مطالب مرتبط:
دعوت اساتید و روحانیت هرمزگان از آیت الله رییسی برای کاندیداتوری
هیئت امنای بازارتهران از آیت الله رییسی برای حضور در انتخابات دعوت کردند
آیت الله جوادی آملی جمعه را روز عید اعلام کرد
آیا دادن رشوه در شرایط اضطرار جایز است؟ | پاسخ آیت الله العظمی صافی گلپایگانی
دعوت نهاد ها، احزاب و گروه های مختلف از آیت الله رییسی
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 اردیبهشت 1400 ساعت 09:352021-05-14سياسي

آیت الله محمد باقر حکیم؛ فقیهی مجتهد و سیاستمداری مبارز


آیت الله محمد باقر حکیم از نظر خانوادگی و وجودی استعداد فوق العاده ای داشت، یک فقیه مجتهد و بزرگ، سیاست مدار و مبارز بود.

- حجت الاسلام والمسلمین اختری گفت: آیت الله محمد باقر حکیم از نظر خانوادگی و وجودی استعداد فوق العاده ای داشت، یک فقیه مجتهد و بزرگ، سیاست مدار و مبارز بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، در برنامه ضیافت شبکه قرآن و معارف سیما، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری، رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) به بررسی ابعاد شخصیتی و فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی شهید آیت الله سید محمد باقر حکیم پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین اختری با اشاره به شهادت آیت الله سید محمد باقر حکیم، بیان کرد: خداوند برای علمای شهید جایگاه بالایی در نظر گرفته است، همان گونه که فرمودند وَالَّذِینَ هَاجَرُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ ثُمَّ قُتِلُوا أَوْ مَاتُوا لَیَرْزُقَنَّهُمُ اللَّهُ رِزْقًا حَسَنًا ۚ وَإِنَّ اللَّهَ لَهُوَ خَیْرُ الرَّازِقِینَ به این معنی که آن هایی که در راه خدا جهاد و هجرت می کنند و در این راه کشته می شوند، خداوند به آنها روزی بسیار خوبی عنایت می کند.

وی ادامه داد: نکته دیگر در قرآن کریم برای مجاهدان و شهدا در راه خدا این است که خداوند یک درجه برای شهدا و برای علما درجات زیادی قرار داده است، عالمان دین و مجاهدان در راه خدا با علم و فقاهت به شهادت می رسند، بنابراین امتیاز شهدا، علما و دفاع از اسلام و قرآن را دارند که سید محمد باقر حکیم هم به شهادت رسید و هم جهادگر، فقیه، مبلغ و تربیت کننده علما بود، با توجه به این مهم شخصیت این بزرگوار، قابل بررسی و شناخت است.

مرجعیت شیعه مرهون خاندان حکیم این مقام مسئول با بیان اینکه محمد باقر حکیم از خانواده بسیار خوب، بزرگ و ریشه داری برخوردار بود، اذعان کرد: مرجعیت عالی شیعه قبل از مرجعیت حضرت امام خمینی (ره) در عراق و بسیاری از کشورهای اسلامی مرهون پدر بزرگوار این عالم، مرحوم آیت الله سید محسن حکیم بود، وی از علمای بزرگ و مرجعیت عام بود.

وی افزود: فقها و علمای بزرگ و مراجع در عین حالی که مرجع شرعی بودند، مرجعیت سیاسی هم داشتند و در مواقع مختلف و شرایط گوناگون و هر زمانی که اقتضا می کرد، جایگاه جهادی، مبارزاتی و موقعیت مرجعیتی سیاسی خود را در دفاع از مکتب اسلام نشان می دادند.

دلیل تضاد حکومت های عراقی با خاندان حکیم اختری گفت: در دوران زندگانی مرحوم آیت الله حکیم بزرگ، موج گرایش کمونیستی و سوسیالیستی دنیا را فرا گرفته بود و کشورهای منطقه یکی پس از دیگری در دامان شوروی سابق سقوط می کردند، بسیاری از جوانان، علما، دانشمندان و اساتید در میان دانشگاه ها و روشنفکران با کمونیست ها پیوند یافته و در دامان آنها سقوط کرده بودند.

