مطالب مرتبط:
کشتی آزاد قونیه 2021/ نمایندگان ایران حریفان خود را شناختند
پاراشنای قونیه 2021/ سومی ایران در آغاز روز پنجم
اتهام زنی آمریکا به ایران؛ تلاش برای ترور دو چهره مطرح دولت ترامپ | واکنش ایران
تاثیر احیای برجام بر بازار ارز ایران/ قیمت دلار کاهش می یابد؟
مسابقات هاکی قهرمانی آسیا| پیروزی پرگل بانوان ایران مقابل پاکستان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مرداد 1401 ساعت 11:322022-08-12دانش

یزد قطب پرورش متخصصین گردشگری ایران می شود


پرورش نیروهای متخصص در حوزه گردشگری جزو اقداماتی است که با ورود دانشگاه آزاد اسلامی و جامعه هتلداران مورد بررسی قرار گرفته و در قالب تفاهم نامه ای برای آن تصمیم گیری شده است و بنا دارند یزد را به قطب پرورش نیروهای جوان و متخصص گردشگری ایران تبدیل کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس در یزد، یکی از مهمترین مشکلاتی که پس از پاندومی کرونا در کشور ایران به طور جدی اتفاق افتاد، ریزش نیروی انسانی متخصص در حوزه گردشگری بود به طوری که کمبود نیروی متخصص از ضعف های موجود در تمام زیرساخت های گردشگری نیز فراتر رفت و وضعیت به گونه ای شد که بسیاری از زیرساخت هایی هم که توانسته بودند از این پاندومی به سلامت گذر کنند به دلیل ضعف و کمبود نیرو فعالیت خود با کیفیت سابق را ندارند.

این معضل در حالی به وجود آمده که خلا نیروهای متخصص با هیچ نیروی انسانی دیگری هنوز پر نشده است و با پارادوکسی به نام بیکاری و رشد بیکاری خصوصا فارغ التحصیلان در جامعه روبر هستیم.

شدت و ضعف کمبود نیروی انسانی جامعه گردشگری را با چالش بزرگی روبرو کرده و استانهایی که با رشد گردشگری بیشتری روبرو بودند، پیرو این چالش با مشکلات بسیار بیشتری روبرو شده اند، تا این که فعالان گردشگری این صنعت، به ظرفیت دانشگاه به عنوان یکی از حوزه های موثر در تامین نیرو تمسک کردند، این که دانشگاه ها چگونه می توانند این خلا را پر کنند موضوعی بود که در نشستی مابین جامعه هتلداران و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی یزد بررسی و منتج به انعقاد تفاهم نامه ای پرمحتوا در این خصوص شد.

راه اندازی دروس اکادمیک در قالب رشته های کاردانی و کارشناسی مهارت محور و اموزش به طور کامل در محل کار جزو اولین بارهایی است که در کشور به طور جدی و منسجم اینگونه اجرا می شود.

پرورش نیروهای متخصص و رفع خلع نیروی انسانی متخصص در زیرساخت های گردشگری جزو اقداماتی است که با ورود دانشگاه آزاد اسلامی و جامعه هتلداران مورد بررسی قرار گرفته و در قالب تفاهم نامه ای برای آن تصمیم گیری شده است.

احمد آخوندی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با بیان این که در حوزه گردشگری و هتل داری همانقدر مهارت و تخصص نیاز است که در یک شهر وجود دارد، اظهار کرد: شرایط به گونه ای است که رشته عمومی گردشگری جوابگو نیست و باید دروس تخصص و رشته های تخصصی تر وارد میدان شوند.

وی توجه به رشته های بین رشته ای در حوزه گردشگری را یادآور شد و افزود: رشته هایی مانند هوش مصنوعی، تولید محتوا، کامپیوتر، حسابداری و… نیازهایی است که باید در این زمینه ها اقدام شود.

آخوندی با تاکید بر این که استان یزد می تواند قطب پرورش جنوب کشور شود و آینده نیروی انسانی را مورد توجه قرار دهد، گفت: پرورش نیروی انسانی متخصص را مهیا می کنیم از طرفی سایر بخشها مانند  صنایع دستی و میراث فرهنگی هم مشکلاتی دارد که میتوانیم به این شکل حل و فصل کنیم همانطور که در خصوص کمبود استادکار، مدرسه مرمت راه اندازی شد.

