موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - مستمري بگيران - مستمري بگيران تامين اجتماعي - پرسپوليسي ها - استقلال و پرسپوليس - تأمين اجتماعي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - متناسب سازي - انتخابات رياست - فيلم گلاب - سر رود - بادرود - گرانترين خانه - مسئول مسابقات ليگ برتر - صادرات برق به عراق - ماهي تن - اختلافات ملكي - سازوكار مالي اروپا - سازمان فاوا شهرداري - مالك باشگاه نساجي - صنايع پليمر - فيلم نفس عميق

مطالب مرتبط:
استراتژی اصلاح طلبان برای جلب اعتماد عمومی
نظر جلایی پور درباره مشی فکری بهزاد نبوی /حمایت اصلاح طلبان از آقای روحانی در 92 و 96 کار خوبی بود
3 گام اصلاح طلبان برای انتخاب کاندیدا
محسن هاشمی، ظریف و جهانگیری کاندیداهای مطرح باقیمانده برای اصلاح طلبان
استراتژی اصلاح طلبان برای جلب اعتماد عمومی/ قنبری: باید بگوییم مقصر مشکلات دولت نیست!
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 فروردین 1400 ساعت 04:002021-04-15سياسي

پازل 1400 بازاریابی سیاسی اصلاح طلبان


در حالی که نزدیک به دو ماه تا آغاز انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باقی مانده است، اوضاع جناح­های سیاسی مرسوم، یعنی اصولگرایان و اصلاح طلبان، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، محمدامین باقری کنی پژوهشگر هسته بازاریابی سیاسی مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع) در یادداشتی نوشت: در حالی که نزدیک به دو ماه تا آغاز انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باقی مانده است، اوضاع جناح­های سیاسی مرسوم، یعنی اصولگرایان و خویینی، از چهره­ های پرنفوذ و قدیمی جناح چپ، در سال 99 تلاش کرد تا این نقش را بر عهده بگیرد.

او که همواره در سایه سیاست می­زیست، به ناگاه با نامه نگاری به رهبری انقلاب در اوایل تابستان 99، سر از سایه بیرون آورده و بر سر زبانها افتاد.

این نامه نگاری، به سرعت با حمایت و استقبال گسترده شخصیتهای قدیمی و مؤثر اصلاح طلب همراه شد، اما نتوانست افکار عمومی و بدنه اجتماعی اصلاحات را با خود همراه سازد.

ادبیات رادیکالی به کار رفته در این نامه نشان می­دهد، موسوی خویینی هر آنچه برای جلب افکار عمومی و فاصله گذاری با حاکمیت در چنته داشته را رو کرده است، اما با این همه پاسخ درخوری را دریافت نکرد.

این تلاش در مهرماه نیز با نامه­ای دیگر و با دامنه اثر محدودتری ادامه یافت، اما به زودی طراحان این سناریو دریافتند، شخصیت سالها در سایه مانده موسوی خویینی، توان میدان­داری عرصه عیان سیاست را آن هم در چنین شرایط پیچیده ­ای ندارد.

گزینه دوم، احیای سیدمحمد خاتمی بود.

خاتمی در نیمه دوم سال 99 تلاش کرد تا با موضع­گیری­ هایی کم ابهام­ تر، نسبت به برخی مسائل مهم، توجه افکار عمومی را بار دیگر معطوف به خود کند، اما این تلاشها هر بار با انتقادات گسترده نسبت به بی مسئولیتی او درباره واقعیت کنونی کشور و مسائل آن، بی نتیجه ماند.

نامه 37 صفحه ای او به رهبری در اواخر سال 99 در ادامه این مسیر تعبیر می شود.

 خاتمی در آخرین تلاش خود در ابتدای امسال بار دیگر تلاش کرد تا این فاصله را ترمیم کند؛ او در پیام ویدیویی خود به مناسبت نوروز 1400 گفت ترجیح می­دهم به جای تبریک به مردم، به خاطر رنج­ها و ملالهایی که داشته­ اند، اظهار همدردی و همراهی کنم.

برخلاف انتظار او، این عبارت پردازی نه تنها با استقبال مواجه نگردید، بلکه با واکنش تند مخاطبان و مردم خیلی زود به محاق رفت.

در نتیجه سومین گزینه، به سرعت فعال گردید.

از میانه ­های زمستان 99، زمزمه­هایی مبنی بر دعوت برخی افراد یا گروههای اصلاح طلب از سیدحسن خمینی برای ورود به انتخابات به گوش می­رسید.

