مطالب مرتبط:
توجه به امنیت غذایی پایدار در دستور کار دامپزشکی قزوین باشد
احتمال رکود در اقتصاد آمریکا و اروپا در نیمه دوم سال 2023
فیلم| وعده های طلایی وزیر اقتصاد پیش از انتخابات؛ 6 ماه گذشت اما...
بنیاد سینمایی فارابی و تکلیف مهم بازآفرینی اقتصاد سینما
اقتصاد 80 تریلیون دلاری جهان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 7 تیر 1401 ساعت 01:572022-06-27بين الملل

مسئول بی ثباتی اقتصاد و امنیت غذایی درجهان کیست؟


تیر حماقت اروپا در تبعیت از آمریکا برای تحریم روسیه و دامن زدن به جنگ اوکراین، به سمت خودشان هم کمانه کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، احمد السید النجار ، اقتصاددان، در گفت وگوی اختصاصی با پایگاه خبری روسیا الیوم" به تشریح این موضوع پرداخت که مسئول اصلی بی ثباتی در اقتصاد و امنیت غذایی جهان کیست.

النجار در ابتدای سخنان خود تاکید کرد، با توجه به تداوم درگیری بین روسیه و اوکراین، جهان نسبت به وقوع یک بحران بزرگ غذایی در حال حاضر وحشت پیدا کرده است.

النجار گفت: روسیه و اوکراین دو کشور عمده صادر کننده غلات، روغن آفتابگردان و سایر کالاهای غذایی و همچنین صادرات کودهای شیمیایی هستند.

روسیه از نظر صادرات گندم در جهان پیشتاز است و حدود 38 میلیون تن گندم که حدود 18 درصد از کل صادرات جهانی گندم را تشکیل می دهد، به جهان صادر می کند.

روسیه همچنین حدود 15 میلیون تن ذرت تولید می کند که از این مقدار حدود 1.

2 میلیون تن از آن را صادر می کند.

وی افزود: روسیه در تولید جو  نیز در جهان پیشتاز است و حدود 2.

5 میلیون تن از آن صادر می کند و همچنین در تولید گندم سیاه و جو دو سر نیز در جهان پیش گرفته است.

روسیه همچنین حدود 2.

1 میلیون تن روغن آفتابگردان صادر می کند که حدود 22 درصد از صادرات جهانی آن را تشکیل می دهد و حدود 14 درصد از صادرات جهانی کودهای اوره و فسفات آمونیوم نیز متعلق به روسیه است و همچنین بلاروس در حدود 40 درصد از صادرات جهانی کودهای پتاسیم حیاتی برای همه انواع محصولات کشاورزی به خصوص میوه ها و سبزیجات شریک است.

  النجار تصریح کرد: در مورد اوکراین هم این کشور به نوبه خود با صادرات حدود 18 میلیون تن، چهارمین صادرکننده بزرگ گندم پس از روسیه، ایالات متحده و کانادا در جهان است.

همچنین این کشور صادرکننده بزرگ ذرت است با صادرات حدود 23 میلیون تن ذرت در سال گذشته  که امسال می تواند این میزان به حدود 17 میلیون تن کاهش یابد.

در مورد صادرات روغن آفتابگردان هم اوکراین در سال گذشته حدود 5.

1 میلیون تن بوده که حدود 53 درصد از کل صادرات جهانی آن را تشکیل می دهد.

وی افزود: غرب و رسانه های آن روسیه را مقصر می دانند و می گویند که این کشور از صادرات غلات اوکراین جلوگیری می کند، اگرچه روسیه بارها تمایل خود را برای عبور کشتی های بارگیری شده با غلات صادراتی اوکراین از بندر اودسا(یکی از شهرهای بندری کشور اوکراین در کرانه دریای سیاه ا)تکرار کرده است، مشروط بر اینکه اوکراین مین هایی را که در اطراف بندر کار گذاشته است، برچیند تا نسبت به عبور ایمن کشتی ها اطمینان حاصل شود، اما اوکراین این را نمی پذیرد و می ترسد که اگر مین های دریایی در مجاورت اودسا را حذف کند، این بندر مورد حمله نیروی دریایی روسیه قرار گیرد که بسیار قوی تر از نیروی دریایی اوکراین است.

