مطالب مرتبط:
عصبانیت آمریکا از ایران بخاطر جذابیت ناشی از تصویر ایستادگی ملت است
دلایل تاب آوری اقتصاد ایران در برابر تحریم ها چیست؟
تاثیر فعال شدن مکانیزم ماشه بر اقتصاد ایران چیست؟
دلیل ازدواج هراسی در ایران چیست؟
آشنا: روابط میان ایران و آمریکا رو به وخامت پیش می رود | هدف آمریکا درباره ایران چیست؟
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 دی 1398 ساعت 22:052020-01-20اقتصادي

تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟


ایران یک بار در سال 2007 تجربه ورود به لیست سیاه FATF را دارد.

در آن دوره فشارهای اقتصادی به حدی رسید که پس از گذشت زمانی کوتاه دولت وقت به همراهی سایر نهادهای مرتبط به دنبال مقدمات خروج از این لیست رفت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ در حالی که عده ای مدعی اند تحریم های گروه ویژه اقدام مالی جدی و جدید نیست و در حال حاضر هم بانک های کشورمان در شرایط تحریم نسبت به نقل و انتقالات اقدام می کنند اما واقعیت این است که در صورت اعمال تحریم های FATF، تقریبا تمام روزنه های مبادلات مالی و اقتصادی رو به ایران مسدود خواهد شد.

گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF به عنوان یک نهاد فرادولتی در سال 1989 با هدف مبارزه با مشکل رو به رشد پولشویی در کشورها تأسیس شد و در سال 2001 به جمع نهادهای مبارزه با تأمین مالی تروریسم پیوست.

به تدریج، فعالیت های این گروه گسترش یافت و در نتیجه در سال 2012 مقابله با تأمین مالی فعالیت های مبهم و غیرشفاف هم جزو ماموریت های آن قرار گرفت.

همچنین، برخی از دستورات و توصیه های FATF برای مقابله با جرائم سازمان یافته فراملی مانند فروش مواد مخدر، قاچاق انسان، قاچاق اعضای بدن انسان و این دست، حیطه اهداف و کارویژه های این نهاد را مشخص می کند.

با توجه به کارکرد و اقدامات این نهاد برای جلوگیری از رواج فساد در جامعه جهانی، 194 کشور از جمله کشورهای همسایه و هم مذهب و هم دین ما به این کارگروه پیوسته اند.

این در حالی است که ایران هنوز بر سر دوراهی برای عضویت در این فدراسیون جهانی قرار دارد.

تصمیم گیری درباره این اقدام سرنوشت ساز بین دولت، مجلس، مجمع تشخیص مصلحت و شورای نگهبان طی سال های اخیر در رفت وآمد بوده است.

ایران یک بار در سال 2007 تجربه ورود به لیست سیاه FATF را دارد.

در آن دوره فشارهای اقتصادی به حدی رسید که پس از گذشت زمانی کوتاه دولت وقت به همراهی سایر نهادهای مرتبط به دنبال مقدمات خروج از این لیست رفت.

در همان زمان، بسیاری از شرکت های خارجی نه به دستور شرکت یا کشور دیگر بلکه به دلیل بالا رفتن ریسک همکاری با ایران، ارتباط خود را با کشورمان قطع کردند یا به حداقل رساندند.

اولین گام های اصلاحی در ایران در سال 1389 برداشته شد و با ادامه این اقدامات در نهایت در سال 2016 نام ایران از لیست سیاه FATF حذف شد.

از آن زمان، این کارگروه در چندین نوبت نسبت به تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران اقدام کرده است و در حال حاضر هم روزهای پایانی از آخرین تمدید این تعلیق را پشت سر می گذاریم اما هنوز تکلیف تصویب لوایح مرتبط با الحاق به FATF روشن نیست.

دو لایحه اصلاح قانون مبارزه با تروریسم و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی مهرماه سال گذشته به تصویب و تأیید مجلس و شورای نگهبان رسید و به قانون تبدیل شد اما دو لایحه دیگر یعنی لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (کنوانسیون پالرمو) و لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) هنوز تعیین تکلیف نشده است و اگر قرار باشد عضو FATF باید هر چهار لایحه را بپذیریم.

