مطالب مرتبط:
بدهی 34 میلیارد دلاری شرکت نفت به نظام بانکی/ پیشنهاد صرف بخش اعظم درآمدهای نفتی برای سرمایه گذاری در صنعت نفت
وزیر نفت: برنامه های وسیعی برای سال جهش تولید داریم
بیش ترین زیان کرونا به کارکنان کدام بخش ها وارد شد؟
بیش ترین زیان کرونا به کارکنان کدام بخش ها وارد شد؟
دستور پوتین برای حمایت از صنعت نفت داخلی
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 خرداد 1399 ساعت 16:102020-05-25اقتصادي

ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت


به اعتقاد سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، چنانچه کشور از اقتصاد نفتی جدا شود، بهترین بخش اقتصاد برای جبران کمبود درآمدهای نفتی، معدن و صنایع معدنی خواهد بود؛ - چرا که بخش معدن، می تواند به عنوان بهترین جایگزین نفت، با ارزآوری بالا به کمک اقتصاد ایران بیاید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حسین مدرس خیابانی در بازدید از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، با بیان این موضوع، اظهار کرد: همچنین علاوه بر پایش نسبت معادن غیرفعال به فعال در هر استان، سامانه اکتشافات معدنی نیز در دسترس عموم قرار خواهد گرفت تا اطلاعات سریع، متقن و متوازن توزیع شود.

معدن و صنایع معدنی در سال گذشته توانسته است 9 میلیارد دلار صادرات داشته باشد و به همین جهت، می تواند یک منبع قابل اتکا برای جبران کمبودهای ناشی از کاهش فروش نفت باشد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه پتانسیل های بخش معدن و صنایع معدنی، می توانند صادرات بالاتر از 9 میلیارد دلار را برای اقتصاد ایران رقم بزنند، گفت: اگر بخواهیم در حوزه معدن و صنایع معدنی پیشرو باشیم، باید به حوزه اکتشافات به صورت جدی نگاه کرده و در این حوزه فعال تر از گذشته عمل کنیم و این درست نقطه ای است که سازمان زمین سازی و اکتشافات معدنی می تواند نقش منحصربه فردی را ایفا کند.

وی ضمن تاکید بر اینکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، در شرایط کنونی باید متفاوت تر از قبل حرکت کند، یادآور شد: مقام معظم رهبری با نام گذاری سال جهش تولید ، حرکت معناداری را در حوزه تولید کشور تعریف کرده اند و بر این اساس، وقتی صحبت از جهش تولید می شود، انتظار، حرکت فراتر از تداوم روندهای گذشته است و به همین دلیل، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی نیز باید با مدلی متفاوت به حوزه اکتشافات ورود پیدا کرده و در عرصه جهش معدن و صنایع معدنی وارد عمل شود.

این مقام مسئول در وزارت صمت با اشاره به اینکه اعداد و ارقام مرتبط با اکتشافات که در سال 1398 برای اجرا در قالب برنامه سال جاری در نظر گرفته شد، به هیچ عنوان قابل قبول نیست؛ گفت: به دلیل اینکه امسال جهش تولید نام گذاری شده است، سازمان زمین شناسی باید پا به پای سازمان های تخصصی بخش معدن و صادرکنندگان محصولات معدنی، در حوزه اکتشافات نقش آفرینی کند.

"جهش تولید" در بخش معدن و صنایع معدنی، نیازمند اکتشافات گسترده است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به چهار راهبرد اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در شرایط کنونی اضافه کرد: جهش تولید ، تعمیق و تقویت ساخت داخل ، توسعه صادرات و کنترل واردات و نیز مدیریت و تنظیم بازار ، ازجمله این چهار محور اصلی اقدامات وزارت صمت هستند که در آن، صادرات نقش بسیار جدی دارد.

وی ادامه داد: امروزه اولویت اصلی کشور صادرات و ارزآوری است و باید ارزهای صادراتی را در بخش های مختلف به عنوان مکمل درآمدهای نفتی در نظر بگیریم که در این بخش، حوزه صادرات معدن و صنایع معدنی می تواند نقش آفرینی جدی داشته باشد؛ به خصوص اینکه رییس جمهوری هفته گذشته تاکید بسیاری بر فعال سازی معادن و توجه به معادن کوچک و متوسط داشتند و واگذاری مجوزهای معطل مانده در بخش معدن را به صورت جدی پیگیری می کنند.

