مطالب مرتبط:
غریب آبادی: آمریکا نمی‎تواند مدعی حقوق بشر باشد/تحریم ایران از جمله اقدام‎های ناقض حقوق بشری است
آمریکا نمی تواند ادعایی در مورد حقوق بشر داشته باشد
عمویی: آمریکا یک چهارم کل زندانیان دنیا را دارد / امریکا حقوق بشر را در مورد مردم خودش هم جدی نمی گیرد
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: آمریکا بزرگترین ناقض حقوق بشر در جهان است
ِتحریم های آمریکا بزرگترین ضربه را به حقوق بشر می زند
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 13 تیر 1401 ساعت 13:072022-07-04بين الملل

آمریکا بیشترین تحریم علیه کشورها را اعمال کرده است/تحریم و تناقض در حقوق بشر امریکایی


پایان جنگ سرد آغاز رسمی استفاده از تحریم­های اقتصادی در دیپلماسی خارجی است.

امریکا که خود را سرمدار جهانی شدن اقتصاد و آزادی اقتصادی و تجاری می داند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس، به مناسبت هفته حقوق بشر آمریکایی، خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با عباس معمارنژاد استاد رشته اقتصاد در دانشگاه آزاد اسلامی و معاون اسبق وزیر امور اقتصادی و رییس اسبق گمرک تماس گرفت و از وی در مورد ادعای آمریکا در سردمداری اقتصاد آزاد و لیبرالیسیتی و اعمال تحریم علیه اقتصاد کشورهای مخالف خود از جمله ایران، پرسشهایی مطرح کرد، که این استاد اقتصاد مطالبی به قلم خود برای انتشار در فارس در اختیار خبرنگار ما قرار داد.

در این متن می خوانیم، پایان جنگ سرد آغاز رسمی استفاده از تحریم­های اقتصادی در دیپلماسی خارجی است.

امریکا که خود را سرمدار جهانی شدن اقتصاد و آزادی اقتصادی و تجاری می داند جزو کشورهایی است که بیشترین تحریم ها را اجرا کرده است.

تحریم اقتصادی ابزاری است برای مقابله بدون جنگ میان کشورهایی که دارای تعارضات سیاسی هستند.

ممنوعیت­ های تجاری فراوان اعمال شده به نظر نشان دهنده اثرگذاری تحریم­های اقتصادی و نتایج مخرب اقتصادی آن بر کشور هدف تحریم و تبعیت سیاسی کشور هدف از خواسته­ های سیاسی فرستنده تحریم است.

علت اعمال تحریم اقتصادی را می­ توان در 6 دسته زیر طبقه بندی نمود: پایان جنگ سرد: با اتمام دوره جنگ سرد استفاده از قدرت و جنگ برای حل مناقشات سیاسی جای خود را به اعمال تحریم اقتصادی و فشار اقتصادی بر کشور هدف ، جهت پذیرش درخواست­های سیاسی داد.

استراتژی تجارت: استراتژی تجارت که توسط برخی از کشورها جهت تغییر شرایط بین الملل به نفع کشور خود استفاده می شود، تقاضا برای ابزار مداخله در تجارت را نیز بالا می ­برد.

با توجه به تفاهمنامه های تجاری و عضویت کشورها در توافقات حمایت از تجارت آزاد، یک ابزار باقی مانده و قابل استفاده  برای مداخله در تجارت ،تحریم­های اقتصادی است.

کشورها با مداخله در تجارت آزاد سعی در دریافت منافع بیشتر از تجارت و بهبود شرایط خود به قیمت خارج شدن سایر کشورها از بهینه پارتو می ­نمایند.

مشکلات محیط زیست: در برخی از موارد کشورهایی که در توافقات حفاظت از محیط زیست عضو نمی ­شوند و از صنایع آلوده کننده در سطح وسیع استفاده می ­نمایند به منظور کاهش اثر مخربشان بر روی محیط زیست توسط سازمان­های بین المللی و برخی از کشورها مورد تحریم اقتصادی قرار می­ گیرند.

گسترش سلاح­های هسته­ ای،شیمیایی و بیولوژیکی: نتایج جنگ­های قبلی، سازمان­های بین المللی را به فکر کنترل تجارت سلاح­های کشتارجمعی انداخت و کشورها به عضویت معاهده­ های منع گسترش سلاح­های کشتار جمعی درآمدند و فعالیت کشورها در این حوزه رصد شد.

