مطالب مرتبط:
متن توافق لغو تحریم ها به تصویب در مجلس نیاز ندارد
متن توافق برجام نیاز به تصویب مجلس ندارد
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس: متن توافق نیاز به تصویب در مجلس ندارد
امتیاز مجلس به تیم مذاکره کننده: نیازی به تصویب توافق در مجلس نیست!
عضو هیئت رییسه: هر گونه توافق باید به تصویب مجلس برسد
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مرداد 1401 ساعت 21:522022-08-17سياسي

«متن توافق احتمالی» به تصویب مجلس خواهد رسید؟


اما آنچه در این میان رخ داد وحدت مواضع اعلامی از سوی اکثر نمایندگان و مسئولان در مورد موضوعات بیان شده در این جلسه غیرعلنی بود البته به جز یک مورد که تاحدی به محل سوال و حتی حاشیه سازی تبدیل گردید.

- تابناک : ماراتن مذاکرات رفع تحریمهای ظالمانه علیه ایران و احیای برجام در مرحله ای قرار گرفته که به اذعان مقامات مسئول در کشور ممکن است توافق احتمالی دور از دسترش نباشد.

مبنای این امر را می توان در سخنان مقامات ارشد اتحادیه اروپا و روسیه و همچنین مسئولان داخلی جستجو کرد زیرا بر اساس این سخنان آنچه باید از سوی ایران پاسخ داده و یا پیشنهاد می شده بیان گردیده و همچنین تصمیمات سیاسی ایران در نامه ارسالی برای اتحادیه اروپا بیان شده است.

بر اساس اخبار منتشر شده پیش از ارسال نامه به مسئول ارشد مذاکراتی اتحادیه اروپا ، جلسه مفصل و کارشناسی با حضور شخص رییس جمهور محترم به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی کشور و اعضای این شورا برگزار و تمامی نظرات کارشناسی اخذ شده از مراجع ذیصلاح مورد بحث و بررسی قرار گرفته و بر اساس همین نظرات تصمیم سیاسی و نهای ایران در مورد توافق احتمالی برای طرف اروپایی ارسال شده است.

پس از این جلسه هم بر اساس هماهنگی هایی که میان دولت و مجلس به عمل می آید بر این امر توافق می شود که مسئولان ارشد مرتبط با پرونده مذاکرات وین از جمله علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور ، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه، علی باقری رییس تیم مذاکره کننده هسته ای، اسلامی و بهروز کمالوندی رییس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در جلسه غیر علنی امروز مجلس حاضر شده و در مورد آخرین تصمیمات اتخاذ شده نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی را در جریان امور قرار دهند.

در جلسه غیر علنی دو ساعته مسئولان مذاکرات و نمایندگان مجلس چه گذشت؟" به سبب همین امر امروز جلسه ای غیر علنی با حضور همه نمایندگان مجلس و مسئولان پیش گفته برگزار شد و بر اساس آنچه از سخنان اکثر نمایندگان شنیده می شود در این جلسه دغدغه ها و تذکرات نمایندگان شنیده و پاسخ داده شده است همچنین درمورد حساسیت هایی که در مورد حفظ منافع ملی وجود دارد بحث و سخن جدی میان نمایندگان و مسئولان به عمل آمده که نتایج آنرا در لابه لای صحبتهای های پس از جلسه نمایندگان می توان دید.

اما آنچه در این میان رخ داد وحدت مواضع اعلامی از سوی اکثر نمایندگان و مسئولان در مورد موضوعات مطروحه در این جلسه غیرعلنی بود البته به جز یک مورد که تاحدی به محل سوال و حتی حاشیه سازی تبدیل گردید.

نکته جالب توجه این است که در هنگام تصویب برجام در مجلس نهم در مهرماه 1394 هم برخی از حاشیه ها برای تصویب این توافق به وجود آمد.