وی با بیان این که هنرستان گردشگری و میراث و صنایع دستی نیز باید راه اندازی شود، تصریح کرد: ما آمادگی داریم که مکان را به دانشگاه ازاد اختصاص دهیم دانشگاه در این خصوص اقدام کند از طرفی در حوزه پژوهش نیز باید دانشگاه ورود کند.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد با بیان این که شرکت هواپیمایی یزد راه افتاده است، گفت: قرار است که مرکز تعمیر این شرکت را در یزد راه اندازی کنیم و تامین نیروهای آن را میتوانیم از طریق دانشگاه با این شرکت هوایی تفاهم کنیم تا دانشگاه آزاد متولی تامین و پرورش این نیروها شود.

امتیازی به نام بیمه! محمدرضا دهقانی اشکذری، رییس دانشگاه ازاد اسلامی یزد در نشست هم اندیشی بررسی راهکارهای همکاری و ارتباط متقابل این دانشگاه با بیان این که به دنبال این مسئله هستیم که از ترم اول، دانشجویان بتوانند بخشی از دروس را در فضای واقعی بگذرانند و کلاس درسی به صورت اکادمیک تشکیل نشود، گفت: تاکنون توانسته ایم که 162 کد تدریس برای دروس مهارتی بگیریم و دستگاه های مرتبط نیز بتوانند پای کار بیایند و بخشی از کمبود نیروی کار جامعه به این واسطه، حل شود.

وی با اشاره به این که با طرح بیمه دانشجویان به دنبال رفع این مشکل بودیم، گفت: تلاش میکنیم تا با بیمه کردن دانشجویان در قالب این رشته های تحصیلی و محاسبه سنوات بیمه به عنوان سابقه کار و بدون قابلیت درمان بتوانیم دانشجویان را به کار ببندیم.

این مسئول با بیان این که برای اجرای این طرح دانشگاه فنی و حرفه ای را نیز درگیر کردیم تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت این دانشگاه نیز در پیشبرد اهداف این طرح موفقتر عمل کنیم، گفت: با توجه به این که دانشگاه های دیگر هم استقبال کردند، آمادگی داریم دانشگاه های دیگر را نیز به عنوان کارفرمای این طرح مشارکت دهیم.

وی با اشاره به این که رشته هایی را تعریف می کنیم که در جامعه کاربردی هستند، گفت: سرفصل های کاربردی را تعریف کردیم که بخشی از آن ها به عنوان رشته های هنرستانی نیز مورد استقبال هستند و و خوشبختانه استاندار یزد نیز در این حوزه همراهی و استقبال بسیار خوبی از خود نشان داده اند.

دهقانی یاداور شد: در خصوص مهارت های نرم نیز ظرفیت زیادی داریم که البته خلا ان در جامعه نیز وجود دارد و لازم است در خصوص این موارد نیز سرفصلهایی را تعریف کنیم.

اصغرآقا نبیل رییس کانون کارافرینی استان یزد با بیان این که معضل های ما شامل بیکاری و مشکل اشتغال است و نیروی کار به خوبی نداریم، گفت: با این وجود، اکثر نیروهای ما مهاجر هستند ولی از یزد نیرویی نداریم از طرفی بیکاری و ضعف نیروی کار هم نشان می دهد سیاست گذاری ها اشتباه بوده است.

وی با بیان این که اقتصاد شهرمان نیاز به نیروهای کارآمد دارند، گفت: باید برای جذب این دانشجویان با آن ها مصاحبه شود و شاخص هایی را باید تعریف کنیم که در کنار این مهارت ها بتوانند به ارتقای شخص و رفع مشکلات جامعه منجر شوند.

این مسئول با بیان این که هتل داری مانند پزشکی است و باید مهارت آن را داشته باشیم، گفت: به شدت هتل داری به اجرای این طرح نیاز دارد و باید مانند الگوهای بین المللی ان که همان هتل اسکول ها هستند، اقدام کنیم.

برنامه ای برای خدمت سربازی دانشجویان سید امیر ناصرالدین طباطبایی، رییس جامعه هتلداران استان یزد با پرسش این سوال که مهارت هایی که یاد می گیرند برای خدمت سربازی آنها چه خواهد شد!؟ تصریح کرد: باید فرایندی تعریف شود که خدمت سربازی را نیز همانجا بگذرانند و وقفه ای بین این نیروها و محل کار به وجود نیاید.

