مطالب مرتبط:
آیا کنکور سراسری 1401 فردا برگزار می شود؟
رقابت بیش از 17 هزار داوطلب ایلامی در کنکور سراسری 1401
رقابت 269 داوطلب کنکور سراسری 1401 در دانشگاه تفرش
برگزاری کنکور سراسری در شش دانشکده در دانشگاه چمران اهواز
رقابت 17 هزار و 103 داوطلب خراسان جنوبی درکنکور سراسری سال 1401
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 7 تیر 1401 ساعت 07:322022-06-28اجتماعي

از ناگفته های کنکور 1401 در آستانه برگزاری تا جزییات الکترونیکی شدن آزمون سراسری


رییس سازمان سنجش آموزش کشور از ناگفته های کنکور 1401 در آستانه برگزاری گفت.

- گروه دانشگاه خبرگزاری فارس ـ کنکور غول بی شاخ و دمی است که کمتر خانواده ای در کشور با واسطه و بی واسطه طعم تلخ استرس هایش را نچشیده باشد، استرسی که با انتشار هر خبری اوج می گیرد، داغی روزهای تیرماه را که با داغی خبرهای کنکور در حال تحول امسال گره برنیم شاید حال و روز کنکوری ها را بیشتر درک کنیم، کنکور امسال نسبت به سال های قبل تغییراتی دارد، ضمن اینکه برگزار کننده آن هم مردی است که به ایجاد تغییر و تحول شهره است.

  عبدالرسول پورعباس متولد خوزستان است و ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد و ریاست سازمان سنجش آموزش کشور طی سال های 84 تا 88 را در پرونده کاری خود دارد.

پورعباس دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ریاضی از دانشگاه اهواز، کارشناسی ارشد از دانشگاه شیراز و دکترای ریاضی است و به گفته خودش دوره کارشناسی اش به دلیل حضور در جبهه نزدیک به 10 سال به درازا کشیده شد.

  در آستانه برگزاری کنکور 1401 عبدالرسول پورعباس که 5 ماهی از ریاستش بر سازمان سنجش آموزش کشور می گذرد با حضور در خبرگزاری فارس به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

پورعباس از نخستین روزهای حضورش در سازمان سنجش آموزش کشور از تغییر و تحول در کنکور و برگزاری آزمون های الکترونیکی چند باره در سال گفته است و در نشست با خبرنگاران فارس نیز جزییات بیشتری از قرنطینه، تحولات کنکور، آزمون های الکترونیکی و شرایط ویژه آن گفت.

  فارس: یکی از جاهای ناشناس اما پر سوال برای داوطلبان کنکور قرنطینه است، برایمان از قرنطینه و چگونگی محافظت از سوالات کنکور بگویید.

پورعباس: فعالیت های کنکور یک ساله است، پروسه آزمون سازی سه تا چهار ماه قبل از برگزاری کنکور نهایی شده و وارد قرنطینه برای تایپ، چاپ و صفحه آرایی می شود.

محیط قرنطینه بسیار بسته است و امسال به دلیل اینکه سه پاسخنامه طراحی شده و باید آنها با دفترچه ها لینک شوند، روند کار چهارماهه شده است، امسال با توجه به تغییراتی که صورت پذیرفته، حجم کار قرنطینه سه و نیم برابر شده است.

امکان ورود مواد غذایی به داخل قرنطینه هست اما امکان خروج هیچ چیزی از آن وجود ندارد، هوای مستقیم وارد قرنطینه کنکور نمی شود و هوا با 5 تا 7 لایه فیلتر سنگین عبور می کند تا امکان نفوذ هیچ چیزی از داخل به خارج از قرنطینه وجود نداشته باشد.

در چاپخانه قرنطینه سه سرویس بزرگ فعال است و اقدامات مرتبط با قبل از چاپ، بعد از چاپ و شخصی سازی دفترچه ها و قرار دادن آنها داخل پاکت و پلمب آنها را انجام می دهد، فضای داخل قرنطینه به گونه ای است که تحمل سر و صدای چاپخانه قرنطینه برای هرکسی مقدور نیست.

