موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - افزايش حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - ميزان افزايش حقوق - هوشنگ ابتهاج - باشگاه پرسپوليس - وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - باشگاه استقلال - سرمربي نفت مسجد سليمان - اباذر سالاري - پل تيرني - تيم فرش آرا - وهاد كشاورزي - هم انديشي - مهاجم رئال - ميرميرو - قياسي - اريك آبيدال - محمدمهدي حيدريان - نمايندگي آستان قدس رضوي - لازم

مطالب مرتبط:
فارس من| 2 سال از آموزش مجازی گذشت اما فکری برای آسیب حضور کودک و نوجوان در اینترنت نشد
فارس من| چرا دانش بنیان ها مشکل تولید مواداولیه پوشک را حل نمی کنند؟
فارس من| قانون منع تیم های نفتی از وزارت نفت اصلاح شود
فارس من| برنامه عملیاتی وزارت ارتباطات برای اجرای شبکه ملی اطلاعات/ حداقل سرعت 50 مگابیت بر ثانیه تعیین شد
فارس من| تذکر مجلس به طهرانچی بابت حقوق اساتید دانشگاه آزاد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 تیر 1401 ساعت 17:022022-07-05اجتماعي

فارس من |ترفندهای حفاظت در برابر سگ هار


این روزها سگ های ولگرد و وحشی در محل های سکونت و اماکن تفریحی مردم مثل پارک ها در شهرهای مختلف زیاد شده اند، اینکه بدانیم در برابر حمله یک سگ چطور نترسیم و از خود دفاع کنیم، - گروه زندگی ـ خوب به خاطر دارم دوازده سال پیش درست در گرمای شهر تهران  دخترم را برای گردش  به پارک برده بودم.

روی صندلی نشستم و او هم در حال دویدن و بازی کردن با بچه های دیگر بود.

یک مرتبه راهش را کج کرد و سمت زمین خاکی که فاصله کمی از زمین بازی داشت حرکت کرد.

دل شوره گرفتم، همیشه به او می گفتم که  به آن محدوده نرود چون سگ های ولگرد آنجا هستند.

روی  تپه خاکی درست پشت سر من ایستاده بود، با صدای بلند گفتم:   از آنجا فاصله بگیر بیا  توی زمین بازی .

انگار حرفم را نشنید یا خودش را به نشنیدن زده باشد.

هر چند همیشه کنجکاو بود که آن زمین خاکی را ببیند ، سوال می کرد  مامان آن جا  چند تا سگ دارد؟ سگ ها چه کار می کنند؟ برایش توضیح می دادم و انتهایش هم می گفتم که آنها خطرناک هستند و به آن ها نزدیک نشو.

چندین بار با شهرداری تماس گرفته بودم که این سگ ها را از محل بازی بچه ها دور کنند.

یک وقت هایی سگ های ولگرد کم می شدند  و دو مرتبه در فصل های دیگر سال تعدادشان زیاد می شد.

در همین فکرها بودم که دخترم از جلوی چشمم ناپدید شد.

صدایش کردم جوابی نداد.

به یکباره  جیغش را شنیدم.

خودم را به سرعت  پشت تپه رساندم، در حالیکه یکی از همین سگ ها به دخترم حمله کرده بود و دخترم فرار می کرد و همان موقع که من رسیدم سگ پهلوی دخترم  را به دندان گرفت.

چشمم تار می دید، فقط فریاد می زدم و  می دویدم  به سمت دخترم که در دهان سگ گرفتار شده بود .

فریاد من باعث شد سگ دخترم را رها کند و پابه فرار بگذارد.

پهلویش را گاز گرفته بود، باورم نمی شد باید چه کار می کردم؟ دوستانمان دورمان را گرفته بودند، هر کسی  یک چیزی می گفت.

یکی زنگ زد اورژانس، نمی دانم بعد از چند دقیقه رسیدند.

دخترم را بردند و بعد هم دیگر دکتر و دارو و بخیه و عمل و گریه های دختر من و ترسش از حیوانات که همیشه ادامه دار شد.

این صحبت ها را یک خانم درد کشیده از حمله سگ به دخترش تعریف می کند، هنوز هم بعد از سال ها وقتی حرف می زند، بدنش می لرزد و گریه می کند.

او در پایان حرف هایش ادامه می دهد که هنوز هم که دختر هجده ـ نوزده ساله ام بزرگ شده و دانشگاه می رود، به پارک نمی آید.

