مطالب مرتبط:
45 میلیون دلار صادرات فرش دستباف یعنی فاجعه / تمام دولت ها از صادرکنندگان حمایت می کنند به جز ایران/ وقتی احمدی نژاد یارانه داد، بافندگان دیگر کار نکردند
45 میلیون دلار صادرات فرش دستباف یعنی فاجعه / تمام دولت ها از صادرکنندگان حمایت می کنند به جز ایران/ وقتی احمدی نژاد یارانه داد، بافندگان دیگر کار نکردند
یوناتن بت کلیا: افزایش وام مسکن موجب افزایش نرخ مسکن می شود/ دولت مسکن های ارزان قیمت در اختیار مردم قرار دهد
وزیر راه: آسمان ایران از امن ترین مناطق پروازی جهان است/واعظی: حمایت از برجام یکی از علل رد صلاحیت نامزدهاست/کدخدایی: اگر قرار بود به خاطر برجام رد صلاحیت شوند، دور قبل رد می شدند
فعالیت 251 کتابخانه در کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 بهمن 1398 ساعت 17:052020-01-24اقتصادي

عملکرد نامطلوب تعاونی های مسکن/عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی


جلسه شورای اسلامی استان تهران با تمرکز بر امور تعاون در استان برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر" به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی استان تهران، جلسه این شورا به ریاست الهام فخاری و با حضور اعضا و همچنین مدیران ارشد بخش تعاون و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برگزار گردید.

در این جلسه علیرضا ناطقی مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کمال عبادزاده مدیر امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، سعید دهقان مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران حضور پیدا کردند.

طی این نشست مسائلی چون تعاونی های عمران شهری، گردشگری و بوم گردی، حمایت از ایجاد مراکز رشد و استارت آپ ها و حمایت از طرح های توسعه روستایی مورد بررسی قرار گرفت.

رییس شورای استان تهران، با اشاره به نزدیک شدن فصل بودجه در مدیریت شهری از اهمیت بحث اقتصاد فرهنگی و اهمیت تخصیص بودجه ی نهادهای عمومی به موضوعات فرهنگی و اجتماعی سخن گفت و افزود: این موضوع که بودجه های دولتی و نهادهای عمومی تا چه اندازه باید صرف مسائل فرهنگی شوند، مستقیماً به میزان درآمد کشور و سازمان های فرهنگی آن مرتبط است اما حوادث اخیر نشان می دهد مدیریت شهری صرفاً کار خدمات، پاک سازی و پاکیزگی شهر و عمرانی را بر عهده ندارد و قطعاً نگهداشت اجتماع و خدمات فرهنگی ضرورت ویژه ای دارد.

فخاری ادامه داد: از طرفی این گفتمان مطرح است که صنایع خلاق و مراکز فرهنگی، نقش فرهنگ را در رشد اقتصادی، اجتماعی و فردی مهم می کنند و به آن پتانسیلی بزرگ برای ارتقا و تغییر به جامعه می دهند.

از طرف دیگر اما حمایت های فرهنگی و اجتماعی هنگام رکود یا مشکلات اقتصادی، لغو می شوند.

متأسفانه بودجه فرهنگی یکی از غیرضروری ترین بودجه ها دانسته می شود.

درحالی که فرهنگ یکی از بنیادی ترین و اولین مسیرهای موجود برای نوآوری، رقابت و جهانی شدن است.

اگر بناست که خدمات شهری ارائه شود برای همین مردم باید ارائه شود.

درصورتی که تخصیص ها صورت گیرد می توان به مدیریت مشارکتی با مردم دست پیدا کرد.

فرهنگ و هنر هر کشوری از ابزارهای اصلی آن کشور برای اتحاد جمعی و پیشرفت به سوی یک هویت واحد هستند، هویتی که در عین اتحاد همه افراد جامعه با هر سلیقه و گرایشی را در چارچوب قانون در بر می گیرد.

در تهدیدهایی که قدرت های جهانی به ناحق علیه مردم ایران اعلام می کنند، صراحتاً از 52 نقطه و پایگاه فرهنگی به میان می آورند که نشان می دهد فرهنگ نقش مهمی در جدال ها و جنگ های رسانه های و احتمالی دارد.

وی با تاکید بر اهمیت نگهداشت اجتماعی در کلانشهر تهران نادیده انگاشتن این مسئله را در مقابل نگهداشت زیرساخت ها و خدمات شهری را مورد توجه قرار داد و گفت: هزینه ای که شهرداری بابت نگهداشت اجتماعی پرداخت می کند، از دید بسیاری از کسانی که نگاهی اقتصادی به مسائل اجتماعی دارند، قیمت عمده بودجه صرف نگهداشت زیرساخت و خدمات شهری می شود و توجیه می شود که نمی توان یک روز هم زباله های شهر را روی زمین گذاشت اما از سوی دیگر بودجه فرهنگی و اجتماعی کاهش پیدا می کند.

