مطالب مرتبط:
منتخب مردم تهران: مصوبات بر زمین مانده مجلس دهم را پیگیری می کنیم
مجلس یازدهم چه تفاوت هایی با مجلس دهم دارد؟
آیت الله مظاهری خطاب به دکتر علی لاریجانی: مدیریت موفق شما در مجلس شورای اسلامی حقاً و انصافاً مایه تحسین و مباهات است
«از رفع انحصار تا تعیین تکلیف اسناد قولنامه ای»؛ آخرین جلسه مجلس دهم بی فایده نبود!
تصویب طرح ضدصهیونیستی، از مفیدترین اقدامات مجلس دهم بود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 09:152020-05-23سياسي

سکوت لاریجانی درباره تغییر مصوبات مجلس دهم


دست کاری در مصوبات مجلس مساله ای جدی بود که در روزهای پایانی مجلس دهم مطرح شد و بارها مورد تذکر نمایندگان قرار گرفت، اما با بی اعتنایی هیات رییسه مجلس و سکوت علی لاریجانی مواجه شد.

- گروه پارلمانی خبرگزاری فارس: دست کاری مصوبات مجلس تجربه تلخ و مساله مهمی بود که در روزهای پایانی مجلس دهم مطرح شد و بارها مورد تذکر نمایندگان مردم در خانه ملت قرار گرفت؛ اما این مساله از سوی هیات رییسه مجلس جدی گرفته نشد و علی لاریجانی هم در کسوت رییس مجلس درباره آن سکوت کرد.

با آنکه تغییر در مصوبات نهایی مجلس در برخی موارد در گذشته هم رخ داده بود اما مساله بودجه سال جاری کل کشور این موضوع را بار دیگر زنده کرد.

ماجرا از این قرار بود که کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه 99، در قالب جزء 3 بند الف تبصره 21 مصوب کرده بود: از ابتدای خردادماه سال 1396 هر گونه پرداخت مستقیم و مستمر و غیرمستمر به کلیه کارکنان دستگاه های اجرایی از محل اعتبارات هزینه ای و از منابع عمومی و اختصاصی صرفا پس از ثبت اطلاعات آنان در سامانه کارمند ایران، از اعتبارات تخصیص یافته با درآمد اختصاصی محقق شده دستگاه اجرایی ذی ربط توسط خزانه داری کل کشور به ذی نفع نهایی انجام می شود.

    * یک تغییر کوچک به نفع نجومی بگیران با این وجود، در اتفاقی عجیب و در فرآیند ارسال مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس درباره لایحه بودجه 99 به شورای نگهبان، واژه "غیرمستمر" از جزء 3 بند الف تبصره 21 حذف شد و در نتیجه، تمامی اهداف ناظر به اجرای این تبصره برای جلوگیری از وقوع حقوق های نجومی از بین رفت زیرا با حذف واژه "غیرمستمر" الزام نظارت بر دریافتی کارکنان دستگاه های اجرایی ذیل عناوینی چون پاداش، تشویقی، اضافه کاری و .

برداشته شد و تنها حقوق مستمر آنها شفاف بوده و مابقی دریافتی های آنها همچنان غیرشفاف باقی ماند.

در حقیقت حذف کلمه غیرمستمر به معنای عدم ثبت حقوق های نجومی در سامانه کارمند ایران و فراهم بودن زمینه برای چپاول اموال ملت با عناوینی نظیر حق اوقات فراغت فرزندان مدیران ارشد است.

در واقع، کمیسیون تلفیق با تصویب این مصوبه قصد داشت حقوق و مزایای تمامی کارکنان دستگاه های اجرایی به صورت متمرکز از یک محل، یعنی خزانه کل کشور پرداخت و شفاف شود تا بدین صورت از وقوع پدیده هایی همچون حقوق های نجومی جلوگیری شود.

