مطالب مرتبط:
تصاویر| مسجد گنجعلی خان در کرمان
کاسبان ممیزی چه کسانی هستند؟ | فیملساز معروف جنجال زیادی به پا کرد اما معلوم شد فیلمش ضعیف است | برخی سینماگران به اسم ممیزی، تبلیغات می کنند
کاسبان ممیزی چه کسانی هستند؟ | فیلمساز معروف جنجال زیادی به پا کرد اما معلوم شد فیلمش ضعیف است | برخی سینماگران به اسم ممیزی، تبلیغات می کنند
ببینید | ماجرای حضور صوفیان در حرم امام رضا(ع) چه بود؟ | توضیحات آستان قدس
تصاویر دیگری از جمع خوانی صوفیان در حرم امام رضا(ع) | خواندن با صدای بلند در حرم ممنوع است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 8 تیر 1401 ساعت 00:022022-06-28سياسي

مسجد تراز اسلامی| هوو برای مسجد تراشیدند تا ضعیف شود/ طلبه های از همه جارانده امام جماعت می شوند


میزگرد بررسی چالش ها و مشکلات مدیریت مساجد کشور در خبرگزاری فارس برگزار شد و در آن مطرح شد که در حوزه های علمیه معمولاً آخرین انتخاب طلاب، برای امام جماعتی مسجد است.

- خبرگزاری فارس ـ حوزه مسجد و هیأت ـ امیرحسین کسایی: ماجرای انفعال مساجد کشور و حضور و دخالت نهادهای متعدد در این نهاد مردمی که روزی سنگر اسلام در کشور ما به حساب می آمد، ما را بر آن داشت تا در ادامه پرونده مسجد تراز اسلامی میزگردی با حضور حجت الاسلام حجت الله ذاکر، معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد و حجت الاسلام رضا غلامی، قائم مقام بنیاد هدایت سازمان تبلیغات اسلامی برگزار کنیم که ماحصل آن را در ادامه می خوانید: حجت الاسلام حجت الله ذاکر معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد یک دستگاه بالادستی نمی تواند متصدی امور مساجد شود امروز در مساجد کشور نهادهای متعددی دخالت و مسئولیت دارد، وضعیت فعلی مدیریت مساجد کشور را با این حساب چگونه ارزیابی می کنید؟ ذاکر: برای مساجد در خصوص نهادهای فعال و اثرگذار 19 نهاد عنوان می شود.

مقام معظم رهبری برای اداره مساجد مدلی را مطرح فرمودند که در حال حاضر به یک بلوغی رسیده و رضایت نسبی از آن وجود دارد.

در این مدل زعامت، تولیت و مدیریت مساجد هر استان از شئون نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان تلقی می شود.

در استان تهران هم به همین منظور است، مسئولیت مساجد برعهده ایشان است که برای مدیریت و ساماندهی امور مساجد، مرکز رسیدگی به امور مساجد را تاسیس کردند.

فعالیت این مرکز ناظر به موضوع تصدی گری در مساجد نیست بلکه در این مرکز تا حد ممکن بر صیانت از مردمی بودن مساجد تاکید می شود.

ایشان تاکید دارند که مسجد نباید حاکمیتی یا دولتی تلقی شود.

در چند استان دیگر نیز مشابه تهران، مرکز رسیدگی به امور مساجد راه اندازی شده است و به نسبت مدل موفقی هم بوده است.

این مراکز در امور داخلی مسجد هیچ دخالتی ندارد، بلکه در حوزه ائمه جماعات یا امنا آن هم در نصب و بعضاً جابجایی آنها، دخالت دارد البته نه به جهت این که بخواهد در امور مردم مداخله کند، بلکه اگر بر جابجایی هم باشد مردم شخصی را انتخاب می کنند و این شخص را به مراکز امور مساجد معرفی می کنند و مراکز بعد از بررسی او را منصوب می کند.

لذا اینکه یک دستگاه بالادستی بخواهد امور مساجد را تصدی گری کند یا متولی مساجد کل کشور شود، با سیاست های مقام معظم رهبری همخوانی ندارد و شانیت نماینده ولی فقیه را هم زیر سوال می برد.