باید متن توافق تصویب شود یا اجرای توافق ؟ این سوال موضوعی بود که براساس سخنان چند تن از نمایندگان مجلس پس از جلسه غیر علنی مجلس به محل شبهه و اختلاف تبدیل گردید زیرا در این رابطه ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اینکه آیا باید متن توافق احتمالی به تصویب مجلس برسد، به خبرنگاران گفت: طبق ماده 7 قانون اقدام راهبردی مجلس از دولت گزارش رفع تحریم ها را دریافت می کند و این ملاک ما برای تصمیم گیری است.

یعنی وقتی توافق انجام شود متن آن منتشر شده و در اختیار همه قرار می گیرد و ما هم مسیر عادی نظارت مجلس بر دولت را دنبال می کنیم.

درباره این مورد خاص گزارش رفع تحریم هاست که در مجلس بررسی می شود.

وی افزوده متن برجام هم در دوره قبل به رأی گذاشته نشد.

در واقع در مجلس نهم اجازه داده شد­ که برجام مورد اجرا قرار گیرد.

عمویی با بیان اینکه در قانون اقدام راهبردی اشاره ای نشده است که باید متن توافق مورد تصویب قرار گیرد، گفت:، اما دولت باید­ گزارشی از رفع تحریم ها ارایه کند و پس از آن در صورت تایید­ گزارش لغو تحریم ها، مجلس اجازه اقدامات متقابل توسط دولت را می دهد.

به سخن دیگر آنچه که از حرفهای عمویی می توان برداشت کرد این است که آنچه باید در مجلس تصویب گردد گزارش رفع تحریمها و به عبارت بهتر اجرای توافق است نه متن توافق .

اما در مورد همین موضوع یکی دیگر از نمایندگان مجلس نظر دیگری دارد و معتقد است متن توافق باید به تصویب مجلس برسد.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگویی با اشاره به نشست غیرعلنی امروز مجلس گفت: هر گونه توافق با طرف مذاکره کننده باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

شاید بهتر باشد برای واکاوی و رفع شبهه در این مورد به سخنان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی هم مراجعه کرد زیرا وی در این مورد توضیحاتی بیان کرده است.

علی شمخانی در خصوص نشست مشترک امروز مجلس با مقامات و مسئولان دخیل در موضوع مذاکرات هسته ای، گفت: مجلس قانون و مصوبه ای تحت قانون اقدام راهبردی دارد که خیلی در تقویت توان مذاکراتی جمهوری اسلامی ایران با توجه به پشتوانه فنی که فراهم کرد، داشته است.

در این قانون وظیفه ای برای دو کمیسیون تخصصی خود یعنی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و انرژی ترسیم کرده است که در صورت توافق، گزارش اقدامات انجام گرفته به مجلس داده می شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه اظهار کرد: در طول مذاکرات رایزنی ها و تبادل اطلاعات به شکل برگزاری جلسات، شفاهی یا حتی مکتوب با کمیسیون ها و صحن مجلس صورت گرفته است، امروز هم برای اولین بار نشستی به صورت غیرعلنی برگزار شد که به نظر جلسه خیلی خوبی بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شورای عالی امنیت ملی قرار نیست مصوبه ای در این زمینه داشته باشد، شورای عالی امنیت ملی توافق را بررسی و آن را باید به تصویب خود برساند سپس گزارش به مجلس می آید.

در مورد تصویب برجام چه اتفاقاتی رخ داد؟ قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام یک قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال 1394 بود.

به موجب این قانون، برنامه جامع اقدام مشترک یعنی برجام مورد تصویب نمایندگان مجلس قرار گرفته و در مقابل، انجام اقداماتی توسط دولت جمهوری اسلامی ایران الزام آور شد.

طرح اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام در 12 مهر 1394 به صحن علنی مجلس رفت.

پس از دفاعیات رییس مجلس نهم علی لاریجانی از لزوم بررسی فوری این طرح و همچنین بندهای طرح، رأی گیری انجام شد که در نتیجهٔ آن، نمایندگان با دو فوریت طرح مخالفت کردند.

تصویب دو فوریت نیازمند رأی موافق دوسوم نمایندگان حاضر در مجلس بود.

در ادامه برای یک فوریت این طرح رأی گیری شد که نمایندگان با بررسی یک فوریتی طرح فوق موافقت کردند بنابراین این طرح به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع شد تا پس از بررسی، هرچه سریع تر به صحن علنی مجلس ارائه شود.

