موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - تامين اجتماعي - سازمان تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - آموزش و پرورش - وزير آموزش و پرورش - رتبه بندي معلمان - طرح رتبه بندي - تغيير هويت بصري - عباس مخبر - مهدي سياهپوش - سيدعلي هاشمي - محمود حدادي - نيكبخت واحدي - پسا آمريكا - قراردادهاي حقوقي - كشورهاي عضو - آرزومند - دادسراي كاركنان دولت - درباره آيفون 12 - عليرضا شهركي

مطالب مرتبط:
فیلم/ابراز تشکر جالب مردم زلزله زده افغانستان از جمهوری اسلامی ایران
جمهوری اسلامی ایران با دختران تجمع بلوار چمران شیراز چه کند؟
حجت الاسلام معزی : هدف گذاری ما تربیت طلبه تراز انقلاب اسلامی است
اهداف بزرگ تور منطقه ای ولیعهد عربستان/ آیا بن سلمان به دنبال اتحاد علیه جمهوری اسلامی ایران است؟
جمهوری اسلامی ایران هم اکنون جایگاه مقتدری در دنیا دارد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 تیر 1401 ساعت 10:322022-06-26دانش

تعامل فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با سایر کشور ها در درجه اول نیازمند هدف گذاری است


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در همایش دیپلماسی فرهنگی گفت: مجمع جهانی صلح، گفتمانی را در حوزه صلح عادلانه بوجود آورده است.

- " دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه تعامل فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با سایر کشور ها در درجه اول نیازمند هدف گذاری است، گفت: به نظر من در خیلی جهات ما فاقد هدف راهبردی و تعین بخش و هویت بخش هستیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در همایش دیپلماسی فرهنگی گفت: مجمع جهانی صلح، گفتمانی را در حوزه صلح عادلانه بوجود آورده است.

چون صلح جزو عرصه هایی است که متاسفانه سوء استفاده های زیادی در سطح جهانی از آن می شود؛ درواقع صلح واقعی را دنبال کردن خارج از صلح به عنوان ابزار برای توسعه سلطه یک نگاه متفاوتی را می خواهد که انتظار هم می رفت که جمهوری اسلامی بتواند عهده دار این مفهوم و این نگاه باشد.

وی افزود: در ابتدای صحبت می خواهم پیشنهادی را به دوستان بکنم؛ واژه دیپلماسی یک واژه انگلیسی است لذا با یک نقص مفهومی همان واژه روابط خارجی را می توان استفاده کرد و اگر از روابط خارجی فرهنگی صحبت می کنیم باید خیلی راحت بتوانیم بگوییم روابط خارجی فرهنگی و اگر کتاب هم می نویسیم همین عنوان را برایش انتخاب کنیم که بتواند صیانت از زبان فارسی نیز صورت گیرد.

عاملی ادامه داد: اگر بخواهیم به آن روابط مردمی سیاست خارجی توجه کنیم می توانیم بگوییم "روابط خارجی فرهنگی تعاملی" که بتواند این رفت و برگشت را در حوزه فرهنگ با دیگر ملت ها به عنوان روابط خارجی 2 که در عرصه متفاوتی از روابط خارجی رسمی ارتباطات را دنبال می کند، استفاده شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: قدمت ارتباطات تعاملی خارجی در حوزه فرهنگ واقعا یک قدمت طولانی دارد که شاید درکتب ادیان الهی آثار این روابط خارجی در پیام هایی که انبیاء الهی با فرستادگان خودشان به دیگر ملت ها منتقل می کردند، ریشه داشته باشد.

این موضوع به تنهایی خودش یک قلمروی خارجی فرهنگی بود که توسط نبی خدا صورت می گرفت و پیامبر اسلام این نامه ها و پیام هایی که به ایران و روم و به جا های مختلف فرستاد باعث توسعه اسلام تا آفریقا، منطقه غرب آسیا و تا اسپانیا و دیگر نقاط شد.