با شکست خوردن پروژه احیای خاتمی، تلاشها برای تصویرسازی از سیدحسن خمینی به عنوان شخصیتی فراگیر که می­تواند اقبال همه گروههای اصلاح طلب و دیدگاه موافق افکار عمومی را به همراه داشته باشد، شدت گرفت.

هرچند اغراق و مبالغه درباره سیدحسن خمینی، امری مسبوق به سابقه است، اما مطرح کردن فردی که جز نام خانوادگی مشترک با معمار کبیر انقلاب، هیچ آورده دیگری برای عرصه سیاست نداشته و ندارد، از آن جهت شگفت انگیز بود که سیدحسن خمینی با هیچ متر و معیاری رجل سیاسی محسوب نشده و توان عبور از فیلتر نظارتی شورای نگهبان را نخواهد داشت.

راز آشکاری که حتی دانش آموزان سیاست ورزی ایرانی هم آن را خوب از حفظ اند.

ساده انگاری است که فهم این امر بدیهی و ساده را در اردوگاه اصلاح طلبان دشوار بپنداریم.

در حقیقت آنها نیز به خوبی از این امر مطلع بوده و از مطرح کردن نام سیدحسن خمینی، بهره دیگری را دنیال می­کنند؛ قرار دادن او در مرکز توجه و استفاده از ظرفیت او برای ایجاد اجماع روی یک کاندیدای حداقلی یا متوسط نظیر عارف، ظریف، هاشمی و .

.

اما مشکل مهمی در این میان وجود دارد؛ سیدحسن به اندازه کافی جامع و بزرگ نیست که بتواند از عهده چنین مهمی برآید.

نگاهی به گذشته سیدحسن خمینی از هنگام رحلت مرحوم حاج سیداحمد خمینی در 1373 تا کنون نشان می­دهد، شخصیت سیدحسن خمینی در عمده سالهای حیاتش، در قامت نماینده بیت امام راحل عظیم الشأن بروز یافته است.

جایگاه و مرتبه بی همتای امام امت، به درستی نواده او را در نزد مردم، رهبری و سیاسیون به شخصیتی مورد احترام تبدیل کرد.

اما آفت مهم چنین جایگاهی، ورود به مسائل جناحی و سیاسی بوده است.

سیدحسن خمینی در این سالها تلاشی برای حراست از این شاخصه مهم در خود نکرده است.

در بزنگاههای مختلف سیاسی، کنش سیاسی او کاملا مبتنی بر رویکردی جناحی بوده و او را به عنوان فردی اصلاح طلب معرفی کرده است.

با این همه، کارنامه سیاسی او جز همان نام خانوادگی، چیزی دیگری را نشان نمی­دهد.

تلاش جریانات اصلاح طلب در سالهای اخیر بر آن بوده است تا از سیدحسن برای رویاهای بلندپروازانه خود بهره جویی کنند.

چنین امری نیاز به سابقه­ی سیاسی، مرتبه علمی و البته جایگاهی مصون و مقدس دارد.

هرچند کارنامه سیدحسن در دو مورد نخست خالی است، موقعیت وی زمینه مناسبی را برای ویزگی سوم فراهم آورده است.

با این حال، راهبرد اغراق و مبالغه در شخصیت او، درمان هر دو مشکل نخست و تقویت زمینه فراهم شده سوم است.

اصلاح طلبان، پس از فتنه 88 دریافتند استفاده از نام و شخصیت سیدحسن خمینی در مصارف زودگذر انتخاباتی، زمینه فراهم تقدس جایگاه او را دچار خدشه کرده است.

از این رو، سیدحسن خمینی پس از 88 کمتر اظهار نظر کرده و جز در وقت ضرورت و از مقام و موقعیت فراجناحی سخن نمی­گوید.

ارتباطات گسترده با احمدی نژاد در حالی که همه اصلاح طلبان در مقام طرد و بی اعتنایی به او بودند هم در زمره شخصیت سازی فراجناحی از سیدحسن بوده است.

تلاش دوم، تصویرسازی از سیدحسن به عنوان یک شخصیت علمی و حوزوی بود.

در این مسیر نیز، روحانیون به نام اصلاح طلب به میدان آمده و حتی پای برخی مراجع تقلید نیز به میدان باز شد.

استفاده از تعابیری چون آیت الله یا علامه در توصیف سیدحسن یا اغراق و مبالغه در مقامات علمی، پژوهشی و حوزوی او، نمونه­هایی از این تلاشهاست.

