مطالب مرتبط:
بهبود روابط بانکی ایران و عمان با استفاده از پول ملی
استفاده از پول ملی در روابط بانکی ایران و عمان راهگشاست
از استفای کارخانه تا دعوت دو بوکسور آذربایجان غربی به اردوی تیم ملی
دانشجویان و دانش آموختگان منشاء تحولات عظیم در بانک ملی ایران بوده اند
جشنواره ملی قرآن با تعامل خوب دانشجویان برگزار شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 17 آذر 1398 ساعت 23:252019-12-08اقتصادي

فکری برای ارزش پول ملی بکنید


دولت در طی 5 سال تصدی، با مدیریت غلط، عنان نرخ ارز را به دست کسانی سپرد که روند کاهش نرخ برابری ریال در برابر دلار حتی صدای صندوق بین المللی را نیز در آورد.

- خبرگزاری فارس،گروه دیدگاه؛ محمدکاظم انبارلویی در یادداشتی نوشت: دیروز بودجه 1988 هزار میلیارد تومانی سال 1399 توسط رییس جمهور تسلیم مجلس شد.

بودجه عمومی دولت 563 هزار میلیارد تومان و بودجه شرکت های دولتی سه برابر بودجه عمومی دولت تقویم شده است.

ویژگی های خوب و مهم بودجه سال 1399 این است.

در جداول بودجه، برنامه هر یک از وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی دقیقا تعریف و بودجه آنها برای سال آینده، برآورد و حتی افق بودجه 1400 هم دیده شده است.

این یک گام بزرگ در شفافیت، بودجه نویسی و بودجه ریزی و اصلاح ساختار بودجه است، اما همین ماشین شفافیت وقتی به دستگاه نفت می رسد، از نفس می افتد.

اعداد و ارقام مربوط به برنامه های وزارت نفت عدد صفر را نشان می دهد و هیچ تصویر روشنی از هزینه های بزرگ ترین بنگاه اقتصادی کشور نمی دهد.

(1) همچنان عظیم ترین بنگاه اقتصادی دولت یعنی شرکت ملی نفت معاف از مالیات و تقسیم سود سهام است و 5/14 درصد از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز را به عنوان سهم خود می برد، بی هیچ توجیه، تفسیر و تغییری! قیمت نفت بالای 100 دلار باشد، سهم شرکت ملی نفت همین است! صادرات نفت بالای دو میلیون بشکه باشد، سهم شرکت ملی نفت همین است! قیمت نفت زیر 50 دلار و صادرات زیر یک میلیون بشکه باشد، سهم شرکت ملی نفت همچنان 5/14 درصد است.

رییس جمهور نتوانست طی 6 سال گذشته پرده از این معما بردارد که بالاخره هزینه های این بنگاه بزرگ اقتصادی چقدر است که در این نوسان ها این سهم و سهام به بهانه تأمین هزینه های شرکت ملی نفت هیچ تغییری نمی کند! امسال نیز گامی برای شفاف سازی و اصلاح ساختار بودجه و بودجه بندی و بودجه ریزی براساس عملکرد حوزه نفت برداشته نشد و تلاش های سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این وادی به نتیجه نرسید.

درخصوص اعداد و ارقام و ویژگی های بودجه سال 99 حرف و حدیث زیاد است که در اولین فرصت با سنجه تفریغ بودجه سال 97 که به زودی تسلیم مجلس می شود، سخن خواهیم گفت، اما به بهانه تسلیم بودجه 1399 یک بحث مهم و کلیدی که بی ارتباط با بودجه هم نیست، مطرح می نمایم و آن بحث ارزش پول ملی است که در این سال ها به پایین ترین حد خود رسیده است و اراده ای از سوی رییس جمهور و مسئولان پولی و مالی کشور برای حفظ ارزش آن دیده نمی شود.

ذیل اسکناس های رایج در هر کشوری ممهور به  امضای رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد و دارایی است! پول، پول است و چک وسیله انتقال پول.

چاپ مسکوک پول و اسکناس و امحاء و اندراس آن در هر کشوری یک حساب و کتابی دارد.

در قانون پولی و بانکی هیئت نظارت بر اندوخته و چاپ اسکناس متکفل این امر مهم است.

​​​​​​​اعضای این هیئت براساس قانون پولی و بانکی عبارتند از: 1- رییس کل بانک مرکزی ایران یا معاون او 2- دو نماینده مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس 3- دادستان کل کشور یا معاون او 4- خزانه دار کل کشور 5- رییس دیوان محاسبات 6- رییس هیئت نظارت بانک مرکزی ایران این جماعت وظایف مهم و کلیدی به عهده دارند که اگر خوب به آن عمل کنند، ارزش پول ملی حفظ می شود.

چند سالی است اسکناس های 50 هزار تومانی در جریان است.

