مطالب مرتبط:
رییسی: عراق نزدیک ترین ملت و همسایه به ایران است/ جنگ یمن هر چه زودتر باید خاتمه یابد
رییسی در نشست مشترک با الکاظمی: اراده توسعه بیشتر روابط میان ایران و عراق وجود دارد
رییسی: عراق نزدیک ترین ملت و همسایه به ایران است
الکاظمی: تلاش ما برای تامین منافع دو ملت ایران و عراق است/ در ایام اربعین با تمام قوا در خدمت زائران خواهیم بود
رییسی: عراق را نزدیکترین همسایه به ایران می بینیم
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 تیر 1401 ساعت 19:222022-06-26سياسي

رییسی: عراق نزدیک ترین ملت و همسایه به ایران است/ جنگ یمن هر چه زودتر باید خاتمه یابد/ الکاظمی: روابط با ایران برای عراق بسیار مهم است


آیت الله «سید ابراهیم رییسی» رییس جمهور و «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق روز یکشنبه پس از انجام دیدارهای دوجانبه در نشست مطبوعاتی مشترک حضور یافتند.

- بین الملل تابناک: آیت الله سید ابراهیم رییسی رییس جمهور و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق روز یکشنبه پس از انجام دیدارهای دوجانبه در نشست مطبوعاتی مشترک حضور یافتند.

او روز گذشته به عربستان سفر کرده بود.

همچنین این دومین سفر الکاظمی در دوران فعالیت دولت سیزدهم است.

رییس جمهور کشورمان در این نشست گفت: سفر الکاظمی و هیات عالی رتبه را به ایران خوش آمد می گویم.

روابط ما با عراق روابط معمولی و سنتی نیست بلکه عمیق و ریشه دار است و این اراده برای توسعه بیشتر روابط وجود دارد.

رییسی افزود: در راستای گسترش سیاست ارتباط با همسایگان، امروز کشور عراق را نزدیک به ملت ایران می بینیم.

برای تسهیل روابط پولی بین دو کشور قرار شد گام های جدیدی برداشته شود رییس جمهور درباره محور گفت و های امروز با الکاظمی گفت: درباره اتصال ریلی شلمچه و بصره گفت و گو شد و همچنین برای تسهیل روابط پولی بین دو کشور قرار شد گام های جدیدی برداشته شود.

رییس جمهور گفت: در راستای گسترش سیاست ارتباط با همسایگان، امروز کشور عراق را نزدیکترین ملت به ملت ایران می بینیم و بیشترین روابط را در بین کشورهای همسایه با عراق داریم و در بین همسایگان بیشترین روابط را با عراق داریم.

وی افزود: در مورد روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری بین دو کشور مذاکره و قرار شد روابط اقتصادی بین دو کشور افزایش یابد.

رییسی ادامه داد: اتصال ریلی شلمچه و بصره از جمله مواردی است که در این باره گفت و گو شد و قرار شد هرچه سریعتر این کار در جهت تسهیل مراودات بین دو کشور نقش مهمی داشته باشد.

اشتیاق ملت ایران به زیارت عتبات عالیات همواره عشق به این زیارت در دل داشته و به دنبال زیارت بودند رییسی در ادامه نشست مشترک با نخست وزیر عراق درباره سفر زائران ایرانی به عتبات عالیات گفت: اشتیاق ملت عزیز ایران به زیارت عتبات عالیات همواره عشق به این زیارت در دل داشته و به دنبال زیارت بودند و این تسهیل زیارت زائران از ناحیه دولت عراق قابل تقدیر است که از طریق هوایی و زمینی انجام شده تا زائران با لغو روادید به سهولت به عتبات عالیات و حرم امام حسین (ع) بروند.

وی ادامه داد: قرار شد برای زیارت زائران تسهیلات بیشتری دولت عراق قائل شود و زائران برای اربعین به سهولت از مرزهای هوایی و زمینی به این کشور سفر کنند و مشکلاتی که در سنوات گذشته بوده دیگر وجود نداشته باشد.