وی با بیان آن دوران دین بسیار ضعیف شده و مسئله ایمان و اسلام بر اساس تبلیغات مسموم کمونیستی در زاویه قرار گرفته و شرایط خاص بود، افزود: زمانی که حکومت بعث و کمونیستی آمد و روی کار قرار گرفت، مرحوم آیت الله حکیم در عراق فتوای قاطع خود را اعلام کرد و گفت کمونیستی هم کفر و هم الحاد به خداوند متعال است همین باعث شد که حکومت های بعدی همیشه با خاندان حکیم و مرجعیت تضاد زیادی داشته باشند و همواره به آنها حمله می کردند.

بیانات رهبر انقلاب درباره خاندان حکیم رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) اظهار کرد: مقام معظم رهبری" بارها به این نکته اشاره کرده اند که هیچ خاندانی به اندازه خاندان حکیم شهید نداده است، چراکه آنها 80 شهید تقدیم کردند و لذا این خانواده بسیار ریشه دار، عمیق و دارای جایگاه دینی و مرجعیتی است.

وی افزود: در دوران صدام و اختناق که چند سال طول کشید، بیت و عائله حکیم مورد هجوم قرار گرفت، اما وی در این شرایط گفت که هیچ خانواده ای در نجف نیست که به نوعی به آنها رسیدگی می کردم و مبلغ می فرستادم.

به گفته اختری، مرحوم محمد باقر حکیم در این خاندان به دنیا آمد، آنها 12 فرزند بودند که هر کدام در جهت خودشان جایگاه و شخصیتی داشتند که محمد باقر حکیم جزو زبده های این خانواده و از یادگاران شهدای خاندانش بود و توانست عظمت زیادی را بیافریند.

وی افزود: آیت الله محمد باقر حکیم از شاگردان مبرز آیت الله محمد باقر صدر، آیت الله آل یاسین، آیت الله خویی و و شیخ حسین حلی بود و در محضر پدر کسب فیض زیادی کرد، بنابراین از نظر علمی شخصیت قوی و قدرتمند بود و از نظر خانوادگی و وجودی استعداد فوق العاده ای داشت، یک فقیه مجتهد و بزرگ، سیاست مدار و مبارز بود.

اختری درباره جایگاه سیاسی آیت الله حکیم و مرجعیت پدرش، بیان کرد: جایگاه مرجعیت علاوه بر شرعی، سیاسی هم است، علمای بزرگ شیعه فرازهای بزرگی در سیاست دارند و این ریشه یک حرکت ظالمانه را با فتوای خود متزلزل کرده و از بین برده اند، همانطور که امام خمینی (ره) توانست یک حکومت طاغوتی چندین هزار ساله را از ریشه بکند و از بین ببرد، این جایگاه سیاسی است.

شخصیت سیاسی مرحوم حکیم وی با بیان اینکه مرجعیت باید به همه مسائل اجتماعی و سیاسی پیروان اهل بیت (ع) در دنیا پاسخگو باشد، عنوان کرد: در مسئله فلسطین، وقتی در سال 67 جنگ آغاز شد، علما و مراجع موضع گیری کردند، زمانی هم که در این کشور مجموعه فتح تأسیس شد، عرفات رییس کمیته انقلاب فلسطین برای گرفتن پشتیبانی و کمک، از مراجع بزرگ فتوا گرفت، وی از میان علمای شیعه به دو نفر نامه از جمله امام خمینی (ره) و آیت الله حکیم نامه نوشت که هر دو به آن پاسخ دادند و از فلسطین و از ضرورت مقابله با اسراییل و ایستادگی حمایت کردند.

اختری اضافه کرد: در مسائلی که در کشورهای دیگر که مسلمانان و شیعیان ساکن هستند، پیش می آید حفظ جایگاه اسلام، قرآن و اهل بیت (ع) بر عهده مرجعیت است، خانواده مرحوم محمد باقر حکیم سیاسی هستند و خودش از سیاست برآمده و مرجعیت سیاسی محسوب می شود.

وی گفت: با هجوم حرکت کمونیستی در کشورهای اسلامی و تشکیل احزابی چون توده، اشتراکی، قومیت عربی و … در ایران هم از این حزب ها تشکیل شد و زمانی که دیگر کشورها شروع به عضو گیری کردند، علمای عراق از جمله آیت الله حکیم به این فکر افتادند که باید حزب اسلامی را تشکیل دهند، بنابراین در عراق حزب الدعوه اسلامی را تشکیل داد، همه از آن پشتیبانی و حمایت کردند و مبارزه علیه حزب توده و نظام بعث عراق و صدام تا آخر عمر وی ادامه داشت.

رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) افزود: مرحوم حکیم به مسائل علمی و حوزوی و هم تربیت علما در حوزه های علمیه و دانشگاه و پرورش جوانان توجه داشت و مورد حمایت وی بود، به پرورش جوانان و کادرسازی پرداخت و حزب الدعوه اسلامی را تشکیل داد و مبارزات خود را ادامه داد، اما در پی جنایات صدام همه فرزندان آیت الله حکیم بزرگ، شهید یا زندانی شدند و محمد باقر حکیم و برادرش به ایران فرار کردند.

همراهی با امام (ره) وی با بیان اینکه مرحوم حکیم در پیروزی انقلاب اسلامی در رکاب امام (ره) قرار گرفت و مورد احترام ایشان بود، افزود: گروه های معارض چند دسته بودند که با نظر امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب که پرونده عراق در دست ایشان بود و با اشاراتشان مجلس اعلای اسلامی عراق برای هدایت مبارزات علیه صدام، تداوم مبارزه و ایجاد انقلاب در این کشور شکل گرفت.

وی افزود: کار مرحوم حکیم از آنجا شروع شد و در امر سیاست آمد، مدتی سخنگوی مجلس اعلای عراق و بعد از آن تا پایان حیات رییس این مجلس بود.

اختری درباره آشنایی و شناختش از مرحوم حکیم گفت: از سال 1344 که به نجف اشرف مشرف شدم، درست در سال ورود امام (ره) با این شخصیت ها آشنا شدم و همزمان با مرحوم حکیم در کلاس سید باقر صدر حضور داشتم، اما آشنایی و همکاری با وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و امام جمعه ای من در سمنان و دوران تحمیلی روز به روز زیاد شد تا روزی که خدمت که فرماندهی نمایندگی امام را در کل نیروهای مسلح بر عهده داشتند بسیار مؤثر بود.

خدمات ارزنده آیت الله حکیم در دوران دفاع مقدس وی افزود: با ارتباط با امام (ره) و بود، در عین حالی که عراقی بود در همه جلسات رسمی مسئولان و ملاقات های رهبری حضور داشت، ایشان هم به این عالم علاقه مند بودند، چراکه مخلص بود و برای خدا کار می کرد و شهادت کرامتی بود که خدا به وی داد.

وی گفت: مسئله بسیار روشنی که این روزها شاهدش هستیم، فلسطین است که حرکت جدیدی آغاز شده و بعد از جنایاتی که ترامپ انجام داد و مسئله اخراج فلسطینی ها و عادی سازی را مطرح کرد، در این چند روز به خاطر اینکه اسراییل تلاش کرده بر مسجد الاقصی سیطره پیدا کند، حرکت بسیار قوی علیه رژیم صهیونیستی آغاز شده و توازن در منطقه به نفع مسلمانان تغییر پیدا کرده و شاهد هستیم که با رژیم اشغالگر با تمام توان می جنگند.

اختری اضافه کرد: برای پشتیبانی از فلسطینی ها باید موضع گیری و در این شرایط سخت آنها را حمایت کنیم، همانطور که رهبری و مسئولان در کنار فلسطین ایستاده اند و مجلس اعلای عراق نیز همین موضع را دنبال می کند و نظر مشترک همگان این است که اسراییل راهی جز نابودی ندارد.


کلید واژه ها: حجت الاسلام والمسلمین اختری - آیت الله - استعداد فوق العاده - حجت الاسلام - محمد - آیت الله سید - حکیم - الله - فوق العاده - مجمع جهانی اهل بیت - خانوادگی - سید محمد - سیاست - مجتهد - اختری - استعداد - مدار - فقیه - برنامه ضیافت - ابعاد شخصیتی - شورای عالی - شبکه قرآن - عالی - شهید - خبرنگار - اجتماعی - اهل بیت - برنامه - خداوند - فعالیت