این اسکناس ها ابتدای انتشار به آن چک پول می گفتند که مقررات خاص داشت.

بعد گفتند تراول چک، آن هم مقررات خاص داشت، اما الان همه آن مقررات برداشته شده است و خاصیت پول ملی رایج کشور را دارد و مثل همه اسکناس های رایج کشور، اسکناس یک هزار تومانی، دو هزار تومانی و اسکناس های 10 هزارتومانی و 5 هزار تومانی، همگی با دو امضای رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد و داریی است، اما اسکناس 50 هزار تومانی که به وفور در بازار رایج است، فقط با یک امضای رییس کل بانک مرکزی است.

مفهوم این رویکرد چیست؟ 1- چه مبلغ از این اسکناس های 50 هزار تومانی در چه تیراژی چاپ شده است؟ 2- چه مقدار به جریان افتاده است؟ 3- آیا مجوزهای قانونی از سوی مرجع صالحه برای چاپ و انتشار آن اخذ شده است؟ اگر صادر شده، چند میلیارد و با چه پشتوانه ای و چرا با یک امضا است؟ 4- اعضای هیئت نظارت بر چاپ و اندوخته اسکناس در این باره چه می گویند؟ 5- چاپ پول بدون پشتوانه چه بلایی بر سر اقتصاد کشور می آورد؟ 6- چه کسی پاسخگوی کاهش ارزش پول ملی به یک سوم واقعی آن در دوران دولت تدبیر و امید است؟ 7- چه مقدار از افزایش نقدینگی که چون اختاپوسی بر جان اقتصاد کشور افتاده است، مربوط به چاپ اسکناس های یک امضایی است؟! پاسخ دقیق، علمی و فنی به این سؤالات از سوی کارشناسان  و اقتصاددانان در خدمت دولت می تواند به این سؤال کلیدی پاسخ دهد که بر سر پول ملی چه آمده است؟ تصمیمات نادرست منتهی به تضییع بیت المال و نابلدی در کار، در حوزه پولی و مالی چه زیان هایی را متوجه مردم کرده است؟ این حوزه و مجموعه تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها در اختیار شخص رییس جمهور و رییس دولت و اختیارات مطلقه ای که در این زمینه دارد، مربوط می شود.

او قطعا باید پاسخگوی این معضل که نوعی دست درازی به جیب مردم است، باشد.

دولت در طی 5 سال تصدی، با نادیده گرفتن نرخ ارز محاسباتی در بودجه که برای آن مقابل ریال منتهی به بودجه سال 97 فقط 3500 تومان بوده، اما با مدیریت غلط شناور کردن آن از این سقف محاسباتی که بودجه کل کشور با آن بسته شده، برخلاف بندهای ماده یک قانون پولی و بانکی عنان نرخ ارز را به دست کسانی سپرد که روند کاهش نرخ برابری ریال در برابر دلار حتی صدای صندوق بین المللی را نیز در آورد.

صندوق هشدار داد که بیایید ریال و طلایی که نزد ما دارید تعدیل کنید.

دولت تاکنون چندین مصوبه در این زمینه داشته از جمله  مصوبه زیر: هیئت وزیران در جلسه  9/4/1395 به پیشنهاد شماره 49816/54 مورخ 26/3/1395 وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد اصل یک صد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد.

1- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است از محل منابع داخلی خود نسبت به  تأمین و پرداخت مبلغ 9 هزار و هشتصد و هشتاد و دو میلیارد و ششصد و سیزده میلیون و چهارصد و بیست و شش هزار و دویست و هفتاد و سه  (273/426/613/882/9) ریال بابت تسویه بدهی ناشی از تعهدات جمهوری اسلامی ایران به صندوق بین المللی پول به منظور تعدیل ارزش ریالی اقدام کند.

2- وزارت امور اقتصادی و دارایی بابت تسویه این بدهی، تضمین کتبی لازم را در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار می دهد.

(2) برخی مدعی بودند اگر آقای رییسی رییس جمهور می شد، دلار می شد 40 هزار تومان، حالا آنها می دانند سرمایه ایران به صورت ریال یا ارز یا طلا در صندوق بین المللی پول چند میلیارد ریال یا چند میلیون دلار است که دولت برای تعدیل و جبران کاهش ارزی آن بیش از 9 هزار میلیارد ریال به بانک مرکزی جواز داده که در وجه این صندوق پرداخت شود؟ فقط مصوبه فوق نبوده و دولت فقط در سال های 95 و 96 چندین بار مرتکب این تعدیل و پرداخت وجه مابه التفاوت کاهش ارزش پول ملی به صندوق بین المللی پول شده که آدرس آنها به شرح زیر است: 1- مصوبه 124479 مورخ 8/10/95 به مبلغ 591/833/175/962 ریال 2- مصوبه 34866 مورخ 27/3/96 به مبلغ 032/651/993/010/4  ریال 3- مصوبه  141742 مورخ 9/11/96 به مبلغ 826/821/894/794 ریال  آقایان بیایند توضیح دهند که مجموع این چند مصوبه طی دو سال می شود 648/15 میلیارد ریال.