رییس جمهور تاکید کرد: برخی از مشکلات زائران در ورود به این کشور مسائل کرونا بود که امروز در ایران و عراق و منطقه متفاوت شده است.

رییس جمهور درباره ارتباط کشورهای منطقه هم گفت: این ارتباط مورد تاکید دو طرف بود و بر این باور هستیم که گفت و گوی مسئولان منطقه می تواند مسائل منطقه را حل و فصل کند و تاکید کردیم حضور دخالت بیگانگان در منطقه مشکل ساز است نه مشکل گشا.

رییسی ادامه داد: در این دیدار بر مذاکرات مسئولان منطقه با یکدیگر برای حل مساله تاکید کردیم.

رفع محاصره یمن و یمنی ها، گفت و گوی یمن با یمنی ها مورد تاکید است رییس جمهور درباره مسائل و مشکلات در یمن گفت: رفع محاصره یمن و یمنی ها، گفت و گوی یمن با یمنی ها مورد تاکید است که می تواند مساله یمن را حل کند و به این رنجی که مردم در این سال ها به آن مبتلا شده اند بتواند خاتمه دهد.

رییسی ادامه داد: بدون تردید ادامه این جنگ را بی حاصل می دانیم و معتقدیم جز رنج به مردم حاصل دیگری ندارد و هر چه زودتر باید این جنگ خاتمه یابد و آتش بس می تواند گامی در حل مسائل یمن و گفت و گو هایی که بین یمنی ها صورت خواهد گرفت، باشد.

رییس جمهور تصریح کرد: تلاش رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط با کشورهای منطقه به هیچ وجه امنیت ساز برای این رژیم نخواهد بود.

وی به تاکید ایران و عراق در برقراری صلح و آرامش در منطقه اشاره کرد و گفت: معتقدیم صلح و آرامش در منطقه در پرتو نقش آفرینی مسئولان همه منطقه است و حتی عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی با حضور بیگانگان در منطقه برای منطقه مشکل ساز خواهد بود و مشکلی را از منطقه ما حل نخواهد کرد.

رییسی گفت: حسن روابط بین ایران و عراق، روابط دو جانبه و دو کشور را در نقش آفرینی نسبت به مسائل منطقه و هم نقش آفرینی دو کشور را در مسائل بین الملل می تواند تاثیرگذار باشد.

رییس جمهور: ما در روزهای سخت عراق در کنار آنها بودیم و همواره در کنار یکدیگر خواهیم بود و این علاقه و ارتباط، ارتباطی است که هرگز رو به سردی نخواهد گرایید و این ارتباط را روز به روز در حال ارتقاء و گسترش می دانیم.

وی در پایان اظهار داشت: سفر نخست وزیر عراق به تهران می تواند نقطه عطفی برای توسعه روابط دو کشور باشد.

الکاظمی: روابط با ایران بسیارمهم استنخست وزیر عراق نیز در نشست مطبوعاتی با قدردانی از رییس جمهور ایران به خاطر استقبال گرم از وی و هیات همراهش گفت: ما امروز به تهران آمدیم تا روابط دوجانبه بین ایران و عراق را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهیم و همچنین امروز در خلال گفت و گو ها روابط تاریخی و دینی و فرهنگی بین دو کشور را محور گفت و گو قرار دادیم.

مصطفی الکاظمی گفت: روابط با ایران بسیار مهم است و در چارچوب و منافع مشترک دو کشور برای تامین منافع ملت ها تلاش می کنیم ما امروز توافق کردیم تا روابط تجاری را تقویت کنیم.

نخست وزیر عراق درباره فراهم کردن حضور زایران ایران در سفر به عتبات عالیات گفت: توافق کردیم یک برنامه زمانی برای تسهیل زیارت زائرانی که قصد حضور در ایام اربعین را به حرم امام حسین (ع) دارند تنظیم کنیم.

تا پیش از این زوار ایرانی در فرودگاه های عراق می توانستند روادید دریافت کنند اما طی چند هفته اخیر زمینه ای را فراهم کردیم تا زائران ایرانی در گذرگاه های مرزی بتوانند روادید ورود به عراق را دریافت کنند.

