مطالب مرتبط:
سیدالشهدا (ع) روز عاشورا چه گفتند؟ 
واقعه عاشورا و شهادت سیدالشهدا(ع) نبود اسلام اموی بر دنیا مسلط بود
عاشورا تنها یک ‏روز نیست، بلکه تمامی تاریخ است | حقیقت قیام سیدالشهدا(ع) دانشگاه انسان سازی است
ایران در غم و ماتم سیدالشهدا(ع)/ تشییع پیکر شهید بی سر در روز عاشورا + عکس و فیلم
امام جمعه اردبیل: اندیشه سیدالشهدا(ع) باید برای نسل امروز و آینده ماندگار شود
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 17 مرداد 1401 ساعت 10:122022-08-08سياسي

سیدالشهدا(ع) روز عاشورا چه گفتند؟


ای بزرگ زادگان، صبر و شکیبایی به خرج دهید که مرگ چیزی جز یک پل نیست که شما را از سختی و رنج عبور داده به بهشت پهناور و نعمت های همیشگی آن می رساند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک به نقل از ایرنا، گرد و غبار جنگ در میدان کربلا به هوا خاست؛ جنگی نابرابر که در یک طرف لشکری با 30 هزار جنگجوی سواره و پیاده و در این سمت گروهی از مردان و زنان و کودکان با ایمانی راسخ و عزمی استوار.

امام حسین (ع) در روز عاشورا هم به موعظه و نصیحت دشمنان خود پرداخت تا شاید بتواند آنان را از رفتن به پرتگاه جهنم منصرف کند ولی هر چه با دلیل و منطق با آنان سخن گفت، نپذیرفتند.

آنگاه حضرت، دلیل نافرمانی لشکر دشمن را در گوش کردن به نصیحت ها، خوردن مال حرام و عمل نکردن به دستورات قرآن را دانستند و دست به دعا برداشتند که باران و رحمتت را بر آنان نفرست.

انتقال از زندان به قصر مرحوم شیخ صدوق از امام سجاد(ع) نقل می کند که امام حسین(ع) در روز عاشورا خطاب به یاران خود فرمود: ای بزرگ زادگان، صبر و شکیبایی به خرج دهید که مرگ چیزی جز یک پل نیست که شما را از سختی و رنج عبور داده به بهشت پهناور و نعمت های همیشگی آن می رساند.

چه کسی است که نخواهد از یک زندان به قصری انتقال یابد و همین مرگ برای دشمنان شما مانند آن است که از کاخی به زندان و شکنجه گاه منتقل شوند.

پدرم از پیامبر(ص) بر من نقل کرد که می فرمود دنیا برای مومن همانند زندان و برای کافر همانند بهشت است.

مرگ پلی است که این گروه مومن را به بهشتشان می رساند و آن گروه کافر را به جهنمشان.

آری، نه دروغ شنیده ام و نه دروغ می گویم.

آن حضرت پس از این بیان، صفوف لشکر خویش را که بنا به قول مشهور از 72 تن تشکیل می یافت منظم کرد، میمنه سپاه را به زهیر بن قین و میسره را به حبیب بن مظاهر و پرچم را به برادرش عباس بن علی(ع) سپرد و خود و افراد خاندانش در قلب سپاه قرار گرفتند.

در این هنگام عمر بن سعد نیز به آرایش و تنظیم صفوف لشکر خویش مشغول بود.

خدایا! به پیشگاه تو شکایت می آورم چون چشم امام(ع) به انبوه جمعیت لشکر دشمن افتاد و در مقابل خویش سیلی عظیم و موجی خروشان از دشمن را دید دست ها را به سوی آسمان بلند کرد و این دعا را خواند: خدایا! تو در هر غم و اندوه پناهگاه و در هر پیشامد ناگوار مایه امید من هستی و در هر حادثه ای سلاح و ملجا من.

چه بسیار غم های کمرشکن که دل ها در برابرش آب و راه هرچاره در مقابلش مسدود می شود، غم های جانکاهی که با دیدن آنها دوستان، دوری جسته و دشمنان زبان به شماتت می گشودند، در چنین مواقعی تنها به پیشگاه تو شکایت آورده و از دیگران قطع امید کرده ام و تو بودی که به داد من رسیده و این کوه های غم را برطرف کرده ای و از این امواج اندوه نجاتم بخشیده ای.

