مطالب مرتبط:
چرخ مخابرات نمی چرخد
معاون وزیر ارتباطات: مشکل اینترنت خانگی، انحصار مخابرات است
دخل و خرج کشور در سال 1400 مشخص شد
بیمه بیکاری کرونا بعد از گذشت یک سال پرداخت می شود؟
رد چرخ های ربات| «استقامت» نخستین راندن آزمایشی اش را روی مریخ انجام می دهد
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 17 اسفند 1399 ساعت 13:102021-03-07فناوري

چرخ مخابرات نمی چرخد/ «بیت استریم» 3 سال متوقف مانده بود


مدیرعامل شرکت مخاهمه ما به نوعی با شرکت مخابرات درگیر هستیم؛چه در بخش تلفن ثابت و چه در بخش همراه و استفاده از اینترنت؛اخیراً وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد که مخابرات زیانده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر" به نقل از روابط عمومی مخابرات، مجید سلطانی در گفتگویی درباره وضعیت فعلی شرکت مخابرات گفت: همه ما به نوعی با شرکت مخابرات درگیر هستیم؛ چه در بخش تلفن ثابت و چه در بخش همراه و استفاده از اینترنت.

اخیراً محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد که مخابرات زیانده است و نباید زیان خود را از جیب مردم بپردازد.

بعد هم اعلام کرده طلب کارکنان مخابرات باید توسط این شرکت انجام شود اما در عین حال مسئولان شرکت مخابرات می گویند برخی سیاست های مجلس و دولت باعث زیان بیشتر شرکت مخابرات شده است؛ شرکت مخابراتی که 12 سال پیش به بخش خصوصی واگذار و بورسی شد و بررسی صورت های مالی این شرکت نشان می دهد امسال وضعیت خوبی در بازار سرمایه نداشته است.

این که شرکت مخابرات با چه وضعیتی قرار است به حیات خود ادامه دهد و چه شرایطی در بازار سرمایه خواهد داشت سؤالاتی است که جام جم از مجید سلطانی، مدیرعامل مخابرات ایران پرسیده است.

وی افزود: در افواه عمومی بیشتر شرکت مخابرات ایران به ارائه خدمات تلفن ثابت شناخته می شود اما در واقع شرکت مخابرات ایران غیر از 28 میلیون مشترک تلفن ثابت با سهامداری 90 درصدی اپراتور همراه اول که بیش از 47 میلیون مشترک دارد و ارائه خدمات پهن باند به بیش از پنج میلیون مشترک در خدمت مردم عزیز کشورمان است.

همچنین بخش عمده ای از خدمات سایر اپراتورهای ثابت و سیار بر بسترهای زیرساختی مخابرات استوار است.

مدیرعامل مخابرات گفت: اکنون بیش از 12 سال است که شرکت مخابرات ایران در یک فرآیند قانونی طبق سیاست های ابلاغی اصل 44 به بخش خصوصی واگذار شده است.

البته برخی در آن زمان شبهه هایی در این خصوص مطرح کردند اما با تأیید نهادهای قانونی ناظر این پرونده بسته شد.

در شرایط جدید سهامداری مخابرات، بیش از 40 درصد سهام مخابرات در قالب 20 درصد سهام عدالت و 20 درصد به طور مستقیم متعلق به دولت است.

حدود 10 درصد سهام نیز در اختیار سهامداران خرد در بازار سرمایه است.

وی افزود: البته با توجه به این که صنایع مخابراتی از مهم ترین صنایع پیشرو در دنیا به حساب می آیند در اغلب کشورها این بخش مورد توجه دولت ها بوده و به صورت ویژه - چه در قالب های سهامداری و چه با روش های دیگر - تحت حمایت و توجه قرار دارد.

وی اظهار داشت: صنعت مخابرات گستره وسیعی از صنایع و موضوعات دانش بنیان را شامل می شود از این رو یکی از شاخص های پیشرفت در دنیای کنونی میزان توسعه کشورها در این صنعت است که متأسفانه چند سالی است در کشور ما توجهات بیشتر به حوزه مصرف معطوف شده و اصل صنعت و رونق اقتصادی آن حمایت نمی شود.