مراکز دینی و مراکز معرفتی که در رأس آنها مسجد است، اگر از یک نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان و شهرها گرفته شود، فعالیت آنها در آن منطقه چه می خواهد باشد؟ شورایی در سطح کشور برای سیاستگذاری در امور مسجد باید شکل گیرد برخی از ائمه جماعت می گویند در مواقعی که مسجد دچار یک مشکل حقوقی یا مسائل مرتبط با شهرداری می شود، نیاز است نهادی پشتیبان مسجد باشد تا حقش ضایع نشود، این مدل مدیریت مساجد می تواند این نواقص را هم جبران کند؟ ذاکر: بررسی این مشکلات در استان تهران مشخص است، دفتر حقوقی در مرکز رسیدگی به امور مساجد وجود دارد که پیگیر تمام این موضوعات است.

در شهرهای دیگر هم امام جمعه باید چاره اندیشی کند و باتوجه به اینکه او عضو شورای اداری استان و شهرستان است می تواند مانع وقوع این مشکلات شود.

در رابطه با بحث مدیریت مسجد، مرکز امور رسیدگی به مساجد در برنامه راهبردی چهارم که از امسال شروع می شود، یکی از برنامه هایش، هماهنگ سازی دستگاه هاست تا یک ستاد ساماندهی با محوریت مرکز امور مساجد داشته باشیم زیرا این دستگاه وظیفه اش کاملاً در ارتباط با مساجد است.

در گذشته هم این شورا برای ساماندهی وظایف دستگاه های مختلف در مساجد وجود داشت که اخیراً دچار ضعف شده است و این ضعف روند سیاستگذاری در مساجد کل کشور را دچار اختلال کرد.

در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز یک زمانی راه اندازی این شورا مطرح شد اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

اگر در این شورا مصوبه ای کلان مطرح شود و یا تقسیم وظایف هر دستگاه در حوزه مسجد انجام شود، یک مصوبه کشوری است و قطعاً هر کسی در حوزه خودش، وظیفه ای را باید نسبت به مسجد انجام دهد و موازی کاری ها پایان می یابد.

غلامی: ما هم قائل هستیم که مسجد از شئون ولی فقیه است و طبیعتاً در هر استانی ائمه جمعه، نقش محور بر این شورا را باید دارا باشد.

ما هم قائلیم کار امامت بر مسجد، قطعاً با ابلاغ و دستور پیش نمی رود اتفاقاً طلبه باید به دل کار برود و با مردم ارتباط و انس بگیرد، عائله خود را شناسایی کند و ارتباط و تعامل خود را برقرار کند تا بتواند ظرفیت ها و استعدادهایی را ایجاد کند و حلقه های میانی مسجد و محله را دایر کند.

امامت بر مسجد و محله، باید تعیناً از طرف آن محله و مردم محقق شود که در این صورت مردم پای کار می آیند و پشت این امامت می ایستند، حرکت و حمایت می کنند.

حجت الاسلام رضا غلامی، قائم مقام بنیاد هدایت سازمان تبلیغات اسلامی از 80 هزار مسجد کشور تنها حدود 500 مسجد فعال هستند اگر مساجد مردمی است، پس چرا این همه نهاد در آن دخالت دارد و اصلاً چرا مردم خود را نسبت به مساجد مسئول نمی دانند؟ غلامی: بخشی از چالش های امروز مساجد به واسطه سیاست گذاری ها و بخشی از آن به واسطه کج کارکردها و بخشی به دلیل حذف کردن مردم در این سیاست گذاری هاست.

امروز مردم خودشان را متولی مسجد نمی دانند و منتظر هستند که یک دستگاه و نهادی از جایی بیاید، بار را بردارد و مساله را حل کند.

این ناظر بر آن علت ها و ریشه هاست که برای مساجد وجود دارد.

از حدود 80 هزار مسجد کشور که البته از لحاظ توزیع جایگاه خوبی هم ندارد، یعنی در مکان های پرجمعیت در بافت های جدید مثل کوی ها، شهرک ها و مسکن مهر که انبوهی از مردم ساکن هستند، مسجد وجود ندارد؛ تنها 35 هزار مسجد داریم که اقامه نماز جماعت از یک وعده تا دو وعده و بخش محدودی مساجد سه وعده نماز را دارند.

از حیث کیفی و محتوایی هم در حوزه مساجد به طور کلی وضعیت مناسبی نداریم، خیلی از مساجد، شاخص های فعال بودن را ندارند و می توان گفت حدود 500 مسجد فعال تنها در سطح کشور داریم.

این شاخص ها مربوط به کارکردهای متنوع مسجد است.

