مطالب مرتبط:
فعالان محیط زیستی خود را به یک اثر ون گوگ چسباندند
61 نفر در اثر رانش زمین در هند کشته یا مفقود شدند
یک کشته بر اثر واژگونی خودوری پراید در کرمانشاه
یک کشته بر اثر واژگونی خودروی پراید در کرمانشاه
دو جوان و نوجوان در فارس در اثر غرق شدگی جان باختند
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 11 تیر 1401 ساعت 10:422022-07-02دانش

ظرفیت های تولیدات و دانش زیست فناوری مهم و اثر گذار است


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ظرفیت های تولیدات و دانش زیست فناوری مهم و اثر گذار است.

- " دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ظرفیت های تولیدات و دانش زیست فناوری مهم و اثر گذار است.

در عین حال لازم است ستاد توسعه زیست فناوری به حوزه های مخاطره انگیز توجه ویژه داشته باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ظرفیت های تولیدات و دانش زیست فناوری مهم و اثر گذار است.

در عین حال لازم است ستاد توسعه زیست فناوری به حوزه های مخاطره انگیز خصوصا حوزه مرتبط با ساخت اجزاء ترکیبی بدن و تراریخته غذایی توجه ویژه داشته باشد.

در این جلسه عاملی درباره المپیاد های دانش آموزی گفت: المپیاد های قدیم و جدید باید مورد توجه قرار گیرد و مجموعه ضوابط و شاخص ها مورد بازنگری و بروزرسانی قرار گیرد.

ارتباط عناوین المپیاد ها با رشته های دانشگاهی نیازمند سیاست های حمایتی است.

در عین رشد متعادل برای جوانان المپیادی و حمایت های همه جانبه از این ظرفیت های اثرگذار مهم است.

لازم است ریاست محترم سمپاد با توجه به مجموعه نظرات اعلام شده در این جلسه پیشنهاد جدید را با همفکری کمیسیون آموزش ستاد نقشه جامع علمی کشور برای طرح مجدد آماده کند.

گزارش ستاد توسعه زیست فناوریمصطفی قانعی راد دبیر ستاد توسعه زیست فناوری در ابتدای این جلسه در گزارشی از آخرین اقدامات ستاد توسعه زیست فناوری گفت: در مرحله اول ما به این موضوع که چگونه دانشگاه ها را حوزه زیست فناوری فعال کنیم که در این رابطه چهار حوزه کلیدی کشاورزی، پزشکی، صنعت و محیط زیست که به طور کلی دارای 274 حوزه دارد مورد تایید قرار گرفت، بر اساس تقسیم کار ملی که ارائه شده، 105 دانشگاه از وزارتخانه های علوم و بهداشت و پژوهشگاه های کشور با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

از طرفی 850 شرکت دانش بنیان زیست فناوری به این دانشگاه ها و پژوهشگاه متصل شده اند، در این مسیر 2.

9 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی شده است چراکه به دلیل قیمت های بالا صادرات و تولید در این زمینه بسیار مهم است.

وی با اشاره به اعتبار سنجی مبتنی بر علم سنجی که انجام شده است؛ افزود: یکی از فعالیت های کاربردی که تا کنون عملیاتی شده تقسیم کار ملی زیست فناوری است به طوری که به هر دانشگاه دو ماموریت داده ایم در واقع باید بگویم برای این کار با 120دانشگاه وزارت علوم مکاتبه کردیم و تا این لحظه مجموعا 105 توافقنامه امضا کرده ایم.

این در حالی است که دانشگاه ها در حال حاضر در محیط زیست ضعیف هستند که ما دراین رابطه طبقه بندی استانی و آمایش سرزمینی انجام دادیم در واقع ایجاد شبکه بین دانشگاه صنعت و دولت در مسیر خوبی قرار گرفته است.

همچنین هر دانشگاهی که با ما کار می کند از او حمایت می کنیم.

از آنجایی که تقسیم کار ملی شروع شده است انتظار داریم تبدیل به یک مطالبه گری و برنامه شود.

حسین ساعی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره گزارش ارائه شده زیست فناوری گفت: در گزارش ارائه شده ستاد توسعه زیست فناوری فضای بین رشته ای کمرنگ بود و همچنین خروجی ابعاد اجتماعی تر؛ ابعاد فرهنگی و ابعاد رسانه ای باید درآن ایجاد شود.

