موضوعات داغ: - يارانه نقدي - باشگاه استقلال - افزايش حقوق - افزايش حقوق بازنشستگان - حقوق بازنشستگان - سياوش يزداني - رييس سازمان - پيمان قاسم خاني - پرداخت يارانه - تامين اجتماعي - موزه لوور پاريس - طرح هاي كتابخواني - عبدالملك بدرالدين - ذات الريه - قير - سالگرد كودتاي سوم اسفند - مستند تلويزيوني - كوير دروازه قرآن - خريد كفش مردانه - سرم مو - موفقيت در كسب و كار - لوييز آدريانو - تعرفه مكالمات تلفن ثابت

مطالب مرتبط:
سخنگوی قوه قضاییه : اطاله دادرسی را قبول داریم
نقش مؤثر وکالت اجباری در کاهش اطاله دادرسی
رییسی : با امور قضایی از نزدیک آشنایی دارم / از رییس قوه قضاییه تشکر می کنم
الکترونیکی شدن دادرسی در محاکم قضایی نیروهای مسلح آذربایجانغربی
استخدام نیروی خانم جهت امور حسابداری و اداری برای یک شرکت در زنجان
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 7 تیر 1401 ساعت 07:222022-06-28سياسي

اطاله دادرسی معضل همیشگی شهروندان در امور قضایی است


محمد مهاجری وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، اظهار کرد: هفته قوه قضاییه هفته ی ابتدایی تیرماه است که برای بسیاری یادآور شخصیت و منش عدالت طلب مرحوم شهید بهشتی است.

- یک وکیل پایه یک دادگستری گفت: مهم ترین چالشی که قوه ی قضاییه سال ها است با آن مواجه است، بحث اطاله دادرسی و طولانی شدن فرآیندهای دادرسی است محمد مهاجری وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، اظهار کرد: هفته قوه قضاییه هفته ی ابتدایی تیرماه است که برای بسیاری یادآور شخصیت و منش عدالت طلب مرحوم شهید بهشتی است.

وی افزود: قوه ی قضاییه یکی از ارکان مهم حاکمیت است که وظیفه ی ذاتی آن تحقق عدالت است.

جامعه ای که در آن احساس عدالت وجود نداشته باشد، بی تردید جامعه ای ناهنجار یا خودانتظام خواهد شد.

قوه ی قضاییه در جمهوری اسلامی ایران روندی رو به رشد اما قابل بازنگری را طی کرده است.

مهاجری گفت: هر چند سال های منتهی به ریاست آیت الله رییسی در دستگاه قضایی طولانی نبود، اما منشأ تحولات بسیار زیادی در دستگاه قضایی شد که امروز نیز حجت الاسلام اژه ای تلاش می کنند همان قطار را در همان مسیر و ریل هدایت کنند.

این وکیل پایه یک دادگستری خاطرنشان کرد: قوه قضاییه از نظر بنده مهم ترین قوه از قوای سه گانه است؛ چون اگر مردم در جامعه احساس عدالت نکنند، آن جامعه را نمی توان یک جامعه ی استاندارد دانست و مشکلات حقوقی و قضایی مردم می تواند آرامش را از آنها سلب کند.

قوه ی قضاییه اگر بتواند به مردم احساس عدالت را تزریق کنند و شهروندان بدانند که اگر مشکل حقوقی داشتند می توانند به دادگستری پناه ببرند و حق خود را بگیرند یا در مقابل ظالم بایستند، باید گفت چنین قوه ای توانسته است موفق عمل کند.

قوه ی قضاییه در سال های اخیر و به خصوص از زمان ریاست آقای رییسی دوران تحول خود را آغاز کرده است و به نظر من سند تحول قضایی سرمنشأ تحولات گسترده ای در این قوه شده است، اما در برخی از قسمت ها بایستی راه کارها و تدابیر مناسبی اتخاذ شود تا عملکرد قوه ی قضاییه بهبود پیدا بکند.

اطاله ی دادرسی معضل همیشگی شهروندان در امور قضایی است مهاجری در خصوص چالش اصلی دستگاه قضایی تصریح کرد: مهم ترین چالشی که قوه ی قضاییه سال ها است با آن مواجه است، بحث اطاله دادرسی و طولانی شدن فرآیندهای دادرسی است.

وی تصریح کرد: اطاله ی دادرسی گاهی منجر به این مسئله می شود که شخص قید حق و حقوق خود را می زند و اصلاً امیدی به رسیدگی دستگاه قضایی ندارد.

گاهی در عبارات طرف های مقصر می شنویم که به شهروندی که قصد شکایت دارد می گویند خودت که می دانی باید یک سال دو سال در راه پله های دادگستری رفت و آمد کنی و در نهایت به حق خودت برسی! این جمله خیلی آزاردهنده است و برای شنونده نشانی از عدم توجه قوه ی قضاییه به بحث زمان معقول برای رسیدگی است.

