مطالب مرتبط:
شفاف سازی و انضباط در نظام مالی یزد 
همتی: ارتباط تحریم ناپذیری با نظام مالی دنیا و خارج از FATF برقرار کرده ایم
تاکید مسئولان بر شفاف سازی اخبار کرونا
ارتباط تحریم ناپذیری با نظام مالی دنیا و خارج از چارچوب FATF برقرار کرده ایم
تصویب 11 تبصره و شفاف سازی هزینه ها در بودجه سال 99 شهرداری تبریز
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 اسفند 1398 ساعت 19:452020-02-27اقتصادي

شفاف سازی و انضباط در نظام مالی یزد


- کاهش هزینه ها، دقت نظر و سرعت در انجام عملیات مالی، کاهش فرآیند دریافت و پرداخت، شفاف سازی، هوشمندسازی و انضباط مالی از اهداف اجرای طرح خزانه داری الکترونیک است.

همچنین صرفه جویی در هزینه های عمومی با تاکید بر تحول اساسی در ساختار سنتی خزانه داری، منطقی سازی اندازه دولت، حذف دستگاه های موازی و غیر ضرور و هزینه های زائد برای پرداخت حقوق کارکنان دولت، شفاف سازی اقتصاد و جلوگیری از اقدامات، فعالیت ها و زمینه های فسادزا در حوزه های مالی از جمله سیاست هایی است که با اجرای خزانه داری الکترونیک دنبال می شود.

طرح یاد شده یکی از مهمترین و اثرگذارترین طرح دولت یازدهم و دوازدهم در بحث انضباط، شفاف سازی و هوشمند سازی عملیات مالی در طول پس از انقلاب اسلامی است.

در راستای خزانه داری الکترونیکی و لزوم طرح تمرکز حساب های دولتی نزد بانک مرکزی، ساز وکارهایی برای دولت فراهم شده است تا به صورت آنلاین حساب های خود را در تمامی بانک ها مدیریت کند.

امکانی که با توجه به پراکندگی حساب ها تاکنون برای دولت فراهم نبود و استفاده بهینه از منابع دولتی را با مشکل مواجه می کرد.

شفاف سازی، کاهش چشمگیر دسته چک های صادره، جلوگیری از خلق پول ناشی از رسوب حساب های دولتی در بانک های مختلف و ساماندهی و تضمین پرداخت های سریع و مطمئن حقوق کارکنان دولت از مزیت های این تدبیر عملیاتی در وزارتخانه و سازمان ها در سطح ملی و استانی است.

طرح شفاف سازی منابع دولتی در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی یکی از دیگر برنامه هایی است که از طریق استقرار خزانه داری الکترونیک و از طریق تمرکز حساب های دولتی در بانک مرکزی عملیاتی می شود.

انتقال حساب های دولتی به بانک مرکزی یکی از اصلی ترین طرح های اقتصادی کشور برای شفاف سازی منابع و مصارف دولتی و در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی است.

صاحب نظران امر معتقدند، با اجرای خزانه داری الکترونیک، نظارت بر توزیع منابع هزینه های دولتی دقیق تر و روزآمدتر و امکان مدیریت مطلوب تر منابع فراهم خواهد شد و منابع به صورت شفاف تر و به دور از فساد تخصیص خواهد یافت.

در کنار آن ایفای مسئولیت مغفول مانده خزانه داری یعنی مدیریت نقدینگی در کل کشور نیز امکان پذیر می شود.

بنا به گفته آنها، طرح خزانه داری الکترونیک، بودجه را شفاف تر و اطلاعات این بخش را به روز می کند و این به هنگام بودن در تنظیم و نظارت بر بودجه نقش مهمی دارد.

همچنین متولیان امر می گویند: دولت در اجرای این طرح در تلاش است تا زمینه شفافیت بیشتر در دریافت ها و پرداخت های دولتی و دستگاه های عمومی را فراهم سازد.