محمدرضا مخبر دزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز درباره گزارش ستاد توسعه زیست فناوری اظهار کرد: اینکه در گزارش ستاد توسعه زیست فناوری مشخص شد 800 شرکت در غذا و کشاورزی در شرایطی که وارد و صادر کردن اتفاق نمی افتد کار می کنند از اهمیت زیادی برخوردار بوده و گزارش مطلوبی است.

از طرفی باید بگویم در حال حاضر ما بیش از 5 هزار دانشمند زیست فناوری در کشور داریم و می توانیم کمتر از یک دهه به درآمد فروش تولید ناخالص ملی برسیم؛ بنابراین اکنون ستاد زیست فناوری وضعیت خوبی دارد.

روح الله دهقانی فیروزآبادی رییس جهاد دانشگاهی درباره گزارش ستاد توسعه زیست فناوری معتقد است: جهاد دانشگاهی دارای 2 مجموعه به عنوان پیش قراول در زیست فناوری به نام های رویان و ابن سینا دارد که در گزارش باید به آن ها متفاوت تر نقش دهی داده شود.

از طرفی باید بگویم دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه امنیت غذایی پیشروی خوبی داشته است که از پتانسیل موجود در این دانشگاه هم باید استفاده شود.

همچنین ابراهیم سوزنچی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز افزود: باید از فعالیت های فناورانه در سطح وسیع تری حمایت شود.

عباس حاجی آخوندی دبیر کمیسیون بین الملل نقشه جامع علمی در واکنش به گزارش سایت قطره و به نقل ازستاد توسعه زیست فناوری گفت: یکی از مباحث قابل طرح در این گزارش این است که باید بدانیم ذینفع های دولتی و بین رشته ای چقدر با شما همراهی می کنند.

همچنین در این گزارش تصویر ملی زیست فناوری را دیدیم، اما تصویر بین المللی ندیدیم که باید به این بخش هم نگاه ویژه ای شود.

المپیاد های دانش آموزیبنا براین گزارش؛ در جلسه 164 ستاد شورای رابری اجرای نقشه جامع علمی کشور المپیاد های دانش آموزی به عنوان دستور دوم شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشوربود.

خانم یاوری رییس سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان (سمپاد) در گزارشی گفت: اهمیت المپیاد های دانش آموزی بر هیچ کس پوشیده نیست که در این رابطه باید بگویم مسائلی مانند ترویج روحیه دانش؛ مهارت حل مساله؛ افزایش جذابیت رشته های علوم پایه و علوم انسانی برای صاحبان استعداد های برترو شناسایی هدایت علمی؛ فرهنگی و حمایت از افراد توانمند و زمینه سازی برای اثرگذاری در آینده و کسب افتخارات بخشی از تاثیرات المپیاد های دانشآموزی است که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

این درحالی است که ما در سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان (سمپاد) سالی 2 آزمون 130 هزار نفری برگزار می کنیم که بودجه علمی آن 80 میلیارد تومان است درواقع امروز باید به این نکته اشاره کنم که المپیاد های علمی نیاز به حمایت دارند تا این المپیاد ها از بین نروند.

وی با اشاره به اینکه کمبود ها بر المپیاد های دانش آموزی تاثیر نامطلوبی می گذارد، افزود: وزارت بهداشت فقط 10 درصد از المپیاد ها برای ورود به دانشگاه را اختصاص می دهند که رشته های المپیاد تضعیف می شود که باید در این رابطه بدانیم فارغ التحصیلان المپیاد ها تبدیل به معلمان می شوند و نیاز است آن ها مورد توجه قرار گیرند در واقع توسعه تسهیلات مدال آوران المپیاد های علمی ضرورت دارد که پیشنهاد می کنم افزایش تعداد مدال آوران بهرمند از تسهیلات ورود به دانشگاه به 200 نفرافزایش یابد و همچنین اعطای گواهی نامه های رسمی به دانش آموزان رتبه های 200 تا400 برای افزایش عزت نفس تاثیر گذار خواهد بود این در حالی است که موضوع عدم ابلاغ اساسنامه باشگاه دانش پژوهان جوان از مطالبات جدی ما است.

سورنا ستاری معاون علمی وفناوری رییس جمهور درباره گزارش رییس سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان (سمپاد) اظهار کرد: بدنه آموزش و پرورش هیچ علاقه ای به افرادالمپیادی به خصوص سمپاد ندارد و عملا این سازمان سختی کار زیادی دارد، چون بدنه با آن همراه نیست.