این وکیل پایه یک دادگستری یادآور شد: یکی از معضلات مربوط به اطاله ی دادرسی وقت های رسیدگی است.

وقت های رسیدگی که شعب به صورت سیستمی اعمال می کنند گاهی 5 یا 6 ماه است و گاهی هم بیشتر از این زمان ها، البته در برخی از شعب هم ممکن است وقت های دو ماهه و سه ماهه نیز به طرفین دعوا داده شود، اما معمولاً وقت های رسیدگی با فاصله ی زیادی نسبت به طرح دعوا است و خود این موضوع تا حدی مشکلات رسیدگی قضایی را افزایش می دهد.

مهاجری گفت: از طرف دیگر قاضی طبق قانون موظف است ظرف یک هفته پس از ختم رسیدگی رأی خود را صادر نماید؛ در حالی که در بسیاری از پرونده ها قاضی بعد از 5 ماه، 6 ماه یا بیشتر از برگزاری جلسه ی رسیدگی بدون اینکه در این مدت اقدامی برای پرونده انجام بدهد، رأی را صادر نمی کند و سرنوشت شهروند نامشخص و مبهم است.

مهاجری همچنین اضافه کرد: اینها مواردی است که قابل اثبات و پیگیری است و معضلی است که شهروندان یا وکلا بیشتر آن را حس می کنند.

از سوی دیگر در مرحله ی تجدیدنظر نیز، پس از تجدیدنظرخواهی شخص، شعبه ی بدوی بایستی تبادل لوایح انجام بدهد و پرونده را برای دادگاه تجدیدنظر ارسال کند.

وی تاکید کرد: به دلیل تراکم و حجم پرونده ها، گاهی همین فرآیند تبادل لوایح که صرفاً گرفتن لایحه ی تجدیدنظرخوانده و ارسال آن برای دادگاه تجدیدنظر است، بیش از دو ماه یا سه ماه زمان می برد.

از سوی دیگر وقتی پرونده به خود دادگاه تجدیدنظر ارسال می شود، گاهی چندین ماه طول می کشد تا نتیجه ی حکم بدوی تأیید یا رد بشود.

باید این نکته را هم اضافه کنم که گاهی پرونده از دادگاه تجدیدنظر به دلیل نقص به شعبه ی بدوی عودت داده می شود، هر بار عودت پرونده و بازگشت مجدد آن نیز دو تا سه ماه ممکن است زمان ببرد که این مسئله منجر به نارضایتی شهروندان خواهد شد.

مهاجری در خصوص راه حل این چالش هم یادآور شد: اولین و اصلی ترین کلید حل مشکل اطاله دادرسی افزایش تعداد قضات است.

در حال حاضر شاهد افزایش تعداد وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری هستیم و به عنوان رفع انحصار تعداد وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری در حال چند برابر شدن است، اما در خصوص قضات دادگستری شاهد چنین اتفاقی نیستیم و ظرفیت آزمون قضاوت افزایش چشمگیری ندارد و تعداد شعبات دادگاه ها نیز افزایش پیدا نمی کند.

دلیل آن هم روشن است که مسائل بودجه ای است.

چون دستگاه قضا بایستی به قضات حقوق بدهد و از این جهت تمایل چندانی به افزایش قضات وجود ندارد.

در حال حاضر یک قاضی در طول ماه موظف به رسیدگی به تعداد زیادی پرونده است که این مسئله باعث می شود کمیت کار وی بیش از کیفیت مورد توجه قرار بگیرد.

این وکیل پایه یک دادگستری خاطرنشان کرد: علاوه بر استخدام قضات، بایستی با قضات خاطی که در زمان مقرر اقدام به صدور رأی نمی کنند برخورد قانونی کرد تا نسبت به اهمیت زمان برای شهروندان بی توجه نباشند.

از لحاظ فناوری نیز می توان هشدارهایی را در سیستم رسیدگی قضات فعال نمود تا پرونده هایی که بایستی در مورد آنها رأی صادر بشود را مرتب یادآوری کنند و از طرف مقام ناظر نیز این پرونده ها مورد پایش قرار بگیرند.

هزینه های دادرسی گزاف مردم را از پیگیری قضایی منصرف می کند مهاجری در خصوص دیگر معضل دستگاه قضایی اضافه کرد: علاوه بر اطاله ی دادرسی، هزینه های دادرسی نیز گاهی بسیار بالا است.

در برخی از پرونده ها شهروندان بایستی 15 میلیون تومان 20 میلیون تومان یا 30 میلیون تومان و بیشتر به عنوان هزینه ی دادرسی بپردازند.

این موضوع بیش از هر چیز در پرونده های مطالبه ی وجه پیش می آید.

