مطالب مرتبط:
ایران و ورود به دنیای بدون برجام
ستاره فوتبال ایران به زودی داماد می شود
ستاره فوتبال ایران به زودی داماد می شود/ همسر مهدی طارمی کیست؟
دروغ فدراسیون فوتبال کانادا برای لغو بازی با ایران
ستاره فوتبال ایران به زودی داماد می شود
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 8 خرداد 1401 ساعت 06:022022-05-29بين الملل

باز هم فوتبال باز هم حسرت/ ایران و ورود به دنیای بدون برجام/ امان از فقدان تخصص و تعهد کاری


امتحان الهی، برای مردم یا مسئولان؟!، نقش عمان در میانجیگری برجام!، تیبا و سمند، غیر استاندارد؛ نمایشی برای رفع اتهام است؟، دخالت نمایندگان در انتصابات دولتی؟!، - به گزارش سایت قطره و به نقل از تابناک روزنامه های امروز یکشنبه 8 خردادماه در حالی چاپ و منتشر شد که کشف 7 هزار میلیارد تومان کالا ی استراتژیک توسط وزارت اطلاعات، رونمایی از یکی از پایگاه های سری پهپادی ارتش در اعماق زمین و تیتر هایی با موضوعیت حادثه متروپل آبادان در صفحات نخست روزنامه های امروز برجسته شده است.

در ادامه تعدادی از یادداشت ها و سرمقاله های منتشره در روزنامه های امروز را مرور می کنیم: امان از فقدان تخصص و تعهد کاری عبدالصمد خرمشاهی طی یادداشتی در شماره امروز اعتماد با عنوان امان از فقدان تخصص و تعهد کاری نوشت: منارجنبان اصفهان صد ها سال پیش ساخته شده و تا همین چند دهه پیش مردم داخل منار رفته و تکانش می دادند و منار تکان نمی خورد و آخ هم نمی گفت یا ده ها سازه تاریخی دیگر که همچنان با صلابت و استواری بر جای ایستاده اند و از باد و باران گزندی ندیده اند.

ظاهرا ساختمان متروپل آبادان که به زور عمرش به یک دهه می رسد ناگهان از درون تهی می شود و ده ها نفر را به کام مرگ برده و فاجعه می آفریند.

سوال اینجاست که سازنده و مالک این سازه اجوف مگر تحت نظارت مهندسان شهرداری و مسوولان مربوطه اقدام به ساخت و ساز نکرده بودند؟ نگاهی به قوانین شهرداری ها که مرتبط با ساختمان سازی است بیفکنید همه چیز روشن و شفاف و گویا است و خلأ و کمبودی در آن مشاهده نمی شود.

همین طور نگاهی بکنید به آیین نامه قانونی نظام مهندسی و کنترل ساختمان ماده 11 این آیین نامه می گوید؛ مجری ساختمان مسوولیت صحت انجام کلیه عملیات اجرایی ساختمان را برعهده دارد و در اجرای این عملیات باید مقررات ملی ساختمان ضوابط و مقررات شهرسازی و محتوای پروانه ساختمان و نقشه های مصوب مربوط به صدور پروانه را رعایت کند.

ایضا ماده 35 همین آیین نامه تصریح کرده است که شهرداری ها و سایر مراجع صدور پروانه ساختمان در مورد ساختمان هایی که برای آن ها پروانه صادر می کنند در زمان خاتمه کار و تقاضای پروانه کار موظف هستند شناسنامه فنی و ملکی ساختمان را از متقاضیان مطالبه و گواهی پایان کار را براساس آن صادر کنند.

در همین راستا شهرداری ها نیز مکلفند اگر مجری یا سازنده ساختمانی رعایت استحکام و نکات ایمنی مربوط به ساختمان را نکرد یا به هر شکل و به هر دلیل توجه به مقررات و قوانین ساخت و ساز شهرداری ها نکرد مانع از ادامه کار او شوند.

قوانین و مقررات در این خصوص بسیار هستند و خلأیی در این راستا مشاهده نمی شود و وظایف مهندسان ناظر هم شفاف و روشن است.

بنابراین با این همه مقررات چگونه است که ساختمانی با آن همه عظمت عمری به کوتاهی عمر شبنم پیدا می کند و یک باره فرو می ریزد و فاجعه به بار می آورد.

شکی نیست در این رابطه دو اصل و نکته مهم معمولا مغفول می ماند؛ یکی بحث تخصص است و دیگری بحث تعهد که متاسفانه در مملکت ما چندان بهایی به این دو اصل اساسی داده نمی شود.

در کنار این مطلب روابط ناسالم در پاره ای از شهرداری ها و ادارات و گسترش فساد در ارتباطات آنچنانی سازندگان با مسوولان مربوطه در قراردادی نانوشته که دو طرف را راضی نگه داشته و در این میان جان و مال مردم به هیچ گرفته می شود، کم نیست.

در گذشته مشابه این حوادث فراوان داشته ایم، اما چرا حوادث تلخ گذشته مایه عبرت و درسی برای سازندگان و مجریان پروژه های دولتی و شخصی نشده است؟ به نظر می رسد قطع نظر از دو نکته مهم تخصص و تعهد که همواره در این برنامه ها مغفول مانده است؛ عدم برخورد قاطع و نظارت مستمر نهاد های نظارتی و بازرسی نیز نقش اساسی در این گونه حوادث می توانند داشته باشند.

از سوی دیگر عدم اعمال مفاد ماده 616 قانون مجازات اسلامی که تصریح کرده است در صورتی که قتل غیرعمد به واسطه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا اقدام به امری که مرتکب در آن مهارت نداشته است یا به سبب عدم رعایت نظام واقع شود، مسبب به حبس یک تا سه سال و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم محکوم خواهد شد.

مگر اینکه خطای محض باشد.

از سوی پاره ای از محاکم و برخورد جدی با مجرمان بی تاثیر در بروز چنین حوادثی نبوده است.

قطعا اگر در گذشته با مرتکبان و مسببان حوادث مذکور که در اثر بی مبالاتی و سهل انگاری و عدم رعایت نظامات دولتی باعث از بین رفتن جان و مال تعدادی از شهروندان شدند برخورد سخت و جدی به عمل می آمد و جلوی سوءاستفاده و ارتباطات ناسالم مالی میان متخلفان با مسوولان مربوطه گرفته می شد کار به اینجا نمی رسید که فاجعه ای چنین عمیق رخ بدهد که هموطنان بسیاری غمگینانه ندا سر دهند آبادان تسلیت.

ایران و ورود به دنیای بدون برجام صلاح الدین خدیو-روزنامه نگار طی یادداشتی با عنوان ایران و ورود به دنیای بدون برجام در روزنامه مستقل نوشت: توقیف دو کشتی یونانی توسط سپاه در روز جمعه، آخرین رخداد از زنجیره رویداد های تنش زایی است که در هفته گذشته دوباره وخامت را به روابط میان ایران و رقبای منطقه ای و جهانی اش بازگرداند.

قبل از آن یک ترور در قلب تهران، حادثه ای احتمالا امنیتی در سایتی نظامی و توقیف نفتکش حامل نفت ایران توسط یونان، پیش درآمد هایی بودند که تلافی جویی ایران را برانگیختند و دوباره شرایطی مشابه سال 1398 را بر منطقه حکمفرما کردند.

در آن زمان هم پس از آنکه در اردیبهشت 97 ترامپ به صورت یکجانبه از برجام خارج شد، ایران مدت ها خویشتن داری پیشه کرد، اما با ناامید شدن از ابتکار عمل ایجابی طرف اروپایی، تلاش کرد بخشی از فشار و تلاطمات سیاست فشار حداکثری ترامپ را به متحدان منطقه ای آمریکا که مشوق آن در مواجهه سخت با ایران بودند، منتقل کند.

حمله گسترده و ضربه استراتژیک به صنایع آرامکو نقطه شروع تحولاتی بود که پس از چند اتفاق غیرمترقبه در مسیر حمل و نقل دریایی در خلیج فارس، نهایتا در اواخر سال به رویارویی خطرناک ایران و آمریکا در خاک عراق منجر شد و ترور بلندپایه ترین فرمانده نظامی ایران و موشک باران پایگاه آمریکایی ها در عین الاسد را به دنبال آورد.

گرچه آن زمان تنش نظامی در این مرحله متوقف ماند، اما این انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و کنار رفتن ترامپ در چند ماه بعد بود که آب سردی روی آتش روشن شده ریخت.

اما اکنون حدود یک سال و نیم پس از آمدن بایدن، چشم انداز احیای برجام دورتر از همیشه به نظر می رسد.

اقدام ایران برای اجرای سیاست های موسوم به جراحی اقتصادی، اصلی ترین نشانه ای است که بیانگر آماده شدن کشور برای رویارویی با پیامد های اقتصاد بدون برجام است.

از طرف دیگر حمله روسیه به اوکراین و افزایش تنش در روابط غرب با چین باعث شده پرونده هسته ای ایران دیگر مساله اول جهان نباشد.

این امر برای طرفین امر، مانند شمشیری دو لبه است و آن ها را برای کسب حداکثر امتیاز از یکدیگر ترغیب و عملا راه را به روی انعطاف های راهبردی می بندد.

ایران امیدوار است با پیروزی روسیه یا دستکم طولانی شدن جنگ، حاشیه ای امن برای گشایش در تحریم نفت و پیگیری سیاست های منطقه ای خود بیابد.

طرف غربی هم نگران از بحران کمبود مواد غذایی و افزایش بیشتر بهای نفت، محتاطانه تر با مساله ایران مواجه و امیدوار است با شکست روسیه و مهار چالش برانگیزی چین، فرصت بهتری برای رسیدگی به مساله ایران پیدا کند.

از این رو برخی آگاهان بر این باورند که فرصت جنگ اوکراین، مناسب ترین فرصت برای ایران جهت توافق با غرب است.

اما ظاهرا این فرصت اسیر اولویت های استراتژیک تهران و اصل تعارض منافع متحدان منطقه ای واشنگتن با احیای توافق اتمی- در درجه اول مخالفت اسراییل- شده است.

با این وصف باید منتظر دوره ای جدید از تنش زایی و افزایش وخامت در روابط طرفین بود.

احتمالا ایران امیدوار است شکاف بزرگ کنونی میان روسیه و چین با جهان غرب و هراس غربی ها از جنگی اضافی، مانع طرح پرونده آن در شورای امنیت شود و ایران از دام تحریم های بزرگتر و جدی تر برهد.

همچنین با گسترش برنامه هسته ای ضمن ماندن در چارچوب ان.

پی.

تی، به شکلی کنترل شده شبح تهدید بر سر غرب و متحدان منطقه ای اش را پررنگ و توان بازدارندگی اش را افزایش دهد.

طبیعتا پیگیری این راهبرد در یک بازه زمانی کوتاه مدت ممکن است.

اندازه این بازه اما، مشروط به میزان تاب آوری اقتصاد و متغیر های سیاسی و اجتماعی ناشی از آن و سیر تحولات جنگ کنونی در اروپا و نیز نوع و صورت بندی همگرایی های جدید میان قدرت های منطقه ای نظیر ترکیه و عربستان و اسراییل است.

عامل اخیر تعیین کننده توان و نوع مواجهه ایران در مسائل منطقه ای و بازی با کارت های خاورمیانه ای آن است.

ممکن ترین پیش بینی در شرایط فعلی، آینده توسعه کشور و رشد اقتصادی آن است که در درازمدت فرصت های بهبود و جبران مافات را از دست داده و عرصه را به نفع رقبای قدیمی و جدید واگذار می کند.

قدر مسلم آن که ایران با ورود به دوره پسابرجام به چرخه ای دیگر از بن بست استراتژیک با غرب بازگشته است.

بار اول که در ابتدای دهه نود ایران تحت تحریم های شدید هسته ای قرار گرفت، انتخابات ریاست جمهوری 1392 و امضای برجام متعاقب آن، گشایشی موقت در آن ایجاد کرد.

بار دوم همانگونه که گفته شد، پس از سیاست فشار حداکثری ترامپ بود که روی کار آمدن بایدن و از سرگیری گفتگوها، موقتا سطح تنش ها را کاهش داد.

شاید در دوره کنونی ایران امیدوار است با شتاب بخشیدن به برنامه هسته ای و در برابر عمل انجام شده قرار دادن غرب، اساسا دستور کار موجود را متحول و بن بست پیش گفته را بگشاید.

واکنش طرف مقابل و تبعات این مواجهه، تعین بخش روند های آتی خواهد بود.

باز هم فوتبال باز هم حسرت محمد بهشتی وند طی یادداشتی در ستون نقد روز روزنامه جهان صنعت با عنوان باز هم فوتبال باز هم حسرت نوشت: پس از آنکه بازیکنان ممتاز ایران در یک دوره کمتر دیده شده از تاریخ فوتبال ایران با همراهی یک سرمربی متوسط توانستند با شتابی شوق انگیز خود را در صف تیم های حاضر در جام جهانی قطر قرار دهند شهروندان ایرانی در ژرفای وجود خود شاید روز های خوشی را سپری کردند.

اگرچه تکرار رفتن ایران به جام جهانی در سه دوره پشت سرهم آن شادی ملی آذر 1376 را نداشت، اما باز هم روزنه هایی از امید را در دل های ایرانیان زنده کرد.

با این همه از آن روز تا امروز که کشور کانادا به طور رسمی اعلام کرد بازی دوستانه ایران با کانادا به دلایل ژئوپلیتیک لغو شده است، شوربختانه مدیران و دست اندرکاران گامی برای تقویت تیم ملی فوتبال برنداشته اند.

در شرایطی که شاید کانادا با ترفند های سیاسی فیفادی ایران را سوزاند و در وضعیتی که ایران امکان بازی با دو تیم مطرح آمریکای جنوبی را نداشت و پس از آنکه بازی با اکوادور نیز از دست رفت حالا خبر می رسد که ایران می خواهد با قطر بازی کند.

سرمربی تیم ملی که در مدت اخیر شاهد تنش های فدراسیون فوتبال بوده پس از لغو سفر به کانادا یک استوری به زبان فارسی منتشر کرد و از برگزاری یک کنفرانس خبر داد.

در این استوری نوشته شده: به نظر می رسد که رتق و فتق امور مهم تری، چون برگزاری مجمع فدراسیون فوتبال موجب شده آماده سازی تیم ملی و برآورده کردن نیاز های فنی و تدارکاتی این تیم اولویت اول مسوولان مربوطه نباشد.

حقیقت این است که انزوای سیاسی ایران به اندازه ای زمان دار و موثر شده که ایرانیان با وجود داشتن بازیکنانی ممتاز در هر دوره و تیم فوتبال آماده، نمی توانند هزینه های برگزاری یک بازی با تیم های نیرومند را تامین کنند یا اینکه تیم های نیرومند به دلایل سیاسی نمی خواهند با ایران بازی کرده و حرف و حدیث درست کنند.

در این دنیای بزرگ و در حالی که حریف بزرگ مناسب برای تقویت تیم ملی فوتبال خود پیدا کند، تلخی به کام شهروندان ریخته می شود و آن ها حسرت می خورند، اما تلخ تر این است که همه مدیران وعده های توخالی می دهند.


کلید واژه ها: روزنامه - امروز - عبدالصمد خرمشاهی - یادداشت - میلیارد تومان - تخصص - تعهد - امان - منتشر - اعماق زمین - استراتژیک - منارجنبان - نمایندگان - میانجیگری - رفع اتهام - انتصابات - خردادماه - عبدالصمد - سرمقاله - خرمشاهی - میلیارد - رونمایی - یکشنبه - اعتماد - نمایشی - آبادان - فوتبال - اصفهان - پایگاه - تابناک

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند اداری در موسسه دیپلمات وی آی پی در میرداماد

دیدار پنهانی الهام چرخنده با سحر قریشی در ترکیه!

محمود عباس: برای تصمیم گیری درباره روابط با اسراییل و آمریکا، منتظر سفر بایدن به منطقه ایم

پاشینیان: ارمنستان در فکر عادی سازی روابط با ترکیه است

آمریکا شرط جدید ایران درباره سپاه را قبول می کند؟

مدودف: قادریم پرده آهنین غرب را نابود کنیم

متاورس اختصاصی ایالت کاتالونیای اسپانیا | بارسلون با شکل گیری «کاتاورس» یک قطب دیجیتال خواهد بود

ایران میانجی گری میان خود و قاهره را از عراق درخواست خواهد کرد

نابرابری و تبعیض نظام مند علیه سیاهپوستان در آمریکا

دیپلماسی معنادار!

ادعای آمریکا درباره ترور یکی از سران وابسته به القاعده در سوریه

حادثه «کرمنچوک» ممکن است اقدامی تحریک آمیز به سبک «بوچا» باشد

پاریس خواستار بازگشت ایران و ونزوئلا به بازار نفت است

حمله روسیه به یک مرکز خرید در اوکراین/ ده ها نفر کشته و زخمی شدند

آمریکا ناقض بزرگ حقوق بشر در دنیا

حمله گرگ در خلخال دو نفر را راهی بیمارستان کرد

دفن عجولانه قربانیان کشتار مهاجران آفریقایی در مرز اسپانیا؛ گامی برای سرپوش گذاشتن بر جنایت بشری

صفحه اول روزنامه های اقتصادی 7 تیر 1401

روزنامه رسالت: امریکا و اروپا نمی خواهند به صورت واقعی به برجام برگردند

امیرعبداللهیان: ایران و ترکیه باید مراقب دسیسه های اسراییل باشند/ چاوش اوغلو: مخالف تحریم های یک جانبه علیه ایران هستیم

7 تیر در تاریخ چه گذشت؟

تصاویری از 6 مرز آبی شگفت انگیز جهان | از سه راهی بی نظیر آمریکایی تا دودی غرنده در آفریقا

توان موشکی فلسطین؛ تغییر معادلات و غافلگیری اسراییل 

گفت وگوی بایدن با رییس جمهور چین در چند هفته آینده

محدودیت های کرونایی و ممنوعیت تردد 5 سال تمدید شد!

انتقاد مقام سازمان ملل از جنایات رژیم صهیونیستی

صعود» در راه نسیم

تخلیه روستای ده میر شیر در فهرج

عناوین صفحه اول روزنامه های صبح امروز سه شنبه

توافق برای احیای برجام روی میز و قابل دسترسی است

نسبت به نتیجه مذاکرات دوحه خوش بین نیستیم

یک سرکرده القاعده در حمله پهپادی به ادلب کشته شد

افزایش کشته های نشت گاز سمی در بندر عقبه اردن

منظور آمریکایی ها از «دیپلماسی معنادار» در قبال ایران چیست ؟ | به نتیجه بخشی سفر جوزپ بورل به ایران خوش بین نیستم

عملیات جدید سرویس امنیت داخلی لبنان برای انهدام شبکه های جاسوسی اسراییل

تحلیل روزنامه اعتماد از سه خطری که با احیای برجام ایجاد می شود

کشته شدن یکی از رهبران القاعده در حمله نیروهای آمریکایی

برجام روی میز، معطل امضای ایران است

واکنش جدید آمریکا به توقیف نفتکش یونانی

انفجار در بندر «عقبه» اردن صدها کشته و مصدوم بر جای گذاشت

خبر وزیر خارجه درباره مذاکرات برجامی در قطر

اظهارات جنجالی آمریکا درباه شکست پوتین

دمشق برای روسیه دیگر اولویت اول نیست/ موازنه قوا در سوریه در حال تغییر است/ظهور مجدد داعش به تصمیم قدرت ها بستگی دارد

واکنش جدید بایدن / شکست را پذیرفت؟

نشنال اینترست: مقابله به مثل ایران در ماجرای توقیف نفتکش نگران کننده است

حمله افراد مسلح به شمال درعا سوریه با 5 کشته و 3 زخمی

دستور جدید زلنسکی برای جنگ اوکراین

استخدام جوشکار CO2، تراشکار و کاردان فنی در غرب تهران

سازمان ملل خواستار توقف خشونت ها در سرزمین های اشغالی شد

صفحه اول روزنامه های سه شنبه هفتم تیر 1401

مشاور امنیت ملی بایدن توپ برجام را به زمین ایران شوت کرد

اسراییل باید با صادرات نفت ایران به سوریه و لبنان کنار بیاید

پیام جدید آمریکا برای ایران / برجام به انتها می رسد؟

دبیرکل ناتو: روسیه مهمترین و جدی ترین تهدید برای ناتو است

آمریکا خیال حزب الله را راحت کرد

اوکراین به فکر پیروزی / ناتو به دادش رسید!

اردوغان: عملیات جدید خود در سوریه را آغاز می کنیم

چین: فلسطین، اساس و محور صلح در خاورمیانه است

ناتو دست به دامن ترکیه می شود/ ورود ناتو به افغانستان؟

اپل روی حداقل چهار مک جدید با انواع مختلف پردازنده های M2 کار می کند

اعزام به حج با لاتاری!

راز مرگ آلبر کامو پس از 60 سال فاش شد

ادعای آمریکا درباره ترور یکی از سران وابسته به القاعده در سوریه

آمریکا مدعی کشتن سرکرده مهم القاعده در شمال سوریه شد

انتقاد مقام سازمان ملل از جنایات رژیم صهیونیستی

فانوس دموکراسی آمریکا رو به خاموشی است

استخدام برنامه نویس #C در یک شرکت معتبر در تهران

پاشینیان: ارمنستان در فکر عادی سازی روابط با ترکیه است

هشدار تند حزب الله به عربستان؛ از پشت به لبنان خنجر نزن

نشست مادرید، احیای مرگ مغزی ناتو خواهد بود؟

اوکراین خواستار نشست اضطراری شورای امنیت شد

مدودف: تحریم های جهنمی علیه روسیه باعث فروپاشی اقتصاد ما نخواهد شد/ قادریم پرده آهنین غرب را نابود کنیم

کمک های اتحادیه اروپا به اوکراین بیش از کمک به آفریقاست

نحوه تبادل پیام های ایران و آمریکا در قطر اعلام شد | برای ایران یک توافق روی میز است

مدوِدف: هر حمله ای به کریمه، اعلان جنگ علیه روسیه است/ به اوکراینی های نازی رحم نمی کنیم

کشته شدن 5 سوری و زخمی شدن 2 زن و1 کودک بر اثر تیراندازی افراد مسلح در درعا

خبر بد آمریکا برای چین؛ ناتو با قدرت پاسخ می دهد

باج خواهی تازه آمریکا از لبنانی ها

سفر رییس رسانه ملی به سوریه

اسراییل و گرم شدن تنور منازعه در شمال قاره سیاه

تشدید جنگ قدرت در اراضی اشغالی

40 درصد مشاغل تا ده سال از بین بروند| منشی ها آشپز های فست فودی خبرنگاران روزنامه ها به فکر باشند

نشست جی 7 زیر سایه روسیه و چین

کماندوهای ناتو در اوکراین

8 دلیل فروپاشی رژیم صهیونیستی

گروه 7، حمله موشکی روسیه به مرکز خرید در اوکراین را محکوم کرد

حواسمان باشد پشت خیمه دشمن هستیم

تغییر در سیاست روسیه؛ مشتاق مذاکره هستیم

مسئول بی ثباتی اقتصاد و امنیت غذایی درجهان کیست؟

نمایش قدرت غرب علیه روسیه 

نگرانی رهبران گروه 7 چیست؟

دیدار امیرعبداللهیان با اردوغان

پیشنهاد میانجی گری امارات برای تبادل زندانیان روسیه و اوکراین

جت شخصی بریتنی و سام اصغری رو ببین / گردش بریتنی و همسرش سام با جت شخصی + عکس

جنجال فیت جدید تتلو با ممدرضا+ عکس

چند نکته مهم درباره گفتگوهای هسته ای در قطر

ماجرای اهتزاز پرچم عراق در ایران

چاووش اوغلو: تحریم های یکجانبه علیه ایران را درست نمی دانیم

راه درمان همجنسبازی توسط کشیش آمریکایی + ویدئو

ایران: حمله به اسراییلی ها ساختگی است

باز هم فوتبال باز هم حسرت/ ایران و ورود به دنیای بدون برجام/ امان از فقدان تخصص و تعهد کاری

باز هم فوتبال باز هم حسرت/ ایران و ورود به دنیای بدون برجام/ امان از فقدان تخصص و تعهد کاری