مطالب مرتبط:
بدهی 34 میلیارد دلاری شرکت نفت به نظام بانکی/ پیشنهاد صرف بخش اعظم درآمدهای نفتی برای سرمایه گذاری در صنعت نفت
وزیر نفت: برنامه های وسیعی برای سال جهش تولید داریم
بیش ترین زیان کرونا به کارکنان کدام بخش ها وارد شد؟
بیش ترین زیان کرونا به کارکنان کدام بخش ها وارد شد؟
دستور پوتین برای حمایت از صنعت نفت داخلی
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 خرداد 1399 ساعت 16:102020-05-25اقتصادي

ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت


به اعتقاد سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، چنانچه کشور از اقتصاد نفتی جدا شود، بهترین بخش اقتصاد برای جبران کمبود درآمدهای نفتی، معدن و صنایع معدنی خواهد بود؛ - چرا که بخش معدن، می تواند به عنوان بهترین جایگزین نفت، با ارزآوری بالا به کمک اقتصاد ایران بیاید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حسین مدرس خیابانی در بازدید از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، با بیان این موضوع، اظهار کرد: همچنین علاوه بر پایش نسبت معادن غیرفعال به فعال در هر استان، سامانه اکتشافات معدنی نیز در دسترس عموم قرار خواهد گرفت تا اطلاعات سریع، متقن و متوازن توزیع شود.

معدن و صنایع معدنی در سال گذشته توانسته است 9 میلیارد دلار صادرات داشته باشد و به همین جهت، می تواند یک منبع قابل اتکا برای جبران کمبودهای ناشی از کاهش فروش نفت باشد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه پتانسیل های بخش معدن و صنایع معدنی، می توانند صادرات بالاتر از 9 میلیارد دلار را برای اقتصاد ایران رقم بزنند، گفت: اگر بخواهیم در حوزه معدن و صنایع معدنی پیشرو باشیم، باید به حوزه اکتشافات به صورت جدی نگاه کرده و در این حوزه فعال تر از گذشته عمل کنیم و این درست نقطه ای است که سازمان زمین سازی و اکتشافات معدنی می تواند نقش منحصربه فردی را ایفا کند.

وی ضمن تاکید بر اینکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، در شرایط کنونی باید متفاوت تر از قبل حرکت کند، یادآور شد: مقام معظم رهبری با نام گذاری سال جهش تولید ، حرکت معناداری را در حوزه تولید کشور تعریف کرده اند و بر این اساس، وقتی صحبت از جهش تولید می شود، انتظار، حرکت فراتر از تداوم روندهای گذشته است و به همین دلیل، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی نیز باید با مدلی متفاوت به حوزه اکتشافات ورود پیدا کرده و در عرصه جهش معدن و صنایع معدنی وارد عمل شود.

این مقام مسئول در وزارت صمت با اشاره به اینکه اعداد و ارقام مرتبط با اکتشافات که در سال 1398 برای اجرا در قالب برنامه سال جاری در نظر گرفته شد، به هیچ عنوان قابل قبول نیست؛ گفت: به دلیل اینکه امسال جهش تولید نام گذاری شده است، سازمان زمین شناسی باید پا به پای سازمان های تخصصی بخش معدن و صادرکنندگان محصولات معدنی، در حوزه اکتشافات نقش آفرینی کند.

"جهش تولید" در بخش معدن و صنایع معدنی، نیازمند اکتشافات گسترده است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به چهار راهبرد اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در شرایط کنونی اضافه کرد: جهش تولید ، تعمیق و تقویت ساخت داخل ، توسعه صادرات و کنترل واردات و نیز مدیریت و تنظیم بازار ، ازجمله این چهار محور اصلی اقدامات وزارت صمت هستند که در آن، صادرات نقش بسیار جدی دارد.

وی ادامه داد: امروزه اولویت اصلی کشور صادرات و ارزآوری است و باید ارزهای صادراتی را در بخش های مختلف به عنوان مکمل درآمدهای نفتی در نظر بگیریم که در این بخش، حوزه صادرات معدن و صنایع معدنی می تواند نقش آفرینی جدی داشته باشد؛ به خصوص اینکه رییس جمهوری هفته گذشته تاکید بسیاری بر فعال سازی معادن و توجه به معادن کوچک و متوسط داشتند و واگذاری مجوزهای معطل مانده در بخش معدن را به صورت جدی پیگیری می کنند.