در راستای اجرای طرح خزانه داری الکترونیک دولت حقوق تمامی کارمندان را هم از خزانه پرداخت می کند و تمامی پرداختی های دولت به کارمندان در قالب ضوابط خزانه انجام می شود.

معاون نظارت مالی اداره کل امور اقتصادی و دارایی و رییس خزانه معین استان یزد، خزانه داری الکترونیک را از سیاست های راهبردی وزارت اقتصاد برشمرد و گفت: ارتقای اثربخشی، بهره وری و ایجاد انسجام و هماهنگی با کلیه فرآیندهای سیستم های مستقر در خزانه کل کشور از اهداف اجرای این طرح می باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز پنجشنبه روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد، سعید نورایمانی ،اجرای این طرح را یک فرآیند در بخش های مختلف مالی ( پنجره واحد) عنوان کرد و افزود: این فرآیند در حوزه اجرای بودجه نیز می بایست توسط سازمان برنامه و بودجه اجرایی شود.

رییس خزانه معین استان یزد، کاهش حساب های دولتی را از اهداف این بخش برشمرد و گفت: در این راستا به منظور ساماندهی حساب های بانکی، تعداد حساب های دستگاه های دولتی استان یزد از سه هزار و 300 حساب به 600 مورد کاهش یافت و در بانک مرکزی متمرکز شد.

وی با بیان اینکه تمامی دریافتی ها و پرداختی های دستگاه ها به طور متمرکز از طریق بانک مرکزی انجام می شود، افزود: طبق قانون تمام حساب های دولتی باید بسته و به بانک مرکزی منتقل شود.

وی یادآور شد: در حوزه وصول درآمد و دریافت نقدینگی، باید یک حساب واحد درآمدی افتتاح و کلیه درآمدهای وصولی از طریق تعریف شناسه پرداخت ( به جای حساب رابط درآمدی ) صورت گیرد.

نورایمانی یادآور شد: در حوزه بدهی و تعهدات پرداختی باید همه بدهی های دولت شناسایی و آثار مثبت یا منفی در حوزه فعالیت های مالی مشخص شود.

وی گفت: در این بخش سامانه سماد راه اندازی شد و دستگاه های اجرایی استان به این سستم متصل شدند و تمامی بدهی ها و مطالبات دولت به صورت آنلاین در اختیار مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت اقتصاد قرار می گیرد تا برنامه ریزان اقتصادی بتوانند نسبت به ساماندهی مطالبات بدهی ها اقدامات لازم را انجام دهند.

این مسئول اظهارداشت: در حوزه مدیریت اوراق بهادر ( اوراق مشارکت، اسناد خزانه اسلامی، صکوک اجاره و اوراق تهاتر) باید امکانی فراهم شود که از این ابزار در تامین نقدینگی کوتاه مدت، بلندمدت و تاخیر در پرداخت دولت با اتکا به بازار سرمایه امکان پذیر باشد.

وی با اشاره به وصول 100 درصد اسناد خزانه اسلامی استان یزد در سه سال اخیر و در دولت دوازدهم اظهارداشت: در این بخش موفقیت های خوبی کسب شده است.

به گفته نورایمانی در سال جاری از مجموع اعتبار عمرانی استان از چهار هزار و 141 میلیارد ریال تاکنون 108 میلیارد ریال به صورت نقد و یک هزار و 743 میلیارد ریال به صورت اسناد خزانه تخصیص یافته است.

معاون نظارت مالی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد افزود: اعتبار جاری استان 2 هزار و 710 میلیون ریال و در مجموع دولت دوازدهم بیش از هفت هزار میلیارد ریال است .

وی اظهار داشت: با توجه به اطلاعات به دست آمده از آمار اعتبار جاری استان مشخص شد که در سال 1396 نسبت به سال 1395 با کاهش چشمگیر 57 درصد اعتبار جاری مواجه بودیم که این کاهش ناشی از کاهش دستگاه های استانی و اضافه شدن اعتبار آنها به اعتبارات ملی است.

وی ادامه داد: این دستگاه ها شامل آموزش و پرورش، دانشگاه ها، فنی و حرفه ای، ثبت احوال، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای است.

وی گفت: در سال 1395 پرداخت حقوق و سایر هزینه ای به 32 دستگاه انجام شد درحالی که در سال 1398 این تعداد به 24 دستگاه اجرایی کاهش یافت.

این مسوول خاطرنشان کرد: اعتبار جاری سال 1397 نسبت به سال 1396 با رشد 11 درصد و اعتبار هزینه ای سال 1398 نسبت به سال 1397، 14 درصد رشد داشت.

به گفته وی البته این نکته حائز اهمیت است که اعتبار سال 1398 براساس اعتبار مصوب آن اتخاذ شده است و تخصیص10 ماهه 98 مبلغ 2 هزار و 249 میلیون ریال است .

وی از الکترونیک شدن پرداخت اعتبار جاری و هزینه ای خبر داد و گفت: صدور چک از این چرخه پرداخت حذف شد و تمامی دستگاه های اجرایی به سیستم حواله الکترونیک بانک مرکزی متصل شدند و پرداخت ها بابت حقوق و سایر هزینه ها به صورت آنی در قالب حواله الکترونیک انجام می پذیرد.

وی گفت: همچنین به منظور یکپارچه سازی و شفاف سازی عملیات مالی دولت، تمامی حساب های دستگاه های اجرایی و خزانه معین استان از بانک های مختلف به بانک مرکزی انتقال یافت و از این طریق نظارت خزانه داری کل کشور را بر نحوه پرداخت خزانه معین استان ها و نحوه خرج کرد دستگاه های اجرایی دقیق تر خواهد کرد.

وی یادآور شد: با ایجاد بستر حواله الکترونیک از طرفی تصمیم گیری در مورد چگونگی توزیع اعتبار و از طرفی دیگر ارتباط خزانه معین استان ها با خزانه کل کشور را سریع تر و کارآمدتر کرده است.

وی میزان درآمد مصوب استان در سال جاری را 23 هزار و 349 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: در 9 ماهه امسال 18 هزار و 241 میلیارد ریال وصول شد که این رقم چهار درصد نسبت به مصوب و 86 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش دارد.

وی گفت: میزان درآمدهای مصوب مالیاتی در سال جاری 19 هزار و 281 میلیارد ریال است که 17 هزار و 558 میلیارد ریال آن در 10 ماهه اول سال وصول شد که این میزان 21 درصد نسبت به مصوب و 86 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

رییس خزانه معین استان یزد گفت: در سال جاری 2 هزار و 264 ملک دولتی ثبت و 240 سند مالک اموال غیرمنقول تک برگی صادر شد که این رقم از سال 92 تاکنون در مجموع هزار و 200 سند تک برگی است.

وی از بازسازی ناوگان حمل و نقل دستگاه های دولتی خبر داد و گفت: هم اینک 2 هزار و 229 دستگاه خودرو دولتی در استان یزد موجود است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خزانه داری - شفاف سازی - سازی - الکترونیک - دولت - مالی - خزانه - دولت یازدهم و دوازدهم - شفاف - هزینه - انقلاب اسلامی - پرداخت - هوشمند - عملیات - پرداخت حقوق - دولت یازدهم - هوشمند سازی - انضباط مالی - هوشمندسازی - الکترونیکی - کاهش هزینه - صرفه جویی - کاهش - هایی - کارکنان - اسلامی - دستگاه - انقلاب - فرآیند - یازدهم

آخرین اخبار سرویس:
اختصاص 86 میلیون تومان بابت پیشگیری از کرونا در خراسان جنوبی

توزیع رایگان 164 هزار ماسک در مراکز بهداشتی و درمانی فارس

نیکوکاران طرقبه شاندیز 3.5 میلیارد ریال برای درمان کرونا کمک کردند

بارندگی 90 میلیارد ریال به راه های شرق گلستان خسارت زد

اعطای تسهیلات به بیش از 10 هزار متقاضی نوسازی

تیک آف بورس در هفته اول فعالیت/ صعود یا احتیاط؛ استراتژی هفته دوم؟

منتظر ارزان شدن خودرو نباشید

تعداد مبتلایان به کرونا در لرستان به 782 نفر رسید فوت 64 نفر

عرضه بیش از یک میلیون و دویست هزار چراغ خودرو به بازار توسط کروز

قرض 5700 میلیاردی یارانه تسویه نشد

«اعمال مداخلات جدی تر 2 هفته ای» در راه است؟

کرونا صادرات سیگار را کاهش داد؟

افزایش حجم تجارت خارجی گمرکات استان گیلان با حوزه اتحادیه اقتصادی اوراسیا

فعالیت ماست بندی های سنتی و بدون مجوز ممنوع

چه بر سر دلار آمد؟

کرونا سفرهای هوایی خراسان شمالی را کاهش داد

«اعمال مداخلات جدی تر 2 هفته ای» تضمین کننده ریشه کنی زودتر کروناست

پیشنهاد نایب رییس اتاق اصناف شهرستان خمینی شهر روی میز وزیر صمت

قیمت خودرو در بازار آزاد امروز 14 فروردین 99

فعالیت ماست بندی های سنتی و بدون مجوز ممنوع

واکنش بانک ها به پیامدهای کرونا

ریشه کنی کرونا در گرو تشدید مداخلات/ دو هفته قرنطینه کامل

تغییری در هزینه برق مصرفی خانوارها ایجاد نشده است

وضعیت «کرونا» در کرمانشاه تحت کنترل است

آغاز توزیع رایگان بیست هزار محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح در کیش

نحوه فعالیت و ساعت کاری بانک آینده از 16 تا 21 فروردین ماه 1399

تاخیر در زمان انجام معاملات بورس، دروغ 13 بود

رشد اعطای تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان

جهرم با افزایش تولید ماسک و مواد ضد عفونی به مقابله با کرونا آمد

حمایت های بخش خصوصی تا مهار کرونا ادامه دارد

مسقط از افزایش تولید نفت حمایت نمی کند

آغاز آبگیری سدها در خوزستان

بارندگی 90 میلیارد ریال به راههای شرق گلستان خسارت زد

حجم آب سد یامچی نیر به پنج میلیون مترمکعب رسید

میزان غرامت ایام بیماری کارگران چگونه محاسبه می شود؟

تولید و توزیع روزانه 200 هزار ماسک در مناطق محروم توسط بنیاد برکت

چه بر سر دلار آمد؟

پولدارترین افراد دنیا به تفکیک کشور

کدام نوع ورشکستگی جرم محسوب می شود؟

‍ کلیه راه های فرعی به شهرها بسته است/ کاهش 63 درصدی ترددهای جاده ای

جهش معاملات مسکن بعد از گرانی بنزین

هفتگی از میادین میوه و تره بار خرید کنید

کاهش 38 درصدی تردد در محورهای برون شهری

سرمایه گذاری استانی ایدرو با امکان سنجی اقتصادی و همکاری بین بخشی

دورنمای توسعه زیرساخت های حمل ونقل در سال 99

کمربند ایمنی خودرو چطور کار می کند؟

جلسته ستاد اقتصادی دولت

فیلم | تدابیر دولت در حمایت از کسبه

کارآفرین پیشکسوت خراسان رضوی درگذشت

محدودیت های تردد در استان اصفهان تا بیستم فروردین ادامه دارد

تصمیمات درباره راه اندازی کسب وکارها 17 فروردین اعلام می شود

چه بر سر دلار آمد؟

کاهش 85 درصدی مصرف بنزین در 13 فروردین

12 هزار واحد صنفی در استان بوشهر بازرسی و نظارت شد

ریشه کنی کرونا در گرو تشدید مداخلات است/ دو هفته قرنطینه کامل

شخم 80 درصدی شالیزارهای لنگرود / تجهیز 60 درصد از اراضی شالیزاری

تاخیر در زمان انجام معاملات بورس، دروغ 13 بود

کنترل پروژه های بازآفرینی شهری توسط سازمان برنامه و بودجه

اولین محموله گاز طبیعی مایع قطر به شرکت چینی ای ان ان تحویل شد

مصرف بنزین در استان اصفهان 54 درصد کاهش یافت

آغاز فعالیت واحدهای تولیدی استان مرکزی از شنبه با رعایت پروتکل های بهداشتی

تصویب کمک 500 هزار دلاری صندوق اوپک به ایران برای خرید تجهیزات بیمارستانیِ مقابله با کرونا

تاخیر در زمان انجام معاملات بورس، دروغ 13 بود

دستفروشان و کارگران روزمزد مازندران بسته معیشتی می گیرند

آمار مبتلایان «کووید-19» به 50 هزار و 468 تن و جان باختگان به 3160 تن رسید/ کشف 2875 مورد جدید و بهبود 16711

افتتاح واحد تولید کننده ماسک در شهرک صنعتی بیدک

«اعمال مداخلات جدی تر 2 هفته ای» برای کرونا در راه است؟

فروردین امسال 347 میلی متر باران در همدان بارید

مذاکره صندوق بین المللی پول با مقامات ایران برای اعطای وام

اختصاص 86 میلیون تومان بابت پیشگیری از کرونا در خراسان جنوبی

گزارش تصویری از سیزده بدر 99 در بندرعباس

تفویض اختیار تدوین مقررات ملی ساختمان به معاونت مسکن و ساختمان

افزایش صادرات آذربایجان شرقی علی رغم تحریم ها و مشکلات ناشی از کرونا

کمترین و بیشترین بارش ها متعلق به کدام مناطق کشور است؟

توزیع رایگان 164 هزار ماسک در مراکز بهداشتی و درمانی فارس

نیکوکاران طرقبه شاندیز 3.5 میلیارد ریال برای درمان کرونا کمک کردند

بیش از 1900 پرونده تخلف واحد های صنفی در هرمزگان ثبت شد

شخم بیش از 70 درصد شالیزار های گیلان

تصویب کمک 500 هزار دلاری صندوق اوپک به ایران برای خرید تجهیزات بیمارستانیِ مقابله با کرونا

سکوت بازار بزرگ تهران در سایه کرونا ویرووس

نمایشگاه های مجازی روزنه ی نجات صنایع دستی از بحران کرونا

کرونا ؛ نیمه پر لیوان در 14 نکته

آب گیری زودهنگام مخازن سدهای خوزستان آغاز شد

قدردانی ویژه استاندار هرمزگان از تمامی نهادها و دستگاه ها برای مقابله با کرونا

هزینه استخراج نفت از فروش آن بیشتر شد؟

رونمایی سامانه «عرضه الکترونیک ملزومات بهداشتی» با حضور استاندار گلستان

علی ابک تلاشگران جاده

کارآفرین پیشکسوت خراسان رضوی درگذشت

مصرف آب در بعضی از مناطق کشور نسبت به پارسال 40 درصد افزایش یافته است

کاهش 77 درصدی تردد در استان سمنان

آب گیری زودهنگام مخازن سدهای خوزستان آغاز شد

ظرفیت بالای بخش کشاورزی برای جهش تولید

رفع تعرض از 580693 مترمربع اراضی ملی در تعطیلات نوروز 99

توزیع 100 هزار بسته لوازم بهداشتی در مناطق محروم کشور توسط بنیاد برکت

با ساخت و سازهای ساحلی غیرمجاز هرمزگان مقابله می کنیم/ظرفیت اسمی بندر شهیدرجایی افزایش می یابد

موانع و مشکلات در راه توسعه صنعت گردشگری

تردد در جاده های زنجان 78 درصد کاهش دارد

همه چیز در مورد حقوق کارگران در سال 99

کاهش 79 درصدی پرونده های مسن در دادگستری چهارمحال و بختیاری

تاخیر در زمان انجام معاملات بورس از روز شنبه، دروغ 13 بود

شفاف سازی و انضباط در نظام مالی یزد

شفاف سازی و انضباط در نظام مالی یزد