هزینه ی دادرسی در برخی از پرونده ها نامتعارف نیست و ممکن است با مبالغ 300 یا 400 یا 500 هزار تومان نیز خدمات قضایی ارائه بشود، اما در برخی از پرونده ها هزینه های دادرسی چند ده میلیونی است.

وی تصریح کرد: رییس قوه قضاییه نیز بارها به این موضوع اشاره کرده اند و اعتراض کرده اند، اما خب راه حل کاهش هزینه های دادرسی از خود قوه قضاییه می گذرد و قوه ی قضاییه بایستی با تعامل با مجلس شورای اسلامی قوانین مربوط به هزینه ی دادرسی را به روزرسانی و مدوّن کند.

مهاجری در خصوص راه حل این آسیب نیز اضافه کرد: هزینه های دادرسی بایستی بسته به خدمت ارائه شده توسط قوه قضاییه تنظیم گردد و نه اینکه تابعی از ارزش مال مورد مطالبه باشد.

برای دستگاه قضایی تفاوتی ندارد که پرونده ی مورد رسیدگی صد میلیون تومان خواسته داشته باشد یا ده میلیارد تومان و زمانی که قاضی برای رسیدگی اختصاص می دهد متفاوت نخواهد بود؛ در حالی که هزینه دادرسی شخصی که ده میلیارد تومان مطالبه دارد، 350 میلیون تومان خواهد شد که یک هزینه چند صد میلیونی است.

گاهی شخص به واسطه ی طرح دعوایی که کرده است، قصد دارد همه ی زندگی از دست رفته ی خود را احیا کند و در حال حاضر قادر به پرداخت چنین هزینه ای نیست، ولی ما او را از حق بر دادخواهی منع می کنیم.

این وکیل پایه یک دادگستری اضافه کرد: در پرونده هایی که هزینه ی دادرسی بالا است، می توان در انتهای مراحل دادرسی و در صورتی که شخص به حق خود رسید از وی هزینه ی دادرسی را دریافت کرد و برای تحول دستگاه قضایی استفاده نمود.

قوه قضاییه چنین ابزاری را دارد و می تواند این کار را انجام بدهد.

یک هزینه ی خدمات قضایی حداقلی را همه باید بپردازند، اما وقتی این هزینه بیش از حد می شود، می توان در این موارد دریافت هزینه را به انتهای دادرسی موکول نمود.

حقوق قضات با تخصص و زحمت آنان همخوانی ندارد این وکیل پایه یک دادگستری در ادامه یادآور شد: قضات شریف ما در طول ماه موظف به رسیدگی به تعداد زیادی پرونده هستند و این کار یک کار تخصصی و دشوار است.

ما ملاحظه می کنیم که حقوق و دستمزد یک قاضی با حقوق و دستمزدهای مشاغل به اصطلاح آسان تر یا غیرتخصصی تر برابری می کند و این یک آسیب جدی است.

ما در فقه و شرع اسلامی خودمان هم توصیه های مکرری داریم که حقوق قضات بایستی مکفی باشد که الآن واقعاً این طور نیست.

مهاجری گفت: در دو سه سال گذشته که تورم افسارگسیخته ای در جامعه وجود داشته است، افزایش حقوق قضات متناسب با این تورم ها نبوده است و کم بودن حقوق قاضی و حجم کار بالایی که به او سپرده می شود، منجر به بی انگیزگی و منجر به عدم دقت کافی خواهد شد.

از طرف دیگر متأسفانه نگاه قوه قضاییه به قضات، آماری است و یک قاضی در اواخر هر ماه شمسی تلاش می کند تا آمار پرونده های خود را افزایش بدهد تا از نظر کمیت، آمار منفی نداشته باشد که این موضوع ممکن است منجر به کاهش کیفیت دادرسی بشود.

مهاجری افزود: علاوه بر افزایش حقوق قضات بایستی تلاش کنیم قضات با کیفیت را شناسایی کنیم.

گاهی ما در فرآیند دادرسی ملاحظه می کنیم که رسیدگی به یک پرونده مستلزم اختصاص وقت بیشتر است و بسیاری از قضات ما این وقت را اختصاص می دهند، اما ممکن است آمار آنها کم بشود، خب، مقام ناظر بایستی مراقب این قضات باشد که آنها را تبدیل به قضاتی نکند که در جلسه ی رسیدگی ظرف (15) یا (10) دقیقه رسیدگی را خاتمه بدهند.

ما معدود قضاتی را می بینیم که در جلسه ی رسیدگی خطاب به وکیل خواهان می گویند اظهارات شما طبق دادخواست است دیگر؟ و از طرف دیگر به خوانده هم می گویند اظهارات شما هم طبق لایحه دفاعیه است دیگر؟ و طرفین با گفتن عبارت بله، خیال آن قاضی را آسوده می کنند و رسیدگی تمام می شود.

واقعاً هدف دستگاه قضایی از رسیدگی به یک پرونده بایستی اختصاص وقت کافی و دقت کافی باشد.

