مطالب مرتبط:
گنجینه ای از رنگ و نقش در پردیس هنر
اختصاص 1700 قطعه زمین در طرح اقدام ملی مسکن به ساوه
خطیب جمعه ساوه : منتقدان دولت منافع ملی را رعایت کنند
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 09:202020-10-24اقتصادي

دستبرد به بزرگترین گنجینه جواهرات ساوه


گنجینه جواهرات ساوه این روزها ناامن شده، البته سرقت یاقوت های سبز کار سخت تری است، اما یاقوت های سرخ را براحتی می توان به سرقت برد، شبانه یا حتی روزهنگام، - ایسنا/مرکزی گنجینه جواهرات ساوه این روزها ناامن شده، البته سرقت یاقوت های سبز کار سخت تری است، اما یاقوت های سرخ را براحتی می توان به سرقت برد، شبانه یا حتی روزهنگام، وقتی از نگهبان و نگاه های نگران خبری نیست.

ساوه سرزمین یاقوت های هزار رنگ است، انار (یاقوت سرخ)، پوجه سبز و پسته( یاقوت های سبز) و .

و وقتی که فصل برداشت از راه برسد یا حتی کمی پیش از زمان برداشت، دستان طمع کار و حریص سارقان ثروت این سرزمین هزار گنج که گنج هایش نه حاصل فعل و انفعالات زمین شناسی هزاران ساله که دسترنج چندین ماهه باغداران و کشاورزان است، را به تاراج می برد.

سرزمین یاقوت های سرخ که این روزها در جنب و جوش برداشت محصول انار و پسته به عنوان تولیدات شاخص این خطه زرخیز است، یک سوم کشاورزی استان مرکزی را به خود اختصاص داده و دارای سه دشت حاصلخیز شامل دشت مرکزی با آب و هوای نیمه گرمسیری، دشت لویین با آب و هوای معتدل و دشت بیات با آب و هوای سرد و کوهستانی است.

تنوع آب و هوایی ساوه بستر تولید انواع محصولات متنوع را فراهم کرده است، به گونه ای که سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی ساوه بیش از 70 هزار هکتار است که 21 هزار هکتار آن باغی و مابقی محصولات زراعی است و در مجموع حدودا سالانه 650 هزار تن انواع محصول در این شهرستان تولید می شود.

به گفته مسئولان جهادکشاورزی این شهرستان، در دهه 70 میزان تولیدات باغی و زراعی ساوه بالغ بر 270 هزار تن بود و با وجود اینکه در طول این مدت سطح زیر کشت شهرستان به دلیل محدودیت منابع آبی حدود 20 هزار هکتار کاهش پیدا کرده، اما تولیدات کشاورزی آن با رشد چشمگیری به 650 هزار تن رسیده است.

این میزان تولید محصولات کشاورزی در حالی صورت می گیرد که محصول تولید شده بر روی درخت یا ذخیره شده در انبار از گزند سارقین در امان نیست و کشاورز یا باغدار ساوجی که با هزار زحمت اقدام به تولید انواع محصولات زراعی و باغی کرده و با مشقت فراوان و در این روزهای کرونایی آن را برداشت می کند، تمام زحمات طاقت فرسای خود با طمع سارقان بر باد رفته می بیند و چه بسا در سنوات گذشته محصول تولید شده که در انبار ذخیره شده بوده یکجا به سرقت رفته است.

تا قبل از این نگران فروش انار بی کیفیت دیگر نقاط کشور به عنوان انار ساوه در بازارها بودیم و حال چشممان به سرقت محصولات کشاورزی از باغات و مزارع که به نظر می رسد معضلی مبتلابه بسیاری از نقاط مستعد کشاورزی در کشور است و باغداران و کشاورزان همواره نگران این معضل بوده و گلایه دارند، روشن شده! موضوعی که در گفتگو با تنی چند از باغداران و تولیدکنندگان انار ساوه در ادامه این گزارش بدان پرداخته می شود.

