مطالب مرتبط:
انتخاب خوب ملت، راه حل مشکلات کشور و مایه ی آرامش مردم و ناامیدی دشمنان است
765 نفر در رشته های مختلف صنایع دستی در هرمزگان آموزش دیدند
کلنگ ساخت بازارچه صنایع دستی خنداب به زمین زده شد
کمپین «مردم میدان» در فضای مجازی راه اندازی شد
شعار محوری آیت الله رییسی، بازگرداننده اعتماد مجدد مردم به حاکمیت نظام/ تغییر وضع موجود به دنبال مبارزه با فساد و ناکارآمدی حاصل می شود
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 خرداد 1400 ساعت 17:052021-06-14اقتصادي

گفتمان جدید صنایع دستی در راه است/تاکید ایوبی بر تغییر ذائقه مردم


دومین مراسم بزرگداشت «روز جهانی صنایع دستی» عصر یکشنبه 23 خرداد، به مناسبت روز جهانی صنایع دستی و هنرهای سنتی در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد.

- دومین مراسم بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی عصر یکشنبه 23 خرداد، به مناسبت روز جهانی صنایع دستی و هنرهای سنتی در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشاهد ریزش فراگیر آنها بودیم.

سیف اللهی به مشکلات معیشتی که برای هنرمندان این عرصه وجود دارد پرداخت و تصریح کرد: بیمه تأمین اجتماعی و عدم اعتبار مجدد آن از سوی دولت، مشکلات و موانع موجود در صادرات، تأخیر 4 ساله در حمایت از استادکاران از سال 1396 تاکنون، عدم توجه به حوزه فرش و بازاریابی، ضعف در برگزاری نمایشگاه ها که موجب هزینه گزاف برای هنرمند این عرصه می شود، پرداخت وام های 6 و 12 درصد که فشار زیادی را بر تولیدکنندگان این عرصه وارد آورده، از جمله مشکلات و موانعی هستند که برای این قشر وجود دارند.

هنوز ارزش صنایع دستی را در تولید ناخالص ملی، درک نکرده ایم در ادامه این مراسم، غلامرضا منتظری نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس به سخنرانی پرداخت و گفت: مسجد نخستین دانشگاه است که انسان را به رشد و بالندگی فرا می خواند و فرهنگ را به وجود می آورد.

بی شک اگر بر سر این واژه بی قرار بگیرد، چیزی برای از دست دادن ندارد و اگر حرف با را قرار دهیم، مظهر هویت انسانی است.

وی زیباترین ضلع فرهنگ را هنر دانست و در این زمینه افزود: هنر نعمت خدادادی است که یک طرف آن اندیشه انسان است و اگر هنرمند در راه خیر کوشش کند به سعادت و خیرمندی دست خواهد یافت.

منتظری افزود: جایگاه و منزلت صنایع دستی در میان هنرها بسیار ویژه است.

زمانی که انسان برای زیست بوم خود آثاری را پدید آورد، لباس هنر به تن نداشت؛ اما امروز شاهد ارزشمندی صنایع دستی و هویت بخشی آن هستیم.

کارکرد صنایع دستی در آداب، رسوم، سنن و … بسیار مشهود است و مایه آرامش روح و آسایش انسان هاست.

وی به کارکرد دیگر صنایع دستی اشاره کرد و افزود: پیام رسانی، یکی از کارکردهای ویژه صنایع دستی است هر یک از هنرهای ما یک سفیر فرهنگی و پیام‎رسان به شمار می رود که در هیچ شرایطی از انتقال پیامش دست بر نمی دارد.

تقویت بعد اقتصادی و معیشتی زندگی، از دیگر ویژگی های هنرهای سنتی است که می تواند ما را از مشکلات عدیده اقتصادی برهاند.

ما در تولید ناخالص ملی، هنوز ارزش صنایع دستی را درک نکرده ایم.

باید نگاهمان را به عرصه صنایع دستی تغییر دهیم.

منتظری سپس به تنوع صنایع دستی در ایران اشاره کرد و ادامه داد: ما کشوری هستیم که تنوع زیادی از صنایع دستی را در خود دارد و این قابلیت هنوز کشف نشده است.

