موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - افزايش حقوق - سازمان تامين اجتماعي - رفاه اجتماعي - رتبه بندي معلمان - وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي - نظام رتبه بندي معلمان - محمد اميدي - سخنگوي دستگاه دپلماسي - آق آتاباي - كمك حمايتي دولت - دانستني هاي جالب - مهارت يك مدير - حسين خوش نظر - منوچهر - استاد شهيد مرتضي مطهري - بالغ - هواي پاييزي - كبوده - وردان

مطالب مرتبط:
سخنگوی وزارت خارجه: ما تضمین ذاتی را حفظ خواهیم کرد و البته تضمین مختلف هم در توافق احیای برجام دیده شده است
دلیل احیای «وزارت بازرگانی» چیست؟
تعهد آمریکا که احیای برجام را محتمل می کند | خطیب زاده: امیدوار هستیم به پیام ‎هایی که بورل آورد، عمل شود
توضیح مرندی درباره انتخاب قطر برای مذاکرات احیای برجام
تعهد آمریکا که احیای برجام را محتمل می کند | خطیب زاده: امیدواریم به پیام ‎هایی که بورل آورد، عمل شود
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 7 تیر 1401 ساعت 04:572022-06-28سياسي

احیای برجام و مخاطرات سه گانه/ سندروم احیای وزارت بازرگانی/ دور باطل در برخورد با سرقت


تعهد امریکا 1 + 2 را به دوحه برد، حاج قاسم موضوع سریال ترور، وحشت «جی -7» از قدرت چین، هت تریک طلایی بانوان در آسیا، حراج آثار تاریخی چرا؟، جنجال یک استیضاح ساده، - به گزارش سایت قطره و به نقل از تابناک روزنامه های امروز سه شنبه 7 تیرماه در حالی چاپ و منتشر شد که چشم انداز آینده مذاکرات و شمارش معکوس برای آغاز مذاکرات دوحه، جنجال های یک استیضاح، رییس دستگاه قضا چه منظوری از امنیت دارد؟ و ویژه نوشته هایی درباره سالگرد شهادت آیت الله بهشتی و هفته قوه قضاییه در صفحات نخست روزنامه های امروز برجسته شده است.

در ادامه تعدادی از یادداشت ها و سرمقاله های منتشره در روزنامه های امروز را مرور می کنیم: سندروم احیای وزارت بازرگانی مهدی حسن زاده طی یادداشتی در شماره امروز خراسان با عنوان سندروم احیای وزارت بازرگانی نوشت: تاریخ بارها تکرار شده است.

این بار هم با خبر سخنگوی دولت درباره موافقت دولتمردان با احیای وزارت بازرگانی و جدا شدن این بخش از وزارت صنعت، معدن و تجارت، بار دیگر تاریخ تکرار شد.

خرداد 5 سال قبل، دولت وقت لایحه 2 فوریتی تبدیل وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه صنعت و معدن و بازرگانی را به مجلس داد که با مخالفت مجلس وقت مواجه شد و پس از آن اصرار چندباره دولت و رییس جمهور وقت، اثرگذار نبود تا در نهایت دولت دوازدهم مجبور به بستن پرونده احیای وزارت بازرگانی شد.

اکنون در دولت سیزدهم نیز این ایده مجدد مطرح شده است.

نگارنده در یادداشتی در تاریخ 21 خرداد 1396 در همین صفحه با تیتر خطر تشدید اختلاف در تیم اقتصادی دولت با تفکیک وزارتخانه ها به نقد آن تصمیم پرداخته بود.

طبیعی است که هر ایده ای از این دست منافع و مخاطرات خاص خود را داشته باشد.

هر بخش در صورت جدا شدن و تبدیل شدن به یک وزارتخانه ممکن است از قدرت اجرایی بالاتر بهره مند شود.

چنان که تفکیک مسکن از راه، تفکیک تعاون و رفاه اجتماعی از کار و حتی پس از تفکیک بازرگانی، تفکیک معدن از صنعت و ایجاد یک وزارتخانه مجزا می تواند موجب جلب امکانات بیشتر و توجه خاص تر نسبت به یک حوزه خاص شود اما در نهایت معضل دولت حجیم و مسئولیت های پراکنده و سختی هماهنگ کردن آدم های بیشتر، در مقطعی دولت را به ادغام چند وزارتخانه مجبور کرد.