در بعد سیاسی، اما، پس از امتناع او از دادن آزمون اجتهاد و ناکامی در ورود به مجلس خبرگان رهبری"، فرصت مناسبی برای عرض اندام وجود نداشته است.

از سویی قرار گرفتن او در هر منصبی به جز نمایندگی خبرگان یا ریاست جمهوری، غیرممکن یا دون شأن او تلقی شده و از سوی دیگر، رزومه سیاسی در خلأ شکل نمی­گیرد.

در این شرایط و با شکست دو گزینه رهبری اصلاح طلبان برای 1400، آنها ناچار دست به قماری جدید زده و تقدس جایگاه او را فدای تقویت بنیه سیاسی سیدحسن و پیروزی خود در انتخابات مهم 1400 کردند.

از این رو، بازی به این صورت ترتیب داده شد که هر از گاهی خبری مبنی بر دعوت یا شایعه­ای مبنی بر پذیرش این دعوت در رسانه­ ها منتشر شده و سپس خود او یا نزدیکانش نسبت به تکذیب آن اقدام کنند.

این امر، سید حسن را که کمتر ردی از او در اخبار سیاسی دیده می­شود، به سطح اول اخبار آورده و گوشها و چشمها را به نام او عادت می­دهد.

همزمان مراجعات گروههای مختلف اصلاح طلب برای دعوت او گسترش یافته و اذهان تشنه پاسخ سیدحسن می­گردند.

از آنجا که قرار نیست در واقع او وارد عرصه رقابت انتخاباتی شود، لازم است زودتر از موعد رسمی انتخابات تکلیف نامزدی او مشخص گردد.

از این رو، ناگهان خبری منتشر می­شود که او پس از مشورت با رهبری معظم و به توصیه ایشان نامزد انتخابات نمی­شود.

هر چند توصیه مشفقانه رهبری حکیم انقلاب برای صلاح فعل و عمل سیدحسن خمینی و حفظ شان و جایگاه بیت معظم امام راحل است اما همین را هم اصلاح طلبان خرج کارزار آشفته و بهم ریخته خود می کنند.

چرا که اگر تصمیم او یا اصلاح طلبان، نامزدی جدی او در انتخابات بود، چنین خبری به روزهای آخر و ایام ثبت نام منتقل می­شد تا هم بر فضای انتخابات بیشترین تأثیر را گذارد و هم فشار بر شورای نگهبان را بیفزاید.

در نتیجه، هدف از این تلاشها، تصویرسازی از او در مقام یک رهبر سیاسی قدرتمند(و جبران یک خلا راهبردی تشکیلاتی)است.

انتشار این خبر از سوی نزدیکان او، اولا هزینه خروج او از انتخابات را بر دوش رهبری انداخته و از سوی دیگر، او را گزینه ­ای مهم در اذهان جا می­زند که رهبری او را از ورود به عرصه منع کرده است.

این امر اولا قامت او را در منازعات سیاسی داخلی تا حد زیادی بلندتر گردانده و ثانیا ظرفیت آماده­ ای را برای سالهای آتی در پشت او محفوط نگه می­دارد.

موفقیت این امر زمانی بیشتر تخمین زده می­شود که همین راهبرد در اردوگاه رقیب به پاسخ خوبی رسیده است.

اکنون باید منتظر ماند و دید، آیا راهبرد سوم اصلاح طلبان برای ترمیم مسأله رهبری تشکیلاتی شان با موفقیت مواجه خواهد شد؟ پاسخ این سؤال در رویدادها و حوادث چند هفته آینده مشخص خواهد.

انتهای پیام/م    
کلید واژه ها: انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم - انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات ریاست - اصلاح طلب - ریاست جمهوری - اصلاح طلبان - اصلاح - سیاسی - اصولگرایان - نامه نگاری - بازاریابی - انتخابات - جناح - جمهوری - افکار عمومی - نزدیک - قدیمی - ریاست - همراه - اوضاع - باقری کنی - آغاز - نامه - سایه - باقی - مرکز رشد - دانشگاه - استقبال - اصلاحات - پژوهشگر

