مطالب مرتبط:
اینترآذ ورزشی| رونمایی از جانشین شکیرا در زندگی پیکه؛ ارتباط ستاره بارسا با کارمندش!
امکان ارتباط سریع، میان ماهواره های نظامی و تجاری
ارتباط برجام با حمله به سلمان رشدی
ارتباط حمله موسوی به جبهه مقاومت با حمله اسراییل به غزه چیست؟
بازی های کشورهای اسلامی| گنج خانلو در دوچرخه سواری طلایی شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 22 مرداد 1401 ساعت 23:022022-08-13سياسي

با پنهان کاری نوجوانان چه کنیم/کلیدهای طلایی ارتباط موثر با نوجوان


بچه ها در سنین نوجوانی ویژگی های منحصر به فرد و متمایزی پیدا می کنند که خیلی از والدین به خاطر فراموش کردن این دوران و تفاوت نسلی نمی توانند آن درک کنند، - گروه زندگی- زهره سعیدی : خوب یادم است اوایل نوجوانی ام دوست داشتم در دفتر خاطرات شخصی ام چیزهایی یادداشت کنم که هیچ کس از آنها خبر نداشته باشد! فقط برای خودم باشد.

دوست داشتم نظرات دوستانم راجع به مسائل مختلف دنیا را در دفتر عقایدم بنویسم، حتی گاهی دوست داشتم تنها باشم اما هیچ وقت خانواده اجازه نمی داد.

دائما وسایلم را تجسس می کردند، دفتر خاطراتم را می خواندند و این باعث عصبانیتم می شد.

برادری دارم که او هم دوست داشت گاهی با رفقایش بیرون برود ، اما پدر و مادرم به او اجازه نمی دادند.

او هم مجبور به اطاعت می شد، اما همین که سنش بالاتر رفت، گستاخی می کرد و دیگر به حرف کسی گوش نمی داد اما من چون دختر بودم، هیچوقت صدایم در نمی آمد و هنوز هم خیلی چیزها در دلم مانده که چرا پدر و مادرم دوران نوجوانی و بلوغ ما را درک نمی کردند.

نوجوان ها دوست ندارند پنهان کاری کنند اما وقتی پدر و مادر به آنها فشار می آورند، آنها هم پنهان کار می شوند.

اینها صحبت های یک دختر خانمی است که الان سی و اندی سالش شده، ازدواج کرده و فرزند دارد اما هنوز وقتی به دوران نوجوانی اش فکر می کند، دلش آشوب می شود.

طبق تحقیقات روانشناسان، عمده پدر و مادرها در زمانی که سنشان بالا می رود و بچه هایشان بزرگ می شود، دیگر درکی از دوره نوجوانی و سنین مختلف فرزندانشان به خاطر تفاوت نسلی ندارند.

بنابراین وقتی نتوانند بچه ها را درک کنند، روابط صمیمی آنها کم شده و تعاملشان دچار تنش می شود.

همه پدر و مادرها باید بدانند که نوجوانی دوره ای است که در حدفاصل بین کودکی و جوانی قرار دارد، نوجوان در این سنین به لحاظ تغییرات فیزیولوژیک و روانی رفتارش تغییرات زیادی می کند، علایق و خواسته هایش نیز متفاوت می شود.

بنابراین پدر و مادری که ویژگی های دوران نوجوانی را نشناسند، بچه هایشان به پنهان کاری، مخفی کاری، پرخاش و روابط مخفیانه با دوستانی ناباب می افتد.

والدینی که بتوانند روابط صمیمی با بچه هایشان برقرار کنند، فرزندانشان نیز علایق، استعدادها و فرصت های مختلف زندگی شان را کشف کرده و راه صحیح را انتخاب می کنند.

از جمله مهمترین علل پنهان کاری نوجوانان، ارتباط صمیمی آنها با دوستانشان، عدم درک رفتارهایشان در خانه، نظارت مستقیم و تحت نظر قرار دادن آنها، عدم هماهنگی رفتار پدر و مادر با هم در ارتباط با نوجوان و ترس از تنبیه شدن است.