در حال حاضر هرچند به کارگروه ویژه اقدام مالی نپیوسته ایم اما مشمول تحریم های این کارگروه هم نمی شویم، تحریم هایی که به گفته برخی از کارشناسان داخلی و خارجی سختگیرانه تر و پایدارتر از تحریم های کاخ سفید خواهد بود.

فهرست تهدیدات ناشی از نپیوستن به گروه ویژه اقدام مالی در حالی که عده ای مدعی اند تحریم های گروه ویژه اقدام مالی جدی و جدید نیست و در حال حاضر هم بانک های کشورمان در شرایط تحریم نسبت به نقل و انتقالات اقدام می کنند اما واقعیت این است که در صورت اعمال تحریم های FATF تقریبا تمام روزنه های مبادلات مالی و اقتصادی رو به ایران مسدود خواهد شد و این اظهارنظرها نشان دهنده ناآگاهی افراد از ماموریت ها و قوانین و مقررات این نهاد بین المللی است.

نکته مهم دیگر که از دید جریان مخالف عضویت در گروه ویژه اقدام مالی پنهان مانده، این است که توصیه های FATF و اعمال تحریم ها علیه کشورهایی که وارد لیست سیاه آن می شوند تنها مربوط به روابط بانکی نیست و تمام مبادلات اقتصادی ایرانیان را تحت تأثیر قرار می دهد.

برخی ها بر این باورند که از آنجایی که سیستم بانکی ایران تحریم است، تحریم های FATF بار سنگین دیگری را نمی تواند بر دوش شبکه بانکی بگذارد و محدودیت جدید ایجاد نمی کند.

اما تحریم های FATF بسیار پیچیده و چند وجهی است چرا که تمام بخش ها و حوزه های مراودات اقتصادی کشورمان را شامل می شود.

باید توجه داشته باشیم که تحریم های آمریکا بخشی از اقتصاد یا صنایع را مورد هدف قرار داده و تنها افرادی مشخص در فهرست تحریم های آمریکا دیده می شوند اما تحریم های FATF تابعیت افراد را مورد هدف قرار می دهد به این معنا که هر فرد یا شرکت ایرانی که بخواهد با دنیا ارتباط مالی داشته باشد، با مشکل و مانع مواجه می شود.

از سوی دیگر همکاری نکردن با گروه ویژه اقدام مالی و قرار گرفتن ما در لیست کشورهای پرخطر، بهانه خوبی برای اعمال فشار حداکثری علیه ایران از سوی واشنگتن خواهد بود و می تواند حلقه تحریم ها را تنگ تر کند.

شاهد آن بودیم که یکی از مهمترین دلایل اعمال سخت ترین تحریم ها علیه کشورمان در سال 2008 نپیوستن ایران در FATF بود و آمریکا توانست با همین بهانه با کم ترین هزینه سیاسی شدت تحریم ها علیه ایران را افزایش دهد.

با اعمال تحریم های FATF امکان انجام هرگونه مبادله و معامله ای که جنبه مالی داشته باشد، برای کشورمان وجود نخواهد داشت.

چراکه پس زدنِ دعوت به FATF به معنای متعهد نبودن در برابر قوانین جهانی نسبت به شفافیت های مالی و برخی از اقدامات اقتصادی است و در این صورت هر معامله غیرشفافی می تواند مصداق پولشویی باشد.

در میان، عده ای می گویند کشورمان تاکنون با شماری از کشورها روابط اقتصادی نداشته و توانسته در این شرایط در برخی از بخش ها به خوداتکایی و خودکفایی برسد اما موضوع مهم این است که با ورود به لیست سیاه FATF حتی با کشورهای همسایه مانند عراق هم نمی توانیم رابطه اقتصادی داشته باشیم چرا که آنها عضو این گروه هستند و طبق قوانین نمی توانند با کشورهای حاضر در لیست سیاه هرگونه مراوده ای داشته باشند.