اگر هم بیاید باید همه جا را چک کرده باشیم که سگ و گربه ای در کار نیست چون اگر ببیند ، فرار می کند و مدتها دوباره داستان داریم.

خیلی ها می گویند که سگ ها حیوانات وفاداری هستند، برای دفاع از سگ ها گارد می گیرند و می گویند پس  خارجی ها چطور  با این سگ ها زندگی می کنند؟ چطور آنها را گاز نمی گیرند؟ به هرحال سگ با سگ فرق دارد، یک سگ اهلی و خانگی و سگ دیگر ولگرد و وحشی است یا حتی خیلی سگ ها تربیت می شوند که وحشی باشند با اینکه خانگی زندگی می کنند و در خیابان هم زیاد می بینیمشان یک قلاده به گردنشان است و صاحبشان آنها را اینسو و آنسو می برد، به هرحال این سگ اگر وحشی نباشد که قلاده گردنش نمی اندازند.

  طبق گزارشات به عمل آمده از هفتاد و هفت درصد موارد حمله سگ به انسان ها، این سگ ها آشنا هستند  مثلا  سگ دوستان یا آشنایان  به فرد دیگری حمله کرده است .

همین چند وقت اخیر در شهر قم سگ های وللگرد باعث مرگ دو کودک شدند.

حال از اینکه باید با این سگ های ولگرد شهرداری چه کند تا کم شوند و مزاحم زندگی مردم در شهر و هر مکان دیگر تفریحی و محل سکونت مردم نباشند، بگذریم اما ترفندها و نکته هایی وجود دارد که به ما کمک می کند، بتوانیم در شرایطی که یک سگ به ما یا یکی از عزیزانمان حمله کرده، جان خود و آنها را نجات دهیم.

لیلا محمدی ، مادر سی و دو ساله که هر روز فرزندش را به پارک محلشان می برد، درباره سگ ها می گوید: به نظر من هر سگی ممکن است گاز بگیرد، حتی به مظلوم ترینشان نمی توان اعتماد کرد و بچه ها را کنارشان رها کرد ، درست است که در جایی می توانند دوست انسان ها باشند و ارتباط خوبی بگیرند اما نباید بدون احتیاط با آنها رفتار کرد چرا که گاهی اوقات خشن و غیرقابل کنترل می شوند.

او می گوید: هر روز فرزندش را به پارک می آورد که سگ ها هم آن اطراف پرسه می زنند اما هرگز پسرش را تنها نمی گذارد یا اجازه نمی دهد که به سگ ها نزدیک شوند چرا که این سگ ها ممکن است هر لحظه شان با لحظه دیگرشان فرق داشته باشد مثلا یک روز عصبانی باشند یا گرسنه باشند و رفتار متفاوتی نشان دهند .

*سگ ها ترس را بو می کشند قاسم قربانی ، دامپزشک به فارس می گوید: شاید از خیلی ها شنیده باشید که سگ ها نسبت به موجودات متحرک که اتفاقا از آنها هم ترسیده اند، واکنش منفی نشان می دهند.

مثلا اگر در برابر یک سگ بدوید و یا اینکه بترسید، آن حیوان حس می کند و به سمت شما می آید اما اگر ساکن بایستید یا اینکه ترس خود را مخفی کنید، نسبت به شما موضعی برای حمله نشان نمی دهد.

بنابراین گام نخست این است که آرامش خود را در برابر سگ ها حفظ کنید، یعنی نترسید، حالت فرار نگیرید یا جیغ و داد نکنید.

بلکه کاملا با آرامش رفتار کنید هر چند که کار دشواری باشد می توانید آن را تمرین کنید.

بدون تردید این آرامش راحتتر از درگیر شدن با سگ ها است.

*به سگ بی توجهی کنید نکته دیگر این است که گاه پیش می آید در محل بازی بچه ها یا اطراف محل سکونت که شما در حال پیاده رووی هستید، سگ یا سگ هایی هم در حال پرسه زدن هستند که البته با شما هم کاری ندارند.

قربانی می گوید: اگر در این شرایط به آنها بی توجه باشید احتمالا 99 درصد آنها هم از کنار شما رد می شوند مگر اینکه وحشی باشند.

بنابراین در اکثر اوقات سگ های ولگرد با آدم ها کار ندارند مگر اینکه شما چیزی طرفشان پرتاب کنید، آنها عصبانی شوند یا اینکه بیخود و بی جهت دست به فرار یا فریاد بزنید و توجه آنها را به سمت خود جلب کنید.