منگنه کوب چاپخانه صدایی مانند شلیک گلوله دارد که ساعتی 6 هزار تولید دارد، وقتی دستگاه کار می کند، زمین می لرزد و خوابیدن واقعا سخت می شود.

یک روز برای امتحان خواستم ساعاتی را در قرنطینه با این صدا سپری کنم، تحمل آن واقعا سخت بود و نتوانستم.

امکان ورود مواد غذایی به داخل قرنطینه هست اما امکان خروج هیچ چیزی از آن وجود ندارد، هوای مستقیم وارد قرنطینه کنکور نمی شود و هوا با 5 تا 7 لایه فیلتر سنگین عبور می کند تا امکان نفوذ هیچ چیزی از داخل به خارج از قرنطینه وجود نداشته باشد.

  * درخواست اختصاص سختی کار برای کارکنان قرنطینه سختی کار در قرنطینه کنکور بسیار زیاد است، تلاش می کنیم با معاون اول و وزیر محترم کار هماهنگی هایی داشته باشیم تا این همکاران ما در سازمان سنجش آموزش کشور هم شامل مشاغل سخت و زیان آور شوند.

 5 تا 6 ماه بدون هیچ دسترسی و وسیله ارتباطی از خانواده دور بودن خیلی سخت است، تنها گیرنده قرنطینه تلویزیونی است که آن هم شرایط ویژه ای دارد، گیرنده دیگری در قرنطینه وجود ندارد، سقف قرنطینه دولایه است و تمام سیگنال ها را رصد می کند.

گاهی برای خانواده همکاران ما اتفاقی افتاده اما این عزیزان امکان خروج از قرنطینه را نداشته اند، حتی مواردی داشتیم که یکی از نزدیکان همکاران ما فوت کردند اما همکاران ما بعد از مراسم چهلم متوجه شدند، چرا که این عزیزان اجازه خروج از قرنطینه را ندارند و باید تا پایان قرنطینه در همانجا بمانند.

  فارس: امنیت برگزاری کنکور چگونه تامین می شود؟ پورعباس: در برگزاری کنکور سیستم های امنیتی فعال می شوند، تمام کشور اعم از نیروی انتظامی و اورژانس برای برگزاری آزمونی با امنیت کامل بسیج می شوند و هر کدام برنامه ریزی خود را دارند.

قرنطینه هم شرایط خاص خودش را دارد، افراد حاضر در قرنطینه چند شب مانده به کنکور بی کار می شوند و کاری برای انجام دادن ندارند که این چند روز چه بسا سخت تر از روزهای دیگر می گذرد، آنها باید تا آخرین روز کنکور در قرنطینه بمانند، شرایط داخل قرنطینه خیلی سخت است.

ملت قدردان هستند و می دانند تنها سازمانی که توانسته با شفافیت کامل خدمات رسانی کند و بین بزرگ و کوچک فرقی نمی گذارد، سازمان سنجش است، از زمان ثبت نام مشخصات داوطلبان در قالب کد قرار می گیرد و حتی پس از اعلام نتایج هیچ کس دسترسی ندارد که این فرد کیست که بتواند ارتباطی با وی برقرار کند.

* مردم به آرامش و امنیت کنکور کمک می کنند ایران جزء کشورهای برتر در حوزه آزمون سازی است، چندی قبل در چین 12 میلیون نفر آزمون دادند، با توجه به امکاناتی که آنها در مقایسه با ما دارند، نرخ خطایشان خیلی بالاست و خودشان هم پذیرفته اند، آن چیزی که آنها ندارند و ما داریم نجابت مردم است، مردم کمک می کنند که آزمون در آرامش و امنیت برقرار شود.