الکاظمی گفت: ما زیارت اربعین را در پیش داریم و در این ایام با تمام توان در خدمت زائران ایرانی خواهیم بود.

وی افزود: برای ثبات و آرامش در منطقه تلاش می کنیم و برای مسائل سرنوشت سازی که ملت های منطقه با آن روبه رو هستند گفت و گو کردیم که حمایت خود را از آتش بس درباره یمن اعلام کنیم.

نخست وزیر عراق تصریح کرد: توافق کردیم حمایت خود را از اصل گفت و گو برای پایان دادن جنگ یمن اعلام کنیم.

تلاش های مشترک برای مقابله با چالش حوزه امنیتی به سبک جنگی که اوکراین است به انجام برسانیم.

تحلیل خبر؛ میانجی گری برای ثبات منطقه ای مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق که روز شنبه برای گفتگو با مقامات سعودی به عربستان سعودی سفر کرده بود ظهر امروز، یکشنبه پنجم تیرماه از ریاض وارد تهران شد.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود از ثبات منطقه ای به عنوان محور اصلی گفتگوهای نخست وزیر عراق و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نام برده و تصریح کرده که آقای کاظمی به عنوان بخشی از تلاش های میانجی گرانه تازه خود برای نزدیک کردن تهران و ریاض به ایران سفر کرده است.

برخی منابع همچنین مدعی شده اند که مصطفی کاظمی حامل پیام ها و ابتکارات تازه برای تنش زدایی و عبور از بحران موجود در روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان است که هر دو کشور به تازگی از آن استقبال کرده اند.

رایزنی های تازه نخست وزیر عراق برای ترغیب ایران و عربستان به از سرگیری گفتگوها در آستانه سفر قریب الوقوع جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا به منطقه صورت می گیرد.

آقای بایدن در این سفر علاوه بر گفتگو با مقامات اسراییل در بیت المقدس و همچنین دیدار با رییس تشکیلات خودگردان فلسطین، برای نخستین بار از زمان به دست گفتن ریاست کاخ سفید به عربستان سعودی سفر و با مقامات حکومت ریاض گفتگو خواهد کرد.

در حال تکمیل.


کلید واژه ها: الکاظمی - سید ابراهیم رییسی - رییس جمهور - رییس - نخست وزیر عراق - نشست مطبوعاتی - مصطفی الکاظمی - ابراهیم رییسی - آیت الله سید ابراهیم رییسی - عراق - سید ابراهیم - روابط - رییسی - نخست وزیر - جمهور - آیت الله - ایران - ابراهیم - هیات عالی رتبه - یکشنبه - نشست - آیت الله سید - دولت سیزدهم - نزدیک - مشترک - مصطفی - بین الملل - کشور عراق - کشور - عالی

آخرین اخبار سرویس:
تابلو روزشمار برای پروژه ها نصب شود

نهاد امامت جمعه؛ حلقه اتصال امام و امت

استخدام مدرس زبان انگلیسی خانم در مجموعه مدارس برتر در تهران

استخدام منشی در شرکت تولیدی پرشین بتون جم از تهران

معرفی 19 تعاونی خراسان شمالی برای دانش بنیان شدن

ببینید | توصیه جالب دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خطاب به قوای سه گانه در خصوص عفاف و حجاب

استاندار سیستان و بلوچستان: شناسایی جاماندگان از تحصیل با سرعت انجام شود

درگذشت مادر شهید احمدرضا سعیدی خورزوقی

متفاوت ترین محله تهران را بشناسید | اهالی زندگی در اینجا را با هیچ جای دنیا عوض نمی کنند

