مطالب مرتبط:
شفاف سازی و انضباط در نظام مالی یزد 
همتی: ارتباط تحریم ناپذیری با نظام مالی دنیا و خارج از FATF برقرار کرده ایم
تاکید مسئولان بر شفاف سازی اخبار کرونا
ارتباط تحریم ناپذیری با نظام مالی دنیا و خارج از چارچوب FATF برقرار کرده ایم
تصویب 11 تبصره و شفاف سازی هزینه ها در بودجه سال 99 شهرداری تبریز
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 اسفند 1398 ساعت 19:452020-02-27اقتصادي

شفاف سازی و انضباط در نظام مالی یزد


- کاهش هزینه ها، دقت نظر و سرعت در انجام عملیات مالی، کاهش فرآیند دریافت و پرداخت، شفاف سازی، هوشمندسازی و انضباط مالی از اهداف اجرای طرح خزانه داری الکترونیک است.

همچنین صرفه جویی در هزینه های عمومی با تاکید بر تحول اساسی در ساختار سنتی خزانه داری، منطقی سازی اندازه دولت، حذف دستگاه های موازی و غیر ضرور و هزینه های زائد برای پرداخت حقوق کارکنان دولت، شفاف سازی اقتصاد و جلوگیری از اقدامات، فعالیت ها و زمینه های فسادزا در حوزه های مالی از جمله سیاست هایی است که با اجرای خزانه داری الکترونیک دنبال می شود.

طرح یاد شده یکی از مهمترین و اثرگذارترین طرح دولت یازدهم و دوازدهم در بحث انضباط، شفاف سازی و هوشمند سازی عملیات مالی در طول پس از انقلاب اسلامی است.

در راستای خزانه داری الکترونیکی و لزوم طرح تمرکز حساب های دولتی نزد بانک مرکزی، ساز وکارهایی برای دولت فراهم شده است تا به صورت آنلاین حساب های خود را در تمامی بانک ها مدیریت کند.

امکانی که با توجه به پراکندگی حساب ها تاکنون برای دولت فراهم نبود و استفاده بهینه از منابع دولتی را با مشکل مواجه می کرد.

شفاف سازی، کاهش چشمگیر دسته چک های صادره، جلوگیری از خلق پول ناشی از رسوب حساب های دولتی در بانک های مختلف و ساماندهی و تضمین پرداخت های سریع و مطمئن حقوق کارکنان دولت از مزیت های این تدبیر عملیاتی در وزارتخانه و سازمان ها در سطح ملی و استانی است.

طرح شفاف سازی منابع دولتی در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی یکی از دیگر برنامه هایی است که از طریق استقرار خزانه داری الکترونیک و از طریق تمرکز حساب های دولتی در بانک مرکزی عملیاتی می شود.

انتقال حساب های دولتی به بانک مرکزی یکی از اصلی ترین طرح های اقتصادی کشور برای شفاف سازی منابع و مصارف دولتی و در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی است.

صاحب نظران امر معتقدند، با اجرای خزانه داری الکترونیک، نظارت بر توزیع منابع هزینه های دولتی دقیق تر و روزآمدتر و امکان مدیریت مطلوب تر منابع فراهم خواهد شد و منابع به صورت شفاف تر و به دور از فساد تخصیص خواهد یافت.

در کنار آن ایفای مسئولیت مغفول مانده خزانه داری یعنی مدیریت نقدینگی در کل کشور نیز امکان پذیر می شود.

بنا به گفته آنها، طرح خزانه داری الکترونیک، بودجه را شفاف تر و اطلاعات این بخش را به روز می کند و این به هنگام بودن در تنظیم و نظارت بر بودجه نقش مهمی دارد.

همچنین متولیان امر می گویند: دولت در اجرای این طرح در تلاش است تا زمینه شفافیت بیشتر در دریافت ها و پرداخت های دولتی و دستگاه های عمومی را فراهم سازد.

در راستای اجرای طرح خزانه داری الکترونیک دولت حقوق تمامی کارمندان را هم از خزانه پرداخت می کند و تمامی پرداختی های دولت به کارمندان در قالب ضوابط خزانه انجام می شود.

معاون نظارت مالی اداره کل امور اقتصادی و دارایی و رییس خزانه معین استان یزد، خزانه داری الکترونیک را از سیاست های راهبردی وزارت اقتصاد برشمرد و گفت: ارتقای اثربخشی، بهره وری و ایجاد انسجام و هماهنگی با کلیه فرآیندهای سیستم های مستقر در خزانه کل کشور از اهداف اجرای این طرح می باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز پنجشنبه روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد، سعید نورایمانی ،اجرای این طرح را یک فرآیند در بخش های مختلف مالی ( پنجره واحد) عنوان کرد و افزود: این فرآیند در حوزه اجرای بودجه نیز می بایست توسط سازمان برنامه و بودجه اجرایی شود.

رییس خزانه معین استان یزد، کاهش حساب های دولتی را از اهداف این بخش برشمرد و گفت: در این راستا به منظور ساماندهی حساب های بانکی، تعداد حساب های دستگاه های دولتی استان یزد از سه هزار و 300 حساب به 600 مورد کاهش یافت و در بانک مرکزی متمرکز شد.

وی با بیان اینکه تمامی دریافتی ها و پرداختی های دستگاه ها به طور متمرکز از طریق بانک مرکزی انجام می شود، افزود: طبق قانون تمام حساب های دولتی باید بسته و به بانک مرکزی منتقل شود.

وی یادآور شد: در حوزه وصول درآمد و دریافت نقدینگی، باید یک حساب واحد درآمدی افتتاح و کلیه درآمدهای وصولی از طریق تعریف شناسه پرداخت ( به جای حساب رابط درآمدی ) صورت گیرد.

نورایمانی یادآور شد: در حوزه بدهی و تعهدات پرداختی باید همه بدهی های دولت شناسایی و آثار مثبت یا منفی در حوزه فعالیت های مالی مشخص شود.

وی گفت: در این بخش سامانه سماد راه اندازی شد و دستگاه های اجرایی استان به این سستم متصل شدند و تمامی بدهی ها و مطالبات دولت به صورت آنلاین در اختیار مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت اقتصاد قرار می گیرد تا برنامه ریزان اقتصادی بتوانند نسبت به ساماندهی مطالبات بدهی ها اقدامات لازم را انجام دهند.

این مسئول اظهارداشت: در حوزه مدیریت اوراق بهادر ( اوراق مشارکت، اسناد خزانه اسلامی، صکوک اجاره و اوراق تهاتر) باید امکانی فراهم شود که از این ابزار در تامین نقدینگی کوتاه مدت، بلندمدت و تاخیر در پرداخت دولت با اتکا به بازار سرمایه امکان پذیر باشد.

وی با اشاره به وصول 100 درصد اسناد خزانه اسلامی استان یزد در سه سال اخیر و در دولت دوازدهم اظهارداشت: در این بخش موفقیت های خوبی کسب شده است.

به گفته نورایمانی در سال جاری از مجموع اعتبار عمرانی استان از چهار هزار و 141 میلیارد ریال تاکنون 108 میلیارد ریال به صورت نقد و یک هزار و 743 میلیارد ریال به صورت اسناد خزانه تخصیص یافته است.

معاون نظارت مالی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد افزود: اعتبار جاری استان 2 هزار و 710 میلیون ریال و در مجموع دولت دوازدهم بیش از هفت هزار میلیارد ریال است .

وی اظهار داشت: با توجه به اطلاعات به دست آمده از آمار اعتبار جاری استان مشخص شد که در سال 1396 نسبت به سال 1395 با کاهش چشمگیر 57 درصد اعتبار جاری مواجه بودیم که این کاهش ناشی از کاهش دستگاه های استانی و اضافه شدن اعتبار آنها به اعتبارات ملی است.

وی ادامه داد: این دستگاه ها شامل آموزش و پرورش، دانشگاه ها، فنی و حرفه ای، ثبت احوال، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای است.

وی گفت: در سال 1395 پرداخت حقوق و سایر هزینه ای به 32 دستگاه انجام شد درحالی که در سال 1398 این تعداد به 24 دستگاه اجرایی کاهش یافت.

این مسوول خاطرنشان کرد: اعتبار جاری سال 1397 نسبت به سال 1396 با رشد 11 درصد و اعتبار هزینه ای سال 1398 نسبت به سال 1397، 14 درصد رشد داشت.

به گفته وی البته این نکته حائز اهمیت است که اعتبار سال 1398 براساس اعتبار مصوب آن اتخاذ شده است و تخصیص10 ماهه 98 مبلغ 2 هزار و 249 میلیون ریال است .

وی از الکترونیک شدن پرداخت اعتبار جاری و هزینه ای خبر داد و گفت: صدور چک از این چرخه پرداخت حذف شد و تمامی دستگاه های اجرایی به سیستم حواله الکترونیک بانک مرکزی متصل شدند و پرداخت ها بابت حقوق و سایر هزینه ها به صورت آنی در قالب حواله الکترونیک انجام می پذیرد.

وی گفت: همچنین به منظور یکپارچه سازی و شفاف سازی عملیات مالی دولت، تمامی حساب های دستگاه های اجرایی و خزانه معین استان از بانک های مختلف به بانک مرکزی انتقال یافت و از این طریق نظارت خزانه داری کل کشور را بر نحوه پرداخت خزانه معین استان ها و نحوه خرج کرد دستگاه های اجرایی دقیق تر خواهد کرد.

وی یادآور شد: با ایجاد بستر حواله الکترونیک از طرفی تصمیم گیری در مورد چگونگی توزیع اعتبار و از طرفی دیگر ارتباط خزانه معین استان ها با خزانه کل کشور را سریع تر و کارآمدتر کرده است.

وی میزان درآمد مصوب استان در سال جاری را 23 هزار و 349 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: در 9 ماهه امسال 18 هزار و 241 میلیارد ریال وصول شد که این رقم چهار درصد نسبت به مصوب و 86 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش دارد.

وی گفت: میزان درآمدهای مصوب مالیاتی در سال جاری 19 هزار و 281 میلیارد ریال است که 17 هزار و 558 میلیارد ریال آن در 10 ماهه اول سال وصول شد که این میزان 21 درصد نسبت به مصوب و 86 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

رییس خزانه معین استان یزد گفت: در سال جاری 2 هزار و 264 ملک دولتی ثبت و 240 سند مالک اموال غیرمنقول تک برگی صادر شد که این رقم از سال 92 تاکنون در مجموع هزار و 200 سند تک برگی است.

وی از بازسازی ناوگان حمل و نقل دستگاه های دولتی خبر داد و گفت: هم اینک 2 هزار و 229 دستگاه خودرو دولتی در استان یزد موجود است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خزانه داری - شفاف سازی - سازی - الکترونیک - دولت - مالی - خزانه - دولت یازدهم و دوازدهم - شفاف - هزینه - انقلاب اسلامی - پرداخت - هوشمند - عملیات - پرداخت حقوق - دولت یازدهم - هوشمند سازی - انضباط مالی - هوشمندسازی - الکترونیکی - کاهش هزینه - صرفه جویی - کاهش - هایی - کارکنان - اسلامی - دستگاه - انقلاب - فرآیند - یازدهم

آخرین اخبار سرویس:
اعلام وضعیت عادی در کشور چه زمانی است؟

بهره مندی 2008 خانوار از خدمت بیمه های اجتماعی در هرمزگان

اطلاعیه شرکت گاز کهگیلویه و بویراحمد در خصوص محاسبه گاز بها در شرایط کنونی

شغل هایی که به دلیل شیوع ویروس #کرونا اجازه فعالیت ندارند

صبا تامین 20 فروردین عرضه می شود

تسریع در قطع زنجیره انتقال کرونا

پویش ملی مکان محور ضد کرونا آغاز شد

«هلدینگ صبا تامین» بورسی می شود/ پایبند به تعهداتم هستم

یارانه فروردین 99 چهارشنبه واریز می شود

کرونا در کمین است

کاهش بهای جهانی نفت در پی تعلیق نشست اوپک پلاس

پنل های PVC مقاوم در برابر پرتو فرابنفش تولید و روانه بازار شدند

تقویم ممنوعیت صید در آب های هرمزگان در سال 99 اعلام شد

ادامه ریزش بورس های جهان

پیشنهاد مهم درباره یارانه ها/ یارانه شش ماه، یک جا پرداخت می شود؟

صدور 44 موافقت اصولی برای طرح های گردشگری ایلام در سال 98

با شیوع کرونا چند نفر در سامانه صندوق بیمه بیکاری ثبت نام کردند؟

جدول/ نرخ سکه و طلا در 18 فروردین

حمایت انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران از اعضای خود پس از شیوع کرونا

ادامه ریزش بورس های جهان

پیش بینی برداشت بیش از 800 هزار تن گندم از مزارع آذربایجان شرقی

مواجهه کشورها با بحران همه گیری ویروس کرونا

ممنوعیت ورود کارگران فصلی استان های دیگر در محمودآباد

زنان کم درآمد و جوانان؛ بیشترین طعمه های اقتصادی کرونا

تغییر شرایط بازار خودرو با ورود کرونا به ایران

تاکید بانک مرکزی بر استرداد مبالغ اقساط تسهیلات قرض الحسنه

اجرای آبیاری نوین در بیش از چهار هزار هکتار اراضی کشاورزی یزد

زمان واریز یارانه نقدی فروردین 99 اعلام شد

انعقاد تفاهم نامه خرید 12 میلیون ماسک

سازمان بهداشت جهانی برای خروج از قرنطینه هیچ زمان بندی ندارد/ عادی نشان دادن شرایط برای مردم بحران زا است/ 2 بار تست کرونا داده ام

فضای نامناسب کسب و کار؛ از موانع اصلی جهش تولید

بورس دوشنبه را چگونه آغاز کرد؟

زمان واریز یارانه نقدی فروردین 99 اعلام شد

2 هزارو 356 نفر در زنجان متقاضی استفاده از بیمه بیکاری شدند

کشورهای مختلف برای مقابله با بحران اقتصادی کرونا چه کردند؟

بیت کوین آماده ورود به کانال جدید می شود

قیمت طلا 18 فروردین 99/ قیمت هر انس طلا اعلام شد

کرونا رکورد 20 ساله خرید اسلحه را در آمریکا شکست

اجرای طرح خرید اعتباری

تصویب آیین نامه اجرایی واگذاری بنگاه های دولتی

شلوغی شهر ها در روز های کرونایی نیازمند تدبیر

کاهش مصرف کله پاچه و دل و جگر دام

آخرین آمار جهانی کرونا/ ابتلای بیش از 1274000 نفر در دنیا

کرونا 4 میلیارد به هتلداران استان مرکزی خسارت زد/30 درصد شاغلان تعدیل شدند

میانگین حقوق بازنشستگان 4 میلیون تومان شد /اینفوگرافیک

زمین های دولتی برای ساخت مسکن ملی آزاد نشد

پیش بینی رشد تقاضای خرید مسکن در مراکز استان ها و سایر شهرها

رشد سهام آسیا علی رغم سقوط قیمت نفت

زمان واریز یارانه نقدی فروردین 99 اعلام شد

2900 خانوار کم درآمد در ایلام شناسایی شدند

ورود سیاستمداران به فضای بهداشتی، یعنی افزایش عوامل بیماری زا

خیریه مشکوک و ادعای عجیب تهیه اقلام بهداشتی در یک شب! +فیلم

60 بازدید میدانی از واحد های تولیدی / 94 هزار و 366 فقره پرونده معوق تعیین تکلیف شده است

اولین یارانه سال 99 کِی واریز می شود؟

پیش بینی برداشت بیش از 800 هزار تن گندم از مزارع آذربایجان شرقی

گزارش میدانی|سایه سنگین گرانی بر بازار میوه / قیمت نجومی «سیب زمینی، پیاز و گوجه فرنگی» در کردستان

کاهش یا افزایش قیمت خودرو

4 پاساژ در گنبدکاووس برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا پلمب شد

ایجاد 15 هزار فرصت شغلی در استان مرکزی

شریعتمداری: افراد بدون درآمد کارت اعتباری خرید 2 میلیون تومانی می گیرند

سهم من یک لامپ، ریسه یا یک پرچم رنگی

اختصاص 500 میلیون تومان برای تأمین تجهیزات درمانی زیرکوه

تعداد مبتلایان روزانه کرونا در کرمانشاه رکورد شکست/ افزایش موج حضور مردم در کوچه و خیابان ها

صبا تامین 20 فروردین عرضه می شود

جزییات مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

برنامه ریزی جهت اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در اتوبوس های پایتخت

میانگین حقوق بازنشستگان 4 میلیون تومان شد /اینفوگرافیک

بهره برداری از 2700 میلیارد ریال سرمایه گذاری صنعتی و معدنی در کرمانشاه

خسارت 600 میلیون تومانی شیوع کرونا به اتوبوسرانی بیرجند

تاکید بانک مرکزی بر استرداد مبالغ اقساط تسهیلات قرض الحسنه

بحران مواد غذایی در پیش رو است؟

نیازمند بسته دوم حمایتی از سوی دولت هستیم

قیمت طلا،دلار،سکه و انواع ارز امروز 99/01/18

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز دوشنبه 17 فروردین 99 | قیمت دلار 16 هزار و 400 تومان

آخرین نرخ سکه ، طلا و دلار در بازار + جدول/ 18 فروردین 99

شرایط کشور چه زمانی عادی می شود؟

2 هزار و 937 خانوار ایلامی بسته های حمایتی دریافت می کنند

20 بنای تاریخی قزوین مرمت شدند

اجرای آبیاری نوین در بیش از چهار هزار هکتار اراضی کشاورزی یزد

ظرفیتهای استان مرکزی برای تحقق شعار جهش تولید

تخلیه 1.5 میلیون تن کالای اساسی در بنادر از ابتدای فروردین تاکنون |

زمین های دولتی برای ساخت مسکن ملی آزاد نشد

اعلام نرخ رسمی 47 ارز (99/01/18)

تولید روزانه 250 هزار ماسک توسط دانش بنیان ها

گران ترین آپارتمان های تهران چند؟ + جدول

بازدید از موقعیت عملیاتی استقرار دکل های حفاری

پنجره واحد راهگشای استعلامات اکتشافی

پتروشیمی ها نقش خود را در بحران کرونا به خوبی ایفا کردند

70 درصد ترافیک شهری کرمانشاه افزایش یافته است

بیکار شدگان صنعت گردشگری زنجان در اثر کرونا، شناسایی می شوند

20 بنای تاریخی قزوین مرمت شدند

افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در جمهوری آذربایجان به 584 نفر

مظنه هیوندا دست دوم +جدول

خبر خوش نوبخت برای بازنشستگان تامین اجتماعی

خیریه مشکوک و ادعای عجیب تهیه یک شبه اقلام بهداشتی +فیلم

کرونا 4 میلیارد به هتلداران استان مرکزی خسارت زد/30 درصد شاغلان تعدیل شدند

کرونا را با هیچ یک از بحرانهای قبلی دنیا مقایسه نکنید

عرضه چریش گلستان در بازار خراسان شمالی

صنعت نفت نقش خود را در مدیریت بحران ویروس کرونا به خوبی ایفا کرد

300 هزار بلیت کنسل شده قطار چقدر اعتبار گرفت؟

شفاف سازی و انضباط در نظام مالی یزد

شفاف سازی و انضباط در نظام مالی یزد