اینجا باید اندیشید و توقف کرد و راه گشود.

وی به صندوق توسعه ملی و بودجه ای که برای سال 1400 برای این حوزه در نظر گرفته شده است، اشاره و خاطر نشان کرد: برای حمایت و صیانت از تولیدات کوچک خانگی به ویژه در روستا که خاستگاه اصلی هنرهای ما را تشکیل می دهد، پیش بینی شده است امیدوارم بتوانیم با افزایش حمایت ها از این هنرهای رو به انقراض و از یادرفته، صیانت بیشتری صورت گیرد.

منتظری در پایان سخنان خود به ضرورت آموزش های فنی پرداخت و گفت: نخستین پله پیشرفت در این حوزه، توانایی و دانایی است؛ به ویژه جوانان مستعد می توانند پایه های خوبی در این راه باشند.

با نگاه تحول گرا، این محفل خودجوش است.

ساناز حسینمردی، کارآفرین موفق صنایع دستی در حوزه سفالگری، از دیگر حاضران در این نشست بود که از تجربیات موفق آمیز خود در این حوزه صحبت کرد.

این کارآفرین حوزه سفال، راز موفقیت خود را کار تیمی بیان کرد و گفت: بنده تخصصم فقط ساخت سفال بود و در حوزه بازاریابی و فروش هیچ اطلاعات و تجربه ای نداشتم به همین خاطر تعداد دیگری از هنرمندان را جمع کردم و از ظرفیت های آنان در حوزه های مختلف مثل عکاسی، طراحی و فروش آثار استفاده کردم.

وی افزود: من از سفالگری واقعاً درس کیمیاگری آموختم، چراکه از تقریباً هیچ (خاک)، شیء خلق می کنی که دارای ارزش افزوده بالایی است.

مهمترین کارکرد صنایع دستی تغذیه جان و روح مخاطبین است در ادامه این مراسم حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، با تبریک روز جهانی صنایع دستی به هنرمندان این حوزه و با بیان اینکه صنایع دستی بخشی از هویت، تاریخ و شناسنامه ایرانیان است، گفت: نیازمند تغییر نگاه و رویکرد در سطوح عالی کشور به این حوزه هستیم.

ایوبی درباره کارکردهای صنایع دستی گفت: صنایع دستی صرفاً یک کالای لوکس و تزیینی که برای آراستن زندگی و منازل استفاده شود، نیست بلکه داشتن و زندگی کردن با این صنایع، آثار دیگری دارد که ما از آن ها غافل هستیم.

وی ادامه داد: اگر ما واقعاً نگران سبک زندگی اسلامی ایرانی و نگران تهاجم فرهنگی غرب هستیم یکی از راه های رفع نگرانی و درمان آن، توجه به صنایع دستی ایرانی است.

بنده معتقدم وقتی در خانه ای گلیم و گبه و جاجیم و فرش زیبای ایرانی پهن می شود، کسی که روی این فرش ها می نشیند و راه می رود ناخودآگاه میل به شنیدن سنتور و موسیقی اصیل ایرانی دارد و دیگر میل به گوش کردن موسیقی جاز و پاپ غربی نخواهد داشت.

وی در ادامه با ذکر اینکه ایرانی ها در روز بیش از یک ساعت و نیم مصرف موسیقی دارند گفت: اگر بخواهیم ذائقه افراد جامعه به سمت موسیقی ایرانی باشد باید فضای زندگی فرزندانمان را ایرانی طراحی کنیم.

برای تغییر ذائقه مردم کشورمان باید به سمت صنایع دستی ایرانی برویم.

اگر دیوارهای اتاق های مدیران ما مملو از تابلوهایی باشد که هنرمندان ما با جان و دل خلق کرده اند، قطعاً روی رفتار مدیران تأثیر خواهد گذاشت و سبک زندگی متفاوت خواهد شد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، کارکرد دیگر صنایع دستی را درمان بیماری های روحی و جسمی بیان کرد و گفت: امروزه در بیمارستان های بزرگ جهان، در کنار مباحث پزشکی و درمانی، نگارخانه راه اندازی می کنند، چرا که آثار آن را دیده اند.

