مطالب مرتبط:
تقدیر رییس جمهور از دانشجوی دانشگاه یاسوج
اعلام زمان برگزاری امتحانات لغو شده دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس
انتصاب مسئولان بسیج دانشگاه تربیت مدرس و تهران مرکز دانشگاه آزاد
آغاز ثبت نام وام بیمه تامین اجتماعی دانشگاه تربیت مدرس آغاز شد / مهلت ثبت درخواست تا 25 تیرماه
نحوه دریافت اینترنت رایگان به سه دهک کم درآمد جامعه تشریح شد/ تحقق وعده رییس جمهور
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 تیر 1401 ساعت 11:222022-07-07دانش

هشدار رییس دانشگاه تربیت مدرس به رییس جمهور/ناکارآمدی نحوه تخصیص بودجه به دانشگاه ها را دریابید


رییس دانشگاه تربیت مدرس در نامه ای به رییس جمهور نسبت به کمبود بودجه دانشگاه ها و ناکارآمدی نحوه تخصیص و به دنبال آن افول کیفیت آموزشی، پژوهشی و فناوری هشدار داد، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، فرهاد دانشجو رییس دانشگاه تربیت مدرس در نامه ای به رییس جمهور با موضوع نکاتی درباره چند مسئله راهبردی دانشگاه ها به کمبود حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی و مهاجرت اساتید و کمبود بودجه دانشگاه ها و ناکارآمدی نحوه تخصیص اشاره کرد و نسبت به خطر مهاجرت اساتید جوان و نخبه کشور هشدار داد، این نامه پس از بررسی به وزیر علوم تحقیقات و فناوری، رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس مرکز بررسی های استراتژیک برای پیگیری و اعلام نتیجه ارسال شد.

  متن کامل این نامه به شرح زیر است: ضمن تبریک ایام مبارک میلاد حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در ابتدا از زحمات بی شائبه و ارزشمند حضرتعالی برای حل مشکلات کشور و دانشگاه ها کمال تشکر و قدردانی را دارم و از خداوند متعال برای شما استاد بزرگوار و اعضای محترم کابینه دولت فخیمه آرزوی توفیق و سعادت دارم.

همچنین از حضرتعالی و وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری بابت امکان جلسه حضوری و طرح مسائل دانشگاه ها که نشان از بینش و حکمت حضرات دارد نیز تشکر می نمایم و با عنایت به فرصت پیش آمده و در راستای بیانات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در خصوص ارتباط عمیق پیشرفت و اقتدار ملی به پیشرفت در حوزه ی علم و فناوری و نوآوری، چند مسئله راهبردی دانشگاه ها به شرح بندهای زیر مطرح می شود 1- مشکلات شرکت های دانش بنیان، ضمن تأکید بر حمایت صحیح و واقعی از ایجاد شرکت های دانش بنیان، به استحضار می رساند، نگاه سطحی در افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان در پارک های علم و فناوری و دادن وام های ارزان قیمت و دوپینگ این شرکت ها در سال های گذشته بدون در نظر گرفتن الزامات اقتصاد و صنعت و بدون در نظر گرفتن مختصات دانش بنیان شدن تولیدات، موجب می شود در آینده نزدیک برای پارک های علم و فناوری و دانشگاه ها مشکلات عدیده ای را بوجود آورد و احتمال استفاده رانت جویان و حذف کار آفرینان واقعی، دور از ذهن نیست.

لذا ضروری است معاونت محترم علمی و فناوری ریاست محترم جمهور در این خصوص بازنگری کرده و کل نظام اجتماعی کشور و بهره وری و آزادی اقتصادی و فرایند گذار به وضعیت تازه و ساز و کارها و مجاری اثرگذاری را نیز در نظر گرفته و ارزیابی مجددی از چگونگی حضور شرکتهای دانش بنیان و چگونگی حمایت از آنها انجام دهد آمادگی اینجانب و دانشگاه تربیت مدرس برای همکاری در این خصوص و ارائه راهکارهای بهینه و عملی اعلام می شود.

2- کمبود حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی و مهاجرت اساتید: اعضای محترم هیأت علمی دانشگاه ها در شش ماه گذشته با کاهش حقوق و افزایش هزینه ها، بالاخص افزایش حدوداً صد در صدی اجاره مسکن مواجه شده و تعادل اقتصاد خانواده آنها مخصوصاً برای اساتید جوان تر بهم خورده و آرامش خود را از دست داده و در اداره مخارج زندگی مستاصل شده اند.

هم اکنون تعداد قابل توجهی از اساتید به دنبال پیدا کردن موقعیت شغلی با حقوق مکفی در خارج از کشور هستند و با توجه به توان علمی بسیار بالا و نخبگی اساتید دانشگاه های برتر کشور از جمله اساتید دانشگاه تربیت مدرس، بسیاری از اساتید در پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب در خارج از کشور موفق گردیده و بسیاری دیگر در اندک زمانی موفق خواهد شد.

لذا اینجانب خطر مهاجرت اساتید جوان و نخبه کشور را واقعی و غیر قابل کتمان ارزیابی نموده و استدعا دارم تا قبل از وخیم تر شدن اوضاع نسبت به حل و فصل این مسئله اقدام عاجل صورت گیرد.

راه حل های این مشکل می تواند شامل مواردی مانند واگذاری بخشی از زمین های دانشگاه ها برای رفع مشکل مسکن اعضای هیأت علمی، دادن وام های بیش از یک میلیارد تومانی برای رهن مسکن مورد نیاز به هر استاد با مدت خواب چهار ساله و بدون بهره و کارمزد، افزایش قابل توجه حق مسکن اعضای هیأت علمی به میزان حداقل پنجاه درصد حقوق و تأمین اعتبارات آن مازاد بر اعتبارات مصوب سالانه دانشگاه ها، همسان سازی واقعی و به دور از تغابن حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه های زیر مجموعه وزارت عتف با اعضای هیأت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عدم تغییر سریع و مداوم قوانین و نحوه محاسبات حقوق و مزایای اساتید در هر سال برای حفظ پایداری و امکان برنامه ریزی و… شود آمادگی اینجانب و دانشگاه تربیت مدرس برای همکاری در این خصوص و ارائه راهکارهای بهینه و عملی اعلام می شود.

3- کمبود بودجه دانشگاه ها و ناکارآمدی نحوه تخصیص: در حال حاضر بیشتر بودجه دانشگاه ها برای پرداخت حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی و کارمندان قراردادی و شرکتی و تأمین تغذیه دانشجویی و امور خوابگاه ها و ساخت ساختمان های نیمه تمام صرف می شود و عملاً میزان ناچیز و بسیار کمی یعنی بین ده تا بیست درصد از بودجه برای امور آموزشی، پژوهشی، فناوری، تعمیر و تجهیز آزمایشگاه ها، روابط بین الملل و دیپلماسی علمی، فرصت های مطالعاتی نه به منابع علمی و امور فرهنگی و دانشجویی باقی می ماند.

نحوه تخصیص همین بودجه ناکافی مصوب دانشگاه ها توسط سازمان برنامه و بودجه نیز مشکل مازادی است.

هر ماه دانشگاه باید عاجزانه و دور از شأن و جایگاه علم و عالی، دریافت بودجه ماهانه خود را در سازمان برنامه و بودجه پیگیری نماید.

ادامه روند کمبود بودجه برای امور دانشگاه قطعاً باعث افول کیفیت آموزشی پژوهشی و فناوری، فرهنگی و کاهش رضایتمندی در بین دانشگاهیان خواهد شد.

همچنین ادامه روند نامناسب فعلی در تخصیص بودجه ماهانه دانشگاه ها نیز باعث دلسردی مدیران دانشگاه ها روند نامناسب فعلی در تخصیص بودجه ماهانه دانشگاه ها نیز باعث دلسردی مدیران دانشگاه ها خواهد شد.

رؤسای دانشگاه های برتر درخواست دارند تا دستور فرمایید اول، بودجه دانشگاه ها هر ماه بصورت یک دوازدهم محاسبه و بدون فوت وقت پرداخت شود و تحت هیچ شرایطی در هر ماه کمتر از یک دوازدهم تخصیص داده نشود.

دوم، برای تجهیز آزمایشگاه ها، اعتبارات مازاد دیگری خارج از بودجه مصوبه سالانه مثلاً از طریق تأمین اعتبار از حساب ذخیره ارزی پیش بینی شود سوم، متمم بودجه به میزان حداقل پنجاه درصد برای جبران کمبودهای دانشگاه پیش بینی شود آمادگی اینجانبه و دانشگاه تربیت مدرس برای همکاری در این خصوص و ارائه راهکارهای بهینه و عملی اعلام می شود.

4- سیزده دانشگاه برتر کشور: همه دانشگاه ها دارای توان و ظرفیت و امکانات یکسانی نیستند و لذا مأموریت برخی نسبت به برخی دیگر متفاوت تعریف می شود.

سیزده دانشگاه برتر کشور که دانشگاه تربیت مدرس نیز یکی از آنهاست امکان ارتقای جایگاه جهانی آموزش عالی کشور را بیشتر از سایر دانشگاه ها دارند.

این دانشگاه ها به عنوان دانشگاه های برتر و مساله محور با حمایت ویژه می توانند افتخارات علمی و فناورانه کشور را راحت تر رقم زده و به عنوان دانشگاه های مسئله محور در رفع مشکلات علمی و فناورانه کشور و همچنین تربیت اساتید و نیروهای متخصص عالم و انقلابی قدم های بلند و مؤثرتری را بردارند.

لذا ضروریست بودجه و اختیارات ویژه ای برای این دانشگاه ها پیش بینی شود.

آمادگی اینجانب و دانشگاه تربیت مدرس برای همکاری در این خصوص و ارائه راهکارهای بهینه و عملی اعلام می شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: رییس دانشگاه تربیت مدرس - دانشگاه - دانشگاه تربیت مدرس - دانشگاه ها - رییس دانشگاه - رییس - بودجه دانشگاه ها - رییس جمهور - تربیت مدرس - ناکارآمدی - مرکز بررسی های استراتژیک - کمبود بودجه - نامه - بودجه - سازمان برنامه و بودجه - علی بن موسی الرضا - جمهور - هشدار - تربیت - کمبود - تخصیص - اعضای هیأت علمی - میلاد حضرت علی - برنامه و بودجه - سازمان برنامه - حقوق و مزایای - اساتید - فناوری - مهاجرت - مدرس

آخرین اخبار سرویس:
اعلام جزییات نام نویسی تازه دانشجویان دوره دکتری تخصصی

اسامی پذیرفته شدگان بدون آزمون دانشگاه گیلان اعلام شد

درخشش عضو هیأت علمی دانشگاه یزد برای دومین بار در سطح بین المللی تحقیقات

تصاویر/ دیدار رییس بنیاد ملی نخبگان یا آیت ‎الله اعرافی

آب در شهرکرد گل آلود شد / ماجرای شکایت از خبرگزاری دانشجو

دومین جشنواره شعر مولود کعبه به صورت بین المللی برگزار می شود

پیام تسلیت دبیر شورای عالی انقلاب در پی درگذشت مرحوم حاج محمدتقی انصاریان

تولید سوخت با استفاده از برگ های شناور در آب

آخرین وضعیت کرونا در گلستان؛ روند کُند کاهشی

یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو همزمان در 19 استان برگزار شد

تولید سوخت با استفاده از برگ های شناور در آب

استخدام کارشناس فنی و فروش (فارغ التحصیلان کشاورزی) با درآمد عالی در گلستان

امروز جمعه آخرین مهلت ثبت نام و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد

آخرین مهلت نام نویسی در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

دانشگاه متهم مدرک گرایی /برچسب کم سوادی بر پیشانی فارغ التحصیلان!

دومین جشنواره شعر مولود کعبه به صورت بین المللی برگزار می شود

دانشگاه متهم مدرک گرایی /برچسب کم سوادی بر پیشانی فارغ التحصیلان!

اسامی پذیرفته شدگان آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1401 اعلام شد

دانشگاه در خدمت حکمرانی مطلوب/ ارزیابی از شرکت کنندگان دوره های حکمرانی دانشگاه تهران آغاز شد

کشف فسیل یک حشره باستانی باتوانایی های عجیب! +تصاویر

دانشگاه آزاد هیچ فشاری را برای دولت از لحاظ منابع ایجاد نمی کند

استخدام کارشناس فنی و فروش (فارغ التحصیلان کشاورزی) با درآمد عالی /مازندران

ارائه خدمات دانشگاه شریف به همسایگانش

استخدام کارشناس سوشیال مدیا (اینستاگرام) در شرکت پویا اندیشان پیشرو پارسه

استخدام کارشناس تولید محتوا در موسسه آموزش عالی آزاد ماهان در تهران

استخدام کارشناس فنی و فروش (فارغ التحصیلان کشاورزی) در خراسان رضوی

ببینید | تصویری تماشایی از راهپیمایی فضایی با دوربین گوپرو

تحول در حوزه فرهنگی با اجرای فوق برنامه در دانشگاه اتفاق نمی افتد

همایش دختران زینبی در آبادان

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد

امضای سند همکاری سازمان سینمایی و دانشگاه دولتی مسکو

عکس | جدیدترین سلفی پرسویرنس؛ غرق در غبار مریخ!

نتایج نهایی آزمون دکتری اعلام شد | زمان صدور کارنامه اعلام شد

آغاز فرآیند آزمون دانشنامه تخصصی علوم پزشکی در کشور

افزایش رشته های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد بجنورد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد

استخدام کارشناس فنی و فروش (فارغ التحصیلان کشاورزی) با درآمد عالی در تهران

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد

دانشگاه ها موظفند،تالار های خود را به مراسم ازدواج دانشجویی اختصاص دهند

اعلام پذیرفته شدگان نهایی دکتری

الهام حمیدی نزدیک به 20 سال پیر شد | چه بر سر الهام حمیدی آمده است؟

اعلام اسامی پذیرفته شدگان آزمون دکترا

اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1401 اعلام شد

اعلام اسامی پذیرفته شدگان آزمون دکتری

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد/قبولی بیش از 22 هزار داوطلب

اسامی پذیرفته شدگان نهایی کنکور دکتری اعلام شد

اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری

اعلام نتیجه نهایی آزمون دکتری

اسامی پذیرفته شدگان آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1401 اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی کنکور دکتری سال 1401 اعلام شد

استخدام کارشناس فنی و فروش (فارغ التحصیلان کشاورزی) با درآمد عالی در کرمان

اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری

نتیجه آزمون دکتری نیمه متمرکز 1401 اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1401 اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد

استخدام کارشناس کنترل پروژه در شرکت همکاران سیستم در تبریز

اعتبار سندی و متنی روایات نهی از متعه بیشتر از روایات ترغیب کننده است

بیوتکنولوژی در ژن ایرانی هاست

پذیرش دانشجوی بدون کنکور در مقطع کارشناسی دانشگاه قرآن و حدیث

بروز مشکل در لباس فضانوردی مانع از پیاده روی فضایی روس ها شد

لزوم توجه دانشگاه آزاد به رفع نیازهای علمی کشور

بروز مشکل در لباس فضانوردی مانع از پیاده روی فضایی روس ها شد

دانشگاه آزاد همدان به دنبال راه اندازی رشته پزشکی است

بازدید معاون رییس جمهور از چند شرکت نانوساختار

کسب مدال نقره دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی قم در مسابقات سوییس

فاصله گرفتن دانشگاه تهران از روش های سنتی آموزش

ضرورت توسعه مراکز رشد و پردیس های فناوری در دانشگاه ها

اختصاص جریمه صنایع پرمصرف برق به دانش بنیان ها

استخدام کمک حسابدار با بیمه در نیکجو ابزار طب در تهران

دانشجویان بین الملل در جماران حضور یافتند

تعداد دانشجویان دانشگاه فرهنگیان استان سمنان افزایش می یابد

ارتقای تحول کیفی اصلی ترین رویکرد دانشگاه آزاد است

استخدام کارشناس IT در موسسه اعزام دانشجو صباپلن در تهران

هشدار درباره سهمیه رشته های پزشکی در فضایی محرمانه و غیرشفاف

کارخانه تولیدی و صنعتی مدرن راه اندازی شد

افتتاح مرکز پیشرفته نانو پوشش / از تولید لنت ترمز تا ساخت دستگاه های لایه نشانی

دانشجویان بین الملل در جماران حضور یافتند

برگزاری پنجمین دوره ارزیابی متقاضیان دوره های حکمرانی

اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد به شرایط سخت دفاع از رساله دکتری در این دانشگاه

رییس جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان معرفی شد

دانشگاه علمی کاربردی در ترم مهر افزایش شهریه ندارد

اختتامیه مسابقات سراسری بدمینتون دانشجویی کشور

اعلام علت کدورت آب چشمه کوهرنگ

تاثیر تلویزیون اینترنتی در ارتقای رتبه وبومتریکس دانشگاه تهران

هشدار در باره سهمیه یواشکی کنکور برای فرزندان اساتید دانشگاهها در رشته های پزشکی

چهارمین دوره آزمون زبان MSRT فردا برگزار می شود

تأیید انتخاب رییس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور

ضرورت توسعه مراکز رشد و پردیس های فناوری در دانشگاه ها

اعلام نتایج نظام رتبه بندی جهانی شانگهای2022

نمایی از نخبگان دانش آموز در برپا

استخدام کارشناس اداری در موسسه گسترش دانش کسری در تهران

فیلم| نمایی از کره زمین در یک ایستگاه فضایی

استخدام کارشناس شبکه در موسسه گسترش دانش کسری در تهران

تأیید انتخاب 24 نفر از رؤسای دانشگاه ها

فاصله گرفتن دانشگاه تهران از روش های سنتی آموزش

امروز آخرین مهلت ثبت نام کاردانی بدون آزمون دانشگاه آزاد

حضور 70دانشجو معلم بسیج دانشجویی قزوین در طرح «جهاد تربیتی»

افزایش رشته کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر

هشدار رییس دانشگاه تربیت مدرس به رییس جمهور/ناکارآمدی نحوه تخصیص بودجه به دانشگاه ها را دریابید

هشدار رییس دانشگاه تربیت مدرس به رییس جمهور/ناکارآمدی نحوه تخصیص بودجه به دانشگاه ها را دریابید