باید توجه داشت وقتی گفته می شود هر مراوده ای، این موضوع شامل حال دارو، غذا هم می شود با رد لوایح پالرمو و CFT ایران جزو کشورهایی با ریسک بالا شناخته می شود و در این صورت شرکت ها تمایلی برای سرمایه گذاری در کشورمان نخواهند داشت.

مهم تر اینکه در این صورت، تحریم ها نه فقط از جانب یک کشور یا چند کشور بلکه این محدودیت ها یا قطع روابط از سوی شرکت ها به طور فراملیتی ایجاد خواهد شد.

در حال حاضر بسیاری از کشورها حتی کشورهای اروپایی که آمریکا روابط اقتصادی عمیقی ندارند، مخالف اعمال تحریم های کاخ سفید علیه ایران هستند و آن را غیرقانونی می دانند اما در شرایطی که ایران قانون و عرفی را که 194 کشور به آن متعهدند، نپذیرد، طبیعی است که اولین پیامد آن کاهش روابط بین الملل در عرصه سیاست و اقتصاد خواهد بود.

رد FATF؛ خودتحریمی در شرایط فشار تحریم های خارجی با توجه به اینکه هدف کنوانسیون پالرمو و گروه ویژه اقدام مالی مبارزه با تخلفات سازمان یافته بین المللی مانند فروش مواد مخدر، قاچاق انسان، مقابله با پولشویی و از همه مهم تر مبارزه با تروریسم است، بسیاری می پرسند چرا در ایران به عنوان یک کشور اسلامی که به تمام این موضوعات مذکور پایبند است، یک جریان مخالف برای عضویت و همکاری با این نهاد وجود دارد؟ دو سناریو برای دسته بندی مخالفان وجود دارد؛ اول اینکه عده ای نگران مصالح ملی و در اختیار گذاشتن برخی از اطلاعات به مجامع بین المللی هستند.

در دسته دوم افرادی قرار دارند که اتفاقاً درآمدهای هنگفتی را از لیست ممنوعه FATF به جیب می زنند و صاحب اقتصاد زیرزمینی و غیرشفافند.

طبیعی است که گروه اول به دلیل منافع شخصی با عضویت ایران در این فدراسیون جهانی مخالفت می کنند.

اما درباره نگرانی دسته اول باید گفت که واقعیت این است که قرار نیست هر اطلاعاتی را در اختیار بازرسان این گروه ویژه بگذاریم.

مهم ترین خواسته FATF این است که استانداردهای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را در کشورمان به اجرا برسانیم و از سوی دیگر تردیدی وجود ندارد از طریق قواعد و سازوکارهای FATF نمی توانند به ایران دیکته کنند با چه گروهی رابطه مالی داشته باشیم یا خیر.

دغدغه مهم برخی این است که پس از عضویت امکان حمایت از گروه های مانند حزب الله یا حماس وجود نخواهد داشت یا به سختی انجام می شود اما طبق گفته کارشناسان بین الملل، این اظهارات اساساً بدون سند و پشتوانه است چرا که FATF که چنین توصیه ای ندارد و مهم تر اینکه اعضای گروه منطبق با توصیه های مقامات و قوانین داخلی خود به معرفی افراد و سازمان های وابسته به گروه های تروریستی یا غیرتروریستی اقدام می کنند.

به نظر می رسد در این شرایط سختی که ناشی از اعمال تحریم های امریکا علیه کشورمان ایجاد شده، از دست دادن فرصت عضویت در FATF، به نوعی خودزنی و خودتحریمی محسوب می شود که تبعات بسیاری برای اقتصاد و سیاست و روابط خارجه کشورمان خواهد داشت که در هر صورت هزینه آن را مردم باید بپردازند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مالی - ایران - تحریم - اقدام - اقتصادی - نقل و انتقالات - گروه - نهاد - فعالیت - مبارزه - گروه گسترش - لیست سیاه - ویژه - لیست - انتقالات - دولت - مبادلات - پولشویی - تروریسم - کشورها - واقعیت - مقابله - همراهی - کوتاه - شرایط - مسدود - گزارش - مرتبط - زمانی - دوره