آخرین اخبار سرویس:
دیدار اعضای شورای شهر با سرکنسول افغانستان در مشهد

شهید ناظری معنای شرافت پاسداری بود/راه او الهام بخش نسل جدید است

احساس امنیت در لرستان کم نظیر است

وحید قربانی سرپرست مدیریت حوزه مدیریت و ارتباطات شرکت نفت ایرانول شد

اقامه نماز عید سعید فطر در حرم مطهر رضوی

20 حقیقت جالب درباره گروه های خونی

پیشنهادات آمریکایی ها در مذاکرات در شرایط حداکثری به برجام هم نمی رسد

رهبر انقلاب، رییسی را از کاندیداتوری منع کرده است؟

کتاب هفته

در صورت ایجاد وحدت، نخبگان بهتر شناسایی و به مردم معرفی می شوند

خبرهای امروز از استودیو خبر ایران/ 21 اردیبهشت 1400

روحانی: فلسفه مذاکره بین کشورها تامین منافع مشترک است

انتخاب1400؛ شیوه های تبلیغات در انتخابات ریاست جمهوری و شورا ها

اخبار 20:30 شبکه دو سیما؛ 21 اردیبهشت

اجرای مراسم اعتکاف توسط زندانیان سراسر کشور تحت عنوان «سه روز در هواخوری خدا»

پیام معاون حقوقی رییس جمهور در پی دو رخداد هولناک در دشت برچی کابل و مسجدالاقصی

دعای شب بیست و نهم ماه مبارک رمضان

روحانی: سیاه نمایی‎ها مانع از آگاهی مردم از واقعیات می شود

اظهارات عجیب ذوالنور: آنقدر با ظریف محکم برخورد کردیم که نگران بودیم سکته کند!

اردوگاه شهید باهنر به مرکز واکسیناسیون تبدیل می شود

واکنش توییتری ظریف به شلیک هشدار آمریکایی ها در خلیج فارس

انسان به اندازه معرفت خود حمد خداوند را می گوید

انتقاد روحانی از سیاه نمایی منتقدان دولت

دیدار اعضای شورای شهر با سرکنسول افغانستان در مشهد

خرازی: جنگ واکسن موجب رسوایی قدرت های بزرگ شد

واکنش ضرغامی درباره گواهی عدم سو پیشینه اش/ راستی آزمایی» کیلویی چند؟!

103 تیم امداد و نجات تخصصی در اردبیل فعال هستند

تمهیدات لازم برای برگزاری انتخاباتی سالم و امن در ایلام اندیشیده شده است

اجرای مراسم اعتکاف توسط زندانیان سراسر کشور تحت عنوان سه روز در هواخوری خدا

واکنش الکس رودریگرز به رابطه دوباره جنیفر و بن افلک

مازندران، میزبان رویداد ساری پایتخت گردشگری 2022

کلید خوردن اقدام ضد ایرانی در کنگره آمریکا/ حرکت چراغ خاموش برای نابودی توافقات احتمالی جدید

میزان اثر گذاری واکسن کوو ایران برکت در مقابل انواع ویروس های جهش یافته

پایان اولین روز از نام نویسی در انتخابات ریاست جمهوری با 57 کاندیدا

سرپرست جدید شرکت توزیع نیروی برق مازندران منصوب شد

دعوت رسمی اصولگرایان از رییسی برای کاندیداتوری

فطریه هر کرمانشاهی 20 هزار تومان است

احتمال تایید صلاحیت سعید محمد قوت گرفت

دادستان قزوین: تایید افراد فاقد صلاحیت اثر منفی بر انتخابات شوراهای شهر می گذارد

دعوت رسمی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از رییسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری

به هر فرد ماهانه 3 میلیون یارانه می دهم

توضیحات معاون کاربران و تنظیم گری اجتماعی ساترا در خصوص حذف مصاحبه رییس جمهور سابق از آپارات

تقدیر جالب رییس سازمان تبلیغات از آقای وزیر

مراجعه 57 نفر در روز اول ثبت نام انتخابات 1400 به وزارت کشور

ارتباط تصویری نمایندگان تشکل های دانشجویی با رهبر انقلاب

دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب| گودرزی: عدم به کارگیری مهارت اصلی ترین دلیل ناامیدی جوانان است

در دیدار ظریف با سیدحسن خمینی و خاتمی چه گذشت؟

کلانتری بخش های نوبران ساوه و خرقان زرندیه پاسخگوی نیاز مردم نیستند

قالیباف: شهادت سردار سلیمانی اثبات کرد که انگیزه مقاومت بیش از پیش تقویت شده است

شهردار و مدیر مالی شهرداری نسیم شهربازداشت شد

علمدارِ میدان؛ عزت دیپلماسی

فیلم| ادعای جنجالی نماینده مجلس در مورد رییس جمهور

نام نویسی 57 داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در روز اول ثبت نام ها