عطای ملس شدن انار را به لقای سرقتش می بخشیم در همین رابطه یک تولیدکننده انار در روستای نورعلی بیک ساوه گفت: وسعت باغی که برای کشت محصول انار اختصاص داده ام به یک هکتار نمی رسد و توان مالی برای محصور کردن آن را ندارم، بر این اساس با آغاز فصل برداشت همواره نگران دستبرد سارقان هستم.

"حسن عباسی" افزود: معمولا در تولید یک محصول کشاورزی باید فرآیند و پروسه کامل تولید میوه به پایان برسد و از برداشت محصول نارس و کال اجتناب کرد.

بیشترین رقم انار تولیدی ساوه را رقم ملس تشکیل داده است که باید به آبدهی لازم و طعم واقعی برسد تا آن را برداشت کرد و با خوردن آن طعم واقعی انار ساوه را چشید، اما متاسفانه به دلیل نگرانی از هجوم سارقان به باغات مجبور هستیم محصول را زودتر از زمان مورد نظر برداشت کرده و حتی بعضا نارس و کال بچینیم که بازارپسند نبوده و قیمتی که برای فروش آن به باغدار پرداخت می شود با هزینه های تولید محصول همخوانی ندارد و باغدار متضرر می شود.

وی بیان کرد: از روزهای ابتدایی مهرماه اقدام به برداشت انار کردم در حالی که زمان برداشت واقعی و اصولی انار ساوه از روزهای پایانی مهرماه و اوج آن در آبان ماه است.

اما در همان روزهایی که هنوز محصول به طور کامل نرسیده بود هر روز صبح که برای چیدن انار به باغ می رفتم با تعجب مشاهده می کردم که بخشی از محصول که بر روی درخت بود توسط سارقان مورد دستبرد قرار گرفته و حاصل زحمات چندین ماهه ام بر باد رفته بود.

دستبرد به انبارهای ذخیره سازی انار یک باغدار دیگر به نبود امنیت در انبارهای ذخیره سازی انار تولیدی اشاره کرد و افزود: متاسفانه بخشی از جامعه به حلال خوری و حرام خوری توجه نمی کنند و اصلا نمی دانم سارقین چطور به خود اجازه می دهند که با خیال راحت وارد باغ شده و انار چیده شده هر روز که در انبار ذخیره می شود را بار وانت یا خودروی دیگر کنند و به سرقت ببرند.

"ابوالفضل عسگری" افزود: باغات انار ساوه بدلیل وسعت بالا از قدیم فاقد دیوارکشی بوده و کمتر باغی را می توان یافت که محصور شده باشد، بویژه اینکه در گذشته موضوع سرقت محصولات وجود نداشت، اما متاسفانه چندسالی است که یک نگرانی دیگر به نگرانی های انارکاران و حتی سایر تولیدکنندگان محصولات کشاورزی اضافه شده و آن هم سرقت از محصول بر روی درخت یا از انبار است که خسارت زیادی را به کشاورزان تحمیل می کند.

وی از مسئولان خواست تا برای حل این مشکل چاره اندیشی کنند چرا که امکان نصب تجهیزات دوربین مدار بسته به دلیل نبود برق در برخی باغات، یا دیوارکشی باغ به دلیل عدم توانایی مالی وجود ندارد.

سرقت محصولات کشاورزی صرفا مختص انار نیست مدیر جهادکشاورزی شهرستان ساوه نیز با تاکید بر اینکه سرقت محصولات کشاورزی صرفا مختص انار نیست، گفت: منطقه دشت لویین ساوه قطب تولید پسته شهرستان ساوه است و متاسفانه دائما از باغات پسته این منطقه سرقت می شود.

"حسن شریفی" افزود: با وجود اینکه در برخی باغات دشت لویین باغداران اقدام به استقرار نگهبان در باغ می کنند، اما متاسفانه باز هم سرقت می شود.

پسته و گوجه سبز از نظر حجمی ریز هستند و برداشت آنها دشوار است اما سارقین در فصل برداشت این دو نوع میوه اقدام به سرقت آن می کنند.

ناامنی در باغات! وی بیان کرد: در فصل برداشت انجیر که چند روز گذشته بود، محصول تولیدی یکی از باغات بر روی درخت به سرقت رفته بود.