در واقع توسعه اسلام در جهان محصول یک سیاست خارجی فرهنگی بود؛ بنابراین قدمت سیاست خارجی فرهنگی به ظهور ادیان الهی باز می گردد؛ لذا این امر، ریشه اش را در نوع تعامل انبیاء الهی با ملت های جهان دانست و به دلیل اینکه پیام ادیان الهی یک پیام جهانی بوده و اساسا خطاباتش یک خطابات جهانی است و خطابات جغرافیایی ندارد، پس خود پیام یک نوع جهانی شدن را القا و بیان می کند و می گوید من جهانی فکر می کنم و جهانی سخن می گویم.

وی اضافه کرد: نکته دوم که باید بگویم درباره فرهنگ به مثابه رکن چهارم سیاست خارجی است، اگر که نگوییم که رکن اول به آن معنایی که امروز فرهنگ شناسان فرهنگ را به عنوان رکن اصلی بخش های اجتماعی تلقی می کنند.

اگر ما بخش های اجتماعی را بخش اقتصاد سیاست و فرهنگ بدانیم خب در گذشته ما با سیاست محوری مواجه بودیم.

در دوره امپراتوری های بزرگ در واقع شان اجتماعی را سیاست تعیین می کرد بعد ها با قدرت گرفتن نظام های چپ در دنیا، اقتصاد به عنوان یک زیر بنا مطرح شد.

ولی امروز همه معتقدند که فرهنگ نسبت به سیاست و اقتصاد پایه اصلی است.

همین بحث آزاد سازی قیمت ها که امروز با آن مواجه هستیم در 77 کشور اجرا شده است.

کشور هایی موفق شدند آزادسازی قیمت ها را منجر به پیشرفت کشورشان و منجر به واقعی شدن قیمت ها بکنند که فرهنگ در آن کشور ها قدرتمند بود، فرهنگ توانست مردم را با این شرایط اقتصادی نامطلوب همراه کند.

عاملی افزود: بنابراین فرهنگ چه به مثابه رکن اول و چه به مثابه رکن چهارم در نظر بگیریم، جایگاه مهمی در حوزه سیاست خارجی دارد.

در دنیای غرب بعد از جنگ جهانی دوم این روند های توجه به مردم رشد کرد و ما شاهد اتفاقات در شکل گیری نظام های مردم نهاد در دنیا شدیم.

لبته توجه داشته باشیم که دموکراسی یا مردم سالاری در جمهوری اسلامی ایران معانی متفاوتی با مردم سالاری در غرب دارد.

بالاخره یک موقع است این مردم سالاری از دل یک نظام منهای خدا بیرون می آید، یک موقع از یک نظام اسلامی برمی خیزد که کارکرد ها و معانیش بایکدیگر کاملا متفاوت است؛ ولی اساسا شکل گیری این جریانات مردمی در جهان و قدرت گرفتن پویش های اجتماعی در سطح جهانی موجب توجه محوری تری به حوزه فرهنگ شد.

طوری که امروز تقریبا می شود گفت کم کم دنیا به سمتی در حال حرکت است که حداقل نیمی از جمعیت جهان درگیر پویش های اجتماعی هستند.

در پویش اجتماعی که به فساد، بی عدالتی، تبعیض اجتماعی، وضعیت خانوادگی که بسیار نگران کننده است اعتراض می کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: روابط خارجی تعاملی فرهنگی چند قلمرو دارد.

یک قلمرو آن مربوط به نهاد های بین الملل و تعامل با این نهادهاست؛ و یک قلمرو دومی دارد که روابط با مردم را منعکس می کند و یک قلمرو سومی دارد که مربوط به روابط با دولت ها است.

هر 3 قلمرو مهم است.

هم نهاد های بین المللی اهمیت دارند و هم مردم جایگاه ویژه ای دارند و هم دولت ها و ملت ها.

این امر یعنی توسعه ارتباط با سایر کشور ها در هر سه سطح بخصوص برای جمهوری اسلامی ایران که در معرض ظلم بزرگ جهانی است، اهمیت زیادی دارد.