تدوین شاخص کارآمدی برای ارزیابی معادن کشور مدرس خیابانی از تدوین شاخص کارآمدی برای ارزیابی معادن کشور خبر داد و گفت: علاوه بر پایش نسبت معادن غیرفعال به فعال در هر استان، سامانه اکتشافات معدنی نیز در دسترس عموم قرار خواهد گرفت تا اطلاعات سریع، متقن و متوازن توزیع شود.

برای تحرک بخش معدن، شاخص کارآمدی باید در تمامی بخش ها تعریف شده و بر این اساس، به معاونت معدنی وزارت صمت ابلاغ شده تا نسبت معادن غیرفعال به معادن فعال را استخراج کرده و استان ها را نسبت به عملکرد خود در این حوزه پاسخگو کند.

وی افزود: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی می تواند با نهادهای عمومی غیردولتی همکاری لازم را به عمل آورد تا بخشی از امور مربوط به حوزه اکتشافات را به عهده بگیرند؛ ضمن اینکه این همکاری به عنوان یک دوره گذار می تواند مورد توجه قرار گیرد و در ادامه آن، بخش های خصوصی و تعاونی نیز نقش آفرینی داشته باشند.

کمیته مشترک اکتشافات معدنی با محوریت سازمان زمین شناسی تشکیل می شود مدرس خیابانی، به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ماموریت داد تا کمیته مشترک اکتشافات معدنی را با محوریت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی و با حضور ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صنعت تشکیل دهد که این کمیته به صورت هفتگی تشکیل جلسه داده و موانع و مشکلات پیش روی حوزه اکتشافات را بررسی کند.

وی تاکید کرد: 40 برنامه تحت هفت محور از سوی معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تدارک دیده شده که با چهار راهبرد وزارت صمت، پیاده سازی خواهند شد؛ ضمن اینکه از این تعداد 10 برنامه کمیت پذیر، انتخاب و به استان ها نیز ابلاغ شده است تا بتوان با مشارکت آن ها، برش های مشخصی را برای نقش آفرینی هر یک از استان های کشور طراحی کرد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ماموریت داد تا به دنبال بازمهندسی در این سازمان باشد؛ به نحوی که مناطق جغرافیایی، عرصه ها و کانی های معدنی را مد نظر قرار داده و با سازماندهی و برنامه ریزی، حوزه اکتشافات را پیش برد.

طراحی سامانه اکتشافات معدنی مدرس خیابانی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت ایجاد سامانه ای به منظور اطلاع رسانی سریع، صحیح، متقن و بهنگام در حوزه اکتشافات تاکید کرد و گفت: این سامانه باید انتشار متوازن اطلاعات را در دستور کار خود قرار داده تا عدالت اطلاعاتی در حوزه معدن و صنایع معدنی برقرار شود.

بخش معدن و صنایع معدنی می تواند همچون صنایع دفاعی کشور، روی پای خود بایستد و حرکت جهش گونه ای را برای پیشرفت تعریف کند، این در شرایطی است که امروز صنایع غیرنظامی کشور نیز باید متناسب با صنایع دفاعی، به مرز استقلال صنعتی نزدیک شوند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت سرمایه گذاری ویژه در حوزه فراهم سازی تجهیزات معدنی تصریح کرد: بخش خصوصی می تواند وارد این عرصه شده و تجهیزات مورد نیاز بخش معدن و به خصوص حوزه اکتشافات را تولید و در صورت ضرورت و نبود مشابه ساخت داخلی، وارد کند.

وی بر ضرورت استفاده از دانش و فناوری روز دنیا در حوزه اکتشافات معدنی تاکید کرد و گفت: امروز دنیا بر روی خط دانش حرکت می کند و بنابراین باید در کنار تجهیزاتی که در حوزه اکتشافات معدنی به کار گرفته می شود، ارتباط موثر و قوی با مراکز دانشگاهی، پژوهشی و تحقیقاتی نیز برقرار شود.