ناامنی در باغات وجود دارد و باید برای حل این معضل چاره اندیشی کرد.

گرچه برخی از سارقین توسط نیروی انتظامی شناسایی و دستگیر شدند که باید در این خصوص اطلاع رسانی کرد و ضریب امنیتی را افزایش داد.

شریفی تصریح کرد: برخورد قاطع با سارقین کاری دشوار است و پیشگیری از سرقت از باغات توسط نیروی انتظامی بدون مشارکت باغداران غیرممکن است و باید خود تولیدکنندگان نیز همکاری لازم را داشته باشند.

بیمه ها سرقت از باغ را خسارت زا تلقی نمی کنند! وی در خصوص بیمه نکردن محصولات کشاورزی در برابر سرقت توسط سازمان های بیمه گر گفت: بیمه ها سرقت محصولات را جزو عوامل خسارت زا تلقی نمی کنند.

صندوق بیمه محصولات کشاورزی یک صندوق دولتی است و توانایی پرداخت غرامت بالا را ندارد.

مشکلات صندوق بیمه کشاورزی و بی انگیزگی باغداران مدیر جهادکشاورزی ساوه گفت: صندوق بیمه کشاورزی خود را ملزم به عمل به تعهدات 100 درصدی در خصوص بیمه ناشی از سرمازدگی و گرمازدگی و حوادث غیرمترقبه نمی داند.

به عنوان مثال سال گذشته حدود 35 درصد باغات انار ساوه با پدیده آفتاب سوختگی متاثر از گرمای شدید، مواجه بودند، اما بیمه متاسفانه تنها 20 درصد میزان خسارت وارده از 35 درصد را آن هم در فاصله زمانی طولانی پرداخت کرد.

وی زمان بر بودن عمل به تعهدات صندوق بیمه در پرداخت غرامت خسارت وارده را عاملی برای بی انگیزگی کشاورزان نسبت به بیمه کردن محصولات کشاورزی دانست و افزود: وقتی در سایر حوادث و بلایای طبیعی بیمه ها نسبت به پرداخت خسارت دست انداز ایجاد می کنند، قطعا کشاورز پیگیر بیمه کردن محصولات در دیگر موارد نیست و البته قانونی هم در خصوص بیمه سرقت محصولات وجود ندارد.

شریفی بخش کشاورزی را مشتمل بر زیرگروه های متعددی دانست و افزود: اگر در زیرمجموعه های بخش کشاورزی هماهنگی و هم افزایی وجود نداشته باشد کار به نتیجه نمی رسد، از طرفی چون مهمترین مولفه رونق کشاورزی، تامین زیرساخت های لازم نظیر برق، آب، امنیت و .

است که با نبود آن تولید کننده با چالش مواجه می شود.

یک بام و دو هوای اجرای قانون تعدیل 25 درصد چاه های کشاورزی وی تصریح کرد: اخیرا وزارت نیرو تعدیل 25 درصد چاه های کشاورزی را مصوب کرده است که با اعتراض کشاورزان اراکی مواجه شد که در نهایت وزارت نیرو اعلام کرد بیلان شهر اراک منفی نیست، در حالی که بیلان کل کشور منفی است ولی تصمیم به حذف تعدیل از چاه های کشاورزی اراک گرفته شد، از طرفی این مصوبه در ساوه و زرندیه اجرایی شد که بیانگر عدم هماهنگی بین بخشی است.

دستگیری 108 سارق باغات در ساوه فرمانده نیروی انتظامی شهرستان ساوه نیز با بیان هشدارهای پلیس در پیشگیری از سرقت محصولات باغداران گفت: با توجه به اینکه در زمان برداشت محصول، حضور باغداران در باغات به صورت مقطعی است، فرصت برای سوءاستفاده و سرقت برای سارقین فراهم می شود.

"سرهنگ علی اکبر عیسی آبادی" به اقدامات باغداران برای پیشگیری از سرقت اشاره کرد و افزود: باغداران باید سعی کنند در ساعات مختلف به باغ و اموال حفاظت شده خود سرکشی کنند.