فخاری در ادامه با بیان ویژگی های اختصاصی استان تهران و فشارهای جمعیتی ناشی از مهاجرات گفت: شهرستان های تهران تبدیل به خوابگاهی شبانه برای افرادی شده که در این شهر کار می کنند.

مهاجرانی که سرپناه ندارند به سمت تهران می آیند زیرا امید به کسب درآمد از فضای بین 9 تا 12 میلیون نفری تهران دارند.

با این نگاه باید نگهداشت اجتماعی در شهرها و روستاهای تهران را باید جدی گرفت.

آنچه باعث ایجاد توازن در جامعه می شود و مانع سقوط شهر می شود، همین رسیدگی ها در حوزه نگهداشت اجتماعی است.

تلاش های شورای پنجم در جلوگیری از رویکرد سازه محور فخاری به تضاد رویکرد اجتماعی - فرهنگی شورای پنجم در ایام انتخابات با کاهش بودجه فرهنگ از 9 درصدی به کم تر از 6 درصد در حال حاضر اشاره نمود و اعلام داشت: در حالی که بحران های اقتصادی-اجتماعی بیش تر از قبل شده است و این شورا، تلاش کرده از رویکرد سازه محور جلوگیری کرده و با شعار تهران شهری برای همه و بازگرداندن شهر به مردم بر مسند تصمیم گیری شهری نشسته است.

اما در تصمیم گیری های بودجه ای این شعار کم رنگ است.

فخاری همچنین از همکاران خود تقاضا کرد از مسئولیت ها و وظایف اجتماعی و فرهنگی و ایفای نقش اجتماعی مدیریت شهری غافل نشوند و اهتمام ویژه ای در این امر داشته باشند.

جوانان سهم خود را از فرصت ها و سرمایه های ملی می خواهند فخاری در پایان بیان داشت: جوانان امروز فراتر از توجه، سهم خود از فرصت ها و سرمایه های ملی را می خواهند و باید پاسخگو بود.

توجه بدون زمینه سازی دسترسی عادلانه مردم به فرصت ها و فضای کار شدنی نیست و جامعه را راضی نمی کند.

چگونگی استفاده از ظرفیت بخش تعاون دیگر سخنرانِ این جلسه علیرضا ناطقی مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود او به موفقیت بخش تعاون در کشورهای اروپایی به نسبتِ سایر کشورها پرداخت و ظرفیت بخش تعاون در جهت بهبود مشکلات اقتصادی و اجتماعی طرح نمود: "در دنیا بر اساس نیاز مشترک بحث همکاری و مشارکت شکل می گیرد.

در این همکاری است که تجمیع سرمایه های خرد به وجود می آید.

ناطقی در ادامه از گذرِ اقتصادهای جهانی از مزیت نسبی به مزیت رقابتی و سپس به مزیت مشارکتی سخن گفت و به ضعفِ ایران در این حوزه در اثر فقدانِ دانش و آگاهی کامل اشاره نمود.

وی به ارائه آماری زمینه وجودِ صد هزار تعاونی فعال در ایران فعال پرداخت و بیان داشت: "2 هزار تعاونی در حوزه گردشگری در کشور وجود دارد در حوزه های تولیدی نیز 50 هزار تعاونی داریم در حوزه خدمات حدود 30 هزار تعاونی در ایران وجود دارد.

حدود 12 میلیون نفر در این تعاونی ها عضو هستند.

این مقام وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی به چگونگی تشکیل و بایسته های شکل گیری تعاونی توسعه و عمران در قانون پرداخت که بر این اساس اعضای آن می بایست متولد، شاغل و یا ساکنان شهرستان باشند و حداقل نیم درصد جمعیت شهرستان در آن حضورداشته باشند.

ناطقی به ظرفیت دو برابری درآمدزایی بخش گردشگری و بوم گردی در تناسب با نفت نیز پرداخت و به آماده بودنِ بستر بوم گردی در کل روستاهای ایران اشاره کرد.

مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از زمینه های شغلی و نقش فعال استارت آپ ها در کنترل رشد مهاجرت به شهرها صحبت کرد و وعده داد: "در استان و شهر تهران به زودی مرکزی به وجود خواهد آمد که استارت آپ ها حمایت شوند تا در قالب تعاونی به رشد خود ادامه دهند.