وی گفت: برای افزایش و بهبود نگاه کیفی به قضات می توان درصد نقض آرای آنها در دادگاه تجدیدنظر و میزان رضایت ارباب رجوع در نظرسنجی ها را ملاک عمل قرار داد و قدری از تکلیف آماری آنها کاست تا بیشتر بتوانند در مسیر عدالت گام بردارند.

رعایت اصل علنی بودن دادگاه ها یک اصل مهم و کلیدی است این مدرس دانشگاه و پژوهشگر حقوق از دانشگاه شهید بهشتی افزود: یکی از آسیب ها در قوه ی قضاییه عدم اجرایی شدن یکی از اصول مهم دادرسی یعنی اصل علنی بودن دادرسی است که اصل (165) قانون اساسی بر آن تأکید کرده است.

من چندین سال قبل در یک برنامه تلویزیونی در نشستی که با آقای اژه ای داشتیم، این موضوع را به ایشان یادآور شدم، اما ایشان نپذیرفتند و گفتند چنین چیزی نیست و آن زمان معاون اول رییس قوه ی قضاییه بودند.

هنوز هم این آسیب وجود دارد.

مهاجری گفت: ما شاهد هستیم که در اکثر دادگاه ها غیر از طرفین دعوا دیگران را راه نمی دهند و اجازه ی ورود دیگران اعم از اقوام یا شهروندان را به دادگاه ها نمی دهند.

من به عنوان وکیل در بسیاری از پرونده ها دیده ام که اقوام طرفین دعوا، برادر یا خواهر یا فرزند آنها را از جلسه ی دادگاه بیرون کرده اند و اجازه ی حضور به آنها نمی دهند.

این در حالی است که قانون اساسی یک اصل را به این موضوع اختصاص داده است و می گوید دادگاه علنی است؛ یعنی نه تنها اقوام و خویشاوندان خود شخص می توانند حاضر باشند، بلکه دانشجویان، شهروندان عادی هم حق حضور در جلسات دادگاه را دارند و نمی توان دیگران را منع کرد.

متأسفانه این موضوع رویه ی غالب است که شهروندان یا وکلایی که با دستگاه قضا تعامل داشته اند می توانند بر این موضوع صحه بگذارند.

وی در خصوص راه حل این آسیب هم اضافه کرد: می توان بازرسان مخفی یا وکلای مورد اعتماد را مأمور کرد تا این موارد را گزارش کنند و به قضات تذکر بدهند.

تا زمانی که ناظر نظارت قوی نداشته باشد، ما انسان ها به صلاحدید خود هر کاری بخواهیم انجام می دهیم، اما اگر نظارت قوی باشد و برخورد بشود، چنین اقداماتی کاهش پیدا خواهد کرد.

من یک مثال واقعی و عجیب برای شما بزنم، جالب است که در دادگستری اسلامشهر در بسیاری از روزها، از درب ورودی دادگستری مانع ورود اشخاصی غیر از طرفین دعوا می شوند که این موضوع کاملاً بر خلاف قانون اساسی است.

در حقیقت جلوی درب ورودی از شهروندان ابلاغیه دادگاه را می خواهند و اگر نشان ندهند، مانع از ورود آنها خواهند شد و برای بانوان نیز محدودیت هایی اعمال می شود و از آنها می خواهند که چادر داشته باشند و گاهی یک چادر به او می دهند و بعد وارد می شود.

من قصد ندارم بگویم چنین اقداماتی عمومیت دارد، اما در همین حدود نیز بایستی جلوی آن گرفته بشود.

اجبار و الزام یک بانو به حضور با چادر در قوه ی قضاییه از نظر بنده یک اثر منفی در ذهن بانوان نسبت به پوشش چادر خواهد داشت.

بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران امام خمینی (ره) هم در بیانات و فتاوای خود تصریح کرده اند که پوشش چادر تنها پوشش مورد پذیرش نیست و پوشش صحیح و مطابق با شرع ملاک است که ممکن است مانتو نیز باشد.

برخورد با وکلا باید با جایگاه آنها به عنوان همکار دستگاه قضا هماهنگ باشد مهاجری در خصوص جایگاه وکلا در قوه قضاییه تصریح کرد: اهمیت و ارتقای شأن وکلا در دستگاه قضایی از جمله مواردی است که همواره بایستی مورد توجه مسئولین قوه قضاییه قرار بگیرد.

وکلا هم تراز قضات هستند و در مسیر عدالت اثرگذارترین افراد تلقی می شوند.

حضور وکیل در پرونده ها کار قضات محترم و شریف را نیز آسوده خواهد کرد.

وی افزود: برخوردهای با وکلا گاهی متناقض و گاهی نادرست است.

یک نمونه ساده بحث ورود و خروج وکلا به دادگستری است.

باید توجه کنیم که محل کار وکیل دادگستری دادگاه است.