فارس: شما در مدیریت قبلی در سازمان سنجش آموزش کشور هم تغییرات زیادی ایجاد کردید، دلیل این تغییرات چیست؟  پورعباس: زمانی که من رییس سازمان سنجش آموزش کشور شدم، دفترچه های انتخاب رشته چندصد صفحه ای بود که فهمیدن همین دفترچه ها چندین ساعت زمان می برد، بعد نحوه انتخاب کردن و کدگذاری و پر کردن فرم ها،کلی گرفتاری برای مردم داشت.

کل خانواده بسیج می شد که مبادا موردی اشتباهی نوشته شود.

بعد از پرکردن فرم ها صف های طولانی پست برای تحویل مدارک بود، توزیع کارت آزمون هم برای خودش معضلی بود، آن هم در گرمای تیرماه، من خودم تحمل این موارد را نداشتم ضمن اینکه در تیم مستقر در سازمان سنجش آموزش کشور توانایی حل این مشکلات را می دیدم و امکان تحول وجود داشت.

در روزی که اولین تحولات الکترونیکی کنکور آغاز شد همه می گفتند که اصلا زیرساختش در کشور وجود ندارد، حرفی که الان هم می زنند، آن موقع شد، الان هم قطعا به امید خدا می شود.

توجه داشته باشید که الان تمام مراحل کنکور الکترونیکی شده جز یک مرحله و آن هم برگزاری آزمون، از حدود 6 ماه قبل قرنطینه چاپخانه 9 ماه قبل قرنطینه سوال برای آزمون سراسری درست می شود و البته یکی دو سال قبل هم قرنطینه سوال درست شده است، تمام سوالات باید چاپ و دسته بندی شوند، چندین پرواز خاص تحت کنترل های ویژه دفترچه ها را به مراکز آزمون می رسانند و بعد پروسه جمع کردن همین دفترچه هاست، قرائت پاسخنامه ها بیش از یک ماه طول می کشد.

در روزی که اولین تحولات الکترونیکی کنکور آغاز شد همه می گفتند که اصلا زیرساختش در کشور وجود ندارد، حرفی که الان هم می زنند، آن موقع شد، الان هم قطعا به امید خدا می شود.

  این فعالیت ها به راحتی قابل حذف است و با حذف این فعالیت ها به همان میزان استرس داوطلبان و استرس عوامل اجرایی کم می شود، بااین روش فرصت تقلب داوطلبان به صفر می رسد چرا که فرصتی برای تقلب دیگر نخواهد داشت.

بستر تقلب را به گونه ای حذف می کنیم که دیگر کسی به تقلب فکر نمکند.

سوالات در آزمون های الکترونیکی لحظه ای در اختیار داوطلب قرار می گیرد و بعد از پاسخ برمی گردد، زمانی برای نفوذ و تقلب باقی نمی ماند.

ضمن اینکه ما از شبکه های ایمن زیرساختی استفاده می کنیم.

فارس: از روزهای اول حضورتان در سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاری آزمون های الکترونیکی سخن گفته اید، چه برنامه ای برای برگزاری این نوع آزمون ها دارید؟ پورعباس: به امید خدا به سوی روش های مدرن برگزاری آزمون پیش خواهیم رفت، شما شاهد بودید که ما با روش های سنتی داوطلبان را در کنکور ثبت نام می کردیم، اما در دوره مدیریت قبلی من در سازمان سنجش آموزش کشور مدرن کردن برگزاری کنکور کلید خورد.

* قسم می خورم که آزمون های هوشمند الکترونیکی جزء امن ترین آزمون هاست در دوره قبلی مدیریت بنده در سازمان سنجش آموزش کشور به سوی خدمات مدرن رفتیم، قدم آخر مانده و آن هم برگزاری آزمون های هوشمند تمام الکترونیک است، آزمون هایی که نیازمند کاغذ و دفترچه نباشند و من می توانم قسم بخورم که این نوع آزمون ها جزء امن ترین آزمون هاست و از بعد روحی روانی هم شاداب ترین آزمون ها برای داوطلبان است.