وی با اشاره به این که ما از ادامه تحصیل این افراد برای ارتقا و رسیدن به سطوح مدیریتی استقبال می کنیم، گفت: رشته های گردشگری در همه مقاطع به نحوی است که اساتید مرتبط ندارند و این مسئله نشان میدهد که مشکل کمبود اساتید دانشگاهی نیز وجود دارد و باید فکر کنیم که بخشی از این دانشجویان را صرفا برای تدریس پرورش دهیم.

رییس جامعه هتل داران استان یزد با اشاره به این که برخی از دروس و رشته ها مانند امور مالی در هتلها تخصصی تر هستند، گفت: برای تدریس سرفصلهای کلی، این جزییات را در نظر بگیریم و دروس را به صورت تخصصی در رشته مرتبط تعریف کنیم.

وی به ضعف نیروهایی مانند قناد و آشپز و حتی آرایشگر، تولید محتواو .

در هتلها اشاره کرد و گفت: چنین امکاناتی برای هتلها تعریف شده است و به دلیل کرونا و رکود فعلی گردشگری نتوانستیم انها را تامین کنیم و در صورتی که شرایط مهیا شود و امکان تامین این خدمات به وجود بیاید ما با کمبود نیرو روبرو خواهیم شد کما این که در حال حاضر نیز این کمبود وجود دارد.

طباطبایی به لزوم مصاحبه برای ورود به این رشته ها اشاره کرد و گفت: مصاحبه قبل از ورود ضروری است چرا که این افراد مستقیما وارد محیط کار میشوند و لازم است که واقعیتها و ظرافتهای هر رشته را بدانند عموما رشته هایی مانند هتلداری را به درستی نمیشناسند و تنها وجوه مثبت ان را می شناسند.

اموزش 61 مهارت زندگی در دانشگاه یزد ابوالفضل داودی رکن آبادی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این که بیمه دانشجویی اولین طرح و بخشنامه ابلاغ شده بود اما اجرایی نشد، گفت: از ورود به این حوزه فرد میتواند در صنف و صنعت فعالیت خود را آغاز کند البته دانشگاه دروس دیگری مانند دروس عمومی را نیز مهارتی کرده است تا فرد بتواند از انها استفاده کند.

وی با بیان این که 61 مهارت زندگی را در قالب دروس مهارتی تعریف کردیم، گفت: رشته هایی مانند هتل داری، آشپزی، امور اداری و…  هم از دروس مهارتی بهره مند میشوند و فرد میتواند انها را به خوبی بیاموزد و استفاده کند.

ثبت ژئوپارک ظرفیتی برای جذب گردشگری سیدعلی المدرسی، معاون اموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه ازاد با بیان این که ثبت ژیوپارک شیرکوه جزو یکی از مهمترین برنامه هاست، گفت: برای جذب گردشگری در کنار تبدیل شدن یزد به جهانشهر و یونسکو و دیدن خود شهر یزد طبیعی اطراف یزد دانشگاه امادگی همکاری دارد.

وی با بیان این که ظرفیت دانشکاه و دانشجویان میتواند درا ین زمینه موثر باشد، گفت: قبلا این مسئله مطرح شده است که امیدوار هستیم در این دوره، فعال شود به طوری که مانند ثبت بافت تاریخی یزد در یونسکو اتفاقات بزرگی را می تواند برای یزد، رقم بزند.

گفتنی است برنامه ریزی برای رفع دغدغه های مطرح شده جزو مسائلی بود که در این نشست مورد بحث و گفت وگو قرار گرفت.

انتهای پیام/ر
کلید واژه ها: گردشگری - متخصص - نیرو - گردشگری ایران - حوزه گردشگری - نیروی انسانی - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - کمبود نیرو - زیرساخت های گردشگری - دانشگاه آزاد اسلامی - نیروی - ایران - پرورش - زیرساخت - جامعه هتلداران - خبرگزاری فارس - نیروهای جوان - دانشگاه آزاد - نیروی متخصص - کمبود - تصمیم گیری - تفاهم نامه - هتلداران - حوزه - خبرگزاری - دانشگاه - فعالیت - اسلامی - بیکاری - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
موافقت با راه اندازی پارک علم و فناوری در دانشگاه علامه طباطبایی

عکس | کهکشان هایی دلربا با زیبایی خیره کننده/ شکار جدید جیمز وب و چاندار

دانشکده علوم پزشکی نیشابور به دانشگاه ارتقا یافت

فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه اسلامی غزه + عکس

استخدام موسسه پژوهندگان عصر برنا

مهلت ثبت نام در سی امین دوره جشنواره دانشجوی نمونه تمدید شد

خلف وعده وزیر علوم به دانشجویان اخراجی از اوکراین

تلاش برای جلوگیری از سقوط هابل

خلق تصاویر زیبا از جهان ماوراء با ترکیب داده های جیمزوب و چاندرا (+عکس)

تصاویر زیبا از جهان هستی با داده های «جیمزوب» و «چاندرا»

فرماندار ویژه نیشابوربه مناسبت شروع دانشگاه ها به دیدار دانشجویان رفت

عروسک اسنوپی بار دیگر به فضا می رود

سوابق تحصیلی فقط شامل نمرات امتحانات نهایی می شود

نشست مسئولین بسیج دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور

نشست مسئولین بسیج دانشگاه های سراسر کشور

ناآرامی هایی که باعث سرگردانی دانشجویان خوابگاهی شد / برنامه احداث 200 هزار واحد خوابگاه متاهلی

زمان برگزاری آزمون الکترونیکی ارشد آموزش پزشکی مجازی اعلام شد

ناآرامی هایی که باعث سرگردانی دانشجویان خوابگاهی در هفته اول بازگشایی دانشگاه ها شد / احداث 200 هزار واحد خوابگاه متاهلی در دستور کار

عکس | کشف سیاره هایی بزرگ تر و سکونت پذیرتر از زمین

ریشه اتفاقات اخیر در کشور بیرون از مرزها طراحی شده بود

پرتاب دو ماهواره ارتباطی به فضا

ریشه اتفاقات اخیر در کشور در بیرون از مرزها طراحی شده بود

ارائه «طرح پژوهشی» به منتخبان مسابقات ملی بتن/ وقتی هنر نخبگان تجاری سازی می شود

تقویم و اوقات شرعی پنجشنبه چهاردهم مهر ماه

اولین واکنش جنجالی محسن یگانه به اعتراضات اخیر / خواننده از کوره در رفت! + عکس

استخدام مهندس تولید در شرکت پیدمکو در شهر قدس

توهین به کارکنان پلیس سنگ اندازی در مسیر خدمت رسانی است

واکنش محسن یگانه به اعتراضات اخیر + عکس

فیلم/ واکنش معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه فردوسی به هو شدن از سوی دانشجویان معترض

فیلم/ واکنش معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه فردوسی به هو شدن از سوی دانشجویان معترض

برندگان نوبل شیمی 2022 اعلام شد

جهاد تبیین حرکت لازم در مقابل بزرگنمایی های کاذب دشمن در فضای مجازی است

کلاس های دانشگاه سیستان و بلوچستان حضوری شد

کشف جدید محققان برای از بین بردن حشرات مزاحم | دیگر نگران سوسک های داخل خانه خود نباشید

ببینید | چه تعداد از بازداشتی های اعتراضات آزاد شدند؟ | توضیحات رییس سازمان زندان ها

ببینید: هو شدن معاون فرهنگی دانشگاه فردوسی و واکنش وی در برابر دانشجویان معترض

آینده کارگاه بازیگری «امین تارخ» چه می شود؟

فاقد هویت، عاری از حقیقت!

واکنش یک مسئول دانشگاه فردوسی به هو شدن

دویدن ربات های چهارپا

اخراج دانشجویان ایرانی از اوکراین با ادعای استفاده از پهپاد های ایرانی توسط روسیه / دانشگاه های داخلی هم دانشجویان را پذیرش نکردند!

روایت تازه از تلخ ترین غروب دانشگاه ها در ایران

حال این روز های مردم به روایت مجری مشهور

ببینید | واکنش جالب معاون فرهنگی دانشگاه فردوسی به هو شدن از سوی دانشجویان معترض

ساخت دستگاه سنتز نانومواد با تلاش فناوران ایرانی

اهدای کمک هزینه تحصیلی به 59 دانشجوی تربت حیدریه

طراحی آنلاین، ساده و سریع آزمون‌های ارزیابی و تمرین‌های کلاسی

یکی از زیباترین نظریه هایی که بشر تاکنون ابداع کرده است

پاسخ وزارت علوم به یک خبر

برندگان نوبل شیمی 2022 اعلام شد

فیلم| واکنش معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه فردوسی به هو شدن از سوی دانشجویان معترض

ببینید | واکنش معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه فردوسی به هو شدن از سوی دانشجویان معترض

اخراج دانشجویان ایرانی از اوکراین / دانشگاه های داخلی هم دانشجویان را پذیرش نکردند!

