موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان آسيا - فرهاد مجيدي - دامنه نوسان - سازمان بورس و اوراق بهادار - سازمان بورس - بازي پرسپوليس - اوراق بهادار - بازنشستگان تامين اجتماعي - فرمانده انتظامي شهرستان بناب - رييس هيأت فوتبال خراسان رضوي - خط فارسي - يوسو سسما - موانع سرمايه گذاري - مشكل امنيتي - شركت گاز ايران - مرخصي - گران ترين شهر ايران - حميرا اسدي - حسين منزوي - سرب و روي - مركز شهر

مطالب مرتبط:
تجربه های آموزش در دوران کرونا مستندسازی شود
وزیر آموزش و پرورش: تجربه های آموزش در دوران کرونا مستندسازی شود
آموزش و پرورش در دوران کرونا فعال بوده است
آغاز به کار همایش ملی آموزش در دوران کرونا در شیراز
شیراز، میزبان همایش ملی آموزش در دوران کرونا
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 14:202021-03-03اجتماعي

ضرورت مستندسازی تجربه های آموزش در دوران کرونا


جمع آوری شواهد و مستندات از آموزش در دوران کرونا بسیار حائز اهمیت است و این وضعیت باید مستندسازی شود تا از تجربه های آن در آینده بهره مند شویم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از شیراز، در شیراز، با بیان اینکه در شرایط کرونایی با وضعیتی مواجه شدیم که مدارس را باید تعطیل می کردیم، اظهار کرد: این وضعیت که دانش آموزان به مدرسه نروند ساده بیان می شود، اما در نظام آموزشی رویداد بسیار عظیمی است که موجب فشار بر روی معلم، دانش آموز و والدین می شود، چرا که هیچکس آمادگی این را نداشت که چرخه آموزش رو در رو به آموزش غیرحضوری انتقال پیدا کند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: نظامی که برای ده ها سال طبق روش های معینی معلم پرورش داده بود به یکباره در شرایطی قرار گرفت که ساختارهای گذشته باید تغییر نقش می داد تا در شرایط جدیدی قرار بگیرد و این پدیده نیاز به هماهنگی و انگیزه قوی داشت.

وی گفت: این بحران جدی و تغییر چشمگیری که همه ارکان آموزش را درگیر می کند، هم زمان سلامت جسمی و روانی دانش آموزان را نیز مورد تهاجم قرار می دهد، و این درست است که اگر دانش آموز به مدرسه برود در معرض کرونا قرار می گیرد اما اگر این امر اتفاق نیفتد هم همچنان سلامت جسمی و روانی دانش آموزان در مخاطره است.

حاجی میرزایی با اشاره به آسیب هایی که قشر محصل جامعه را درگیر می کند گفت: محدود شدن ارتباط با همسالان، کاهش رفت و آمد و کاهش تحرک جسمی از برجسته ترین مشکلات این دوران برای دانش آموزان است و شرایط خانواده ها یکسان و برابر نیست و افرادی که وضعیت نامناسب تری دارند آسیب جدی تری می بینند.

 وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: ارزشیابی از آموخته های دانش آموزان همواره دغدغه جدی برای دبیران ماست، در آموزش حضوری معلم رو در رو از دانش آموز سوال می پرسد و یا آزمون کتبی می گیرد و می تواند ارزیابی تکمیلی و دقیقی از پیشرفت تحصیلی در دست داشته باشد.

وی با بیان اینکه آموزش در دوران کرونا به عنوان آموزش در بحران یاد می شود، ادامه داد: حال و هوای معلم و دانش آموزان در آموزش مجازی متفاوت است و جدا از دسترسی هر فرد، حال و هوای آن ها نیز طبیعی و مطلوب نیست و خانواده ها نیز در این بین نگرانی هایی دارند که باعث ایجاد حس آشفتگی می شود که باید این امر را نیز ساماندهی کنیم.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه برنامه های آموزشی باید همسو و هماهنگ با اولویت ها و دغدغه های دیگر جامعه ای که در آن زندگی می کنیم باشد، اظهار کرد: باید مراقبت ها را بیشتر کنیم و حال و هوا و آمادگی روانی معلم، مدیر و دانش آموز را در نظر بگیریم تا به برقراری انگیزه هایشان کمک کنیم؛ ایجاد انگیزه، مهارت فوق العاده ای می خواهد که ما باید به حرف دانش آموز، معلم و خانواده گوش دهیم و مشکلات و ایده هایشان را بشنویم و رسانه های اجتماعی را در این امر در نظر بگیریم.