پس برخورد ما با وکیل بایستی مثل برخوردی باشد که با کارمندان دادگستری یا قضات داریم.

مهاجری گفت: در برخی از دادگاه ها از جمله مجتمع قضایی شهید بهشتی و مجتمع قضایی غدیر (دادگاه های تجدیدنظر استان تهران) گیت های ورودی تعبیه شده اند و وکلا با استفاده از کارت ملی وارد این دو مجتمع قضایی می شوند که این اقدام جای تقدیر دارد.

موضوعی که وکلا را آزار می دهد آن است که در مجتمع های دیگر این برخوردها متفاوت است و در یک مجتمع مأمورین جلوی درب ورودی وکلا را از بازرسی و اخذ تلفن همراه معاف می کنند و بالعکس برخی دیگر از مجتمع ها هیچ نوع استثنایی قائل نیستند.

این وکیل پایه یک دادگستری خاطرنشان کرد: در حقیقت وکیل دادگستری نمی داند که در زمان ورود به دادگستری بالاخره بایستی چه تدابیر را اتخاذ کند.

تسهیل ورود وکلا به دادگاه از باب تفاوت با شهروندان نیست، از باب محل کار وکلا است.

مراجعه شهروندان به دادگاه اتفاقی است و مراجعه وکلا به دادگاه به صورت همیشگی است؛ بنابراین همان طور که هیچ کارمند دادگستری یا هیچ قاضی ای برای ورود به محل کار خود در صف تحویل تلفن همراه یا بازرسی نمی ایستند، شایسته است تا وکلای محترم دادگستری نیز مورد تکریم قرار بگیرند و بتوانند به محل کار خود رفت و آمد راحت تری را داشته باشند.

وی گفت: گاهی برخی از همکاران از برخوردهای برخی قضات یا کارکنان دادگستری نیز گلایه هایی دارند که به نظر بنده عمومیت ندارد و با نظارت های بیشتر نیز این موضوعات برطرف خواهند شد.

نقطه ی تحول و امید قوه ی قضاییه، معاونت آمار و فناوری اطلاعات است مهاجری گفت: از امیدبخش ترین قسمت های قوه ی قضاییه در سال های اخیر، معاونت آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه بوده است.

این معاونت خیلی خوب عمل کرده است و بسیار منشأ تحول شده است.

به اعتقاد بنده راه تحول قوه ی قضاییه از این معاونت می گذرد.

در سند تحول قضایی در زمان آقای رییسی نیز وظایف بسیاری به این معاونت داده شد که عملیاتی کردن این تکالیف بسیاری از مشکلات دستگاه قضایی را برطرف خواهد کرد یا این مشکلات را به طرز چشم گیری کاهش خواهد داد.

یکی از این اقدامات در سال های اخیر، سیستم خودکاربری وکلا بوده است.

وی گفت: سیستم خودکاربری وکلا از جمله بهترین اقدامات قوه قضاییه بوده است که مراجعات حضوری وکلا را کاهش داده است.

وکلا طرح دادخواست، لوایح و اقدامات خود را از این طریق انجام می دهند.

باید اقداماتی انجام بشود که ابطال تمبر در زمان اعلام وکالت نیز فعال گردد تا همه ی این اقدامات به صورت سیستمی انجام بشود.

این وکیل پایه یک دادگستری خاطرنشان کرد: در حال حاضر در زمان طرح دادخواست هزینه تمبر، دادرسی و .

پرداخت می شود، اما اگر وکیل در اثنای دادرسی اعلام وکالت بکند، امکان ابطال تمبر وجود ندارد که این موضوع هم می تواند به کمک این معاونت انجام بشود.

صدور گواهی عدم سوء پیشینه کیفری نیز گاهی در ظرف مهلت (30) دقیقه یا یک ساعت انجام می شود که این موضوع واقعاً قابل تحسین است.

نشر آگهی های مربوط به قوه ی قضاییه نیز الکترونیکی شده است و هزینه ای ندارد.

مهاجری گفت: بسیاری از سامانه ها از جمله سامانه سجل کیفری محکومان، سامانه های مربوط به توانایی مالی شهروندان در بحث اعسار و سامانه مربوط به شاهدان نیز در حال توسعه یا راه اندازی هستند که بسیار بسیار به عملکرد قوه قضاییه کمک می کنند.

سامانه شهود سامانه ای است که افرادی که در دادگاه ها شهادت می دهند را پایش می کند تا مانع از دروغگویی شاهدان و رشد شاهدان اجاره ای گردد.

مهاجری گفت: به نظر بنده اگر از مهندسان کامپیوتر و طراحی نرم افزار و .

استفاده مطلوبی بشود و از نخبگان این حوزه استفاده بشود، راه های بسیاری برای تسهیل کار قضات و وکلا وجود خواهد داشت و می توان از فناوری اطلاعات در رشته حقوق کمک گرفت و این موضوعات را به حد قابل قبولی توسعه داد.