از حیث مدیریت مسجد نیز مسجد، خانه خداست؛ منتها افرادی که از مسجد استفاده می کنند و در ذیل این چتر توحیدی و در پایگاه توحید بهره مند می شوند وظیفه و نقش آنها چیست؟ براساس تبیین و تقریر مقام معظم رهبری مدیریت مسجد، مردمی باید صورت بگیرد و الحمدلله روی این امر همه متفق القول هستیم.

اکثر مباحثی که در زمینه مدیریت مسجد وجود دارد، بحث در خصوص چهاردیواری مسجد است که آن را چه کنیم؟ در صورتی که مسجد، تنها این چهاردیواری نیست و به قول شهید حاج قاسم سلیمانی با آن خطاب آقای حجت الاسلامش، مسجد تنها این چهاردیواری نیست و تمام محله عائله مسجد محسوب می شود.

برای مسجد باید فراتر از چهاردیواری خودش تصمیم گیری و اقدام کرد.

اشکال ما این است که روی مدیریت چهاردیواری مسجد گیر کرده ایم با توجه به اینکه سازمان تبلیغات اسلامی مجری نگارش و تدوین سند ملی مسجد از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی شده است، ایده شما برای مدیریت مساجد چیست؟ غلامی: مسجد می تواند سه پیوند جدی را رقم بزند، آیت الله شاه آبادی(ره) اساس اجتماع را بر اخوت می داند، اخوتی که بتواند دین پیامبر را احیا و اقامه کند.

مسجد حتماً در ایجاد پیوند و تحکیم پیوند اخوت و اتصال این پایگاه توحید، حتماً باید نقش داشته باشد.

مسجد نسبت خودش را با عائله خود یعنی زن بدسرپرست و بی سرپرست، فردی که شاید مسلمان نباشد و دیدگاه های او با ما هماهنگ نیست، باید مشخص کند.

پیشنهاد ما در بحث مدیریت مسجد، مدیریت نه به معنای مصطلح امروزی که نهادی درست کنیم، است.

پیشنهاد ما دارای دو بخش حکمرانی بر مسجد و آن هم حکمرانی نه به معنای متولی بودن است.

19 نهاد در مساجد حضور دارند اما نهادهای جدیِ مرتبط با مسجد، 5 نهاد هستند یکی نمایندگان ولی فقیه در استان ها که در کلان شورای سیاستگذاری ائمه جمعه است.

دیگری حوزه های علمیه که نقش تربیت امامان جماعت را برعهده دارد.

سازمان تبلیغات، سازمان اوقاف و سازمان بسیج هم دیگر نهادهای فعال هستند.

این 19 نهاد وظیفه شان ناظر بر مسجد چیست؟ این ها چه کارکرد و وظیفه ای در ارتباط با مسجد دارند؟ یکی از مهم ترین بخش های سند، تقسیم وظایف همین نهاد های خدمت رسان است.

مهم ترین بخش مسجد و مدیریت مسجد آن لایه اصلی و هسته اصلی مسجد است که در محله شکل می گیرد یعنی حکمرانی از مسجد؛ اینکه پیرامون مسجد، محله خود اوست؛ چه کارکردی، چه نسبتی و چه برنامه تحولی برای پای کار آوردن این اتفاقات در محله باید رقم بخورد؟ این مهمترین بخش آن هسته اصلی تصمیم گیری و تصمیم سازی است.

یکی از اشکالاتی که در این مدل ها وجود دارد، این است که تمرکز ما روی بخش اول سیاست گذاری مسجد است که نهادها کارکردشان چیست؟ اگر بدون تعارف بخواهیم بگویم، اینجا تازه گفتیم جایگاه من کجاست؟ اگر بخواهیم دغدغه مند هم ورود کنیم حالا بگوییم ما هستیم، سبد و جایگاه من کجاست؟ جایگاه من را مشخص کنید! در صورتی که آن بخش جدی و آن نرم افزار مدیریت جدی مسجد، در محله است.

اگر ما بخواهیم در مسجد اتفاق مبارکی رقم بخورد، باید خدمات را در سبد مسجد بگذاریم.

هرکسی هر خدمت و هر وظیفه و نقشی دارد، باید در سبد مسجد قرار دهد.

هویت محله، هویت مسجد و هویت امامت بر مسجد را تقویت کند تا آنها حس بگیرند و  پای کار بیایند.

دیدگاه ما این است وقتی می خواهیم یک فعالیتی  را معرفی کنیم، دقیقاً مسجد را معرفی می کنیم.