  این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اوکراین می تواند صادرات غلات و روغن خود را به سراسر جهان از طریق حمل و نقل زمینی  انجام دهد، گفت: اوکراین می تواند غلاوت  و روغن را به رومانی صادر کند و سپس از طریق بنادر رومانی در دریای سیاه آن را صادر کند و یا از طریق حمل و نقل زمینی به لهستان فرستاده  و از طریق بنادر آن در دریای بالتیک صادر کند و یا از طریق کشورهای اسلواکی، مجارستان و رومانی به شکل زمینی به کشورهای اروپایی صادر کند.

اما با این حال باید پرسید آیا جریان صادرات غلات و روغن اوکراین بحران جهانی غذا را حل می کند؟ النجار افزود: حقیقت این است که حتی اگر این صادرات جریان داشته باشد، بحران جهانی غذا حل نخواهد شد.

بزرگترین مشکل، صادرات غلات عظیم روسیه است که به دلیل تحریم های احمقانه آمریکا و اروپا که مانع همه عملیات های مالی مرتبط با صادرات آن می شود از سرازیر شدن آن به بازارهای جهانی جلوگیری می کند.

  او افزود: معضل در تحریم های آمریکا و اروپا علیه روسیه است که توسط اذهان تلافی جوی بیماری صادر می شود که جهان را از صادرات کودهای روسی لازم برای کشاورزی جهانی، به ویژه کودهای پتاسیم و اوره محروم می کند، در شرایطی که بانک های روسیه از سیستم جهانی سوییفت جدا هستند.

این اقتصاددان تصریح کرد: تحریم های احمقانه آمریکا و اروپا علیه روسیه قیمت کالاهای غذایی و کودهای شیمیایی را در سرتاسر جهان شعله ور ساخته است و حفظ قیمت متوسط کالاهای غذایی به بار سنگینی بر بودجه عمومی کشورهایی تبدیل شده است که از کالاهای اساسی ارائه شده طبقه فقیر و طبقه متوسط رو به پایین حمایت می کنند.

النجار در ادامه گفت وگو با روسیا الیوم تصریح کرد: برای روشن شدن اینکه روسیه چگونه این موقعیت را در بازار مواد غذایی اصلی جهان به دست آورده است، کافی است بدانید که این کشور علیرغم ثبات جمعیت خود در سطح سال های 2004-2006، سرمایه گذاری هایی انجام داده و برای  افزایش تولید محصولات کشاورزی و غذایی تلاش زیادی کرده است که در نتیجه آن بر اساس داده های سازمان خواربار و کشاورزی شاخص تولید مواد غذایی در روسیه در سال 2016 با در نظر گرفتن دوره 2004-2006 به عنوان سال پایه به حدود 147 رسیده است.

در همین زمان، شاخص تولید مواد غذایی در اروپا با شاخص جمعیت 102 به 112 رسیده است و در آمریکا به عدد 122 با شاخص جمعیتی 110 رسیده است.

وی افزود: شاخص تولید غلات در روسیه هم در سال 2016 به به 167 رسیده است، در مقایسه با همین شاخص در آمریکا که نزدیک به 130 است و در اروپا این شاخص به اعتبار سال های 2004 تا 2006 به عنوان سال پایه به 119 رسیده است.

  النجار گفت: شاخص تولید روغن زیتون هم در روسیه در سال 2016 به 217 رسیده است، در مقایسه با این شاخص در اروپا که به قریب به 148 رسیده است و در آمریکا هم قریب به 132 است .

همین طور شاخص های تولید محصولات ریشه ای و غده ای، شکر، گوشت، ماهی هم در روسیه به نسبت آمریکا و اروپا خیلی بالاتر است.