*با پنهان کاری و مخفی کاری نوجوانان چطور برخورد کنیم؟ سحر احمدی ، روان شناس کودک و نوجوان درباره پنهان کاری و مخفی کاری نوجوانان می گوید: نخستین واکنشی که پدر و مادر در صورت مشاهده کردن پنهان کاری بچه ها باید داشته باشند، به جای جنگ و دعوا و درگیری، حمایت از بچه ها  است چرا که نوجوان باید حس کند، خانواده کنار و همراه اوست نه در مقابلش .

او به نکته دیگری اشاره می کند و می گوید: اینکه والدین باید دست از تجسس با دلیل یا بی دلیل در اتاق و وسائل نوجوان بردارند چرا که بچه ها در این سن بسیار حساس و استقلال طلب هستند و با چنین کارهایی احساس ناامنی می کنند، حتی اگر حس کردید، بچه ها چیزهایی را به شما نمی گویند یا درباره دوستانشان با شما صحبت نمی کنند، دلیل بر این نمی شود که بخواهید سر از کارشان به طور محسوس در بیاورید، در درجه اول شما باید به عنوان پدر و مادر به بچه ها اعتماد داشته باشید و حس های دیگر را نباید به آنها القا کنید و در درجه بعدی اگر نیاز بود به طور نامحسوس آنها را زیرنظر داشته باشید طوری که خودشان متوجه نشوند.

همچنین اگر حس کردید بچه ها از شما فاصله گرفته اند، براساس ویژگی های دوران نوجوانی که بچه ها بیشتر تمایل دارند با دوستانشان در ارتباط و صمیمی باشند، بهتر است روابطتتان را در حالت عادی نگه دارید و در صورت لزوم با بچه ها صحبت صمیمانه داشته باشید ، نه اینکه حس گناه به آنها بدهید و شک و تردید به آنها داشته باشید یا اینکه با متلک انداختن و تیکه پراکنی روابطتتان را تیره و تار کنید .

برخی از نوجوانان به دلیل حمایتی که از سوی خانواده نمی بینند، دچار بزه کاری و مشکلات اجتماعی می شوند *شنونده خوبی برای نوجوانان باشید طبق تحقیقات روان شناسی ، نوجوانان براساس ویژگی های سنی شان نیاز به یک هم صحبت و به عبارتی گوش شنوا دارند، اگر در خانواده این گوش را پیدا نکنند، سراغ دیگرانی می روند که حال مشخص هم نیست مناسبشان باشد یا خیر.

والدین باید خیلی مراقب باشند که این صمیمیت و به عبارتی شنونده بودن برای احساسات و عواطف نوجوانان را از دست ندهند.

اگر نوجوان شما برای گرفتن یک نمره پایین از سوی شما توبیخ شود و مورد بی توجهی قرار بگیرد، تنها صمیمیت بینتان از بین می رود و باعث می شود که دفعه بعدی نمراتش را پنهان کاری کند .

بهتر است صمیمانه با هم صحبت کنید و اگر درس هایش ضعیف هم شده، به جای توبیخ و تنبیه به او کمک کنید تا خودش را به سطح مناسب برساند و شما آن آدم شنونده  و مناسب برای درددل هایش باشید.

احمدی در این باره می گوید: گوش دادن به احساسات نوجوانان باعث می شود تا آنها حس کنند، شما همیشه کنارشان هستید، درکشان می کنید و احساساتشان را می فهمید و این فرصتی برای صحبت کردن بین شما ایجاد می کند.

حتی گاهی هم می توانید پای گریه هایشان هم بنشینید به جای قضاوت و یا سرزنش تنها گوش دهید.