اگر آن هویت معرفی شود و برجسته شود و کارکردهای آن را دقیق و شفاف کنیم، به آن امام محله می توانیم بگوییم چهاردیواری مسجد تنها حوزه اثر و فعالیت شما نیست.

باید ارکان مسجد را توانمند کنیم تحقق این هدف ها نیازمند هم افزایی بین نهادهای دخیل در مسجد است.

می توان چنین هم افزایی و ازخودگذشتی را ایجاد کرد؟ غلامی: بله قطعاً! در حکمرانی بر مسجد، این هم افزایی، این تعریف نقش و کارکرد، این نسبت ها را برقرار کردن بین خودشان در مسجد، یک بخش جدی است، منتها مقدمه ای است برای یک کار جدی که باید در دل مسجد اتفاق بیفتد و این اتفاق و حرکت باید از دل مردم باشد.

یعنی اگر بخواهید طرح های عملیاتی و اقدام داشته باشیم، باید از دل مسجد بجوشد؛ پس ما باید ارکان مسجد را توانمند کنیم.

حرکت تحولی در مسجد سه چیز جدی نیاز دارد، انگیزه، دانش و مهارت.

این سه نیاز را نهادهای حاکمیتی و خدمت رسان باید در اختیار مسجد قرار دهند.

یک بخش آن هم سلبی و رفع موانع است، یعنی موانعی که در حرکت مسجد و محله پیش می آید، این دستگاه ها در جایگاه حاکمیتی و حکمرانی باید برطرف کنند و ریل گذاری را تسهیل کنند تا حرکت تحولی مسجد جدی دنبال شود.

نیازمند تقسیم وظایف در امور مربوط به مساجد هستیم نبود یک نهاد تصمیم گیر و بالادستی مسئول در زمینه مساجد کشور موجب شده در خصوص برخی از ارکان مساجد مانند خادمان، هیأت امنا و ائمه جماعت شاهد برخوردهای سلیقه ای و متفاوت باشیم.

این مسائل آیا با راه اندازی مرکز رسیدگی به امور مساجد در هراستان برطرف می شود؟ ذاکر: در خصوص ائمه جماعت معمولاً در بعضی از شهرها و کلان شهرها و شهرستان ها چند حوزه علمیه فعال وجود دارد که امام جمعه، مساجد را تقسیم کرده و برای تعیین امام جماعت به این حوزه ها واگذار می کند.

کمتر شنیدم چالشی در این زمینه وجود داشته باشد و برحسب توافق کار پیش می رود.

بحث امنا و احکام آنان دارای چالش است.

در گذشته و اوایل انقلاب اصلاً بحث حکم مطرح نبود اما حال همه حساس شده اند .

این ها موضوعاتی نیست که خیلی جای بحث و گفت وگو داشته باشد و با یک تقسیم وظیفه کار روشن می شود.

یعنی اگر همین شورا اعلام کند در سراسر کشور پیگیری بیمه خدام مساجد با اوقاف است، دیگر تمام می شود و نیازی به بحث نیست.

این ها مقوله های بحث برانگیز نیست.

مساجد اگر فعال نبود که در هر اتفاقی سراغ مساجد نمی آمدند همین مسائل و چالش ها و اختلافات موجب شده تا مساجد کارکردهای خود را از دست بدهند و به زعم بسیاری مشابه نمازخانه یک اداره شوند.

قبول ندارید؟ ذاکر: خیر، من مخالف این حرف هستم و هر سازمان و نشستی هم رفتم، کاملاً دفاع کردم و دلیل هم دارم.

تصور من این است که در فضای فعلی کشور، موفق ترین تشکل و نهاد مردمی مسجد است.

تمام ارگان ها، دستگاه ها و نهادها وقتی یک وظیفه ای را به آنها می سپارند، می آیند و سر سفره آماده مسجد می نشینند.

یعنی اولین چیزی که به ذهن آنها می رسد مسجد است.

پس مشخص است یک نهاد فعالِ آماده ای به نام مسجد وجود دارد که اگر بنا داشته باشید دایره مخاطبین ده ها برابری داشته باشید سر این سفره بنشینید.

اگر مسجد، نهادی منفعل است، اگر مسجد، تعطیل است و نمازخانه شده است، دلیل اقبال این ها چیست؟ پس یک نگاهی به آن دارند و دنبال فضای آماده هستند.

یکی از دلایل دیگر این است که در تمامی معضلات کشور و بحران هایی که ایجاد یا زمانی که آسیب شناسی بناست در موضوعات سیاسی و انتخابات صورت گیرد، به کجا روی می آورند؟ پس مسجد یک پایگاه فعال و به نسبت موفق نسبت به دیگر نهادهاست.