در واقع ما قربانی نگاه استعماری دنیای غرب با محوریت امریکا در تبعیض هایی که علیه ایران بوجود آوردند، هستیم.

وی یادآورشد: به نظر من ایران را با 5 هراس، تبدیل به کشور هراسناک کرده اند و چهره انقلاب اسلامی که یک انقلاب برخواسته از مردم با نگاه آزادگی و مبارزه با ظلم صورت گرفته است، در تصویر هراسناک از جمهوری اسلامی پنهان شده است.

یکی از این 5 هراس، جمهوری اسلامی هراسی است.

یعنی جمهوری اسلامی ایران را با یک مقوله ی هراسناک در سطح جهانی بازنمایی کردند ودر این مسیر ادامه می دهند.

شما همین الان ببینید دولت های غربی چند وقت یکبار به شهروندان شان اعلام می کنند مسافرت به ایران را توصیه نمی کنیم.

مگر ایران چه خبر است که مسافرت را به این کشور توصیه نمی کنید.

ایران یک محیط امن است برای زندگی کردن، یک منطق زیبا برای گردشگری است و گردشگر خارجی هیچ مشکلی در فضای ایران ندارد.

هراس دوم انقلاب هراسی است که بصورت گسترده ای بوجود آمده است.

انقلاب را با ترور و با مقابله با دیگران پیوند زده اند؛ این درحالی است که واژه انقلابی در حقیقت صیانت از خانواده و عدالت است.

هراسی که درباره مقاومت ایجاد کرده اند در واقع هراس مهندسی شده ای است که دشمنان جامعه انسانی آن را ایجاد می کنند.

هدف از انقلاب هراسی، جلوگیری از انقلاب های بعدی است.

عاملی در ادامه بیان کرد: هراس سومی که راجع به ایران اسلامی ایجاد می شود، راجع به خود اسلام است، اسلام هراسی مفهومش شناخته شده است، از دهه نود مرحوم کلیم صدیقی همایشی را برای اولین بار برگزار کرده بودند که معنی و مفهوم این واژه بیان شد.

بعد از آن در این حوزه ها غربی ها مطالب زیادی نوشتند.

اسلام هراسی به عنوان یک مفهومی که امروزه منشا ظلم های زیادی به مسلمانان به عنوان اقلیت اجتماعی در کشور هایی که به عنوان اقلیت زندگی می کنند؛ شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: بعد از یازده سپتامبر چقدر حمله به مساجد و افراد شد.

به یاد دارم در انگلستان به جوان پاکستانی که دشداشه عربی به تن داشت بعد از فارغ التحصیلیش سوار اتوبوس شده بود، با خوشحالی اینکه با دوستانش جشنی بگیرد.

چند تا جوان در اتوبوس وی را به بن لادن بن لادن خطاب کردند، و جوان برای اینکه درگیری پیش نیاید از اتوبوس خارج شد و متاسفانه آن چند جوان او را تعقیب کردند و با چوب آنقدر بر سر او زدند که گردن به پایین فلج شد.

ایشان با یک حالت صحبت منقطعی به خبرنگاران گفت من کاری نمی خواستم بکنم، من آمده بودم در کشور شما درس بخوانم و امروز می خواستم جشن فارغ التحصیلیم را بگیرم.

ولی اسلام هراسی منشا حملات زیادی به مسلمانان شده است.

این هراس سومی هست که راجع به ایران و جمهور اسلامی ایجاد می کند.

هراس چهارم شیعه هراسی است، شیعه هراسی باز یک جنبه ای است که در فضای امروز کاملا قابل مشاهده است.

شما نام مثلا عاشورا را بزنید در جستوجوگر های فضای مجازی ببینید که چه چیز هایی می آید، به اصطلاح قمه زنی، خشونت خون آلود، چهره درب و داغون افراد را به نمایش می گذارد و عاشورا با چهره خونین که محصول خودزنی است به نمایش می گذارند.