وی افزود: نقش صنایع دستی در اقتصاد هنر و ارزآوری برای کشور مهم است، ولی مهمترین کارکرد آن تغذیه جان و روح مخاطبین است که مستقیماً روی ذائقه و سبک زندگی او اثر می گذارد.

گفتمان جدیدی در حوزه صنایع دستی در راه است بهمن نامور مطلق رییس فرهنگستان هنر از دیگر سخنرانان این مراسم بود که سخنان خود را با تبریک روز جهانی هنرهای سنتی و صنایع دستی آغاز کرد و هنرمندان این عرصه را هویت ساز دانست و گفت: سخنان آقای منتظری امیدی را برای هنرمندان صنایع دستی ایجاد کرد که امیدوارم مستمر باشد.

مراسم این روز را تشکل های صنایع دستی به خوبی برگزار کردند و ما امکاناتی که متعلق به خودشان بود در اختیارشان قرار دادیم و امیدواریم بتوانیم امکانات و شرایط بهتری را برایشان ایجاد کنیم و ما مسئولین باید آنها را از نگرانی در بیاوریم.

وی به تغییرات بنیادینی که در این عرصه در حال رخ دادن است، اشاره و تصریح کرد: گفتمان جدیدی در راه است.

زمانی که معاون صنایع دستی بودم، تلاش می کردم که این گفتمان صورت بگیرد.

در آن زمان هم بسیار دردمند بودم که چرا در همه جا بی توجهی می شود.

امروز کمیته ها و تشکل های مردم نهاد خوبی ایجاد شده، همچنین باشگاهی در یونسکو برای پیگیری امور هنرمندان این عرصه فعالیت دارد.

نامورمطلق با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در جدی گرفتن صنایع دستی اظهار کرد: اول باید خود ما هنرمندان و فعالان، صنایع دستی را جدی بگیریم؛ وقتی مسئولان و هنرمندان این حوزه را جدی نگیرند، دیگران هم اهمیت نخواهند داد و آنها را باور نمی کنند.

رییس فرهنگستان هنر، به توجهی که کشورها در گذشته به صنایع دستی ایران داشتند، اشاره و افزود: زمانی امپراطورها و رؤسای جمهور برای هنرهای ایرانی و صنایع دستی مان مایه فخر و مباهات بود و داشتن دست بافته ها، منسوجات و … را عاملی برای برتری خود می شماردند.

هنوز هم بضاعت ها و قابلیت های فراوانی در این حوزه داریم، اما هنرمند ما گاه مجبور است با برند دیگری غیر از برند کشور خود وارد عرصه رقابتی شود و اجناس ایرانی را صادر کند.

رییس فرهنگستان هنر با اشاره به نهادسازی ها و شبکه سازی ها در حوزه صنایع دستی در این فرهنگستان و کمیسیون ملی یونسکو، گفت: این نهادسازی ها بالاخره جواب می دهد به شرط آنکه همراه و همدل باشیم تا همه جایگاه و منزلت بی نظیر صنایع دستی را متوجه شوند.

ما بیشترین دانشجویان تحصیلات تکمیلی صنایع دستی در جهان را داریم ما بیشترین شهرهای صنایع دستی جهان را داریم؛ این امتیاز است که با زحمت به دست آمده است.

در ابتدای ثبت آثار از هند و چین عقب بودیم، اما اکنون سردمدار هستیم و از این کشورها پیش افتادیم؛ در برنامه ششم توسعه برای این مناطق ارائه امکانات تصویب کردیم.

وی بیان کرد: قانون حمایت از فعالان و هنرمندان صنایع دستی همان روزی که تروریست ها به مجلس حمله کردند تصویب شد، اما چرا این قانون اجرایی نشد که باید پیگیری شود.

نامورمطلق در ادامه به راهکارها و راهبردهایی برای برون رفت از این وضعیت وجود دارد، پرداخت: اگر می خواهیم از صنایع دستی حمایت کنیم، باید خودمان را باور کنیم و صنایع دستی را جدی بگیریم.

این نهادینه سازی در حال انجام است و امروز ما در صنایع دستی، بیشترین شهرهای صنعتی را در دنیا داریم.

