مطالب مرتبط:
در برنامه ریزی منطقه ای دچار «سندروم فرآیند جدید» نشویم
تصاویر/ شورای برنامه ریزی اقامه نماز منطقه 5 کشور به میزبانی همدان
بررسی مهمترین چالش ها در برنامه ریزی منطقه ای
استخدام کارشناس خرید و کارشناس برنامه ریزی تولید و کنترل پروژه در اصفهان
رییس اوقاف: موکب داران اربعین برای گرمای هوا برنامه ریزی کنند
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مرداد 1401 ساعت 21:072022-08-17سياسي

در برنامه ریزی منطقه ای نباید دچار سندروم فرایند جدید بشویم


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، هشتاد و هفتمین نشست علمی-تخصصی با مدیریت علمی مهرداد کاشف؛ سرپرست گروه پژوهشی برنامه ریزی منطقه ای و آمایش سرزمین مرکز و همچنین با سخنرانی: - در برنامه ریزی منطقه ای نباید دچار "سندروم فرایند جدید" بشویم " در نشست علمی و تخصصی مطرح شد: ما در برنامه ریزی منطقه ای نباید دچار سندروم فرایند جدید بشویم چرا که به اندازه کافی شورا و نهاد و کارگروه داریم و اگر می خواهیم برنامه ریزی منطقه ای ما درست کار کند باید تمرکز زدایی اساسی مورد نظر باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، هشتاد و هفتمین نشست علمی-تخصصی با مدیریت علمی مهرداد کاشف؛ سرپرست گروه پژوهشی برنامه ریزی منطقه ای و آمایش سرزمین مرکز و همچنین با سخنرانی: نعمت اله اکبری؛ استاد دانشگاه اصفهان، شراره کاووسی؛ رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، با مشارکت فعال جامعه علمی، پژوهشی، دانشگاهی، اندیشگاهی، صاحبنظران، مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرایی ملّی و استانی به صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدای این نشست مهرداد کاشف؛ سرپرست گروه پژوهشی آمایش سرزمین و توسعه و توازن منطقه ای مرکز، ضمن تشکر از حضور اندیشمندان و کارشناسان عزیز در لزوم برگزاری این سلسله نشست ها گفت: باید موضوع برنامه ریزی منطقه ای درکانون توجه سطوح مختلف تصمیم گیری و صاحب نظران در کشور قرار بگیرید.

کاشف ضمن بررسی ریشه های تاریخی برنامه ریزی منطقه ای افزود: تاکنون در کشور سیاست گذاری منطقه ای صورت گرفته است، ولی برنامه ریزی منطقه ای مشخصی محقق نشده است.

در واقع تحقق برنامه ریزی منطقه ای درگرو توجه به انسجام فضایی ملی به همراه بهره گیری کارکرد های منطقه ای است.

وی ادامه داد: برنامه ریزی منطقه ای درواقع به دنبال توسعه درون زا است و می بایست یک نوع رویکرد مشخص داشته باشد چراکه این وضعیت در دنیا در منطقه گرایی نوین به سمت رقابت پذیری بر مبنای نو آوری حرکت می کند.

این پژوهشگر ارشد حوزه آمایش ادامه داد: سئوال اصلی این است که رویکرد برنامه ریزی منطقه ای مناسب برای ایران چیست؟.

همچنین باید جایگاه برنامه ریزی منطقه ای در نظام برنامه ریزی مشخص شودسرپرست گروه پژوهشی برنامه ریزی منطقه ای و آمایش سرزمین مرکز ضمن انتقاد از برخی عملکرد ها افزود: به عنوان مثال درخصوص منابع آبی، انتقال بین حوضه ای بدون توجه به پتانسیل ها و مزیت ها و محدودیت ها منطقه ای صورت گرفته و این موضوع مناطق کشور را در بلند مدت با مشکل مواجه می کند.

در ادامه این نشست نعمت اله اکبری؛ مدرس دانشگاه اصفهان در خصوص تبیین اهمیت الزامات نهادی و ساختاری توسعه منطقه ای در ایران گفت: هرچند برنامه ریزی ما به منظور توسعه منطقه ای مدت ها قبل آغاز شده، اما متاسفانه نتوانستیم ارزیابی درستی از توسعه منطقه ای داشته باشیم.