تصویر عاشورا، با آن حماسه الهی و انسانی و مبارزه با ظلم، به این صورت نمایش داده می شود.

تبعیض در الگوریتم گوگل به گونه ای طراحی می شود که یک نوع معادله تساوی بین عاشورا و قمه زنی برقرار شود.

وی اضافه کرد: تبعیض پنجمی که در مورد جمهوری اسلامی شده است، رفتار های خاصی است که در ایران عزیز به منظور ترس آفرینی برجسته سازی می شود و این رفتار ها را شما می دانید که واقعا معرف شخصیت این ملت و شخصیت این مردم نیست.

آقای اکبر احمد کتابی نوشته بود، تحت عنوان اسلام در جهان، این کتاب وقتی می آمد در ایران تنها فقر ایران را نمایش می داد، بدبختی ایران را نمایش می داد، در حالی که این واقعیت ایران نیست.

ایران در این سال ها رشد و پیشرفت زیادی داشته است.

اینکه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب عنوان می کنند، در بخش اول ظرفیت هایی که جمهوری اسلامی ایجاد کرده است را در پیشرفت علم و فناوری و توسعه، خدمات بهداشت و درمان، در استقلال ایران، در مقاومت مقابل ظلم و صیانت از خانواده است.

ایجاد این هراس ها برای امیدهراسی و پایین آوردن اعتماد به نفس ملی است.

عاملی ادامه داد: هدف دوم ایران هراسی، فرو ریختن جامعه ایران از درون است.

ترس هولناکی را در مردم ایجاد کنند که اعتماد ملی و سرمایه اجتماعی تضعیف شود.

در این نگاه تصویرسازی های هولناک و سیاه، به عنوان یک ابزار رسانه ای دائما استفاده می شود، و هدف سوم ایجاد فضای تهدید و زمینه سازی برای خشونت و مشروعیت بخشیدن به خشونت بر علیه ایران و ملت شریف ایران است.

روابط خارجی فرهنگی باید بتواند این فضا را تغییر دهد، این فضای هراس را تبدیل به فضای مثبت در جهان بکند، باید بتوانیم این فضای نگرانی در جهان را تحت تاثیر ارتباطات موثر، عوض کنیم و این نیازمند سیاست های راهبردی برای روابط فرهنگی خارجی است.

در ارتباطات بیان می شود که، ارتباطات سالم زمانی است که ارتباط گر و ارتباط گیر در یک فضا قرار گیرند.

اگر این ها در دو فضا قرار گیرند اختلال ارتباطی است و آن نگرانی ها در اختلال ارتباطی، شکل می گیرد.

دنیای استعمار تلاش می کند، فضای ارتباطات سالم با جمهوری اسلامی ایران را خدشه دار کند.

ایشان در فرآیند معکوس تولید رسانه ای دروغین گفت: می دانید در بازنمایی وقتی فرد با دروغ بزرگ مواجه می شود جریان اعتماد رسانه ای کاملا معکوس می شود، تا زمانی که مردم این را راستگویی تلقی می کند، تاثیرش را می گذارد، به مجرد اینکه یک تصویر نمایش داده شود که دروغ بزرگ برملا شود، صحنه دیگری را به وجود می آورد و عرصه دیگری را برای تعامل ایجاد می کند که مبتنی بر عدم اعتماد خواهد بود؛ لذا باید دروغ بزرگ دشمنان انقلاب در صحنه رسانه ای بر ملاشود.

وی با اشاره به اینکه تعامل فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با سایر کشور ها در درجه اول نیازمند هدف گذاری استّ گفت: عزیزان به نظر من در خیلی جهات ما فاقد هدف راهبردی و تعین بخش و هویت بخش هستیم.

عاملی با بیان اینکه به نظر من هدف گذاری در روابط خارجی تعاملی فرهنگی باید متمرکز بر مولفه های تمدن نوین اسلامی باشد، یعنی همان مساله ای که رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب به آن تاکید کرده اند، اضافه کرد: تمدن نوین اسلامی چه عناصری دارد که قابل اهمیت است؟ رهبر معظم انقلاب مسیر هایی را در آن هفت راهبرد بیانیه ایجاد کرده اند که این مسیر ها کاملا دقیق است.