وی بیان کرد: از دادن هرگونه اطلاعات در خصوص محل انبار محصولات واموال خود به افراد غریبه و ناشناس خودداری کرده و از ورود افراد و خریداران ناآشنا و غریبه به باغ خودداری شود.

رییس پلیس ساوه اظهار کرد: از نگهداری محصولات در داخل باغ و خانه باغ بدون نگهبان خودداری کرده و محصول برداشت شده را به محل امنی انتقال داده و در صورت مشاهده افراد مشکوک با پلیس 110 تماس بگیرند.

وی تصریح کرد: گشت های محسوس و نامحسوس پلیس در تمامی روستاها حضور داشته و 108 سارق باغات در نیمه نخست سال جاری در ساوه دستگیر شده اند.

سرهنگ عیسی آبادی افزود: میزان دستگیری سارقین در شهرستان ساوه نسبت به مدت مشابه سال قبل تاکنون 36 درصد افزایش داشته است.

کشاورز یا باغدار این روزها هم استرس تکرار خاطرات تلخ سرمازدگی در فصل سرما را دارد و هم نگران سرقت محصول است و خلاصه اینکه باید خون دل بخورد تا محصول خود را به فروش برساند و از درآمد آن هزینه معیشت خود و خانواده را تامین کند.

تازه باید برای تامین هزینه های کاشت و داشت سال آینده خود هم پس انداز کند.

در گذشته مرسوم بود که کشاورزان بومی هر منطقه به صورت خودجوش با پرداخت دستمزد، فردی را به عنوان "دشتبان" انتخاب می کردند تا در طول شبانه روز در اراضی کشاورزی و باغات حضور داشته باشد و مانع دستبرد سارقان شود، اما اینکار امروزه فراموش شده است.

البته به نظر می رسد تشکیل و فعالیت تشکل های کشاورزی و تعاونی باغداران بتواند راهکاری مانند احیای دشتبان ها را برای پیشگیری از این معضل زنده کند.

مراقبت باغداران و عمل به توصیه های پلیس و تشدید گشت های انتظامی و از طرفی اطلاع رسانی برای پیشگیری از سرقت محصولات به گونه ای که سارقین در اقدام به سرقت احساس ناامنی کنند، در کاهش آمار سرقت محصولات تاثیرگذار است.

ناگفته نماند که بیمه محصولات در برابر سرقت از جمله راهکارهای جبران خسارت سرقت برای کشاورزان است، اما متاسفانه شرکت های بیمه گر تنها محصولات را در برابر حوادث غیرمترقبه نظیر، سرما و گرما، آفات، آتش سوزی و سیل بیمه می کنند و بیمه محصولات در برابر سرقت نیازمند وضع قوانین و صدور دستورالعمل است.

خلاصه اینکه "تا گوساله گاو شود، دل صاحبش آب شود" تا کشاورز بخواهد با هزار زحمت و سختی محصول را از زمانی که در فرآیند گل دهی است به یک محصول کامل تبدیل کرده و روانه بازار کند تا بتواند از درآمد آن امرار معاش کند باید هزاران خون دل بخورد و استرس و نگرانی را تحمل کند که این روزها سرقت یکی از این نگرانی هاست.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جواهرات - گنجینه - برداشت - سرقت - زمین - ساوه - هزار - برداشت محصول - شبانه - فصل برداشت - زمین شناسی - کشاورزان - انار - پسته - باغداران - توان - بزرگترین - تولیدات - هزاران - سارقان - نگهبان - محصول - خبری - زمان - ثروت - چگاه

آخرین اخبار سرویس:
جریمه نشدن تردد خودرو های بومی برای کار ضروری در استان همدان

سیاست غلط دولت باعث کوچک شدن بازار نهاده های دامی شد

استخدام پیک و تحویل دهنده در البرز و تهران

استخدام کارمند پذیرش کالا در آتیه فرزندان وطن (وال مارکت) در البرز

فارس من| ایجاد صف در بازار سرمایه نتیجه وجود حجم مبنا/ قانونی مختص به بورس ایران

سودجویی دلالان و کرونا نفس نرگس کاران خراسان جنوبی را تنگ کرده است

استخدام مسئول برنامه ریزی تولید در وزین چاپ ماندگار در البرز

بیتکوین در یک قدمی قله!