منطقی که همچنان درستی آن پابرجاست.

با این حال اگر منفعت شکل گیری یک وزارتخانه جدید با تمرکز جدی تر روی حوزه بازرگانی موجب شود تا بتوان بهتر بازرگانی داخلی، نظارت بر بازار و توسعه صادرات غیرنفتی را مدیریت کرد، شاید بتوان از این ایده دفاع کرد و هزینه تاسیس یک وزارتخانه جدید را به جان خرید اما واقعا مشکل بازار، نداشتن وزارتخانه مجزاست؟آن چه از ادبیات مسئولان دولت سابق و دولت فعلی در زمینه تشکیل وزارت بازرگانی بر می آید، مهم ترین هدف از این طرح، نظارت جدی تر بر بازار برای مواجهه با گرانی هاست.

متن توییت سخنگوی دولت نیز به صراحت اهداف اصلی از احیای وزارت بازرگانی را نظارت بر قیمت ها و برخورد با متخلفان می داند.

واقعیت این است که ایده تاسیس وزارت بازرگانی پس از نخستین نشانه های رشد تورم در سال 96 و پس از آن جهش ارزی سال 97 و ورود اقتصاد ایران به یک دوره مداوم تورم بالا، جدی شد.

ذهنیت بخش قابل توجهی از مسئولان در دولت های قبلی و فعلی، مهار تورم با تشدید نظارت بر بازار، قیمت گذاری طیف وسیعی از محصولات و تشدید مقابله با تخلفات و گران فروشی هاست.

در حقیقت مخلوط شدن دو مقوله گرانی و تورم در ذهنیت مسئولان اجرایی باعث شده است تا بیش از اقدامات ساختاری نظیر اصلاح ساختاری بودجه و کنترل نقدینگی، تلاش شود تا با تشدید برخورد و نظارت بر بازار جلوی گرانی گرفته شود.

واضح است که بازار را نمی توان بدون نظارت و رها از هر گونه قیمت گذاری اداره کرد.

نویسنده قائل به دیدگاه افراطی آزادسازی قیمت ها و حذف نهادهای ناظر بر بازار نیست (چنان که یکی از وزیران دولت های قبل، نهادهایی مثل تعزیرات و سازمان حمایت را کمونیستی قلمداد می کرد!)، بلکه منتقد نگاه افراطی است که اثر دستورات بر بازار، قیمت گذاری ها و نظارت های تعزیراتی و به عبارتی همان باید بشود را بیشتر از اقدامات کلان و ساختاری در اقتصاد می بیند.

از این نظر احیای وزارت بازرگانی را به این دلیل که ناشی از یک ذهنیت غلط و افراطی نسبت به مقوله قیمت ها و بازار است، نمی توان قابل دفاع دانست.

احیای برجام و مخاطرات سه گانه احمد زیدآبادی طی یادداشتی با عنوان احیای برجام و مخاطرات سه گانه در روزنامه اعتماد نوشت: توافقنامه برجام در صورت احیای آن، به نظرم فضای حاکم بر کشور را تغییر می دهد؛ به طوری که به عنوان یک پیش شرط ضروری، می توان آن را نقطه آغازِ حرکت در جهت حل معضلات بنیانی جامعه ایرانی تلقی کرد.

با این همه، احیای برجام اگر با یک استراتژی مدون و تازه همراه نباشد، فقط به صورت یک مسکن زودگذر عمل می کند و اثر خود را به سرعت ازدست می دهد.

از این رو احیای برجام با توجه به نفوذ و قدرت دشمنان این توافق، مخاطراتی در بطن خود دارد که اگر پیشاپیش نسبت به آنها هشدار داده نشود، چه بسا به حل بحران های کشور یاری نرساند و بعد از چند ماه، داستان همیشگی از سر گرفته شود.

نخستین خطر احیای برجام این است که مخالفان این توافق درصدد برآیند تا نشان دهند که پذیرش توافقنامه، زمینه ساز هیچ نوع تغییر و تحولی در کشور نشده و نخواهد شد و اوضاع طبق روال گذشته ادامه خواهد داشت.