او با بیان اینکه روسیه بخش مهمی از منابع و سرمایه گذاری های خود را به سمت توسعه قابلیت های خود برای تولید غذا به گونه ای هدایت کرده است که از تلاش های اروپایی و آمریکایی بسیار فراتر می رود، گفت: بر این اساس، تحریم های آمریکا و اروپا علیه روسیه که مانع از جریان های مالی مرتبط با تجارت خارجی این کشور می شود، دلیل اصلی ممانعت از جریان صادرات مواد غذایی روسیه به کشورهای مختلف جهان و عامل اصلی بحران غذایی در جهان است.

السید النجار تصریح کرد: از سوی دیگر تحریم های آمریکا و اروپا مربوط به ممنوعیت کامل واردات نفت روسیه و ممنوعیت نسبی واردات گاز روسیه منجر به افزایش بی سابقه قیمت گاز و  نفت شده است و این امر به تورم جهانی دامن زده که کشورهای واردکننده نفت و گاز و کشورهای فقیر به شدت از آن رنج می برند.

وی افزود: اروپای احمق که وابستگی فلاکت باری به ایالات متحده دارد به استفاده سیاسی از نفت و گاز به عنوان ابزاری برای مجازات روسیه مبادرت کرد تا از طریق محروم کردن روسیه از درآمدهای حاصل از صادرات عظیم نفت و گاز خود، آن را مجازات کند، در حالی که خود روسیه از قضیه صادرات نفت و گاز مطلقا استفاده سیاسی نکرده و از زمان اتحاد جماهیر شوروی آن را به عنوان یک امر تجاری حفظ کرده است.

این کارشناس اقتصادی گفت: اما تیر غربی ها به سمت خودشان کمانه کرد و اقتصاد اروپا و ایالات متحده و مردم آن ها بیشتر از روسیه به خاطر تحریم ها آسیب دیدند و  از آنجایی که انرژی حاصل از نفت و گاز جزء ضروری همه کالاها است، افزایش قیمت کالاها پس از تحریم های آمریکا و اروپا در زمینه نفت و گاز علیه روسیه منجر به تورم بالا در اروپا، ایالات متحده و جهان شد.

وی افزود: تورم در اروپا به ویژه با گستاخی احمقانه اش تشدید شد، چرا که از پرداخت پول گاز روسیه به روبل خودداری کرد و این امر منجر به قطع گاز روسیه به بسیاری از کشورهای اروپایی شد، در حالی که سایر کشورها و شرکت ها عقب نشینی کردند و در برابر تقاضای عادلانه روسیه برای پرداخت هزینه واردات خود به روبل تسلیم شدند.

  السید النجار تاکید کرد: گرچه همه گزینه های جایگزین برای گاز روسیه نمی تواند پاسخگوی تقاضای اروپا برای آن باشد، اما همه این گزینه ها گاز مایع هستند که قیمت آن کمتر از چهار برابر قیمت گاز روسیه که به شکل گازی از خطوط لوله عبور می کرد، نخواهد بود.

اروپا هزینه های هنگفت دیگری را که مربوط به ایجاد ایستگاه هایی برای تبدیل گاز از حالت مایع به حالت گازی است نیز به عهده خواهد گرفت و متحمل خواهد شد.

وی افزود: همه این افزایش قیمت های انرژی در اروپا  هزینه های تولید را افزایش می دهد و به توانایی اقتصادهای اروپایی برای رقابت در بازارهای بین المللی   آسیب می رساند، آن هم به نفع همه کشورهایی که گاز را به شکل گازی آن با قیمت های کمتر از یک چهارم قیمت گاز مایع به دست می آورند.