نهاد دیگری معرفی کنید که ظرفیت دائمی و غیرمناسبتی داشته باشد و از مسجد موفق تر باشد؟ اگر مسجد را در جامعه حذف کنیم، چه اتفاقی می افتد؟ مساجد اتفاقاً فعال هستند و ما نباید خودمان را گول بزنیم و بخواهیم در این حوزه کوتاهی کنیم.

اول اینکه نگاه مان را به مسجد اصلاح کنیم، این القا کردن شاید باعث شود افرادی که کار می کنند، بگویند پس ما کارمان نمودی ندارد، از همان هم عقب نشینی کنند.

چند سال است که القا می شود، مساجد خانه سالمندان شده، در صورتی که واقعاً این نیست.

شاید اقتضای یک مسجدی این است که اقتضای حضور جوان و نوجوان را ندارد چون محل سکونت آنها نیست.

هووهای مسجد باید کنار گذاشته شوند راه حل برون رفت از این مشکلات چیست؟ ذاکر: به نظرم اگر همه دستگاه ها روی یک موضوع یعنی تربیت امام تراز همت و هم افزایی کنند، اثرگذاری بسیاری خواهند داشت.

نمونه هم فراوان داریم که یک مسجد با حضور یک امام تراز در عرض کمتر از 6 ماه، فعالیتش ده برابر شده است.

می گویند مسجد باید در حکمرانی اسلامی محور محله باشد، درحالی که این زمانی رخ می دهد که سایر هووهایی که برای مسجد ایجاد کردیم، کنار بروند و تمام ظرفیت ها در مسجد جمع شود.

ده ها دستگاه موازی برای مسجد، در شهر شکل دادیم و می گوییم اینها باشند، مسجد هم جایگاه خودش را داشته باشد، اینها برای چه به وجود آمده است؟ با اینها می خواهید چه کنید؟ چه نقشی می خواهند ایفا کنند؟ یک زمانی دارالحکومه و هیأت دولت در همین چهاردیواری مسجد شکل می گرفت، حال هوو برایش می تراشید.

نمی توان سیاست یک بام و دو هوا داشت.

ما دو سال است در حوزه محله محوری کار می کنیم و تا حدی هم کار پیش رفته و بیش از 300 مسجد، ماهانه یک عملیات مشترک با توجه به اقتضائات خود و بحث بومی آن، در سطح محله انجام می شود.

این مساجد محور محله شناخته می شوند.

طلبه های از همه جا رانده و مانده امام جماعت می شوند فعال بودن و حتی 24 ساعته شدن مسجد نیازمند امام جماعتی است که ساعات زیادی در خانه خدا باشد.

طلبه ها می گویند با این دریافتی از مسجد نمی توانند چرخ زندگی شان را بچرخانند و مجبورند جای دیگری هم شاغل باشند.

برای پرداختی ائمه جماعت نمی توان چاره اندیشی کرد؟ ذاکر: درگذشته مردم خدمت یک مرجع بزرگوار می رفتند و تقاضا می کردند تا شخصیتی را با یک خصوصیات خاص برای امام جماعت مسجد معرفی کند و او نیز یکی از شاگردانش را که مورد اعتمادش بود، به این محله می فرستاد و وقتی به آن محله وارد می شد، اهالی نیز برای آن امام، منزل تهیه می کردند.

الان کدام دستگاه، نهاد و .

یک امام را تامین می کند؟ آیا مشکلات و معضلات فعلی را می شود با آن زمان مقایسه کرد؟ خانواده ها قناعت آن زمان را پذیرا هستند؟ یعنی ما باید عینی تر و ملموس تر روی این قضیه کار کنیم و آسیب شناسی کنیم که چرا این امام، امامِ تمام وقت نیست؟ چرا آن انگیزه لازم در او وجود ندارد؟ چرا به سمت تراز بودن حرکت نمی کند؟ تا وقتی که ما این ها را رها کنیم و برای آن طرح و برنامه ندهیم و حرف های بزرگ و زیبا بزنیم، اتفاقی نخواهد افتاد.