فارس: آیا زیرساخت های برگزاری آزمون های الکترونیکی در کشور وجود دارد؟ پورعباس: برگزاری آزمون های الکترونیکی در کشور اجرایی شده و الان آزمون هایی مثل تولیمو و تافل در سازمان سنجش به صورت تمام الکترونیکی برگزار می شوند.

زیر ساخت های برگزاری آزمون های الکترونیکی فراهم شده و ما در حال توسعه این زیرساخت ها هستیم تا بتوانیم آزمون های بزرگ با جمعیت های میلیونی را هم در این بستر برگزار کنیم.

زیر ساخت ها در حال توسعه است و دوستانمان شبانه روز در حال کار کردن هستند و امیدواریم تا آخر امسال از نظر نرم افزاری به نقطه مطلوبی برسیم.

زیر ساخت های برگزاری آزمون های الکترونیکی فراهم شده و ما در حال توسعه این زیرساخت ها هستیم تا بتوانیم آزمون های بزرگ با جمعیت های میلیونی را هم در این بستر برگزار کنیم.

    باید توجه داشته باشید که نسخه اولیه ای که تولید می شود نهایی نیست و باید آنقدر به شکل آزمایشی اجرا شود تا به نقطه کمال برسد، در نقطه کمال که به امید خدا سال 1403 است، به طور کامل کنکور الکترونیکی برگزار می شود.

برای اینکه به آن مرحله برسیم صدها آزمون را به شکل الکترونیکی برگزار می کنیم تا خدشه یا مشکلی در آزمون اصلی نداشته باشیم.

  فارس: آزمون های الکترونیکی چگونه هستند و چطور برگزار می شوند؟ پورعباس: در آزمون های الکترونیکی موقعیت برگزاری آزمون با آزمون های کاغذی تفاوت دارد، هر لحظه و هر مکان و هر زمان می توان آزمون را برگزار کرد، به طور طبیعی دیگر داوطلبان محصور در زمان 3 تا 4 ساعته نمی شوند.

با توجه به مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی سازمان سنجش آموزش کشور موظف است حداقل 2 نمره کل برای داوطلب بسازد و برای این منظور سازمان به سمت برگزاری آزمو ن های الکترونیکی چندباره در سال می رود.

براین اساس، کنکور را بیش از 2 بار در سال برگزار می کنیم، چون توانایی و امکان برگزاری چنین آزمون هایی را داریم، داوطلب کنکور می تواند چندین بار در کنکور شرکت کند و در نهایت مشخص کند که کدام آزمون هایش را سازمان سنجش آموزش کشور به رسمیت بشناسد.

در برگزاری این نوع آزمون ها در تمام نوبت ها استانداردهای سراسری را لحاظ می کنیم، همطراز می کنیم و انتظار داریم که داوطلب بگوید این یا آن آزمون من را به رسمیت بشناسید و بقیه آزمون ها برای داوطلبان حکم آزمون آزمایشی می شود.

آزمون های آزمایشی الکترونیکی آزمون هایی می شوند برای آشنایی با سیستم آزمون، آشنایی با سوالات آزمون و آشنایی با نحوه پاسخگویی.

حتی در مراحل اولیه برای آرامش داوطلبان تمام امتحانات را اول آزمایشی اعلام می کنیم و از یک جایی به بعد اعلام می کنیم که داوطلبان می توانند از بین آزمون های آزمایشی آزمون های رسمی خودشان را انتخاب کنند.

البته در هر آزمونی هم یک مقطع کوتاهی از زمان را برای داوطلب نمره درنظر نمی گیریم تا داوطلب پیش تست یا پیش آزمون داشته باشد تا مثلا با 10 سوال دستش گرم و استرسش کم شود، همیشه 5 دقیقه اول هر آزمونی فشار روحی و روانی سنگینی به داوطلب وارد می کند،  تمام تلاش سازمان سنجش آموزش کشور برگزاری آزمونی با امنیت بالا و حداقل استرس و نگرانی برای داوطلبان کنکور است.