این اقتصاد دان بزرگترین منتفع حماقت اروپا در وابستگی اسفبار به ایالات متحده آمریکا را خود ایالات متحده خواند و گفت: این کشور از ایجاد بازار بزرگ برای گاز مایع خود و همچنین هزینه پایین انرژی داخلی تولید خود در مقایسه با  اروپا سود می برد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه آمریکا خود باعث و بانی جنگ روسیه علیه اوکراین بوده است، گفت: این آمریکا بود که به ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین دست نشانده صهیونیستی غربی، دستور داد که جبهه دونباس را گرم کند، درخواست خود را برای پیوستن به ناتو اعلام کند و سلاح هسته ای خود را بازیابد.

  وی با بیان اینکه حمایت تسلیحاتی گسترده غرب از اوکراین موجب طولانی تر شدن جنگ می شود، گفت: این جنگ می توانست با تلفات مالی و جانی کم تر تمام شود در حالی که ادامه جنگ منجر به نابودی اوکراین خواهد شد بدون اینکه تاثیری بر نتیجه احتمالی جنگ خواهد داشت که آن هم دستیابی روسیه به اهداف خود در بازپس گیری مناطقی خواهد بود که در زمان اتحاد جماهیر شوروی به خاک اوکراین الحاق شده است و دیگر اینکه بی طرفی اوکراین و مسلح نشدن آن به سلاح هسته ای تضمین خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی در پایان گفت: از دیگر نتایج جنگ روسیه و اوکراین تأیید چندقطبی بودن نظام سیاسی و اقتصادی بین المللی خواهد بود، به طوری که یک نظام پولی جدید جهانی ایجاد می شود به جای نظام کنونی که امپراتوری آمریکا از طریق آن ثروت های جهان را به غارت می برد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: روسیه و اوکراین - روسیه - جهان - اقتصاد - اوکراین - امنیت غذایی - صادر - غذایی - صادرات - گفت وگوی اختصاصی - روغن آفتابگردان - کودهای شیمیایی - میلیون - حدود - گندم - تحریم روسیه - صادرات گندم - پایگاه خبری - آفتابگردان - امنیت - صادر کننده - بین الملل - خبرگزاری - اختصاصی - شیمیایی - پیشتاز - آمریکا - درگیری - پایگاه - پرداخت

آخرین اخبار سرویس:
بورل در گفتگو با وزیر خارجه ایران: پیشرفت نسبی در مذاکرات هسته ای حاصل شده است

امکان قضاوت قطعی درباره نتیجه مذاکرات وجود دارد؟

آمریکا: آماده توافق سریع بر اساس متن اتحادیه اروپا هستیم

عزاداری عاشورا در تهران از نگاه دوربین رویترز!

مقایسه قدرت نظامی چین و تایوان(+اینفوگرافی)

اولیانوف: پیش نویس توافق احیای برجام میان طرف ها توزیع شد

گمانه زنی اولیانوف درباره توزیع یک متن در مذاکرات وین

پایان مذاکرات وین| متن نهایی توافق آماده شد؟

پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت روزنامه نگاران

اولیانوف: اتحادیه اروپا متن نهایی پیش نویس احیای برجام را توزیع کرد

ادامه صادرات غلات و دانه های روغنی از اوکراین

پولیتیکو از احیای برجام در وین خبر می دهد | متن نهایی احیای برجام هنوز باز است!

پایان جدیدترین دور مذاکرات احیای برجام در وین/ آیا متن نهایی توافق آماده شده است؟

حملات ترکیه به شمال سوریه

کودک فلسطینی مجروح شده در حملات صهیونیست ها، به شهادت رسید

کندوان به علت ترافیک سنگین یکطرفه شد

فوری /‏مذاکرات احیای برجام در وین به پایان رسید اما رایزنی ها ادامه دارد

مقام اروپایی: متن نهایی توافق آماده شد / امیدوارم در چند هفته آینده، توافق شود

پاسخ اولیه ایران به متن نهایی پیش نویس | پیشنهادات جدید مورا و واکنش هیئت ایرانی

اولیانوف: خبر فوری ... | متن نهایی پیش نویس توزیع شد | واکنش مشاور تیم مذاکره کننده ایران

خبر روسیه از توزیع پیش نویس برجام/ یک قدم تا توافق هسته ای!