ورود اتوبوس های برقی جدید به تهران/واگذاری خطوط پرمسافر به سرمایه گذاران

دستاوردهای تحریم را حفظ کنیم

تنوع کم محصولات پتروشیمی عامل واردات

دستاوردهای تحریم را حفظ کنیم

استخدام پیک و تحویل دهنده در فروشگاه های زنجیره ای سرزمین خرید در البرز

استخدام کارمند فروشگاه زنجیره ای 7 (ساوه) با حوق و مزایا در مرکزی

سقوط بورس تقصیر دولت است یا مردم؟

ورود اتوبوس های برقی جدید به تهران/واگذاری خطوط پرمسافر به سرمایه گذاران

آرد و نان گران نشده است

رعایت پروتکل های بهداشتی به 90 درصد رسید/ پیشنهاد شناور شدن ساعات کار

آخرین اخبار از تسهیلات جدید کرونایی

95 درصد بهای تمام شده محصولات شرکت های ملی نفت، گاز و پالایش و پخش ارقام حسابداری هستند

واکنش تعزیرات به گرانفروشی میوه در فروشگاه های پایتخت

چند شرکت در نوبت عرضه اولیه هستند؟

نامزد جو بایدن برای مدیریت تحریم های اقتصادی آمریکا کیست؟

متولی اصلی برخورد با تخلفات ساختمانی کدام دستگاه است؟

عبور مبتلایان به کووید-19 در جهان از مرز 60 میلیون تن/ رشد چشمگیر کشورمان در مرگ و میر کرونا

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس: آشفتگی بازار لبنیات و روغن نتیجه عدم تفویض اختیارات به وزارت جهاد است

این وضع نمی تواند ادامه پیدا کند/قیمت گذاری زورکی راه علاج بازار نیست! /عربستان به دنبال جبهه جدید علیه ایران؟

افزایش شدید قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی+ جدول

کاهش 15 درصدی سرانه تولید پسماند در تهران/ نیاز جدی به نوسازی ناوگان حمل پسماند

عبور مبتلایان به کووید-19 در جهان از مرز 60 میلیون تن/

همه اقدامات منطقه آزاد ماکو برای تبدیل شدن به هاب توزیع کالا در منطقه/ پیشنهاد ایجاد کمیسیون مشترک میان ماکو و اتحادیه اوراسیا

بیش از 1000 فوتی کرونا در فرانسه طی یکروز

قیمت گوشی سامسونگ 5 آذر 99 | قیمت گوشی های سامسونگ امروز چهارشنبه 99/9/5

قیمت سکه 5 آذر 99 | قیمت روز سکه 99/9/5 | قیمت سکه امروز چهارشنبه 5 آذر 99

قیمت خودرو ایران خودرو 5 آذر 99 | قیمت محصولات ایران خودرو امروز چهارشنبه 99/9/5

قیمت دلار 5 آذر 99 | قیمت روز دلار 99/9/5 | نرخ ارز امروز چهارشنبه 5 آذر 99

قیمت خودرو سایپا 5 آذر 99 | قیمت پراید امروز چهارشنبه 99/9/5 | قیمت محصولات سایپا

قیمت طلا 5 آذر 99 | قیمت روز طلا 99/9/5 | قیمت طلا امروز چهارشنبه 5 آذر 99

3 سیگنال مثبت برای آینده بازار بورس

قیمت گوشی هواوی 5 آذر 99 | قیمت گوشی های هواوی امروز چهارشنبه 99/9/5

نحوه صحیح انجام خرید های اینترنتی کالا توسط کاربران در فروشگاه های مجازی

دلایل صدا های غیرمعمول از موتور خودرو

chr(034)بلک فرایدیchr(034)؛ موسمی برای chr(034)مرگchr(034)

زنگ هشدار برای بازنگری در قیمت خرید دولتی گندم با افزایش 9 دلاری قیمت در بازارهای جهانی