مسیر اول علم و پژوهش است.

اسلام بنیانش بر علم و پژوهش است، تمدن نوین اسلامی بنیانش بر علم و دانش است.

در روایت منقول از امام صادق علیه السلام آمده که علم 27 حرف است همه آنچه تا به امروز رسولان الهی آورده اند، تنها دو حرف است و مردم بیش از این دو حرف نمی دانند.

هرگاه قائم عج الله تعالی فرجه الشریف قیام کند، بیست و پنج حرف دیگر را به اضافه آن دو حرف ارائه و در میان مردم اشاعه و آموزش می دهند؛ لذا تمدن نوین اسلامی دوران امام، تمدن انفجار علم و دانش است.

وی در ادامه توضیح داد: اما عنصر دومی که ایشان برجسته می کنند عنصر معنویت و اخلاق است.

این نظام ما چقدر با ارزش های معنوی با جهان حرف زده است؟ چقدر با نظام اخلاقی با جهان تعامل کرده است؟ وقتی وارد عرف کار سیاست خارجی می شوید، این عرف یک پوسته و یک بطن دارد که در بطن آن دکترین آن دکترین قدرت است و به هیچ عنوان دکترین اخلاق نیست؛ دکترین قدرت بر مبنای گزاره "هرچه زور داری، حق داری" تعریف شده است.

یعنی بنیانش این است که حق را زور تعیین می کند.

بخش سوم فرمایش مقام معظم رهبری اقتصاد است و بخش چهارم که مورد تاکید ایشان است عدالت و مبارزه با فساد است.

در واقع همه احکام بشری به عدالت مربوط می شود در واقع عدالت مولفه کانونی تمدن نوین اسلامی است.

ما روابط خارجی خود را برمبنای عدالت باید تنظیم کنیم نه بر مبنای آنکه با کسانی که خودشان هم ظالم هستند ائتلاف ایجاد کنیم.

واقعیت این است که با ظالم نمی شود ائتلاف کرد.

راهبرد پنجمی که رهبری به آن اشاره کردند حوزه استقلال و آزادی است و راهبرد ششم نیز عزت ملی روابط خارجی و مرز گذاشتن با دشمن است.

در واقع عزت ملی و روابط خارجی بر مبنای مرز گذاشتن با دشمن تعریف می شود.

راهبرد هفتم مورد تاکید مقام معظم رهبری سبک زندگی اسلامی و پرهیز از سبک زندگی غربی است.

ملاحظه می کنید که این مولفه ها و جایگاه تمدن نوین اسلامی خود دارای هویت معنادار و دارای جاذبه های جهانی است.

در واقع نقاط موفق جهان امروز مرتبط با این مولفه هاست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه ظرفیت های فضای مجازی در حوزه روابط فرهنگی ما خیلی می تواند کمک کند افزود: ما متاسفانه بخش آسیب های فضای مجازی را بیشتر گرفتارش هستیم درواقع ظرفیت های فضای مجازی برای اقناع و پر کردن خلاء ارتباط فیزیکی و خلاء هایی که دروغ هایی که به جهان درباره جمهوری اسلامی ایران گفته شده را می تواند پر کند.

چرا این ظرفیت مهم است؟ به دلیل اینکه این فضا یک ماهیتی دارد که فرامکانی و فرازمانی است بنابراین ما بحث جهانی بودن روابط خارجی مان در این فضا تامین می شود این فضا محیط اش شبکه ای و خوشه ای است که بسیار قدرتمند است که ما نیازمند کار نرم افزاری قدرتمندی هستیم که بتواند ظرفیت برای این نوع تعامل ایجاد کند.