آیا کسی در دولت و مجلس و مجمع عقلا هست به مردم توضیح دهد این 1564 میلیارد تومان بابت کاهش ارزش چند میلیارد تومان سهمیه ما در این صندوق به اسم تعدیل پرداخت شده است؟ و بانک مرکزی این مقدار پول را از کجا آورده است؟ از ذخایر ارزی و ریالی خود داده یا پول چاپ کرده است؟ کدام یک؟ پی نوشت ها: (1) جدول شماره 7 بودجه دستگاه های سیاست گذار در سال های 1399 و 1400، صفحه 108 و 109 لایحه بودجه 99 ماده واحده و جدول کلان منابع و مصارف بودجه
کلید واژه ها: بودجه - میلیارد تومان - دولت - بودجه شرکت های دولتی - دستگاه های دولتی - برابر - میلیارد - دستگاه - برنامه - شفافیت - ارزش پول ملی - عمومی - دولتی - وزارت - رییس جمهور - بین المللی - انبارلویی - وزارتخانه - وزارت نفت - خبرگزاری - نرخ ارز - پول ملی - ساختار - مدیریت - صندوق - تسلیم - اصلاح - ماشین - تقویم - ویژگی

آخرین اخبار سرویس:
فروش «ران مرغ» توسط دست فروشان مترو/ قیمت واقعی بلیت مترو باید 4200 تومان باشد

قیمت زعفران منصفانه نیست/ معضل صادرات بدون برند

واردات سالانه 200 تن عناصرخاکی/ قیمت هر کیلو 60 دلار است

ثبت نام کنندگان خودرو در سال گذشته 30 درصد سود بردند

شوک ویروس کرونا به اقتصاد ایران و جهان + جزویات

نرخ دولتی یورو و پوند کاهش یافت

رکود تورمی تا چه زمانی مهمان اقتصاد ایران خواهد بود؟

دختران در مصرف نوشیدنی الکلی جلو زدند!

استخدام تکنسین برق الکترونیک در زنجان

استخدام همکار در سیم کشی ساختمان - زنجان

استخدام حسابدار فعال جهت کار در مس فروشی - زنجان

استخدام نیروی خدماتی جهت رستوران در مشهد

استخدام پیک بصورت نیمه وقت جهت یک فست فود در تهران

هیچ گونه نگرانی در خصوص آینده صنعت مس وجود ندارد

کشاورزی قراردادی ارتباطی برد_برد بین کشاورزان و بخش خصوصی

آخرین تغییرات قیمت ارز (98/11/08)

آخرین تغییرات قیمت سکه و طلا (98/11/08)

شاخص کل بورس صعودی شد

رحمانی: آلودگی شیر و کیک جنگ روانی دشمن است

قیمت جدید تلویزیون هوشمند در بازار + جدول

استخدام پیک موتوری بصورت نیمه وقت جهت تهیه غذا در تهران

استخدام چرخکار ماهر و کارگر ساده خانم در گروه تولیدی فاروق

جزییات کامل از سرنوشت یارانه نقدی و یارانه معیشتی در سال 99

استخدام کارشناس فروش خانم با حقوق قانون کار در قم

قیمت دلار و یورو امروز سه شنبه 8 بهمن 98

دختران در مصرف مشروبات الکلی از پسران پیشی گرفته اند

استخدام پیک موتوری با بیمه و هزینه بنزین در هرمزگان

پست فوق توزیع 63 کیلوولت پردیس افتتاح شد

حرکت هوشمندانه به سمت بهره برداری از هوش مصنوعی رباتیک

استخدام نیرو جهت امور انبار سابقه کاری در واحد تولیدی

استخدام بسته بند ماهر جهت لباس کار مردانه در تهران

316 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در گلستان پرداخت شد/ رتبه پنجم گلستان در اعطای تسهیلات رونق تولید