نگاه به بخش تعاون از دریچه اجتماعی است کمال عبادزاده مدیر امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در این نشست با اعلام این نکته که همکاری هایی در راستای حضور حداکثری مردم در بعد اجتماعی با فرمانداران در جریان است بر نگاه اجتماعی به بخش تعاون تاکید نمود: "فرهنگ ظرفی است که باید برنامه سیاسی و اقتصادی را برای شکل گیری آن در هم آمیخت.

ازاین رو اگر از ظرفیت فرهنگی استفاده نکنیم، اهداف محقق نخواهد شد.

عبادزاده همچنین از وجود 18 هزار تعاونی در تهران خبر داد و توجه به اقتصاد روستایی را بهترین زمینه برای اقتصاد درون زا خواند.

وی در ادامه مثال هایی در زمینه تعاون های موفقِ حوزه فرش، گل و گیاه در استان تهران زد و از کندی پاگرفتن گردشگری به رغم در نظر گرفته شدنِ اعتبارات مناسب سخن گفت و برخی چالش های تعاونی مسکن مهر در استان را نام برد.

کافی بودن اعتبارات برای ایجاد اشتغال در بخش روستایی سعید دهقان مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، نیز در جلسه حاضر بود او نیز ظرفیت های قانونی و حقوقی برآمده از وزارتخانه متبوعِ خود را بر شمرد: در حوزه مشاغل خانگی به هر تعداد که مجوز لازم باشد صادر می کنیم و تا سقف 250 میلیون تومان هم اعتبار وجود دارد.

اگر یک نفر در بتواند 5 نفر را در حوزه مشاغل خانگی کرد هم جمع کند تا سقف 250 میلیون تومان با سود 4 درصد اعتبار داده می شود.

وی به بحث بوم گردی نیز در استان تهران پرداخت و از 80 میلیارد تومان اعتبار با سود 6 درصد نام برد و گفت: به هر میزان که در روستاهای شهرستان های تهران طرح بوم گردی وجود داشته باشد می تواند اعتبار بگیرد.

دهقان از آمادگی اعطای مجوز مراکز شتاب دهنده، مراکز مشاوره و مجوز کافه های کارآفرینی در هرکدام از شهرستان ها خبر داد و به برخی ظرفیت های دولت در صندوق کارآفرینی امید و تسهیلات معافیت بیمه ای جهت کارفرمایان و مزایای طرحِ کارورزی اشاره کرد.

عملکرد نامطلوب تعاونی های مسکن محمود نقیبی عضو شورای اسلامی استان تهران در این جلسه به مشکلات تعاونی های بخش مسکن بالاخص در دماوند پرداخت و عملکرد آنها را نامطلوب خواند و آن را بعضاً زمینه ساز برخی اعتراضات مردم در دماوند شناسایی کرد.

به گفته وی، یکی از تعاونی های مسکن مهر در محکِ دماوند، به رغم وجود 1500 عضو همچنان به ثمر ننشسته است.

واحدهای تولیدی فعال و نیمه فعال در شهرک های صنعتی از جمله دیگر مسائلی بود که این عضو شورای استان بدان توجه کرد.

انتقاد از عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی محمد عظیمی نماینده شهرستان قرچک در شورای اسلامی استان تهران از عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی ورزشی در سطح شهرستان ها انتقاد کرد.

وی برای شرح بیشتر مثال هایی در شهرستان قرچک زد از جمله این که در بودجه فرهنگی به رغم اینکه مصوباتی برای ایجاد فرهنگ سرا دریکی از محلات شهر قرچک وجود داشته است اما بودجه لازم از سوی دولت در این زمینه اختصاص پیدا نکرده است.

وی در همین راستا از ایجاد چند سرای محله در طی زمانی که از دوران شورای پنجم می گذرد خبر داد.

عظیمی در بحث خود به بخش تعاونی نیز پرداخت و پیشنهاد استفاده از ظرفیت داخلی شهرستان ها را ارائه کرد.

ناصر عبدی آذر دیگر عضو شورای استان تهران، پیش نیازهای فرهنگی ایجاد تعاونی را محور بحث خود قرار داد.

وی بیان داشت: بنا بود 60 درصد اقتصاد در دست تعاون باشد اما متأسفانه تعاونی ها یا خانوادگی شد یا به سمت تعاونی مسکن حرکت کرد.

" عبدی آذر به تاکید قانون گذار بر این مسئله ورود کرد: شوراها موظف هستند تعاونی توزیع تولید و مصرف را تشکیل دهند تا خدمات به مردم ارائه دهند.