برخی هم این نگاه را دارند، مگر به کسی برای نماز خواندن پول می دهند؟! ما نماز می خوانیم او هم نماز می خواند، دیگر محاسبه نمی کنند که آن امام جماعت برای آمد و رفت و نماز خواندن بعضاً 4 ساعت وقتش را می گذارد! غلامی: ما با همه نهادهای مسئول در مساجد، در این زمینه گفت وگو کرده ایم و همه حداقل در مقام تئوریک و گفتار می پذیرند که امام مسجد، محور است، اما گاهی در عمل چیز دیگری اتفاق می افتد.

امام جماعت در گذشته یک جایگاه و منصب عالی بود و هر کسی امام جماعت مسجد نمی شد.

در تهران بزرگانی مانند شهید آیت الله سعیدی امام جماعت می شدند که نام مسجد، خیابان و محله به نام آنان می شد و مردم به خاطر علاقه به آن ها فامیل و شهرت خود را تغییر می دادند.

الان نمی گویم این جایگاه نیست ولی به صورت عمومی این باور وجود ندارد.

در حوزه های علمیه معمولاً آخرین انتخاب طلاب، برای امام جماعتی مسجد است، به هیأت علمی، هیأت تالیف، قاضی، سیاستی ـ عقیدتی می روند و بخش اندکی هم از خروجی حوزه برای مساجد می ماند.

الان هم به صورت نقطه ای، افراد موثر و بزرگانی هستند که آدم های جاافتاده، فرهیخته و استاد حوزه هستند و در مسجد هم می آیند ولی آن سبد کلی و سبدی که ما باید روی آن حساب کنیم، شاخص های جدی امام مسجد و محله را ندارند.

  پس این ورودی اشکال دارد و باید اصلاح کنیم و این زمانی اصلاح می شود که شما برای مسجد و امامت مسجد، شأیّت و هویت ایجاد کنید، چرا طلبه خودش را به زمین و زمان می زند که یک کرسی و تدریس در دانشگاه داشته باشد چون احساس می کند این یک هویت اجتماعی است، شاید اصلاً مساله اول او حقوق و درآمد نباشد بلکه می خواهد احساس هویت کند، طلبه احساس می کند اگر برود دانشگاه درس بخواند و یک لقب دکتری داشته باشد، یک شهرت و هویّتی دارد! درصورتی که هویّت واقعی اینجاست و خروجی حوزه و ماحصل حوزه و عصاره همه در مسجد است.

بعد از این هویت بخشی، هر نهادی به سهم خود باید برای تربیت امام جماعت تراز تلاش کند.

یک بخشی از این تغییر رویکرد باید در حوزه اتفاق بیفتد و یک بخشی از آن باید به نهادها و سازمان تبلیغات محقق شود.

کار فعلی ما در سازمان تبلیغات کار توانمند کردن افراد حاضر به عنوان خیرالموجودین است.

سازمان تبلیغات و بنیاد هدایت شعارش را تعالی شبکه امامت گذاشته است تا بتواند با شناسایی افراد توانمند و ضریب دادن به فعالیت ها و خدمات آن ها، هویت مسجد را احیا کند.

یعنی از الگوسازی به جریان سازی و به گفتمان سازی امام محله برسد.

 یک بخش از مشکلات مساجد به خاطر ورود تصدی گرایانه نهادها است که مردم گفتند نیازی به حضور ما نیست.

این امکان هست 80 هزار امام جماعت مسجد هم کارمند شوند اما اگر امام، کارمند شد، آیا مسأله مسجد و مردم هم حل می شود؟ در این فرض مساله معیشت روحانی در کوتاه مدت حل می شود ولی مسأله مسجد و تبلیغ و امامت بر مسجد و محله حل نمی شود.

  پیش تر خبرگزاری فارس مطالبی با رویکرد امام محله های فعال سراسر کشور منتشر کرده بود که می توانید  انتهای پیام/
کلید واژه ها: مرکز رسیدگی به امور مساجد - اسلام - حجت الاسلام - مساجد - خبرگزاری فارس - برگزار - معاون فرهنگی - مسجد - سازمان تبلیغات اسلامی - امام جماعت - اسلامی - کشور - خبرگزاری - تبلیغات اسلامی - سازمان تبلیغات - حوزه های علمیه - نهاد - رسیدگی - فرهنگی - میزگرد - بنیاد هدایت - ادامه - معاون - نهاد مردمی - یک دستگاه - قائم مقام - ذاکر - تراز - حضور - فارس

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مسئول دفتر با بیمه در یک شرکت معتبر در جردن

سندالزامات تدوین برنامه چهارم مدیریت شهری روی میز شورا

پست های سفارشی برای رضا صادقی بعد از بازی در سریال یاغی

این دو پسر می دانند فردا قرار است بمیرند! | ماجرایی عجیب و خواندنی

تصمیم برای افزایش تولید انرژی های تجدیدپذیر و نوین در برنامه هفتم توسعه

کیهان بر سر شاخه بُن می برد!