ارائه 18 مقاله شکل گرفت و به تدریج با افزایش دامنه کمی و کیفی آن، مسئولین اداره کل آموزش و پرورش فارس که بیشترین دغدغه در زمینه تعلیم و تربیت و مسئله یادگیری داشتند، حامی اجرای آن شدند.

 وی با اشاره به شکل گیری کمیته علمی این همایش و برگزاری جلسات مستمر در این زمینه ، گفت: برای این همایش 15 محور تدوین شد که مورد استقبال خوبی قرار گرفت، به نحوی که 225 مقاله در قالب این محورها به دبیرخانه همایش ارسال شد که از این تعداد در مجموع 144 مقاله برای ارائه مورد قبول داوران قرار گرفت.

امانی طهرانی افزود: از مجموع مقالات پذیرفته شده جهت ارائه در این همایش، 18 مقاله به صورت ارائه سخنرانی و 126 مقاله نیز به صورت ارائه پوستر انجام خواهد شد.

دبیر کمیته علمی همایش ملی آموزش در دوران همه گیری کرونا در فارس، فرصت برای ارائه تجربه زیسته معلمین در زیست بوم جدید را یکی از جذاب ترین محور های این همایش معرفی گرد و افزود: این محور بسیار مورد توجه قرار گرفت ،به نحوی که در این زمینه 38 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شدکه از این تعداد 4 مقاله به صورت سخنرانی و31 تجربه نیز به صورت ارائه پوستر ارائه می شود.

وی گفت: بیشترین محوری که  در این همایش مورد توجه گرفته ، محور فرصت ها ، چالش ها و راه کارهای تربیت رسمی در فضای مجازی بود که با 56 مقاله و 20 درصد مقالات دریافتی، در صدر قرار گرفت و پس ازآن نیز محور راه کار های توسعه حرفه ای معلمان با 30 مقاله در رتبه دوم قرار گرفت.

امانی طهرانی سومین محور پرشمار در ارسال مقالات را محور آسیب های رشدی و رفتاری یادگیرندگان در دوران کرونا عنوان کرد و گفت: در این محور 25 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد و آنچه لازم است گفته شود این است که آنقدر که در این مدت یک سال به موضوع آموزش پرداخته شده به این موضوع توجه و تمرکز کافی نبوده و در مرحله بعد قطعا با این موضوع درگیری بیشتری خواهیم داشت.

دبیرکل شورای عالی وزارت آموزش و پرورش ، محور سنجش و ارزشیابی را با 18 مقاله، موضوع کلی تحول و الگوهای یادگیری 17 مقاله و شیوه های کیفیت بخشی به آموزش در فضای مجازی با تاکید بر شبکه شاد با 15 مقاله را در رتبه های بعدی محور های مورد توجه مخاطبین این همایش دانست.

دستاوردهای این همایش می تواند موجب هم افزایی در حوزه تعلیم شود رییس همایش ملی آموزش در دوران همه گیری کرونا در فارس نیز گفت: اگر در بحران های مختلف، فرصت ها و تهدید ها شناسایی نشده و دستاوردهای کسب شده در این زمینه مدون نگردد، ممکن است ظرفیت بزرگی را از دست دهیم و آنچه مهم است تجربیاتی است که از این بحران ها به دست می آید.

 فرهاد اسماعیلی افزود: هر بحرانی تهدیدها ، چالش ها و فرصت هایی دارد و کشور ما ایران عزیز نیز بحران های بسیاری به خود دیده و همواره توانسته از  این چالش ها با افتخار بیرون آید .

وی افزود: تاکنون توانسته ایم این بحران ها را به فرصت های خوبی تبدیل کنیم ، از جمله آن می توان به بحران هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد که با تهدید ها و چالش های خود ، توانست جوهره وجودی و ظرفیت های انسان ها را نشان دهد و توانمندی های زیادی را بالفعل نماید .

اسماعیلی گفت: در بحران همه گیری کویید 19 نیز با توجه به گستردگی آن و تاثیر بر عرصه های مختلف همچون سیاسی، اقتصادی، نظامی و علمی ، عرصه آموزش نیز تحت تاثیر آن قرار گرفت که در این زمینه نیز در کشورما ، با حضور به موقع معلمانی بزرگ، توانمند و پرشور، توانستیم آسیب های نظام تعلیم و تربیت، به صورت خود جوش با تمام ظرفیت های وجودی خود در میدان مبازره حاضر شده و تواستند دستاوردهای خوبی را کسب نمایند.

وی بروز بحران های مختلف را اجتناب ناپذیر دانست و گفت: اگر در بحران های مختلف، فرصت ها و تهدید ها شناسایی نشده و دستاوردهای کسب شده در این زمینه مدون نگردد، ممکن است ظرفیت بزرگی را از دست دهیم و آنچه مهم است تجربیاتی است که از این بحران ها به دست می آید.