رشد سود آتی «شپنا» با افزایش کیفیت گازوییل

واکنش وزیر بهداشت به آزاد شدن تاسیس داروخانه در هر نقطه شهر

مرمت گنبد بازارچه آهنگران ساوه با 450 میلیون ریال اعتبار

افتتاح فاز دوم تصفیه خانه هفتم آب تهران با حضور رییس جمهور

عرضه سنگین انواع محصولات در بورس کالا

پیگیری اقتصاد هوشمند از مهم ترین مباحث مورد تاکید وزارت اقتصاد است

حاضرید «قهوه خفاشی» بنوشید!؟+عکس

300 قلاده سگ در سنندج واکسناسیون و پلاک کوبی شد

2 میلیون نفر از آب سد ماملو بهره مند شدند

افتتاح فاز دوم تصفیه خانه هفتم آب تهران با حضور رییس جمهور

قیمت آپارتمان در محله اقدسیه تهران

امار قربانیان کرونا به 106 نفر رسید + جزییات

کمک معیشتی امشب واریز می شود

کاهش فاصله قیمت ها در دو بازار ملک چگونه رقم می خورد؟

رشد 29.6 درصدی تولید دارو در 9 ماهه امسال

استخدام منشی دفتردار خانم در شرکت ساختمانی در قم

استخدام زیرکارزن رنگ کاری مبل استیل در قم

استخدام مدیر کنترل کیفیت آقا در تهران

استخدام خانم جهت بسته بندی یا کار پلاستیک در قم

استخدام نیروی مجرب جهت کار در میوه فروشی - قم

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید در تهران

استخدام شرکت مه تار بافت در قم

استخدام نیروی ساده آقا جهت کار تولید در قم

استخدام مهندس صنایع آقا جهت شرکت معتبر در قم

لزوم تعیین تکلیف حریم روستا های استان تهران

جریمه برچسب نزدن قیمت بر کالا، بازدارنده نیست

بهره برداری از 16 واحد صنعتی و معدنی

بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی 11 پروژه شرکت برق منطقه ای استان

تجهیز اراضی تاکستان به سیستم آبیاری نوین

افتتاح فاز دوم تصفیه خانه هفتم آب تهران با حضور رییس جمهور

چهار موردی که در خرید کفش های لوکس مردانه باید به آن ها دقت کرد

ایران جز 4 کشور تولید کننده عناصر نادر خاکی شد

مصرف روزانه 70 تن مرغ در استان قم

دومین مانور خط گرم توزیع برق استان مرکزی در فراهان برگزار شد

کاهش شدید بارش های در گلستان/ تداوم خشکسالی در گلستان

افتتاح فاز دوم تصفیه خانه هفتم آب تهران با حضور رییس جمهور

فاز دوم تصفیه خانه هفتم تهران توسط روحانی افتتاح شد

ضرورت مشارکت بخش خصوصی جهت استحصال آب و واگذاری زمین درجنوب تهران

58 درصد سد تهم پر است

شرط جدید بانک مرکزی برای انتقال پول بیشتر از یک میلیارد تومان (فیلم)

رکود تورمی تا چه زمانی مهمان اقتصاد ایران خواهد بود؟

عرضه عمده سهام بیمه اتکایی امین درفرابورس لغو شد

قیمت خودرو های داخلی و وارداتی 1398/11/08

جهت دریافت سود سهام عدالت 98 کلیک کنید

علت رکود بازارهای جهانی موبایل چیست؟

با حقوق وزارت کار چطور صاحبخانه شویم؟!

ساخت واحد های طرح اقدام ملی مسکن آغاز شد

چه طور بلیط هواپیما را ارزان پیدا کنم؟

استخدام نیروی خانم آشنا به مونتاژ اسباب بازی در قم

استخدام 8 ردیف شغلی در یک شرکت تولیدی بازرگانی در تهران

افزایش تولید عموم محصولات لوازم خانگی در 9 ماهه امسال

23 واحد صنعتی گلستان به چرخه تولید بازگشت

استخدام بسته بند و کارگر ساده خانم جهت تولیدی پوشاک در تهران

پایلوت فناوری و استحصال عناصر نادر خاکی در البرز رونمایی شد

استخدام کارگر ماهر جهت برشکاری و نصاب در کارگاه ام دی اف

استخدام حسابدار فروش با مدرک لیسانس حسابداری در یک شرکت تولیدی

شکوفه دهی سلطان میوه ها در سرباز

لزوم تعویض پلاک قدیمی خودروهای اروندی

استخدام نقشه کش صنعتی و جوشکار co2 در شرکت کیان مبتکر پارس

افزایش تعداد جانباختگان واژگونی اتوبوس محور اصفهان –شیراز

سالانه 30 تا 40 هزار تن کَره به کشور وارد می شود

باطل السحر تحریم، افزایش سرمایه پذیری است/ لزوم ایجاد امنیت شغلی برای نیروی کار

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/08

با گازی که در فلرها هدر می رود می توان 4 برابر نیروگاه هسته ای بوشهر برق تولید کرد

راه اندازی اپلیکیشن ثبت نام کارگران فصلی به زودی

مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی با چه نرخی محاسبه می شود؟

رکود تورمی تا چه زمانی مهمان اقتصاد ایران خواهد بود؟

کشف 14 میلیون لیتر سوخت قاچاق در مرز ها

فکری برای ارزش پول ملی بکنید

فکری برای ارزش پول ملی بکنید