مطالب مرتبط:
اتحادیه اروپا: مذاکرات وین به قطر منتقل نشده است
اتحادیه اروپا: مذاکرات وین به قطر منتقل نشده
مذاکرات وین به قطر منتقل نشده است
اتحادیه اروپا: مذاکرات وین به قطر منتقل نشده است
سخنگوی دولت: مذاکرات قطر در راستای استمرار گفت وگوهای وین است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 8 تیر 1401 ساعت 23:072022-06-29بين الملل

آمریکای قطر همان آمریکای وین است !


آمریکا و متحدان اروپایی آن به ادامه « مذاکرات بی نتیجه »! برای درگیر کردن کشورمان با پیامدهای خسارت بار آن نظیر شرطی کردن قیمت ارز و طلا ! آشفتگی قیمت ها و ده ها نابسامانی دیگرِ ناشی از این فراز و نشیب ها در اقتصاد کشورمان نیاز دارد! .

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در یادداشتی تحت عنوان آمریکای قطر همان آمریکای وین است ! نوشت:  1- مذاکرات هسته ای ایران و 1+4 (روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان، منهای آمریکا ) که در وین جریان داشت، به علت مخالفت آمریکا با لغو تحریم ها و خودداری از ارائه تضمین معتبر مبنی بر انجام تعهداتش، متوقف شده بود.

نزدیک به 4 ماه بعد از توقف مذاکرات وین، آمریکا از طریق ژوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد انجام مذاکره غیر مستقیم با ایران در قطر را مطرح کرد.

مسئولان کشورمان اگرچه به مذاکرات قطر خوشبین نبودند ولی با این انگیزه که ترک کننده میز مذاکره نباشند و زمینه را برای تبلیغات سوء آمریکا و متحدانش فراهم نکنند، با این پیشنهاد موافقت کردند و سر انجام مذاکرات غیر مستقیم آمریکا و ایران با وساطت ژوزف بورل در روزهای هفتم و هشتم تیرماه در دوحه صورت پذیرفت و همان گونه که انتظار می رفت مذاکرات قطر نیز تاکنون با خودداری آمریکا از تضمین درباره انجام تعهداتش رو به رو شده و بعید است به نتیجه مطلوبی برسد! 2- برخلاف آنچه آمریکا و اروپا ادعا می کنند، برنامه هسته ای ایران مشکل آنها نیست و از صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای کشورمان اطمینان کامل دارند .

عدم انحراف فعالیت هسته ای ایران به سوی ساخت سلاح اتمی، دست کم 10 بار از سوی آژانس مورد تأیید قرار گرفته است ولی به قول جرج فریدمن مشکل ما [ آمریکا ] با ایران برنامه هسته ای این کشور نیست مشکل آن است که ایران نه فقط بدون رابطه با آمریکا، بلکه در حال تخاصم و درگیری با آمریکا به بزرگ ترین قدرت نظامی و تکنولوژیک منطقه تبدیل شده است .

و یا به گفته کریس بک مایر ، معاون وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با نشریه پولیتیکو: ایران به خاطر انقلاب اسلامی تحریم است و اصل تحریم ها مربوط به انقلاب 1979 است .

از این رو با جرأت می توان گفت که محال است آمریکا از تحریم جمهوری اسلامی ایران دست بکشد، چرا که از تحریم ها به عنوان یک اهرم علیه ایران اسلامی استفاده می کند و نه محدود کردن فعالیت هسته ای کشورمان.

3- حالا به گزارش سایت قطره و به نقل ازرابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که روز 6 خرداد 1401 (27 مِی 2022 ) در کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا مطرح شده است نگاهی بیندازید: نکته نهایی این است که ما و همه شرکای اروپایی بر این باوریم که می توانیم در ازای برداشتن گام های مهم ایران برای عقب نشینی و محدود کردن برنامه هسته ای اش، تخفیف های محدودی برای تحریم ها فراهم کنیم و در همان حال، همچنان از منبع وسیع تحریم های باقی مانده و ابزارهای دیگری که در اختیار ما است، برای تحت فشار قرار دادن و هدف قرار دادن سایر فعالیت های خطرناک آن (ایران) استفاده کنیم ! همان گونه که ملاحظه می شود رابرت مالی با صراحت می گوید که هرگز تحریم ها را بر نمی داریم! نماینده آمریکا در امور ایران در ادامه همان نشست بازهم با صراحت می گوید که توافق هسته ای - برجام- را برای اِعمال فشار بیشتر بر ایران می خواهیم .

بخوانید! توافق ( برجام ) ما را در موقعیت بسیار قوی تری برای فشار بیشتر بر ایران قرار می دهد ! رابرت مالی بعد از اشاره به اهمیت برجام برای آمریکا، ترامپ را به خاطر خروج از برجام به شدت ملامت می کند و بر این باور است که ترامپ با خروج از برجام دست آمریکا را از اهرم هایی که برای مقابله با ایران در اختیار داشت، کوتاه کرده است.