بایدن از رزمایش های چین ابراز نگرانی کرد

اتحادیه اروپا متن نهایی پیش نویس احیای برجام را توزیع کرد

روسیه: پیش نویس «متن نهایی» میان طرف ها توزیع شد

بازسازی فوق العاده ای از واقعه عاشورا در عراق

بایدن از رزمایش های چین ابراز نگرانی کرد

مراسم شام غریبان در سراسر ایران؛ پخش زنده

اولیانوف: اتحادیه اروپا متن نهایی پیش نویس احیای برجام را منتشر کرد

متن نهایی پیش نویس احیای برجام توزیع شد

توضیحات جوزپ بورل درباره مذاکرات وین: تصمیم سیاسی نهایی در پایتخت ها گرفته می شود

حملات ترکیه به شمال سوریه

پیش نویس توافق آماده شد؟

حملات ترکیه به شمال سوریه | آماده شدن تروریست ها برای تحرک خطرناک در ادلب

ایده های جدید مطرح شده در مذاکرات وین در پایتخت ها بررسی می شود

در صورت عدم مخالفت با «متن نهایی»، برجام احیا می شود

حجم خسارت های ناشی از 3 روز تنش در نوار غزه

حرکت روی اعصاب مردم

ترامپ: این زن عامل هرج و مرج است

عکس| ترامپ اسناد کاخ سفید را در چاه توالت ریخت

اولیانوف: پیش نویس توافق احیای برجام میان طرف ها توزیع شد

مذاکرات به پایان رسید/ «متن نهایی» برای احیای برجام به هیأت های نمایندگی طرف های مذاکره ارائه شده است

اولیانوف: خبر فوری ... | اولین واکنش مشاور تیم مذاکره کننده ایران

تحلیل تهاجم صهیونیست ها به غزه از نگاه روزنامه رسمی سوریه

روسیه: پیش نویس «متن نهایی» توافق میان طرف ها توزیع شد

حملات ترکیه به شمال سوریه

توییت دیپلمات روس و مشاور تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درباره پیش نویس «متن نهایی» توافق

آمار رسمی خسارت وارده به واحدهای مسکونی غزه در نتیجه 56 ساعت حملات اسراییل

ترامپ اسناد کاخ سفید را در توالت ریخته است+عکس

مدودف: هدف غرب نابودی روسیه است

پایان مذاکرات برای متن پیش نویس | واکنش نماینده اتحادیه اروپا درباره موضع ایران

هیچ عذری برای کشتن کودکان در فلسطین پذیرفتنی نیست

متن پیش نویس توافق آماده شد؟

روسیه: پیش نویس «متن نهایی» میان طرف ها توزیع شد

ببینید: کشف بمب 450 کیلوگرمی جنگ جهانی دوم در رودخانه ای در ایتالیا

خبر فوری اولیانوف:پیش نویس توافق توزیع شد

وزرای خارجه برای احیای کامل برجام به وین می روند؟ | پیش نویس متن نهایی آماده شد

اردوغان: به دنبال ایجاد نوار امنیتی 30 کیلومتری در عمق سوریه هستیم

بلینکن روسیه را به تصرف خاک اوکراین متهم کرد

تنها نیروگاه برق غزه مجددا آغاز بکار کرد

خبر فوری نماینده روسیه درباره مذاکرات

روسیه: پیش نویس «متن نهایی» توافق میان طرف ها توزیع شد

روسیه: پیش نویس توافق وین میان طرف ها توزیع شد

اعلام پایان دور جدید مذاکرات در وین/ گزارش پولیتیکو از جزییات و توافقات انجام شده در وین /مقام اروپایی: مذاکرات برای متن پیش نویس توافق پایان یافته است/ مقام ایرانی: هنوز نمی توانیم از نهایی شدن متن توافق سخن بگوییم