حق مسکن 650 هزار تومانی کارگران ابلاغ شد؟

گریه کردم تا اجازه مداحی بدهند !

ویژگی یک رسانه خوب از نگاه سخنگوی سپاه

سکوت معنادار شکیرا درباره رابطه جدید پیکه/عکس

شهردار شیراز استعفا کرد

سرنوشت احمدی نژاد در انتظار رییسی است؟

خبر خوش برای بازنشستگان می رسد ؟ | هشدار جدی به دولت

امروز با شهریار : نجستم زندگانی را و گم کردم جوانی را

عاشقانه همسر مهدی یغمایی برای تولد شوهرش

چراغ روشن فعالیت های خیریه به برکت نام حضرت زینب(س)

ادعای مخبر درباره شهادت ایرانی ها

آمریکا و اروپایی ها باید پرونده پادمان ایران را ببندند

واکنش علی مطهری به بیانیه میرحسین موسوی | از آزادی بیان تا لحن نامناسب!

باصفا و بی ریا مثل خانه دوست

موضع علی مطهری نسبت به بیانیه میرحسین موسوی مشخص شد

وقتی از زمین به آسمان می بارد/ نمایندگان وزیر دلخواه را معرفی کردند

روایت قوه قضاییه از دادگاه تاج زاده به ریاست قاضی صلواتی

شوخی عجیب جواد رضویان با مجری جوکر!

ماموستا شیرزادی: حمله به سلمان رشدی مرتد نشان داد فتوای تاریخی امام پا برجاست

این چهره نماینده ایران در ارمنستان شد

وکیل فائزه هاشمی به کما رفت | وکیلی که از اختلاسگر بزرگ دفاع کرد و از وکالت حجاریان استعفا داد

روایتی از شب سوم

تشبیه عجیب رائفی پور از حمله به سلمان رشدی

اصلاح طلبان برای تاج زاده دست به قلم شدند/ جزییاتی از نامه به اژه ای

حمله مجری حامی پایداری به تیم مذاکره : با این نگاه به احیای برجام ، بیجا کردید به روحانی انتقاد کردید

وقتی از زمین به آسمان می بارد / نمایندگان مجلس «گزینه پیشنهادی» خود برای وزارت کار را به رییسی معرفی کردند!

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور به چه کاری مشغول است ؟

محمدتقی کروبی خبر از واکنش مهدی کروبی به بیانیه موسوی داد

روزنامه های یک شنبه 23 مرداد 1401

خائنان از داعش حمایت می کنند/ رشادت سلیمانی ها و همدانی ها مایه قدرت ایران اسلامی است

قانون جامعی در دفاع از حقوق خبرنگاران نداریم

خائنان از داعش حمایت می کنند/ رشادت سلیمانی ها و همدانی ها مایه قدرت ایران اسلامی است

تخلفات متعدد اتاق بازرگانی محرز است

عزاداری هیئات پیشوا در شب هفتم شهادت حضرت سیدالشهدا (ع)

انتقاد جدی از یک پنهان کاری/ اگر روسیه نمی گفت...

قانون جامعی در دفاع از حقوق خبرنگاران نداریم

حمله تند مجری صداوسیما به تیم مذاکره ایران / ذلیلانه در تمنای احیای توافق استعماری برجام هستید

استقبال بی نظیر افغانستانی ها از مداحی پویانفر در کابل+عکس

خبرنگاران جدای از انعکاس اقدامات، مشاور شورا و شهرداری باشند

اشتباهات رایج میان زوج های امروزی

پشت پرده اظهارنظرهای اولیانوف

خطوط اساسی جبهه مقاومت ملی افغانستان: برای صلح به مبارزه باورمندیم

راه اندازی دپارتمان علمی تخصصی در پارک شهدای 28 دی/ کلنگ زنی پروژه تقاطع پارک محمدی

