مطالب مرتبط:
چه کالاهایی از مالیات بر ارزش افزوده معافند؟
مالیات بر ارزش افزوده و اثر تنازلی آن چگونه تاثیر مخرب تری بر دهک های پایین داشته است؟
تامین مالی غیرتورمی ‎تولید در دستور کار بانک مرکزی؛ ارزش اوراق گام در یک ماه از 7500 میلیارد تومان گذشت
ارزش اوراق گام در یک ماه از 7500 میلیارد تومان گذشت
رشد ارزش سهام در بورس های آسیایی
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 14 مرداد 1401 ساعت 18:072022-08-05اقتصادي

چه کالاهایی از مالیات بر ارزش افزوده معافند؟


اگر بابت خرید و دریافت کالاها و خدماتی که از مالیات معاف هستند، مالیاتی دریافت شود، صرفا برای خریدارانی که از مؤدیان عضو سامانه مؤدیان و از طریق کارت های بانکی خرید می کنند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک به نقل از خبرآنلاین، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیرمستقیمی است که بر تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین وضع می شود.

قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال 1387 به صورت آزمایشی تصویب و هر ساله در بودجه تمدید شد تا اینکه برای بودجه سال 1399 این قانون تا مهرماه آن سال اعتبار داشت اما در آبان ماه سال 1399 تا زمان تصویب و لازم الاجرا شدن لایحه اصلاح و دائمی شدن این قانون، توسط مجلس شورای اسلامی به مدت یک سال تمدید شد.

پس از این، قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده در اوایل خرداد سال گذشته تصویب و در تیرماه نیز به رییس جمهوری ابلاغ شد که طبق اعلام سازمان امور مالیاتی اجرای این قانون از 13 دی ماه سال گذشته آغاز شد.

اما در این زمینه، سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که تا زمان راه اندازی سامانه مؤدیان، نحوه ارائه اظهارنامه مالیاتی و رسیدگی به آنها، حسب مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 است که هنوز این سامانه و قانون پایانه های فروشگاهی به صورت کامل راه اندازی و اجرا نشده است.

تکالیف سازمان مالیاتی برای استرداد مالیات در این بین، قانون مالیات بر ارزش افزوده تکالیفی برعهده سازمان امور مالیاتی در صورت احراز تخلف مبنی بر دریافت مالیات و عوارض پرداختی بابت کالاها و خدمات معاف از مالیات را قرار داده است که براساس دستورالعمل مربوطه در این زمینه، سازمان باید برای آگاهی مردم و تشویق آن ها به گزارش سایت قطره و به نقل ازدهی تخلفات احتمالی فهرست کالاها و خدمات معاف از مالیات و عوارض را در سامانه سازمان منتشر و شرایطی را فراهم کند که مردم بتوانند گزارش تخلف مؤدیان مبنی بر دریافت مالیات و عوارض از کالاها و خدمات معاف را از طریق سامانه سازمان اعلام کنند.

همچنین، سازمان امور مالیاتی باید ترتیب بدهد تا امکان درج مالیات و عوارض از کالاها و خدمات معاف در صورت حساب فروش کالا یا خدمت در سامانه مؤدیان و پایانه های فروشگاهی فراهم نباشد و سازمان امور مالیاتی باید در پایان هر دوره گزارش های مردمی رسیده درخصوص دریافت مالیات و عوارض کالاها و خدمات معاف را رسیدگی و در صورت احراز تخلف نسبت به استرداد مالیات و عوارض دریافتی از خریداران و همچنین محاسبه، مطالبه و وصول جرایم غیر قابل بخشش از مؤدیان متخلف، اقدام و به ترتیب مقرر در ماده 38 قانون عمل کند.

مالیات دریافتی از کالاهای معاف 45 روزه برگردد از سوی دیگر، در این دستورالعمل به چگونگی برگشت مالیات و عوارض از کالاها و خدمات معاف از مالیات نیز اشاره شده که طبق آن، سازمان امور مالیاتی باید پس از پایان هر دوره گزارش های مردمی اعلام شده در سامانه سازمان را بررسی و در صورت احراز تخلف مبنی بر دریافت مالیات و عوارض پرداختی بابت کالاها و خدمات معاف، مالیات و عوارض دریافتی از کالاها و خدمات معاف خریداران را از محل وصولی های جاری سازمان حداکثر تا 45 روز بعد از پایان دوره اعلام گزارش در سامانه سازمان به حساب خریداران واریز کند.

علاوه براین، در صورت رد گزارش های اعلام شده در سامانه سازمان، مراتب با ذکر دلایل از طریق سامانه سازمان به گزارش سایت قطره و به نقل ازدهندگان اعلام می شود و در صورتی که گزارش دهنده نقایص اعلام شده را برطرف کند، گزارش ها دوباره مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت تا در صورت احراز تخلف، مطابق بند 6 شود.