سلطانی افزود: رونق اقتصادی یک صنعت وابستگی مستقیم با میزان سرمایه پذیری آن دارد که متأسفانه با توجه به دستوری شدن نرخ تعرفه ها و سیاستگذاری های غلط به ویژه در حوزه ارتباطات ثابت، سرمایه گذاری توجیه اقتصادی نداشته است.

وی گفت: دولت به جز حدود هشت میلیارد دلاری که در جریان فروش 50 درصدی سهام از سهامداران جدید مخابرات گرفت طی این 12 سال بیش از 600 هزار میلیارد ریال تحت عناوین مختلف از شرکت مخابرات ایران درآمد داشته است که این رقم نشان از جایگاه ویژه این شرکت در اقتصاد کشور دارد.

مدیرعامل مخابرات گفت: مخابرات همچنین در سال های پس از خصوصی سازی بیش از 500 هزارمیلیارد ریال در بخش های ثابت و سیار سرمایه گذاری کرده که این میزان سرمایه گذاری با توجه به شرایط اقتصادی شرکت های این حوزه توجیه اقتصادی نداشته و عمدتاً با هدف توسعه زیرساخت های مورد نیاز کشور و از جیب سهامداران صورت پذیرفته است.

وی افزود: اگر حمایت های سهامداران و بهره برداری از سرمایه های در اختیار شرکت مخابرات در جهت توسعه زیرساخت ها نبود شاهد شکوفایی امروز در این صنعت و خدماتی که اپراتورهای همراه و حتی اپراتورهای ثابت رقیب مخابرات ارائه می دهند نبودیم.

وی تأکید کرد: مخابرات در هیچ زمینه ای انحصار ایجاد نکرده است.

در بخش همراه دو رقیب وجود دارد و سهم بازار بسیار نزدیکی با یکی از رقبا داریم.

در بخش ثابت هم که از سال 94 با ارائه پروانه ارتباطات ثابت (FCP) به 17 شرکت دیگر با حدود اختیارات برابر و حتی وسیع تر در حوزه ارتباطات ثابت و البته با تعهداتی به مراتب کمتر از شرکت مخابرات انحصار شکسته شده و فعالان جدیدی در این حوزه ورود کرده اند.

اکنون در حوزه پهن باند ثابت سهم بازار مخابرات قریب به 50 درصد است و 17 شرکت دیگر روی بسترهای زیرساختی شرکت مخابرات به 50 درصد دیگر بازار ارائه خدمت می کنند.

وی افزود: مخابرات اپراتور غالب است اما انحصار ندارد.

مخابرات دارایی هایی دارد که طی سالیان متمادی با زحمات و خون دل های فراوان توسط کارکنان و صدالبته حمایت های دولتی به دست آورده و در جریان خصوصی سازی هزینه آن را که معادل هشت میلیارد دلار توسط سازمان خصوصی سازی تعیین شده بود پرداخت کرده است.

سلطانی گفت: از ابتدای سال 92 نیز شدیدترین قوانین آزادسازی امکانات و بازار که در کمتر کشوری وضع شده است به جهت غلبه بازار برای مخابرات از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در قالب الحاقیه وضع گردیده و شرکت مخابرات همه این قوانین را اجرا کرده و در موارد تاخیردار هم جرایم تأخیر اقدامات خود را پرداخته است.

وی گفت: حتی در مورد آخر در حوزه بیت استریم - که سروصدای زیادی هم برای آن به پا کردند - سه سال توسط مدیرعامل معرفی شده توسط دولت این طرح متوقف مانده بود و کسی برای آن سینه چاک نمی کرد اما به محض تغییرات مدیریتی این قراردادها مسیر تدوین منطقی خود را طی کرده و اکنون به امضای برخی شرکت های FCP نیز رسیده است.