4- درباره این بخش از اظهارات رابرت مالی (خروج ترامپ از برجام ) باید گفت که ترامپ هم مانند اوباما و سایر مقامات آمریکایی برجام را برای آمریکا یک سند طلایی می دانست که در آن صدها امتیاز نقد از ایران گرفته و در مقابل فقط چند وعده نسیه داده بودند! اما، خروج ترامپ از برجام برای کسب امتیازات بیشتر بود و خانم فدریکا موگرینی نماینده وقت اتحادیه اروپا، یک هفته پس از خروج آمریکا از برجام و زمانی که روحانی می گفت شرّ یک مزاحم از سر برجام کم شد ! فاش کرد که من از روحانی ضمانت گرفتم که حتی در صورت خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران، به برجام پایبند بماند ! .

و این گونه بود که ترامپ برای کسب امتیازات بیشتر از برجام خارج شد! و امیدوار بود که دولت آقای روحانی برای بازگشت آمریکا به برجام با دولت وی به مذاکره بنشیند و این خواسته خود را بیش از یازده بار و در موارد مختلف تکرار کرد.

اما، با تغییر ترکیب مجلس شورای اسلامی و تصویب طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران ، آرزوهای ترامپ (بخوانید آرزوی مشترک دموکرات ها و جمهوری خواهان آمریکا ) با بن بست رو به رو شد و از آن پس ایران در مقابل بد عهدی های آمریکا راه مقابله به مثل را پیش گرفت و به تدریج تعهدات برجامی خود را کاهش داد.

گفتنی است که دولت آقای روحانی با طرح مجلس به شدت مخالفت می ورزید ولی سرانجام در برابر این طرح که مراحل قانونی خود را طی کرده بود چاره ای جز تسلیم نداشت! مذاکرات وین درپی این مصوبه هوشمندانه مجلس شورای اسلامی آغاز شد و بعد از برگزاری چند نشست، دولت رییسی قوه اجراییه را به دست گرفت و تیم هسته ای کشورمان با نگاهی متفاوت مذاکرات وین را دنبال کرد.

5- تیم هسته ای کشورمان در مذاکرات وین با اقتدار و هوشمندی مثال زدنی حضور داشته است و نتیجه آن که، اولاً؛ ریل مذاکرات را از انفعال ایران به طلبکاری از حریف تغییر داده است، ثانیاً؛ به آمریکا اجازه نداده است بدون پذیرش شروط ایران وارد برجام شود، ثالثاً؛ مانند دولت قبل تمامی امور کشور را به مذاکرات گره نزده است، بلکه علاوه بر برخورد قانونی و مقتدرانه برای لغو کامل تحریم ها، خنثی سازی و دور زدن تحریم ها را نیز دنبال کرده است که دولت در این زمینه به موفقیت های چشمگیری دست یافته است.

این دستاوردها و نمونه های دیگری از این دست، آمریکا و اروپا را در بهره گیری از اهرم فشار تحریمی علیه ایران با دشواری جدی رو به رو کرده است و انکار نمی کنند که مقاومت و اصرار تیم هسته ای کشورمان بر خطوط قرمزی که برای آنها تعیین شده است، آمریکا و متحدانش را با شرایط شکننده ای رو به رو ساخته است و بدیهی است که برای خروج از بن بست پیش روی به فکر چاره باشند.

پیشنهاد مذاکرات قطر با این مقدمه از سوی آمریکا پیش کشیده شد!.

6- همان گونه که اشاره شد و چالش هسته ای 20 ساله نیز به عنوان یک سند غیر قابل تردید از درستی این دیدگاه حکایت می کند، آمریکا هرگز درپی لغو کامل تحریم ها نیست و از سوی دیگر به وضوح دریافته است که این بار ، برخلاف مذاکرات منجر به برجام با حریفی رو به روست که اهل تبادل امتیازهای نقد با وعده های نسیه نخواهد بود.

اکنون سؤال این است که با توجه به دو نکته یاد شده، از پیشنهاد مذاکرات قطر چه هدفی را دنبال می کند؟ نزدیکترین گمانه به واقعیت آن است که آمریکا به نفس مذاکره نیاز دارد و نه، نتیجه ای که پس از رایزنی و توافق طرفین به دست خواهد آمد! آمریکا و متحدان اروپایی آن به ادامه مذاکرات بی نتیجه ! برای درگیر کردن کشورمان با پیامدهای خسارت بار آن نظیر شرطی کردن قیمت ارز و طلا ! آشفتگی قیمت ها و ده ها نابسامانی دیگرِ ناشی از این فراز و نشیب ها در اقتصاد کشورمان نیاز دارد! .