در این زمینه، باید بدانید که استرداد مالیات و عوارض پرداختی بابت کالاها و خدمات معاف صرفا برای خریدارانی که از مؤدیان عضو سامانه مؤدیان و از طریق کارت های بانکی خرید می کنند، مجاز خواهد بود و مالیات و عوارض پرداختی بابت کالاها و خدمات معاف به همان حسابی که از آن خریداری شده است، واریز و به خریداران اطلاع داده خواهد شد.

همچنین، پرداختی مالیات و عوارض خریداران کالاها و خدمات معاف که مؤدی نظام مالیاتی هستند در صورت دارا بودن بدهی مالیات و عوارض، به حساب بدهی آنان منظور و در صورت درج عنوان اعتبار مالیاتی، به حساب پرداختی آنان منظور خواهد شد؛ در غیر این صورت به حساب آنها برگشت داده می شود.

علاوه براین، سازمان امور مالیاتی مجاز است با درخواست خریداران کالاها و خدمات معاف که مؤدی نظام مالیاتی هستند، پرداختی آن ها بابت کالاها و خدمات معاف را در صورتی که مالیات و عوارض پرداختی را به عنوان اعتبار مالیاتی لحاظ نکرده اند، به عنوان اعتبار به دوره های بعد منتقل کند.

چه کالاهایی از مالیات بر ارزش افزوده معافند؟ طبق این گزارش، کالاها و خدماتی که از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معافند، شامل موارد زیر هستند: 1 - کلیه محصولات کشاورزی فرآوری نشده مشتمل بر محصولات خام زراعی و باغی، گیاهان دارویی، محصولات مرتعی، محصولات جنگل (از جمله چوب خام)، محصولات گلخانه (از جمله سبزی، صیفی، گل و گیاه و انواع قارچ).

2 - دام زنده و خوراک آن، کلیه مواد اصلی تولید مثل دام زنده مطابق پروانه صادره توسط وزارت جهاد کشاورزی، پوسال(کمپوست)، کشت بافت و بستر آماده کشت بافت.

3 - بذر، نشاء، نهال، سم و کود 4 - آب مصارف کشاورزی 5 ـ1 - شیر، پنیر و ماست 5 ـ2 - تخم ماکیان 5 ـ3 - آرد و نان 5 ـ4 - انواع گوشت و فرآورده های گوشتی مطابق با فهرستی که هر سال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا پایان دی ماه برای اجرا در سال بعد به سازمان ارسال می کند.

5 ـ5 - برنج، حبوبات، سویا و پروتیین سویا 5 ـ6 - انواع روغن های خوراکی اعم از گیاهی و حیوانی 5 ـ7 - شیرخشک مخصوص تغذیه کودکان 5 ـ8 - تخم مرغ نطفه دار و تبدیل آن به جوجه یک روزه 6 ـ1 - خمیر کاغذ و کاغذ باطله 6 ـ2 - دفتر تحریر 6 ـ3 - کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه 7 - نسخه های کاغذی و الکترونیکی محصولات زیر: 7 ـ1 - کتاب 7 ـ2 - روزنامه 7 ـ3 - مجله و نشریه 8 - کالاهای وارده همراه مسافر برای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق قانون امور گمرکی.

9 - انواع شمش طلا(وارداتی و داخلی) و انواع حواله های کاغذی یا الکترونیکی دارای پشتوانه 100 درصد طلا.

10 - دارایی های غیرمنقول و انواع حواله های کاغذی یا الکترونیکی مبتنی بر آنها.

11 - هرگونه انتقال دارایی به/ از صندوق های سرمایه گذاری پروژه موضوع قانون توسعه ابزارها و نهادهای ‏مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی مصوب 1388/9/25یا شرکتهای فرعی صندوق های سرمایه گذاری پروژه، ‏به عنوان آورده غیرنقد شرکا در همان صندوق های سرمایه گذاری پروژه.

12 - هرگونه انتقال دارایی از/ به نهاد واسط موضوع قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی.

13 - فرش دستباف و مواد اولیه اصلی آن.

14 - صنایع دستی تولید داخل موضوع ماده (1) قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی مصوب 1396/10/26 مطابق فهرستی که تا پایان دی ماه هر سال توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد می شود و به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد.

15 - انواع دارو و واکسن (انسانی و دامی)، لوازم مصرفی درمانی و لوازم توانبخشی.

16 - رادار و تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی، تجهیزات نظامی و اطلاعاتی موضوع ‏بندهای پ ، ت و ث ماده (119) قانون امور گمرکی‏ با رعایت ترتیبات مقرر در بندهای مذکور.

تبصره - معافیت این جزء در خصوص اقلام موضوع بند پ ماده (119) قانون امور گمرکی در حوزه دفاعی با تأیید وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح قابل اعمال است.

17 - تجهیزات و اقلام با کاربرد صرفاً دفاعی، نظامی، انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی.

فهرست این تجهیزات و اقلام با پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح به تصویب هیأت وزیران می رسد.


کلید واژه ها: مالیات بر ارزش افزوده - ارزش افزوده - مالیات - ارزش - قانون - مجلس شورای اسلامی - خرید - تصویب - خدمات - کارت های بانکی - شورای اسلامی - سال 1399 - رییس جمهوری - تمدید - بودجه - دائمی - معاف - آبان ماه - خریداری - مالیاتی - مهرماه - اسلامی - خدماتی - جمهوری - سامانه - تیرماه - اعتبار - تابناک - گزارش - اصلاح

آخرین اخبار سرویس:
لزوم نوسازی صنایع کوچک و افزایش بهره وری

هندوانه هایی که هیچ سودی به صاحبشان نرساندند! + فیلم

پرداخت برخط مالیات نقل وانتقال خودرو، صرفا از طریق سامانه مالیاتی

فروشنده ها می فروشند اما خریداران صبر می کنند!

افزایش بی سابقه تهدیدها علیه کارکنان اف بی آی

دارندگان دستگاه کارتخوان بخوانند/ اعلام جزییات مهم درباره دریافت مالیات از کارتخوان ها

شرایط وام های بانکی در سال 1401 اعلام شد/ توضیحات رییس کل بانک مرکزی

ریزش سنگین در بازار سکه و طلا

واریز سود و سهام 20 میلیون سهامدار از طریق سجام

ایران به دنبال حذف دلار از تجارت با همسایگان

بازار خودرو در انتظار ژست نوازی ارکستر برجام در وین+ جدول قیمت

گران ترین خانه تهران متری چند است؟

صدور احکام افزایش حقوق بازنشستگان، از چه زمانی؟

ثروتمندانِ سال 99 کمتر از فقرای سال 84 لبنیات مصرف کردند!

موج هفتم کرونا، افزایش شهرهای نارنجی

نظارت بر شناسه دار شدن قطعات یدکی خودرو

خوش بینی مخبر در مورد بهبود وضعیت مسکن در کشور

سیگنال جدید از بازار طلا / دوباره افزایش می یابد؟

زمین های مسکن ملی مجانی است؟

پیش بینی جالب نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت ها/ طلا و سکه ریخت

ریزش قیمت ها در بازار خودرو / جدول

طلا 1800 دلار را دید

رتبه برتر صندوق کارآفرینی امید کهگیلویه و بویراحمد در پرداخت تسهیلات/پیش بینی تسهیلات 200 میلیاردی در 6 ماهه اول سال

وازیر یارانه برای یک گروه جدید از مردم

چقدربرای ساخت 4 میلیون مسکن نیاز است؟

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 22 مرداد 1401

قیمت گذاری خودرو ساز و کار درستی ندارد

آیین نامه نهایی طرح رتبه بندی معلمان / مشمولان مشخص شدند

خبر مهم وزیر برای متقاضیان مسکن/ دولت زمین مجانی می دهد

کاهش شهر های قرمز در کشور + جزییات

استخدام کارشناس فروش با حقوق و مزایای خوب و پورسانت در تهران

جلوگیری از فرار مالیاتی با اتصال کارتخوان ها به پرونده مالیاتی

معوقات بازنشستگان تامین اجتماعی از فروردین محاسبه می شود؟

رنگ بندی کرونایی جدید ایران اعلام شد؛ 21 مرداد 1401 + نقشه

چگونه سهام بورسی را وثیقه وام کنیم؟

استخدام حسابدار با بیمه و پاداش در کشت و صنعت آریان تیس در شهر ری/تهران

ری(Ray)؛ خودروی کوچک 10 هزار دلاری کره ای(+عکس)

ماهیندرا اسکورپیو؛ شاسی بلند جدید و ارزان قیمت هندی (+عکس)

حاج اسماعیلی: احترام بازنشستگان را نگه دارید؛ یک ریال کمتر از 38 درصد به علاوه 515 هزار تومان ندهید

اعلام آخرین وضعیت نقشه کرونایی | کاهش تعداد شهرهای قرمز!

زخم ناسور مشکلات تولیدکنندگان اصفهانی| بانک ها تیشه به ریشه تولید می زنند

کام تشنه گلستان نیازمند توسعه منابع آبی| آب شیرین کن ها گسترش می یابند

تفاوت تولیدکنندگان ایرانی و اروپایی

پیش بینی وضعیت بازار طلا و سکه؛ دلار ارزان می شود؟

تاریخ عرضه جهانی پوکو M4 5G مشخص شد

پایان مارتن نفس گیر افزایش حقوق بازنشستگان؟/ حاج اسماعیلی: احترام بازنشستگان را نگه دارید؛ یک ریال کمتر از 38 درصد به علاوه 515 هزار تومان ندهید

وعده سالانه یک میلیون مسکن رییسی هر روز آب می رود / وزیر مسکن و شهرسازی : تا شهریور ماه 100هزار واحد مسکونی آماده تحویل است

وام مسکن روستایی به کجا رسید / حداقل مبلغ درصد سود چقدر؟

آقای رییسی! از یک میلیون مسکن چه خبر؟

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 22 مرداد 1401

نهضت ملی مسکن بیش از 8 میلیون فرصت شغلی ایجاد می کند

هر چند وقت یک بار چاقوهای آشپزخانه را تیز کنیم؟

یک خبر دیگر درباره حقوق بازنشستگان

آیا رییسی درباره بدهی های به جامانده از دولت روحانی حقیقت را می گوید؟

هزینه خرید چرخ گوشت چقدر است؟ + لیست قیمت بهترین مدل ها

رییسی: تصویب 216 مصوبه برای رفع مشکلات ضروری کرمان

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | شنبه 22 مرداد 1401

هر چند وقت یک بار چاقوهای آشپزخانه را تیز کنیم؟

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه در شرکت مشاورین پگاه سیستم پیشرو در تهران

چقدر پول برای ساخت 4 میلیون مسکن در دولت رییسی نیاز است؟

توزیع آنلاین و متمرکز نهاده های گل و گیاه فضای سبز در قم

افزایش کمک های مردمی خیّران زنجانی به کمیته امداد

پیشرفت 50 درصدی بوستان رضوان منطقه یک قم

تولید 9.7 میلیون خودرو در سال

قابل توجه دارندگان سهام عدالت/ نفروشید، دست نگه دارید!

واریز سود و سهام 20 میلیون سهامدار از طریق سجام

استخدام کارمند فروش با بیمه، پورسانت و حقوق ثابت در تهران

افزایش حقوق بازنشستگان در مسیر اصلاح

کاهش 5 صدم درصدی نرخ سود بازار بین بانکی

پرداخت 15 درصد سهم قانونی معادن به استان کرمان

سهم مردم و دولت در جبران خسارت سیل

با 200 میلیون کجای تهران می توان خانه رهن کرد؟

اگه مبلمان پارچه ای داری یا قصد خرید داری، فقط این طوری تمیز کن

آخرین قیمت گوجه فرنگی اعلام شد

افزایش 38 درصد بعلاوه 500 هزار تومان حقوق بازنشستگان تایید شد

هزینه بازی کامپیوتری برابر با قیمت پراید

افزایش فقر و بی خانمانی در استرالیا

معرفی سهم های برتر برای رشد در هفته پیش رو

این خانه را با 200 میلیون تومان رهن کنید +جدول

چین کشور ثالث پیمان پولی ایران و روسیه

فال روزانه | فال امروز شنبه 22 مرداد 1401 | چه چیزی در انتظار شماست ؟

خانمای خونه با این غذای شاهانه به استقبال آقایی بروید + طرز تهیه

چگونه سهام بورسی را وثیقه وام کنیم؟

دارندگان رمزارز رسمی استخراج شده از پایان شهریور می توانند کالا وارد کنند

سیل بند جنوب کرمان احداث شود/ 200 معدن غیرفعال در کرمان وجود دارد

خبر تازه تامین اجتماعی از پرداخت مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان

سیل بند جنوب کرمان احداث شود/ 200 معدن غیرفعال در کرمان وجود دارد

806 هزار معلم مشمول قانون رتبه بندی معلمان می شوند

بیت کوین 25هزار دلاری؟ / حمایت و مقاومت های بازار رمزارز

جاماندگان یارانه ای اردیبهشت و خرداد بخوانند

خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

حکم امام خمینی برای اعدام سلمان رشدی چه بود؟| متن حکم +ویدئو

سیل بند جنوب کرمان احداث شود/توسعه نامتوازن در استان مشهود است

کشف فسیل یک دایناسور زره پوش در آرژانتین

هندوانه ای که به برداشتش نمی ارزد

توان 3 هزار و 400 درصدی موتور تورم در 1401

سالانه از 400 میلیارد متر مکعب بارندگی کشور، 300 میلیارد آن هدر می رود

دلیل عجیب توقف شماره گذاری خودرو و موتورسیکلت

کجای تهران با 200 میلیون خانه رهن کنید؟

توزیع ناعادلانه منابع مالی، دستگاه های اجرایی را با مشکل روبه رو می کند

چه کالاهایی از مالیات بر ارزش افزوده معافند؟

چه کالاهایی از مالیات بر ارزش افزوده معافند؟