از طرفی باشگاه حتما برای سمپاد لازم است، زیرا جوان های المپیادی به خاطر نبودن باشگاه رها می شوند.

از طرفی باید بگویم ما در معاونت علمی از 2 المپیاد سلول های بنیادی و دوم فناوری نانو حمایت می کنیم.

در این رابطه حمایت شورا از ساختار سمپاد مهم است، چون بودجه آن ها کم است.

همچنین خبر خوبی برای المپیادی ها دارم و اینکه باید بگویم در المپیاد ریاضی، فیزیک و شیمی تفاهم نامه ای داریم که دانش آموزان المپیادی تا ی بورسیه شوند و در دانشگاه ها با حمایت وزارت علوم اشتغال یابند.

محمدعلی زلفی گل وزیر علوم؛ تحقیقات و فناوری نیز در ادامه درباره سازمان سمپاد گفت: هدف ما از برگزاری المپیاد ها جریان علمی ایجاد کردن است که البته این موضوع برای آموزش و پرورش هم مهم است که در این راستا پیشنهاد می کنم المپیادی ها به هر میزان نمره که دریافت می کنند به همان میزان با یک ساختار مناسبی نمره کسب شده آن ها در کنکور تاثیرگذار باشد.

عبدالرسول پور عباس رییس سازمان سنجش آموزش کشور درباره گزارش رییس سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان (سمپاد) گفت: در المپیاد های دانش آموزی مجموعا 60 نفر در رشته های مختلف جذب دانشگاه ها شدند که از این تعداد 21 نفر تنها در رشته مهندسی کامپیوتر بوده اند که دراین رابطه باید تدبیری اندیشید تا دانش آموزان در همان رشته ای که در المپیاد شرکت می کنند ادامه تحصیل بدهند.

ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان نیز درباره سازمان سمپاد گفت: المپیاد ها استراتژی می خواهد که باید طراحی شود و بدانیم المپیاد ها در 20 سال آینده چکار می خواهند بکنند.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین رستمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها درباره سمپاد اظهار کرد: سند ملی نخبگان بر موضوعات هویتی تاکید کردند که ما باید از المپیاد حمایت کرده و مسیر روشنی را برای آن ها ترسیم کنیم.

ایمان افتخاری عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز درباره دانش آموزان المپیادی (سمپاد) اظهار کرد: فضای المپیاد یک فضای تربیتی است که یک قسمتی از آن مربوط به آموزش است.

از طرفی اگر به سمت حذف کنکور و جدا کردن سنجش از آموزش هستیم باید سبد خوبی داشته باشیم که سبد عملکردی المپیاد باید بخشی از رزومه افراد قرار گیرد.

همچنین باید چارچوب اصولی برای حمایت از افراد المپیادی داشته باشیم.

محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیز درباره المپیاد دانش آموزی تصریح کرد: المپیاد اساسا یک روش دیگری برای کنکور است.

امسال در دنیا اعلام شده علوم پایه برای توسعه پایدار است.

در مدل جدید تفکر علوم پایه را نمی توان با بحث کامپیوتر جدی بگیریم.

افراد علوم پایه را منحصر به یک رشته کردن مناسب نیست.

المپیاد در رشته های دیگر بد نیست؛ چرا که علوم پایه یک تفکر است.

در ادامه محمد رضا مخبر دزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره المپیاد های دانش آموزی یادآور شد: برای رشته های علوم پایه مشوق های زیادی نیاز داریم ما باید بچه ها را به رشته های ریاضی مهندسی و زیست ترغیب کنیم.

باید از سازمان سمپاد براساس بیانیه گام دوم پشتیبانی شود درواقع باید ببینیم به چه رشته هایی نیاز داریم ما باید ریاضی و علوم پایه را از مدارس تقویت کرده و مشوق آن ها باشیم.

همچنین منصور کبگانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره المپیاد های دانش آموزی گفت: رشته های ورودی از المپیاد نیز باید روزآمد شوند.

این طور نباشد که برگزیدگان المپیاد شیمی به رشته برق بروند این اتلاف انرژی است.

شاخص ها هم به بازنگری نیاز دارند و باید مشخص شود که برگزیدگان المپیاد دارای مدال های طلا، نقره و برنز باید چند درصد در کنکور سهم داشته باشند، تاکید شد که در این مسیر به آموزش عمومی لطمه وارد نشود.

