مطالب مرتبط:
رؤیافروشی های مافیای مشاوره انتخاب رشته / انتخاب رشته هایی که میلیونی آب می خورد!
آغاز فعالیت پایگاه انتخاب رشته کنکور در مهاباد
ثبت نام و انتخاب رشته های بدون آزمون کنکور 1401 آغاز شد
پایان مهلت انتخاب رشته کنکور 1401 اعلام شد
آغاز مهلت ویرایش و انتخاب رشته آزمون دستیاری از 18 مرداد
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 19 مرداد 1401 ساعت 07:472022-08-10دانش

رؤیافروشی های مافیای مشاوره انتخاب رشته


با صدور کارنامه اولیه کنکور و آغاز مهلت انتخاب رشته، این بار نوبت مشاوران زرد انتخاب رشته کنکور است که همچون مافیای کنکور رؤیا بفروشند! - به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک به نقل از روزنامه جوان، حتی اگر بیش از نیمی از داوطلبان مجاز در کنکور سراسری از انتخاب رشته صرف نظر کنند و 85 درصد رشته های دانشگاهی بدون کنکور باشد، یا آمار شرکت کنندگان در کنکور ریاضی از آمار صندلی ها کمتر باشد و صد در صد شرکت کنندگان در این گروه آموزشی به شکل تضمینی به دانشگاه بروند، باز هم با صدور کارنامه اولیه کنکور سراسری، مؤسسات آموزشی و همان مافیای معروف کنکور دست به کار می شوند و با برگزاری وبینار و همایش و وعده های رنگارنگ سعی می کنند این بار به بهانه انتخاب رشته درست از این آب گل آلود ماهی بگیرد.

در این میان کم نیستند داوطلبانی که با وعده پذیرفته شدن در رشته ها و دانشگاه های مورد نظر خود با ترفندهای انتخاب رشته در دام مشاوران زرد انتخاب رشته کنکور می افتند و پول های کلانی خرج می کنند بی آنکه برایشان سودی داشته باشد.

این روزها و از لحظه ای که کارنامه مرحله اول کنکور سراسری 1401 دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی روی سایت سازمان سنجش و آموزش قرار گرفته، اضطرابی مضاعف داوطلبان مجاز کنکور را فرا گرفته است؛ جوانانی که گاهی نتایج کنکور با خواسته هایشان فاصله ای معنادار دارد و با دو دوتا چهار تای منطقی نمی توانند به رشته مورد علاقه و دانشگاه مدنظرشان وارد شوند.

اینجاست که مؤسسات کنکوری یک بار دیگر دست به کار می شوند تا رؤیا بفروشند و امور غیرممکن را با عجی مجی لاترجی ممکن کنند! اگر شما هم کنکوری باشید یا یکی از اعضای خانواده تان از داوطلبان مجاز کنکور باشد، حتماً با تبلیغات عجیب و وعده و وعیدهای انتخاب رشته ای مؤسسات کنکوری و مشاوران زرد کنکور مواجه شده اید.

انتخاب رشته هایی که میلیونی آب می خورد انتخاب رشته های تضمینی و وبینارهایی که رؤیا می فروشند در شهر تهران و برای طبقاتی که پولش را دارند، گاهی میلیونی آب می خورد؛ وبینارهایی از 2 میلیون و انتخاب رشته هایی تا 8 میلیون تومان! محمد داوری، کارشناس آموزش در گفتگو با جوان ضمن تأیید رقم های نجومی برای انتخاب رشته تأکید می کند: در تهران و شهرهای بزرگ است که خانواده ها این مبالغ را پرداخت می کنند و این ها ادامه مافیای کنکور است.

داوری با تأکید بر اینکه مشاوران زرد کنکور در بحث انتخاب رشته را باید ذیل مافیای کنکور در نظر گرفت، می افزاید: این مسئله هم از پیامدهای پدیده کنکور است و این مشاوره ها بیش از آنچه مؤثر باشد و جنبه مشورتی داشته باشد، در ذهن داوطلبان و خانواده ها جلوه می کند و تبدیل به شعبده بازی های پیچیده ای شده که انگار مشاور معجزه می کند.

