرود به صورت کامل تحویل محیط زیست شد

در پی ایجاد شرایط ایمن برای بازگشایی حضوری مدارس در مهر 1400 هستیم

(ویدئو) روایتی تکان دهنده از وضع زندگی مردم در کوت عبدالله اهواز

اتمام واکسیناسیون فرهنگیان تا 10 روز آینده

مربیان مهد کودک و پیش دبستانی هم به همراه فرهنگیان واکسن دریافت می کنند

خسارات ناشی از سیلاب در مازندران

استخدام 2 عنوان شغلی در مجتمع فنی روشنگر در تهران

بقاع متبرکه خیمه گاه دائمی هیئت های مذهبی می شود

مربیان مهدهای کودک و پیش دبستانی، مشمول دریافت واکسن/ پیش بینی اتمام واکسیناسیون تا 10 روز دیگر

هشدار نارنجی هواشناسی؛ تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور/ افزایش فعالیت بادهای 120 روزه

مربیان مهدکودک و پیش دبستانی مشمول دریافت واکسن معلمان/ اتمام واکسیناسیون تا 10 روز دیگر

هشدار سطح زرد وقوع ضرایب بالای ناپایداری جوی در خوزستان

مربیان مهدهای کودک و پیش دبستانی، مشمول دریافت واکسن/پیش بینی اتمام واکسیناسیون تا 10 روز دیگر

استخدام راننده پایه دو با حقوق ثابت و بیمه در آرمان اندیش گوهر در بوشهر

ترغیب جوانان البرزی به مهارت آموزی زمینه ساز اشتغال

استخدام مسئول فنی در آسایشگاه معلولین بچه های آسمان در البرز

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 13 مرداد 1400

آغاز روند واکسیناسیون فرهنگیان در استان کرمان

مباحث امنیتی ماه محرم برای خادمان حرم مطهر بانوی کرامت تبیین شد

آشنایی با بهترین و معتبر ترین قالیشویی مشهد

فرونشست زمین زیرساخت های حیاتی استان کرمان را به خطر انداخته است

تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور/ افزایش فعالیت بادهای 120 روزه

برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان در شیراز

رزرو هتل ارزان تهران

استخدام حسابدار در شرکت بهدانه دشت ناز در آذربایجان شرقی

آزادسازی وایمن سازی حریم رودخانه های کرمان ؛ اولویت اصلی

74شهر و روستا در قزوین در معرض سیل است

وضعیت آب و هوا، امروز 13 مرداد 1400

خبر مهم برای متقاضیان تعویض پلاک

مربیان مهدکودک و پیش دبستانی مشمول دریافت واکسن معلمان | اتمام واکسیناسیون تا 10 روز دیگر

معما هایی برای افرادی که دارای چشم های تیزبین هستند + جواب

وضعیت آب و هوا، امروز 13 مرداد 1400

واکسناسیون معلولان تحت پوشش بهزیستی گیلان

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 13 مرداد 1400

نحوه پیدا کردن وسایل گمشده در تاکسی

شناسایی 434 بیمار کرونایی در جنوب غرب خوزستان

برگزاری طرح «مدرسه تابستانه امید» ویژه ی فرزندان زنان سرپرست خانوار

مربیان مهدهای کودک و پیش دبستانی، مشمول دریافت واکسن/ پیش بینی اتمام واکسیناسیون تا 10 روز دیگر

بازسازی و شستشوی المان های ترافیکی شمال شرق پایتخت

تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور/ افزایش فعالیت بادهای 120 روزه

آزمون پایانی جامع گروه نخست مشمولان قانون تعیین تکلیف آموزش و پرورش

نمی دانم مشمول مصوبه استخدامی معلمان هستم یا نه

استخدام بازاریاب ساختمانی با حقوق ثابت و پورسانت در فارس و خوزستان

اسامی پذیرفته شدگان آزمون ورودی دبیرستان های سمپاد اعلام شد

استخدام فروشنده با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در قزوین

زیباترین روستای گردشگری استان خراسان شمالی

جشن مباهله در حرم امام علی (ع)+عکس و فیلم

تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور/ افزایش فعالیت بادهای 120 روزه

هویت معابر شهری در اردبیل بازیابی شده است

استخدام کارمند اداری در فروشگاه هایت لیفت در تهران

استخدام کارشناس محیط زیست در یک شرکت معتبر در خوزستان

تاکنون 5 هزار نفر از معلمان کرمانشاه واکسن کرونا دریافت کرده اند

استخدام مهندس معمار در شرکت سازه شمیران ماندگار در تهران

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 13 مرداد 1400 / جاده هراز مسدود است /ترافیک روان در جاده های شمال

استخدام بازاریاب و ویزیتور با بیمه و پورسانت در شرکت راداستون در تهران

آموزش زبان آلمانی و انگلیسی با برتر آموز

مراسم تجلیل از مرتلین و موذنین برتر استان یزد

بوستان ترافیک شمال تهران افتتاح شد

وزیر آموزش و پرورش: احتمالاً تا 10 روز آینده همه فرهنگیان واکسینه می شوند

مباحث امنیتی ماه محرم ویژه خادمان حرم مطهر بانوی کرامت تبیین شد

پیش بینی افزایش ابر و بارش پراکنده تا 24 ساعت آینده

وزیر آموزش و پرورش: سال تحصیلی آینده «حضوری» است

استخدام تکنسین کامپیوتر در مجتمع الماس کریم خان در تهران

آبرسانی به روستاهای جفیر با تکمیل طرح خط انتقال آب غدیر

لزوم تعیین جریمه های سنگین برای سگ گردانی بی ضابطه

مربیان مهدهای کودک و پیش دبستانی، مشمول دریافت واکسن/پیش بینی اتمام واکسیناسیون تا 10 روز دیگر

بهسازی خطوط تندرو منطقه 6 با استفاده از آسفالت پلیمری

افتتاح فاز اول رود پارک مشهد

طرحی که بر زمین ماند/ 100 هزار خانوار خراسان جنوبی فاقد پوشش بیمه ای

استخدام آبدارچی با حقوق اداره کار و بیمه در تهران

امدادرسانی به خسارات سیلاب تابستانی در مازندران

موافقت کمیسیون ماده پنج با احداث مجموعه آزمایشگاهی کنترل کیفیت هوای شهر تهران

وزیر آموزش و پرورش: سال تحصیلی آینده «حضوری» است

افتتاح فاز از اول رود پارک مشهد

برگزاری دوره آموزشی مباحث امنیتی ماه محرم ویژه خادمان حرم مطهر بانوی کرامت

افتتاح فاز از اول رود پارک مشهد

هشدار زرد هواشناسی زنجان

برگزاری طرح »مدرسه تابستانه امید« ویژه ی فرزندان زنان سرپرست خانوار

خراسان جنوبی ها در سال 700 هزار تن گرد و غبار می خورند!

خراسان جنوبی ها در سال 700 هزار تن گرد و غبار می خورند!