موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - استرس و اضطراب - رامين راستاد - شخصيت شناسي - افزايش حقوق - مدافعان حرم - عليرضا منصوريان - ترانه عليدوستي - وزارت ارشاد - خودرو پرنده - مراسم مذهبي باداراك - فاضل اسكندر - دروازه بان اسبق پرسپوليس - خانه ميران - سرهنگ احمدعلي دماوندي - سهميه ايثارگري - سامانه تصميم - دشت الله - شهرام منتصري - چه خوبه برگشتي - اميد طهماسبي زاده

مطالب مرتبط:
احدی حق ندارد جلوی ظرفیت های توسعه قزوین را بگیرد
ببینید | مجری روس: پوتین باید تصمیم بگیرد ترامپ رییس جمهور شود یا نه!
جنجال گرشا رضایی؛ دفتر موسیقی برای پلی بک خوانی محرومیت در نظر بگیرد
الگوی دانشگاه محور باید به الگوی جامعه محور تغییر یابد
ایجاد 3 رشته جدید در دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 تیر 1401 ساعت 14:322022-07-07دانش

دانشگاه کارآفرین نمی تواند در ساختارهای سنتی پا بگیرد


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران در نشست تبادل تفاهم نامه فی مابین دانشکده تازه تأسیس تجارت و مالیه با سازمان ها، - رییس دانشگاه تهران ضمن تشریح فلسفه وجودی ایجاد دانشکده های جدید در دانشگاه تهران، تاکید کرد: نگاه دانشگاه همه چیزدان در دانشکده های جدید دانشگاه تهران وجود ندارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران در نشست تبادل تفاهم نامه فی مابین دانشکده تازه تأسیس تجارت و مالیه با سازمان ها، مراکز و شرکت های مرتبط با فعالیت این دانشکده، گفت: دانشکده تجارت و مالیه دانشگاه تهران با وجود اینکه فقط چند ماه از تأسیس آن می گذرد، اما به دلیل رویکرد های ابتکاری که در این دانشکده پیگیری شده است، در حال تبدیل به یکی از دانشکده هایی است که طرفداران زیادی در جامعه و صنعت پیدا کرده است.

رییس دانشگاه تهران افزود: فلسفه وجودی ایجاد دانشکده های جدید در دانشگاه تهران، از جمله تأسیس دانشکده تجارت و مالیه، این است که در ساختار ها و نهاد های جدیدالتاسیس در دانشگاه تهران راه متفاوتی را نسبت به دانشکده های سنتی در پیش گیریم تا ارتباط دانشگاه و جامعه پررنگ تر شود.

اعتقاد داریم شکل گیری یک کار و فضای جدید، نمی تواند در ساختار های سنتی پا بگیرد؛ بلکه حتماً باید نهادسازی جدید شکل بگیرد تا بتوانیم آن را عملیاتی کنیم.

منسوخ شدن رابطه یکطرفه آموزش به محیط صنعت در دانشکده های جدیدمقیمی خاطرنشان کرد: در ساختار دانشکده های جدیدالتاسیس این طور فکر نمی کنیم که دانشگاه همه چیز را می داند و محیط بازار و صنعت هم فقط باید یادگیرنده باشد؛ نگاه مان در دانشکده های جدید این طور نیست که بخواهیم رابطه یکطرفه آموزش به محیط صنعت را تعریف کنیم.

بلکه باید یک حالت تعاملی وجود داشته باشد؛ به این معنا که ذی نفعان یک حوزه تخصصی در جامعه و صنعت که صاحب تجربه و دانش ضمنی هستند، در کنار دانشگاه قرار گیرند و دانشگاه نسبت به تبدیل این تجربه و دانش به نظریه ها و مدل های مختلف آموزش پذیر اقدام کند؛ بنابراین در این مدل، تعامل بین دانشگاه و صنعت یک تعامل طرفینی است.

وی فراهم آمدن زمینه پیوند مباحث نظری و تئوری با مباحث عملی در بستر دانشکده تجارت و مالیه را یکی از اهداف راه اندازی این دانشکده ذکر کرد و اظهار داشت: در کنار پذیرش دانشجو که به شکل رسمی، ولی با اسلوب های جدید، روش های تدریس و محتوا های علمی متفاوت در دانشکده تجارت و مالیه صورت می گیرد، باید سرفصل ها و منابع و دروسی برای رشته های این دانشکده تعریف شود که هم نظم و چارچوب علمی خود را داشته باشد و همزمان پاسخگوی نیاز های بازار هم باشد.