بر این اساس، این نیروها ممکن است برای نمایش قدرتِ خود، در حوزه خارجی ماجرایی را آغاز کنند که تمام آثار اقتصادی احیای برجام را خنثی کند و تشنج در روابط خارجی کشور را از بحث هسته ای به موضوعی دیگر منتقل سازد.

چنین تحرکاتی به واقع بازگشت به نقطه صفر است.

این نیروها همین طور ممکن است در صحنه داخلی، فشارهای فرهنگی و اجتماعی را علیه مردم عادی تشدید کنند تا امید آنان نسبت به ایجاد تحولی تازه در کشور به یأس تبدیل شود و احیای برجام نزد آنان را امری منفی جلوه دهد.

خطر دوم این است که دولت پس از دسترسی به منابع ارزی لازم، از کار سخت و دشوارِ اصلاح ساختار اقتصادی کشور به کلی صرف نظر کند و برای جلب نظرِ برخی اقشار و همین طور رهایی از فشار مخالفان اصلاحات اقتصادی، سیاست پول پاشی در سطح جامعه را در پیش گیرد؛ یعنی همان کاری که محمود احمدی نژاد در دوران برخورداری دولتش از انبوه دلارهای نفتی کرد و علاوه بر ریخت و پاش پولی و هدر دادن منابع، زمینه ساز گسترش فسادی بی سابقه در همه زمینه های بروکراتیک و سیاسی و اجتماعی شد.

این در واقع تهدید بسیار بزرگی است که لازم است اقتصاددانان آگاه و دلسوز از هم اکنون نسبت به عواقب آن هشدار دهند.

خطر سوم احیای برجام این است که دسترسی به دارایی های بلوکه شده و ارز ناشی از صدور نفت گران قیمت، حکومت را به فکر حکمرانی کاملا اقتدارگرایانه و احساس بی نیازی از مشارکت سیاسی طبقات گوناگون اجتماعی و به خصوص بی تحملی در برابر انتقادهای روشنفکران و فعالان سیاسی بیندازد و در برابر هر سطح از نقد و مخالفت، سیاست مشت آهنین در پیش گیرد.

این سه خطر بزرگ می تواند احیای برجام را نه فقط بی اثر کند بلکه حامیان این اقدام را از کرده خود پشیمان سازد!این همه در حالی است که شرایط کشور به جایی رسیده است که بدون احیای برجام، اقتصاد و جامعه ایران سامان نخواهد گرفت و با تهدیدهای تاریخی روبه رو خواهد شد.

بدین ترتیب، احیای برجام ضمن آنکه ضرورتی حیاتی است، مخاطره آمیز هم هست.

کارِ اهل نظر و دانش و سیاست این است که در کنار حمایت از احیای برجام، نسبت به مخاطرات آن نیز پس از امضای دوباره آن هوشیار باشند و برای پیشگیری از خطرات مذکور به وظیفه ملی خود عمل کنند.

چنانچه احیای احتمالی برجام در مسیر آینده خود، ازمخاطرات سه گانه فوق در امان بماند، عبور از بحران های جاری و گشایش صفحه تازه ای در حیات ایران زمین دور از انتظار نخواهد بود.

دور باطل در برخورد با سرقت حسین فصیحی طی یادداشتی در شماره امروز روزنامه جوان با عنوان دور باطل در برخورد با سرقت نوشت: نگرانی ها درباره افزایش جرائم سرقت در جامعه روز به روز بیشتر می شود.

افزایش سرسام آور قیمت کالا ها در چند سال اخیر و بالا بودن نرخ بیکاری منجر به افزایش آمار سرقت شده است.

این روز ها با جلوه هایی از سرقت مواجه هستیم که پیش تر کمتر شاهد آن بودیم.

از جمله سرقت تجهیزات شهری آن هم توسط مأموران طرف قرارداد با شهرداری یا راهداری ها یا سرقت سنگ قبور اموات از گورستان ها یا دزدیدن درخت از مزارع و خیابان ها.

سرقت هایی که علاوه بر گسترش ناامنی در جامعه، حیثیت عمومی جامعه را هم لکه دار کرده است.

مقابله با سرقت هم ابعادی مختلف دارد که مهم ترین آن موضوع پیشگیری است.