تدوین شاخص کارآمدی برای ارزیابی معادن کشور مدرس خیابانی از تدوین شاخص کارآمدی برای ارزیابی معادن کشور خبر داد و گفت: علاوه بر پایش نسبت معادن غیرفعال به فعال در هر استان، سامانه اکتشافات معدنی نیز در دسترس عموم قرار خواهد گرفت تا اطلاعات سریع، متقن و متوازن توزیع شود.

برای تحرک بخش معدن، شاخص کارآمدی باید در تمامی بخش ها تعریف شده و بر این اساس، به معاونت معدنی وزارت صمت ابلاغ شده تا نسبت معادن غیرفعال به معادن فعال را استخراج کرده و استان ها را نسبت به عملکرد خود در این حوزه پاسخگو کند.

وی افزود: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی می تواند با نهادهای عمومی غیردولتی همکاری لازم را به عمل آورد تا بخشی از امور مربوط به حوزه اکتشافات را به عهده بگیرند؛ ضمن اینکه این همکاری به عنوان یک دوره گذار می تواند مورد توجه قرار گیرد و در ادامه آن، بخش های خصوصی و تعاونی نیز نقش آفرینی داشته باشند.

کمیته مشترک اکتشافات معدنی با محوریت سازمان زمین شناسی تشکیل می شود مدرس خیابانی، به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ماموریت داد تا کمیته مشترک اکتشافات معدنی را با محوریت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی و با حضور ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صنعت تشکیل دهد که این کمیته به صورت هفتگی تشکیل جلسه داده و موانع و مشکلات پیش روی حوزه اکتشافات را بررسی کند.

وی تاکید کرد: 40 برنامه تحت هفت محور از سوی معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تدارک دیده شده که با چهار راهبرد وزارت صمت، پیاده سازی خواهند شد؛ ضمن اینکه از این تعداد 10 برنامه کمیت پذیر، انتخاب و به استان ها نیز ابلاغ شده است تا بتوان با مشارکت آن ها، برش های مشخصی را برای نقش آفرینی هر یک از استان های کشور طراحی کرد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ماموریت داد تا به دنبال بازمهندسی در این سازمان باشد؛ به نحوی که مناطق جغرافیایی، عرصه ها و کانی های معدنی را مد نظر قرار داده و با سازماندهی و برنامه ریزی، حوزه اکتشافات را پیش برد.

طراحی سامانه اکتشافات معدنی مدرس خیابانی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت ایجاد سامانه ای به منظور اطلاع رسانی سریع، صحیح، متقن و بهنگام در حوزه اکتشافات تاکید کرد و گفت: این سامانه باید انتشار متوازن اطلاعات را در دستور کار خود قرار داده تا عدالت اطلاعاتی در حوزه معدن و صنایع معدنی برقرار شود.

بخش معدن و صنایع معدنی می تواند همچون صنایع دفاعی کشور، روی پای خود بایستد و حرکت جهش گونه ای را برای پیشرفت تعریف کند، این در شرایطی است که امروز صنایع غیرنظامی کشور نیز باید متناسب با صنایع دفاعی، به مرز استقلال صنعتی نزدیک شوند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت سرمایه گذاری ویژه در حوزه فراهم سازی تجهیزات معدنی تصریح کرد: بخش خصوصی می تواند وارد این عرصه شده و تجهیزات مورد نیاز بخش معدن و به خصوص حوزه اکتشافات را تولید و در صورت ضرورت و نبود مشابه ساخت داخلی، وارد کند.

وی بر ضرورت استفاده از دانش و فناوری روز دنیا در حوزه اکتشافات معدنی تاکید کرد و گفت: امروز دنیا بر روی خط دانش حرکت می کند و بنابراین باید در کنار تجهیزاتی که در حوزه اکتشافات معدنی به کار گرفته می شود، ارتباط موثر و قوی با مراکز دانشگاهی، پژوهشی و تحقیقاتی نیز برقرار شود.