تلاش کردیم که در برنامه ششم توسعه توجه به حوزه صنایع دستی مصوب و امکانات ویژه برایش فراهم شود.

این حوزه بدون باور، بارور نمی شود، همه باید به این بخش اعتقاد داشته و به آن افتخار کنیم تا دوباره شاهد رشد و توسعه آن باشیم.

وی به جایگاه و کارکرد فرهنگستان هنر اشاره و افزود: فرهنگستان هنر جایگاه سیاست گذاری و سیاست پردازی دارد ما برای هم اندیشی با مجلس و وزارتخانه ها و تشکل های مردمی برای تدوین نقشه راه آماده هستیم؛ فرهنگستان هم بضاعت لازم و هم جایگاه تشکیلاتی دارد.

نامورمطلق ساختارسازی و یکپارچه شدن را عامل دیگری برای رشد و توسعه در هنرهای سنتی برشمرد و افزود باید به تفکیک کردن بخش های مختلف صنایع دستی و فرش که هر یک در وزارتخانه ای جدا هستند، پایان داد.

تا ساختار تغییر نکند و این پیکره مثله شده یکپارچه نشود، بسیاری از زحمات بی فایده خواهد بود.

دکتر بهمن نامور مطلق، در ادامه به ضعف قوانین در بخش های تولیدی و تجاری، توجه به شیوه های آموزشی و توجه جدی به زیبایی شناسی این هنر – صنایع متناسب با نیازهای جامعه، فرهنگ سازی در آموزش و پرورش و رسانه ها، به کارگیری مدیران متخصص در این حوزه، ایجاد فضاهای مناسب، توجه به زنجیره تولید تا صادرات پرداخت.

این مراسم با تجلیل از هنرمندان حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی کشور ادامه یافت.

رسول مجدی در رشته نگارگری؛ کبری حیدری، در رشته دوخت های سنتی؛ مجتبی احمدخان، در رشته آبگینه؛ بهروز سیف الهی، در رشته نگارگری و نگارگری روی چرم؛ شیرین مهدی قلی خانی، در رشته منبت چوب؛ حسن جوان شاهی، بافت های داری؛ یدالله احمدرضایی، در رشته قطاعی؛ علیرضا باوندپور در رشته منبت و پیکرتراشی، احمد صومی در رشته گچبری سنتی و امراله باقری، در رشته نقاشی روی شیشه، از هنرمندان این حوزه بودند که مورد تجلیل قرار گرفتند.

در ادامه این مراسم، سه تن از پزشکان منتخب کادر سلامت و درمان: دکتر مهرانگیز زنگنه، مدیر گروه دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی؛ فاطمه سالاری، مدیر پرستاران بیمارستان بوعلی و دکتر حمیدرضا غلامرضایی، رییس بیمارستان فرهیختگان مورد نکوداشت و تجلیل قرار گرفتند.

این مراسم همچنین با اجرای موسیقی زنده توسط عظیم شمیسا، عبدالعلی باقری نژاد و غلام شیرازی که خود سازنده سازهای سنتی و از هنرمندان این عرصه به شمار می روند، همراه بود.

همچنین بیانیه ای توسط حسین بختیاری رییس مجمع هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی و هنرمندان پیشکسوت قرائت شد.


کلید واژه ها: روز جهانی صنایع دستی - صنایع دستی - صنایع دستی و هنرهای سنتی - مراسم بزرگداشت - صنایع - فرهنگستان هنر - هنرهای سنتی - جهانی - دستی - برگزار - مشکلات - فرهنگستان - بزرگداشت - برگزاری نمایشگاه - مشکلات معیشتی - تأمین اجتماعی - تولیدکنندگان - یکشنبه - مناسبت - هنرمند - پرداخت - تالار - مراسم - ایران - عدم اعتبار - سیف اللهی - هنرمندان - سنتی - نمایشگاه - برگزاری

آخرین اخبار سرویس:
فروش سهام پل معلق استانبول به چینی ها متوقف شد

کلنگ احداث نخستین بازار میوه و تره بار گیلانغرب به زمین خورد

تقابل عوامل متضاد در بازار ارز

ثبت جهانی بخشی از جاده ابریشم - چین

فدرال رزرو: سویه دلتا می تواند بازار کار آمریکا را مختل کند

کنترل تورم با اخذ مالیات بر عایدی سرمایه/ مالیاتی که ترمز فعالیت های سوداگرانه را می کشد