این مدرس دانشگاه ضمن بیان اهمیت تکریم ارباب رجوع اظهار داشت: در حال حاضر در قوه ی قضاییه نظرسنجی انجام می شود، اما این نظرسنجی ها نسبت به همه افرادی است که در یک شعبه وجود دارند و گاهی خیلی کلی است.

گاهی خود شهروند مشخصات هویتی شخصی که به وی مراجعه کرده است را نمی داند؛ بنابراین شرکت در این نظرسنجی چندان مفید نیست.

در حال حاضر اگر شما به قوه قضاییه مراجعه کنید برای شما پیامک داده خواهد شد که مراجعه گرامی لطفاً در نظرسنجی شرکت کنید.

همان طور که عرض کردم گاهی مراجع اسم اشخاص را نمی داند یا فقط می خواهد در خصوص یک نفر اعلام نظر بکند.

بایستی تصویر کارمند دادگستری یا قضات نمایش داده بشود تا شهروندان بتوانند تشخیص بدهند.

علاوه بر این، اگر در نظرسنجی ها ملاحظه کردیم که اکثریت شهروندان از برخورد یک کارمند دادگستری یا قاضی ناراضی هستند، به این موضوع ترتیب اثر بدهیم و ابتدا از طریق بازرسی مخفی و پنهانی به عنوان ارباب رجوع به آن شعبه مراجعه کنیم و پس از احراز صحت گزارشات و نظرسنجی ها با آن اشخاص یا قضات برخورد کنیم و جایگاه آنها را تغییر بدهیم.

از طرف دیگر اگر کارمندی بسیار مورد رضایت است بایستی مورد تشویق قرار بگیرد تا فرهنگ تکریم ارباب رجوع در دستگاه قضایی تقویت بشود.

وی ادامه داد: مردم ما بسیار هوشمند هستند و اگر تحولی ایجاد بشود متوجه خواهند شد و قدردان خواهند بود.

دستگاه قضایی بایستی در ایجاد تحولات از وکلا کمک بگیرد باید از نخبگان دانشگاهی کمک بگیرد.

حل بسیاری از مشکلات دستگاه قضایی نیازمند هزینه های مالی نیست و صرفاً با اتخاذ تصمیمات متناسب قابل برطرف شدن است.

لازم است تا یک اتاق فکر نخبگانی از آسیب شناسان وجود داشته باشد و خروجی آسیب شناسی آنان به عنوان تصمیم عملیاتی اجرایی بشود و نتایج آن نیز گزارش داده بشود.

بسیاری از پرونده ها یا مشکلات دستگاه قضایی بایستی با یک راه کار کاهش پیدا بکنند، مثلاً پرونده های فروش مال غیر یا پرونده های اعتراض ثالث اجرایی با لازم الاجرا شدن اسناد رسمی و لزوم ثبت رسمی معاملات برطرف خواهد شد که هزینه ای برای دولت ندارد، بلکه برای دولت و دفاتر اسناد رسمی درآمدزایی نیز خواهد داشت، لیکن منجر به کاهش چشمگیر چنین پرونده هایی خواهد شد.

بسیاری از پرونده ها از جمله انحصار وراثت، مطالبه مهریه و تقسیم ترکه و مانند اینها بایستی ساده سازی تر بشوند و بایستی مهلت انجام آنها کوتاه تر بشود.

در نهایت باید بگویم مهم این است که دغدغه ی ما این باشد که مشکلی از مشکلات مردم را کم کنیم و بر مشکلات آنها نیفزاییم.

اگر نگاه حاکم بر قوه ی قضاییه از شخص رییس قوه ی قضاییه تا مسئولین عالی رتبه و میانی این باشد و در زمان مسئولیت خود چنین کارهایی را بکنند، مسلماً مردم احساس می کنند.

من می گویم لازم نیست بگوییم شبانه روز در حال انجام کار هستیم و در حال رفع مشکلات هستیم، چون چنین بیان صحیح نیست و یک انسان نمی تواند به تفریح و خانواده و زندگی خود بی توجه باشد، اما فقط کافی است در همان هشت ساعت یا ده ساعت زمانی که در محل کار یا مسئولیت خود هستیم، به فکر حل مشکلی از مشکلات شهروندان باشیم تا امید را در دل مردم و ملت بزرگ ایران ایجاد کنیم.

حرف نهایی، تلاش مسئولین دستگاه قضایی برای مردم و شهروندان است این پژوهشگر حقوق اظهار داشت: من به عنوان یک وکیل دادگستری امید دارم که اگر مسئولین در سال جاری برای حقوق شهروندان تلاش کنند و مشکلات قضایی آنها را کاهش بدهند، شاهد تحول در دستگاه قضایی باشیم.