مدیر عامل مخابرات افزود: طی پنج سال گذشته شرکت های FCP در ارتباطات ثابت، علی رغم داشتن مجوز برقراری ارتباطات فیبر نوری و کابل مسی کاری از پیش نبرده اند.

بخشی به دلیل تعدد آنها و بی توجهی به توانمندی های آنان در جریان پروانه فروشی توسط سازمان تنظیم مقررات است و بخشی به دلیل سیاستگذاری های غلط این حوزه است که جذابیت سرمایه گذاری در آن را از بین برده و مانع جذب سرمایه توسط آنان برای توسعه شبکه های مورد نیازشان شده است.

آنچه امروز بیشتر از همه می شنویم، هیاهوی رسانه ای انحصارنمایی مخابرات است برای انحراف افکار عمومی از انحصاری که در زنجیره تأمین و توزیع پهنای باند خارجی وجود دارد.

سلطانی گفت: در حوزه ارتباطات ثابت در مخابرات استانی ما دو گروه خدمات صدا (تلفن) و پهن باند (اینترنت) را ارائه می کنیم.

در بخش صدا میانگین درآمد هر خط تلفن 6,000 تومان است اما نگهداری آن حدود 20 هزار تومان برای مخابرات هزینه دارد و این یعنی ضرر! در بخش پهن باند وضعیت بد نیست اما این گونه نیست که هزینه های جاری و سرمایه گذاری را کامل پوشش دهد.

وی اظهار داشت: نگاه شرکت مخابرات به بحث ارتباطات ازجمله ارتباطات ثابت در درجه اول توسعه محور است تا سودمحور.

الان در مخابرات در بخش ثابت زیان ده هستیم و علت هم این است که بنا داریم زیرساخت را تا آخرین روستاهای بالای 20 خانوار برسانیم و به مردم سرویس بدهیم.

وی افزود: برای هر ایستگاه فرستنده / گیرنده (بی تی اس) در روستاها با نرخ ارز امروز باید یک میلیارد تومان هزینه کنیم و ارقام فیبر، حفاری و مواردی از این قبیل را هم باید به آن اضافه کرد.

در طول چند سال اخیر 4000 کیلومتر در روستاها فیبر کشیدیم.

نگاه شرکت مخابرات توسعه کسب وکار و حفظ اشتغال در این زمینه است.

سلطانی گفت: از زمان واگذاری شرکت مخابرات نرخ ارائه خدمات در بخش ثابت، تغییری نداشت و از سوی دیگر طرح هم کدسازی اجرا شد که این موضوع زیان زیادی را به مخابرات تحمیل کرد.

به این صورت که هزینه جابه جایی عملاً در استان صفر شد.

البته در آن زمان برای جبران این خسارت وعده هایی از سوی دولت داده شد که در فرآیندهای اجرایی شدن هیچ کدام از این وعده ها محقق نگردید و از این بابت زیان قابل توجهی به مخابرات تحمیل شد.

وی گفت: در بخش خدمت دهندگان که شامل خانواده شرکت مخابرات ایران است 70 هزار نفر مشغول کار هستند و 50 هزار نفر هم بازنشسته عزیز را داریم.

با مجموع همکاران در شرکت های اپراتور ثابت (FCPها) و شرکت های خدمات دهنده و خانواده های شان بالای دو میلیون نفر با مخابرات در ارتباط هستند.

مدیرعامل مخابرات گفت: در بخش خدمات گیرندگان هم باید بگویم به طور میانگین با بیش از 28 میلیون مشترک خط ثابت و حدود 47 میلیون خط همراه فعالی که وجود دارد در حال خدمت رسانی به کل جمعیت کشور هستیم.

با این تفاسیر باید توجه داشت اگر مخابرات آسیب ببیند صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات دچار مشکل می شود و اگر توسعه ای هم اتفاق بیفتد این شکوفایی در بخش های دیگر هم مشاهده خواهد شد.

وی گفت: سرمایه های شرکت مخابرات برای مردم است.

وقتی میزان درآمد و هزینه به هم می خورد، نوسازی به موقع صورت نمی گیرد و این به ضرر مردم است.

اگر ارتباط یک منطقه آسیب ببیند زیانش به مردم تحمیل می شود.

اکنون در برخی مناطق به خصوص مناطق شمالی تهران که برج ساخته می شود اعطای خط تلفن ثابت با مشکل مواجه است و افراد برای دریافت باید در صف بمانند و با پاسخ تکمیل ظرفیت مواجه می شوند.

مدیرعامل مخابرات گفت: ما در تلفن ثابت مشکل خاصی نداریم مگر این که زیرساخت آن آماده نباشد.

شهرک ها یا مسکن های مهر که ساخته شده و ساکن دارد اگر زیرساخت آن فراهم باشد، خدمت می دهیم.

اما ممکن است کمی طول بکشد که طی شدن این زمان مربوط به نبود منابع لازم است.

البته به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد کردیم در بحث زیرساخت طرح های بزرگ از ابتدا همراه آنها باشیم و تفاهم نامه این کار در حال تدوین است.

وی اظهار داشت: هزینه خط تلفن ثابت 200 هزار تومان است که هزینه بالایی نیست.

مصوبه 207 سازمان تنظیم مقررات رادیویی، اپراتورها را اجبار می کند در صورت پرداخت نشدن قبض شش دوره دوماهه، تلفن باید تخلیه شود.

البته انجام این کار مرحله ای خواهد بود اما این تسهیلات برای متقاضیان در نظر گرفته شده که بنا به دلایل مختلف اگر کار به تخلیه خط رسید، با مراجعه به مرکز خدماتی دوباره تلفن آنها برقرار خواهد شد.

وی درباره بورس نیز گفت: شرکت مخابرات ایران هیچ وقت شرکت بازارگردانی به صورت مستقیم نداشته است.

اخیراً تقاضای مجوز تأسیس یک شرکت سرمایه گذاری در بورس را دادیم.

هدف اصلی شرکت این است که منابع غیر مولد -اعم از املاک و سهام و…- را به مولد تبدیل کنیم تا بتوانیم با منابع حاصل از آن اقدامات توسعه ای را با سرعت بیشتر انجام دهیم.

سلطانی افزود: در طول 12 سال گذشته هزینه ارزی ما 30 برابر شده است.

البته برای جبران بخشی از تعهدات ما مانند پرداخت پول پیمانکاران و طلب کارکنان شرکت مخابرات پیشنهاد شد بخشی از املاک شرکت را بفروشیم اما تا چه زمانی می توانیم این کار را انجام دهیم.

همه مشکل ما هم به دلیل عدم افزایش قیمت نیست و مشکلات مدیریتی در دوره قبلی هم مزید بر علت بود.

قرار بود با سکانداری نماینده دولت بر شرکت مخابرات طی سال های اخیر مشکلات برطرف شود اما نه تنها این مشکلات حل نشده بلکه افزایش هم یافته است ولی ما مشکلات را پذیرفتیم، برنامه ریزی کرده ایم و در تلاش برای رفع آنها هستیم.

برای سال 1400 منابعی را مشخص کردیم تا بتوانیم اقدامات توسعه ای را پیش ببریم.

وی تأکید کرد: گسترش دسترسی به شبکه ملی اطلاعات یکی از اهداف اصلی ماست که برای هر استان به صورت مجزا برنامه داریم.

وی با بیان اینکه اینترنت پرسرعت زمانی خوب است که مصرف کننده داشته باشد و برای این کار باید خدمات ارائه شده توسعه یابد، گفت: خدماتی از قبیل پخش تصاویر و ویدئوهای HD ، 4K بر بستر شبکه و خانه های هوشمند و اینترنت اشیا و.

در این صورت درآمد اپراتور افزایش خواهد یافت اما اکنون در بخش خانگی سرعت های 6 و 8 مگابیت و عموم نیاز مشترکان را پاسخ می دهد؛ این در حالی است که در فناوری VDSL تا 40 مگابیت سرعت قابل افزایش است و بیشتر مناسب بنگاه های کوچک و متوسط خواهد بود.