هشدار نسبت به عدم تامین برق مستمر

اختلافات بی پایان بن سلمان - ابوظبی

افتتاح های جدید مسکن ملی به دولت بعد موکول شد

سقف افزایش حقوق کارمندان بازگشت /خطابه خوابی روحانی در روز آخر /

صحبت های جدید نوبخت درباره احکام جدید فوق العاده ویژه فرهنگیان

مرغ در3 ماهه امسال 105 درصد گران شد

مرغ در3 ماهه امسال 105 درصد گران شد

دام هایی که به بازار عرضه نشدند/ راهکار کاهش قیمت گوشت قرمز چیست؟

رمزگشایی از پرواز قیمت مصالح ساختمانی

آخرین صحبت های نوبخت درباره احکام جدید فوق العاده ویژه فرهنگیان

افزایش قیمت فایزر و مدرنا

بازار مسکن به سطح مقاومت رسید

اعلام قیمت های جدید انواع نان در گلستان

ارزش سهام عربستان سعودی به بالاترین سطح از 2008 رسید

بازدهی بورس در 6 دولت

تحویل چهار محصول زودتر از موعد به مشتریان

ممنوع الورود شدن کامیون های ایرانی به اروپا در صورت عدم نوسازی

هزینه های سرسام آور کرونا/ آی سی یو در خانه 140 میلیون تومان!

هیأتی ها در غدیر امسال 550 هزار پرس غذا برای نیازمندان آماده کردند

رشد 44 درصدی صدور کارت بازرگانی در بهار 1400

ممنوع الورود شدن کامیون های ایرانی به اروپا در صورت عدم نوسازی

کلنگ احداث نخستین بازار میوه و تره بار گیلانغرب به زمین خورد

راهکارهای خروج بازار مسکن از رکود چیست؟

سرقت دست به گریبانِ تهران

سیاست های غلط تولیدات قرآنی را کاهش داده است

اعلام قیمت های جدید انواع نان در گلستان

ارز حاصل از صادرات 44 شرکت به چرخه اقتصادی زنجان بازنگشته است

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 12 مرداد

سرمایه گذاری 18 هزار میلیارد ریالی در طرح های مشارکتی اصفهان

ویدئو / تداوم مشکل تامین مرغ همزمان با اوج گیری کرونا

وقوع سیلاب بی سابقه در شهرستان آوج با 3 کشته!

سه شرط نجات بازار خودرو

طراحی بزرگ ترین سامانه خدمات عمومی برای درخواست سوخت

نظر شخصی نمایندگان نباید به نام مجمع نمایندگان بیان شود

انتقاد فرماندار کلات از تأخیر در وصول سهمیه جو دامداران/ نوشدارو پس از مرگ سهراب نمی خواهیم

حسابداری زبان تجارت است

تولیدکنندگان واکسن و سودجویی از سویه دلتا

پنج درصد نیروگاه ها عامل 70 درصد آلایندگی جهانی!

جدیدترین قیمت خودرو های وارداتی در بازار

برنارد آرنو ثروتمندترین فرد جهان شد

پنج درصد نیروگاه ها عامل 70 درصد آلایندگی جهانی!

رونمایی زنگنه از یارانه دلاری دولت!

روایتی جذاب از مسکن مهر متفاوت شهر جدید امیرکبیر

حال تولید کشور وخیم است/ برای نجات اقتصاد 1400 چه باید کرد؟

وقتی ساکنان سرزمین رؤیاها از زندگی سیر می شوند/ کاهش نرخ امید به آینده در آمریکا به روایت آمار