نوجوانانی که از سوی خانواده حمایت می شوند، علاقه شان به مسائل مذهبی بیشتر می شود *از نوجوانتان تعریف و تمجید کنید به برخی از والدین وقتی می گوییم که از پسر و دختر نوجوانتان تقدیر و تمجید کنید، می گویند: لوس می شود یا اینکه به اندازه کافی تحویلش می گیریم، جنبه اش را ندارد! اینها عبارت های اشتباه و نادرستی است.

همه ما نیاز به تحسین و تمجید داریم با توجه به اینکه سنین نوجوانی هم حساس است و بچه ها با هر بادی ممکن است تغییر راه و روش بدهند، شما بهتر است بچه هایتان را در دست داشته باشید و آنها را برای فعالیت هایشان تأیید کنید ، حتی اگر کار اشتباهی هم کردند، یا نادیده بگیرید یا کمکشان کنید که آن ضعف را برطرف کنند .

احمدی در این زمینه می گوید: نخستین نکته در زمینه تأیید نوجوان این است که ابتدا جنبه های مثبت اخلاق و رفتار او را در نظر بگیرید و مطرح کنید سپس کمک کنید تا این جنبه ها را خودش بیشتر ببینند تا افسرده نشود یا دیگران را بی جهت الگوی خود نکند.

  خیلی از والدین هستند که خجالت می کشند این دوست داشتنشان را ابراز کنند مثلا پدر خانواده تنها عید به عید بچه ها را می بوسد و در آغوش می گیرد، در حالیکه حتی یک نوجوان هم نیاز به در آغوش کشیده شدن دارد تا شما عشقتان را به او نشان دهید و او پایگاه امن و محبت را در خانه پیدا کند.

گاهی حتی لازم است که جلوی دوستانشان از آنها تعریف کنید.

مثلا بگویید که پسرم ماشالا زرنگ است، خانه داری هم  بلد است، دست به آچار است یا اینکه دخترم به مادرش خیلی کمک می کند و من خیلی راضی هستم و از این دست حرف ها که باعث تحسین و خوشحالی بچه ها می شود.

حتی گاهی با هم کتاب بخوانید و با صدای بلند در کنار هم آواز خوانی کنید، اینها همه محیط خانواده را عاشقانه و پرمحبت می کند.

یک اخلاق بدی که خانواده های ایرانی دارند این است که به بچه ها تا کودک هستند خوب عشق و محبت می ورزند اما همین که به سن نوجوانی می رسند، بچه ها را رها می کنند و دیگر از این چیزها خبری نیست! برخی پدر و مادرها مدام از بچه ها انتقاد می کنند مثلا: این چه تیپی است زدی، این چه قیافه و شکلی است، چرا نمره هات اینطور شده تو همیشه لنگ می زنی و هزاران انتقاد دیگر که نوجوان را از آنها فراری می دهد.

گاهی اگر کدورتی بین شما و فرزند نوجوانتان پیش می آید و نمی توانید مستقیم با او صمیمانه درباره اش صحبت کنید، می توانید برایش نامه بنویسید.

خیلی موثر است و قطعا غافلگیرش می کند که شما چقدر محبت آمیز درباره مسائلتان صحبت می کنید و برای او ارزش قائل هستید.

*کمک کنید بچه ها از بحران های بلوغ به راحتی بگذرند یکی از مسائل دوران نوجوانی، بلوغ است که باعث تغییرات هورمونی در دختران و پسران می شود و آنها را دچار مشکلاتی می کند که هم خودشان را ممکن است آزار بدهد هم خانواده شان را.

بهتر است برای گذر سلامت از این دوره، پدر و مادر صمیمیت بیشتری با بچه ها داشته باشند و با آنها زیاد صحبت کنند.

احمدی درباره مسائل دوران بلوغ نیز تأکید می کند: لازم نیست پدر و مادر به طور مستقیم و مدام درباره مسائل جنسی و بلوغ با بچه ها صحبت کنند، حریم بین والدین و بچه ها باید حفظ شود، همین که پدر و مادر اشاره هایی به مسائل مختلف داشته باشند ، بچه ها خودشان عمق مباحث را درک می کنند.

پس از آنکه پدر و مادر به حد نیاز مباحث مربوط به بلوغ و مسائل جنسی را به بچه ها آموزش دادند یا اینکه کتاب در اختیار بچه ها قرار دادند تا مطالعه کنند، پس از آن مدارس و مربیان تربیتی مسائل مختلف را به بچه ها آموزش می دهند .

در نهایت اینکه پدر و مادر تلاش کنند دوره نوجوانی و ویژگی های آن را بشناسند، به دوران نوجوانی خودشان برگردند تا راحت تر بتوانند احساسات بچه ها را درک کنند و نگویند که دوران نوجوانی آنها متفاوت بوده است، به هرحال مسائل مربوط به احساسات و عواطف و فیزیولوژی نوجوان در هر سنی یکسان است ، بنابراین برای مستحکم کردن روابط بین خود و نوجوانتان بهتر است که تلاش کنید و او را درک کنید.

انتهای پیام/  
کلید واژه ها: نوجوان - دوست - نوجوانی - خاطرات - دفتر - منحصر به فرد - فراموش کردن - پنهان کاری - گاهی - نوجوانان - خانواده - یادداشت - والدین - برادری - ارتباط - فراموش - بچه ها - سعیدی - بیرون - تفاوت - مختلف - طلایی - اطاعت - مسائل - ویژگی - دوران - دنیا - گروه - شخصی - دیگر

آخرین اخبار سرویس:
انسان قرون وسطایی چگونه بود؟

انتقاد بسیج دانشجویی شریف از وزیر علوم و حضور نیروهای امنیتی در دانشگاه/ضرغامی: اجمالا مشغول بچه های ‎دهه ی هشتادی خودمان شدیم/وزیر ارشاد: فوت یک دختر خوب کُرد را بهانه کردند که ایران را دچار التهاب کنند/وزیر نفت: جریان صادرات نفت بدون مشکل است

استاندار هرمزگان: انتقام خواهیم گرفت

استاندار کردستان: مهسا امینی کد و رمزی برای آشوب بود

صحبت های پیمان جبلی پس از یک ساله شدن ریاستش در صدا و سیما

وضعیت فرش ایرانی در دوره قاجار/ کهنه نیست؛ فقط 16 سال کار کرده!

عموی نیکا شاکرمی : شکایت کرده ایم/ تشخیص اولیه این است که از بلندی پرت شده

عکس | همکاری باورنکردنی دو زنبور برای باز کردن در نوشابه را ببینید!

تایید سازمان امور استخدامی شرط برگزاری آزمون معلمان مهرآفرین

استخدام کارشناس شبکه در شرکت ژرف پویان توس در خراسان رضوی

استخدام مهندس شیمی در شرکت نیکان پارس گداختار در سمنان

هزار بلوچ اهل سنت که مدافع حرم شدند+فیلم و تصاویر

فیلم | چگونه نماز را برای کودکان خوشایند کنیم؟

استاندار کردستان: مهسا امینی کد و رمزی برای آشوب بود

ایران رتبه دوم فیلترینگ اینترنت در دنیا!

مقصر اصلی حوادث زاهدان مشخص شد؟

شاخص منفی وعده های بورسی؛ دولت از شعار دادن دست بردارد| دست های پشت پرده حقوقی ها

قانون مدیریت پسماند؛ قانونی برای تفکیک زباله ها از مبدا

پاسخ ایران به بیانیه مشترک گروهی از کشورها در شورای حقوق بشر درباره مرگ مهسا امینی

فال ابجد 13 مهر 1401/ فال ابجد امروز چهارشنبه 13 مهر 1401

چرا بعضی افراد تا حالا کرونا نگرفتند؟

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت پاک فام جم در خراسان رضوی

دعوت شورای تبلیغات اسلامی قم به مراسم تشییع پیکر شهید زاهدلویی

ضرغامی: دنیا دوست دارد ایران را ببیند، دشمن نمی گذارد

گره گشایی 350 مسئله حوزه بانوان در «مهرواره با نور» خراسان شمالی

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت هنر تاسیسات در البرز

ترتیل صفحه 561 قرآن/ کافران و مؤمنان+فیلم، متن و مفاهیم

ایران، رتبه دو فیلترینگ در جهان

استخدام بازاریاب دستگاه کارتخوان در شرکت فناوران دانش کوثر در قزوین

عمده موقوفات فارس به رفع نیازهای درمانی و خیرات اختصاص دارند

روایت رییس دانشگاه شریف از «قول مسئولان امنیتی » درباره دانشجویان بازداشتی این دانشگاه

خون شهدای امنیت، فتنه دشمنان را ناکام گذاشت

اوقات شرعی دوازدهم مهر ماه در سمنان

ییسی: آماده استفاده از همه ظرفیت های خود برای صلح و رفاه منطقه ای و جهانی هستیم

دوره های آموزشی پاییزه ویژه مبلغان برگزار می شود

بیان آموزه های دفاع مقدس به معنای جنگ طلبی نیست

روایت رییس دانشگاه شریف از «قول مسئولان امنیتی » درباره دانشجویان بازداشتی این دانشگاه

توزیع 4300 تن آسفالت در 3 ماهه دوم سال جاری در منطقه یک قم

در دیدار امیرعبداللهیان با سفیر ایران در زیمبابوه چه گذشت؟

صنعت دریایی با ادامه قانون خدمات کشوری نابود می شود

رویکرد گزینشی و انتشار اطلاعات نادرست یکی از تهدیدهای جدی برای ارتقای حقوق بشر است

ببینید | دشمنان دوران پهلوی را دوست دارند؛ گاو شیرده و مطیع اوامر!

تاکید نماینده ولی فقیه در استان بر ترویج فرهنگ وقف

تلاش برای حل بحران آب بدون اصلاح الگوی مصرف، آب در هاون کوبیدن است

برخورد با دستگاه های متخلف در اتصال به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند

ویدئو | بازدید مدیرکل صداوسیما استان از موسسه فرهنگی شهرآرا

اینفوگرافیک/ کارنامه سیاه‍ فیلترینگ در سال 1401/ دولت های احمدی نژاد، روحانی و رییسی گذشته چه عملکردی در فیلترینگ داشته اند؟

کشور های متجاوز مسئول شکست آتش بس در یمن هستند

حیات عبادی امام عسکری(ع) در شرایط سخت زندان بی نظیر است

گزارش سفیر ایران در زیمباوه به وزیر امور خارجه

خشونت و بی نظمی مخل امنیت و آسایش مردم بوده و حقوق ملت را نقض می کند/ از صدور بیانیه عجولانه خودداری کنید

هشدار تند یک رسانه درباره اعتراضات

برگزاری مسابقات سراسری قرآن و عترت بسیج مساجد قم

وزیر اطلاعات: دسیسه دشمن با شکستی مفتضحانه روبرو می شود

ویدئو | آیین تقدیر از گروه های جهادی برتر استان خراسان رضوی برگزار شد

رییس قوه قضاییه: تظلم خواهی هیچ فردی در کاغذخردکن نمی رود | قرادادهای دولتی باید در زمره مستحکم ترین و متقن ترین قراردادها باشند

استخدام مدیر تضمین کیفیت در کاشی پارسی در قزوین

گفت وگوی تلفنی سرلشکر باقری با وزیر دفاع آذربایجان

همکاری باورنکردنی دو زنبور برای باز کردن در نوشابه را ببینید!

زنان دوست دارند این جملات رابشنوند | جملاتی که زنان دوست دارند بشنوند

موقوفات سرمایه گذاری در فارس گسترش یابند

تغییر سرنوشت ایران، رویا و خیالی خام است

دشمن تمامیت ارضی و امنیت کشور را نشانه رفته است

هیچ متهم امنیتی بلاتکلیفی در سمنان وجود ندارد

پاسخ ایران به بیانیه مشترک گروهی از کشورها در شورای حقوق بشر درباره مرگ مهسا امینی

چپ ها متوقف می شوند؟ /ترامپ برزیلی بازی را به راند دوم کشاند

مهدی مریزاد همایش روز جهانی دریانوردی

دشمن تمامیت ارضی و امنیت کشور را نشانه رفته است

دانشگاه را حجامت کنید | وقت پاکسازی دانشگاه های نظام اسلامی رسیده است

تاکید برحفظ وحدت و انسجام اسلامی دربین فرق ومذاهب

تصویب جزییات طرح ساماندهی در کمیسیون اجتماعی مجلس/ طرح به صحن می رود

رییسی در گفتگو با گوترش: آزادی دو زندانی امنیتی، گواه رویکرد تعاملی ایران است

دعوت شورای تبلیغات اسلامی قم به مراسم تشییع پیکر شهید زاهدلویی

واکنش جان کربی به تهدیدات اتمی پوتین

ایجاد نقش آفرینی فرهنگ سازانه مؤسسات قرآنی در فارس

رییسی در تماس تلفنی با دبیرکل سازمان ملل: رویکردجمهوری اسلامی تعاملی است

امیرعبداللهیان: طرف آمریکایی اکنون با درک بهتری در تبادل پیام ها حضور دارد

واکنش به اظهارات منتسب به مدیر حوزه های عملیه درباره آتش زدن عبا و عمامه

زیر پوست فیلتر VPN

سواحل جاسک در فقر کامل در حوزه دریا| مرکز امنیت دریایی مشترک بین ایران، عمان و پاکستان ایجاد می شود

رییس جمهور عراق: همه در برابر عبور از بحران مسئول هستیم

مطالبه جدی ایران از آمریکا درباره زندانیان

استخدام صندوقدار و سالن کار در یک رستوران معتبر در تهران

رسانه های سعودی دنبال هرج و مرج در ایران هستند/ ناقضان حقوق بشر از «آزادی» حرف می زنند!

تماس تلفنی رییسی با گوترش

دعوت الجزائر از گروه های فلسطینی به نشست گفت وگوی ملی

دادستان قزوین: بسیاری از بازداشت شدگان آزاد شدند

نخبگان هوشیار و روشنگر باشند

ایران، رتبه دو فیلترینگ در جهان

توطئه های از پیش طراحی شده با شکستی مفتضحانه روبرو می شود

تبیین ابعاد فتنه اخیر از زبان نماینده ولی فقیه در سپاه

سال تحصیلی مدارس علمیه بانوان خوزستان آغاز شد

رییس دانشگاه شریف:مسئولان امنیتی قبول کردند کسانی که خطای جدی داشته اند، براساس پروتکل های دانشگاه به وضعیت آن ها رسیدگی شود

رییسی در تماس تلفنی با دبیرکل سازمان ملل: رویکردجمهوری اسلامی تعاملی است

گفت وگوی تلفنی سرلشکر باقری و وزیر دفاع جمهوری آذربایجان

برکات و دستاوردهای وقف فرهنگی در جامعه تبیین شود

بیانیه جدید خانواده مهسا امینی: معرفی 12 پزشک برای بررسی علت مرگ مهسا/ بدون حضور این پزشکان نظریه پزشکی قانونی را نخواهیم پذیرفت

ضرغامی: دنیا دوست دارد ایران را ببیند، دشمن نمی گذارد

«ذوالقدر» دبیر مجمع تشخیص ماند

سفیر ایران: ایران یکی از موفق ترین و بهترین نمونه های ارتقاء حقوق زنان است

با پنهان کاری نوجوانان چه کنیم/کلیدهای طلایی ارتباط موثر با نوجوان

با پنهان کاری نوجوانان چه کنیم/کلیدهای طلایی ارتباط موثر با نوجوان