تأمین 3139 میلیارد تومان تسهیلات اوراق مسکن طی 2 سال

کرونا با کسب و کارها چه کرد؟

بلک فرایدی ؛ موسمی برای مرگ

افزایش قیمت فلزات اساسی + جدول

تشخیص اصالت لوازم خانگی بزرگ و موبایل میسر شد

مستند «نقشه گنج» روی آنتن شبکه یک سیما

اجرای طرح جامع محدودیت های کرونایی در گچساران

آغاز ثبت نام وام یک میلیونی کرونا از سه شنبه 4 آذر

قیمت انواع چای ساز در بازار

آمادگی بازار مسکن برای تثبیت قیمت ها

شهره شهر به بازار آمد

قیمت جدید گوشی موبایل شیائومی

قیمت مرغ در بازار امروز سه شنبه 4 آذر 99؛ مرغ قیمت 40 هزار تومان را هم دید!

طرز تهیه رولت سیب زمینی حرفه ای

بند بازی روی خط ممنوعیت و محدودیت های کرونایی

محدودکننده های تجارت خارجی

بسته های جدید مالیاتی برای حمایت از مشاغل آسیب دیده کرونایی

99.9.9 و فوج نوزادان نارس

ارزش سهام عدالت، امروز 4 آذر 99

پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث به ساعت خاصی از شبانه روز محدود نیست

قیمت خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز سه شنبه 4 آذر 99 + جدول

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

تصاویر یک هتل عجیب را که از طلا ساخته شده است ببینید

اجرای ضوابط جدید صدور چک از 22 آذر

پافشاری بر تیک طلایی/ نامه گلایه آمیز همتی به رییس جمهور

بیت کوین در یک قدمی قله!

رهن و اجاره آپارتمان در افسریه چقدر است؟

3 ابهام در ماجرای ترخیص 420 کانتینر لوازم خانگی بوش

علی ابک بازار سمنان؛ غرق در خاموشی

مفهوم اهرم مال در بورس

زمین داده شود قیمت مسکن هم پایین می آید

رکوردشکنی وال استریت

دستاوردهای تحریم را حفظ کنیم

راهنماهایی که راننده شده اند!

25 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین رفع تداخل شد

راهنماهایی که راننده شده اند!

وال استریت

کاهش قیمت مرغ در راه است/ نرخ هر کیلو مرغ 36 هزار تومان

زمان واریز بسته معیشتی 100هزار تومانی

11 حوضه آبخیز شمال تهران پتانسیل وقوع سیل مخرب را دارد

کجا مرغ 18 هزار و 500 تومانی بخریم؟

مازندران پذیرای مسافران نیست/دردسرهای سیر و سفر به شمال

11 حوضه آبخیز شمال تهران پتانسیل وقوع سیل مخرب را دارد

افزایش قیمت پوشک، اشک والدین را درآورد!

رقابتی عجیب به قیمت جان نوزاد/ 99/9/9 تولدی شوم یا لاکچری؟

واکنش جالب یک طنزپرداز به گرانی مرغ !

فاصله تورمی دهک ها بازهم افزایش یافت/ آب کردن یخ دلارهای بلوکه شده/ پیش شرط های کنترل تورم مسکن

صادرات پراید به اسپانیا حقیقت داشت؟

شهره شهر به بازار آمد

کرونا با کسب و کارها چه کرد؟

همراهی صنوف و مردم در قطع زنجیره انتقال کرونا/کرکره مغازه ها پایین است

نگاه پرمعنای «مهدی کوشکی»/ عکس

چند شرکت در نوبت عرضه اولیه هستند؟

خودکفایی کشور در تولید پارچه «ایربک» و تسمه سازی/طرح ملی تولید «چیفر» و «منیجید» افتتاح می شود

ایجاد بازارچه عرضه مستقیم کالا در چند نقطه همدان

آغاز اجرای عملیات احداث شهرک مسکونی روستاهای زاچ و داربست

دستبرد به بزرگترین گنجینه جواهرات ساوه

دستبرد به بزرگترین گنجینه جواهرات ساوه