براساس آیین نامه داخلی مجلس، طرح های فوریتی، بدون نوبت در کمیسیون مربوطه بررسی شده و پس از ارائه به صحن نیز بدون نوبت در دستور کار مجلس قرار خواهند گرفت.

این طرح پس از یک هفته به صحن علنی ارائه شد.

در ابتدای جلسه علنی روز 19 مهر، بیش از 50 نفر از نمایندگان مجلس، تغییر دستور کار صحن علنی مجلس را درخواست کردند تا این طرح با اولویت در صحن علنی بررسی شود که این پیشنهاد به تصویب رسید.

سرانجام پس از بحث های طولانی و پرحاشیه، کلیات طرح به تصویب رسید.

برخی نمایندگان پیشنهاد رأی گیری با ورقه را داشتند که با این پیشنهاد مخالفت شده بود.

هرگاه طبق آیین نامه حداقل 10 نفر از نمایندگان تقاضا داشته باشند به جای استفاده از دستگاه، رأی گیری علنی و با ورقه باشد، این تقاضا به رأی گذاشته خواهد شد.

فرق این نوع رأی گیری، با رأی گیری توسط دستگاه در این است که اسم و نام افراد در روزنامه ها درج می شود.

دو روز بعد جزییات طرح اجرای برجام مورد بررسی قرار گرفت و چهار پیشنهاد نیز در جزییات طرح اعمال شده و سپس به تصویب نهایی رسید.

عدم مشارکت برخی نمایندگان در رأی گیری های مجلس، مورد انتقاد جدی رسانه ها قرار دارد.


کلید واژه ها: اتحادیه اروپا - اتحادیه - اروپا - ایران - مذاکرات - مسئولان - بیان - مقامات - جلسه غیرعلنی - احیای برجام - سخنان - توافق - ارسال - حاشیه سازی - رییس جمهور - علیه ایران - نمایندگان - مورد - ارشد - رییس - نامه - کارشناسی - اساس - تصمیمات - ظالمانه - غیرعلنی - پیشنهاد - ماراتن - تابناک - جمهور

آخرین اخبار سرویس:
بازیگر خانم محجبه ممنوع التصویر شد؟

احتمال افزایش 900 هزار تومانی حقوق کارمندان دولت

افزایش 900 هزار تومانی حقوق کارمندان و بازنشستگان در صورت تصویب مجلس

برگزاری آیین تحلیف کارآموزان وکالت مرکز وکلای استان قزوین

حضور نماینده ایران در کنگره دریایی روسیه

واکاوی رفتار اغتشاش گرانه ضدانقلاب خارج نشین؛ توحش تحت لوای اعتراض

عالم اهل سنت خراسان جنوبی: در سایه امنیت و وحدت همه توطئه های دشمن خنثی می شود / جانم را برای رهبری و ایران می دهم

رسیدگی به امورات دانشجویان معترض به دانشگاه ها واگذار شده است

انتقاد ملاله یوسف زای از حضور کم مسلمانان در هالیوود

19 مهرماه؛ سنندج میزبان همایش ملی «امت احمد»

امنیت پایدار امروز مرهون جانفشانی های مدافعان امنیت است

رهبر انقلاب تکلیف فتنه گران و خواص را روشن کردند

رایزنی سفیر ایران با وزیر جدید انرژی و معادن عمان

از سانسور سینه های گرگ باشگاه رم تا زن برهنه در 20:30

ارث پدری ، گریبان زاهدی وفا را گرفت؟ / جدل داغ در «بهارستان» بر سر اموال میلیاردی وزیر پیشنهادی رییسی

قالیباف : رییس جمهور در اسرع وقت گزینه پیشنهادی بعدی برای وزارت کار را معرفی کند

آغاز پویش مشق احسان برای دانش اموزان کم برخوردار

بنیاد ملی نخبگان، اصلی ترین درگاه ورود نخبگان به اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور است

عضو شورای شهر: با هرگونه فتنه و اغتشاش مقابله می کنیم

زاهدی وفا: در حل مشکلات کشور کوشا خواهم بود

تصاویر/ دیدار مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم با آیت الله اعرافی