اسماعیلی برگزاری این همایش را در همین راستا دانست و گفت: بر همین اساس و به دلیل اهمیت موضوع ، این همایش چه به صورت کلی و چه در زمینه محورهای آن، مورد توجه نخبگان تعلیم و تربیت کشور قرار گرفته است و تلاش می کنیم تا دستاوردهای آن به صورت مستند تهیه و با انتشار آن موجب هم افزایی در زمینه تعلیم و تربیت کشور و حتی سایر کشور های جهان شویم.

گفتنی است همایش ملی آموزش در دوران همه گیری کرونا با محوریت فرصت ها، چالش ها و دستاوردها در شیراز ، در بستر شبکه شاد به میزبانی آموزش و پرورش استان فارس در روزهای 13 و 14 اسفند ماه 99 برگزار می گردد.

انتهای پیام/س
کلید واژه ها: آموزش - دوران کرونا - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - مستندسازی - دانش آموز - وزیر آموزش و پرورش - شرایط - وضعیت - کرونا - آموزش غیرحضوری - شرایط کرونایی - خبرگزاری فارس - آموزش و پرورش - دانش آموزان - نظام آموزشی - دوران - پرورش - قرار - دانش - نظام - بیان - معلم - خبرگزاری - غیرحضوری - بهره مند - کرونایی - هماهنگی - آموزشی - والدین - آمادگی

آخرین اخبار سرویس:
پوشش پلاک، بیشترین تخلف این شب ها در پایتخت

تصاویر| سد زاینده رود

پوشش پلاک، بیشترین تخلف این شب ها در پایتخت

سلفی ماشینی خانم مجری و پسرانش /عکس

فروغ صبح دانایی کتاب است

بررسی وضعیت جوی چند روز آینده

مرض مزمن تابلوهای تبلیغاتی شهری

ای پروردگار باران و روزهای بهاری!

سلفی ماشینی خانم مجری و پسرانش /عکس

روایت شهری که هر کوچه اش یک مسجد دارد

بلاتکلیفی خانواده ها در روزهای کرونایی

ساخت مدرسه در ماه مبارک رمضان با «آجرهای مهربانی»

تصاویر | قاب هایی ناراحت کننده از مترو در روزهای خطرناک تهران

رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت در 6 استان

آموزش و پرورش چطور بر تنور مافیای کنکور می دمد!

همسان سازی حقوق و مزایای کارمندان قراردادی و پیمانی شهرداری ها

جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش یکشنبه 29 فروردین

چراغ سبز پلیس به افزایش ساعات طرح ترافیک

جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه 29 فروردین

افزایش نسبی دما در نوار غربی کشور/ بارش پراکنده باران در برخی استان ها

چراغ سبز پلیس به افزایش ساعات طرح ترافیک / کرونا و توییت جدید آقای شهردار!

پیش بینی هوا/افزایش دما در غرب کشور

اوقات شرعی گرگان

اوقات شرعی بیست و نهم فروردین در سمنان

مشمولان امسال یکم اردیبهشت اعزام می شوند

برداشت بی رویه مصالح از رودخانه گدار چای ممنوع است

یک خانه تاریخی دیگر در کازرون تخریب شد

افزایش اتوبوس ومینی بوس در ناوگان حمل ونقل شهر تبریز

یک خانه تاریخی ارزشمند دیگر در کازرون تخریب شد

مزرعه ای که در یک جعبه جا می شود

برنامه درسی روز یکشنبه بیست و نهم فروردین ماه مدرسه تلویزیونی

گل اول زنیت به کراسنودار توسط سردار آزمون

جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه 29 فروردین

جزییات و زمان قرعه کشی ایران خودرو فروردین 1400

جزییات و زمان قرعه کشی ایران خودرو

پلاک مخدوش ها شناسایی می شوند

احراز شهادت محیط بان «علی خواجویی راوری» پس از قریب به سه سال

راه اندازی اپلیکیش «دعای من» از سوی مهد قرآن

اعمال محدودیت های ترافیکی درمبادی ورودی و خروجی ایلام یک هفته دیگر تمدید شد

سمنان از فردا گرم می شود

اختصاص منابع مشارکت دولت با خیران مدرسه ساز تا پایان دولت دوازدهم

یک روز با محیط بانان در ارتفاعات یافته خرم آباد

ترافیک سنگین در آزادراه کرج-قزوین

پیگیری بهسازی جاده سمنان - فیروزکوه

باید به سمت بازگشایی مدارس برویم

شهرداری تهران آماده اعمال محدودیت ترافیکی مصوب ستاد کروناست

بارش های رگباری مهمترین پدیده جوی کرمان است

بارش باران در برخی مناطق کشور

پایداری هوای خوزستان تا سه روز آینده

افزایش کمک های مومنانه در مناطق محروم همزمان با ماه مبارک رمضان

اختلاف دمای 40 درجه ای 2 شهر کشور/رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت در 6 استان