خدایا! تویی صاحب هر نعمت و تویی آخرین مقصد و مقصود من.

در خونریزی عجله نکنید امام حسین(ع) پس از تنظیم صفوف لشکر خویش، سوار بر اسب شد و از خیمه ها قدری فاصله گرفت و با صدای بلند و رسا خطاب به لشکر افراد عمرسعد چنین فرمود: مردم! حرف مرا بشنوید و در جنگ و خونریزی شتاب نکنید تا من وظیفه خود را که نصیحت و موعظه شماست، انجام بدهم و انگیزه سفر خود را به این منطقه توضیح بدهم.

اگر دلیل مرا پذیرفتید و با من از راه انصاف درآمدید راه سعادت را دریافته و دلیلی برای جنگ با من ندارید و اگر دلیل مرا نپذیرفتید و از راه انصاف نیامدید همه شما دست به هم بدهید و هر تصمیم و اندیشه باطل که دارید درباره من به اجرا بگذارید و مهلتم ندهید ولی به هرحال امر بر شما پوشیده نماند، یار و پشتیبان من خدایی است که قرآن را فرو فرستاد و اوست یار و یاور نیکان.

بدبخت کسی که گول دنیا را بخورد امام حسین(ع) در اولین خطبه در مقابل سپاه دشمن فرمود: بندگان خدا! از خدا بترسید و از دنیا در حذر باشید که اگر بنا بود همه دنیا به یک نفر داده شود و یا یک فرد برای همیشه در دنیا بماند پیامبران برای بقا سزاوارتر و جلب خشنودی آنان بهتر و چنین حکمی خوشایندتر بود ولی هرگز! زیرا خداوند دنیا را برای فانی شدن خلق کرده که تازه هایش، کهنه و نعمتهایش، زایل و سرور و شادیش به غم و اندوه مبدل خواهد شد.

پس برای آخرت خود توشه ای برگیرید و بهترین توشه آخرت تقوا و ترس از خداست.

مردم! خداوند دنیا را محل فنا و زوال قرار داد که اهل خویش را تغییر داده، وضعشان را دگرگون می سازد، مغرور و گول خورده کسی است که گول دنیا را بخورد و بدبخت کسی است که مفتون آن شود.

ننگ بر هدف شما آنگاه فرمود: مردم! دنیا شما را گول نزند که هرکس به آن تکیه کند، ناامیدش سازد و هرکس بر وی طمع کند، به یاس و ناامیدیش کشاند و شما اینک به امری هم پیمان شده اید که خشم خدا را برانگیخته و به سبب آن، خدا از شما اعراض کرده و غضبش را بر شما فرستاده است.

چه نیکوست خدای ما و چه بد بندگانی هستید شما که به فرمان خدا گردن نهاده و به پیامبرش ایمان آوردید و سپس برای کشتن اهل بیت و فرزندانش هجوم کردید، شیطان بر شما مسلط شده و خدای بزرگ را از یاد شما برده است! ننگ بر شما و ننگ بر ایده و هدف شما.

ما برای خدا خلق شده ایم و برگشتمان به سوی اوست.

گفتار حسین بن علی(ع) که به اینجا رسید، سکوت کامل بر سپاه کوفه حکمفرما بود و هیچ عکس العمل و پاسخی از طرف آنان مشاهده نمی شد که امام چند تن از افراد سرشناس کوفه را که از آن حضرت دعوت کرده و در میان لشکر ابن سعد حضور داشتند، خطاب کرد و چنین فرمود: ای شبث بن ربعی و ای حجار بن ابجر و ای قیس بن اشعث و ای یزید بن حارث! آیا شما برای من نامه ننوشتید که میوه هایمان رسیده و درختانمان سرسبز و خرم است و در انتظار تو دقیقه شماری می کنیم، در کوفه لشکریانی مجهز و آماده در اختیار تو است.

این افراد در مقابل گفتار امام، جز انکار پاسخی نداشتند و گفتند ما چنین نامه ای به تو ننوشته ایم.

در اینجا قیس بن اشعث با صدای بلند گفت: ای حسین! چرا با پسر عمویت بیعت نمی کنی(تا راحت شوی)؟ که در این صورت با تو به دلخواهت رفتار خواهند کرد و کوچکترین ناراحتی متوجه تو نخواهد شد.

امام در پاسخ فرمود به خدا سوگند! نه دست ذلت در دست آنان می گذارم و نه مانند بردگان از صحنه جنگ و از برابر دشمن فرار می کنم.

سپس آیه 27 سوره غافر را قرائت فرمود که گفتار حضرت موسی(ع) را در مقابل عناد و لجاجت فرعونیان نقل می کند من به پروردگار خویش و پروردگار شما پناه می برم که گفتار مرا دور می افکنید.

پناه می برم به پروردگار خویش و پروردگار شما از هر شخص متکبری که ایمان به روز جزا ندارد.

مخالفان من هلاک می شوند خوارزمی می گوید: دومین سخنرانی امام(ع) در روز عاشورا و در سرزمین کربلا بدین صورت بود.

پس از آنکه هر دو سپاه کاملا آماده شدند و پرچم های عمرسعد برافراشته شد و صدای طبل و شیپورشان طنین افکند و سپاه دشمن از هرطرف دور خیمه های حسین بن علی را فرا گرفته و مانند حلقه انگشتری در میان خویش گرفتند، حسین بن علی(ع) از میان لشکر خویش بیرون آمد و در برابر صفوف دشمن قرار گرفت و از آنان خواست تا سکوت کنند و به سخنان وی گوش فرا دهند ولی آنها همچنان سروصدا و هلهله می کردند.

امام حسین(ع) با این جملات به آرامش و سکوتشان دعوت کرد: وای بر شما! چرا گوش فرانمی دهید تا گفتارم را - که شما را به رشد و سعادت فرامی خوانم - بشنوید.

هرکس از من پیروی کند خوشبخت و سعادتمند است و هرکس عصیان و مخالفت ورزد از هلاک شدگان است و همه شما عصیان و سرکشی کرده و با دستور من مخالفت می کنید که به گفتارم گوش فرانمی دهید.

آری، در اثر هدایای حرامی که به دست شما رسیده و در اثر غذاهای حرام و لقمه های غیر مشروعی که شکم های شما از آن انباشته شده، خدا این چنین بر دلهای شما مهر زده است، وای بر شما! آیا ساکت نمی شوید؟ قرآن را پشت سر انداخته اید چون سخن امام حسین(ع) بدینجا رسید، لشکریان عمرسعد همدیگر را ملامت کردند که چرا سکوت نمی کنند و همدیگر را وادار به استماع سخنان آن حضرت کردند.

چون سکوت بر صفوف دشمن حاکم شد امام(ع) در ادامه سخنانش چنین فرمود: ای مردم! ننگ و ذلت و حزن و حسرت بر شما باد که با اشتیاق فراوان ما را به یاری خود خواندید و آنگاه که به فریاد شما جواب مثبت داده و به سرعت به سوی شما شتافتیم، شمشیرهایی را که از خود ما بود علیه ما به کار گرفتید و آتش فتنه ای را که دشمن مشترک برافروخته بود، علیه ما شعله ور ساختید، به حمایت و پشتیبانی دشمنانتان و علیه پیشوایانتان بپا خاستید، بدون اینکه این دشمنان قدم عدل و دادی به نفع شما بردارند و یا امید خیری در آنان داشته باشید مگر طعمه حرامی از دنیا که به شما رسانیده اند و مختصر عیش و زندگی ذلت باری که چشم طمع به آن دوخته اید.

آنگاه فرمود: قدری آرام! وای بر شما! که روی از ما برتافتید و از یاری ما سرباز زدید بدون اینکه خطایی از ما سرزده باشد و یا رای و عقیده نادرستی از ما مشاهده کنید.

آنگاه که تیغ ها در غلاف و دل ها آرام و رای ها استوار بود، مانند ملخ از هرطرف به سوی ما روی آوردید و چون پروانه از هرسو فرو ریختید، رویتان سیاه که شما از سرکشان امت و از ته ماندگان احزاب فاسد هستید که قرآن را پشت سر انداخته اید، از دماغ شیطان در افتاده اید، از گروه جنایتکاران و تحریف کنندگان کتاب و خاموش کنندگان سنت ها هستید که فرزندان پیامبران را می کشید و نسل اوصیا را از بین می برید.