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | یکشنبه 23 مرداد 1401

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | یکشنبه 23 مرداد 1401

واکنش کروبی به ماجرای یادداشت میرحسین

چرا میرحسین؟ چرا حمله به ارزش ها؟

حمایت مجلس از جوانان برای تسهیل در دسترسی به تسهیلات تولید و کارآفرینی

شخصیت شناسی بسیار جالب در کمتر از 10 دقیقه | + سوالات

نقش مؤثر پتروپالایشگاه ها در ایجاد اشتغال، درآمدزایی و ارزآوری

آسمانی شدن مادر شهیدان رضایی در الیگودرز

فکر میکنی دقتت خوبه؟ 9 چهره در تصویر رو در 20 ثانیه پیدا کن

چمدان متعلق به کدام دختر است؟ تست شخصیت

رسوایی جدید به بار آمد

خواندنی های تاریخ| روایت یک خارجی از بازار تهران در دوره ناصرالدین شاه

درخواست وزیر امور خارجه برای سفر رییسی به قطر؟

رییس نظام مهندسی یزد عضو شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور شد

این ویژگی ها را هر زنی داشته باشد همسر ایده آل هر مردی است!

اتهامات هسته ای سعودی ها تکرار سیاست های ضدایرانی صهیونیست ها است

شرط سفر به عتبات عالیات در اربعین اعلام شد

مهرواره با نور در بجنورد

شرط سفر به عتبات عالیات در اربعین حسینی اعلام شد

فریاد مردم علیه هنجار شکنی های دانشگاه آزاد/ توصیه رهبر انقلاب که زمین مانده

جلسه فوق العاده مجمع تشخیص/تصمیم برای افزایش تولید انرژی های تجدیدپذیر در برنامه هفتم توسعه

اجرای رتبه بندی معلمان زمان بر است

مانور اطفا حریق و تخلیه امن در منطقه 13 برگزار شد

آغاز ماموریت سفیر جدید کویت در ایران

مداحی نوجوانانه «سربازای ظهور اسم لشکر ماست» با نوای سلحشور +فیلم

سکوت در مقابل یادداشت میرحسین موسوی همراهی با او تلقی می شود

با پنهان کاری نوجوانان چه کنیم/کلیدهای طلایی ارتباط موثر با نوجوان

ترتیل صفحه 513 قرآن/ ماجرای غزوه خیبر+فیلم، متن و مفاهیم

مروری بر زندگی ملافتحعلی سلطان آبادی

«مخ زنیِ سیاسی» به روایت سعید حجاریان

جبهه مقاومت و تقریب اسلامی دو عامل مهم قدرت ساز جامعه اسلامی است

جنجال بر سر انتشار تصویر بانوی محجبه در سوئد

خبرهای بد برای تایوان

پیکر مادر شهید یوسفی در بهشهر تشییع و خاکسپاری شد

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی/انتظار برای صدور احکام جدید بازنشستگی

جهاد تبیین بهترین سلاح برای مقابله با هتاکی فتنه گران است

تصاویر/ افتتاحیه میثاق طلبگی طلاب جدیدالورود حوزه علمیه گیلان

حمله تند مجری صداوسیما به مرندی/ ذلیلانه در تمنای احیای برجام هستید!

اعتراف دیرهنگام وزیر ارتباطات / ماهواره خیام، ملی بود یا روسی؟

پاسخگویی مدیران تأمین اجتماعی به مردم از طریق شماره 1420

خبرنگاران جهادی در راستای حقیقت طلبی و بیان واقعیت ها گام بردارند

ادعای عجیب یک اصلاح طلب درباره قیام امام حسین (ع)

جلسه کمیسیون مشترک مجمع تشخیص

هواپیمای مشهد-استانبول با 10 ساعت تاخیر پرواز کرد

تشکیل بیش از 8500 پرونده برای افراد فاقد شناسنامه

آمادگی جهاد دانشگاهی برای احیاء سرای حاج رضا در قزوین

حمله تند مجری صداوسیما و عضو جبهه پایداری به تیم مذاکره ایران / ذلیلانه در تمنای احیای توافق استعماری برجام هستید

تشبیه عجیب رائفی پور از حمله به سلمان رشدی

حجاب اجباری و اختیاری نتیجه دو قطبی سازی جامعه بعد از انتخابات 1400 است

تاکید بر تبدیل ایران به مرکز مبادلات و خدمات تجاری و حمل و نقل

آغاز فعالیت سفیر جدید کویت در تهران

مسجد تراز اسلامی| هوو برای مسجد تراشیدند تا ضعیف شود/ طلبه های از همه جارانده امام جماعت می شوند

مسجد تراز اسلامی| هوو برای مسجد تراشیدند تا ضعیف شود/ طلبه های از همه جارانده امام جماعت می شوند