در بیست و نهمین جلسه علنی شورای شهر قزوین چه گذشت؟

بازداشت یکی از مدیران حقوقی شهرداری تهران

همه ظرفیت هایمان را برای اربعین به کار می گیریم

ذوالنوری: به زودی توافق می شود

تصاویر/ نشست مشترک دولت و مجلس شورای اسلامی

تصاویر/ یادواره سرداران شهید و شهدای مدافع حرم در کاشان

استخدام کارمند روابط عمومی خانم برای شرکت آراد دیاکو سلامت در تهران

آموزش حرفه ای ارزیابان طرح رتبه بندی معلمان

استخدام منشی خانم برای دفتر مجله در محدوده هفت تیر کرج

استخدام نیروی خدماتی برای یک مزون در استان البرز

اختیارات قضایی حکومت نبوی

هدف قرآن و فلسفه مشترک است/ حکمت چیست و حکیم کیست؟

استخدام پیک موتوری برای یک دفتر مجله در محدوده هفت تیر کرج

سقوط سقف هواپیما روی مسافران پرواز تهران-تبریز

استخدام فروشنده آقا آشنا به شبکه های اجتماعی در اصفهان

اعلام زمان تشییع و تدفین پیکر حجت الاسلام شهیدی پور

معرفی مراکز واکسیناسیون کرونا در شیراز 24 مرداد 1401

جریان صدر زمان تظاهرات میلیونی را تعیین کرد

تصاویر/ نشست مدیران مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه با رییس دستگاه قضا

تصاویر / مراسم عزاداری سالار شهیدان در مدرسه علمیه صالحیه قزوین

موزه راه کربلا باید در کرمانشاه راه اندازی شود

هدف قرآن و هدف فلسفه مشترک است/ حکمت چیست و حکیم کیست؟

فیلم | مراسم عزاداری هفتم امام حسین(ع) در سلطان آباد

استخدام مسئول پذیرش با بیمه در یک مرکز مشاوره کودک در اصفهان

ربا خواری و نامتعادل شدن زندگی

مطالبه گری مشکلات عمومی جامعه از طریق ائمه جمعه

مرحوم شهیدی پور الگوی عملی سبک زندگی قرآنی بود

بیش از 70 درصد شعارهای رییسی اجرا نشده است/ تعارض منافع نباید بین مسئولان دولت وجود داشته باشد/ پیش بینی افزایش استیضاح ها، تذکرات و سوال های نمایندگان از کابینه

سفیر چین: نگاه چین به ایران راهبردی است

رییس مجلس: اولویت های کشور را باید به درستی مشخص کنیم

نماینده ولی فقیه در استان سمنان: تشکل ها از موازی کاری پرهیز کنند

خبر مهم دولت برای بازنشستگان / این افراد مشمول مزایای بازنشستگی شدند

پیام تسلیت آیت الله العظمی سیستانی به استاد شهیدی

استخدام چند ردیف شغلی در یک رستوران زنجیره ای بین المللی

استخدام سالن کار و کارگر ساده برای یک فست فود در همدان

استخدام شرکت آراد دیاکو سلامت

استخدام اپراتور برش لیزر و کارگر ساده در یک کارگاه فنی

استخدام تعدادی فروشنده خانم بصورت نیمه وقت در مشهد

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل با بیمه در موسسه مهاجرتی لاویژن در تهران

پیام تسلیت سازمان دارالقرآن الکریم بمناسبت درگذشت حجت الاسلام شهیدی پور

ثبت نخستین انجمن نژادی گوسفند کشور در زنجان

خداحافظی با مدارک کاغذی | دستگاه های اجرایی باید اسناد و مدارک را به نسخه الکترونیکی تبدیل کنند

ادامه اقدامات تخریبی آمریکا در افغانستان

تعیین تکلیف بودجه حمایتی از بیماران خاص و صعب العلاج

عکس/ امیر مقاره خودش را برا ماکانی ها شیرین کرد!

عکس/ امیر مقاره خودش را برا ماکانی ها شیرین کرد!