تحریم اقتصادی در این بخش نیز برای جلوگیری از گسترش این تکنولوژی و اجبار کشورها به تبعیت از قوانین بین المللی در این حوزه،بر کشور هدف اعمال می ­شوند.

صرفه­ های اقتصادی نسبت به مقیاس: اعمال تحریم­های اقتصادی توسط سازمان­های بین­ المللی که توسط مجموعه ­ای از کشورها تامین مالی می ­شوند، هزینه حل و فصل مناقشات سیاسی از طریق این سازمان­ها را به نسبت زمانی که هر کشور جدا عمل می­ نماید، کاهش داده و یک ابزار مهم سازمان­های بین المللی برای کاهش هزینه حل و فصل مناقشات سیاسی ، تحریم­های اقتصادی به شمار می رود.

فرآیند جهانی شدن: تجارت آزاد منجر به ایجاد جریان کالا،خدمات،سرمایه و حتی عوامل تولید میان کشورها می ­شود.

این پروسه اقتصاد جهان را در رسیدن به بهینه پارتو وکارایی هدایت نموده و رفاه جهانی را افزایش می­ دهد.

به وجود آمدن این جریانات بین المللی وابستگی متقابل کشورها را به همراه داشته و می ­تواند منجر به مناقشات سیاسی میان کشورها شود.

در نتیجه این پروسه سیاست­های دولت­ها در هر کشور روی وضعیت سایر کشورها اثرگذار است.

مناقشات تجاری ژاپن-آمریکا،آمریکا-اتحادیه اروپا و چین-آمریکا از این دست است.

برای حل این مناقشات و جلوگیری از آسیب دیدن اقتصاد کشورها توسط تصمیم سیاسی سایر کشورها،تحریم اقتصادی به عنوان یک ابزار مهم نقش اساسی ایفا می­ نماید.

تحریم­های اقتصادی مهلک ­ترین ابزار غیرنظامی جهت حل مناقشات سیاسی هستند.

استفاده فراگیر از تحریم­های اقتصادی در سال های اخیر به نظر به علت در نظر نگرفتن هزینه ­ها و تبعات این ابزار است.

مطالعات بسیاری روی منافع رفاهی جهانی سازی و تجارت آزاد صورت گرفته است، اما موانع دیپلماتیک بر سر راه تجارت آزاد بررسی نشده است.

هزینه ­های مستقیم تحریم­های اقتصادی را می ­توان به شرح زیر بیان کرد: افزایش هزینه حمل و نقل: به علت تحریم ممکن است تجارت با کشورها در فواصل دورتر صورت بگیرد (کشورهایی که کشور هدف را تحریم نکرده­ اند) و یا همچنین حمل و نقل به علت تحریم نیاز به پرداخت هزینه بیشتر جهت اجرایی شدن داشته باشد.

افزایش هزینه ریسک: برای دور زدن تحریم از واسطه­ های استفاده می ­شود که همین موضوع ریسک تجارت را بالا می ­برد.

تخریب توسعه بلندمدت: به علت تحریم سرمایه­ گذاری و ورود سرمایه به کشور هدف کاهش یافته و در بلند مدت کشور هدف مقصد کمتر جذابی برای سرمایه گذاران خارجی شده و حتی سرمایه گذاران داخلی نیز اقدام به خروج سرمایه از کشور نموده و موجودی سرمایه که در رشد اقتصادی بسیار مهم است کاهش یافته و این موضوع منجر به کاهش رشد اقتصادی و خروج از مسیر توسعه می شود.

افزایش هزینه انتقال پول: در مواردی که کشور هدف با تحریم در زمینه نقل و انتقال پول روبرو است،ممکن است کشور هدف مقصد تجاری را بیابد که از تحریم­های اقتصادی تبعیت ننماید، اما جهت نقل و انتقال پول بایستی از واسط­ه ها استفاده نموده تا تحریم­ها را دور بزند و این به معنای افزایش هزینه نقل و انتقال پول است که تماما بر عهده کشور هدف است.

کاهش ارزش پول ملی: مواردی که کشور هدف از دریافت ارزهای خارجی محروم می­ شود، باید به دنبال ارز غیر تحریمی جهت تجارت باشد که در صورتی که چنین ارزی نیابد(نپذیرفتن شرکای تجاری)، به علت کاهش عرضه ارزهای خارجی تحریمی از یک سو و ثابت بودن تقاضا (یا حتی کاهش تقاضا اما نه به اندازه کاهش عرضه) روبرو شده و این به معنای افزایش نرخ ارزهای خارجی و تضعیف پول ملی است که اگرچه در شرایط غیر تحریمی می ­تواند مفید باشد، اما در شرایط تحریم هزینه محسوب می­ شود.

افزایش قیمت کالای وارداتی و کاهش قیمت کالای صادراتی: به علت هزینه­ های پرداختی جهت دور زدن تحریم که بر عهده کشور هدف است، تراز تجاری کشور کاهش یافته و منفی شده این موضوع نیز در کاهش تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه ملی اثرگذار است که در کل رفاه مردم ساکن در کشور هدف را کاهش می ­دهد.

افزایش قیمت مواد اولیه: برخی از صنایع دارای مواد اولیه وارداتی هستند،با افزایش قیمت مواد وارداتی این صنایع با افزایش هزینه تولید روبرو شده و گاهی این پدیده منجر به از بین رفتن صنعت مذکور در کشور هدف می شود.

هزینه­ های بسیاری از قبیل از دست رفتن سرمایه اجتماعی،کاهش سطح بهداشت،افزایش بیکاری،افزایش نابرابری در درآمد،تورم و .

در زمره هزینه­ های مستقیم تحریم اقتصادی قرار می ­گیرند که عملا مردم کشورهای هدف را در معرض مشکلات فراوان اقتصادی و اجتماعی و بهداشتی و .

قرار می دهند.

تحریم­های اقتصادی به عنوان یک مانع بسیار جدی،قوی و فراگیر در برابر تجارت آزاد قرار گرفته ­اند و استفاده از آن­ها که به خصوص توسط ایالات متحده آمریکا جهت پذیرش خواسته­های سیاسی توسط سایر کشورها انجام می­شود،بدون هزینه نخواهد بود.

بیشتر این هزینه ­ها توسط شهروندان کشور هدف تحریم­های اقتصادی به صورت کاهش درآمد سرانه،کاهش تنوع محصولات،افزایش قیمت،بیکاری،کاهش رفاه و .

و همچنین بنگاه­های اقتصادی کشور هدف که بازار بین الملل را روی خود بسته می ­بینند، پرداخت می ­شود، اما بخشی از هزینه­ ها نیز توسط جامعه جهانی پرداخت خواهد شد.

البته در مورد ایران، اعمال تحریم موجب توجه به اقتصاد مقاومتی و خودباوری ملی شده و توانایی جوانان کشوردر تلاش برای دستیلبی به فناوری های جدید اثرات تحریم را تقلیل داده است، ولی به هر حال به دلیل تحریم مردم کشور در حوزه اقتصادی با مشکلات و مضیقه های زیادی مواجه شده اند که بطور واضح نشانگر تناقض در حقوق بشری است که امریکا مدعی آن است.

انتهای پیام/ب
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - تحریم - خبرگزاری فارس - امریکا - آمریکا - دانشگاه آزاد اسلامی - جهانی شدن - آزاد - دیپلماسی - خبرگزاری - حقوق بشر - خبرنگار - استفاده - عباس معمارنژاد - جنگ سرد - فارس - کشورها - استاد اقتصاد - امور اقتصادی - دانشگاه آزاد - جهانی - خارجی - پایان - آزادی - استاد - امریکایی - آغاز - علیه - رسمی

آخرین اخبار سرویس:
کویت ترور سه فلسطینی در نابلس را محکوم کرد

کلاف کور مذاکرات در وین باز شد؟

«قسد»: از ترکیه انتقام می گیریم!