حرکتی که به موجب سند تحول قضایی در قوه قضاییه ایجاد شده است، بایستی با تلاش مسئولین کنونی قوه قضاییه ادامه پیدا بکند.

در پایان از خبرگزاری دانشجو تشکر ویژه می کنم که اهمیت زیادی به موضوعات حقوقی و دغدغه های مردم می دهد.


کلید واژه ها: وکیل پایه یک دادگستری - وکیل پایه یک - قضایی - هفته قوه قضاییه - دادگستری - اطاله دادرسی - محمد مهاجری - عدالت - قوه قضاییه - شهید بهشتی - دادرسی - جمهوری اسلامی ایران - هفته - خبرگزاری - ابتدایی - خبرنگار - اجتماعی - جمهوری اسلامی - مهاجری - پایه - تیرماه - وکیل - جامعه - بهشتی - گفتگو - شخصیت - طولانی شدن - گروه - شهید - شهروندان

آخرین اخبار سرویس:
ماجرای شیر تعزیه در کربلا چیست/ آیا واقعا شیری در عاشورا حضور داشته؟

تست هوش | به نظر شما چند نفر باهم به سفر آمده اند؟

سینه زنی مازیار لرستانی در مراسم عزاداری حسینی | مازیار لرستانی با ریش و سبیل در هیئت مردانه +ویدئو

پیام احمد مسعود برای درگذشت ابتهاج

دانشجویان اجرای ابلاغیه رهبری درباره تأمین اجتماعی را مطالبه کنند

این مدعی جنجالی بالاخره عقب نشینی کرد!

بزرگ ترین حسینیه منطقه 13 از دل یک خواب بیرون آمد

آمریکا در توافق نامه ایران را تهدید کرده است؟

پیام احمد مسعود برای درگذشت هوشنگ ابتهاج

مدعیان دروغین حقوق بشر جنایات رژیم صهیونیستی را نمی بینند!!

مجری تلویزیون، قائم مقام شبکه آموزش شد

یکشنبه آینده ، نشست مشترک دولت و مجلس / دستورکار جلسه چیست؟

رضایت ایران از «امتیازات قابل توجه» در متن پیش نویس توافق نهایی

ایران هسته ای و فضایی یعنی ما می توانیم

خدمتی که حصر کرد...

فحاشی زشت در آنتن تلویزیون: «نفهما!»

درخواست شهره لرستانی از امام حسین(ع): کمکم کن به بزرگ ترین آرزوم برسم! +ویدئو

نقد عبدی بر «حرف نادرست» برجامی

استخدام نقشه کش سازه در شرکت مهندسین مشاور رف در تهران

احمد مسعود برای ابتهاج نوشت: سایه را آفتاب گرفت

احضار ترامپ به دادستانی نیویورک؛ او از پاسخ به سوالات امتناع ورزید

پیام خبرنگاران به مسوولان: شما حق مطلق نیستید

انتقاد خواننده انگلیسی از حذف محتوای مربوط به فلسطین در اینستاگرام

برقراری پرواز شرکت هواپیمایی چابهار در فرودگاه بین المللی آبادان

استقبال از مادر شهیدی که پس از 34 سال شناسایی شد

سفرای آمریکای لاتین، سر دیگ نذری عاشورا

توییت افشاگرایانه یک فعال سیاسی اصلاح طلب

آوارگی سحر قریشی بعد از طلاق!/ درخواست از سینماگران

انتقال هوشنگ ابتهاج به ایران | هماهنگی لازم برای انتقال هوشنگ ابتهاج به ایران

انتقاد از ضعف دولت در فراهم کردن زیرساخت ارائه کالای اساسی به نرخ شهریور 1400

جزییات تازه از همسان سازی حقوق بازنشستگان

واکنش اساتید بسیجی به یادداشت میرحسین موسوی/ نمی گذاریم قلم ها و زبان های ناپاک حماسه آفرینی شهدا را تحریف کنند

بستن موضوعات پادمانی در مذاکرات وین معطل چیست؟

استخدام کارشناس برنامه ریزی در شرکت فکور مغناطیس اسپادانا در قزوین

استخدام تکنسین آزمایشگاه با بیمه در صنایع غذایی نسیم صباح مازند در مازندران

هدف نهایی حصر چه بود؟

واکنش عباس عبدی به بیانیه میرحسین موسوی | شد آنچه که نباید می شد ...

تجمع بزرگ رهروان زینبی در حرم امامزاده جمال غریب(ع)

قالیباف، رییسی را تنها گذاشت؟

ظریفیان: جایگزینی ظلم ستیزی با کفرستیزی، پای امویان را در قدرت محکم کرد

پلوسی: نباید به چین اجازه وارد کردن فشار جدید بر تایوان را داد

پیام خبرنگاران به مسوولان

پیام وزیر امور خارجه در پی در گذشت هوشنگ ابتهاج

سیاحت ساحت سایه

استخدام شرکت سپهر نیاز دانا

نتیجه تقلید از فرهنگ غرب گرفتار شدن در دام شیطان است

بازخوانی گفت وگوی انصاف نیوز با حسین درخشان درباره «جانشینی رهبری»

ابتهاج در انتخابات ریاست جمهوری به چه کسی رای داده بود؟+عکس

روابط آنکارا- تل آویو؛ ذبح شعارهای حمایت از فلسطین به پای وعده های تجاری

استخدام شرکت مرجان جنوب

استخدام شرکت اطلس راهبر دریا

تمدید مهلت ثبت نام در چهارمین دوره تربیت مدرس جامعهالزهرا(س)

بنی امیه و تزریق فسق به متن دین برای استمرار حاکمیت | هادی سروش

خداحافظ ای خردمند ملت عشق...

«سایه» مردم

یک شرط مهم برای مشمولان رتبه بندی معلمان حذف شد

ورود جدی دولت به هزینه نجومی سفر عتبات و عالیات

میخوای بدونی در رابطه عاشقانه چه آرزویی داری؟ بگو ببینم با دیدن اولین تصویر چه به ذهنت آمد ؟

فارس من|فرارمالیاتی برخی پزشکان را رسیدگی کنید

تلاش ها برای احیای برجام به جایی رسیده که اسراییل نمی تواند مانع شود

پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته کی واریز می شود؟

توافق منوط به لغو تمام تحریم ها و گرفتن تضمین از آمریکا و اروپا است

مردم شهرستان چرداول در مدیریت پسماند مشارکت کنند

اظهارات مهم استاندار تهران درباره کافه های اطراف دانشگاه ها

فیلم| علم واچینی آقا سید صالح رشت با مردمان عاشورایی 72 روستا

استخدام کارآموز حسابدار در شرکت ساختمانی سماسازان در قم

تصاویر/ حضور مدیر حوزه علمیه فارس در منزل شهید اسکندری

ترتیل صفحه 510 قرآن/ کار برای خدا+فیلم، متن و مفاهیم

شستن پیراهن عزادار حسین(ع) لیاقت می خواهد

امروز با عطار : میان مسجد و میخانه راهی است

سفیر ایران در بلژیک گزارش داد

خبرنگاران طلایه داران راستی و حقیقت هستند

رییسی: هیچگونه تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه را نمی پذیریم

امکان صدور 3 سال حبس و رد صلاحیت انتخاباتی برای ترامپ

10 نکته در خصوص اهانت میرحسین به سرداران شهید مدافع حرم

لرستان نیازمند اشتغال پایدار است/ فرصت آزمون و خطا نداریم

خبرنگاران زبان تبیین را به اقناع نزدیک کنند

وقتی رهبر انقلاب، ابتهاج را غافلگیر کرد

آیت الله رییسی: ایران تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه را نمی پذیرد

رییسی در تماس تلفنی نخست وزیر ارمنستان: ایران هیچگونه تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه را نمی پذیرد

پیگیری وزارت خارجه برای بازگرداندن پیکر ابتهاج به ایران

محقق داماد: هوشنگ ابتهاج بیانگر درددل جامعه زمان خود بود

وزاری عضو هیات امنا افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را پذیرفتند

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پذیرفته شد

نتیجه تقلید از فرهنگ غرب گرفتار شدن در دام شیطان است

حجت الاسلام سیدحسین حسینی کارنامی دومین امام جمعه موقت ساری شد

برگزاری همایش رهروان زینبی در 130 بقعه متبرکه مازندران

گروه خیریه دندانپزشکی و چشم پزشکی به ایلام سفر می کنند

تشریح برنامه های سی و یکمین سفر استانی آیت الله رییسی به کرمان

«با هم بخوانیم» به کتابخانه عمومی مشکان فارس رسید

 پیام حسن روحانی در سوگ «بازتاباننده روح جمعی حماسه و دریغ ملت ایران»

ببینید | پاسخ رییس سازمان فضایی به یک سوال مهم؛ ماهواره خیام، جاسوسی هم می کند؟!

نامه نمایندگان کانون های بازنشستگی فرهنگیان به رییس جمهور

انجام هماهنگی برای انتقال و تدفین پیکر هوشنگ ابتهاج

امکان حبس 3 ساله و رد صلاحیت انتخاباتی برای ترامپ

دانستن آسیب پذیری دشمن با همه اقتدار ظاهری، درس مکتب عاشوراست

امام سجاد (ع) چگونه شهید شدند؟

موضوع نشست امشب سران قوا چه بود؟

ساماندهی ویترین های شهر کرج

ببینید | ماهواره خیام جاسوسی هم می کند؟ | پاسخ تند رییس سازمان فضایی

اطاله دادرسی معضل همیشگی شهروندان در امور قضایی است

اطاله دادرسی معضل همیشگی شهروندان در امور قضایی است