شورونشاط بازگشایی کلاس ها میان دانشگاهیان

شور و نشاط بازگشایی کلاس ها در بین دانشگاهیان

فیلم| لحظه خروج محمدباقر نمازی از ایران

کمک ستاره شناسان آماتور به تایید سیارات فراخورشیدی

عکس | دنباله داری که فضاپیمای ناجی کره زمین تشکیل داد!

12 نوع وام به دانشجویان اختصاص یافت

محمدباقر نمازی از ایران خارج شد!

برندگان نوبل شیمی 2022 اعلام شد

علل و چگونگی تهاجم رژیم عراق به ایران بررسی شد

دانشجویان 5 درصد از سهمیه غذا را می پردازند

خروج محمد باقر نمازی از خاک ایران

چاره ای جز پیشرفت نداریم

سند ملی امنیت غذایی نهایی شد/ دانشکده علوم پزشکی نیشابور به دانشگاه ارتقا یافت

توییت معنادار سخنگوی وزارت علوم درباره حوادث دانشگاه شریف: بی سابقه بود!

بررسی چگونگی استفاده دائمی از نظرات دانشگاهیان در شورای عالی انقلاب فرهنگی

توضیح وزارت علوم درباره حوادث دانشگاه شریف!

12 نوع وام به دانشجویان اختصاص یافت

فارغ التحصیلی اولین دوره پزشکی سهمیه مناطق محروم در دانشگاه علوم پزشکی آبادان

تشکیل جلسات قرآن؛ امری که در مازندران حمایت نمی شود

سند ملی امنیت غذایی نهایی شد

سخنگوی وزارت علوم : شعارهای غیراخلاقی سرداده شده در دانشگاه شریف در تاریخ فعالیت های دانشجویی بی سابقه است

کمک ستاره شناسان آماتور به تایید سیارات فراخورشیدی

اتفاقات دانشگاه شریف مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت/ برخورد خشن بخاطر شعار های رکیک بود!

سرنوشت کارگاه امین تارخ چه می شود؟

حل معمای حباب درخشان در کهکشان راه شیری

چرا کارنامه سبز کنکوری ها تبدیل به پرونده محرمانه شد؟

روایتی از تجمع اعتراضی دانشگاه الزهرا(س)/ از آتش زدن چادر تا سر دادن شعارهای رادیکالی

اتفاقات دهم مهرماه دانشگاه شریف مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت/ برخورد خشن بخاطر شعار های رکیک بود!

نظام هایی که برمبنای منطق کار نمی کنند، از بحث و نقد می ترسند/ ارتباط بروز رفتارهای نامتعارف در دانشگاه ها با نبود کرسی های آزاداندیشی

چه آینده ای در انتظار کارگاه بازیگری امین تارخ است؟

اضافه شدن هزار تخت به ظرفیت های گردشگری مازندران

چرا ایده های خفن وقتی زیر دوش هستیم به ذهنمان می رسد؟

انسان ها هنوز به مریخ نرفته چقدر زباله تولید کرده اند؟

خصوصی سازی پیش نیاز ارتقای بهره وری و بهبود کارایی خودروسازان

آزادی دانشجویان بازداشتی دانشگاه تبریز در ناآرامی های اخیر

استخدام کارشناس ارشد کارآفرینی در شرکت نوین طرح پارس در تهران

دادستان عمومی و انقلاب تهران : 400 نفر از زندانی های اغتشاشات اخیر آزاد شدند

دادگاهی در بلژیک ممنوعیت استرداد اسدالله اسدی را لغو کرد

سخنگوی وزارت علوم: آمار قطعی از دانشجویان بازداشتی وجود ندارد

حسین ماهینی آزاد شد

کشف اتفاقی سوسک منقرض شده توسط یک دانشجو!

کشف اتفاقی سوسک منقرض شده توسط یک دانشجو!

نخستین جشنواره ملی فیلم کوتاه فناوری و نوآوری برگزار می شود

نشست استادان دانشگاه تهران درباره حوادث اخیر

1000 تخت به ظرفیت های گردشگری مازندران اضافه می شود

حضور دکتر طهرانچی در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو

کشف چندش آور یک دانشجو | زیست شناسان خوشحال شدند

یزد قطب پرورش متخصصین گردشگری ایران می شود

یزد قطب پرورش متخصصین گردشگری ایران می شود