این در حالی است که رتبه مشخص و وضعیت صندلی های دانشگاه ها هم مشخص است و چیز پیچیده ای نیست و خود داوطلب می تواند تشخیص دهد احتمال قبولی اش در کدام رشته و دانشگاه بیشتر است.

تعریفی از مشاوران زرد مشاوران زرد چه کسانی هستند؟ داوری در پاسخ به این سؤال جوان اینگونه توضیح می دهد: در اصطلاح مشاوران زرد افرادی هستند که مهارت و دانش لازم را ندارند، اما مثل یک دلال زبان باز و شعبده باز خودشان را به گونه ای معرفی کرده اند که انگار مهارت دارند، در حالی که انتخاب رشته مهارت پیچیده ای نیست.

وی معتقد است مشاوره در حوزه کنکور و ورود به دانشگاه امری مستمر است و توصیه می شود اگر فردی برای کنکور هدف گذاری خاصی دارد، از دوره دهم شروع شود و فرآیند مشاوره تحت عنوان هدایت تحصیلی و شغلی بر اساس واقعیت ها انجام گیرد نه آمارها که همه را متوجه به چند رشته در چند دانشگاه کنند و همه را در این رقابت بیندازند.

به طور نمونه از ابتدا و در پایه نهم چشم انداز درستی تصویر شود که مثلاً شما بهتر است فوق دیپلم فنی حرفه ای بگیرید و در کار تأسیسات، برق یا الکترونیک به جامعه خدمت کنید.

لزوم مشاوره پیشا کنکوری هدفمند از نگاه داوری باید یک مشاوره هدفمند پیشاکنکوری شکل بگیرد و بر اساس نیازها، ضرورت ها، علایق و زمینه شغلی باشد، ما این همه پشت کنکوری نداریم و همین تعداد 55 درصدی که انتخاب رشته نمی کنند چرا باید در کنکور شرکت کنند؟! در حالی که می توانند از مسیرهای دیگری موفق و وارد بازار کار شوند.

وی معتقد است کنکور آسیب ها و فشارهایش را روی کسانی وارد می کند که اصلاً نباید کنکور دهند! داوری می افزاید: در حالی که نیمی از داوطلبان انتخاب رشته نمی کنند، نیم دیگری که انتخاب رشته می کنند، هدف مشاوران زرد هستند.

از این 45 درصدی که انتخاب رشته می کنند بیش از نیمی اصلاً امیدی به قبولی ندارند، اما مشاوران زرد به آن ها هم امید می دهند، چون می خواهند بازارهای خود را گسترش دهند و 450 هزار نفر متقاضی مشاوره آن ها باشند.

در حالی که با کدام معادله برای این افراد امیدبخش است؟ اما این ها طوری امید می دهند که ما جوری رشته های شما را می چینیم که رشته مورد نظرت قبول شوی! این ها بی اخلاقی هایی است که در حوزه مشاوره زرد انجام می گیرد.

البته تعداد معدودی هستند که بر اساس واقعیت مشاوره می دهند، اما در حاشیه هستند، چون تبلیغات ندارند.

از نگاه داوری آمار 55- 54 درصد افرادی که انتخاب رشته نمی کنند، خود محکم ترین دلیل برای تجدیدنظر در پدیده کنکور است.

85 درصد رشته ها هم که نیاز به کنکور ندارد، اما فشار خانواده ها موجب می شود تا افراد در کنکور شرکت کنند.

در حالی که اگر فرد اصلاً در کنکور شرکت نکند، از نظر روانشناختی حس بهتری دارد نسبت به خودش تا شرکت کند و رتبه بسیار بالایی داشته باشد، در حالی که ممکن است در رشته های دیگری استعداد داشته باشد، اما متأسفانه نگرش کنکوری به ابتدایی کشیده شده و والدین فرزندشان را در مدرسه ای ثبت نام می کنند که چشم انداز کنکوری دارد و این سند جنایت تفکیک انواع مدارس طبقاتی کردن تربیت و آموزش طبقاتی به روح و روان افراد است.

سوداگری های شبه کنکوری مسعود سعادتی، عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان هم درباره فعالیت مشاوران زرد کنکور به جوان می گوید: با توجه به فرآیند پذیرش هزینه کردن برای انتخاب رشته منطقی نیست.

در حال حاضر دانش آموزان از قدرت انتخاب بالایی برخوردارند و از سوی دیگر فرآیند پذیرش به گونه ای است که حتی اگر اولویت پایینی هم انتخاب کنند، اگر نمره فرد با آن رشته تناسب داشته باشد می تواند قبول شود.

بر این اساس به نظرم بازاری که در خارج از آموزش و پرورش برای انتخاب رشته ایجادشده بیشتر جنبه سودجویی دارد، مگر در مواردی که این مؤسسات بخواهند رشته ها را به لحاظ درس ها یا بازار کار به داوطلبان معرفی کنند، می تواند کارکرد داشته باشد.

چون همه داوطلبان از جزییات همه رشته ها آگاهی ندارند، اما برای انتخاب رشته بهتر است دانش آموز به ترتیب علاقه مندی اش رشته ها را انتخاب کند و با توجه به رتبه و نمره علمی می تواند در یکی از رشته های مورد علاقه اش پذیرفته شود.

وی معتقد است فعالیت مشاوران زرد برای انتخاب رشته قطعاً سوداگری است و از سوی دیگر، چون خارج از آموزش و پرورش اقدام می کنند، هر جور دلشان می خواهد رفتار می کنند و هر قدر تیغشان ببرد، پول می گیرند! از نگاه سعادتی مشاوره برای انتخاب رشته به درد افرادی می خورد که اطلاعاتشان کم باشد و هیچ شناختی ندارند.

از سوی دیگر، چون خارج از آموزش و پرورش هستند، ممکن است در معرفی و دادن اطلاعات هم برای برخی رشته ها بازارتراشی و خلاف سیاست های کلان در کشور عمل کنند.

وی می افزاید: اینجا هم بساطی مانند کنکور درست شده است، اما خانواده ها باید آگاه باشند و در دام این افراد نیفتند.

رؤیای رشته و دانشگاهی خاص، اما همچنان از سر گروه معدودی از افراد دست بر نمی دارد و این یعنی امتداد بازار داغ مافیایی که یک روز نانش در کنکور است و روز دیگر انتخاب رشته!
کلید واژه ها: انتخاب رشته - کنکور - انتخاب - رشته - کنکور سراسری - دانشگاه - داوطلبان - رشته های دانشگاهی - انتخاب رشته کنکور - کارنامه - برگزاری وبینار - مؤسسات آموزشی - آموزشی - سراسری - مافیای کنکور - بدون کنکور - آب گل آلود - صدور - شرکت - آمار - وعده - برگزاری - رنگارنگ - روزنامه - گل آلود - مؤسسات - تضمینی - مشاوره - تابناک - وبینار

آخرین اخبار سرویس:
کشف جدید زیست شناسان همه شوکه کرد | پیداشدن کوسه ای با ظاهری عجیب و شیطانی!

زباله های انسانی روی مریخ!

پیشنهاد عجیب دانشمندان؛ روی قطب سایبان ایجاد کنید!

بیانیه ی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه الزهرا (س)، پیرامون حوادث اخیر

کفش هایی که زیر آب تجزیه می شوند!

راهکاری برای حفظ سازه های تاریخی دربرابر امواج و زلزله

نحوه پذیرش در رشته محل های کم متقاضی کنکور 1402 اعلام شد

علت تناقض ظاهری در موضع گیری های پیامبر(ص) و ائمه(ع)

پذیرش 4 هزار و 406 دانشجو در دانشگاه چمران اهواز

زمان ثبت نام حضوری پذیرفته شدگان آزمون سراسری دانشگاه تهران اعلام شد

تمدید فراخوان جذب اعضای هیئت علمی سال 1401 دانشگاه آزاد اسلامی

آغاز ثبت نام اینترنتی پذیرفته شدگان دانشگاه علوم پزشکی تهران

ساخت کفش هایی با قابلیت تجزیه سریع در زیر آب

7 شهرستان استان بوشهر در وضعیت آبی کرونایی

دولت نسبت به مطالبات و خواسته های مردم شنوا باشد / ضرورت برخورد با اغتشاشگران

انتصاب عضو شورای دانشی علوم پایه و کشاورزی برنامه علمی مهندسی منابع آب

ساخت واکسن ژنی با فرمولاسیون های مختلف علیه «A.baumannii»

زمان ثبت نام حضوری نودانشجویان دانشگاه تهران

دیدار معاون آموزشی وزیر علوم با خانواده دکترسید مظفر ربیعی شهید مدافع سلامت

ثبت نام دانشجویان جدید علوم پزشکی اهواز برای خوابگاه

زمان ثبت نام حضوری دانشجویان جدیدالورود کارشناسی، دکتری عمومی دامپزشکی و دکتری پیوسته بیوتکنولوژی دانشگاه تهران

هفتمین دوره جلسات پیش دفاع متمرکز با حضور حدود 2 هزار دانشجو برگزار شد

فراخوان حضور شرکت های دانش بنیان ایرانی در نمایشگاه بین المللی روسیه

نحوه پذیرش در رشته محل های کم متقاضی برای کنکور 1402 اعلام شد

نتایج انتخاب رشته کارشناسی ناپیوسته علوم پزشکی دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام زمان ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های پزشکی دانشگاه آزاد

ساخت دستگاهی به ابعاد یک چمدان برای نمک زدایی از آب دریا

اعضای هیأت علمی دانشگاه زنجان در فهرست سرآمدان علمی/کسب رتبه 22 دانشگاه زنجان در کشور

زمان بندی ثبت نام حضوری و غیرحضوری دانشجویان جدید دانشگاه اصفهان اعلام شد

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های پزشکی دانشگاه آزاد اعلام شد

میز دانشجو| ماندن در پشت کنکور؛ مسیر پرخطری که با انگیزه بالا قابل عبور است

اعلام زمان ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های پزشکی دانشگاه آزاد

زبان عشق رابطه شما را عمیق تر می کند

نحوه پذیرش در رشته محل های کم متقاضی کنکور 1402 اعلام شد

نخستین زن اروپایی در فضا پیاده روی کرد

دانشگاه های همدان تعطیل است

چرا دانشگاه آزاد قم میزبان بیستمین دوره مسابقات ملی بتن شد؟

استخدام حسابدار با بیمه و بیمه تکمیلی در صنعت فیبر وینا در شهر صنعتی لاکان

عکس/ لغو کنسرت های خواننده مشهور برای همدردی با فوت مهسا امینی

مهلت ثبت نام جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد تمدید شد

شروع به تحصیل 10 هزار دانشجو در دانشگاه های آزاد اسلامی استان

آماری تکان دهنده؛ انباشت کوهی از زباله در سیاره سرخ/ تصاویری از زباله های انسانی در مریخ

کلاس های دانشگاه محقق اردبیلی تا 15 مهر مجازی خواهد بود

اعلام نتایج پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد

اعلام نتایج آزمون کارشناسی ناپیوسته رشته های پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

آماری تکان دهنده؛ انباشت کوهی از زباله در سیاره سرخ/ عکس

نمایی تکان دهنده از زباله های سیاره سرخ/ عکس

تجمع دانشجویان دانشگاه شریف در محکومیت اغتشاشات

تجمع امروز در مقابل سر در دانشگاه صنعتی شریف / محکومیت به اغتشاش کشاندن تجمعات دانشگاه