شما از لاحق کنندگان زنازادگان به نسب و اذیت کنندگان مومنان و فریادرس پیشوای استهزاگران هستید که قرآن را مورد استهزا و مسخره خویش قرار می دهند.

پس از این جنگ به شما مهلت نمی دهند آنگاه فرمود: آگاه باشید! به خدا سوگند.

پس از این جنگ به شما مهلت داده نمی شود که سوار بر مرکب مراد خویش شوید مگر همان اندازه که سوارکار بر اسب خویش سوار است تا اینکه آسیاب حوادث شما را بچرخاند و مانند محور و مدار سنگ آسیاب مضطربتان گرداند و این، عهد و پیمانی است که پدرم علی (ع) از جدم رسول خدا(ص) بازگو کرده است.

پس با همفکران خود دست به هم بدهید و تصمیم باطل خود را پس از آنکه امر بر شما روشن شود، درباره من اجرا کنید و مهلتم ندهید، من بر خدا که پروردگار من و شما است توکل می کنم که اختیار هر جنبنده ای در ید قدرت اوست و خدای من بر صراط مستقیم است.

غلام ثقفی را بر آنان مسلط کن سپس آن حضرت دست های خود را به سوی آسمان برداشت و لشکریان عمرسعد را این چنین نفرین کرد: خدایا! قطرات باران را از آنان قطع کن و سال هایی (سختی) مانند سال های یوسف(ع) بر آنان بفرست و غلام ثقفی را بر آنان مسلط گردان تا با کاسه تلخ ذلت، سیرابشان سازد و کسی را در میانشان بدون مجازات نگذارد، در مقابل قتل، به قتلشان برساند و در مقابل ضرب، آنان را بزند و از آنان انتقام من و انتقام خاندان و پیروانم را بگیرد؛ زیرا اینان ما را تکذیب کردند و در مقابل دشمن دست از یاری ما برداشتند و تویی پروردگار ما، به تو توکل کرده ایم و برگشت ما به سوی تو است.


کلید واژه ها: امام حسین - عاشورا - امام - نصیحت - گرد و غبار - لشکر - دشمن - حسین - شیخ صدوق - پهناور - انتقال - دشمنان - کودکان - پرداخت - تابناک - 30 هزار - گزارش - موعظه - میدان - خوردن - کربلا - سواره - لشکری - باران - گروهی - زندان - پیاده - مردان - هزار - جنگی

آخرین اخبار سرویس:
حسینی: اساتید دانشگاه از حقانیت نظام دفاع کنند

برگزاری اجلاس «بدون تاخیر» در اصفهان/ قرارگاه آب شاخص های رفع مشکلات زاینده رود را ارائه دهد

دیدار رییس بنیاد شهید با خانواده شهید و مجروح اغتشاشات مشهد

اینفوگرافیک | کجاها نباید خجالت کشید؟

پُر بازدید های چهاردهم مهر خبرگزاری صدا و سیمای فارس

دشمن نمی داند نوجوانان و جوانان ما با بصیرت و انقلابی هستند

نشست توجیهی طرح شهید بیاضی زاده برگزار شد

دستگیری تعدادی از عوامل اصلی اغتشاشات اخیر در قزوین

همایش یاوران وقف در قم برگزار شد

برگزاری مراسم وداع با شهید مدافع امنیت «پوریا احمدی»/ تشییع و تدفین جمعه برگزار می شود

حمایت شهردار یزد از فرهنگ ترویج اهدای خون

برگزاری اجتماع مردمی بیعت با امام زمان (عج) در مشهد

ببینید | قطع سخنان رائفی پور توسط صداوسیما

اعلام هشت طرح کلان برای دور دوم سفر رییس جمهوری

تجدید پیمان نیروهای مسلح و انتظامی کشور با فرمانده کل قوا

موقوفات استان به سمت کار های فرهنگی و سوددهیِ عمومی هدایت شود

غبار روبی گلزار شهدای ناجا

مراسم بزرگداشت دومین سالگرد نائب رییس وفاق المدارس شیعه پاکستان رگزار می شود

استخدام مشاور املاک در هلدینگ سفیر در شعبه غرب تهران

دستگیری تعدادی از عوامل اصلی اغتشاشات اخیر در قزوین

برگزاری مراسم وداع با شهید مدافع امنیت «پوریا احمدی»/ تشییع و تدفین جمعه برگزار می شود

آرامش و آسایش عمومی مرهون رشادت های نیروی انتظامی است

توزیع بسته های معیشتی عیدانه در سمنان

مهرانه های خیّران غرب تهران در دست کودکان کار

بزرگداشت سید حمیدرضا هاشمی شهید مدافع امنیت در کرمان

روایت امیرعبداللهیان از گفتگوی خود با جوزپ بورل

ماموریت رییسی به وزیر کشور برای بررسی حوادث سیستان و بلوچستان

رییس بنیاد شهید: برخی آزادی را در هوس می بینند

فرمانده ناجا درباره فوت مهسا امینی: هیچ تقصیر و قصوری متوجه همکاران ما نیست

برگزاری اجلاس «بدون تاخیر»در اصفهان/قرارگاه آب شاخص های دقیق رفع مشکلات زاینده رود را ارائه دهد

مدیر حوزه های علمیه: اصلاح برخی رفتارها و برنامه ها ضرورت دارد/ باید جوابگوی ملت ایران باشیم/ ما چیری جز اتصال به ملت نداشته ایم

آیت الله نوری همدانی خطاب به سردار اشتری: در اغتشاشات اخیر توانستید کشور را نگه دارید

حمله سنگین سایبری به سایت های دولتی آمریکا | انتخابات میان دوره ای هدف بوده است؟

مراسم سی و پنجمین سالروز تاسیس جنبش جهاد اسلامی

رزمایش اقتدار 1401 نزاجا توان قابل توجهی در مقابله با تهدیدات نوین ارائه کرد

دیدار سردار اشتری با آیت الله العظمی سبحانی

هتک حرمت مسجدی در ترینیداد و توباگو

حامد جعفرنژاد وداع با پیکر شهید پوریا احمدی بسیجی مدافع امنیت

بیانیه هیئت داوران پانزدهمین مسابقات «مدهامتان»

ساداتی نژاد: ذخایر کالاهای اساسی ایران بی سابقه شد

تصویر کمتر دیده شده از جوانی پروانه معصومی قبل از انقلاب

امیرعبداللهیان یا بورل؛ کدامیک راست می گویند؟/ پایان یا افزایش تحریم ها؟

فرمانده فراجا: هیچ تقصیر و قصوری در حادثه فوت خانم امینی متوجه نیروی انتظامی نیست

توافقات سیاسی، اقتصادی و پارلمانی ایران و مجارستان در سفر باقری

سهیم بودن مدیران ارشد در اجرای برنامه ها شاخصه قابل توجه برنامه تحولی 1401 قوه قضاییه است

هدف سفر به شهرستان زاهدان بررسی حوادث چند روز گذشته است

روایت اینستاگرامی امیرعبداللهیان از گفتگو با بورل

جشن آغاز امامت مهدی موعود (عج) در کرمان

6 نکته در خصوص بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب

حسین شاهبداغی صبحگاه نیروهای مسلح در مسجد مقدس جمکران

وحیدی: باید مسببین حادثه زاهدان شناسایی و مجازات شوند

وحیدی: باید مسببین حادثه زاهدان شناسایی و مجازات شوند

هدف دشمن از اغتشاشات ریشه کنی حاکمیت اسلام است

در حوادث اخیر برخوردها باید متناسب با اقدامات صورت گرفته باشد

جانشین وزیر دفاع از نمایشگاه فناوری نانو بازدید کرد

کشف حیرت انگیز غذای انسان های نخستین!