مقیمی با بیان اینکه دانشکده تجارت و مالیه دانشگاه تهران، دانشکده ای میان رشته ای از اقتصاد، مدیریت، کارآفرینی، علوم اجتماعی و فنی - مهندسی است، گفت: در گروه های علمی تعریف شده برای این دانشکده، از همه این حوزه ها کمک گرفته شده است تا با تعامل و هم افزایی که بین رشته های علمی صورت می گیرد، بتوانیم یک خروجی بسیار موفقی را برای عرصه عمل در جامعه فراهم کنیم و در عین حال، عرصه های تئوریک و نظری را هم ارتقا دهیم.

فلسفه شکل گیری دانشکده مستقل تجارت و مالیهرییس دانشگاه تهران در تشریح الزاماتی که دانشگاه را به سمت تأسیس دانشکده تجارت و مالیه سوق داد، گفت: حوزه تجارت و مالیه یکی از موضوعات بسیار مهم در کشور است.

در دانشگاه تهران تاکنون دانشکده مدیریت به این مقوله پرداخته است، ولی فلسفه شکل گیری دانشکده مستقل تجارت و مالیه که در ارتباط نزدیک با دانشکده مدیریت خواهد بود، این است که می خواهیم به صورت عمیق و تخصصی، بحث های مرتبط با تجارت و مالیه را دنبال کنیم.

وی افزود: کارکرد هایی که از گروه مالی در دانشکده مدیریت مطالبه می شود بسیار وسیع است و در ساختار موجود در دانشکده مدیریت نمی گنجید؛ لذا طلب می کرد که ساختار جدیدی با یک رویکرد عملگرا پیشه خودمان کنیم که در نهایت، دانشکده تجارت و مالیه منطبق با این رویکرد شکل گرفت.

با تولید علم نافع باید به گلایه صنعت از خروجی دانشگاه پاسخ دهیممقیمی خاطرنشان کرد: در شعار دانشگاه تهران که تحقق دانشگاه کارآفرین را با رویکرد مسئولیت پذیری اجتماعی و بر مبنای نوع مدیریت جهادی تعریف کرده ایم، تمام تلاش مان این است که مفروضات دانشگاه کارآفرین که دانشگاه نسل 3 و 4 معرفی می شود در دانشگاه به اجرا درآید و قید مسئولیت پذیری اجتماعی نیز ناظر بر این است که معتقدیم دانشی باید تولید شود که به عنوان علم نافع بوده و نفع آن به جامعه برسد.

استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در ادامه با بیان اینکه تعامل بین دانشگاه و نهاد های مالی و تجاری به ارتقای وضعیت کشور در حوزه های بورس، بیمه، امور مالیاتی و گمرکی و … کمک می کند، تصریح کرد: همیشه این گلایه از ناحیه بخش صنعت و تجارت در عرصه عمل مطرح می شود که نگاه عام به تربیت دانشجویان وجود داشته و وقتی فارغ التحصیلان دانشگاهی به حوزه های مختلف گمرک، امور مالیاتی، بورس و بیمه ورود می کنند، مشاهده می شود که هر چند آنچه در دانشگاه فرا گرفته اند دارای چارچوب های علمی و مبتنی بر نظریه های جدید علمی است، اما آموخته های این دانش آموختگان برای مؤثر واقع شدن در عرصه عمل، کافی نیست.

رشته های تجارت و مالیه پرطرفدارند؛ آغاز پذیرش دانشجو از مهر 1401وی از آغاز پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشکده تجارت و مالیه از مهر ماه 1401 خبر داد و درباره گرایش داوطلبان ورود به آموزش عالی به مباحث مورد دغدغه دانشکده تجارت و مالیه، اظهار داشت: رشته های مرتبط با مباحث تجاری و مالی به رشته هایی بسیار پرطرفدار در میان شرکت کنندگان در کنکور تبدیل شده است.

رشته های تجارت و مالیه به رشته های اول و دوم در کنکور حوزه علوم انسانی تبدیل شده اند و از آنجایی که داوطلبان گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی هم می توانند این رشته ها را انتخاب کنند، شاهد هستیم که در گروه آزمایشی ریاضی تعداد افرادی که رشته های مالی و تجاری را جزو اولویت های اول انتخاب می کنند رو به فزونی رفته است.