انشالله وقتی موضوع نهایی شد به اطلاع مردم خواهیم رساند.


کلید واژه ها: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - زیست فناوری - شورای عالی انقلاب - ستاد توسعه زیست فناوری - انقلاب فرهنگی - دانش - فناوری - شورای عالی - تولیدات - سعیدرضا عاملی - زیست - ظرفیت - فرهنگی - انقلاب - خبرگزاری - عاملی - شورای - دانشگاه - المپیاد - عالی - دبیر - حوزه - توسعه - گزارش - انگیز - دانش آموزی - بروزرسانی - مورد - قرار

آخرین اخبار سرویس:
تصویر ناسا از لکه قرمز سیاره مشتری

واکنش وزارت علوم درباره سهمیه انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی

سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی در کنکور وجود ندارد

امروز آخرین مهلت ثبت نام و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد

جزییات تازه از نام نویسی دانشجویان دکتری تخصصی

کیومرث عباسی قصری شاعر غزل سرا در گذشت

بازخوانی زیبای آهنگ محسن یگانه توسط یک یوتیوبر ایتالیایی +ویدئو

آسیب های اجتماعی با بسته شدن مساجد افزایش می یابد

فضاهای رفاهی دانشگاه ها برای برگزاری مراسم ازدواج در اختیار دانشجویان قرار می گیرد

اعلام جزییات نام نویسی تازه دانشجویان دوره دکتری تخصصی

اسامی پذیرفته شدگان بدون آزمون دانشگاه گیلان اعلام شد

درخشش عضو هیأت علمی دانشگاه یزد برای دومین بار در سطح بین المللی تحقیقات

تصاویر/ دیدار رییس بنیاد ملی نخبگان یا آیت ‎الله اعرافی

آب در شهرکرد گل آلود شد / ماجرای شکایت از خبرگزاری دانشجو

دومین جشنواره شعر مولود کعبه به صورت بین المللی برگزار می شود

پیام تسلیت دبیر شورای عالی انقلاب در پی درگذشت مرحوم حاج محمدتقی انصاریان

تولید سوخت با استفاده از برگ های شناور در آب

آخرین وضعیت کرونا در گلستان؛ روند کُند کاهشی

یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو همزمان در 19 استان برگزار شد

تولید سوخت با استفاده از برگ های شناور در آب

استخدام کارشناس فنی و فروش (فارغ التحصیلان کشاورزی) با درآمد عالی در گلستان

امروز جمعه آخرین مهلت ثبت نام و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد

آخرین مهلت نام نویسی در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

دانشگاه متهم مدرک گرایی /برچسب کم سوادی بر پیشانی فارغ التحصیلان!

دومین جشنواره شعر مولود کعبه به صورت بین المللی برگزار می شود

دانشگاه متهم مدرک گرایی /برچسب کم سوادی بر پیشانی فارغ التحصیلان!

اسامی پذیرفته شدگان آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1401 اعلام شد

دانشگاه در خدمت حکمرانی مطلوب/ ارزیابی از شرکت کنندگان دوره های حکمرانی دانشگاه تهران آغاز شد

کشف فسیل یک حشره باستانی باتوانایی های عجیب! +تصاویر

دانشگاه آزاد هیچ فشاری را برای دولت از لحاظ منابع ایجاد نمی کند

استخدام کارشناس فنی و فروش (فارغ التحصیلان کشاورزی) با درآمد عالی /مازندران

ارائه خدمات دانشگاه شریف به همسایگانش

استخدام کارشناس سوشیال مدیا (اینستاگرام) در شرکت پویا اندیشان پیشرو پارسه

استخدام کارشناس تولید محتوا در موسسه آموزش عالی آزاد ماهان در تهران

استخدام کارشناس فنی و فروش (فارغ التحصیلان کشاورزی) در خراسان رضوی

ببینید | تصویری تماشایی از راهپیمایی فضایی با دوربین گوپرو

تحول در حوزه فرهنگی با اجرای فوق برنامه در دانشگاه اتفاق نمی افتد

همایش دختران زینبی در آبادان

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد

امضای سند همکاری سازمان سینمایی و دانشگاه دولتی مسکو

عکس | جدیدترین سلفی پرسویرنس؛ غرق در غبار مریخ!