استخدام شرکت آسانسور آسمان

16 روستای پارسیان به همت سپاه آبرسانی شد

استخدام نیروی ظرفشوی آقا و خانم در رستوران آرین

درخواست فوری قالیباف از رییس جمهور/ تذکر آقای رییس به رسانه ها

زاهدی وفا وزیر نشد / مجلس رای اعتماد نداد / مخالفان: تولد فرزندان در کانادا و ثروت بالا / زاهدی وفا: گرین کارت ندارند؛ اموال پدرم است

اقتدار نیروهای نظامی، زینت بخش نظام اجتماعی است/ دشمن از اغتشاش اخیر، تخریب نظام آموزشی را دنبال می کند

استخدام شرکت نیکا گشت بی همتا

چرا اعتراضات و اغتشاشات پس از درگذشت مهسا امینی اتفاق افتاد؟/ آیا نظام طبقه متوسط را از دست داده است؟

جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی

کاظمی قمی: مجروحان حادثه تروریستی کابل برای درمان به ایران منتقل شدند

سوگ رادیو قم در غم غربت

رییس سیا حمایت خود از اغتشاشات را علنی کرد | تعابیر خصمانه برنز علیه ایران

بازگشت مجری پر انرژی به تلویزیون با یک سورپرایز جدید

محاسبه اشتباه دشمنان در تحریک قومیت ها در ایران

تصاویر/ افتتاحیه درس فقه و اصول امام جمعه کاشان

رییس هیئت عامل صندوق ملی مسکن منصوب شد

اژه ای: دشمن به واسطه آشوب ها متوهم شده| حوادث اخیر برای ما تازگی ندارد| فحاشی از مصادیق کُنش اعتراضی نیست

عضو هیات رییسه هیات کونگ فو: برای بالا نگه داشتن پرچم ایران از جان می گذرم

تشییع پیکر مطهر شهید گمنام در دانشگاه علوم پزشکی قم

واکنش نماینده دائم ایران در سازمان ملل به بیانیه انتقادی گروهی از کشورها : ایران از موفق ترین و بهترین نمونه های ارتقای حقوق زنان است

تجمع دانشجویان دانشگاه رازی در اعتراض به اغتشاشات اخیر

ممنوع التصویری الهام چرخنده

دستگیرشدگان ناآرامی های اخیر در قزوین بزودی آزاد می شوند

افزایش 900 هزار تومانی حقوق کارمندان

طبقه بندی افراد بازداشت شده در وقایع اخیر/ سخنگوی قوه قضاییه: «رافت اسلامی در بررسی ها و احکام صادره مورد توجه واقع خواهد شد.»

تهران شهر تناقض ها | پایتختی خاکستری با هویت دوست داشتنی

محسنی اژه ای: اگر افضل الناس برای قضاوت انتخاب نشوند باید در روش ها تجدیدنظر کنیم

برگزاری همایش سراسری لاله های سفید در مشهد

بنیانگذار اعزام دانشجویان به اروپا کیست؟

رییس دستگاه قضا: دستگاه های مسئول باجریانات اخیر برخوردی مناسب خواهند داشت

بیانات اخیر رهبر انقلاب نقشه های دشمن را نقش بر آب کرد

دستگیری 106 نفر از لیدرهای اغتشاشات در گیلان

به راحتی درباره مسدودسازی اینترنت تصمیم نگیرید

از سرگیری سفر ایرانی ها به کاظمین و سامرا

مدیر کل پزشکی قانونی: بررسی علت فوت «مهسا امینی» ادامه دارد

رییس دستگاه قضا: دستگاه های مسئول باجریانات اخیر برخوردی مناسب خواهند داشت

تصویر بدون لباس یک زن در خبر 20:30: برای رسیدن به آنچه می خواهیم، اخلاق را به مسلخ نبریم؛ مثل صداوسیما نباشیم!