همچنین توجه به مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی در حوزه اکتشافات نیز ضروری است؛ لذا سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران مامور است تا یک واحد سازمانی یا اداره کل را در این سازمان جهت حل و فصل مسائل مرتبط با منابع طبیعی و محیط زیست ایجاد کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت - معدن و صنایع معدنی - معدن - وزارت صنعت، معدن و تجارت - صنعت، معدن و تجارت - صنایع معدنی - اکتشافات معدنی - اقتصاد - اکتشافات - سازمان زمین شناسی - صنایع - جایگزین - سرپرست - بهترین - اقتصاد ایران - مدرس خیابانی - اقتصاد نفتی - کمبود - وزارت - تجارت - زمین شناسی - فعال - نفتی - فروش نفت - پتانسیل - اطلاعات - میلیارد - خیابانی - ارزآوری - صادرات

آخرین اخبار سرویس:
بهره مندی از گاز در بروجرد به 99.92 درصد می رسد

طرح اقدام ملی مسکن به مردم و اقتصاد ضرر می رساند

کرونا در پمپ بنزین ها جا خوش کرده است!

گام های فارس در مسیر تکمیل زنجیره صنعت فولاد

مهلت برگزاری مجامع شرکت ها 2 ماه تمدید شد

آیا لایحه «کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی» به داد طبیعت می رسد؟

آیا لایحه «کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی» به داد طبیعت می رسد؟

قیمت نهایی سایپا شاهین و ایران خودرو K132 چقدر می شود؟

کرونا در پمپ بنزین ها جا خوش کرده است!

تصویر باورنکردنی از بازار تهران در روزهای مرگبار کرونایی

زیان 80 درصدی کرونا به صنایع برودتی/ تعدیل 50 درصد کارگران تعمیرکار لوازم برقی سنگین

دلایل اصلی خرابی صفحه کلاچ خودرو چیست؟

ببینید | آیا واگذاری 25 ساله جزیره کیش به چینی ها صحت دارد ؟

دورریز 57 میلیارد دلار طلا و نقره در زباله های الکترونیکی!

کام شیرین نصف جهان با افتتاح طرحهایی از جنس اشتغال و امید

پرداخت 135 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به 271 طرح درآمدزای دهیاری ها در سال 98

آشتی مردم با سینما در دولت یازدهم

نوسانات قیمت دلار و طلا در هفته ای که گذشت/اینفوگرافیک

تصویر باورنکردنی از بازار تهران در روزهای مرگبار کرونایی

کام شیرین نصف جهان با افتتاح طرحهایی از جنس اشتغال و امید

ورود بیش از 40 هزار میلیارد تومان پول جدید به بازار بورس

رشد 110 درصدی تخلیه کالا در راه آهن شمال 2

نیازهای اساسی مردم را می توان با «کارت هوشمند کالا» از افزایش قیمت ارز جدا کرد

کوچه برلن تهران دقایقی پیش آتش گرفت

محموله یک میلیارد ریالی داروی قاچاق در ایلام کشف شد

از «درخواست افزایش کمک های اقتصادی به ایران» تا «تکذیب انتخاب نهاوندیان به عنوان رییس بانک مرکزی»

رشد 110 درصدی تخلیه کالا در راه آهن شمال 2

گام های فارس در مسیر تکمیل زنجیره صنعت فولاد

آشتی مردم با سینما در دولت یازدهم

پرداخت 135 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به 271 طرح درآمدزای دهیاری ها در سال 98

12 هزار حلقه لاستیک خودرو با تعرفه دولتی در اراک توزیع شد

رونق صنعت گردشگری در شهر بستک

علت کمبود مجدد انسولین قلمی در کشور

افزایش قیمت مسکن در کشورهای اروپایی

افزایش قیمت مسکن در کشورهای اروپایی

دولت بعد از 6 سال به فکر مسکن افتاد/ نمی شد جلوی رشد قیمت را گرفت

رونق صنعت گردشگری شهر بستک

دولت بعد از 6 سال به فکر مسکن افتاد/ نمی شد جلوی رشد قیمت را گرفت |

موانع داخلی سازی تجهیزات صنعتی

چند نفر در شهرک های صنعتی مشغول به کارند؟

در کشور کمبود ارز نداریم/ عدم نظارت بر بازار، ضعف دولت و مجلس است

تورم چین زیر سه درصد ماند

کاهش بارش در 4 حوضه آبریز

دیگر منتظر حضور مربیانی مثل کی روش در فوتبال ایران نباشید!