  در برگزاری آزمون های الکترونیکی فضای امتحان را برای داوطلبان سهل می کنیم تا فشار روحی کمتر شود و بعد از آن وارد سوالات رسمی می شویم، همه این موارد در جهت ایجاد فضای آسایش و آرامش و به دور از استرس برای داوطلبان است، ضمن اینکه وقتی آزمون قرار است چند مرحله در سال برگزار شود و هر بار داوطلب می تواند به عنوان آزمایشی در آن شرکت کند، دیگر جای استرس و نگرانی نمی ماند.

با توجه به مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی سازمان سنجش آموزش کشور موظف است حداقل 2 نمره کل برای داوطلب بسازد و برای این منظور سازمان به سمت برگزاری آزمو ن های الکترونیکی چندباره در سال می رود.

  آزمون های الکترونیکی به صورتی است که اگر در آن داوطلبان به هر دلیلی دچار مشکل شدند، اهمیت ندارد، فرصت برای آزمون بعدی هست و تمام آزمون ها هم به داوطلب کمک می کنند که به نتیجه مطلوب تر برسد.

ضمن اینکه فضای مسموم حاشیه آزمون ها هم با این اقدامات از بین می رود.

با آزمون های الکترونیکی دست سودجویان هم کوتاه می شود چرا که بهترین آزمونی که می تواند داوطلب را برای آزمون اصلی آماده کند آزمون های آزمایشی قبلی است.

فارس: از آزمون  1401 که فردا برگزار می شود برایمان بگویید و تغییراتی که دارد.

پورعباس:​ در آزمون 1401 چند اتفاق جدید افتاده است، آزمون های قبلی یک پاسخنامه داشتند که این پاسخنامه بین 4 ساعت یا 4 ساعت و 45 دقیقه دست داوطلبان بود، این زمان کم نیست و می توان برایش برنامه ریزی تقلب کرد، این پاسخنامه به 3 پاسخنامه تبدیل شده است و هر دفترچه حداکثر یک ساعت و 20 دقیقه دست داوطلب می ماند.

این اقدام مزایایی دارد، وقتی داوطلب یک دفعه با تمام سوالات مواجه می شود، نمی فهمید با آنها چه کند، لذا ممکن است سوالات را جابه جا جواب بدهد اما دفترچه های امسال داوطلب را هدایت می کنند به سمت 2 یا 3 درس و در زمانی که داوطلب دارد، هر چه می داند را می نویسد.

از سوی دیگر، علم ثابت کرده که اولین انتخاب درست ترین انتخاب است، ولی وقتی فرصت برگشت به سوالات پیدا می شود، 2 تا اتفاق می افتد، اتفاق اول این است که از سوال بعدی داوطلب جا می ماند و اتفاق دوم اینکه در انتخاب مجدد بالای 70 یا 80 درصد داوطلبان پاسخ صحیح را تبدیل به غلط می کنند.

باید توجه داشت که هر چه تعداد سوالات و زمان کمتر شود، بهتر است، اما دیگر مقدور نیست که 4 یا 5 دفترچه را برای آزمون ها هماهنگ کنیم.

هر درسی باید یک دفترچه داشته باشد و هر دفترچه یک پاسخنامه.

کسانی که آزمون الکترونیک پایه می دهند، دیگر حاضر به بازگشت به سنت های کاغذی نیستند، عین ثبت نام هایی که الان صورت می گیرد، نسل جدید آزمون سازی در خانه است، آزمون های فعلی در بستری مشخص به نام حوزه امتحانی با امکاناتی هوشمند، بدون کاغذ و قلم امتحان می دهند.

فارس: کانال های مختلف در راستای فروش سوالات کنکور فعالیت می کنند و پول های هنگفتی از مردم می گیرند، آیا فروش سوالات صحت دارد؟ پورعباس: اینکه سوالات کنکور فروش می رود اخاذی است و کلاهبرداری، جیب مردم را خالی کردن است و چنین چیزی به هیچ عنوان وجود ندارد.

  داوطلبان و خانواده های آنها توجه داشته باشند که اگر داوطلب یا پدر و مادرشان در گروه های تلگرامی و اینستایی متخلف عضویت داشته باشند، جرم است، اگر سندی رد و بدل شده باشد، جرم دوم است و اگر پولی هم رد و بدل شود، محکومیت دارند، در کنکور امسال شبکه ها به شدت تحت کنترل است.

  تاقبل از لحظه باز کردن سوالات شخصی سازی شده، امکان تقلب وجود ندارد، در حین آزمون هر لحظه امکان این وجود دارد که افراد پاسخ ها را از بیرون دریافت کنند، برای دریافت پاسخ ها باید به سوالات دسترسی داشته باشند، برای دسترسی به سوالات و ساخت کلید باید امکان ارسال داشته باشند.

* حفاظت آزمون ها به کمک شرکت های دانش بنیان افزایش یافت در کنکور بسترهایی باید ساخت که فردی که در حال ساخت کلید است، امکان خارج کردن کلید را نداشته باشد، در گذشته نگاهی بود و کلیدها را نگاه می کردند، الان چیدمان متفاوت است و کلیدها با یکدیگر فرق دارند، احتمالا باید از یک سری سیستم های صوتی و بصری استفاده شود و ارتباط فیزیکی باید برقرار کنند و این ارتباط از طریق موبایل است، امسال ترتیبی اتخاذ شده که هر نوع ارتباط سر جلسه امتحان کشف شود، سال های قبل هم بوده اما نه به شدت امسال، امسال با کمک شرکت های دانش بنیان طی چند ماه سخت افزارهایی طراحی شده که تمام موبایل ها را کور می کند و امکان برقراری هیچ تماسی را مقدور نمی کند.

داوطلبان توجه داشته باشند که با تدابیر درنظر گرفته شده، کنکور 1401 در آرامش و امنیت کامل برگزار می شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سازمان سنجش آموزش کشور - سازمان سنجش آموزش - کنکور - دانشگاه - برگزار - سازمان سنجش - برگزاری - کارشناسی - کنکور 1401 - خبرگزاری فارس - کشور - سازمان - آستانه - آزمون سراسری - دانشگاه جامع - توسعه مدیریت - دانشگاه آزاد - رییس سازمان - مدرک تحصیلی - تغییر - واسطه - الکترونیکی - ریاست - آموزش - امسال - استرس - کنکوری ها - داغی - سنجش - خبرگزاری