آخرین اخبار سرویس:
تعطیلی یک کارخانه هیوندای با ابتلای یک کارگر به کرونا

کاهش ساعت کاری ادارات در گیلان

لزوم تعطیلی تالارها و گیم نت ها

کرمانشاه قطعی آب برنامه ریزی شده ندارد

جریمه 2واحد صنفی به علت گرانفروشی ماسک

قیمت جگر گوسفندی نصف شد

خسارت 1000 میلیارد تومانی سیل به راه های لرستان

کرونا زیر پوست شهر

مشکل کمبود ماسک در هرمزگان بزودی رفع می شود/ بهره برداری از واحد تولیدی ماسک در استان

گرانی به بازار آجیل و خشکبار می رسد؟

کشف هزاران جفت دستکش بیمارستانی از یک آرایشگاه زنانه

استقرار بازرسین مقیم صمت در کارخانجات شوینده و ضدعفونی کننده

کار در معدن سنگ آهک

بزرگترین بُزداری خاورمیانه در محروم ترین منطقه ایران

قیمت انواع میوه در بازار بزرگ میوه و تره بار تهران

معرفی کانسپت جدید DS

افزایش قیمت نان در استان همدان

تلاش جدید اوپک برای توافق نفتی

جریمه 2 واحد صنفی به علت گرانفروشی ماسک

لرستان پس از سیل| از خسارت 2100 میلیارد تومانی تا بازگشت زندگی به شرایط عادی

حداقل پنج کشور دیگر به کرونا آلوده شدند

جدول افزایش حقوق کارگران در سال جدید

فردا؛ کاهش ساعت کاری ادارات

توقف پروازهای ایران به لبنان/ پرواز به دوبی بدون مسافر انجام می شود

جهانگیری: روزهای سخت اما قابل مدیریتی پیش رو داریم

ثبت نام دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع

اجرای حکم پرونده 1 میلیاردی قاچاق پارچه در کهگیلویه و بویراحمد

شرایط استثنایی در بازار های ایران/کرونا سوت رکود را به صدا درآورد

اجرای حکم 1 میلیاردی قاچاق پارچه در کهگیلویه و بویراحمد

کشاورز اعلام کرد: اختصاص 200 میلیارد ریال برای مبارزه با ملخ های مهاجم

قیمت انواع میوه در بازار بزرگ میوه و تره بار تهران

نرخ ارز دلار سکه طلا یورو

سیل به زیرساخت های بخش راه و مسکن ایلام خسارت سنگین وارد کرد

دستمزد کارگران در سال جدید چقدر باید افزایش پیدا کند ؟

کرونا سوت رکود را به صدا درآورد

گوشت های ارزان قیمت در راه است

تولید ماسک های نانو فیلتر

کدام مدل ازدواج موفق تر است، مدرن یا سنتی؟

نرخ هر کیلو مرغ به 13 هزار تومان رسید

کرونا و ضرورت تعلیق فیلترینگ تلگرام

نرخ طلا و ارز در بازار آزاد استانبول

انیمیشن طنز| یه فامیل داریم تو اطلاعات...

45 درصد سیگار مصرفی، قاچاق می شود

کسب وکارهای اینترنتی در مورد اخذ مالیات از تبلیغ دهندگان در گوگل چه می گویند؟

نکاتی که از جلوبندی خودرویتان باید بدانید

امکان صدور فوری مجوز گواهی فروش اقلام محافظت شخصی و تب سنج تولید داخل اعلام شد

7 بورس برتر آسیا اقیانوسیه به محدوده اصلاح قیمت فنی سقوط کردند

شرایط تحویل برخی محصولات ایران خودرو با مدل 99 + جدول

وزارت نیرو | شبکه برق در سراسر کشور پایدار است

9 اسفند | کرونا به روایت آمار و ارقام در جهان

آغاز ثبت نام حج 99 و اعلام هزینه ها

شهرداری های کشور علیه کرونا/تعطیلی جشنواره ها و بازارها

لغو تجمعات و فعالیت بازارهای شاهین شهر

آبی که نیست و کرونایی که هست/ حیرت شهروندان اهوازی در روزهای بی آبی

انتقاد از خروج الکل از استان و معطل ماندن واحدهای تولیدی

بازار بزرگ سقز ضدعفونی شد

سبقت نگرانی های مردم از سرعت واقعی شیوع کرونا

از آشفته بازار بی ثباتی در عرضه محصولات بهداشتی تا ولنگاری در مدیریت پاک سازی مناطق محروم