*سعی کنید ایستاده باشید زمانی که سگی وحشی به سمت شما حمله کرد، بهترین حالت این است که به دلیل ترس در جایی ننشینید یا پناه نگیرید که او هم به شما حمله کند، بهتر است در حالت ایستاده باشید و دست هایتان را بیخود و بی جهت تکان ندهید که توجهش را جلب کند.

  اما اگر در هر حال سگ وحشی به شما نزدیک شد سعی کنید با دستانتان از صورت، گردن و قفسه سینه تان که احتمال گاز گرفتن بیشتر دارد، مراقبت و آنها را بپوشانید حتی می توانید به حالت دایره وار یعنی جمع کردن دست و پا در شکم استفاده کنید نه اینکه مدام دست و پا بزنید و روی زمین غلت بخورید.

*حواس سگ را پرت کنید اگر هنوز سگ وحشی از شما فاصله دارد، می توانید با یک ترفند هوشمندانه فاصله او را از خودتان حفظ کنید مثلا اگر خوراکی ، چیزی در دست دارید آن را با فاصله پرتاب کنید تا به سمت آن جلب شود و بتوانید از مهلکه جان بدر ببرید.

یا مثلا اگر کیف یا وسیله دیگری دارید آن را به سمت دیگری پرتاب کنید.

  *با سگ برخورد محکم کنید همانطور که گفته شد بهتر است از ترسیدن جلوی سگ بپرهیزید ، دستور محکم با صدای قاطع یا حتی پارس کردن با صدای خود سگ می تواند او را از شما بترساند و فراری اش دهد.

قاسم قربانی در این باره می گوید: هر چند که شما در باطن ترسیده باشید اما در ظاهر می توانید یک فرار رو به جلو کرده و او را از خود بترسانید تا فرار کند و برود یا مثلا به او دستور بدهید که مثلا بشین یا برو با صدای بلند که او قاطعیت شما را حس کند.

اگر کت یا لباس رویی دارید می توانید روی صورتش بیاندازید تا گیج شود و بتوانید از مهلکه جان به در ببرید اما هیچ وقت در چشم و صورتش نگاه نکنید یا به او لبخند نزنید چرا که با دیدن دندان های شما امکان دارد که حالت حمله به او دست بدهد.

*زبان بدن سگ ها را بشناسید قاسم قربانی تأکید می کند: طبق تحقیقات به عمل آمده شناخت زبان بدن سگ ها می تواند به ما کمک کند تا در برابر آنها از خود محافظت کنیم.

حال شاید عده ای الان بگویند که این همه مشغله زندگی دیگر زبان بدن سگ ها به چه کارمان می آید؟ اما واقعا در یک جایی ممکن است جان خود و اطرافیانمان را در برابر سگ های وحشی نجات دهیم مثلا وقتی در جاده ای هستیم که سگ به ما حمله کرده یا در محل سکونتمان یا پارک و موارد دیگر به کارمان بیاید.

به طور کلی مطرح شده است که اگر گوش های سگ به عقب کشیده باشد و سرش در یک امتداد با بدنش باشد یا اینکه از دهانش صدای خرناس در بیاید و به سمت شما بیاید، احتمال گاز گرفتن و حمله در اووجود دارد اما اگر سگ به آرامی سمتتان بیاید و سرش بالاتر از بدنش باشد، احتمالا برای بازی یا خوراکی گرفتن از شما به سمتتان می آید.

به طور کلی زمانی که سگ ولگرد یا با قلاده در خیابان یا هر جای دیگر می بینید بهتر است از کودکان و خودتان حالت دفاعی و آماده باش داشته باشید اما در عین حال آرامش خود را نیز حفظ کنید.

در نهایت اینکه در زمینه سگ های ولگرد خیابانی یا سگ گردانی در پارک ها و اماکن عمومی نیاز به یک برنامه ریزی درست داریم و مسئولان دراین زمینه می بایست کاری انجام دهند تا مردم با آرامش در خیابان ها و محل های سکونت و پارک ها و اماکن تفریحی حضور داشته باشند.

شما هم اگر تجربه ای در زمینه حمله سگ ها دارید برایمان بنویسد که چطور از خود محافظت کردید.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سگ های ولگرد - سگ ها - زمین بازی - زمین - بازی - خاکی - فاصله - ولگرد - برابر - همیشه - بازی کردن - پارک - درست - پارک ها - تفریحی - پشت سر - سگ هار - اماکن - سکونت - مختلف - زندگی - صندلی - مامان - حفاظت - دویدن - توضیح - شوره - وحشی - گروه - برده

آخرین اخبار سرویس:
تهران در حالت آماده باش قرار گرفت | آخرین وضعیت سیل فیروزکوه+ ویدئو

ادارات منطقه سیستان در روز پنجشنبه تعطیل است

ایستگاه ویژه جابه جایی زائران اربعین در پایانه مسافری بوشهر راه اندازی می شود

کتایون ریاحی در آغوش یک اجنبی! + ویدئو لورفته

طوفان شدید و گرد و خاک در خنج

تعطیلی ادارات سیستان و بلوچستان فردا پنجشنبه

جاهای دیدنی قم؛ از اماکن زیارتی تا خانه های تاریخی

دوره های آموزشی علمی و کاربردی کشاورزی احیا می شود/وجود 800 گونه گیاهی در خراسان جنوبی

قطع جریان برق پس از طوفان و بارش شدید باران در مهر

سامانه انتخاب رشته مجازی دواطلبان آزمون سراسری 1401 (پیک نیمروزی 1401/05/19)

بارش باران تابستانه در فارس ادامه دارد

تهران در حالت آماده باش قرار گرفت | آخرین وضعیت سیل فیروزکوه+ ویدئو

بسته شدن سه راه تعاون با مصوبه شورای ترافیک

برگزاری مراسم عزداری 13 محرم در مسجد ملا اسماعیل یزد

ادارات منطقه سیستان پنجشنبه تعطیل شد

موج گرما همچنان در خوزستان ماندنی است

نوع دوستی یک دانش آموخته زبان انگلیسی با آموزش رایگان به دانش آموزان+گزارش

مردم استان تهران از رودخانه ها فاصله بگیرند

زنده کردن مزرعه پدری در رَحَق کاشان

پیش بینی وزیر کشور از استقبال پنج میلیون نفری زائران ایرانی از پیاده روی اربعین

انتقال سینه به سینه آیین های سنتی محرم

هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای استان تهران

آخرین وضعیت ترافیکی از جاده کرج- چالوس

مردم استان تهران از رودخانه ها فاصله بگیرند

چرا شهاب سنگ ها با نزدیک شدن به جو زمین ذوب نمی شوند؟

فیلم| جاری شدن مجدد سیل در فیروز کوه

هشدار جدی به مردم تهران؛ در این اماکن رفت وآمد نکنید

تردد زائر ایرانی و عراقی از مرز بین المللی چذابه

آماده باش مدیریت بحران استان تهران در پی جاری شدن سیل در فیروزکوه

فرماندار فیروزکوه: وقوع سیلاب مجدد در برخی مناطق و آبگرفتگی منازل/ ارزیابی تنگه واشی به دلیل احتمال حضور محیط بانان

ببینید | توفان گرد و غبار در عراق شروع شد، به ایران هم می رسد!

تصاویر پاک ترین کشورهای دنیا درسال 2022 | هوای سالم و مدیریت پسماند دو ویژگی اصلی شهرهای این کشورهاست

آماده باش مدیریت بحران استان تهران در پی وقوع سیل در فیروزکوه

برگزاری آیین سنتی بنی اسد در طبس 

مردم استان تهران از رودخانه ها فاصله بگیرند

تصاویر پاک تربن کشورهای دنیا درسال 2022 | هوای پاک و مدیریت پسماند دو ویژگی اصلی شهرهای این کشورهاست

تردد هزاران زائر ایرانی و عراقی از مرز چذابه

ادارات این استان فردا تعطیل هستنتد

سنجش آنلاین کیفیت هوا با محصولی دانش بنیان

طلاب زائر اربعین باید مجوز خروج از کشور دریافت کنند

فیلم/ جاری شدن مجدد سیل در فیروز کوه

فرماندار فیروزکوه: شدت سیلاب امروز کمتر از سیل قبل است/ امدادرسانی ادامه دارد

ادارات منطقه سیستان در روز پنجشنبه تعطیل است

فرماندار فیروزکوه: شدت سیلاب امروز کمتر از سیل قبل است/ امدادرسانی ادامه دارد

هشدار زرد هواشناسی چهارمحال و بختیاری

هشدار نارنجی هواشناسی برای استان تهران

هشدار سازمان هواشناسی به مردم تهران

استخدام باریستا و کمک آشپز فست فود در آسمان پارسیس کیش در تهران

آماده باش مدیریت بحران استان تهران در پی وقوع سیل در فیروزکوه

ببینید | سیل فیروزکوه به خیابان های باریک روستای جلیزجند و جاده قدیم رسید

پایان عملیات خواناسازی بقایای معماری تپه قالایچی بوکان

پخت غذای نذری به نیت 72 یار سیدالشُّهدا

اداره کل هواشناسی استان سمنان هشدار زرد صادر کرد/ احتمال آب گرفتگی و سیلابی شدن مسیل ها

اعلام محدودیت های ترافیکی 13 محرم در یزد

مردم استان تهران از روخانه ها فاصله بگیرند

هشدار هواشناسی/ ادارات سیستان تعطیل شد

انعقاد تفاهم نامه ساخت یک مدرسه در شادگان

الکترونیکی صادر شدن 95درصد نسخ پزشکی در خراسان رضوی

ادارات منطقه سیستان پنجشنبه تعطیل شد

فاصله هتل مدینه الرضا از جاهای دیدنی مشهد

استخدام نقاش ماهر خودرویی با بیمه در شرکت مانا ابتکار مهر ایرانیان در تهران

استخدام تکنسین آزمایشگاه، انتظامات، انباردار، نقشه کش صنعتی و کارمند اداری

ثبت فیلمی از برخورد یک «دنباله دار» به خورشید

تمهیدات و محدودیت های ترافیکی 13 محرم در یزد

اهدای 1616 تبلت به کودکان نیازمند دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی

رییسی: مدافعان حرم از امنیت و اقتدار کشور دفاع کردند

جاری شدن مجدد سیل در فیروز کوه

هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای استان تهران/ آماده باش دستگاه های اجرایی

ببینید | بازگشت سیل به فیروزکوه، این بار روستای ییلاقی جلیزجند

آموزش رایگان زبان انگلیسی در مسجد روستا

تیزهوش ترین حیوان اهلی چه نام دارد؟

هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای استان تهران/ آماده باش دستگاه های اجرایی

جاری شدن مجدد سیل در فیروز کوه (+فیلم)

سیل به فیروزکوه بازگشت

برگزاری دوره حفظ جزء 30 از سوی مهد قرآن شهید سلیمانی

فعالیت بیش از یکهزار مرکز غیردولتی و مثبت زندگی در خوزستان

سد تنگ خمار باز هم نتوانست سیلابی ذخیره کند

طنین روضه اباعبدالله الحسین(ع) از خانه های دارالارشاد اردبیل

پایان عملیات مطالعه، حفاری، آواربرداری و حفاظت از سازه های حمام گپ بندرعباس

تدارک یک هزار برنامه آموزشی برای شهروندان کرمانشاهی/هدف ما ساخت شهری زیبا و تمیز است

مجتمع پتروشیمی شیراز در فهرست صنایع آلاینده استان قرار دارد

برقراری بیش از 162 هزار تماس تلفنی با شماره 110

مرز خسروی گذرگاه امن زوار اربعین در سال جاری می شود

استخدام مدیر فروش و مسئول فروش در شرکت عسل اورازان در کرج

ادارات منطقه سیستان فردا تعطیل شد

هوای مازندران همچنان خنک باقی می ماند

تردد بیش از 6 هزار زائر ایرانی و عراقی از مرز چذابه

«بی آبی» پردردترین حرف این روزهای استان/ چرا «مدیریت بحران» در چهارمحال و بختیاری لَنگ می زند؟!

استخدام مهندس عمران در پارتاک سازه فرسان در اصفهان

ببینید | زحمتی که تلسکوپ جیمز وب برای ثبت کهکشان شگفت انگیز چرخ گاری کشید!

تسطیح و پاکسازی محور های روستایی سیل زده اندیکا

تسطیح و پاکسازی محور های روستایی سیل زده اتدیکا

احداث خطوط جدید مترو تهران بر اساس میزان جذب مسافر

هشدار مهم به تهرانی/ طوفان در راه است

کاهش 2 درجه ای دمای اصفهان/بارش های رگباری ادامه دارد

اعلام هشدار زرد وقوع بارندگی در استان سمنان

برگزاری دوره ‎های مالکیت فکری برای شرکت ‎های کوچک و متوسط

کانکس جایگزین مدارس چادری عشایر فارس می شود

بهترین جاهای دیدنی قشم | راهنمای سفر به قشم

فعالیت 18 پروژه ساخت راه روستایی در آذربایجان غربی

فارس من |ترفندهای حفاظت در برابر سگ هار

فارس من |ترفندهای حفاظت در برابر سگ هار