استخدام حسابدار در گروه توسعه و عمران هفت در اصفهان

استخدام ویزیتور (بازاریاب) مویرگی با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه و بیمه تکمیلی

استخدام لابی من در مجتمع مارینا در تهران

استخدام شرکت تیپاکس

دستگیری 106 نفر از لیدرهای اغتشاشات در گیلان

استخدام کارشناس ارتباط با مشتریان و کارشناس کال سنتر در فارس

استخدام نیروی خانم مسلط به برنامه فتوشاپ در یک مهرسازی

راهبردهای قرآن برای مقابله با دشمنان اسلام

طبقه بندی افراد بازداشت شده در وقایع اخیر/ سخنگوی قوه قضاییه: «رافت اسلامی در بررسی ها و احکام صادره مورد توجه واقع خواهد شد.»

وزیر ارشاد: آغوش دولت به روی همه هنرمندان باز است

دکتر مخبر به دعوت نخست وزیر روسیه در مجمع اقتصادی خزر در مسکو شرکت می کند

زاهدی وفا از مجلس رأی اعتماد نگرفت + توضیحی درباره اعلام اولیه مجلس

بررسی وظایف اقتصادی منتظران در عصر غیبت

اعتراض حق دانشجو است | دانشجویی که سرکلاس نرود غیبت خواهد خورد

نیروی انسانی اصلی ترین سرمایه قوه قضاییه است

دستگاه های مسئول باجریانات اخیر برخوردی مناسب خواهند داشت

کیهان: مردم ایران علاقه به کنشگری دارند

به راحتی درباره مسدودسازی اینترنت تصمیم گیری نکنید/ مانع از تکرار تجربیات یک جانبه گذشته درباره اینترنت شوید

5400 آقازاده در انتظار تصمیم رییسی؟

تمدید مهلت ارسال آثار به بخش رسانه های خبری سوگواره ملت امام حسین(ع)

آماده باش مدیریت بحران استان تهران در فصل پاییز

اولین شرط خودسازی، داشتن برنامه برای زندگی است/ امروز جنگ ما جنگ شناختی است

تصاویر/ نشست مدیران مدارس علمیه استان گیلان

زینب حمزه لویی امضای تفاهم نامه فرهنگی ایران و تاجیکستان

لایحه متناسب سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان تقدیم مجلس شد

مجلس خبرگان رهبری: بیانات اخیر رهبر انقلاب نقشه های دشمن را نقش بر آب کرد

جمعی از فعالان قرآنی: به جز فراجا 26 دستگاه متولی حجاب هستند، کم کاران را معرفی کنید

استخدام حسابدار حرفه ای در شرکت جوش آزمای جی در اصفهان

مدیرعامل صندوق فولاد درباره مجلس اظهارنظری نکرده بود

برنامه های حرم مطهر رضوی در سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع)

تاکید ضرغامی بر صیانت از بزرگترین گنجینه جمهوری اسلامی

زنگ شروع سالمندی در کشور؛ بیش از 40 درصد سالمندان کشور افسرده هستند

طبقه بندی اغتشاش گران متناسب با جرائم ارتکابی شان آغاز شد

واکنش ضرغامی به اعترضات پراکنده در برخی مدارس دخترانه | این روزها شاهد تصاویر نامانوس در مدارس هستیم | خوراک فکری برای دانش آموزان نداریم

هشدارهای مدیرعامل سازمان بنادر در مورد تامین نیروی انسانی دریایی

اصلی ترین سرمایه قوه قضاییه، نیروی انسانی آن است

امام جمعه بوشهر: برنامه های هفته وحدت هدفمند و هوشمندانه برگزار شود

دفاع یک روزنامه از خانواده مهسا امینی

رای اکثریت مطلق آرای نمایندگان، ملاک کسب رای اعتماد است

مصلحی: 80 درصد مقالات می گویند منشأ فروپاشی آمریکا انقلاب اسلامی ایران است

حقوق کارمندان دولت چقدر افزایش می یابد؟

تصاویر/ مراسم آغاز سال تحصیلی جدید مدرسه علمیه امام صادق(ع) زنجان

«متن توافق احتمالی» به تصویب مجلس خواهد رسید؟

«متن توافق احتمالی» به تصویب مجلس خواهد رسید؟