آخرین اخبار سرویس:
حماس پیروزی آیت الله رییسی را تبریک گفت

42 درصد واجدین شرایط در البرز رأی دادند

عارف پیروزی رییسی در انتخابات را تبریک گفت

جزییات جاماندگان بیمه رانندگان تاکسی اعلام شد

ظریف آرزوی سربلندی برای رییسی کرد

اعلام نتایج آرای شورای اسلامی شهر پیشوا

دور ششم شورایار خواهم شد

نماینده ولی فقیه در کردستان: حضور حماسی مردم در انتخابات سبب شکست دولت های مستکبر و گمراهان داخلی شد

بدخواهان انقلاب و نظام هیچگاه رنگ پیروزی نخواهند دید

پیام تقدیر نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری در پی حضور حماسی مردم در انتخابات

نماهنگ بدر توس کاری از گروه الغدیر

مولوی عبدالحمید پیروزی رییسی را تبریک گفت

اعلام آرای انتخابات ریاست جمهوری در شهرستان تبریز

رییسی: همه تلاش خود را برای بازکردن گره های کشور به کار می بریم

اعضای ششمین دوره شورای شهر ملارد مشخص شدند

ویدئو | خبر خوب برای رانندگان درباره جریمه ها

نتایج انتخابات به تصویب هیات اجرایی رسید

دشمن هم در مورد نتیجه انتخابات و هم در اصل مشارکت مردم شکست خورد

اینفوگرافیک | رییسی از تولد تا ریاست جمهوری

تبریک سازمان بسیج به رییسی

تلاش رسانه ها برای شورآفرینی در انتخابات ستودنی بود/ کار مهم رسانه ها تازه شروع شد

عمران خان نخست وزیر پاکستان هم به رییسی تبریک گفت

تبریک نبیه بری در پی پیروزی رییسی

پیام تبریک بشار اسد بمناسبت پیروزی آیت الله رییسی

تبریک قمی به آیت الله رییسی

تقدیر وزیر اطلاعات از حضور با شکوه مردم در انتخابات 28 خرداد

اعلام نتایج انتخابات شوراهای اسلامی شهرستان های چهارمحال و بختیاری

پنجمین بزرگداشت شهید ذاکر حسینی برگزار شد

اعلام نتایج انتخابات شوراهای اسلامی شهرستان های 10 گانه چهارمحال و بختیاری

نتایج انتخابات ریاست جمهوری به تصویب هیات اجرایی انتخابات رسید

پیام قدردانی آیت الله علم الهدی از حضور مجاهدانه و حماسه آفرین مردم در انتخابات 1400

تبریک رییس سازمان تبلیغات اسلامی به رییسی

رستمی: همراهی جامعه دانشگاهی با دولت منتخب تحول آفرین خواهد بود

پیام تسلیت رییس جمهور به مناسبت درگذشت مادر شهیدان اسدی خانوکی

انتخابات 1400 با حداکثر سلامت و کمترین حاشیه

پیام تشکر استاندار از حضور پرشور مردم قم در انتخابات 28 خرداد

بشار اسد به رییسی تبریک گفت

تجلیل مسولان فارس از مشارکت بالای مردم در انتخابات 1400

اعلام نتایج انتخابات شورای شهر مینوشهر

جذب کارشناس تغذیه در بیمارستان کیش

روحانی به دیدار رییسی رفت/عکس

عارف پیروزی رییسی در انتخابات را تبریک گفت

تبریک حدادعادل به رییس جمهور منتخب

روند همکاری های کشورمان با تاجیکستان، با سرعت ادامه خواهد داشت

مشارکت 85 درصدی مردم نهبندان در انتخابات امسال

رستمی: پیروز انتخابات در مرحله اول ملت است

واکنش صفحه توییتر منتسب به سید حسن نصرالله به پیروزی رییسی + عکس

قدردانی استاندار آذربایجان شرقی از حضور پرشور مردم در انتخابات

مبارک باد حضور شور انگیز و حماسی ملت ایران

تمام تلاشم را برای گشودن گره های کشور به کار می برم

حدادعادل پیروزی «سید ابراهیم رییسی» در انتخابات را تبریک گفت

پیام علی لاریجانی بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری

نتایج نهایی انتخابات شورای شهر تفرش خرداد 1400

بخشودگی جرایم دو برابر شده تا پایان دی ماه 1399

تجلیل نماینده ولی فقیه درخوزستان ازحماسه آفرینی مردم در انتخابات

پوتین به رییسی تبریک گفت

چگونه ذهنی قوی داشته باشیم؟

همه تلاش خود را برای بازکردن گره های کشور به کار می بریم

علم الهدی: دشمنان هم در مورد نتیجه انتخابات و هم در اصل مشارکت مردم شکست خوردند

منتخبان شورای شهرهای خراسان جنوبی اعلام شدند + اسامی

انتخابات 1400/ مسجد بلال

پیام تبریک حجت الاسلام رستمی به مناسبت حماسه 28 خرداد

متن پیام تبریک رییس شورای ائتلاف به آیت الله رییسی

اعلام نتایج نهایی آراء شورای اسلامی شهرستان درگز

نتایج نهایی انتخابات شورای شهر ساوه خرداد 1400

اولین قدم در هندسه گام دوم

سه پیام از یک روز تاریخی

بازداشت 3 تن از عوامل حمله به رای دهندگان ایرانی

حماسه 28 خرداد، نه بزرگی به معاندان و تحریم کنندگان انتخابات بود

سَلامٌ عَلی إِبراهِیم: رییس جمهور منتخب ایران کیست؟

بازداشت سه تن از عوامل حمله به رای دهندگان ایرانی

مردم به یاوه گویی های بیگانگان پایان دادند

آیت الله رییسی دولتی مقتدر، کارآمد و مردمی برای ساخت ایرانی قوی شکل دهد

واکنش سیدحسن نصرالله به پیروزی رییسی در انتخابات : سَلَامٌ عَلَیٰ إِبْرَاهِیمَ

پیام تبریک حماس به رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری منتخب

تبریک نبیه بری در پی پیروزی رییسی

مشارکت 58 درصدی مردم قوچان در انتخابات/ نتایج نهایی شمارش آراء در قوچان و شهرکهنه اعلام شد

بیانیه رییس مجلس خبرگان در خصوص حضور حماسی مردم در انتخابات 28 خرداد

میزان آرای باطله انتخابات ریاست جمهوری 1400 اعلام شد +جدول

دشمنان هم در مورد نتیجه انتخابات و هم در اصل مشارکت مردم شکست خوردند

توییت دهنوی: پیروزی قطعی آیت الله رییسی در حل مشکلات و کسب رضایت مردم است

اکنون آغاز راه است

کتک خوردن 2 بازیگر و کارگردان سریال دودکش به خاطر رییسی

توصیه مداح معروف به آیت الله رییسی

اعلام نتایج شمارش آرا شورای اسلامی شهر قرچک

عملکرد آیت الله رییسی نویدبخش خدمت به محرومین است

تشکر نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری از حضور پرشور مردم در انتخابات

نتایج قطعی انتخابات شوراهای اسلامی در مراکز شهرستان های چهارمحال وبختیاری اعلام شد

انتخابات جلوه ای از بلوغ سیاسی آحاد ملت ایران است

پیام تشکر استاندار از حضور پرشور مردم قم در انتخابات 28 خرداد

رییس جمهور عراق پیروزی آیت الله رییسی در انتخابات را تبریک گفت

پرچم حرم های مطهر برکات بسیاری با خود به دنبال دارند

دعوت به همکاری جهت کار در دفتر املاک

استخدام کارگر انبار در فروشگاههای زنجیره ای هفت در تهران

حضور مردم در انتخابات باطل السحر نقشه های شیاطین شد

مشارکت 91 درصدی مردم زبرخان در انتخابات 1400/ اعلام نتایج انتخابات در قدمگاه ، خرو ، درود و اسحاق آباد

دبیرکل نجباء پیروزی رییسی در انتخابات را تبریک گفت

بررسی سلسله عملیات های محدود قدس در دفاع مقدس

دیدار رییس مرکز خدمات حوزه با نماینده آیت الله سیستانی

رستمی: پیروز انتخابات در مرحله اول ملت است/ آرزوی موفقیت برای رییس جمهور منتخب

آیت الله محمد باقر حکیم؛ فقیهی مجتهد و سیاستمداری مبارز

آیت الله محمد باقر حکیم؛ فقیهی مجتهد و سیاستمداری مبارز