این مدرس دانشگاه افزود: با توجه به آغاز تدوین برنامه هفتم توسعه آسیب شناسی که چرا سیاست های توسعه ما به برنامه تبدیل نشده است از اهمیت زیادی در نظام برنامه ریزی برخوردار است و باید بررسی شود چه چالش هایی در برابر توسعه و برنامه ریزی منطقه ای داریم؟اکبری ادامه داد: برنامه ریزی منطقه با چالش های متعددی همراه است و رویکرد نهادی در کنار سایر رویکرد ها قرار دارد؛ لذا بر این باورم که ما نیازمند یک چک لیست هستیم.

ما نیازمند توجه ویژه به الزمات نهادی و ساختاری در توسعه منطقه ای ایران هستیم.

اکبری در بر شمردن چالش های برنامه ریزی منطقه ای گفت: عدم توافق بر روی مفاهیم، تمرکز گرایی و تراکم گرایی، بخشی نگری در برنامه ریزی ها، برنامه ریزی از بالا به پایین و عدم توجه به فضا، عدم توجه به پیشران های منطقه ای، فقدان نظام مدیریت منطقه ای، ابهام در جایگاه قانون برنامه ریزی منطقه ای، وابستگی به درآمد های غیر عمومی، فقدان فرهنگ برنامه ریزی، کمبود نیروی انسانی متخصص از جمله چالش های اصلی در این بحث به شمار می رود.

این مدرس دانشگاه در تشریح چالش های برنامه ریزی منطقه ای افزود: ما با تمرکز گرایی و تراکم گرایی در برنامه ریزی مواجه هستیم به این معنا که تراکم به حجم انبوه کار های گفته می شود که دستگاه ها برای خود درست کرده اند، لذا بر این باورم تعداد کار هایی که هر مجموعه باید انجام بدهد به شدت زیاد شده است ودر عین حال تمرکز بسیار شدیدی در نظام تصمیم گیری داریم.

وی ادامه داد: چالش دیگری که در برنامه ریزی منطقه ای با آن مواجه هستیم بخشی نگری است.

کشاورزی و صنعت و گردشگری و دیگر امور می خواهند به صورت همزمان پیش قراول توسعه در هر منطقه باشند.

از سوی دیگر برنامه ریزی از بالا به پایین و عدم توجه به فضای حقیقی تحقق برنامه، کاملا نقش خود را در کشور نشان می دهد.

عدم توجه به فضا نیز تا حد زیادی به توسعه منطقه ای لطمه زده است.

توجه جدی به بحث اکولوژیک مهم است که متاسفانه مورد توجه قرار نمی گیرد.

از سوی دیگر عدم توجه به ظرفیت های منطقه ای در استان ها به درستی اجرا نمی شود.

اکبری با تشریح منابع مورد نیاز توسعه افزود: توسعه منطقه باید بر مبنای درآمد های منطقه ای باشد امری که به دلایل مختلف درست طراحی نشده است.

وی ضمن انتقاد از عملکرد برنامه های توسعه گفت: برنامه های توسعه ما بیشتر بدرد دکور می خورد.

ما اکنون باید از خود سوال کنیم چقدر برنامه ریزی ما عملیاتی است؛ لذا بر این باورم که ما متاسفانه برنامه پذیر نیستیم! ما به منظور برنامه ریزی صحیح به حد زیادی به دیتا های ریز نیاز داریم که در این زمینه به کلی کمبود داریم؛ لذا بر این باورم دلیل اصلی عدم توفیق برنامه های توسعه ما نبود ریز داده است.

البته داده های کلان در کشور ما تعریف شده است؛ لذا بر این اعتقادم ما یک ابزار جدی نیازمندیم به عنوان مثال جدول داده ستانده منطقه ای مورد نیاز است.

در کنار همه این چالش ها متاسفانه از نیروی مناسب در حوزه های تخصصی نیز بهره مند نیستیم.

وی در خاتمه افزود: ما نباید دچار سندروم فرایند جدید بشویم چرا که به اندازه کافی شورا و نهاد و کارگروه داریم؛ بنابراین تصمیم گیری های متمرکز به دور از واقعیت های مناطق آسیب زا است.

اگر می خواهیم برنامه ریزی منطقه ای ما درست کار کند باید تمرکز زدایی اساسی داشته باشیم؛ لذا بر این عقیده ام که هدایت و رهبری محلی نیز به شدت می تواند به عنوان یک اقدام مشارکتی در توسعه منطقه ای نتیجه ای مثبت داشته باشد.

شراره کاووسی؛ رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان به عنوان سخنران دوم این نشست در ابتدای سخنان خود گفت: ما در مطالعه خود در چند کلید واژه اصلی تمرکز کردیم، ابتدا برش ملی، سپس منطقه ای و در نهایت محلی و درمطالعه خود به سراغ برش منطقه ای رفته ایم؛ لذا بر اصل رقابت پذیری منطقه ای تاکید داریم.

دکتر کاووسی ادامه داد: الزامات شکل گیری ما در این منظر و در بحث رقابت پذیری منطقه ای باید به بحث نظام انگیزیشی و نظام مدیریت توسعه توجه کند؛ و بهینه کردن نظام های موجود و توجه به سرمایه انسانی باید مورد توجه قرار گیرد؛ لذا نگرش افراد در خصوص منابع انسانی بسیار مهم است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان افزود: بررسی و تبیین الزامات استقرار نظام مدیرت منطقه ای با تاکید بر همکاری منطقه ای مورد توجه این مطالعه بوده است.

توجه به ایجاد توازن در بهره برداری از منابع، حفظ منابع راهبردی و حفظ سرمایه ها ازجمله مواردی است که می بایست همواره مورد توجه باشد؛ لذا بر این باوریم هر اقدامی نیز باید مبتنی بر اسناد الزامات نهادی طرح ریزی شود.

وی خاطر نشان کرد: در قانون اساسی نیز به رشد مناطق توجه خاصی شده است لذا باید این موارد مورد توجه قرار گیرد؛ لذا بر این باوریم توجه به استان ها و مناطق در همه جا ذکر شده، اما مورد توجه کافی قرار نگرفته است.

ما باید در خصوص توسعه منطقه ای از بی عملی خارج شویم.

سپس یحیئ زاده رییس گروه پژوهش و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان ضمن ارائه گزارش یافته های پژوهشی به مدیریت منطقه ای ازطریق توجه به منافع مشترک منطقه ای، همکاری های منطقه ای و گفتگو های منطقه ای اشاره داشت.

لازم به ذکر است این نشست هشتاد و هفتمین نشست علمی-تخصصی و با عنوان الزامات نهادی و ساختاری توسعه منطقه ای در ایران است که به همت دفتر آموزش و ترویج مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری در روز چهارشنبه 26 مرداد ماه سال 1401 برگزار شد.


کلید واژه ها: برنامه ریزی - برنامه - منطقه - رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی - نشست علمی - سازمان مدیریت و برنامه ریزی - آمایش سرزمین - گروه - علمی - سندروم - مدیریت - رییس سازمان مدیریت - خبرگزاری - تخصصی - اقتصادی - سازمان مدیریت - استاد دانشگاه - دچار - سرپرست - پژوهشی - هفتمین - نشست - سرزمین - جدید - رییس سازمان - تمرکز زدایی - گزارش - آمایش - دانشگاه - کارگروه

آخرین اخبار سرویس:
زینب حمزه لویی امضای تفاهم نامه فرهنگی ایران و تاجیکستان

لایحه متناسب سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان تقدیم مجلس شد

مجلس خبرگان رهبری: بیانات اخیر رهبر انقلاب نقشه های دشمن را نقش بر آب کرد

جمعی از فعالان قرآنی: به جز فراجا 26 دستگاه متولی حجاب هستند، کم کاران را معرفی کنید

استخدام حسابدار حرفه ای در شرکت جوش آزمای جی در اصفهان

مدیرعامل صندوق فولاد درباره مجلس اظهارنظری نکرده بود

برنامه های حرم مطهر رضوی در سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع)

تاکید ضرغامی بر صیانت از بزرگترین گنجینه جمهوری اسلامی

زنگ شروع سالمندی در کشور؛ بیش از 40 درصد سالمندان کشور افسرده هستند

طبقه بندی اغتشاش گران متناسب با جرائم ارتکابی شان آغاز شد

واکنش ضرغامی به اعترضات پراکنده در برخی مدارس دخترانه | این روزها شاهد تصاویر نامانوس در مدارس هستیم | خوراک فکری برای دانش آموزان نداریم

هشدارهای مدیرعامل سازمان بنادر در مورد تامین نیروی انسانی دریایی

اصلی ترین سرمایه قوه قضاییه، نیروی انسانی آن است

امام جمعه بوشهر: برنامه های هفته وحدت هدفمند و هوشمندانه برگزار شود

دفاع یک روزنامه از خانواده مهسا امینی

رای اکثریت مطلق آرای نمایندگان، ملاک کسب رای اعتماد است

مصلحی: 80 درصد مقالات می گویند منشأ فروپاشی آمریکا انقلاب اسلامی ایران است

حقوق کارمندان دولت چقدر افزایش می یابد؟

تصاویر/ مراسم آغاز سال تحصیلی جدید مدرسه علمیه امام صادق(ع) زنجان

تصاویر/ جلسه اخلاق در مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها خوی

ویژگی های افرادی که ذهن باز دارند

زاکانی درباره جابه جایی ها در شهرداری پاسخگو باشد

خبر خوب برای حقوق کارمندان و بازنشستگان

نماینده مجلس: فرزند 5400 مسئول خارج از کشور هستند| آقای رییسی گفت هرکس فرزندش تابعیت خارج دارد خودش هم برود، پس منتظر اجرا هستیم

خیابانی در احمدآباد مشهد به نام شهید «محمدرسول دوست محمدی» نامگذاری شد

قالیباف: بیانات رهبر انقلاب بار دیگر مرزبندی میان مردم و آشوبگران را مشخص کرد /امیدوارم همه ما بتوانیم در مقابل دشمنانی که در مقابل انقلاب اسلامی سینه سپر کردند بیاستیم

آغاز طبقه بندی متهمان وقایع اخیر در کشور متناسب با جرائم ارتکابی

فیلم| تجمع صدها نفری دانشجویان انقلابی اهواز

معاون وزیر ارشاد: بیشتر هنرمندان به دنبال حقیقت بوده اند

برگزاری اجتماع منتظران ظهور در مسجد مقدس جمکران +فیلم

بگذاریم مردم زندگی شان را بکنند یعنی چه؟!/ رونوشتی به یک یادداشت روزنامه ی شرق

استخدام مرچندایزر (مسئول چیدمان) با بیمه، بیمه تکمیلی و پورسانت در تهران

جمعی از فعالان قرآنی خطاب به قوای سه گانه: 26 دستگاه متولی عفاف و حجاب هستند، کم کاران را معرفی کنید

استخدام ویزیتور (بازاریاب) تدارکات سازمان ها با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت

استخدام ویزیتور (بازاریاب) مویرگی با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در شاهرود

محیط دانشگاه برای دانشجویان باید امن بماند

استخدام پیک و تحویل دهنده با بیمه تکمیلی و پاداش در شرکت ماتریس در تهران

ایجاد 622 شغل در اسدآباد

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی : «زن، زندگی و آزادی» ، سه شعار اصلی اسلام است / دشمنان در فتنه اخیر دنبال انقلاب جنسیتی بودند

همبستگی اقوام یکی از ظرفیت های مهم کشور است

هاجر چنارانی: فرزند 5400 مسئول خارج از کشور هستند| آقای رییسی گفت هرکس فرزندش تابعیت خارج دارد خودش هم برود، پس منتظر اجرا هستیم

اتفاق عجیب: زاهدی وفا تنها چند دقیقه وزیر شد!

استخدام شرکت استیلا خودرو

تشریح فرآیند برگزاری آزمون شرکت کار و تامین استان خراسان رضوی

شهدا اسوه های تقوا و جهاد هستند

استخدام شرکت سپندار مهرتات

استخدام شرکت سینداد آریا نوین

خانه محروم ویژه خانواده نیازمند در سرخنکلاته افتتاح شد

وسایل نقلیه توقیفی در پارکینگ های استان هرمزگان تعیین تکلیف می شوند

از سرگیری سفر ایرانی ها به کاظمین و سامرا و فوت 164 زائر در اربعین

لبه دوم تیغ در قاب شبکه پنج سیما

زاهدی وفا از مجلس رأی اعتماد نگرفت + توضیحی درباره اعلام اولیه مجلس

اصرار بر سبک زندگی که اکثریت جامعه با آن مخالف است ما را به جایی نمی رساند

امنیت پایدار امروز مرهون جانفشانی های مدافعان امنیت و نظم جامعه است

پس لرزه ی تصویر یک زن برهنه در اخبار 20.30/ دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را/ اخلاق را به مسلخ نبریم

برگزاری همایش های «طلیعه حضور» در مدارس علمیه خواهران استان مازندران

برش برنامه پنج ساله مدارس علمیه گیلان بررسی شد

فعالیت تبیینی و روشنگرانه در فضای مجازی از وظایف طلاب است

مجلس به زاهدی وفا رای اعتماد نداد

خانواده ها مسئولیت تربیت را به آموزش و پرورش سپرده اند

تفکیک وزارتخانه راه و شهرسازی فعلاً به صلاح نیست/ عدم شرایط مناسب وزارتخانه به دلیل عملکرد نامناسب وزیر

برگزاری چهل و پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم در ایلام

مصوبه اصلاح اساسنامه صندوق های پالایشی_یکم و دارایکم ابلاغ شد

اژه ای: اصلی ترین سرمایه قوه قضاییه، نیروی انسانی آن است

تپه مای خان دشت زهاب تعیین عرصه شد/ بقایای استقرار بزرگ و مهمی از دوره پیش از تاریخ

استخدام مسئول دفتر با بیمه در شرکت آترو فرآیند ایرانیان در تهران

لیدرهای اصلی اغتشاشات در گیلان دستگیر شدند

ممنوع التصویری الهام چرخنده صحت دارد؟

دشمن به دنبال ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی است

اقتصاد دریایی، گره گشای اقتصاد کشور است

تشکیل مجمع خیرین انتقال خون با هیئت مدیره جدید، امروز

سوگ شهادت امام حسن عسکری(ع) در شب های ایران

رفع دغدغه آموزش نیروهای متخصص دریایی در برنامه هفتم

دستاوردهای مقابله با سیل مرداد برای پیشگیری از حوادث آینده استفاده می شود

تصاویر؛ خوشحالی جالب یک نماینده از وزیر نشدن زاهدی وفا | از جنجال های نمایندگان تا استقبال گرم از رییسی

ارسال لایحه متناسب سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان به مجلس

خبر مهم دولت برای کارمندان و بازنشستگان ؛ احتمال افزایش حقوق ها قوت گرفت | اعلام مبلغ افزایش حقوق

وزیر فرهنگ تاجیکستان: فصل تازه ای را در گسترش روابط فرهنگی با ایران آغاز کردیم

تعارض منافع در رسیدگی به شکایات از سازمان تامین اجتماعی/ ضرایب حق بیمه قرارداد کاهش یابد

پخش تصویر زن برهنه در صداوسیما!

افزایش 900 هزار تومانی حقوق در راه است؟

تاثیر منفی ناآرامی ها بر دیپلماسی اقتصادی دولت

برق رسانی به ایستگاه شماره 3 طرح انتقال آب از تالوار به همدان

استخدام حسابدار ارشد در شرکت دمیرچیان آذر در البرز

در آن سوی مرزها، برای تضعیف نسل های آینده ایران برنامه ریزی می شود

مهم ترین هدف مسابقات «مدهامتان» ترویج معارف قرآنی است

استخدام کارگر ساده با بیمه در شرکت تولیدی زیره کفش ترجان در تهران

تلاش می کنیم نتیجه احکام قضایی منجر به توقف چرخه تولید نشود

چرا شهردار تهران معاونی که اقدامات خوبی داشت را عزل کرد؟

بازداشت لیدرهای اصلی آشوب ها و 8 تیم و کانون شورشی در گیلان

ویژه برنامه های سالروز آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) تشریح شد

خانه محروم در سرخنکلاته افتتاح شد

استخدام حسابدار ارشد، سرپرست خط تولید و سرپرست دستگاه CNC تراش در البرز

اغتشاشات اخیر نتیجه عصبانیت دشمنان از پیشرفت کشور است

استخدام شرکت آسان درب قوطی سهند

دوست داری کمدِ شومیز مومیز و باقی وسیله هات مثل بوتیکا خوشبو باشه؟ ترفندش اینه که میگم

از ضرورت تجمیع اماکن گردشگری زیر نظر مدیریت شهری تا حمایت شورا از طرح های گردشگری

استخدام شرکت آریا پاک سپاهان

ضروت حمایت ویژه دولت و مجلس از مقوله دریا/ روی ایجاد بندر راهبردی جاسک تمرکز کنیم

رسیدگی به دو پرونده در دادگاه مطبوعات

در برنامه ریزی منطقه ای نباید دچار سندروم فرایند جدید بشویم

در برنامه ریزی منطقه ای نباید دچار سندروم فرایند جدید بشویم