هندوراس سفارتش را از بیت المقدس به تل آویو بر می گرداند

علت اصلی آتش بس در اسراییل مشخص شد

ادامه رزمایش نظامی چین

ناکامی «اسراییل» در ایجاد شکاف بین جبهه های مختلف مقاومت

المشاط: در برابر چپاول ثروت یمن ساکت نخواهیم نشست

ادامه رزمایش نظامی مشترک چین

تاکید ماکرون و جانسون بر ادامه حمایت از اوکراین

صدور هشدار کم آبی در برخی مناطق دیگر انگلیس

اذعان صهیونیست ها به ممانعت عمان در کوتاه شدن زمان پروازهای رژیم صهیونیستی به شرق آسیا

مرگ نامزد جدید «کیم کارداشیان» صحت دارد؟

بمب های اتمی روسیه به این کشور منتقل می شوند

گفت وگوی مهم مکرون جانسون درباره اوکراین

ترکیه در حال احداث کارخانه پهپادهای بیرقدار در اوکراین

بلومبرگ: بحران انرژی چشم انداز وحشتناکی برای غذا در اروپا ایجاد کرده است

روزنامه کرواسی: تصمیم عربستان در تولید نفت سیلی به صورت دولت بایدن بود

اقدام مثبت طالبان در برابر آلمان

موشک های آمریکا در چنگ روسیه؛ منهدم شدند

روسیه: ماهواره خیام در مدار قرار گرفت

هشدار نخست وزیر کوزوو نسبت به جنگ قریب الوقوع با صربستان

مهمترین موانع توافق در وین

پکن: هر طرفی که اصل چین واحد را به چالش بکشاند مسئول ایجاد تنش است

هشدار امنیت سایبری در جمهوری آذربایجان

فرمانده ارتش آمریکا در قاره آفریقا تعیین شد

اسراییا مرز لبنان را جابه جا کرد؟

بایدن اسناد حمایت از پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را امضاء کرد

استقرار جنگنده های آمریکا در نزدیک مرز ایران

چرا پکن هواپیمای پلوسی را هدف قرار نداد؟

چرا تداوم جنگ اخیر غزه می توانست پیامدهای فاجعه باری برای اسراییل دربر داشته باشد؟/رای الیوم

آیا ترامپ حذف می شود؟

بایدن لایحه 280میلیارد دلاری تولید تراشه را امضا کرد

خبر رسانه های ترکیه رد شد؛ اردوغان با این چهره صحبت نمی کند

هیچ محدودیتی برای ترور اعضای جهاد اسلامی نداریم

چرا اسراییل حامی هر نوع توافق هسته ای با ایران است؟

پایتخت کره جنوبی زیر آب غرق شد!

ببینید | مسخره کردن ترامپ به خاطز مقایسه خود با هیتلر/ چرا محافظانم مانند محافظان هیتلر وفادار نبودند؟!

محمد القحطانی تاجر سرشناس سعودی در گذشت | محمد القحطانی تاجر سرشناس سعودی در مراسمی به زمین خورد و در گذشت

روسیه و بلاروس رزمایش های مشترک انجام می دهند

ادعای تایوان درباره تحرکات نظامی چین در مرزهای این جزیره

تورم آمریکا، جنگ اوکراین و کرونا؛ اقتصاد جهان در تاریکی فرو می رود؟

درخواست ریابکوف از آمریکا درخصوص معاهده «استارت نُو»

کشته شدن سرکرده ارشد داعش در جنوب سوریه

روسیه انتقال نفت به چند کشور اروپای مرکزی را متوقف کرد

اگر توافق نشود نارضایتی عمومی و موج مهاجرت شدت می گیرد/ اروپا نمی خواهد بیش از این میانجی گری کند

چین، تجربه ایران را تکرار می کند| آیا پوتین هم مانند حسن روحانی به پینگ توهین می کند؟