سلطانی گفت: سرمایه گذاری خیلی مهم است.

چون هم دانش داریم و هم نیروی کار متخصص.

بر کسی پوشیده نیست پیام رسان های داخلی به زور خودشان را اداره می کنند.

برای انجام این کار نیاز به حمایت و سرمایه گذاری گسترده است و اگر می خواهیم صنعت آی سی تی رشد کند باید شرکت مخابرات را توسعه دهیم.

سرمایه مخابرات در بورس حدود 90 هزارمیلیاردتومان است و طبق اصول باید حداقل نرخ سود بانک مرکزی را به دست آورد اما چنین سودی مشاهده نمی شود.

اکنون زنجیره درست طراحی نشده و زمانی که شرکت مخابرات ضعیف شود بخش های دیگر نیز رشد نمی کنند.

تعرفه اینترنت داخلی 25 درصد ترافیک بین المللی است.

وی افزود: سود سال 98 حدود 2,900 میلیارد تومان بود و قرار شد 50 درصد آن بین سهامداران توزیع و 50 درصد هم برای اقدامات توسعه ای هزینه شود.

ما امسال دو هزینه سنگین داشتیم.

یکی طلب بازنشستگان بود که بخشی از آن پرداخت و بقیه آن طی سال های آینده تسویه خواهد شد.

از سوی دیگر شاغلان به دنبال افزایش حق جذب بودند و زمانی که بنده مسؤولیت را برعهده گرفتم این موارد در هیأت مدیره مصوب شده بود.

این هزینه ها و اثرات مالی آن را باید طبق قانون در صورت های مالی 9 ماهه نشان می دادیم که عدد منفی به همین دلیل است.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: همچنین 70 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم (پیمانکاران) حقوق پرداخت می کنیم و 50 هزارنفر بازنشسته داریم که علاوه بر حقوقی که از تأمین اجتماعی می گیرند مصوب شده ما هم مبلغی را بپردازیم.

در شرکت هایی که هزینه نیروی انسانی بیش از 25 درصد باشد، مشکلات یکی یکی خودشان را نشان می دهند.

وی افزود: در حال حاضر حدود 65 درصد هزینه شرکت مخابرات مربوط به حقوق و دستمزد نیروی انسانی است.

اگر مخابرات در بخش های مختلف مانند همراه اول سرمایه گذاری نمی کرد، الان مخابرات تعطیل شده بود.

وی گفت: استفاده مردم از خدمات صوت وتصویر افزایش یافته است.

اپراتورها ملزم به دریافت تعرفه 50 درصد نسبت به قیمت اپراتور خارجی هستند اما گزارش های مردمی نشان می دهد این اتفاق نیفتاده است.

سلطانی اظهار داشت: ما در مورد شرکت های دیگر نمی توانیم اظهارنظر کنیم اما شرکت مخابرات برای این که مردم تشویق شوند از محتوای داخلی استفاده کنند 25 درصد هزینه را دریافت می کند.

هرچند سهم ما در این بخش زیاد نیست، با این حال ورود کردیم و یک چهارم تعرفه بین الملل دریافت می کنیم.

اکنون روند استفاده از ترافیک داخلی بهبودیافته و سهم آن به 31 درصد رسیده است.


کلید واژه ها: مخابرات - شرکت مخابرات - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - ارتباطات و فناوری اطلاعات - شرکت - فناوری اطلاعات - وزیر ارتباطات - تلفن ثابت - ارتباطات - زیان - کارکنان مخابرات - اطلاعات - استفاده - فناوری - روابط عمومی - مجلس و دولت - درگیر - همراه - بخش خصوصی - مدیرعامل - خبرگزاری - وزیر - تلفن - مسئولان - کارکنان - سلطانی - روابط - گزارش - عمومی - خصوصی

آخرین اخبار سرویس:
ببینید | رونمایی از لاکچری ترین خودروی برقی جهان؛ مرسدس بنز EQS

اولین آبشار نمکی جهان در ایران +فیلم دیدنی

خروسی که بدون سر 18 ماه زنده ماند+عکس

درخت عجیبی که نقل مکان می کند+عکس

رمز وای فای ذخیره شده در گوشی اندرویدی را چگونه ببینیم؟

دانلود آهنگ جدید حمید علایی بنام عشق همیشگی

آشنایی با مراحل انحصار وراثت

دانلود آهنگ جدید هادی رضایی بنام دلی وار

دسترسی به توییتر برای شماری از کاربران در چند بازه زمانی مختل شد

دانلود آهنگ جدید ارکستر تک نفره مهدی عطاریان بنام به سمت پرتگاه

صفحهٔ درخواستی شما یافت نشد.

طرز تهیه گوش فیل

نکاتی که پیش از خرید تبلت باید بدانید

تب کلاب هاوس فروکش می کند؟

تلاش دیدنی شتر یک روزه برای ایستادن +فیلم

نکاتی که پیش از خرید تبلت باید بدانید

اینترنت ماهواره ای تا آخر امسال به خودروها وصل می شود

متوسط سرعت اینترنت در ایران چقدر است؟

اهدای جوایز برندگان قرعه کشی نرم افزار فام موسسه ملل

زیرساخت ابری ایرانسل به صورت تجاری به بهره برداری رسید

آتشفشان «کلاب هاوس» فروکش می کند؟

جشن تولد بهنوش بختیاری با کیک آب طلا!

زیرساخت ابری ایرانسل به صورت تجاری به بهره برداری رسید

دانلود آهنگ جدید سروش هامون و سعید ساشا بنام تیکت

داستان تونل مجازی و دیدن آن طرف کره زمین با موبایل چیست؟

این 5 وسیله در حالت خاموش هم برق مصرف می کنند

عجیب ترین قبرستان جهان+عکس

نصب اینترنت ماهواره ای روی خودروی در حال حرکت

عجیب ترین روش درمان افسردگی+عکس

استقبال کاربران فضای مجازی از تیتراژ «دعوت»

چطور با حواس پرتی ناشی از شبکه های اجتماعی مقابله کنیم؟

دانلود آهنگ جدید رادمان بنام درد

روند افزاریش کرونا همچنان افزایشی

ابتلای رییس اتحادیه جهانی علمای مسلمین به کرونا

زیرساخت ابری ایرانسل به صورت تجاری به بهره برداری رسید

خلاقیت ها در حوزه فناوری های مکان محور شناسایی می شود

اوپک کارگاه انرژی و فناوری اطلاعات برگزار می کند

آمار کرونا در ایران و جهان (1400/01/28)

خدمت رسانی به 63 کودک مبتلا به اوتیسم در پاکدشت

پرتاب و فرود موفقیت آمیز آخرین موشک فضایی جف بزوس (فیلم)

فلوم قابلیت جدید گوگل

دانلود آهنگ جدید رضا دالوند بنام عشق ابدی

اپلیکیشن ویرایش ویدیو Kinemaster Apk و معرفی Minecraft Mod

نصب اینترنت ماهواره ای روی خودروی در حال حرکت

مراقب پیامک هایی با عنوان بسته معیشتی ماه مبارک رمضان باشید

شهروند خبرنگار | گلایه شهروندان از سرقت کابل تلفن ثابت در مشهد

مدیریت اطلاعات مشتریان ، سابکس

آسیب پذیری جدید واتس آپ / همه کاربران قابل ردیابی شدند!