نتایج نهایی آزمون دکتری اعلام شد | زمان صدور کارنامه اعلام شد

آغاز فرآیند آزمون دانشنامه تخصصی علوم پزشکی در کشور

افزایش رشته های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد بجنورد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد

استخدام کارشناس فنی و فروش (فارغ التحصیلان کشاورزی) با درآمد عالی در تهران

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد

دانشگاه ها موظفند،تالار های خود را به مراسم ازدواج دانشجویی اختصاص دهند

اعلام پذیرفته شدگان نهایی دکتری

الهام حمیدی نزدیک به 20 سال پیر شد | چه بر سر الهام حمیدی آمده است؟

اعلام اسامی پذیرفته شدگان آزمون دکترا

اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1401 اعلام شد

اعلام اسامی پذیرفته شدگان آزمون دکتری

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد/قبولی بیش از 22 هزار داوطلب

اسامی پذیرفته شدگان نهایی کنکور دکتری اعلام شد

اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری

اعلام نتیجه نهایی آزمون دکتری

اسامی پذیرفته شدگان آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1401 اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی کنکور دکتری سال 1401 اعلام شد

استخدام کارشناس فنی و فروش (فارغ التحصیلان کشاورزی) با درآمد عالی در کرمان

اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری

نتیجه آزمون دکتری نیمه متمرکز 1401 اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1401 اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری اعلام شد

استخدام کارشناس کنترل پروژه در شرکت همکاران سیستم در تبریز

اعتبار سندی و متنی روایات نهی از متعه بیشتر از روایات ترغیب کننده است

بیوتکنولوژی در ژن ایرانی هاست

پذیرش دانشجوی بدون کنکور در مقطع کارشناسی دانشگاه قرآن و حدیث

بروز مشکل در لباس فضانوردی مانع از پیاده روی فضایی روس ها شد

لزوم توجه دانشگاه آزاد به رفع نیازهای علمی کشور

بروز مشکل در لباس فضانوردی مانع از پیاده روی فضایی روس ها شد

دانشگاه آزاد همدان به دنبال راه اندازی رشته پزشکی است

بازدید معاون رییس جمهور از چند شرکت نانوساختار

کسب مدال نقره دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی قم در مسابقات سوییس

فاصله گرفتن دانشگاه تهران از روش های سنتی آموزش

ضرورت توسعه مراکز رشد و پردیس های فناوری در دانشگاه ها

اختصاص جریمه صنایع پرمصرف برق به دانش بنیان ها

استخدام کمک حسابدار با بیمه در نیکجو ابزار طب در تهران

دانشجویان بین الملل در جماران حضور یافتند

تعداد دانشجویان دانشگاه فرهنگیان استان سمنان افزایش می یابد

ارتقای تحول کیفی اصلی ترین رویکرد دانشگاه آزاد است

استخدام کارشناس IT در موسسه اعزام دانشجو صباپلن در تهران

هشدار درباره سهمیه رشته های پزشکی در فضایی محرمانه و غیرشفاف

کارخانه تولیدی و صنعتی مدرن راه اندازی شد

افتتاح مرکز پیشرفته نانو پوشش / از تولید لنت ترمز تا ساخت دستگاه های لایه نشانی

دانشجویان بین الملل در جماران حضور یافتند

برگزاری پنجمین دوره ارزیابی متقاضیان دوره های حکمرانی

اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد به شرایط سخت دفاع از رساله دکتری در این دانشگاه

رییس جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان معرفی شد

دانشگاه علمی کاربردی در ترم مهر افزایش شهریه ندارد

اختتامیه مسابقات سراسری بدمینتون دانشجویی کشور

اعلام علت کدورت آب چشمه کوهرنگ

تاثیر تلویزیون اینترنتی در ارتقای رتبه وبومتریکس دانشگاه تهران

هشدار در باره سهمیه یواشکی کنکور برای فرزندان اساتید دانشگاهها در رشته های پزشکی

چهارمین دوره آزمون زبان MSRT فردا برگزار می شود

تأیید انتخاب رییس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور

ضرورت توسعه مراکز رشد و پردیس های فناوری در دانشگاه ها

اعلام نتایج نظام رتبه بندی جهانی شانگهای2022

ظرفیت های تولیدات و دانش زیست فناوری مهم و اثر گذار است

ظرفیت های تولیدات و دانش زیست فناوری مهم و اثر گذار است