* سابقه تغییر مصوبات با لابی نجومی ها این اتفاق در سال 95 هم تکرار شده بود و با انتشار گزارش کمیسیون تلفیق لایحه برنامه ششم توسعه، مشخص شد عبارت و عموم مردم از ماده 35 (ماده 29 فعلی) این لایحه حذف شده است.

این اتفاق به معنای حذف مصوبه این کمیسیون درباره الزام دولت به انتشار عمومی حقوق و مزایای مدیران بود؛ در ادامه و پس از پیگیری های برخی از نمایندگان و رسانه ها سخنگوی وقت کمیسیون تلفیق برنامه ششم، وجود چنین عبارتی را از اساس منکر شد ولی نهایتا در مقابل شواهد موجود (صوت جلسات کمیسیون) تاب مقاومت نیافت و مجبور به پذیرش این دستکاری عجیب و غریب شد.

  ماده 35 که با عبارت و عموم مردم به تصویب نهایی صحن مجلس رسید، با حذف مجدد این عبارت به شورای نگهبان ارسال شد.

این موضوع مجددا پیگیری دلسوزان و حامیان شفافیت را به همراه داشت که با پذیرش اشتباه از سوی هیئت رییسه اصلاح شد و و عموم مردم در قانون باقی ماند، هرچند دولت هیچوقت آن را اجرا نکرده است.

در واقع در هر دو مورد اراده ای به دنبال آن بود تا با خدشه بر مصوبه مانع از تصریح بر شفافیت حقوق و مزایای مدیران شود تا نجومی بگیران در حاشیه ای امن قرار گیرند.

* ارائه مستندات، راهکارها و نامه نگاری درباره یک تخلف  این مساله اما با اعتراض برخی نمایندگان مجلس رسانه ای شد و مستندات آن نیز به کرّات از سوی رسانه ها منتشر شد و به دنبال واکنش هایی نیز به همراه داشت؛ از محکومیت این مساله، لزوم نظارت بیشتر، تشکیل کمیته حقیقت یاب و بررسی از سوی کمیسیون اصل 90 اما در نهایت اراده ای از سوی هیات رییسه برای انجام هیچ کدام از موارد دیده نشد.

در این مورد سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیأت مدیره مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با فارس تاکید کرد: چنانچه هر کجا دستکاری در مصوبات مجلس اتفاق افتاده است، براساس مراجعه به مشروح مذاکرات قابل احیا است.

وی تاکید کرد: اگر واقعا دوستان معتقدند در مصوبات مجلس دستکاری می شود، به همراه مستندات می توانند از طریق کمیسیون اصل 90 پیگیری کنند.

عضو هیأت رییسه مجلس گفت: یکی از همکاران به من مراجعه کرد و چند سند نشان داد و بنده به او گفتم از طریق کمیسیون اصل 90 شکایت کرده و کمیسیون می تواند ورود و مستندات را اخذ کند و اگر خلافی اتفاق افتاد، با آن تخلف باید برخورد کند.

* تغییر قانون حتی با یک ویرگول حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس هم در این باره به خبرنگار فارس گفت: در پاره ای از موارد قانون در صحن به یک نحو مصوب شده اما در مسیر با یک ویرگول یا کم و زیاد شدن یک کلمه، به کلی روح آن مصوبه تغییر می کند؛ یا مصوبات در بسیاری از موارد به موقع ابلاغ نشده و یا در برخی گزارشات کمیسیون گزارش را برای قرائت در صحن مجلس ارجاع داده است اما هیأت رییسه تعلل می کند.

وی تاکید کرد: چنانچه نماینده ای مواردی دال بر دستکاری در مصوبات مجلس دارد می تواند شکایت خود را به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ارائه کند.

محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر اما به فارس می گوید که دستکاری در مصوبات مجلس تبدیل به یک رویه شده است.

او تاکید دارد که مستندات این دستکاری ها موجود است.

در همین مورد محمدرضا رضایی نماینده مردم جهرم در مجلس به فارس گفت: اخیرا شنیده می شود که برخی با کم و زیاد کردن واژگان و یا حتی برداشتن یک کاما، روح یک مصوبه را به کلی تغییر داده اند، آن هم پس از تصویب نهایی و زمان ارسال به شورای نگهبان.

وی با انتقاد از دستکاری برخی مصوبات توسط برخی نمایندگان افزود: هر چند ممکن است تعداد اندکی مرتکب این خطا شده باشند، اما کار خلاف قانون است و باید پاسخگو باشند.

* نامه نگاری با لاریجانی درباره تغییر مصوبات مجلس  تاکید اکثر نمایندگان مجلس این بود که باید مستدات این تغییر برای شکایت و رسیدگی از سوی نماینده مدعی ارائه شود و به همین دلیل بود که حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی 20 اردیبهشت ماه نامه ای خطاب به رییس مجلس نوشت و خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب برای بررسی ایجاد تغییر در مصوبه کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 99 شد.

وی در این مورد به فارس گفت:  از آن زمان تاکنون از هیأت رییسه پیگیر نامه خود شدم که در یک بار به جای ارائه نتیجه کار، نامه خودم را به من ارائه کردند.

این نماینده 10 روز بعد از نگارش نامه خود در حالی که فقط یک روز تا پایان جلسات علنی مجلس دهم فرصت باقی بود باز هم به هیات رییسه مجلس مراجعه کرد و این وعده به او داده شد که تا پایان روز کاری به اون پاسخ می دهند.

حاجی دلیگانی با انتقاد از تعلل هیات رییسه در این مورد گفت: این طور به نظر می رسد که آقایان در هیأت رییسه در باره این موضوع این دست و آن دست می کنند تا زمان بگذرد و کار مجلس تمام شود.

پیش بینی این نماینده مجلس گویا درست از آب درآمد و با سکوت هیات رییسه مجلس و شخص لاریجانی که با او نامه نگاری شده بود، همراه شد.

* مطالبه برخورد با متخلفان دستکاری در مصوبات مجلس  حجت الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد هم در گفت و گو با فارس دستکاری در مصوبات مجلس را تایید و تصریح کرد: متاسفانه ما در این دوره مجلس (مجلس دهم) چندین مورد از دخل و  تصرف در مصوبات مجلس به ویژه در لایحه بودجه مشاهده کردیم چه پس از تصویب و چه زمانی که چاپ شده و زمانی که مستندات آمده و تغییرات ریز و درشتی در مصوبات دیده شده است.

وی تاکید کرد: انتظار این است که خود مجلس و هیئت نظارت بر رفتار و عملکرد نمایندگان این موضوع را به را به صورت خاص رسیدگی کنند و اگر واقعاً تخلفی وجود دارد ـ که داشته است ـ با نمایندگانی که چنین کاری را انجام دادند برخورد شود چرا که قطعاً از شرایط نمایندگی خارج شدند و دیگر نمی توانند به عنوان یک نماینده حضور پیدا کنند؛ این تخلف بسیار بزرگی است و حتماً باید با متخلفان برخورد شود.

* تغییر مصوبات حتی محدود هم باشد باید پیگیری شود حالا دیگر جلسات علنی مجلس به پایان رسیده و این انتظار برآورده نشده است.

حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان در مورد این مساله به فارس می گوید: تغییر در مصوبات مجلس در موارد بسیار محدودی ممکن است ایجاد شده باشد و در موارد انگشت شماری عمدا یا سهوا تغییراتی در متن نهایی قانون با مصوبه مجلس تغییراتی ایجاد شده است.

وی درباره تغییر در لایحه بودجه 99 که از سوی برخی نمایندگان مجلس مورد اعتراض قرار گرفته اما گفت که در این مورد تحقیق نکرده است اما به هر حال با توجه به طرح این مساله از سوی نمایندگان باید تکلیف آن در همین مجلس روشن می شد.

  * هیات رییسه بی خبر است اسدالله عباسی، سخنگوی هیات رییسه اما به فارس می گوید که چندان در جریان اعتراضات نمایندگان درباره تغییر مصوبات نیست.

وی درباره تغییر در مصوبه کمیسیون تلفیق در بودجه 99، می گوید: در بحث بودجه 99 شرایط خاصی به وجود آمد و بر مبنای اصل 85 قانون اساسی بعد از تصویب در کمیسیون برای تصویب به شورای نگهبان ارجاع شد.

او می گوید: طبق قانون، بودجه 99 اصلا نباید به صحن می آمد و اگر تغییری در مصوبه کمیسیون تلفیق اعمال شده شاید با نظر آنها بوده در این مورد هیات رییسه کمیسیون تلفیق چیزی به ما نگفتند و اعتراضی نداشتند.

به نظر می رسد که حتی انتشار مستندات این تغییر در رسانه ها و ارائه آن از سوی نمایندگان معترض به هیات رییسه از سوی این هیات دیده نشده و به آن اعتنایی نشده است.

هرچند عمر مجلس دهم به پایان رسیده اما همچنان انتظار روشن شدن تکلیف این مساله وجود دارد.

در این مورد فولادگر می گوید: اداره قوانین مجلس باید در این مورد بررسی های لازم را انجام دهد.

وی تاکید می کند: دوره دهم مجلس به پایان رسیده اما مجلس شورای اسلامی استمرار دارد و قطعا این مساله باید روشن و تعیین تکلیف شود چرا که مصوبات مجلس همچنان به قوت خود باقی است و نباید ابهامی درباره آنها وجود داشته باشد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: مجلس - مصوبات مجلس - کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی - هیات رییسه مجلس - روزهای پایانی - مصوبات - لاریجانی - علی لاریجانی - مجلس دهم - مصوب - هیات رییسه - نمایندگان - مجلس شورای اسلامی - مصوبات مجلس دهم - کمیسیون تلفیق - قرار - رییس - سکوت - شورای اسلامی - لایحه بودجه - تغییر - بودجه - رییس مجلس - مورد - هیات - تذکر - پارلمانی - خبرگزاری - قرار بود - خانه ملت

آخرین اخبار سرویس:
اعضای شعب 15 گانه مجلس یازدهم تعیین شدند+ اسامی

موسوی: تشکیل فراکسیون دیپلماسی را فتح بابی برای تعامل مسئولانه می دانیم

حضور رییس جمهور در مراسم افتتاح یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی/تصاویر

آرایش صورت باریک + جدیدترین متدها و تکنیک های آرایش صورت باریک و تصاویر

برگزاری رزمایش مواسات، همدلی و کمک مومنانه در ایران خودرو خراسان

موسوی: تشکیل فراکسیون دیپلماسی را فتح بابی برای تعامل مسئولانه می دانیم

تغییر ساعت کار کارکنان دستگاه های اجرایی استان تهران از شنبه

روحانی: عده ای در مجلس تمایلی به جناحی خاص دارند بعدا به جناحی دیگر متمایل می شوند

اعلام ساعت کار کارکنان دولت از 10 خردادماه

فیلم| جلیلی: امریکا با تحریم بنزین می خواست ایران را فلج کند/ پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اوج تحریم ها ساخته شد

کمک به 268 خانواده زندانی از محل کمک های رهبر انقلاب

تجارت ایران و یک کشور دوست، اصلا به آمریکایی ها ارتباطی ندارد

استقرار 300 شرکت دانش بنیان در مرکز نوآوری دانشگاه امیرکبیر

توجه به کارنامه روشن و پاسخگو بودن مسئول در انتخاب هیأت رییسه مجلس

گزارش طحان نظیف از جلسه 30 اردیبهشت شورای نگهبان

مجلس جدید با عمل جهادی اعتماد عمومی را افزایش قابل توجهی خواهد داد

اعلام شرایط دورکاری کارکنان

اهدای 100 جهیزیه به زوج های جوان توسط سپاه خوزستان

روایت صریح خانم «ح» از اعتیادش

نوزادان  تقلید را دوست دارند و به آن واکنش نشان می دهند

تهیه اطلس عشایر 12 شهرستان فارس

روحانی: تجارت نفتی ایرانی با دیگر کشورها ارتباطی به آمریکا ندارد

ثبت نام مسابقات شهرستانی قرآن تا 16 خرداد ادامه دارد

تجارت ایران با ونزوئلا هیچ ارتباطی به آمریکایی ها ندارد

موافقت با طرح موضعی اراضی 4 هکتاری محله شهید رجایی واقع در منطقه 18

تبریک حناچی به منتخبان جدید مجلس شورای اسلامی

نامه دادستان گرمسار به دادستان کل کشور

توزیع 30 هزار بسته غذایی ازسوی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در خوزستان

صادقانه کار کردن از نشانه های جوانمردی است

اصلاح مصوبه نظام رتبه بندی معلمان در هیئت دولت

دفاع شورای نگهبان از افراد کم توان مالی درخصوص بیمه ساختمان های مسکونی

تکمیل اقتدار جهانی ایران اسلامی در گرو تقویت بنیه اقتصادی و فرهنگی است

تداوم امور پژوهشی مدرسه علمیه خواهران برازجان در بستر مجازی

تصاویری از حضور روحانی در مراسم افتتاح یازدهمین دوره مجلس

استخدام روانشناس خانم با مدرک دکترا در تهران

استخدام نیروی صافکار نیمه ماهر جهت کار در تهران

از گوشه و کنار ایلام|تحریم های ظالمانه آمریکا هیچ تأثیری در اراده ناجا ندارد/ پرداخت خسارت ناشی از کرونا به واحدهای گردشگری

دومین هنرواره حبیب در اردبیل برگزار می شود

قتل رومینا، دختر 13 ساله تالشی در هیئت دولت مطرح شد

بدون استقراض از بانک مرکزی بودجه امسال را به خوبی اجرا خواهیم کرد/ تمام بخش های دولتی باید سهام خود را در بازار بورس به فروش برسانند

از نخلستان های خرمشهر تا باغ های زیتون فلسطین در شب شعرخوانی شاعران

عکس| پهپادهای ایرانی مشغول شکار تروریست ها در سوریه

جزییات بازگشایی برخی از اصناف استان یزد اعلام شد

استخدام گرافیست/طراح در یک شرکت تولیدی در تهران

زمان بازگشایی اصناف پرخطر در استان البرز ابلاغ نشده است

جلسه مدیریت بحران کرونا در مصر برای بازگشایی مساجد

3 شهر زرندیه و تفرش و شازند جز استان های سفید استان مرکزی است

پیشگیری از وقوع جرم نیازمند عزم همگانی و مشارکت عمومی است

موسوی: مجلس دانا و توانا پشتوانه دیپلماسی است/ پشت گرمی ما به ارتباط دو سویه با این نهاد مردم سالار است

مدیر کل کمیته امداد آذربایجان شرقی تاکید کرد: کیفیت بخشی و نوآوری در خدمت به محرومین

اصلاح ساختار های فسادزا بسیار مهم است

راه اندازی کتابخانه های الکترونیک در روستاهای بالای 10 هزار نفر خوزستان

تشکیل کارگروه انتقال پادگان های شیراز از محدوده شهری

استخدام تخته کار جیگرکی آقا و ظرفشور جهت کار در اصفهان

حفظ کرامت و ارزش های انسانی اولویت کارمندان قضایی باشد

500 بسته حمایتی بین مددجویان مهدی شهر توزیع شد

چگونه یک ذهن آرام داشته باشیم؟ /12 راه برای داشتن ذهن آرام

برگزاری کمیته فنی و تخصصی راهکار های پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس در مهاباد

خدمات دورکاری کدام کارکنان در اولویت است؟

تحلیل ابعاد اجتماعی قتل رومینا در گفت وگوی انجمن مددکاران اجتماعی ایران

علت پریود کم، می تونه بارداری باشه؟

دوئل اصولگراها...

فیلم/وزیر کشور: قوانین و مقررات فعلی برگزاری انتخابات نیازمند بازنگری جدی است

امام جمعه یزد: سنت های نیکوی دوران کرونا تقویت شود

وظیفه دولت و مجلس در شرایط سخت و ویژه کنونی، تلاش مشترک برای حل مشکلات است

ثبت نام از داوطلبان مسابقات شهرستانی قرآن در سمنان تا 16 خرداد ادامه دارد

سرپرست شهرداری فشم منصوب شد

لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت خارج از نوبت رسیدگی شود

بهره گیری از امکانات شهرداری ها و دهیاری ها در زمان بحران

چرا قتل «رومینا» حساسیت اجتماعی را برانگیخت؟

خبر خوش دولت به معلمان/ تغییر در نظام رتبه بندی معلمان

واکنش عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به قتل رومینا+عکس

لیست روستاهای هدف گردشگری زنجان تغییر می کند

فلش دو سراتهام در پرونده قتل ناموسی «رومینا»

مجلس به دولت کمک کند

زنگ یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به صدا درآمد

نمایندگان جدید به رونق و جهش تولید توجه کنند

نقش امر به معروف در پیشگیری از جرم

پیشگیری از وقوع جرم نیازمند عزم همگانی است

اخبار مشروح 13 چهارشنبه، 7 خرداد 1399

اصلاح مصوبه نظام رتبه بندی معلمان در هیئت دولت

ثبت نام مسابقات شهرستانی قرآن کریم تا 16 خرداد ادامه دارد

تجارت ایران با ونزوئلا هیچ ارتباطی به آمریکایی ها ندارد

استخدام ناظر چاپ آقا با مدرک دیپلم و بالاتر جهت شرکت پویا فراز خلاق در تهران

استخدام نیروی خانم و آقا جهت بسته بندی گیاهان دارویی در تهران

طیبه سیاوشی مطرح کرد/ بودجه خسارات کرونا به مالکین سالن های سینما و تئاتر کافی نیست

استخدام نیروی سرایدار و نظافتچی آقا جهت دامپزشکی در تهران

استخدام تعدادی نیروی خانم جهت کارتن سازی در اصفهان

بازدید دکتر حق شناس از پروژه های متعدد و جدید جنگل سرخه حصار

استخدام همکار خانم آشنا به امور دفتری و مسلط به کامپیوتر در اصفهان

جای خالی مرحومه فاطمه رهبر در مجلس یازدهم + عکس

یک دهه شصتی از جنس نانو/رصد موشک و هواپیما با اختراع سریع ترین «آشکارساز» مادون قرمز دنیا

چگونه کمتر از یک هفته حسادت را کنار بگذاریم؟

اصلاح مصوبه نظام رتبه بندی معلمان

لایحه درآمدهای پایدار خدمت بزرگی به شهرداری های کشور بود

جهان در مبارزه به مواد مخدر به وظیفه خود در قبال ایران عمل نمی کند

لایحه درآمدهای پایدار خدمات بزرگی به شهرداری های کشور بود

مردم باید حجم تهدید مواد مخدر را بدانند

آغاز مرحله سوم رزمایش کمک مومنانه در استان مرکزی از امروز

مجازات حبس برای خودداری افراد دارای استطاعت از تامین هزینه زندگی

سکوت لاریجانی درباره تغییر مصوبات مجلس دهم

سکوت لاریجانی درباره تغییر مصوبات مجلس دهم