خب خوش رییس جمهور آمریکا برای دو کشور اروپایی

تماس تلفنی امیر قطر و رییس جمهور مصر

کاهش تقاضا در ایالات متحده، اروپا و چین و چالش های صادرکنندگان آسیا

گمانه زنی ها درباره اعزام 100هزار نظامی کره شمالی به جنگ اوکراین

شعارها و پلاکاردهای مردم تهران در تجمع ضداسراییلی + عکس ها

بنی گانتز:محدودیتی برای ترور اعضای جهاد اسلامی نداریم

رژه یمنی ها با غنایم سعودی! +فیلم

رقابت جدید آمریکا با چین

توییتر وزارت خارجه روسیه مسدود شد

بایدن لایحه پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را امضا کرد

تایوان: چین می خواهد تسلط خود را در غرب اقیانوس آرام تثبیت کند

هشدار تند چین به آمریکا درباره برجام

جرزنی صهیونیست ها؛ گانتس: وعده ای درباره آزادی اسرای جهاد نداده ایم

بایدن: درهای ناتو برای تمام کشورهای واجد شرایط باز است

بایدن لایحه پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را امضا کرد

شهادت نوجوان فلسطینی و زخمی شدن دو صهیونیست در کرانه باختری

بازتاب پرتاب ماهواره خیام در رسانه های صهیونیستی

چند قدم با احیای برجام فاصله داریم؟

تشعارها و پلاکاردهای مردم تهران در تجمع ضداسراییلی + عکس ها

مراسم عاشورا در پونا هند+فیلم و عکس

اظهارات جنجالی وزیر امور خارجه آمریکا در آفریقا

نورنیوز: متن حاصل شده از مذاکرات وین، توافق نهایی نیست

یمنی ها در برابر تداوم غارت منابع خود سکوت نخواهند کرد

ورود بیش از 17 هزار زائر خارجی به عراق از طریق فرودگاه های بغداد و نجف

گوترش: امنیت واقعی از طریق سلاح های هسته ای بدست نمی آید

متن نهایی توافق را در اختیار داریم | فورا به متن پیشنهادی پاسخ دهید

امضای رییس جمهور آمریکا پای سند عضویت سوئد و فنلاند در ناتو

المشاط: یمنی ها در برابر تداوم غارت منابع خود سکوت نخواهند کرد

رییس جمهور خواستار تحقیق گسترده شد

قهرمان ورزشی که دختر جوانی را در پارکینگ مورد آزار و نجاوز قرار داد

رقابت جدید آمریکا با چین؛ بایدن لایحه 280میلیارد دلاری تولید تراشه را امضا کرد

فرار به جلوی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی برای توجیه پذیرش شرایط آتش بس جهاد اسلامی

مرگ تاجر سعودی هنگام تمجید از «بن زاید»+ ویدئو

امضای لایحه 280 میلیارد دلاری تولید تراشه توسط بایدن

تصاویر هوایی از عاشورای حسینی در کربلای معلی

تجمع ضد صهیونیستی مردم تهران برگزار شد

طالبان پاکستانی: در مناطق مرزی با افغانستان «امارت اسلامی» ایجاد می کنیم

واکنش وزارت دفاع روسیه به انفجار در شبه جزیره کریمه

خیانتی که بوش به ایران کرد/ایران در دوران خاتمی نهایت همکاری را با آمریکا و اروپا داشت

تقدیر امیر قطر از تلاش های مصر برای آتش بس در غزه

توییت جدید اولیانوف درباره مذاکرات: دشواری هایی در جزییات وجود دارد

توپولوف تو-114؛ درباره هواپیمایی که روس ها به آن افتخار می کنند! (+عکس)

گشت زنی نظامیان آمریکایی در دیرالزور سوریه

امضای بایدن بر سند عضویت سوئد و فنلاند در ناتو

تلاش نافرجام بایدن برای پوشیدن کتش

تحریم یک شرکت چینی توسط آمریکا به اتهام نقض تحریم های ضدایرانی

امضا سند عضویت سوئد و فنلاند در ناتو توسط بایدن

تجمع ضد صهیونیستی مردم عاشورایی تهران

نمایش سوررئال سناتور آمریکایی؛ دم زدن از «حقوق بشر» در میتینگ منافقین

بورکینافاسو/ مرگ 15 سرباز بر اثر انفجار

توییتر وزارت خارجه روسیه مسدود شد

استاندار کربلا: عاشورای امسال بزرگترین زیارت در مقایسه با سالهای گذشته بود

معاون وزیر خارجه روسیه: مذاکرات روسیه و آمریکا برای ازسرگیری «استارت نُو» ادامه یابد

آمریکا بیشترین تحریم علیه کشورها را اعمال کرده است/تحریم و تناقض در حقوق بشر امریکایی

آمریکا بیشترین تحریم علیه کشورها را اعمال کرده است/تحریم و تناقض در حقوق بشر امریکایی