وی خاطر نشان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در نقشه مهندسی فرهنگی چندین راهبرد کلان مرتبط با سیاست خارجی فرهنگی دارد که یکی مربوط به روابط خارجی فرهنگی است.

از جمله راهبرد کلان 11 است که طراحی، تدوین و ترویج گفتمان جهانی شدن با رویکرد جهانی شدن عدالت و انتظار صلح بوده که این ها مفاهیم کاملا پویا و اثر گذار در حوزه فرهنگی روابط بین الملل است.

در اقدام 24 راهبرد کلان 11 طراحی، تدوین و ترویج الگو های همگرایی پیشرفت و تمدن سازی اسلامی با مشارکت نخبگان جهان اسلام و براساس آموزه های اسلامی را داریم و همچنین در اقدام سوم راهبرد کلان 11 آموزش، تربیت و افزایش کمی و کیفی مستمر منابع انسانی مستعد و متعهد و مناسب با نیاز های رسانه ای تبلیغی و ارتباطی رسانه ای در حوزه ملی و فراملی و به کارگیری آن ها برای تقویت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است.

در اقدام چهارم راهبرد کلان 11 دوباره معرفی، تدوین و گفتمان سازی فرهنگ در سطح جهان مبتنی بر اسلام ناب محمدی و معرفی آرمان ها و گفتمان انقلاب اسلامی و شخصیت و اندیشه های امام خمینی و مقام معظم رهبری است.

عاملی در پایان گفت: در اقدام 16 راهبرد کلان 11 به حمایت از کیفیت و افزایش خدمات و محصولات بومی و همسوی کشور های مقصد در عرصه 5 گانه تبلیغی دینی و رسانه ای محیط مجازی علمی آموزشی و فرهنگی هنری با تاکید بر عموم جامعه برای پیروان مکتب اهل بیت (علیه السلام) و در اقدام 18 راهبرد کلان 9 به مقوله صادرات صنایع فرهنگی تاکید شده است.

در سند جامع روابط بین المللی علم و فناوری که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده نیز به ظرفیت های زیادی اشاره شده است که می تواند به محتوای روابط خارجی برحوزه فرهنگ کمک کند.


کلید واژه ها: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب - فرهنگی - انقلاب فرهنگی - جمهوری اسلامی ایران - دیپلماسی فرهنگی - شورای عالی - سعیدرضا عاملی - جمهوری اسلامی - انقلاب - هدف گذاری - دیپلماسی - خبرگزاری - جهانی - شورای - دانشگاه - گفتمانی - نیازمند - عادلانه - عالی - دبیر - اسلامی - جمهوری - سوء استفاده - همایش - گزارش - آورده - عاملی - تعامل