همچنین توجه به مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی در حوزه اکتشافات نیز ضروری است؛ لذا سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران مامور است تا یک واحد سازمانی یا اداره کل را در این سازمان جهت حل و فصل مسائل مرتبط با منابع طبیعی و محیط زیست ایجاد کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت - معدن و صنایع معدنی - معدن - وزارت صنعت، معدن و تجارت - صنعت، معدن و تجارت - صنایع معدنی - اکتشافات معدنی - اقتصاد - اکتشافات - سازمان زمین شناسی - صنایع - جایگزین - سرپرست - بهترین - اقتصاد ایران - مدرس خیابانی - اقتصاد نفتی - کمبود - وزارت - تجارت - زمین شناسی - فعال - نفتی - فروش نفت - پتانسیل - اطلاعات - میلیارد - خیابانی - ارزآوری - صادرات

آخرین اخبار سرویس:
27 هکتار از اراضی ملی شمیرانات از ید متصرفان خارج شد

نرخ رسمی 47 ارز اعلام شد/قیمت ها ثابت ماند

توان تامین نیازهای کالایی ونزوئلا را داریم/ اینستکس نمی توانست تجارت خارجی ایران و اروپا را حفظ کند/ تاثیر 40 تا 50 درصدی کرونا بر تجارت ایران

صادرات غیرنفتی خوزستان سال گذشته به 11 میلیارد دلار رسید

بررسی میدانی خبرنگار تسنیم| آشفته بازار مرغ در شیراز / مردم توان خرید ندارند

سفر تعطیل نیست/ انفرادی سفر کنید/ نرخ تاسیسات گردشگری تا شهریور تغییر نمی کند/ مهرماه افزایش قیمت سفر خواهیم داشت

ثبت ابتلای بیش از 60 نفر به کرونا در کره جنوبی برای سومین روز متوالی

قیمت رسمی انواع ارزامروز یکشنبه 15 تیر 99

نرخ رسمی ارز 1399/4/15

مهلت ویرایش اطلاعات متقاضیان طرح ملی مسکن تا اطلاع ثانوی تمدید شد

رشد تقاضا برای فرآورده های نفتی هرگز به سطح پیش از کرونا نمی رسد

قیمت خودرو در بازار همچنان صعودی!/زمان تحویل محصولات ثبت نامی خودرو

تمدید دوباره مهلت ویرایش اطلاعات متقاضیان مسکن ملی

قیمت خودرو در بازار همچنان صعودی!/ محصولات ثبت نامی چه زمانی تحویل داده می شوند؟

قیمت روز گوشی های سامسونگ در بازار امروز یکشنبه 15 تیر 99+ جدول

نرخ برابری ارزهای عمده امروز 15 خرداد

قیمت آهن ,میلگرد 1399/04/15

عامل گرانی گوشت قرمز؛ دلالی یا قاچاق دام؟

اعمال تغییرات در ساختار دولت امارات در پی شروع کرونا

سونامی ورشکستگی کسبه در بوشهر | بخش خصوصی قربانی کرونا

رشد 65 درصدی حق بیمه تولیدی در بخش کشتی

جزییات بیمه و دیه حادثه دیدگان کلینیک سینا

برخی شرکت های بورسی سود سهامداران را از طریق سجام می پردازند

جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند

جهش بازار سرمایه، تدبیری برای جهش تولید

تمدید دوباره مهلت ویرایش اطلاعات متقاضیان مسکن ملی

50 هزار خانه روستایی کهگیلویه و بویراحمد زیر چتر حمایتی بنیاد برکت

قوانین قدیمی؛ دست و پاگیر حوزه تولید

راه اندازی اولین استارتاپ زنجیره گیاهان دارویی کشور در خراسان رضوی

کانی های غیرفلزی، دارای بیشترین سهم از واحدهای فعال صنعتی

ساخت 600 مدرسه جدید در فارس

افتتاح و کلنگ زنی چندین طرح روستایی در مهریز

صف خرید سنگین این نمادها در پیش گشایش 15 تیر

خودروهای عمومی به صورت رایگان گاز سوز می شوند

رشد 25 درصدی صدور جواز تاسیس صنعتی

خودرویی منحصر به فرد، ساخته شده از طلا+عکس

قیمت خودرو در بازار همچنان صعودی! / زمان تحویل محصولات ثبت نامی خودرو

اردبیل| تنها جنگل اولیه کشور در حال تخریب است؛ دست اندازی به بهانه توسعه

ابتلای بیش از 11 میلیون و 382 هزار نفر در جهان به کووید-19

بلاتکلیفی و افزایش 6 تا 16 میلیون تومانی قیمت خودرو های داخلی

قیمت گوشی های سامسونگ در بازار یکشنبه 15 تیر 99+ جدول

افزایش 1.3 درصدی تردد در جاده های کشور

تازه ترین آمارها از همه گیری ویروس کرونا در جهان

واکنش بازیگر پایتخت به گرانی دلار! +عکس

خرید 54 هزار تن گندم از کشاورزان

تمدید دوباره مهلت ویراش اطلاعات متقاضیان مسکن ملی

ابتلای بیش از 11 میلیون و 382 هزار نفر در جهان به کووید-19

انتقاد از درج قیمت در آگهی های اجاره مسکن

از سرگیری پروازهای روزانه فرودگاه سنندج گامی در راستای توسعه است

رفع تصرف 53 هکتار از اراضی ملی در چهارمحال و بختیاری

فارس من|تکمیل و تجهیز بیمارستان امام رضا (ع) مه ولات حدود 5 میلیارد تومان هزینه دارد