پایان مذاکرات وین | هیأت ایرانی تا ساعاتی دیگر به تهران بازمی گردد

پایان مذاکرات برای متن پیش نویس توافق | توضیحات نماینده اتحادیه اروپا درباره موضع ایران

رسانه های جهاد اسلامی 1100 راکت از غزه شلیک کرد

پایان مذاکرات در وین؛ هیأت ایرانی تا ساعاتی دیگر به تهران بازمی گردد

جزییات روند مذاکرات وین از زبان مشاور تیم مذاکره کننده هسته ای

عبدالملک الحوثی: عاشورا به ما آموخت در مقابل ظلم مقاومت کنیم

آتش بس در نوار غزه

اولین محموله سوخت وارد غزه شد

اعلام پایان دور جدید مذاکرات در وین/ مقام اروپایی: مذاکرات برای متن پیش نویس توافق پایان یافته است/ مقام ایرانی: هنوز نمی توانیم از نهایی شدن متن توافق سخن بگوییم

برای سفر به قطر چه واحد پولی نیازه؟🚀

خبرفوری نماینده روسیه در مذاکرات + عکس

توافق هسته ای/ هیئت ایرانی با متن نهایی ساعتی دیگر به تهران برمی گردد

پایان مذاکرات در وین/ هیأت ایرانی تا ساعاتی دیگر به تهران بازمی گردد

روایت پولیتیکو از آخرین روند مذاکرات احیای برجام در وین | باقی ماندن تردیدها در مورد توافق

جزییات مقام ارشد اتحادیه اروپا از مذاکرات وین | مذاکره درباره متن پیش نویس توافق پایان یافت | واکنش این دیپلمات به سوال درباره موضع ایران

فرودگاه نجف اشرف شمار زائران خارجی مراسم عاشورای حسینی را اعلام کرد

عزاداری روز عاشورای حسینی در کابل

رسانه های صهیونیستی: جهاد اسلامی 1100 راکت از غزه شلیک کرد

افزایش درخواست برای مشاوره روانی در اسراییل بعد از حمله به غزه

گزارش پولیتیکو از آخرین وضعیت مذاکرات وین

فوری؛ متن توافق نهایی ارائه شد

بایدن از رزمایش های چین ابراز نگرانی کرد

رسانه های صهیونیستی: جهاد اسلامی 1100 راکت از غزه شلیک کرد

مقاومت فلسطین چگونه «سپیده دمِ» تل آویو را در ظلمات شب فرو برد؟

ادعای مقام اروپایی درباره متن پیش نویس توافق

شهادت 45 فلسطینی و زخمی شدن 360 نفر در جنگ سه روزه غزه

ابرثروتمندان دنیا کجا زندگی می کنند؟!

اردوغان به شهادت کودکان فلسطینی واکنش نشان داد

مقام ارشد وزارت خارجه: پیشرفت های نسبی در مذاکرات وین حاصل شده است

حملات رژیم صهیونیستی به غزه نتیجه سفر رییس جمهور آمریکا به منطقه است

روایت پولیتیکو از آخرین روند مذاکرات وین/ باقی ماندن تردیدها در خصوص توافق

روزنامه عبری: افزایش درخواست برای مشاوره روانی در اسراییل بعد از حمله به غزه

محمد مخبر: حملات رژیم صهیونیستی به غزه نتیجه سفر بایدن به منطقه است

خبرگزاری فرانسه: متن نهایی توافق هسته ای ارائه شد!

کشته شدن 3 نفر از سرکردگان طالبان پاکستان

تصاویر/ عزاداری سنتی مردم دیلمان

بیش از 100 شهر فرانسه آب آشامیدنی ندارند

مسئول بی ثباتی اقتصاد و امنیت غذایی درجهان کیست؟

مسئول بی ثباتی اقتصاد و امنیت غذایی درجهان کیست؟