آخرین اخبار سرویس:
بمب خبری محمدرضا گلزار | محمدرضا گلزار مردم را عصبی کرد

رقابت در بخش خصوصی عامل پیشرفت دانشگاه های غیردولتی است

اثرگذاری خبرنگاران با امیدبخشی و نقد علمی

جستجوی شهاب سنگ در اعماق اقیانوس با آهن ربا

پذیرش دانشجو صرفا از طریق سوابق تحصیلی، خواست وزارت بهداشت نیست

چین در تولید تحقیقات علمی از آمریکا پیشی گرفت

تصویب طرح ویژه جذب رتبه های برتر کنکور

کاهش هزینه تمام شده پیاده روی اربعین برای دانشجویان/تسهیلات ویژه دانشجویی

توافقنامه 3 جانبه تجاری سازی فناوری نانوذرات برای بیابان زدایی

شرط دریافت حقوق بازنشستگی و ازکارافتادگی

«مدرسه تابستانه» دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار می شود

اعلام رشته های جدید و اصلاحات دفترچه های راهنمای انتخاب رشته کنکور 1401

برگزاری جلسه شورای روسای دانشگاه های استان کرمان در دانشگاه شهید باهنر کرمان

پذیرش دانشجو در دانشکده علوم قرآن و حدیث خمین

استخدام کارشناس فروش استانی (دستگاه های صنایع غذایی) با بیمه در اصفهان

یزد قطب پرورش متخصصین گردشگری ایران می شود

دوره تخصصی آموزشی دانشجویان بین الملل برگزار می شود

پذیرش دانشجو صرفا از طریق سوابق تحصیلی خواست وزارت بهداشت نیست

روز بدون فوتی کرونا در ایلام

تصویب طرح ویژه جذب رتبه های برتر کنکور

اعلام اصلاحات دفترچه های راهنمای انتخاب رشته کنکور

نحوه شکل گیری قاره ها کشف شد

انتقاد از کاهش ظرفیت های جذب دانشجویان بومی در دانشگاه فرهنگیان هرمزگان

توافق نامه حمایت از جذب استعدادهای برتر در رشته های اولویت دار امضا شد

انتصاب دکتر سید محمد محمدی به ریاست دانشگاه علوم پزشکی آبادان

پذیرش دانشجوی خواهر در دانشکده علوم قرآنی بندرعباس

مهلت ثبت نام داوطلبان کنکور در دانشگاه امام صادق تمدید شد

استخدام کارشناس فنی در شرکت بازرسی بین المللی آروتک در جردن

استعلام مدارک حوزوی در سایت وزارت علوم امکان پذیر شد

پیشبرد یک طرح علمی با بنیاد ملی نخبگان جایگزین سربازی مدال آوران و رتبه های برتر می شود/ استخدام المپیادی ها به شرط حفظ پویایی علمی

خطیبی: دانشگاه ها باید به خودکفایی مالی برسند

تشکر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از رسانه ملی به دلیل طراحی برنامه حسینیه معلی

انتخاب یکی از گل ها عشقتون رو لو میده / میگی نه، امتحان کن!

تصاویر/ نوزدهمین جلسه کمیته علمی کنگره بین المللی امناء الرسل

نگاه نهج البلاغه به تصمیم گیری منطبق بر اخلاق

نحوه شکل گیری قاره ها کشف شد

اردوی تدریس جهادی وتر در روستا های محروم بخش جوادآباد شهرستان ورامین برگزار شد

اردوی جهادی وتر در روستا های محروم بخش جوادآباد شهرستان ورامین برگزار شد

اضافه شدن 3 رشته جدید در دانشگاه های کهگیلویه و بویراحمد

استخدام مدیر بازرگانی، سرپرست انبار و تکنسین برق در منطقه صنعتی مورچه خورت

استخدام مدرس خیاطی و الگوسازی و دوخت در موسسه طراحی لباس پارس در تهران

قاره ها این گونه بر روی زمین شکل گرفتند | رمزگشایی با تحقیق در استرالیا

استخدام مهندس مکانیک در شرکت تولیدی و مهندسی شعله صنعت در تهران

جدیدترین نتایج تحقیقات از روند شکل گیری قاره ها

آزادی صادرات آفت کش ها

28 مرداد؛ پایان انتخاب رشته دانشگاه آزاد

توسعه محصولات باکیفیت با راه اندازی مراکز آزمون جاده ای

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 28 مرداد پایان می یابد

برگزاری اردوی راهیان پیشرفت در استان ایلام

رشته دکتری مترجمی قرآن و حدیث جامعه المصطفی (ص) مجوز گرفت

بیست وسومین نشست سالیانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در اصفهان برگزار می شود

امضای توافقنامه «حمایت از جذب استعداد های برتر در رشته های اولویت دار کشور»

قرآن سرمستی نسبت به نعمت ها را ناپسند می داند

سمینار «امام حسین(ع) منجی بشریت» در اوگاندا برگزار شد

عضو جدید هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان کشور منصوب شد

رضا خوراکیان مدیر مسئول روزنامه خراسان شد

صید میگوی ببری در صیدگاه بحرکان آزاد است

توافق نامه «حمایت از جذب استعدادهای برتر در رشته های اولویت دار کشور» امضا شد

پیام تسلیت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت درگذشت استاد ابتهاج

عضو جدید هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان کشور منصوب شد

اضافه شدن 3 رشته جدید در دانشگاه های کهگیلویه و بویراحمد

وزیر علوم: ترم آینده هیچ کلاسی غیرحضوری نیست

حمایت از رتبه های برتر کنکور و مدال آوران المپیادها

فوری/ هیچ کلاسی در ترم آینده غیر حضوری نیست

حمایت از رتبه های برتر کنکور و مدال آوران المپیادهای جهانی

بانک تجارت و وزارت علوم تفاهمنامه همکاری امضا می کنند

آغاز رویداد ایران 1435 در شیراز

دوره ‎های مالکیت فکری برای شرکت ‎های کوچک و متوسط برگزار می شود

تحصیل بیش از 3000 دانشجو در دانشگاه غیر دولتی آفاق ارومیه

چرا تخریب ساختمان متروپل زمان بر شد؟

وزیر علوم تحقیقات و فناوری: ترم آینده هیچ کلاسی غیرحضوری نیست

تحصیل رایگان مددجویان هرمزگانی در دانشگاه پیام نور

خبر وزیر علوم درباره وضعیت ترم آینده/ کرونا بازهم دانشگاه ها را غیرحضوری می کند؟

ترم آینده دانشگاه ها حضوری است یا غیرحضوری؟ | پاسخ قطعی وزیر علوم

وزیر علوم: برای ترم آینده، اصلاً کلاس غیرحضوری نداریم

مهلت شرکت متقاضیان در آزمون های علوم پزشکی تمدید شد

آغاز ثبت نام بدون آزمون مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور

زمان بندی فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم در آبان 1401 / جدول

وزیر علوم: برای ترم آینده، اصلاً کلاس غیرحضوری نداریم/ آموزش، ‏قطعا حضوری است

استخدام کارشناس اداره امور اعضای هیات علمی در پژوهشگاه رویان در تهران

تصویب رشته جدید کاردانی فنی تولید محتوای دیجیتالی در دانشگاه جامع علمی کاربردی

آغاز نام نویسی مقطع کارشناسی بدون آزمون دانشگاه پیام نور

آغاز ثبت نام بدون آزمون کارشناسی دانشگاه پیام نور

آموزش ترم آینده ، ‏قطعا حضوری است

پژوهش های حوزه جمعیت، حمایت مالی می شوند

پنجمین همایش بین المللی اربعین برگزار می شود

وزیر علوم: آموزش ترم آینده قطعا حضوری است

پانزدهمین دوره آموزشی فرهنگی اندیشه مطهر ویژه دانشجو معلمان خوزستانی برگزار می شود

اعلام زمان نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه های علوم پزشکی

وزیر علوم: ترم آینده هیچ کلاسی غیرحضوری نیست

ضرایب دروس کنکور 1402 تا شهریور ماه اعلام می شود

واکنش اساتید بسیجی به یادداشت یکی از سران فتنه / نمی گذاریم قلم ها و زبان های ناپاک حماسه آفرینی شهدا را تحریف کنند  

اسکان دختران دانشجو در خوابگاه های پسرانه دانشگاه علوم پزشکی کاشان

انعکاس پرتاب موفقیت آمیز «خیام» در رسانه های دنیا

استخدام کارمند اداری در شرکت نرم افزاری سما سامانه در تهران

کشف یک سیاه چاله ابرپرجرم توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف

ساخت بزرگ ترین پمپ خنک کننده صنایع فولادی به همت محققان تبریزی

واکنش اساتید بسیجی به یادداشت میرحسین موسوی/ نمی گذاریم قلم ها و زبان های ناپاک حماسه آفرینی شهدا را تحریف کنند  

پنجمین همایش بین المللی اربعین برگزار می شود

راهنماکتاب داستان کوتاه منتشر شد

تعامل فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با سایر کشور ها در درجه اول نیازمند هدف گذاری است

تعامل فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با سایر کشور ها در درجه اول نیازمند هدف گذاری است