رویکرد دانشگاه تهران درراه اندازی دانشکده های میان رشته ای فراگیر می شودرییس دانشگاه تهران در بخش دیگر سخنانش به فراگیر شدن رویکرد تاسیسی دانشگاه تهران در زمینه راه اندازی دانشکده های میان رشته ای، گفت: وقتی دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی کشور یک موضوعی را دنبال می کند، همه دانشگاه ها و نهاد های علمی در همان مسیر حرکت می کنند؛ بنابراین در راه اندازی دانشکده های جدیدالتاسیس باید یک پایه و مبنای درستی را بر اساس منطق علمی پایه گذاری کنیم تا یک جریان سازی درست در محیط علمی در ایران و حتی منطقه ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه تهران در حال حاضر در برخی رشته ها و دانشکده ها، رهبری علمی را در منطقه برعهده دارد، افزود: در برخی حوزه ها، کشور های دیگر دارند از روش های ما الگوگیری می کنند.

کشور های همسایه هم به موضوعات و مقوله هایی نظیر تجارت و مالیه خیلی اقبال نشان می دهند.

مقیمی با اشاره به نشست اخیر هیأت دانشگاهی دانشگاه تهران با عادل عبدالمهدی نخست وزیر سابق عراق و مسئول مؤسسه پیشبرد توسعه عراق، گفت: یکی از مباحثی که از سوی آقای عادل عبدالمهدی مطرح شد، بحث تعاملات و تجارت و کسب وکار هایی بود که باید بین ایران و عراق باید شکل بگیرد تا به روابط تجاری دو کشور کمک کند.

از این رو از دانشگاه تهران کمک خواستند که برای تربیت متخصصان و افرادی که بتوانند روابط دو کشور در فضای کسب وکار و تجارت را توسعه دهند، نقش آفرین باشد.

تداوم رویکرد تاسیسی در دانشگاه با وجود تنگنا های بودجه ایرییس دانشگاه تهران در پایان این نشست، به تنگنا های مالی آموزش عالی کشور اشاره کرد و در عین حال گام های تاسیسی و نهادسازی در دانشگاه را امری اجتناب ناپذیر دانست و گفت: دانشگاه تهران به لحاظ منابع مالی به شدت در مضیقه است چراکه بیش از 95 درصد بودجه ای که به دانشگاه تهران اختصاص پیدا می کند صرف حقوق و دستمزد می شود و بخش عمده 5 درصد دیگر نیز عمدتاً بودجه جاری است.

وی افزود: روندی که طی آن، 20 مرکز، مؤسسه و شرکت برای کمک به تکوین و شکل گیری دانشکده جدید تجارت و مالیه اعلام آمادگی کرده اند، یک روند امیدبخش و فرصت خوبی برای ایجاد اعتماد متقابل است.

البته این اعتماد به دست نمی آید مگر اینکه در کار های مشترک مان حس رضایت را در مخاطبین خود ایجاد کنیم.

تفاهم نامه ها در حد تفاهم نامه باقی نمانندرییس دانشگاه تهران در زمان تبادل تفاهم نامه های منعقدشده بین دانشکده تجارت و مالیه و مراکز و مؤسسات و شرکت های مرتبط، تصریح کرد: متأسفانه تفاهم نامه ها گاهی اوقات در حد تفاهم نامه باقی می مانند.

از این رو امیدواریم تلاش مضاعفی برای عملیاتی شدن تفاهم نامه هایی که با دانشکده تجارت و مالیه دانشگاه تهران منعقد شده است، صورت گیرد.


کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه تهران - دانشکده - رییس دانشگاه تهران - رییس دانشگاه - تهران - تفاهم نامه - محمد مقیمی - رییس - خبرگزاری - سید محمد - تأسیس - مالیه - تجارت - سازمان - گزارش - تفاهم - مقیمی - کارآفرین - گروه - طرفداران - نشست - نامه - محمد - جدید - فعالیت - پیگیری - یکی از - جامعه - مراکز

آخرین اخبار سرویس:
تصاویر/ نوزدهمین جلسه کمیته علمی کنگره بین المللی امناء الرسل

نگاه نهج البلاغه به تصمیم گیری منطبق بر اخلاق

نحوه شکل گیری قاره ها کشف شد

اردوی تدریس جهادی وتر در روستا های محروم بخش جوادآباد شهرستان ورامین برگزار شد

اردوی جهادی وتر در روستا های محروم بخش جوادآباد شهرستان ورامین برگزار شد

اضافه شدن 3 رشته جدید در دانشگاه های کهگیلویه و بویراحمد

استخدام مدیر بازرگانی، سرپرست انبار و تکنسین برق در منطقه صنعتی مورچه خورت

استخدام مدرس خیاطی و الگوسازی و دوخت در موسسه طراحی لباس پارس در تهران

قاره ها این گونه بر روی زمین شکل گرفتند | رمزگشایی با تحقیق در استرالیا

استخدام مهندس مکانیک در شرکت تولیدی و مهندسی شعله صنعت در تهران

جدیدترین نتایج تحقیقات از روند شکل گیری قاره ها

آزادی صادرات آفت کش ها

28 مرداد؛ پایان انتخاب رشته دانشگاه آزاد

توسعه محصولات باکیفیت با راه اندازی مراکز آزمون جاده ای

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 28 مرداد پایان می یابد

برگزاری اردوی راهیان پیشرفت در استان ایلام

رشته دکتری مترجمی قرآن و حدیث جامعه المصطفی (ص) مجوز گرفت

بیست وسومین نشست سالیانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در اصفهان برگزار می شود

امضای توافقنامه «حمایت از جذب استعداد های برتر در رشته های اولویت دار کشور»

قرآن سرمستی نسبت به نعمت ها را ناپسند می داند

سمینار «امام حسین(ع) منجی بشریت» در اوگاندا برگزار شد

عضو جدید هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان کشور منصوب شد

رضا خوراکیان مدیر مسئول روزنامه خراسان شد

صید میگوی ببری در صیدگاه بحرکان آزاد است

توافق نامه «حمایت از جذب استعدادهای برتر در رشته های اولویت دار کشور» امضا شد

پیام تسلیت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت درگذشت استاد ابتهاج

عضو جدید هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان کشور منصوب شد

اضافه شدن 3 رشته جدید در دانشگاه های کهگیلویه و بویراحمد

وزیر علوم: ترم آینده هیچ کلاسی غیرحضوری نیست

حمایت از رتبه های برتر کنکور و مدال آوران المپیادها

فوری/ هیچ کلاسی در ترم آینده غیر حضوری نیست

حمایت از رتبه های برتر کنکور و مدال آوران المپیادهای جهانی

بانک تجارت و وزارت علوم تفاهمنامه همکاری امضا می کنند

آغاز رویداد ایران 1435 در شیراز

دوره ‎های مالکیت فکری برای شرکت ‎های کوچک و متوسط برگزار می شود

تحصیل بیش از 3000 دانشجو در دانشگاه غیر دولتی آفاق ارومیه

چرا تخریب ساختمان متروپل زمان بر شد؟

وزیر علوم تحقیقات و فناوری: ترم آینده هیچ کلاسی غیرحضوری نیست

تحصیل رایگان مددجویان هرمزگانی در دانشگاه پیام نور

خبر وزیر علوم درباره وضعیت ترم آینده/ کرونا بازهم دانشگاه ها را غیرحضوری می کند؟

ترم آینده دانشگاه ها حضوری است یا غیرحضوری؟ | پاسخ قطعی وزیر علوم

وزیر علوم: برای ترم آینده، اصلاً کلاس غیرحضوری نداریم

مهلت شرکت متقاضیان در آزمون های علوم پزشکی تمدید شد

آغاز ثبت نام بدون آزمون مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور

زمان بندی فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم در آبان 1401 / جدول

وزیر علوم: برای ترم آینده، اصلاً کلاس غیرحضوری نداریم/ آموزش، ‏قطعا حضوری است

استخدام کارشناس اداره امور اعضای هیات علمی در پژوهشگاه رویان در تهران

تصویب رشته جدید کاردانی فنی تولید محتوای دیجیتالی در دانشگاه جامع علمی کاربردی

آغاز نام نویسی مقطع کارشناسی بدون آزمون دانشگاه پیام نور

آغاز ثبت نام بدون آزمون کارشناسی دانشگاه پیام نور

آموزش ترم آینده ، ‏قطعا حضوری است

پژوهش های حوزه جمعیت، حمایت مالی می شوند

پنجمین همایش بین المللی اربعین برگزار می شود

وزیر علوم: آموزش ترم آینده قطعا حضوری است

پانزدهمین دوره آموزشی فرهنگی اندیشه مطهر ویژه دانشجو معلمان خوزستانی برگزار می شود

اعلام زمان نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه های علوم پزشکی

وزیر علوم: ترم آینده هیچ کلاسی غیرحضوری نیست

ضرایب دروس کنکور 1402 تا شهریور ماه اعلام می شود

واکنش اساتید بسیجی به یادداشت یکی از سران فتنه / نمی گذاریم قلم ها و زبان های ناپاک حماسه آفرینی شهدا را تحریف کنند  

اسکان دختران دانشجو در خوابگاه های پسرانه دانشگاه علوم پزشکی کاشان

انعکاس پرتاب موفقیت آمیز «خیام» در رسانه های دنیا

استخدام کارمند اداری در شرکت نرم افزاری سما سامانه در تهران

کشف یک سیاه چاله ابرپرجرم توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف

ساخت بزرگ ترین پمپ خنک کننده صنایع فولادی به همت محققان تبریزی

واکنش اساتید بسیجی به یادداشت میرحسین موسوی/ نمی گذاریم قلم ها و زبان های ناپاک حماسه آفرینی شهدا را تحریف کنند  

پنجمین همایش بین المللی اربعین برگزار می شود

راهنماکتاب داستان کوتاه منتشر شد

پژوهش های حوزه جمعیت، حمایت مالی می شوند

آموزش ترم آینده ، ‏قطعا حضوری است

از اصلاح سهمیه های کنکور در شورای عالی انقلاب فرهنگی تا وضعیت شهریه دانشجویان شاهد و ایثارگر

تقویت رشته های علوم پایه درپی توافقنامه حمایت از استعداد های برتر

تصویب رشته جدید کاردانی فنی تولید محتوای دیجیتالی در دانشگاه جامع علمی کاربردی

آب باران هیچ جای کره زمین قابل آشامیدن نیست

امضای تفاهم نامه حمایت از برگزیدگان آزمون سراسری و المپیادهای علمی

شوکی که خیام وارد کرد

عضلات باورنکردنی زلاتان در آستانه 41 سالگی/عکس

استاندار تهران: برخی کافه ها با اهدافی خاص در اطراف دانشگاه ها شکل گرفته اند

تفاهم نامه حمایت از برگزیدگان آزمون سراسری و المپیاد های علمی مبادله شد

(ویدیو) بذله و شوخی هوشنگ ابتهاج در دانشگاه مریلند واشنگتن

رییس دانشگاه کوثر بجنورد منصوب شد

عضو هیئت علمی دانشگاه اراک در میان یک درصد دانشمندان پراستناد برتر جهان

صعود دانشگاه تهران به جمع 300 دانشگاه برتر جهان

هیات امنای تامین اجتماعی افزایش حقوق بازنشستگان را پذیرفتند

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره «خیام»

گسترش همکاری های پارک علم و فناوری کازان روسیه با دانشگاه شهید بهشتی

وزاری عضو هیات امنا افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را پذیرفتند

انتخاب رشته کنکوری ها تا 22 مرداد ادامه دارد

آخرین جزییات پذیرش دانشجوی بورسیه شغلی در دانشگاه یزد

حمایت از مدال آوران المپیادهای دانش آموزی از پروژه های بزرگ معاونت علمی است

حمایت ویژه از مدال آوران المپیادهای دانش آموزی و رتبه های برتر کنکور

امضای توافقنامه سه.جانبه حمایت از برگزیدگان المپیاد های دانش آموزی و نفرات برتر کنکور

ستاری: جهت جلوگیری از خروج نخبگان باید جامعه نخبگانی شکل گیرد

میکروب ها همه جا هستند حتی در فضا

پرداخت تسهیلات ویژه به رتبه های 2 رقمی کنکور سراسری

ارائه تسهیلات ویژه به رتبه های دو رقمی کنکور سراسری 1401

وزیر علوم خبر داد: حمایت ویژه از رتبه های برتر کنکور برای رقم خوردن مرجعیت علمی کشور

جزییات طرح وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان در حمایت از رتبه های برتر کنکور

اشتغال نفرات برتر کنکور تضمین شد

پذیرفته شدگان آزمون سراسری درسیستان وبلوچستان به دنبال مشاوره انتخاب رشته

افشای راز زیبایی “مهتاب کرامتی” در 50 سالگی

دانشگاه کارآفرین نمی تواند در ساختارهای سنتی پا بگیرد

دانشگاه کارآفرین نمی تواند در ساختارهای سنتی پا بگیرد