موضوع دیگر برخورد پلیس با جرائم و رویکرد دیگر، بالا بردن هزینه جرم است.

این روز ها که با شیوع سرقت در جامعه مواجه هستیم به درستی در خواهیم یافت نه به ساختار پیشگیری توجه کافی می شود، نه پلیس در برخورد با سارقان قاطعیت لازم را به خرج می دهد و نه دستگاه قضایی نسبت به بالا بردن هزینه جرم تلاش می کند، بنابراین در چنین شرایطی امنیت جامعه به خطر می افتد و سارقان بیش از مردم احساس امنیت می کنند.

مهم ترین موضوع در پیشگیری از سرقت، رفع نابسامانی های اقتصادی است، بنابراین تا زمانی که نابسامانی های اقتصادی ادامه داشته باشد، نمی توان نسبت به بهبود وضعیت موجود امیدوار بود.

در حوزه برخورد هم پلیس طرح های مستمر در برخورد با سارقان را به اجرا می گذارد.

تاکنون قرارگاه های زیادی در مبارزه با سرقت در نقاط مختلف کشور راه اندازی شده است؛ طرح هایی که به زعم بازداشت سارقان، احساس امنیت را در جامعه به همراه نداشته است، چراکه پلیس به خوبی می داند عمده سارقان بازداشت شده بعد از دستگیری دوباره به چرخه جرم باز خواهند گشت.

البته طرح این موضوع هم ضرورت دارد که در برخورد با سارقان عمدتاً به نقش پلیس توجه می شود، در صورتی که همه سازمان های بیرون پلیس هم در مبارزه با سرقت نقش دارند که باید سهم خود را در این باره پذیرا باشند.

به عنوان مثال در مورد سرقت بزرگ از بانک ملی، بانک به ساختار های پیشگیرانه خود توجه نکرده بود؛ یعنی بانک نگهبانش را مرخص کرده، دوربین های مدار بسته را تجهیز نکرده، سیستم هشدار خود را به پلیس وصل نکرده و اصول ایمنی ساختمان را رعایت نکرده بود.

در مورد سرقت تجهیزات شهری هم که فقدان آن جان شهروندان را به خطر می اندازد، همین موضوع مطرح است، اینکه شهرداری ها بدون توجه به سوابق پیمانکاران طرف قرار داد آن ها را به کار می گیرند و این افراد بعداً با لباس شهرداری به سرقت می روند.

پایین بودن هزینه جرم هم از رویکرد هایی است که اقبال به سرقت را در جامعه افزایش می دهد.

وقتی مجرمان با سوابق مختلف بازداشت و به چرخه جرم باز می گردند، مشخص می شود مجازات های در نظر گرفته شده، بازدارنده نیست.

مخلص کلام اینکه سرقت پدیده ای چند وجهی است که کاهش آن نه با شعار و دستور، بلکه توجه به هم ساختار های آن ممکن است.


کلید واژه ها: احیای وزارت بازرگانی - وزارت بازرگانی - بازرگانی - روزنامه - امروز - احیای - سندروم - وزارت - استیضاح - چشم انداز آینده - مذاکرات - رییس دستگاه قضا - یادداشت - هفته قوه قضاییه - آیت الله بهشتی - مهدی حسن زاده - سالگرد شهادت - آغاز مذاکرات - شمارش معکوس - آثار تاریخی - منتشر - تاریخ - دستگاه قضا - قوه قضاییه - دوحه - آیت الله - حسن زاده - حاج قاسم - دور باطل - مخاطرات

آخرین اخبار سرویس:
تلاش ها برای احیای برجام به جایی رسیده که اسراییل نمی تواند مانع شود

پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته کی واریز می شود؟

توافق منوط به لغو تمام تحریم ها و گرفتن تضمین از آمریکا و اروپا است

مردم شهرستان چرداول در مدیریت پسماند مشارکت کنند

اظهارات مهم استاندار تهران درباره کافه های اطراف دانشگاه ها

فیلم| علم واچینی آقا سید صالح رشت با مردمان عاشورایی 72 روستا

استخدام کارآموز حسابدار در شرکت ساختمانی سماسازان در قم

تصاویر/ حضور مدیر حوزه علمیه فارس در منزل شهید اسکندری

ترتیل صفحه 510 قرآن/ کار برای خدا+فیلم، متن و مفاهیم

شستن پیراهن عزادار حسین(ع) لیاقت می خواهد

امروز با عطار : میان مسجد و میخانه راهی است

سفیر ایران در بلژیک گزارش داد

خبرنگاران طلایه داران راستی و حقیقت هستند

رییسی: هیچگونه تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه را نمی پذیریم