آمادگی ایران برای کمک به بازگشت امنیت انرژی به جهان

روایت اینستاگرامی امیرعبداللهیان از گفتگوی خود با جوزپ بورل

باقری: نیاز جامعه جهانی به ظرفیتهای راهبردی ایران دلیل موافقت با پیوستن به شانگهای و بریکس است

تلاش و برنامه ریزی دشمن برای برهم زدن آرامش در سیستان و بلوچستان

80 درصد موقوفات ایران با نیت احیای فرهنگ و مکتب ائمه اطهار(ع) وقف شده اند

معیشت نیازمندان و پشتیبانی از جریان علمی کشور اولویت های اوقاف هستند

تصاویر/ نشست مدیر جدید حوزه علمیه استان قزوین با اساتید سطوح عالی

تشریح جزییات حوادث اخیر کشور از زبان فرمانده کل فراجا

برگزیدگان پانزدهمین مسابقات «مدهامتان» معرفی شدند

امام جمعه موقت اهواز: ثواب زیارت برخی شهدا از امامزادگان نیز بالاتر است

آزادی 12 محکوم مالی به برکت آغاز امامت و ولایت امام زمان

مشکلات روستا های شهرستان همدان زیر ذره بین مسئولان

معرفی برگزیدگان مسابقات سراسری قرآن کریم در حرم شاهچراغ (ع)

قاضی زاده هاشمی: نیروی انتظامی در اغتشاشات انعطاف به خرج داد

فیلم | محورهای فعالیت پژوهشی از زبان آیت الله اعرافی

علت «نرمش قهرمانانه» رهبری چه بود؟/ قدیری ابیانه: برجام به نتیجه نخواهد رسید/ آمریکا حتی با حکومت مطلوبش در ایران هم دشمنی می کند

باید مسببین حادثه زاهدان شناسایی و مجازات شوند

برگزاری 7 نشست تخصصی در هفته ملی کودک

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور به کرمان سفر می کند

وزیر کشور: مردم بلوچستان همواره دست رد بر سینه دشمنان اسلام و انقلاب زده اند

وزیر کشور: مردم بلوچستان همواره دست رد بر سینه دشمنان اسلام و انقلاب زده اند

فرمانده سپاه ابوالفضل: پیش بینی کرده بودیم تا اواخر مهر فتنه ای خواهیم داشت/ ازدحام در 1058 نقطه تهران/

اهتمام به انجام واجبات، نشانه انس با قرآن است

صبحگاه مشترک نیروهای مسلح در مسجد جمکران

ماجرای دانشگاه شریف؛ صراحت بسیج دانشجویی و مبهم گویی رییس جمهوری

قدردانی از پژوهشگران نمونه دریایی

جلد شصت و چهارم تفسیر تسنیم منتشر شد

پلیس منادی وحدت/ مردم بلوچستان همواره دست رد بر سینه دشمنان اسلام و انقلاب زده اند

گلباران مزار شهدای قرچک به مناسبت هفته فراجا

فیلم| وداع مادر شهید مدافع امنیت پوریا احمدی با فرزندش در معراج شهدا

استخدام طراح معمار با بیمه و پورسانت در شرکت آسا در تهران

5 هزار و 400 آقازاده در فرنگ! / شعارش برای ما، عشقش برای آنها

ببینید | اظهارات دو جاسوس دستگیر شده فرانسوی درباره زمینه سازی آشوب در ایران

برگزاری مجمع فرماندهان ابتکار شهید همدانی بود

صبحگاه مشترک نیروهای مسلح همزمان با آغاز ولایت امام زمان(عج)

فیلم اعتراف یکی از عاملان آشوب در تهران+ببینید

گلباران مزار شهدای قرچک به مناسبت هفته فراجا

ایستگاه فضایی بین المللی میزبان 4 مسافر جدید می شود

استخدام گرافیست در شرکت آسا در شهریار - اندیشه

حضرت آیت الله جوادی آملی: مرگ پوسیدن نیست بلکه از پوست به درآمدن است

فیلم| شعرخوانی سید مجید بنی فاطمه در اجتماع مردمی بیعت با امام زمان (عج)

نقش اول فرزندپروری بر عهده پدر است یا مادر ؟

فیلم لحظه حمله هندوها به مسلمانان+ببینید

دستور دیر هنگام رییسی به وزیر کشور برای بررسی حوادث اخیر زاهدان

سیدالشهدا(ع) روز عاشورا چه گفتند؟

سیدالشهدا(ع) روز عاشورا چه گفتند؟