آخرین اخبار سرویس:
فراهم کردن شرایط لازم برای گسترش ایستگاه های متروی منطقه 5

بررسی شهر تاریخی گسکر صومعه سرا برای راه اندازی سایت موزه

ممنوعیت دریافت هزینه ثبت نام از دانش آموزان

انتقاد «نرجس سلیمانی» از عملکرد مدیریت شهری| چند نگرانی داریم

آغاز پویش نذر آب برای میزبانی از زائران پیاده روی اربعین حسینی

چرا برای شستشوی زمین باید از اسکرابر استفاده کنیم ؟

کاهش تدریجی دمای تهران تا اوایل هفته آینده

استفاده از ماسک در هواپیما الزامی شد

بررسی علت گل شدن آب چشمه کوهرنگ

استقرار سه بالگرد در ایام اربعین در مرز چذابه

شلمچه تنها مرز تردد اتباع خارجی است

کولاک پوشش متفاوت دو “خانم مجری” تلویزیون/ عکس

هشدار نسبت به افزایش جمعیت گرگاس ها در ایران

روزهای کم تردد مراکز واکسیناسیون

استخدام کارشناس کنترل کیفیت در شرکت بهساز تابلو آسیا از تهران و سمنان

بارش های پاییزی در کهگیلویه و بویراحمد کمتر از نرمال خواهد بود

مشکل آب شهرکرد چه زمانی حل می شود؟

کاهش تدریجی دمای تهران تا اوایل هفته آینده

رفع نیاز معلولان با توسعه تجهیزات دانش بنیان

تجلیل از رتبه های برتر کنکور 1401 در استان سمنان

ساماندهی ورودی و محوطه مسجد کبود تبریز

کاهش تدریجی دمای پایتخت تا اوایل هفته آینده

استخدام کارگر انبار با بیمه تکمیلی در گروه سولیکو در تبریز

استخدام صندوقدار با بیمه تکمیلی و وام در گروه سولیکو در تبریز

استخدام توزیع کننده با بیمه تکمیلی در گروه سولیکو در تبریز

استخدام کارشناس کنترل کیفیت، سئوکار، جوشکار، سرپرست خط و تکنسین فنی

ثبت نام بیش از65 هزار مازندرانی برای ثبت نام در پیاده روی اربعین

کاهش تدریجی دمای تهران تا اوایل هفته آینده

همه دستگاه های اجرایی برای خدمت رسانی به زائران بسیج شده اند

شهروندان این شهر حواسشان به درختان هست | تیمار 4200 درخت با تماس مردم

بیش از 582 هزار نفر داوطلب کنکور انتخاب رشته کردند

استخدام کارشناس کنترل کیفیت در یک شرکت معتبر از البرز

استخدام کابینت کار ماهر در شرکت سازه سازان ایمن خواب هوشمند در البرز

برخورد قانونی با سدمعبر وانتی ها در منطقه11

پیش بینی 650 سرویس در روز برای جابجایی زائران اربعین از تهران

آخرین وضعیت آبرسانی به مناطق مختلف چهارمحال و بختیاری

زمینه ایجاد سرویسهای متنوع پستی در شهرکها و نواحی صنعتی مازندران فراهم شد

ببینید | گاف عجیب آتش نشان ها در کلاس آموزشی؛ ناکامی در خاموش کردن آتش با کپسول!

پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش نیاز به مراجعه حضوری ندارند

پلاستیک دوست دار محیط زیست که خود را در لحظه ترمیم می کند

سارقان یک امامزاده را با خاک یکسان کردند/ فیلم

گرد و غبار در آبادان و خرمشهر به 9 برابر حد مجاز رسید

استخدام کارمند عملیات با بیمه تکمیلی در گروه سولیکو در تبریز

سهم پررنگ خودرو ها در افزایش رنگ خاکستری آسمان

کاهش تدریجی دمای تهران تا اوایل هفته آینده

جولان متکدیان در نیشابور/ مسؤولان مردم را مقصر می دانند

خبرهای خوش حمل و نقلی شهردار تهران / شناسایی و رفع خطر ساختمان های ناایمن در پایتخت

حدود سه هزار کلاس درس فرسوده استان نیازمند بازسازی فوری

ظرفیت مشاوران دینی برای متقاضیان طلاق در اردبیل استفاده می شود

ارائه خدمات دانشگاه شریف به همسایگانش | رییس دانشگاه: همسایه خوبی هستیم

ماجرای آلودگی 2 واحد صنعتی در اسلام آباد غرب/ تعیین مهلت برای استانداردسازی و خرید تجهیزات

تداوم بارش های رگباری، در ارتفاعات جنوبی سیستان و بلوچستان

تربیت اجتماعی دانش آموزان مورد توجه ویژه آموزش و پرورش است

وداع با مادر شهیدان «چُرَک چی» در همدان

ببینید | طوفان پاریس را در نوردید | متروی باستاتی، غرق در آب!

جولان متکدیان در نیشابور/ مسئولان مردم را مقصر می دانند

هشدار زرد هواشناسی؛ بارش های رگباری در ارتفاعات بلوچستان تداوم دارد

جاده چالوس جمعه یک طرفه می شود

معرفی برترین های دوومیدانی کاران پسرمقطع متوسطه کشور در شهرکرد

پیاده روی جاماندگان اربعین در تهران برگزار می شود

بهبود وضعیت سیستم تهویه قطارهای خط 5 متروی تهران و حومه

اجرای طرح انضباط و ساماندهی بساط گستران در منطقه14

اخذ وجه از دانش آموزان کهگیلویه و بویراحمدی در مدارس دولتی ممنوع است

تکمیل اتوبان ولایت و پل های شهید فهمیده در کاهش ترافیک موثر است

آماده سازی مرز شلمچه و استقرار گیت های اضطراری برای اربعین

انتصاب سرپرستان مدیریت های زندگی و بازاریابی بیمه کوثر

ادامه روند کاهش دما در استان قزوین

تداوم رگبار و رعد و برق در جنوب کشور

همه آنچه که زائران اربعین باید بدانند +اینفوگرافی

تقدیر از دو تاکسیران قزوینی

استخدام کارآموز حسابداری پیمانکاری در کهن آسین سازه تجهیز در آذربایجان شرقی

درگذشت مادر 4 شهید در همدان

کرج-چالوس یک طرفه می شود

آموزش تیم های تخصصی خانه های هلال غرب کشور به میزبانی همدان

آقای زاکانی یکبار هم به جای گل با بی آرتی و اتوبوس برو

دروازه عاشقی| تدابیر ویژه ستاد اربعین خوزستان/ از نصب مه پاش و سایه بان تا رفع نواقص محورهای مواصلاتی

بهبود وضعیت سیستم تهویه قطارهای خط 5 متروی تهران و حومه

دروازه عاشقی| تدابیر ویژه ستاد اربعین خوزستان/ از نصب مه پاش و سایه بان تا رفع نواقص محورهای مواصلاتی

ببینید | تصاویر جالب از عزاداری در قایق روی دریاچه؛ سوگواری شیعیان کشمیر در تاسوعا

اعمال محدودیت های ترافیکی در محورهای کرج ـ چالوس و آزادراه تهران ـ شمال

برگزاری چهارشنبه های نشاط در منطقه8

اسنادی از برده داری ایرانیان در دوران قاجار منتشر شد

پرداخت اضافه حقوق معوقه فرهنگیان مشمول رتبه بندی تا 31 مرداد

دروازه عاشقی| احداث سایبان و مه پاش در مرزهای چذابه و شلمچه

اینفوگرافیک | همه آنچه که زائران اربعین باید بدانند

دروازه عاشقی| احداث سایبان و مه پاش در مرزهای چذابه و شلمچه

پیش بینی گرد و خاک و افزایش دما و رطوبت در خوزستان

تخریب دیوار امامزاده در دورود به امید یافتن گنج

دروازه عاشقی|احداث سایبان و مه پاش در مرزهای چذابه و شلمچه

کرج-چالوس یک طرفه می شود

استخدام مدرس زبان انگلیسی با بیمه در یک مدرسه ابتدایی در تهران

تأمین 1000 قالب یخ برای زائران اربعین در یک موکب ایرانی+عکس

تفاوت سوختگی های دهه شصتی ها با بقیه!

حضور توله یوز «پیروز» در طبیعت

تشنگی پایتخت آب کشور

هشدار نسبت به افزایش جمعیت گرگاس ها در ایران

یک واحد آلاینده محیط زیست در کاشان پلمب شد

استفاده از ماسک در هواپیما الزامی شد

هشدار سطح نارنجی / افزایش دما و رطوبت در خوزستان 

بهبود وضعیت سیستم تهویه قطار های خط 5 متروی تهران و حومه

از ناگفته های کنکور 1401 در آستانه برگزاری تا جزییات الکترونیکی شدن آزمون سراسری

از ناگفته های کنکور 1401 در آستانه برگزاری تا جزییات الکترونیکی شدن آزمون سراسری