امکان صدور 3 سال حبس و رد صلاحیت انتخاباتی برای ترامپ

10 نکته در خصوص اهانت میرحسین به سرداران شهید مدافع حرم

لرستان نیازمند اشتغال پایدار است/ فرصت آزمون و خطا نداریم

خبرنگاران زبان تبیین را به اقناع نزدیک کنند

وقتی رهبر انقلاب، ابتهاج را غافلگیر کرد

آیت الله رییسی: ایران تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه را نمی پذیرد

رییسی در تماس تلفنی نخست وزیر ارمنستان: ایران هیچگونه تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه را نمی پذیرد

پیگیری وزارت خارجه برای بازگرداندن پیکر ابتهاج به ایران

محقق داماد: هوشنگ ابتهاج بیانگر درددل جامعه زمان خود بود

وزاری عضو هیات امنا افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را پذیرفتند

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پذیرفته شد

نتیجه تقلید از فرهنگ غرب گرفتار شدن در دام شیطان است

حجت الاسلام سیدحسین حسینی کارنامی دومین امام جمعه موقت ساری شد

برگزاری همایش رهروان زینبی در 130 بقعه متبرکه مازندران

گروه خیریه دندانپزشکی و چشم پزشکی به ایلام سفر می کنند

تشریح برنامه های سی و یکمین سفر استانی آیت الله رییسی به کرمان

«با هم بخوانیم» به کتابخانه عمومی مشکان فارس رسید

 پیام حسن روحانی در سوگ «بازتاباننده روح جمعی حماسه و دریغ ملت ایران»

ببینید | پاسخ رییس سازمان فضایی به یک سوال مهم؛ ماهواره خیام، جاسوسی هم می کند؟!

نامه نمایندگان کانون های بازنشستگی فرهنگیان به رییس جمهور

انجام هماهنگی برای انتقال و تدفین پیکر هوشنگ ابتهاج

امکان حبس 3 ساله و رد صلاحیت انتخاباتی برای ترامپ

دانستن آسیب پذیری دشمن با همه اقتدار ظاهری، درس مکتب عاشوراست

امام سجاد (ع) چگونه شهید شدند؟

موضوع نشست امشب سران قوا چه بود؟

ساماندهی ویترین های شهر کرج

ببینید | ماهواره خیام جاسوسی هم می کند؟ | پاسخ تند رییس سازمان فضایی

پیام آیت الله محقق داماد برای درگذشت استاد سایه/ از تعهد ملی تا عشق به امام حسین(ع)

پیام تسلیت محقق داماد به مناسبت درگذشت استاد ابتهاج

غش کردن عروس ذوق زده وسط مراسم! + عکس

رییسی به نخست وزیر ارمنستان: هیچگونه تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه را نمی پذیریم

لرستان نیازمند اشتغال پایدار است/ فرصت خطا و آزمون نداریم

شهدای مدافع حرم چتر امنیت را در کشور گشودند

قانون رتبه بندی معلمان اصلاح و ابلاغ شد

بشنوید| هوشنگ ابتهاج، عشق به حسین(ع) را با چه تعبیری بیان می کند؟

پیام تسلیت دکتر داوری اردکانی بمناسبت ارتحال استاد ابتهاج

بررسی گزارش متروپل/ دستورکار مجلس در هفته آینده

تامین منافع ملت ایران محور مذاکرات وین| ایران دنبال رضایت طرف مقابل به هر قیمتی نیست

فخرالسادات محتشمی پور: نگذارید تاجزاده به سرنوشت هدی صابر دچار شود

تعبیر خواب دزد | دیدن دزد در خواب !