تامین کالاهای اساسی مردم در نوروز 99

همه چیز در مورد سهمیه بنزین ویژه نوروز + جزییات

خبر خوش صندوق بازنشستگی کشوری برای بازنشستگان

جدول افزایش حقوق کارگران در سال جدید

توزیع 21 هزار تن کود اوره در چهارمحال و بختیاری

اجرای طرح اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد

بازار های مالی

در بازار مواد غذایی چه خبر است؟

احتمال اصلاح افزایش حقوق کارکنان | فعلا 15 درصد با پایه 2.8 میلیونی از سناریوهای مطرح

کشف 38 هزار جفت دستکش از یک آرایشگاه زنانه

تعداد مبتلایان کرونا در ایران به 388 نفر رسید

دست زدن به نازل بنزین ممنوع شد

اختصاص اعتبار برای اجرای طرح های بازآفرینی شهری در مهریز

الزام کار فرمایان در پرداخت عیدی کارگران+فیلم

برآورد فوربس از خسارتهای کرونا | کاهش رشد اقتصاد جهانی چه اندازه خواهد بود؟

مراجعه کنندگان می توانند تمام کارهای بانکی خود را با موبایل انجام دهند

سبقت نگرانی های مردم از سرعت شیوع کرونا

نامه وزارت صنعت به شهردار تهران برای فروش فوق العاده مواد ضدعفونی کننده

با هرگونه کوتاهی در مسیر مبارزه با کروناویروس برخورد می کنیم/ دانشگاه علوم پزشکی البرز مامور شبکه توزیع اقلام سلامت محور

عکس های برگزیده هفته

نمایشگاه خودرو ژنو | به دلیل شیوع کرونا تعطیل شد

کرونا | عامل کاهش رشد اقتصادی جهان

با هرگونه کوتاهی در مسیر مبارزه با کروناویروس برخورد می کنیم/ دانشگاه علوم پزشکی البرز مامور شبکه توزیع اقلام سلامت محور

قیمت ماسک 5 برابر شد!

آمار تولیدات فولاد خراسان در 11 ماهه امسال

پایان سوء استفاده از قراردادهای کارگران

سقوط سهمگین سهام آمریکا هنوز ادامه دارد / سقوط سود اوراق قرضه

مسکن ملی | تکمیل پرونده به زمان دیگر موکول شد

جگر گوسفند | برعکس گوشت، دچار کاهش قیمت شدید شد

حقوق کارمندان | احتمال اصلاح افزایش حقوق کارکنان به 2.8 میلیون تومان

تولید ماسک بهداشتی 3لایه در گلستان

خروجی سد دز از امروز تا 2 برابر افزایش می یابد؛ شهروندان در حاشیه رودخانه مراقب باشند

راه اندازی خط تولید ماسک در گلستان

نکاتی که از جلوبندی خودرویتان باید بدانید

سبقت نگرانی های مردم از سرعت شیوع کرونا

کرونا آجیل را گران نخواهد کرد

برآورد فوربس از خسارت های کرونا

سبقت نگرانی های مردم از سرعت واقعی شیوع کرونا

توقف کامیون ها در مرزهای ترکمنستان با ایران و پیگیری خروج زائران پاکستانی از میرجاوه

سکوی نیمه تمام تماشاگران بعد از 10 سال+گزارش

تولید ماسک بهداشتی 3 لایه در گلستان

فعالیت های اجتماع محور در زندان ها به حالت تعلیق درآمد

تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟

تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