و بالاخره باید گفت؛ آمریکای قطر همان آمریکای وین است! انتهای پیام/
کلید واژه ها: آمریکا - مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - مذاکرات - مدیر مسئول روزنامه کیهان - کشورمان - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - مذاکرات هسته ای ایران - خبرگزاری فارس حسین - حسین شریعتمداری - مذاکرات هسته ای - اتحادیه اروپا - روزنامه کیهان - خبرگزاری فارس - هسته ای ایران - مذاکرات هسته - لغو تحریم ها - سیاست خارجی - اروپا - شریعتمداری - ایران - لغو تحریم - قیمت - همان - توقف - خبرگزاری - تحریم ها - قیمت ارز - اتحادیه - مسئولان - اروپایی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مشاور پوست در کلینیک گلبان در شهرک غرب تهران

خبرنگاران نشریه مشهور روسیه دستگیر شدند

حال سلمان رشدی وخیم است | نویسنده آیات شیطانی کر و لال شد

زیباکلام: تندروها توافق نمی خواهند، خروج محترمانه از برجام می خواهند

حماس: روابط با ایران هیچ زمانی قطع نشد

افشای برنامه هسته ای پنهان عربستان/ سعودی ها به دنبال خرید بمب هسته ای از پاکستان هستند

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت مکتاف در تهران

مرندی: ادعای ترور بولتون و حمله به رشدی در آستانه توافق هسته ای احتمالی عجیب است

رییس جمهور اوکراین: اروپا نباید به سورپرمارکت برای پولدارهای روس تبدیل شود

کشف اسناد فوق محرمانه از اقامتگاه ترامپ در فلوریدا

صفحه اول روزنامه های فارس 22 مرداد 1401

خروج غول های نفتی چین از بورس نیویورک

درگیری مرزی با طالبان در مرز تایباد تکذیب شد

اعتماد مردم روسیه به پوتین بیشتر شد

جنگندهای ارتش چین وارد آسمان تایوان شدند

رایزنی وزرای خارجه امارات و اوکراین درباره تحولات بحران بین مسکو و کی یف

پوست یک مار بوآ 1.5 متری در حاشیه رود تیمز پیدا شد (+عکس)

برنامه تازه کشورهای ناتو برای مقابله با روسیه

آمریکا بدترین عملکرد اقتصادی را در میان گروه 7 ثبت کرد

پلیس فرانسه یک اردوگاه مهاجران را در پاریس تخلیه کرد

استخدام کارمند انفورماتیک در شرکت پاکنام در تهران

استخدام مسئول دفتر در یک شرکت معتبر در تهران

آمریکا: از استقلال تایوان حمایت نمی کنیم

3 برابر شدن پست های امدادی و پایگاه های درمانی اربعین در عراق

روند ساخت کارخانه تولید پهپاد در اوکراین آغاز شد

راه اندازی خدمات پخش آنلاین در یوتیوب

اقدام تحریک آمیز جدید آمریکا در تنگه تایوان

توافق وین، نزدیکتر از هر زمان دیگر

سه شهرستان آذربایجان غربی همچنان قرمز

حزب الله لبنان: وقت دشمن در پرونده ترسیم مرز ها محدود است

بیت کوین احیا می شود؟

اذعان جوزف بورل به وجود معیار های دوگانه در روابط بین الملل

روابط با ایران هیچ زمانی قطع نشد/ تغییر موضع عربستان در قبال حماس

قدرت بازدارندگی نانومتری تایوان در مقابل چین

حمایت روسیه از نقشه راه اروپا برای نجات برجام

«سلمان رشدی به دستگاه تنفسی وصل است و قادر به تکلم نیست»

آمار جهانی کرونا امروز شنبه 22 مرداد 1401

پایان قانون الزام استفاده از ماسک در کره شمالی

ماجرای جعل پرچم ایران در تظاهرات بغداد (+عکس)

فوت بیش از 6 میلیون بیمار کرونایی در جهان

حسین شریعتمداری: موسوی فراماسون است/زیان های بلاتکلیفی برجام/پیچ آخر برجام و معیشت مردم

سگ های آبی محافظانی کارآمد در کاهش تبعات تغییر اقلیم

فرانسه در معرض بدترین آتش سوزی های جنگلی در بیست سال اخیر

سلمان رشدی در حال احتضار و ناتوان در تکلم

ارتفاع موج در دریای عمان به سه متر خواهد رسید

ورود جنگنده های چین به تایوان/ ارتش تایوان به حالت آماده باش درآمد

اینفوگرافیک | پر استرس ترین مشاغل دنیا؛ نظامی ها در صدر

گفتگو و تفاهم راهکار خروج عراق از بن بست/ المالکی: مردم عراق مدافع نهادهای مشروع و قانونگذاری هستند

به نام دموکراسی؛ به قیمت فروپاشی!