اتباع خارجی آسیب پذیر استان سمنان به صورت رایگان بیمه می شوند

راه اندازی اولین استارتاپ زنجیره گیاهان دارویی کشور در خراسان رضوی

قیمت انواع گوشی موبایل امروز یکشنبه 15 تیر 99+جدول

انتقاد از درج قیمت در آگهی های اجاره مسکن

چند خبر مهم برای بورس بازان

طرز تهیه کتلت مرغ روسی

فرآیند تحویل قراردادهای آتی زعفران رشته ای سررسید تیر 99 اعلام شد

طرز تهیه پیاز کاراملی؛ طعمی عالی برای انواع ساندویچ

رشد 193 هزار واحدی شاخص بورس در هفته دوم تیرماه

افزایش آمار ولادت، وفات و ازدواج و کاهش طلاق در مراغه

صدور 184 فقره اظهارنامه وارداتی و صادراتی از سوی استاندارد قزوین

وضعیت کم آبی و قطعی آب ، بررسی شد

روش فروش 30 درصد سهام عدالت + آموزش

رشد 25 درصدی صدور جواز تاسیس صنعتی

پرداخت تسهیلات مقاوم سازی به مسکن گتوند

بیش از 100 زن این تهیه کننده را به آزار جنسی متهم کردند

پیام تبریک دکتر بهزاد شیری نایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل پست بانک ایران به مناسبت روز شهرداری و دهیاری

حاشیه های پررنگ تر از متن/سکونت 50 درصد جمعیت کردستان در حاشیه+فیلم و عکس

70 پرونده تخلف در عرصه مرغ و تخم مرغ در استان سمنان تشکیل شد

شاخص بورس اصلاح می شود؟

کرونا و سونامی ورشکستگی کسبه در بوشهر

جدال بورس با نرخ ارز و سکه 10میلیون تومانی

افت قیمت ها در بازار اجاره با مصوبه دولت برای تمدید قراردادها

چرا نرخ سود بالا رفت؟

افزایش سرانه مطالعه گامی مهم برای کاهش آسیب های اجتماعی است

نرخ رسمی 47 ارز ثابت ماند

انتقاد از درج قیمت در آگهی های اجاره مسکن

هفت میلیارد ریال کالای قاچاق در مرزهای کردستان کشف شد

افزایش 20درصدی رشد سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند

بهره برداری نخستین واحد های مسکن ملی تا پایان تیر

«پلاسکو» گورستان چک های سوخته/ آیا بانک مرکزی عبرت می گیرد؟

تحلیل بازار سرمایه در محدود یک میلیون و ششصد هزار/ پیش بینی اصلاح شاخص در محدود یک میلیون و هشتصد هزار

روزنامه های یکشنبه 15 تیر 1399

اختصاص اعتبار 40 میلیارد تومانی بنیاد علوی به شهرستان گرمی

اجرای 28 پروژه سفر رییس جمهور به خراسان شمالی آغاز نشده است

نظارت بر قیمت مسکن و اجاره بها موضوع جدی در کردستان است

اگر تاکنون به کرونا مبتلا نشده اید، این مطلب را حتما بخوانید!

شباهت کرونا و اقتصاد امروز ایران

دلیل  گرانی خودرو را از رییس جمهور بپرسید!

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز یکشنبه 15 تیر 99+جدول

سوال از روحانی به 100 امضا رسید +محورهای سؤال

فولاد مبارکه از بورس کالا یکروزه 10 هزار میلیارد ریال تامین مالی کرد

اجرای طرح ملی خوراک دام آماده از شهریورماه

پوشش جنگلی روستاهای ناوه و نیزه رود

فروش تابستانه خودرو با قیمت جدید

ایران جزء سه کشور تولید کننده ربات های مکنده کاتالیست

نرخ ارز بین بانکی در 15 تیر 99

پیامک های واریزی که برای کلاهبرداری می آیند

افزایش نابرابری در آمریکا

ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت

ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت