مطالب مرتبط:
نگاهی به زندگی نخستین بانوی غواص آذربایجان غربی
نگاهی به زندگی نخستین بانوی غواص آذربایجان غربی
سه کلاهبردار فضای مجازی آذربایجان غربی دستگیر شدند
صحت و سقم افت تحصیلی در مدارس روستایی آذربایجان غربی بررسی شود
هفتمین شورای آموزش و پرورش آذربایجان غربی در ارومیه
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 بهمن 1398 ساعت 12:552020-01-26بين الملل

نگاهی به زندگی نخستین بانوی غواص آذربایجان غربی


- این بانوی بااراده دارای مدرک درجه 2 غواصی بوده و در 17 سالگی مدرک درجه یک غواصی خود را دریافت و شناکردن در عمق 60 متری دریا را تجربه کرده است.

وی با روی آوری به غواصی در آب های آزاد از جمله خلیج فارس، دریاچه وان در ترکیه و سدهای آذربایجان غربی سنت شکن بوده و در آرزوی پی بردن به راز اعماق دریاها و اقیانوس هاست.

ایرنا: خودتان را کمی بیشتر به مخاطبان معرفی کنید من متولد سال 1377 در شهرستان مهاباد هستم و به سبب اینکه مادرم مهتاب محی پور مربی شنا بود از همان دوران کودکی شناکردن در آب را تجربه کردم و به این رشته علاقه مند شدم.

در دوران دانش آموزی در قالب تیم شنای مهاباد به مسابقات استانی و کشوری اعزام می شدم و ضمن کسب عنوان قهرمانی استان در سال 1386 در مسابقات دانش آموزی نایب قهرمان کشور شدم.

در سن 16 سالگی موفق به کسب مدرک نجات غریق شدم و در 17 سالگی مدرک ستاره یک غواصی را از کیش گرفتم و سپس مدرک ستاره (درجه) 2 غواصی را در کشور ترکیه کسب کردم و به زودی برای کسب ستاره سه غواصی نیز به کیش اعزام می شوم.

دارای مدرک کارشناسی زبان انگلیسی هستم و به عنوان مربی زبان در آموزشگاه های مهاباد فعالیت می کنم و رشته شنا و غواصی را به عنوان یک رشته ورزشی و از روی علاقه شخصی تمرین می کنم.

ایرنا: مهمترین انگیزه شما از غواصی و سفر به اعماق دریا چیست؟ اعماق دریا دنیای ناشناخته و پر رمز و رازی است و برای یک غواص دیدن رازهای ناشناخته اعماق دریا بسیار لذت بخش و دارای هیجان است؛ این امر انگیزه بسیار خوبی برای تداوم فعالیت من در این رشته سنگین به شمار می رود.

بسترها برای ورود بانوان به غواصی فراهم شده و آموزش ها توسط مربیان زن انجام می شود هم اکنون بسترها برای ورود بانوان در این رشته نیز فراهم شده و آموزش ها توسط مربیان خانم انجام می شود که این امر می تواند امیدها را برای ورود بیشتر بانوان به غواصی بیشتر کند.

چهار سال قبل که توانستم برای نخستین بار ستاره یک غواصی را دریافت کنم، نخستین بانوی آذربایجان غربی بودم که به این موفقیت دست پیدا کرد؛ اگرچه چند سال قبل از بنده نیز یک بانوی دیگر در استان مدرک غواصی دریافت کرده بود اما مدتی قبل به علت بیماری فوت کرد.

سال گذشته چند نفر از بانوان در شهرهای بوکان و پیرانشهر نیز موفق به دریافت ستاره یک غواصی شده بود که این امر مایه خوشحالی است.

غواصی از جمله رشته های ورزشی است که فرد باید دارای ویژگی های خاصی جسمانی و روحی نیز باشد و ضمن نداشتن بیماری خاص، بافت بدنی مناسب، دندان سالم و .

داشته باشد.

فعالیت در این رشته هزینه زیادی دارد به همین خاطر تعداد کمی از ورزشکاران به این رشته روی می آورند.

ایرنا: زیباترین خاطره خودتان را هنگام غواصی را بیان کنید؟ غواصی از جمله ورزش هایی است که نمی توان به تنهایی آن را انجام داد و باید حداقل 2 نفر و یا بیشتر با هم به این فعالیت بپردازند، ارودهای این رشته بیشتر در جنوب کشور برگزار می شود و به همین خاطر این دوره ها به صورت دسته جمعی برگزار می شود و دارای خاطرات شیرین بسیاری است.

زیباترین و جالب ترین خاطره من در دوران غواصی این بود، یک روز که برای غواصی به زیر دریا رفته بودیم و متوجه شدم که در عمق چند متری آب دریا یک چشمه جریان دارد، دستکش غواصی را برداشتم و آب خنک این چشمه را لمس کردم که این صحنه برای من بسیار جالب بود.

دنیای زیر آب هنوز ناشناخته باقی مانده و زیبایی های خاصی دارد و شاید فرصت تماشایی این زیبایی ها برای همگان میسر نشوددنیای زیر آب هنوز ناشناخته باقی مانده و زیبایی های خاصی دارد و شاید فرصت تماشایی این زیبایی ها برای همگان میسر نشود و غواصی این فرصت را به من داده است که بیشتر به این رازهای زیر دریا پی ببرم.

یکی از خاطرات دیگرم شرکت در عملیات پاکسازی غار آبی سهولان مهاباد بود که لباس غواص مردانه و بزرگی بر تن داشتم و به همراه یک تیم غواصی استان در اعماق تاریک این غار مشغول پاکسازی داخل آب بودیم و از اینکه به عنوان یک خانم در این عملیات مشارکت داشتم احساس خوبی داشتم.

یک روز نیز به همراه خانواده ام در حاشیه سد مهاباد نشسته بودیم که مرد جوانی در حال غرق شدن بود و با درخواست کمک وی و به سبب آشنایی به فنون نجات غریق توانستم وی را از مرگ نجات دهم و با وجود وزن زیادش وی را به سمت ساحل منتقل کنم.

ایرنا: یادگیری شنا برای بانوان چه ضرورتی دارد؟ شنا از جمله رشته ها و مهارت هایی است که حتی دین اسلام نیز به فراگیری آن توصیه کرده است و طبق توصیه دین اسلام لازم است هر انسانی شناکردن و تیراندازی را فرا گیرد و دین اسلام در این زمینه زنان را از مردان جدا نکرده است.

با توجه به وجود چندین سد و رودخانه پر آب در آذربایجان غربی و بروز حوادث ناگوار غرق شدن افراد در این منابع آبی، فرا گرفتن شنا بویژه در این منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و کسی نمی تواند خود را از آن بی نیاز بداند.

کسانی که شنا بلد نباشند در صورتی که رویداد ناگواری در حاشیه رودخانه برای عزیزانشان پیش بیاید تنها می توانند نظاره گر مرگ و تلف شدن آنان باشند و اگر برای نجات فرد در حال غرق شدن کاری هم انجام دهند، شاید جان خود را نیز از دست دهند.

شنا درمانی نیز یکی از راهکارهای مناسب برای مداوای برخی بیماری ها از جمله آرتروز، گرفتگی ماهیچه های گردن، دیسک کمر و .

است و بسیاری از پزشکان آن را توصیه می کنند.

در منطقه ما پتانسیل بسیار خوبی در زمینه منابع آبی از جمله رودخانه و سدهای متعددی وجود دارد و اگر بتوانیم به خوبی از این پتانسیل در زمینه ایجاد مکان های مناسب بانوان استفاده کنیم، بسیار مفید و سودمند خواهد بود.

ایرنا: عمده ترین مشکلات ورزش بانوان چیست؟ کمبود امکانات ورزشی در جامعه ما برای هیچ کسی مفهوم بیگانه ای نیست اما این کمبودها و مشکلات در بخش بانوان فراتر از نگاه ها و توجه مسوولان ورزشی است و بانوان از آزادی و اختیار عمل زیادی در میادین ورزشی برخوردار نیستند.

بیشترین مشکلات ورزش بانوان تغییر دیدگاه های جامعه نسبت به ورزش بانوان است و تا زمانی که این نگاه تغییر نکند باز هم بانوان نمی توانند با آسودگی خاطر به فعالیت ورزشی خود بپردازند.

در رشته تخصصی من که شنا و غواصی است، این کمبودها و مشکلات بسیار بیشتر می باشد و علاوه بر کمبود وسایل و تجهیزات ورزشی، برخی باورها و اعتقادها نیز مانع فعالیت ورزشکاران این رشته است و هنوز هم برخی افراد غواصی را رشته ای مردانه می دانند.

به عنوان یک غواص هنوز هم داشتن لباس غواصی یکی از آرزوهای من است و هر بار برای تمرین یا فعالیت لباس های غواصی مردانه اجاره می گیرمبه عنوان یک غواص هنوز هم داشتن لباس غواصی یکی از آرزوهای من است و هر بار برای تمرین یا فعالیت باید لباس های غواصی مردانه را اجاره کنم و این امر بر تداوم فعالیت من تاثیرگذار است و از طرفی دیگر استفاده از لباس های مردانه و سایز بزرگ با توجه به فشار اتمسفری داخل آب می تواند اثرات نامطلوبی بر وضعیت جسمانی من داشته باشد.

کمک ها و حمایت های هیات نجات غریق شهرستان و استان نیز از شناگران بسیار محدود است و بسیاری از دوره ها و کلاس های آموزشی با هزینه خود ورزشکاران برگزار می شود.

بسیاری از دوره های غواصی در جنوب کشور برگزار می شود و هزینه های رفت و آمد و انجام غواصی در مقایسه با سایر رشته ها بسیار زیاد است و به همین دلیل بسیاری از بانوان نمی توانند در این رشته فعالیت کنند.

پس از وقوع سیل امسال در مناطق جنوبی کشور، برای کمک به سیل زدگان و پیداکردن اجساد قربانیان اعلام آمادگی کرده بودم اما بیشتر از غواصان مرد استفاده شد و از ظرفیت وجود بانوان غواص استفاده نشد.

ایرنا: برای آینده چه برنامه های دارید؟ امیدوارم در آینده نیز بتوانم در این رشته ورزشی و سفرهای پر رمز و راز به اعماق دریا فعالیت کنم و در کنار ورزش، تحصیل و آموزش رشته زبان انگلیسی را هم ادامه دهم و با پشتکار و حمایت خانواده ام در هر 2 زمینه پیشرفت داشته باشم.

ایرنا: چه سخنی با مسوولان ورزشی دارید؟ ورزش بانوان از گذشته های دور مورد ظلم مضاعف قرار گرفته و هم اکنون نیازمند توجه بیشتر مسوولان و حمایت های مادی و معنوی آنان است تا بانوان ورزشکار نیز بتوانند در میادین ورزشی خوش بدرخشند.

زنان نصف جامعه هستند اما سهم آنان از امکانات و فضاهای ورزشی بسیار کمتر از مردان است زنان نصف جامعه هستند اما سهم آنان از امکانات و فضاهای ورزشی بسیار کمتر از مردان است؛ این در حالی است که مردان در هر فضایی بدون محدودیت می توانند به فعالیت ورزشی پردازند و لازم است در تقسیم بندی های امکانات و اماکن ورزشی این عدالت بیشتر رعایت شود.

بسیاری از بانوان به خاطر شرایط فیزیک بدنی و جسمانی و حتی سبک زندگی ماشینی بیشتر از مردان نیازمند ورزش هستند و اگر مکان های ورزشی در دسترس آنان قرار گیرد به راحتی می توانند با روی آوردن به ورزش به سلامت جسمانی که مقدمه سلامت رحی و روانی است، دست پیدا کنند.

همیشه یادمان باشد جامعه ای سالم و پویا خواهد بود که مادران و بانوانی سالم و تندرست داشته باشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آذربایجان غربی - غواص - غواصی - دانش آموزی - آذربایجان - مسابقات دانش آموزی - دریا - مدرک - سالگی - مسابقات - عنوان قهرمانی - قهرمان - مهاباد - نایب قهرمان - دوران کودکی - استان - بانوی - نجات غریق - کشور - دانش - مربی شنا - مخاطبان - شهرستان - اقیانوس - قهرمانی - نخستین - دریاچه - استانی - ترکیه - کشوری

آخرین اخبار سرویس:
ادامه ناآرامی ها در مناطق مسلمان نشین هند

روزنامه چینی مدعی شد؛ کارشناسان چینی برای مقابله با کرونا به ایران آمدند

کرملین: دیدار احتمالی روسای جمهوری ترکیه و روسیه

احتمال دیدار پوتین و اردوغان در روزهای آینده

ببینید | عراقی ها اینگونه به جنگ کروناویروس رفتند

پکن تیمی از کارشناسان را برای کمک به مقابله با کرونا عازم ایران کرد

سفیر ایران در پکن: دومین محموله کمک های چین برای مقابله با کرونا امشب راهی ایران می شود

اهدای کیت های تشخیص ویروس جدید کرونا به ایران

پنج کشور دیگر کرونایی شدند | ایران، ایتالیا و کره جنوبی در نقطه حساس همه گیری

کرملین: نظامیان کشته شده ترکیه خارج از پست های دیدبانی بودند

حمله پهپادی ترکیه به جنوب شرق ادلب

حقایقی از اثربخشی ماسک در کنترل کرونا

تلاش ها برای دیدار پوتین و اردوغان برای بررسی اوضاع ادلب

گزافه گویی های ناتمام پمپئو علیه ایران

ادامه ناآرامی ها در مناطق مسلمان نشین هند

دومین محموله کمک کرونایی چینی ها امشب به ایران می رسد

کمک یک میلیون یورویی به لژیونر ایرانی

سازمان جهانی بهداشت تهدید ویروس کرونا را «بسیار بالا» اعلام کرد

پمپئو ادعاهای بی اساس خود علیه ایران را تکرار کرد

دومین محموله کمک کرونایی چینی ها امشب به ایران می رسد

ترکیه: انتظار حمایت عملی از آمریکا داریم

پنج کشور دیگر کرونایی شدند | ایران، ایتالیا و کره جنوبی بدر نقطه حساس همه گیری

سازمان جهانی بهداشت تهدید ویروس کرونا را «بسیار بالا» اعلام کرد

یک ایرانی ویروس کرونا را به نیوزیلند برد

انگلیس خواستار نشست فوری شورای امنیت در خصوص حوادث سوریه شد

پمپئو: برای مقابله با کرونا به ایران پیشنهاد کمک دادیم

پنج کشور دیگر عفونت ویروس کورونا را گزارش کردند| ایران، ایتالیا و کره جنوبی به نقطه حساس همه گیری رسیده اند

پکن تیمی از کارشناسان را برای کمک به مقابله با کرونا عازم ایران کرد

تحریم های اتحادیه اروپا علیه 2 تبعه ترک بابت حفاری ها در آب های قبرس

ایران قوی باش ما در کنار تو هستیم

رییس جمهوری مغولستان در قرنطینه قرار گرفت

تن آدمی شریف نیست به جان آدمیت!

لاوروف درباره ادلب فراخوان داد

لیبرمن از نتانیاهو و گانتز برای نخست وزیری حمایت نمی کند

انگلیس خواستار نشست فوری شورای امنیت در خصوص حوادث سوریه شد

پاکستان هم درباره ادلب موضع گیری کرد

ارسال پنجاه هزار کیت تشخیص کرونا و دستگاه های اکسیژن ساز از چین به ایران

آمریکا تمام کشتی های خود در حوزه آسیا و اقیانوسیه را قرنطینه کرد

توقف پروازهای ایران به لبنان

شهردار کرونایی منطقه 13 تهران از بیمارستان مرخص شد

لاوروف درباره ادلب فراخوان داد

ناوچه های روسیه در حال حرکت به سمت دریای مدیترانه

دمشق: به ترکیه و غربی ها اجازه نخواهیم داد تروریست ها را به ما تحمیل کنند

لاوروف درباره ادلب فراخوان داد

لیبرمن از نتانیاهو و گانتز برای نخست وزیری حمایت نمی کند

شهردار کرونایی منطقه 13 تهران از بیمارستان مرخص شد

سازمان ملل نسبت به تبدیل درگیری لیبی به جنگی منطقه ای هشدار داد

گفتگوی پوتین و اردوغان درباره تحولات ادلب

تأیید ابتلای 3 نفر به ویروس کرونا در سرزمین های اشغالی

وزیر خارجه چین در تماس با ظریف درباره کرونا: به ایران متعهد هستیم

سازمان ملل نسبت به تبدیل درگیری لیبی به جنگی منطقه ای هشدار داد

کرونا، ناوهای جنگی آمریکا را هم قرنطینه کرد

ترکیه: انتظار حمایت عملی از آمریکا داریم

ممنوعیت تجمعات بالای 1000نفر در قلب اروپا از ترس کرونا!

اعزام 100 هزار اردک چینی برای مبارزه با ملخ ها؟ | طرحی که وتو شد

پاکستان: تنش ها در ادلب سوریه تهدیدی جدی علیه منطقه است

اعزام 100 هزار اردک چینی برای مبارزه با ملخ ها؟ | طرحی که وتو شد

ادعای روزنامه چینی: پکن تیمی از کارشناسان را برای کمک به مقابله با کرونا عازم ایران کرد

آمریکا تمام کشتی های خود در حوزه آسیا و اقیانوسیه را قرنطینه کرد

روسیه خدمات پروازی به ایران به جز ماهان ایر را متوقف می کند

نتیجه آزمایش کرونای هیات اتریشی بازگشته از ایران، منفی شد

آمریکا: به دنبال تغییر نظام در ایران نیستیم

ساز و کار های دوطرفه بین روسیه و ترکیه در حل بحران ادلب اهمیت دارد/ راه حل نظامی در سوریه بی اثر است

ترکیه: انتظار حمایت عملی از آمریکا داریم

لاوروف: خواهان همکاری همه برای کاهش تنش در سوریه هستیم

ترکیه: انتظار حمایت عملی از آمریکا داریم

وضعیت قرمز در ادلب سوریه با کشته شدن 34 سرباز ترکیه توسط روسیه / جلسه اضطراری شورای امنیت ملی ترکیه / حرکت ناو های روسیه به سمت سواحل سوریه

هوک: سیاست آمریکا تغییر نظام ایران نیست

برج آزادی تهران یک هفته تعطیل شد

اعلام آمادگی چین برای ارسال کمک های تخصصی بیشتر به ایران برای مبارزه با کرونا

سودجویی تالارهای عروسی در روزهای کرونایی!

هر آنچه درباره گوشی های سری هواوی P40 می دانیم!

دروغ پردازی در مورد کرونا و کوره های آدم سوزی چینی ها

هوک: سیاست آمریکا تغییر نظام ایران نیست

دروغ پردازی در مورد کرونا و کوره های آدم سوزی چینی ها

آمریکا تمام کشتی های خود در حوزه آسیا و اقیانوسیه را قرنطینه کرد

بهترین شهرهای آمریکا برای سکونت

آمادگی چین برای کمک به مقابله با کرونا در ایران

تأکید ایران بر آرام سازی سریع فضای متشنج موجود در ادلب

آزادسازی مناطق جدید در حومه جنوبی «ادلب» سوریه

آمریکا تمامی ناوگان دریایی خود را در اقیانوس آرام قرنطینه می کند

آیا جنگ بزرگ روسیه و ترکیه در راه است؟ / آیا ناتو از اردوغان در برابر پوتین حمایت خواهد کرد؟

گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه چین با ظریف

آمریکا تمام کشتی های خود در حوزه آسیا و اقیانوسیه را قرنطینه کرد

پیام شمالی ها به مسافران: حالا که اومدی شمال، تو ویلات بمون!

بهترین شهرهای آمریکا برای سکونت

قرنطینه اتباع ایران، کره جنوبی، ژاپن و ایتالیا در تاجیکستان

لاوروف: خواهان همکاری همه برای کاهش تنش در سوریه هستیم

بورل با وزیر خارجه ترکیه گفت وگو کرد

همچنان به فعالیت خود برای نابودی ترویست ها ادامه می دهیم

سید عمار حکیم ترور یکی از شیوخ عراق را محکوم کرد

پاکستان: توافق طالبان و آمریکا فضای جدید را در افغانستان رقم می زند

اگر فشارحداکثری آمریکا علیه ایران یک نتیجه مثبت داشته، نام ببرید

مقامات سابق اتحادیه اروپا: «معامله قرن» مصداق «آپارتاید» است

لاوروف: خواهان همکاری همه برای کاهش تنش در سوریه هستیم

دفاع دوباره پمپئو از ترور سردار قاسم سلیمانی / خطرات علیه نیروهای آمریکایی در منطقه کمتر شده

:: پاریس - 15 استان فرانسه درگیر ویروس کرونا

آمریکا: به ایران برای مقابله با کرونا پیشنهاد کمک داده ایم/ زیرساخت بهداشتی آن ها قوی و به روز نیست

توضیح کرملین درباره کشته شدن نظامیان ترکیه

ترامپ در نظرسنجی شبکه محبوبش انتخابات را به دموکرات ها واگذار کرد

نگاهی به زندگی نخستین بانوی غواص آذربایجان غربی

نگاهی به زندگی نخستین بانوی غواص آذربایجان غربی