سیاست نبوی و لزوم رفع شبهات جوانان در زمینه حجاب

مسابقات ملی بتن دانشجویی به میزبانی دانشگاه آزاد قم

نواختن زنگ مهر و مقاومت و ایثار در مدارس فیروزه، خواف، رخ و ششطراز

کلاس های دانشگاه لرستان در هفته اول مجازی برگزار می شود

دانش بنیان ها عامل توسعه فناوری در صنعت غذایی

ثبت نام دانشجویان جدید علوم پزشکی اهواز برای خوابگاه

اعلام نتایج پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد

نتایج پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد اعلام شد

کلاس های دانشگاه لرستان در هفته اول مجازی برگزار می شود

افزایش حقوق بازنشستگی اجتناب ناپذیر است

جذب اعضای هیات علمی برتر و فرهیخته، رشد علمی کشور را استمرار می بخشد

مردم و دانشجویان گرگانی در اعتراض به اغتشاشات اخیر تجمع می کنند

نتایج انتخاب رشته کارشناسی ناپیوسته علوم پزشکی دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

تحصیل 10 هزار دانشجو در دانشگاه های آزاد اسلامی استان

شروع به تحصیل 10 هزار دانشجو در دانشگاه های آزاد اسلامی استان

پذیرفته شدگان رشته های پزشکی بصورت مجازی ثبت نام کنند

نتایج نهایی آزمون کاردانی ویژه دانشگاه فنی و حرفه ای اعلام شد

نتایج انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ناپیوسته 1401 رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اعلام شد

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد اعلام شد

پذیرفته شدگان رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از 10 مهر به صورت مجازی ثبت نام کنند

پذیرفته شدگان رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از 10 مهر به صورت مجازی ثبت نام کنند

نتایج پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد اعلام شد

پذیرفته شدگان رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از 10 مهر به صورت مجازی ثبت نام کنند

آغاز ثبت نام رشته های پزشکی دانشگاه آزاد از 10 مهر

اعلام نتایج نهایی آزمون کاردانی ویژه دانشگاه فنی و حرفه ای

امضای تفاهم نامه همکاری علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان با دانشگاه سالنتو ایتالیا

فعالیت های پژوهشی، فناورانه و نوآورانه بیمه می شود

اعلام نتایج آزمون فنی حرفه ای

نتایج نهایی پذیرش دوره کاردانی فنی و حرفه ای اعلام شد

اعلام زمان و چگونگی ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های گروه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

نتایج نهایی آزمون کاردانی ویژه دانشگاه فنی و حرفه ای اعلام شد

نتایج نهایی آزمون کاردانی ویژه دانشگاه فنی و حرفه ای اعلام شد

کمیته جشنواره امامت و مهدویت یزد آغاز به کار کرد

نتایج نهایی ازمون کاردانی ویژه دانشگاه فنی و حرفه ای اعلام شد

استخدام کارشناس خرید با بیمه و پاداش در شرکت پارسا پلیمر شریف در غرب تهران

حمایت از مظلومان جهان برخاسته از فرهنگ قرآن است

جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و فرآوده های طبیعی و طب سنتی به دور ششم رسید

انتخاب رشته ویژه برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی در کنکور آغاز شد

عرضه باتری های هیبریدی که 20 سال ضمانت دارند

تعطیلی آموزش غیرحضوری در دانشگاه های همدان به دلیل قطعی اینترنت

انتخاب رشته ویژه برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی در کنکور آغاز شد

قطب های ماه در چهار میلیارد سال کمی جابه جا شده اند

استخدام پروژه دونی

انتخاب رشته ویژه برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی در کنکور آغاز شد

مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه آزاد برگزار شد

شرایط ثبت نام پذیرفته شدگان دوره فراگیر کارشناسی ارشد اعلام شد

50 درصد مشاغل تا 10 سال آینده از بین خواهند رفت

تصاویر/ آیین نواختن زنگ ایثار و مقاومت در شهرستان شوط

آغاز کلاس های آموزشی ورودی جدید دانشگاه سمنان از 9 مهر

رؤیافروشی های مافیای مشاوره انتخاب رشته

رؤیافروشی های مافیای مشاوره انتخاب رشته