نصب اینترنت ماهواره ای روی خودروی در حال حرکت

افزایش پهنای باند ارتباطات مخابراتی مجتمع پارس جنوبی و شهرک توحید

سابکس چیست؟

برنامه ریزی برای بهره برداری از اینترنت سیار استارلینک طی ماه های آتی

زیرساخت ابری ایرانسل به صورت تجاری به بهره برداری رسید

نشانه گذاری مراکز واکسیناسیون کرونا در کشورها توسط گوگل مپ

زیرساخت ابری ایرانسل به صورت تجاری به بهره برداری رسید

مراقب پیامک هایی با عنوان بسته معیشتی ماه مبارک رمضان باشید

متوسط سرعت اینترنت در ایران

زیرساخت ابری ایرانسل به صورت تجاری به بهره برداری رسید

تصاویر جدیدی از آیفون 13 افشا شد

احداث 116سایت تلفن همراه روستایی در کردستان

متوسط سرعت اینترنت در ایران چقدر است؟

«شاهد هوا» اپلیکیشنی برای اعلام مخاطرات جوی به وسیله مردم

کلاهبرداری 30 هزار پوندی با برگزیده جایزه ادبی!

همسان سازی حقوق و مزایای کارمندان قراردادی شهرداری ها

پهپاد مفهومی چندمنظوره ساخته می شود

سرویس های اینترنت ماهواره ای به شبکه حمل ونقل وصل می شود

دسترسی بیش از 78درصد از روستاهای بالای20 خانوار آذربایجان غربی به ‏اینترنت

نخستین شبکه کوانتومی با چند گره ابداع شد

کسب رتبه اول کشوری توسعه و نگهداری شبکه سیار در مخابرات منطقه کردستان

راهکارهای نرم افزار حضور و غیاب کسرا در حوزه درمان

محصولات فناورانه به بخش تجربه فناوری نمایشگاه اینوتکس فراخوانده شدند

زیرساخت ابری ایرانسل به صورت تجاری به بهره برداری رسید

رونمایی از جدیدترین گوشی های پرچمدار سونی

فراخوان ارائه محصولات فناورانه در بخش تجربه فناوری نمایشگاه اینوتکس

رونمایی از پیشرفته ترین قابلیت جدید شرکت اپل

زیرساخت ابری ایرانسل به صورت تجاری به بهره برداری رسید

ویژگی جدید اندروید شما را حیرت زده می کند

انتشار اصلاحیه امنیتی آسیب پذیری های ویندوز

بهره برداری از زیرساخت ابری ایرانسل به صورت تجاری

اختلال جهانی در توییتر و اینستاگرام

تعداد خطوط قطع شده به دلیل مزاحمت پیامکی به بیش از 347 هزار خط رسید

مراکز واکسیناسیون کووید-19 در گوگل مپ علامت گذاری شدند

نرم افزار اعلام مخاطرات جوی به وسیله مردم راه اندازی شد

108 آسیب پذیری برای ویندوز شناسایی شد

سلفی بهنوش بختیاری و سحر قریشی در ماشینی لاکچری!

سلفی بهنوش بختیاری و سحر قریشی در ماشینی لاکچری!

تصاویری جدید از آیفون 13 قرمز منتشر شد

هشدار مرکز افتا نسبت به آسیب پذیری های ویندوز و سایر محصولات مایکروسافت

تولید لپ تاپ و گوشی با همکاری چینی ها

زیرساخت ابری ایرانسل به صورت تجاری به بهره برداری رسید

پاسخ الکترونیکی شهروندان بدون مراجعه حضوری به شهرداری قزوین

بهره برداری تجاری زیرساخت ابری ایرانسل

فراخوان ارائه محصولات فناورانه در بخش تجربه فناوری نمایشگاه اینوتکس

ضبط مکالمات تلفن ثابت چطور به کسب و کارمان کمک می کند؟

آخرین خبرها از بالگرد مریخی نبوغ

زیرساخت ابری ایرانسل به صورت تجاری به بهره برداری رسید

گوگل کاربران اندروید را گمراه کرد

تصاویری از ماه رمضان در سراسر جهان

متوسط سرعت اینترنت در ایران چقدر است؟

اندرویدی ها گمراه شدند

چرخ مخابرات نمی چرخد/ «بیت استریم» 3 سال متوقف مانده بود

چرخ مخابرات نمی چرخد/ «بیت استریم» 3 سال متوقف مانده بود