شنبه 22 مرداد/ تازه ترین آمارها از همه گیری ویروس کرونا در جهان

ویدئو| کارشناس تلویزیون: مختار دیپلمات بود نه انقلابی و بخاطر فشار اقتصادی دنبال انتقام رفت!

رفتار ایران با طالبان براساس اقتضائات همسایگی است، نه مماشات + صوت

اینفوگرافیک: آمار کرونا در جهان تا 22 مرداد

رابرت مالی: توافقی با ایران به دست نیامده است

فعال سیاسی اصولگرا : ادعاهای واهی ترور بولتون می زنند تا ایران به زورگویی آنها پاسخ مثبت دهد

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از کمپ های آوارگان مسلمان در بنگلادش بازدید می کند

پلیس آمریکا فهرست اسناد فوق محرمانه ویلای ترامپ را منتشر کرد

رابرت مالی: توافقی با ایران بدست نیامده است

اسناد کشف شده در مار آلاگو محرمانه نبوده است

جنگ هسته ای، تاکتیک مسکو برای ادامه باج خواهی

تحویل حدود 700 داعشی و خانواده هایشان به عراق

فعال سیاسی اصولگرا : ادعاهای واهی ترور بولتون را مطرح می کنند تا ایران به زورگویی آنها پاسخ مثبت دهد

آغاز بارگیری دوباره نفت دزدیده شده ایران در یونان به نفتکش لانا

تفتیش خانه ویلایی دونالد ترامپ توسط اف بی آی

ایمنی، حرف اول را می زند

وارث سامسونگ عفو شد

خالد مشعل: روابط با ایران هیچ زمانی قطع نشد

رابرت مالی: توافقی با ایران بدست نیامده است

المانیتور: عدم مشارکت حماس در جنگ با اسراییل قدرت جهاد را نشان داد

کشته شدن یک نظامی دیگر ترکیه در شمال عراق

ضارب نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی مشخص شد | سنگ تمام آمریکا برای سلمان رشدی + جزییات

هویت ضارب سلمان رشدی اعلام شد

سازمان جهانی بهداشت برای آبله میمون نام انتخاب می کند/ آمریکا و اروپا در صدر کشورهای محل شیوع

ترکیه: روند ساخت کارخانه تولید پهپاد در اوکراین را آغاز کردیم

سیل هولناک در لاس وگاس+ آمار کشته ها و مفقودین

شورش در زندان مکزیک 31 کشته و زخمی برجای گذاشت

بحران فروپاشی اتحاد در اروپا؛ غرب در سیاه چاله کمک به اوکراین

توافق در گرو احیای اطمینان

جزییات جدید از ماجرای حمله به سلمان رشدی/ضارب 15 ضربه چاقو زد

استخدام نیروی چیدمان (مرچندایزر) با حقوق ثابت،پورسانت در زر ماکارون درتهران

استخدام کارگر خدمات با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت گسترش پخش سانا در تهران

تظاهرات همزمان چارچوب شیعیان عراق و حامیان جریان صدر

«کیم» بر کرونا پیروز شد، کره شمالی الزام استفاده از ماسک را برداشت

پلیس: حمله به سلمان رشدی باوجود نیروهای امنیتی اتفاق افتاد

آغاز بارگیری دوباره نفت دزدیده شده ایران در یونان به نفتکش لانا

عمان کشوریه که حتما باید قبل از سفر بهش بشناسیش! راهنمای سفرشو اینجا بخون

روسای جمهور آمریکا و چین نوامبر دیدار می کنند

77 نفر بر اثر جاری شدن سیل در یمن کشته شدند

سلمان رشدی قادر به تکلم نیست و یک چشم خود را از دست داده است

سلمان رشدی قادر به تکلم نیست

انتقال فرماندهان داعش در سوریه به مکان دیگر

توضیحات بی سابقه ترکیه درباره رابطه با اسراییل

شرکت چینی ساخت برج های پروژه نئوم را آغاز کرد

پایانِ شوآف مالزیایی ها برای دهوت از گردشگران ایرانی/ جلب توجه آمریکایی ها را به گردشگران ایرانی ترجیح دادند

خسارت مارپیچ تحریم ها/200.000.000.000 دلار

ماجراجویی رژیم صهیونیستی با هزینه های مضاعف روبه رو خواهد شد| گزارش مرکز پژوهش های مجلس

تیموتی ویکس؛ از استادی در دانشگاه آمریکایی افغانستان تا تبدیل شدن به جبرییل عمر حامی طالبان/گزارش شفقنا

شورش در زندان مکزیک 31 نفر کشته و زخمی برجای گذاشت

هویت ضارب سلمان رشدی مرتد مشخص شد

فرصت طلایی جاسوسی آمریکا از چین فراهم شد

آمریکای قطر همان آمریکای وین است !

آمریکای قطر همان آمریکای وین است !