اجرای کاداستر در تمامی اراضی ملی استان قزوین بزودی

بکارگیری 1100 معتاد متجاهر در پروژه های عمرانی و فضاهای شهری مشهد

آسمانی شدن مادر شهیدان ژاله

آیین ترتیل قرآن کریم در حرم حضرت معصومه(س)‎

چوپانی که معلولیت هم نتوانست ذره ای از اراده اش بکاهد

مصرف 110 هزار تُن آسفالت در معابر شهر کرمانشاه

پایداری هوای خوزستان تا سه روز آینده

پیش بینی وزش باد و پوشش ابر در لرستان برای دو روز آینده

توضیحات وزیر درباره بازگشایی مدارس و واکسن کرونای فرهنگیان

اختلاف دمای 40 درجه ای 2 شهر کشور/رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت در 6 استان

سرو 2700 ساله البرز شکست!

توزیع حلیم نذری در روستای سربالای رخ

پخش 6972 تُن آسفالت برای بهسازی مسیر اتوبوس های تندرو

رگبار بهاری و رعد و برق، رهاورد موج ناپایدار جنوبی

فارس من| آغاز عملیات بهسازی باند دوم بلوار خلیج فارس در هفته آتی

آرامستان درگذشتگان در شهر صدرا شیراز ایجاد می شود

فعالیت ها و مسئولیت های اجتماعی همراه اول فصلی نیست

تلاش برای قرار گرفتن فرهنگیان در اولویت واکسیناسیون/ بازگشایی مدارس لازم است

پایانه اتوبوسرانی که برچیده شد

نبود جاده مناسب دسترسی

آمادگی شهرداری برای تغییرشکل محدودیت های کرونایی

مقارنه ماه و مریخ را در آسمان امشب از دست ندهید

پخش 6972 تُن آسفالت برای بهسازی مسیر اتوبوس های تندرو

پخش 6972 تُن آسفالت برای بهسازی مسیر اتوبوس های تندرو

سرو 2700 ساله البرز شکست!

کشف الواح باستانی در روستای قباق تپه کرمانشاه

امسال 110 هزار تُن آسفالت در معابر کرمانشاه ریخته می شود

کاهش 5.6 درصدی تولد در همدان

مقارنه ماه و مریخ در آسمان امشب را از دست ندهید

تهیه نقشه مسیرهای اضطراری تهران در زمان بحران | ارتباط راه های اضطراری به مراکز حیاتی پایتخت

آمادگی شهرداری برای اتخاذ اقدامات جدید در طرح ترافیک

تمدید طرح ترخیص موتورسیکلت های رسوبی در یزد

مجلس دانش آموزی، یک نهاد تشریفاتی نیست

15 ترکیب رنگ موی پرطرفدار

استقرار جو پایدار در خراسان شمالی تا پایان هفته

تعهد خیرین مدرسه ساز به 3 هزار میلیارد تومان رسید/ جزییات پویش «آجرهای مهربانی»

استقرار جو پایدار در خراسان شمالی تا پایان هفته

آمادگی شهرداری تهران برای اتخاذ تدابیر حمل و نقلی در پایتخت

افزایش پنج تا هفت درجه ای دما در خوزستان

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه کرج-تهران/ تردد خودرو در جاده ها کاهش یافت

حناچی: شهرداری تهران آماده اعمال محدودیت ترافیکی مصوب ستاد کروناست

کمک یک میلیاردی دانش آموزان پاکدشت به خانواده های نیازمند

پایش جنگل از آسمان

پیامدهای برداشت بی رویه مصالح از رودخانه گدار اشنویه+فیلم

توضیحات حاجی میرزایی درباره واکسن کرونای فرهنگیان و بازگشایی مدارس

نتایج اولیه کنکور دکتری 1400 فردا اعلام می شود

تمدید مهلت ثبت نام آزمون مدارس استعدادهای درخشان

تصفیه خانه شیرابه سراوان به شهرداری رشت تحویل داده نشده است

مزرعه ای که در یک جعبه جا می شود

ضرورت مستندسازی تجربه های آموزش در دوران کرونا

ضرورت مستندسازی تجربه های آموزش در دوران کرونا