روحانی: با سختگیری ها انتخاب مردم محدود نشود

روحانی: امیدواریم سختگیری ها، انتخاب مردم محدود نکند

نام نویسی 57 داوطلب در اولین روز ثبت نام ریاست جمهوری

پایگاه جمع آوری زکات فطریه در مازندران برپا می شود

نامه قالیباف به روسای مجالس اسلامی: مجامع پارلمانی برای توقف فوری جنایات صهیونیست ها اقدام کنند

امام جمعه قزوین: تقوا را نباید تنها در ترس و پرهیز خلاصه کنیم

فطریه هر کرمانشاهی 20 هزار تومان است

شهرداران متخلف پایتخت در انتظار محکمه

دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب| محمدپور: تسهیل سازوکارهای جمهوریتی مهمترین عامل امیدآفرینی است

برگزاری همایش ملی زبان انگلیسی در مرکز آموزش عالی زند شیراز

فتوای رهبر انقلاب درباره قرض

16 خانه هلال احمر در خوزستان به بهره برداری رسید

فرمانده نیروی هوایی ارتش از تولید و ساخت پهپاد در مجتمع اوج بازدید کرد

نیروی انتطامی در ماه مبارک رمضان امنیت را در سراسر کشور برقرار کرد

روحانی: وظیفه داریم مردم را به حضور در پای صندوق رأی دعوت کنیم/ با سختگیری ها انتخاب مردم محدود نشود

متأسفم به دولت تهمت می زنند که ناکارآمد است/ قطعاً بیش از 80 درصد انتظارات برآورده شده است

طرح هر خانه یک امدادگر در کاشان اجرا می شود

فتوای رهبر انقلاب درباره قرض

موسوی: 57 نفر از داوطلبان به وزارت کشور مراجعه و نام نویسی کردند

رونمایی از سایت حامی جهت حل مشکلات و موانع واحدهای تولیدی

تشدید محدودیت های تردد به شهرهای قرمز و نارنجی ایلام

روحانی: با سختگیری ها انتخاب مردم محدود نشود

57 نفر در روز اول ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور حاضر شدند

تیپ جنجالی طناز طباطبایی +عکس

آمادگی ناوگان حمل ونقل عمومی کرمانشاه در برگزاری نماز عید فطر

کسی به قصد سفر به قشم از خانه خارج نشود

ایجاد سامانه جامع فعالیت های اقتصادی در سازمان منطقه آزاد کیش

میزان فطریه از سوی آیت الله سید محمد زنجانی اعلام شد

دانشگاهیان در نقش آفرینی شور انتخابات منفعل نباشند

شاغلان حمل و نقل درون شهری در اولویت تزریق واکسن قرار گیرند

در خون نشست روسریِ دختران مان...

دیدار دانشجویان با رهبرانقلاب| راوند: عدم حضور نماینده جهادگران در تصمیم گیری های کلان آسیب زاست

روی خط انتخابات / مروری بر خبر های انتخاباتی استان قزوین+ فیلم

حمله جبهه کفر به یک مدرسه در افغانستان نشانه ضعف دشمنان است

دانشگاهها در فضای مجازی در مسیر انتخابات جریان سازی کنند

اعمال شب آخر رمضان + فضیلت، فرائض و وداع با رمضان

وضعیت مهاباد نارنجی اما شکننده

مجامع بین المللی پارلمانی برای توقف فوری جنایات صهیونیست ها اقدام کنند

سکوت سازمان های حقوق بشری در برابر کشتار شیعیان تأسف بار است

مشارکت در انتخابات را به عنوان نماد تجلی اراده مردم مطرح کنید

رزمایش امداد و نجات جاده ای در سرپل ذهاب برگزار شد

انتصاب فرمانده جدید نیروی انتظامی لرستان

گزارش تصویری: اولین روز ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری 1400

34 دوره آموزشی کنترل فوران چاه در شرکت ملی حفاری ایران برگزار شد

فلسفه مذاکره بین کشورها تامین منافع مشترک است

استخدام مشاور املاک در املاک پایا در تهران

نام نویسی 57 داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در روز اول ثبت نام ها

پازل 1400 بازاریابی سیاسی اصلاح طلبان

پازل 1400 بازاریابی سیاسی اصلاح طلبان