استخدام حسابدار با بیمه در مجموعه ادویه و چاشنی هزار چاشنی در تهران

نماهنگ | معنای قیام امام حسین(ع) در زمان ما

ارائه خدمات به ضیوف الرحمان در طراز نظام و انقلاب انجام شود

وزارت ارتباطات گزارش اولیه کاهش سرعت اینترنت را به مجلس ارائه داد / متوسط عمر زیرساخت اینترنت در کشور 5 سال است

رییسی: گره گشایی از زندگی مردم مسئولیت مشترک همه اجزای نظام است

خط قرمز ما باید منافع مردم و مصلحت های نظام باشد

قرار است ایران احیای برجام را بپذیرد/ دولت فهمیده شعار گره نزدن مذاکرات به اقتصاد کشور امکان پذیر نیست

لزوم پیگیری موضوع تبدیل وضعیت خانواده شهدا و ایثارگران

استخدام مدیر انبار آقا آشنا به زبان انگلیسی و آفیس در سنندج

استخدام نیرو با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد شیمی تجزیه بصورت تمام وقت در البرز

اعلام زمان تشییع و تدفین پیکر حجت الاسلام شهیدی پور

آغاز مرحله استانی مسابقات سراسری قرآن بخش آقایان در مازندران

عدم نیاز طرح ساماندهی معلمان به قانون

جداسازی ژن گاو نر در فومن برای اصلاح نژاد

تعیین تکلیف بودجه حمایتی از بیماران خاص و صعب العلاج تا چهارشنبه این هفته

خبرنگاران رزمندگان خط مقدم نبرد رسانه ای

رییسی: گره گشایی از زندگی مردم مسئولیت مشترک همه اجزای نظام است | هیچ مشکلی نداریم که راه حل آن در داخل وجود نداشته باشد

دیدار تحریک آمیز قانونگذاران آمریکایی با مقام های تایوان

آمادگی 43 موکب برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی

آیین سنتی نخل گردانی در نیاسر برگزار شد + عکس

ظرفیت بالای گردشگری در گلستان| «تله کابین» گرگان بلاتکلیف است

8 وزیر دولت رییسی برکنار می شوند

استخدام رییس حسابداری در شرکت حرارت سازه مبنا در تهران

آن 13 شهریور سرنوشت ساز برای فردوس

ببینید | ویدیوی دیده نشده از پاسخ مرحوم هاشمی رفسنجانی به سوالی درباره سلمان رشدی

تنور تنورسازی در شهرری گرم است | آداب تنورسازی به روایت علمدار

نگاهی به دستاورد های دولت سیزدهم پس از یک سال

واکنش مطهری به درخواست تاجزاده برای شکایت از آیت الله جنتی

مسئولیت مشترک همه اجزای جمهوری اسلامی گره گشایی از زندگی مردم است

انتخاب دقیق با واقعیت افزوده

استخدام نیروی موتورسوار برای مجموعه پیک سراسری آشنا در مشهد

طرح ساماندهی نیروی انسانی آموزش و پرورش مجدد بررسی می شود

پیام تسلیت آیت الله سیستانی در پی درگذشت مرحوم شهیدی پور

استخدام کارشناس فروش و منشی در شرکت سرو آرمان تهویه در تهران

آماده سازی 21 محل اسکان برای زوار لرستانی در اربعین

آیا ما در دنیای شبیه سازی شده زندگی می کنیم؟

علت سقوط سقف هواپیمای ایران ایر چه بود؟

فال حافظ امروز 24 مرداد 1401 | با هیچ دلاور سپر تیر قضا نیست

اجرای طرح 313 روحانی یاوران امداد در خراسان رضوی

دست شفابخش «واقعیت مجازی» در دنیای درمانگری

می توانید در خانه شلوار زاپ دار بپوشید اما باید مالیاتش را بدهید

استخدام ماسور در اتاق ماساژ استخر زیتون در تهران

سخنگوی سپاه: 80 میلیون ایرانی در آرامش مثال زدنی زندگی می کنند

همه ارکان کشور موظف به امیدآفرینی هستند

قاضی در چه مواردی باید از رسیدگی خودداری کند؟

رییسی: عراق نزدیک ترین ملت و همسایه به ایران است/ جنگ یمن هر چه زودتر باید خاتمه یابد/ الکاظمی: روابط با ایران برای عراق بسیار مهم است

رییسی: عراق نزدیک ترین ملت و همسایه به ایران است/ جنگ یمن هر چه زودتر باید خاتمه یابد/ الکاظمی: روابط با ایران برای عراق بسیار مهم است