پایان جوایز نجومی بانکی ایسنا

آخرین قیمت خودرو امروز 12 مرداد 1400 + جدول

قیمت گوشی امروز 12 مرداد 1400

قیمت طلا امروز 12 مردادماه 1400 + جدول

نرخ ارز آزاد امروز 12 مرداد ماه 1400 + جدول

ایرادات فنی برانکو 2021 پاشنه آشیل شد

قیمت سکه امروز 12 مرداد ماه 1400 + جدول

کشف آب نامریی در بیابان های قم

آزادراه خرم آباد -بروجرد پروژه ای برای اقتصاد ملی محسوب می شود

اتفاقات عجیب برای بیمه ایران در ساعات پایانی دولت

گرانی در بازار خودرو/ پراید رکورد افزایش قیمت را شکست+جدول

جزییات دریافت وام 200 میلیون تومانی

پایان جوایز نجومی بانکی

سیگنال تعطیلی های احتمالی دوهفته ای به بازار/ قیمت ها شکست

مخالفت وزارت صمت با ورود محصولات برند های خارجی در صنعت لوازم خانگی به کشور

بازگشایی ترافیک شهری قم با همکاری نهادها و سازمانهای شهر امکان پذیر است

افزایش 2.5 برابری حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در 14 ماه گذشته

تولید راپچردیسک کاربردی در صنایع نفت و گاز

هوآوی و فولکس واگن به یکدیگر پیوستند!

پی پل به دنبال استخدام نیروهای جدید در حوزه ارزهای دیجیتال است

سیگنال تعطیلی های احتمالی دوهفته ای به بازار/ قیمت ها شکست

بازار جهانی نفت امروز دوشنبه 11 مرداد| قیمت نفت سبک ایران 73.18 دلار

نشست اضطراری مدیریت بحران استان قزوین برای بررسی خسارت سیل آوج+ فیلم

بستری روزانه 177 بیمار کرونایی در رشت/ وضعیت بحرانی است

تمدید مهلت شرکت در جشنواره کارآفرینان برتر

افزایش سن ثبت نام وام بازنشستگان تامین اجتماعی 1400 + جزییات

تصویب آیین کار شورای سیاستگذاری توسعه صنعت لوازم خانگی/ مخالفت صمت با ورودمحصولات برندهای خارجی

خبر بد برای متقاضیان وام ودیعه مسکن

خاموشی ها در کردستان به صفر می رسد/مدیریت مصرف برق نیازمند فرهنگ سازی است

تشریح روند تغییرات شاخص نرخ بیکاری در دولت روحانی

پیش بینی قیمت طلا فردا 12 مرداد

افزایش بیش از 55 درصدی جنوب شهری ها از بودجه

تصویب آیین کار شورای سیاستگذاری توسعه صنعت لوازم خانگی/ مخالفت صمت با ورودمحصولات برندهای خارجی

وصل شدن برق و آب آشامیدنی مناطق سیل زده مازندران

خاموش ها در کردستان به صفر می رسد/مدیریت مصرف برق نیازمند فرهنگ سازی است

تایید نابودی نخل های خوزستان

استقبال گسترده بانوان قمی از طرح مشاغل خانگی

نرخ سود وام مسکن چه تغییری کرد؟

سیگنال تعطیلی های احتمالی دوهفته ای به بازار/ قیمت ها شکست

تعریف پروژه های پژوهشی برای بنگاه های بزرگ اقتصادی خوزستان

تمامی مراحل ساخت آزادراه خرم آباد- بروجرد با توانمندی داخلی بوده است

نظر شخصی نمایندگان نباید به نام مجمع نمایندگان بیان شود

احداث آزادراه خرم آباد- اراک شبکه آزادراهی کشور را ارتقاء می بخشد

انتقال خط لوله آب روستای قمصر به خط پایان رسید

اجاره های بالای 10 میلیون را چه کسی می پردازد؟

کاهش رعایت پروتکل ها در پایانه ها، رستوران ها، تالار ها و بانک ها

جزییات درآمد دولت از معاملات خودرو، مسکن، سهام و دود کردن سیگار

طغیان سیستم مالی آمریکا و تورم فزاینده؛ بخشی از پیامدهای سیاست جدایی از چین

تحویل زودتر از موعد محصولات سایپا صحت دارد؟

گفتمان جدید صنایع دستی در راه است/تاکید ایوبی بر تغییر ذائقه مردم

گفتمان جدید صنایع دستی در راه است/تاکید ایوبی بر تغییر ذائقه مردم