وی پیشنهاد داد بر اساس همین بندهای قانونی و تجربه جلسه ای را تشکیل دهیم و در قالب تفاهم نامه این بند اجرایی شود.

هدف اشتغال و پیشرفت مملکت است.

در این چهار سال شورای استان همین بند را اجرایی کند گام بزرگی برداشته است.


کلید واژه ها: استان تهران - تعاون - رفاه اجتماعی - شورای اسلامی استان تهران - شورای اسلامی استان - استان - اجتماعی - تهران - شورای اسلامی - تعاونی - برگزار - شورا - رفاه - مدیر - شورای - حمایت - اداره کل - توسعه روستایی - اسلامی - اشتغال - استارت آپ ها - الهام فخاری - شورای استان - مدیران ارشد - روابط عمومی - وزارت - اداره - سعید دهقان - کارآفرینی - بخش تعاون

آخرین اخبار سرویس:
استخدام تعدادی کارمند اداری خانم با بیمه در تهران

پژو پارس 123 میلیون تومان شد

برگزاری جلسه کنترل و پیشگیری ویروس کرونا در سازمان منطقه ویژه پارس

رشد صادرات و توسعه سرمایه گذاری؛ دو بال خروج از رکود معدن و صنایع معدنی

حمل بار و اثاثیه منزل در تهران |

قرنطینه 12 شهر ایتالیا به دلیل شیوع ویروس کرونا

کرونا یقه بازار مسکن را هم گرفت!

سهمیه سوخت | چهارشنبه تکلیف سهمیه بنزین نوروزی مشخص می شود

تولید ژل ضدعفونی کننده دست با تمام توان در البرز

افت شدید شاخص سهام کل بورس اروپا

برخورد با دلالان و سوداگران ارز، خودرو و ماسک

قرنطینه 12 شهر ایتالیا به دلیل شیوع کروناویروس

طلا و سکه رکورد زدند/ دلار بالای 15 هزار تومان

کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی در پی شیوع ویروس «کرونا»

بزرگ ترین معادن سنگ آهن در آسیا

کرونا یقه بازار مسکن را هم گرفت!

هزینه سبد معیشت کارگران امروز اعلام می شود؟

بازار خودرو | دست و دلبازی در صدور مجوز پیش فروش

برنامه دولت برای خنثی سازی آثار اقدام FATF چیست؟

مالیات | کدام تاکسی ها از مالیات معاف می شوند

بازار سرمایه | شاخص نیم میلیونی!

حمل و نقل هوایی | «ماهان» بعد از دستور توقف پروازها، 9 پرواز به چین انجام داد

طرحی برای مقابله با قاچاق کالا

پاسخ سازمان خصوصی سازی به 35 پرسش در خصوص سهام عدالت

وزارت صنعت مکلف به تامین لوازم بهداشتی برای پیشگیری از انتشار کرونا شد

استخدام آرایشگر حرفه ای جهت کار در محدوده شرق تهران

شرایط بخشودگی جرایم قابل بخشش مالیاتی در اسفند ماه

استخدام پیک موتوری جهت پیک در محدوده خیابان ملتِ تهران

18 داروخانه در کشور به دلیل گرانفروشی ماسک پلمب شد

مهندسان کشاورزی خوزستان می توانند کشاورزی را احیا کنند

بزرگ ترین معادن سنگ آهن در آسیا

اعلام مهلت اعتراض متقاضیان طرح ملی مسکن

کرونا یقه بازار مسکن را هم گرفت!

ظرفیت بالقوه ایران برای توسعه صنعت بانکرینگ

تهیه ماسک و ژل ضدعفونی کننده در خانه های بهداشت به جای داروخانه ها

وحشت کرونا در بازارهای جهانی

چرا قیمت ارز و سکه بالا پرید؟

کرونا به سود پالایشگران هندی شد

برخورد با متجاوزان به حریم بافت های تاریخی گیلان

افزایش 98 درصدی صادرات طی 11 ماهه سال جاری در بندر جاسک

نرخ تنزیل اسناد خزانه به عنوان هزینه مالیاتی محاسبه می شود2

قیمت سکه از 6 میلیون تومان گذشت

بورس امروز چقدر رشد کرد؟

حمل بار و اثاثیه منزل در تهران |

سکه اوج گرفت

نصب سومین سکوی فاز 13 پارس جنوبی

زمان آخرین فرصت بخشش جرایم مالیاتی اعلام شد

اعتراض متقاضیان طرح اقدام ملی با فرم «ج» قرمز، بررسی می شود/ فرصت اعتراض و پیگیری تا 10 اسفند