برخی با ترویج فرهنگ غرب به دنبال ایجاد انحراف در جامعه هستند

رییسی: ایران هیچ گونه تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه را نمی پذیرد

خبر مهم برجامی | آغاز بررسی متن پیشنهادی توافق برجام | سران قوا برای توافق تشکیل جلسه خواهند داد؟

استاندار لرستان: از هیچ فرصتی برای توسعه استان دریغ نمی کنیم

مشاور امور ایثارگران فرمانداری شیراز معارفه شد

وکیل تاج زاده: موکلم در دادگاه حاضر نمی شود

بشنوید| هوشنگ ابتهاج، عشق به امام حسین(ع) را با چه تعبیری بیان می کند؟

استخدام طراح معمار در شرکت غرفه سازی رایمون در تهران

دیدار روسای حوزه هنری و تبلیغات اسلامی خوزستان

واکنش شهرداری تهران به اهانت میرحسین موسوی | تصاویری که در پایتخت نصب شدند

بشنوید| هوشنگ ابتهاج، عشق به سیدالشهداء(ع) را با چه تعبیری بیان می کند؟

پیگیری وزارت امورخارجه برای بازگرداندن پیکر «امیر هوشنگ ابتهاج» به ایران

پیام تسلیت سیدمحمد خاتمی در پی درگذشت ابتهاج

ترامپ از پاسخ به پرسش های دادستان کل نیویورک سر باز زد

پیام احمد مسعود برای درگذشت ابتهاج

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به پرتاب ماهواره خیام

ازدواج دیرهنگام چه عواقبی دارد؟ | چرا نباید دیر ازدواج کرد

آیین بنی اسدی در خیرآباد ورامین برگزار شد + فیلم

آیین بنی اسدی در خیرآباد ورامین برگزار شد + فیلم

دستورات استاندار سمنان برای تسریع اجرای طرح ملی مسکن

اشرف غنی: بنا به قانون اساسی افغانستان رییس جمهورم

پاوربانکی با بدنه شفاف

ماجرای وساطت «شهریار» برای آزادی «ابتهاج» طرفدار حزب توده از زندان

عکس/ رامین ثالث، جانی دپ ایرانی کیست؟

در ایجاد تغییر در متن توافق از ایران حمایت می کنیم

عکس/ رامین ثالث، جانی دپ ایرانی کیست؟

طبق قانون اساسی افغانستان من هنوز رییس جمهورم!

شهدا سایه جنگ را از سر ملت ایران برداشتند

دیوان محاسبات در بررسی تخلفات هیچ خط قرمزی ندارد

استاندار لرستان: از هیچ فرصتی برای توسعه استان دریغ نمی کنیم

خوزستان سوگوار امام الساجدین(ع)/عزاداری دوازدهم محرم در دیار کارون برگزار شد

روایت حضور رهبر انقلاب در منزل سردار شهید همدانی + فیلم و عکس

نقش فعّال حضرت زینب در ابلاغ واقعه عاشورا

تجلیل فرمانده سپاه عاشورا از عوامل واحد خبر شبکه سهند

فیلم/ روایت حضور رهبر انقلاب در منزل سردار شهید همدانی

پیام حسن روحانی به مناسبت درگذشت هوشنگ ابتهاج

عباس عبدی:اصلاح طلبان از سال 88 غرق در تناقضات هستند

خبرنگاران خنثی کننده حملات رسانه ای دشمنان هستند

آیین نامه اجرایی قانون رتبه بندی معلمان اصلاح و ابلاغ شد

نظر عباس عبدی درباره نامه اخیر میرحسین موسوی

وزیر خارجه عمان: موفقیت مذاکرات وین به نفع همه طرف ها است

امیرعبداللهیان درگذشت شاعر نامدار کشور را تسلیت گفت

هماهنگی های لازم برای انتقال پیکر «هوشنگ ابتهاج» به کشور انجام شد

امیرعبداللهیان درگذشت ابتهاج را تسلیت گفت

لحظه برخورد یک دنباله دار به خورشید

تجلیل فرمانده سپاه عاشورا از خبر صداوسیمای آذربایجان شرقی

احیای برجام و مخاطرات سه گانه/ سندروم احیای وزارت بازرگانی/ دور باطل در برخورد با سرقت

احیای برجام و مخاطرات سه گانه/ سندروم احیای وزارت بازرگانی/ دور باطل در برخورد با سرقت