12 هزار حلقه لاستیک خودرو با تعرفه دولتی در اراک توزیع شد

افزایش قیمت مسکن در کشورهای اروپایی

مویرگ های گازی کشور و میهمانی گرما در خانه های ایرانی

برای ثبت جهانی توس هنوز اتفاقی رخ نداده/خریداران زمین های کشاورزی تفکیکی توس مغبون می شوند

چند نفر در شهرک های صنعتی مشغول به کارند؟

مسکن کالای سرمایه ای نیست/ در صورت عدم همکاری دولت با مجلس، استیضاح و فشار حتمی است

بررسی اصفهانی های بورس در هفته ای که گذشت/ رشد 9 درصدی شاخص کل

چند نفر در شهرک های صنعتی مشغول به کارند؟

چند نفر در شهرک های صنعتی مشغول به کارند؟

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در امیربهادر

40 درصدظرفیت مالیات ستانی کشور خالی است/ گرفتن مالیات از بورس منطقی نیست

اجرای مرحله دوم ضدعفونی اماکن عمومی ساوه برای جلوگیری از شیوع کرونا

هتل ها و مراکز اقامتی لرستان تعطیل شد

ساخت 30 مزرعه بادی در ژاپن

موانع داخلی سازی تجهیزات صنعتی

موانع داخلی سازی تجهیزات صنعتی

بهره برداری 30 درصد از سه راهی شادمهر، کاشمر، بردسکن پس از 15 سال!

مجوز انتشار گواهی سپرده 18 درصدی ابلاغ شد

واگذاری مالکیت ماشین سازی تبریز به وزارت کار

موانع داخلی سازی تجهیزات صنعتی

افزایش 7 برابری کودک آزاری در روزهای کرونایی

تمامی مجموعه ها و فعالیت های ورزشی شهرداری تهران تعطیل شدند

افزایش 7 برابری کودک آزاری در روزهای کرونایی

اصلاح قانون chr(034)فعالیت حرف پزشکی در بافت مسکونیchr(034) پس از 33 سال

آیا میتوان رنگ خودرو و قطعات مهم آن را تعویض کرد؟

دولت برای بهره برداری سریعتر کارخانه سیمان راسک تلاش می کند

کرونا مانع از ورود اتباع نیوزیلند و استرالیا به کشورشان شد

بدهی 32 میلیارد تومانی مشترکان ملایری به شرکت برق

اصلاح قانون فعالیت حرف پزشکی در بافت مسکونی پس از 33 سال

اجرای نخستین طرح فاضلاب حوزه روستایی استان اصفهان در خمینی شهر

تورم چین زیر سه درصد ماند

نایب رییس مجلس: بازنگشتن ارز، محصول خصولتی سازی بی ضابطه پتروشیمی هاست

تورم چین زیر سه درصد ماند

جهان در حال ورود به دومین عصر پهپادی است

فروش خودروهای chr(034)شاهینchr(034) chr(034)کوییکchr(034) و chr(034)سایناchr(034) از هفته آینده

جدول/ قیمت انواع ترشی در میادین میوه و تره بار

تورم چین زیر سه درصد ماند

کاهش کیفیت زندگی؛ ناتوانی، رنج است

کرونا مانع از ورود اتباع نیوزیلند و استرالیا به کشورشان شد

چالش های تولید سریع ترین خودرو های غیرمسابقه ای جهان

تعطیلی تالارهای پذیرایی پاکدشت در پی افزایش شیوع ویروس کرونا

در کشور کمبود ارز نداریم/ عدم نظارت بر بازار، ضعف دولت و مجلس است

ابلاغ وام 50 میلیونی مسکن روستایی به بانک مرکزی

در کشور کمبود ارز نداریم/ عدم نظارت بر بازار، ضعف دولت و مجلس است

در کشور کمبود ارز نداریم/ عدم نظارت بر بازار، ضعف دولت و مجلس است

مازاد عرضه متانول در کشور مدیریت می شود

رنگ تعاون در تار و پود فرش قهستان

فرصت ثبت نام تسهیلات کرونا تا 25 تیر تمدید شد

افزایش نرخ ارز و طرح سوال از رییس جمهور

دورریز 57 میلیارد دلار طلا و نقره در زباله های الکترونیکی!

زمان عرضه واکسن ایرانی کرونا مشخص شد

جزییات وام یک میلیون تومانی تکمیلی/ جمع آوری اطلاعات 4 میلیون خانواده جدید

5 راه طبیعی برای بهبود حافظه

فتوای علمای حیدرآباد: مسلمانان می توانند به جای قربانی، به نیازمندان کمک کنند

کرونا گردشگری لرستان را تعطیل کرد

محموله یک میلیارد ریالی داروی قاچاق در ایلام کشف شد

ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت

ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت