مطالب مرتبط:
منیژه حکمت: این سبک فیلمسازی سود کلان ندارد اما تداوم فیلمسازی را ممکن می کند
منیژه حکمت: سود کلان ندارد اما تداوم فیلمسازی را ممکن می کند
سود کلان استقلال از فروش اللهیار صیادمنش
تسهیلات کلان پست بانک به اعضای هیئت مدیره و مدیران ارشد با سود 1 درصد و بازپرداخت 15 تا 20 ساله / تبعیض آشکار با قوانین اشتباه + سند
تداوم ناپایداری های جوی و دریایی در هرمزگان
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 تیر 1401 ساعت 22:122022-07-05فرهنگي

منیژه حکمت: سود کلان ندارد اما تداوم فیلم سازی را ممکن می کند


حکمت تهیه کننده و کارگردان باسابقه سینما در این شرایط مسیر متفاوتی را در پیش گرفته و سراغ ساخت فیلم های با بودجه کم/Low-budget با تلفیقی از چهره های جوان و باسابقه رفته و معتقد است همچنان با این شکل از فیلم سازی، - منیژه حکمت، تهیه کننده و کارگردان پرسابقه سینما تاکید دارد با وجود وضعیت غیرطبیعی سینمای ایران، همچنان با تولید فیلم های با بودجه کم و متکی بر نیروهای جوان و بااستعداد می توان چراغ سینما را روشن نگه داشت.

او معتقد است همچنان حیات سینما قابل تداوم است و تماشاگران در سطح جهان بار دیگر به سالن های سینما بازمی گردند؛ هرچند شرایط برای ایران متفاوت است.

تابناک مهدی خرم دل؛ هزینه تولید در سینمای ایران به شدت افزایش یافته، به حدی که به جز معدودی از فیلم های کمدی، اغلب فیلم ها حتی هزینه هایش را از گیشه سینما بازنمی گرداند و شماری از فیلم هایی که هزینه های تولیدشان بازمی گردد نیز با در نظر گرفتن میزان تورم، عملاً زیان ده بوده اند و تولیدشان فاقد منطق اقتصادی بوده است؛ هرچند در فیلم سازی انگیزه های غیراقتصادی پررنگ است، تداوم حیات این صنعت، مستلزم تداوم توجیه اقتصادی فیلم سازی و بازگشت سرمایه برای ساخت فیلم های بعدی است.

این وضعیت باعث شده تولیدات سینما یا متعلق به نهادها باشد یا متعلق به سرمایه گذاران بخش خصوصی غیرسینمایی که همچون نهادها انگیزه های غیراقتصادی دارند و بازگشت سرمایه برایشان در اولویت نخست نیست.

این دو نوع سرمایه گذار که بودجه های سنگینی به سینما تزریق کرده اند، نظام پرداخت دستمزد را نیز در بیش از یک دهه اخیر با اخلال مواجه کرده و هزینه تولید را به شدت افزایش داده اند، به گونه ای که تهیه کنندگان واقعی سینما با دشواری پرداخت دستمزد به عوامل تولید مواجه شده اند.

منیژه حکمت تهیه کننده و کارگردان باسابقه سینما در این شرایط مسیر متفاوتی را در پیش گرفته و سراغ ساخت فیلم های با بودجه کم/Low-budget با تلفیقی از چهره های جوان و باسابقه رفته و معتقد است همچنان با این شکل از فیلم سازی، می توان در این حرفه فعال بود.

بندر بند که چندی پیش اکران شد، یکی از این فیلم ها بود و فیلم های ملخ، نوزده و جاده دوهزار، سه فیلم دیگر است که حکمت تهیه کنندگی یا کارگردانی اش را با تکیه بر این روش تازه انجام و نشان داده تولید با بودجه کم، به معنای تولید باکیفیت پایین نیست.

کمتر فیلمی را می بینید که کارگردان در حال کلاکت زدن باشد؛ اما تولیدات با تیم کوچک یعنی مدیریت نقش ها و این اقدامی است که حکمت انجام داده است.

منیژه حکمت در گفت و گو با تابناک درباره انگیزه هایش برای انتخاب این استراتژی تولید گفت: وقتی دیدم حضور پول های نامشروع و اشخاص نامحرم که فساد را وارد سینما می کنند، افزایش یافته و سینما با تداوم این رویه روزهای سیاهی در پیش خواهد داشت، تصمیم گرفتم سراغ فیلم های لو باجت/Low-budget دارای فیلمنامه جذاب بروم.

پیش از آنکه شعار بدهم، کوشش کردم عمل کنم و با گروهی از جوان های باانگیزه، تجربه های متفاوتی در فیلم سازی داشته باشم و نشان دهم این سبک تولید، عملیاتی است.

حکمت با بیان اینکه فیلم بندر بند هزینه هایش را در مجموع اکران و نمایش آنلاین و فروش رایت بین المللی بازگردانده، متذکر شد: البته این سبک فیلم سازی سودهای کلانی ندارد اما هزینه هایش را بازمی گرداند و برای ما که حرفه و دغدغه مان فیلمسازی است، امکان تداوم فعالیت حرفه ای را فراهم می کند.

خوشبختانه ایماژ و کامیار محسنین در پخش بین المللی ما خیلی خوب عمل کردند و من راضی هستم و امیدوارم درباره سه فیلم دیگری که تا اینجا تولید کردیم نیز اتفاق مشابهی رخ دهد.

حکمت افزود: من فیلم های بسیاری تولید کردم و شرایط تولید را می شناسم و به همین دلیل، مدیریت هزینه تولید برای من ممکن بود.

قطعاً تهیه کننده ای که بخواهد در ابتدای پروژه سه میلیارد در حسابش بگذارد، نمی تواند چنین فیلم هایی بسازد.

تیم تولید بسیار مهم است.

در پروژه هایی که طراحی کردیم، خبری از یک سرگروه با هشت دستیار و دستمزدهای عجیب و غریب نیست.

ما بندر بند را مجموعاً با یک تیم نه نفره ساختیم و متمرکز بر اجرای یک قطعه جذاب شدیم که تماشاگر را درگیر کند.

ضمن اینکه مثلاً برادرم مدیر تولید است، همسر برادرم دستیارم است و دخترم پگاه آهنگرانی هم مقابل دوربین حضور دارد و این گروه هم کمک کردند تولید این پروژه ها امکان پذیر شود.

این فیلم ساز درباره اینکه چگونه هزینه های اجتناب ناپذیر تولید نظیر اجاره تجهیزات فیلمبرداری را مدیریت کرده و آیا استفاده تجهیزات نیمه حرفه ای در این زمینه تاثیر داشته، گفت: ما به جز سکانس هایی محدود، تمام این فیلم ها را با دوربین حرفه ای آری الکسا/Arri Alexa و عوامل حرفه ای فیلمبرداری کردیم و فرشاد محمدی هم فیلمبرداری کرد اما در عوض زمان تولید را مدیریت کردیم.

مثلاً جاده دو هزار را در هفده روز فیلمبرداری کردیم که نیاز به کار شبانه روزی داشت.

لوکیشن های تهران را هم کم کرده و در شهرستان فیلمبرداری کردیم که به خصوص تولید در شهرستان هزینه ها را پایین آورد.

منیژه حکمت ادامه داد: در فیلم ملخ با تهیه کنندگی من و کارگردانی فائزه عزیزخانی، علیرضا برازنده فیلمبرداری را برعهده داشت و بازیگران حرفه ای نظیر هانیه توسلی و پگاه آهنگرانی بازی کردند.

دیگر عوامل هم حرفه ای بودند.

در بندر بند هم بازیگران تئاتر نظیر فرهاد فزونی حضور یافتند که تجربه خوبی داشتند.

ظرفیت های بسیاری به خصوص در تئاتر وجود دارد که در این سبک از سینمای مستقل، می توان مورد بهره برداری قرار داد و آثار خوبی ساخت.

اتفاقاً بخشی از عوامل تولید که در این پروژه ها با دستمزدهای حداقلی حضور دارند نیز معمولاً قصه را دوست دارند که همراه می شوند و این سبک فیلم سازی امکان تحقق پیدا کرده است.

این تهیه کننده سینما در عین حال نسبت به شرایط اقتصادی و تاثیراتش بر سینما ابزار نگرانی کرد و هشدار داد: مشکل بنیادی این است که سینمای اجتماعی رو به نابودی نهاده و طبیعی است وقتی فشار اقتصادی بیشتر می شود، فرهنگ جزو اولین بخش هایی است که از سبد خرید خانوار حذف می گردد و این اتفاقی است که برای سینما و کتاب افتاده و اکنون میزان فروش فیلم ها را هم می بینید.

فیلم هایی که ده تا بیست میلیارد هزینه تولیدشان بوده، غالباً فروش ندارند و بازگشت سرمایه اتفاق نمی افتد.

او درباره اینکه نقش دستمزدهای نامتعارف پرداختی در تولیدات شبکه نمایش خانگی در افزایش هزینه تولید را در رقم خوردن این وضعیت، چه می داند، گفت: حتماً تاثیر مخربی داشته.

متاسفانه رقابتی هم در آن بخش برای جذب چهره ها شکل گرفت و دستمزدهایی پرداخت شد که در سینما پرداخت نمی شود و اکنون دستمزدهای گروهی را میلیاردی کرده است.

آنچه در قالب سریال تولید می شود هم عمدتاً یک حرکت رو به جلو نیست و در این سریال ها آب می بندند که باعث شده استقبال از این سریال ها نسبت به قبل کاهش یابد.

حکمت درباره تاثیر بزرگ شدن ابعاد تلویزیون ها در کاهش گرایش به سالن های سینما گفت: حتماً تاثیرگذار بوده و من خودم در چند سال اخیر، سینما را از این طریق پیگیری می کنم.

البته متاسفانه زندگی جمعی هم در سال های اخیر در حال حذف شدن است که کرونا تاثیر جدی در این زمینه داشت و بسیاری از مردم به تنها بودن و دوری از جمع عادت کردند.

به هر حال سینما یک تجربه جمعی است و جذابیت سالن در سایه زندگی اجتماعی معنا پیدا می کند.

این سینماگر پرسابقه خاطرنشان کرد: البته من فکر می کنم سینما تمام نشده و نمی شود، همان گونه که زندگی جمعی تمام نشده است.

بشر خاطرات شیرینی از زندگی جمعی دارد که باعث می شود به آن بازگردد و سینما بخشی از این بازگشت به تجربیات اجتماعی شیرین است.

البته در ایران با توجه شرایط اقتصادی و اجتماعی ممکن است این بازگشت با تاخیر بیشتری اتفاق بیفتد یا شکل دیگری به خود بگیرد.

ایده ای که منیژه حکمت اجرا کرده را از چندین تهیه کننده و کارگردان شنیده ام و فیلم سازان دیگری نیز در پی تولید حتی با تجهیزات نیمه حرفه ای و جوان های بااستعداد ـ که تاکنون فرصت حضور در تیم های تولید را نداشته اند ـ با هدف مدیریت بودجه رفته اند.

شماری از آنها در پی انتخاب بازیگر از تئاتر هستند که عملاً به حذف دستمزدهای سنگین و کاهش چشمگیر هزینه تولید منتهی می شود و این تصمیم از آن جا نشات گرفته که بسیاری از فیلم ها با چهره های مطرح سینما هم این روزها نمی فروشند.

باید صبر کرد و دید این مسیر تازه تولید، چه دستاوردهایی برای سینمای ایران خواهد داشت و با چه کیفیتی تداوم خواهد یافت؟
کلید واژه ها: سینما - فیلم - سینمای ایران - تهیه کننده - فیلم سازی - کارگردان - تولید - هزینه - ایران - متفاوت - حکمت - نیروهای جوان - هزینه تولید - شرایط - تداوم - بودجه - گیشه سینما - تولید فیلم - بااستعداد - تماشاگران - رفته - سازی - جوان - افزایش - تابناک - وضعیت - چراغ - مهدی - چهره - مسیر

آخرین اخبار سرویس:
چهره پیر و شکسته «بازیگر خانم» در غربت طرفدارانش را ناراحت کرد +عکس

تصاویر | مراسم وداع و تشییع پیکر بابک برزویه

ویدئو/ وقتی پژمان جمشیدی به نجم الدین شریعتی تیکه می اندازد!

ویدئو/ وقتی پژمان جمشیدی به نجم الدین شریعتی تیکه می اندازد!

جشن تولد دختر آقای بازیگر اینستاگرام را ترکاند +عکس

رکوردشکنی «دختر شینا» در رسیدن به چاپ یکصد و دوازدهم+فیلم

250 اثر به سومین جشنواره مطبوعات گلستان ارسال شد

250 اثر به سومین جشنواره مطبوعات گلستان ارسال شد

عباسی قصری لبخند بی دریغ شعر بود

اسی قلک درآغوش «پارسا پیروزفر» +تصویر

آخرین شام عاشقانه مهراد جم و دنیا جهانبخت + فیلم تلخ

تصاویر/ شباهت بی حد و حصر خانم بازیگر به مادر جوانش!

رایزنی برای واگذاری 14 هزار واحد مسکونی به خبرنگاران

تصاویر/ شباهت بی حد و حصر خانم بازیگر به مادر جوانش!

همه چیز درباره مثلث برمودا؛ افسانه یا واقعیت؟

همه چیز درباره مثلث برمودا؛ افسانه یا واقعیت؟

ششمین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی

تریپ ساده لیندا کیانی که تو ژذابیت کَل خانومارو خوابوند؛ اکسسوریه یا دستبند زندون!

دنیا مدنی یجور کانسیلرو مثل گچ ماست مالی کرد تو صورتش انگاری بناییه؛ چه شاخی شده!

مردم و هنرمندان بابک برزویه را تا خانه ابدی بدرقه کردند

ویدئوی دیده نشده از شعرخوانی هوشنگ ابتهاج | محمدرضا شجریان و لطفی در شعر سایه+ ویدئو

فیلم/ داستان آخرین آزاده ایرانی، شهید لشکری

گزارش جنجالی صداوسیما بعد از اعلام افزایش حقوق بازنشستگان / فیلم

تولد خواهر شوهر سحر دولتشاهی | سحر دولتشاهی برای مژگان شجریان سنگ تمام گذاشت

اکبر سلطانعلی: حضرت سیدالشهدا دستمزد خادم بودنم را با تیتراژ «مختارنامه» داد

ادای احترام وزیر فرهنگ به شهید هنرمند دهه هفتادی در شهرستان رامیان

اکبر سلطانعلی در برنامه «آن» عنوان کرد؛ حضرت سیدالشهدا دستمزد خادم بودنم را با تیتراژ «مختارنامه» داد

دوربین روشن یک مستندساز در اتاق عمل حیوانات!/ فصل دوم «پناه جان» با صدای میترا حجار

امسال اینترنت خبرنگاری با سختگیری بیشتری فعال می شود

اکران مردمی فیلم شب طلایی به کارگردانی یوسف حاتمی کیا+ ویدئو

معرفی «فائق توحیدی» چهره ماندگار میراث فرهنگی

خبر هایی از تجلیل آزادگان در سمنان و دامغان

ادای احترام وزیر فرهنگ به شهید هنرمند دهه هفتادی در شهرستان رامیان

مداحی باشکوه ابراهیم تاتلیسس برای امام حسین(ع)/ فیلم

پورشه 911 سالی اسپشیال ؛ ماشینی به سبک انیمیشن های هالیوودی (ویدیو)

درگذشت دوبلور مشهور کشور یک روز پس از مرگ همسرش | دو پیکر فردا به خاک سپرده می شوند

وزیر ارشاد: پیش نویس وزارت برای شبکه نمایش خانگی نهایی شد | مذاکرات طولانی با جبلی

پیشنهاد بیشرمانه آقای کارگردان به بازیگر پیشکسوت!

واکنش رخشان بنی اعتماد به ممنوع الکاری برخی سینماگران

تصویر برداری سریال شهباز همچنان ادامه دارد

وزیر ارشاد: پیش نویس مدیریت شبکه خانگی نهایی شد

یک کلمه دارای زندگی های گوناگون است

وزیر ارشاد: پیش نویس مدیریت شبکه خانگی نهایی شد / مذاکرات طولانی با جبلی داشتیم

عکسی از چهره شکسته “خانم بازیگر” در غربت/ تصویر

عکسی از چهره شکسته «خانم بازیگر» در غربت/ تصویر

پارسا پیروزفر از صدا و سیما حذف شد؟! | مشکل صدا و سیما با چهره پارسا پیروزفر چیست؟

پیکرهای محمود فاطمی و همسرش فردا به خاک سپرده می شوند

کیومرث عباسی قصری درگذشت

سرنوشت نظارت بر فیلیمو و نماوا به زودی مشخص می شود | وزیر ارشاد: پیش نویس وزارت برای شبکه نمایش خانگی نهایی شد | مذاکرات طولانی با جبلی

بشنوید | زمستانِ مهدی اخوان ثالث | اجرای مهرداد محمدپور و موسیقی آهنگساز برجسته لهستانی

پیکرهای دوبلور پیشکسوت و همسرش فردا به خاک سپرده می شوند | محمود فاطمی یک روز پس از درگذشت همسرش از دنیا رفت

بشنوید | زمستانِ مهدی اخوان ثالث شنیدنی | با اجرای مهرداد محمدپور و موسیقی آهنگساز برجسته لهستانی

کارگردانی که دوست دارد اعتراض کند

پیکر محمود فاطمی و همسرش فردا به خاک سپرده می شود

مست عشق بالاخره اکران می شود؟

وزیر ارشاد: پروانه خبرنگاری و روزنامه نگاری صادر می شود

ویدئوی دیده نشده از شعرخوانی هوشنگ ابتهاج | محمدرضا شجریان و لطفی در شعر سایه

ببینید | بخشی جذاب از حضور رضا صادقی در سریال یاغی

پذیرفته شدگان بیست و نهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران معرفی شدند

هنرمندان پرفروش جهان چه کسانی هستند؟

فیلم عاشورایی ساختن، بدون ایمان ممکن نیست+صوت

تصاویر | چهره های هنری و سینمایی در مراسم تشییع پیکر بابک برزویه

ببینید | بهاره کیان افشار در یک کمدی متفاوت

گربه ای که از شکار کبوتر نابینا صرف نظر می کند + فیلم

نمایشگاه ایرانی مهدویت و عاشورا در بین الحرمین کربلا

کار زشت حامد بهداد جلوی چشم مردم + عکس

گربه ای که از شکار کبوتر نابینا صرف نظر می کند + فیلم

اینترنت خبرنگاری با سختگیری بیشتری فعال شده است

بابک برزویه در خانه ابدی اش آرام گرفت + عکس

تولد شاهانه همسرِ یکتا ناصر که خانوم با لباس خفنش شد مرکز توجهات؛ زاویه فکه یا ده ضلعی!

شیدا یوسفی با سیس خفن ریحانه پارسا رو گذاشت جیب بغلش؛ تیپای تووووپ رفیقاشُ!

برای آخرین بار رو به دوربینِ بابک لبخند بزنید! | خداحافظ رفیق

وقتی مژه های بال بالیِ الهام حمیدی به فیس شیربرنجش رنگ میده؛ یه استایل و اینهمه ادا

زیبایی “پارسا پیروزفر” در تلویزیون دردسرساز شد!

زیبایی «پارسا پیروزفر» در تلویزیون دردسرساز شد!

رونمایی از  اولین تصویر سریال نرگس آبیار

برگزاری نمایشگاه آثار معرق در فرهنگسرای شورا، نگار خانه رازِ سیرجان

فیلم| 60 ثانیه با اخبار مهم استان فارس در هفته ای که گذشت

بازیگران سریال جیران نقره داغ شدند | پایان تلخ سریال جیران | جیران به پایان خط رسید

اسامی پذیرفته شدگان بیست و نهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران اعلام شد

ژست خنده دار عکاسی «آقای خواننده» و پسرش/ عکس

استایل شیک ترلان پروانه با مانتو سفید + عکس

ژست خنده دار عکاسی “آقای خواننده” و پسرش/ عکس

«بابک برزویه» به منزلگاه ابدی بدرقه شد+عکس

آیین تشییع و خاکسپاری بابک برزویه برگزار شد/ صحبت برخی هنرمندان درباره ویژگی های اخلاقی و حرفه ای عکاس/ او به راحتی می توانست در آژانس های خبری دنیا کار کند اما در ایران ماند

گلستان پایتخت اقوام و مهد فرهنگ است

گلستان پایتخت اقوام و مهد فرهنگ است

فیلم| آبگرم سیاه کش در روستای نیمه کار بندر خمیر

مراسم تشییع پیکر «بابک برزویه»

بابک برزویه روی در تراب کشید/ خداحافظ رفیق!

چهره “خانم بازیگر” زیباتر از قبل سرطانش شد/ عکس

مستند «تفنگچی های پاوه» روی آنتن می رود

وداع با پیکر بابک برزویه

بازخوانی آهنگ محسن یگانه توسط خواننده ایتالیایی +فیلم

فیلم/ مواجهه خنده دار علی شادمان با بچه در مهمونی

فصل دوم «پناه جان» در شبکه مستند

اپرای عروسکی عاشورا

آخرین آمار تماشاگران فیلم های جدید اکران شده

معاون فارابی: کمیته انتخاب فیلم ایرانی را به اسکار معرفی کرده ایم

مراسم وداع و تشییع پیکر بابک برزویه در خانه هنرمندان

منیژه حکمت: سود کلان ندارد اما تداوم فیلم سازی را ممکن می کند

منیژه حکمت: سود کلان ندارد اما تداوم فیلم سازی را ممکن می کند