پرداخت مسمتری هنرمندان تا 10 اسفند

استخدام کورین کار ماهر و نیمه ماهر در محدوده شهرک صنعتی خاوران

استخدام برشکار mdf جهت یک تولیدی در محدوده یافت آبادِ تهران

استخدام کارگر ساده ظرفشوی با جای خواب در تهران

قیمت خودرو امروز 5 اسفند 98/ جدول

یک هیات تجاری و فناور فرودین عازم افغانستان می شود

استخدام میاندوزکار ماهر جهت یک تولیدی پوشاک در تهران

کرونا چه بر سر اقتصاد آورد؟

پیوستن ایران به جمع کشورهای صاحب فناوری chr(034)دستگاه فلوفرمchr(034)

بازگشت به کار تدریجی بزرگترین کارخانه های صنعتی چین

شاخص بورس 4831 واحد رشد کرد

نرخ عوارض آزادراه تهران - شمال در روزهای عادی

افزوده شدن پوشش «کرونا» به بیمه های عمر بیمه سامان |

نوبت ماسک های تقلبی هم رسید!

اهدای تندیس زرین پنجمین همایش ملی کیفیت به شرکت نفت ایرانول

«ماهان» بعد از دستور توقف پروازها، 9 پرواز به چین انجام داد

احتمال فراگیری سیل در سراسر لرستان/ شرکت آب منطقه ای: منازل حاشیه رودخانه ها باید تخلیه شود

اهدای تندیس زرین پنجمین همایش ملی کیفیت به شرکت نفت ایرانول

برنامه های دولت برای خنثی سازی آثار اقدام FATF /واعظی:نهادهایی که این لوایح را معطل گذاشتند، پاسخگو باشند

پیوستن ایران به جمع کشورهای صاحب فناوری دستگاه فلوفرم

نانوکاتالیست بر پایه مونولیت و فوم ثبت اختراع شد

عوارض سال 99 شهرداری دلیجان تصویب شد

تولید برچسب رمزگذاری شده برای شناسایی کالاهای تقلبی

کرونا؛ افت 4 درصدی سهام ایتالیا /سقوط 700 واحدی داوجونز

منعی برای مصرف لبنیات وجود ندارد/واردات از 32 کشور ممنوع است

25 تا 35 هزار تومان؛ عوارض آزادراه تهران - شمال

بازداشت سارق گوسفندان یک میلیاردی در شیروان

ضررهنگفت ایران از تداوم قاچاق طلای سرخ

اهدای تندیس زرین پنجمین همایش ملی کیفیت به شرکت نفت ایرانول

آخرین نرخ ارز امروز دوشنبه 5 اسفند

استخدام تعمیرکار در مرکز خدماتی پارس

استخدام منشی خانم جهت یک کلینیک زیبایی در تهران

استخدام نیروی پیک موتوری، مهماندار و کمک آشپز در رستوران سدروس

کرونا تاریخ نمایشگاه های خودرویی را هم تغییر داد

عوارض آزادراه تهران شمال تعیین شد

کره، قطعات لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

معاون روابط کار آذربایجان شرقی: سامانه جامع روابط کار در راستای شفافیت است

بودجه سال 99، دویست هزار میلیارد تومان کسری دارد

افزایش قیمت بی سابقه سه میوه و صیفی به بهانه کرونا

چه کسانی سهام عدالت دارند؟ چه گروه هایی مشمول سهام عدالت شدند؟ چرا؟

استخدام فروشنده با تجربه خانم در البرز

استخدام جوشکار حرفه ای CO2 مسلط به امور آهنگری در چهاردانگه

استخدام منشی خانم در یک شرکت تجهیزات پزشکی

وضعیت مشهد سفید است/ توزیع ماسک در مترو و بازار

استخدام حسابدار خانم دارای سابقه کار در شرکت معتبر

کرونا یقه بازار مسکن را هم گرفت!

ارائه بودجه سال 99 برای بررسی و تصویب به شورای اسلامی شهر ارومیه

از (الف) تا (ی) پلاک خودرو / هر آنچه می خواهید از پلاک های ملی بدانید

اعلام قیمت 10 محصول پر تقاضای میادین میوه و تره بار

چهره جدید ساندرو بزودی عرضه می شود

دو برابر شدن میزان حملات منع سرویس در سه ماهه چهارم 2019

بودجه سال 99 شهرداری ارومیه تقدیم شورای اسلامی شهر شد

عملکرد نامطلوب تعاونی های مسکن/عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی

عملکرد نامطلوب تعاونی های مسکن/عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی