موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - افزايش حقوق - افزايش حقوق بازنشستگان - مجلس شوراي اسلامي - رتبه بندي معلمان - شوراي اسلامي - نقل و انتقالات - الهام حميدي - ميليون توماني - مراد فتحي - محور هراز و كندوان - ضد كف - لايه ازون - الرايه قطر - مهدي بازرگان - كتابخانه آستان قدس رضوي - دكتر شهرياري - دستبند مرواريد - مشكلات زيست محيطي - محمد بن زكرياي رازي - مراكز مشاوره دانشجويي

مطالب مرتبط:
رئال مادرید ستاره منچسترسیتی را هدف قرار داد/ آیا رحیم استرلینگ درد امباپه را التیام می بخشد؟
آیا شهرداری به مالک ساختمان متروپل اخطار داده بود؟
آیا در ثبت سفارش واردات آیفون محدودیت وجود دارد؟
پاسخ به یک شبهه قرآنی ؛ آیا همه انسان ها وارد جهنم خواهند شد؟
آیا خوردن غذا در آخر شب باعث اضافه وزن می شود؟
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 خرداد 1401 ساعت 13:172022-05-24بين الملل

آیا مولداوی هدف بعدی پوتین خواهد بود؟


مانند افسانه بریگادون در ارتفاعات اسکاتلند که در هر صد سال تنها یک روز از دل مه و غبار آشکار می شود و ساکنانش از خواب بیدار می شوند وجود مولداوی مستقل و دموکراتیک دارای اهمیتی است که بیش تر نمادین به نظر می رسد تا ملموس.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک، رونالد اچ لیندن پروفسور بازنشسته علوم سیاسی در دانشگاه پیتسبرگ است.

او در دانشگاه پیتسبرگ به عنوان مدیر مطالعات روسیه و اروپای شرقی و مدیر مطالعات اروپا فعالیت کرده است.

لیندن از سال 1989 تا 1991 میلادی به عنوان مدیر تحقیقات رادیو اروپای آزاد در مونیخ آلمان با مسئولیت رصد و تجزیه و تحلیل تغییرات مهم در شرق اروپا فعالیت کرده بود.

کار تحقیقاتی دکتر لیندن متمرکز بر روی اروپای مرکزی و جنوب شرقی اروپا از جمله ترکیه و اخیرا مشارکت اقتصادی چین در اروپا بوده است.

او یکی از نویسندگان کتاب دیوار برلین: بیست سال بعد (چاپ سال 2009 میلادی) بود که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده منتشر شده است.

او از نویسندگان کتب دیگری درباره مشکلات دوره پسا کمونیسم از جمله معنای 1989 و پس از آن (چاپ 2009 میلادی) و پوپولیسم جدید در اروپای مرکزی و جنوب شرقی (چاپ 2008 میلادی) بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفرارو به نقل از نشنال اینترست، در افسانه اسکاتلندی بریگادون (که با فیلم موزیکال ساخته شده بر اساس اقتباس از آن افسانه توسط وینسنت مینه لی معروف شد) یک دهکده مسحور یک روز در هر صد سال ظاهر می شود اما در مواقع دیگر سال برای جهان خارج ناشناخته است.

در جنوب شرقی اروپا مکان کوچکی وجود دارد که توجه جهان را به خود جلب می کند.

این کشور مسحور نیست.

در واقع، یکی از فقیرترین کشورهای اروپاست.

با این وجود، مولداوی برای اروپا و فراتر از آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

مولداوی به واسطه تاریخ خود نشانگر قدرت روسیه بوده است و از نظر بسیاری مانند یک مینی اوکراین (اوکراینی کوچک) به نظر می رسد که در صف نوبت بعدی برای دچار شدن به سرنوشت مشابه همسایه خود قرار دارد.

مانند بریگادون افسانه ای، مولداوی معاصر نیز در معرض خطر از سوی بیگانگان بوده است.

نشانگری برای قدرت روسیهتا قرن نوزدهم منطقه موسوم به مولداوی خراج گزار امپراتوری عثمانی بود.

با این وجود، مردم آنجا اکثرا ارتدوکس شرقی بودند و به زبانی صحبت می کردند که مستقیما از لاتین (نوشته شده با حروف سیریلیک) گرفته شده بود.

در طول دو قرن گذشته، این سرزمین تکه تکه شده و بین روسیه و دشمنان آن کشور (معمولا امپراتوری های دیگر) به عقب و جلو منتقل شده است.

پس از جنگ روسیه و ترکیه در سال 1812 میلادی بخش هایی که عموما به آن بیسارابیا گفته می شود تحت قیمومیت امپراتوری تزاری درآمد.

سپس زمانی که روسیه در جنگ کریمه در سال 1856 میلادی متحمل شکست شد وضعیت آن منطقه تغییر کرد.

اندکی پس از آن، دو حاکمیت نیمه مستقل مولداوی و والاچیا از همه امپراتوری ها پیشی گرفتند و یک رهبر را انتخاب کردند و رومانی مدرن را تشکیل دادند.

برای گذاشتن مهر تایید بر ظهور ملی آنان نسخه لاتینی شده زبان جایگزین سیریلیک شد.

سپس به دنبال یک جنگ دیگر علیه ترک ها در سالهای 1877-1878 میلادی امپراتوری روسیه بیسارابیا را به روسیه بازگرداند جایی که الفبای سیریلیک را دوباره به کار برد و استفاده از زبان رومانیایی را سرکوب کرد.

جنگ جهانی اول باعث فروپاشی امپراتوری روسیه شد و رومانی توانست بیسارابیا (همراه با بوکووینا و ترانسیلوانیا) را به عنوان بهای پیوستن به جنگ در سوی اردوگاه متفقین به دست آورد.

اتحاد جماهیر شوروی تازه تاسیس که از جنگ خارج شده و در تحولات اجتماعی خود دچار تشنج شده بود در آن زمان نمی توانست جز حمایت از ایجاد جمهوری خودمختار مولداوی در داخل اتحاد جماهیر شوروی کار دیگری انجام دهد.

با این وجود، به زودی فرصت برای جبران ضررهای گذشته روسیه شوروی فراهم شد.

جوزف استالین صرف نظر از ادعاهای سوسیالیستی اش تزارها را از طریق یکی از بخش های مخفی پیمان بدنام منعقد شده مولوتوف - ریبنتروپ در سال 1939 میلادی با آلمان نازی هدایت کرد تا سرزمین های مولداوی را بازپس گیرند.

نشانگر مولداوی دوباره به نفع روسیه حرکت کرد و یک جمهوری سوسیالیستی شوروی مولداوی جدید متولد شد.

در طول اشغال قلمرو جدید پس از جنگ، رهبران شوروی از بازداشت، تبعید و قحطی برای ایجاد وحشت در ساکنان مولداوی و از بین بردن چالش های احتمالی استفاده کردند.

در تلاش برای جلوگیری از امکان همبستگی قومی، مولداویایی که با حروف سیریلیک نوشته شده بود به زبان رسمی تبدیل شد.

رهبران شوروی، آن منطقه را از طریق قومیت های روس و مقام های روسی زبان مستعمره کردند و اظهار و نمایش هویت رومانیایی را به شدت سرکوب نمودند.

هم زبان و هم مردم این جمهوری به عنوان هویتی متمایز از رومانیایی ها در آن سوی مرز قلمداد و معرفی شده بودند.

با این وجود، همان طور که افسانه بریگادون نشان می دهد آرزوهای ملی گرایانه و هویت طلبانه اگرچه خاموش هستند اما می توانند بار دیگر ظاهر شوند.

به دنبال اصلاحاتی که در اواخر دهه 1980 میلادی توسط میخاییل گورباچف رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی صورت گرفت در مولداوی تقاضا برای بازگشت خط لاتینی شده و در نتیجه هویت مولداوی - رومانیایی مطرح شد خواستی که ریشه هایی قوی در آن منطقه داشت.

این تغییر در سال 1989 میلادی تصویب شد اما باعث ایجاد نگرانی در میان برخی از اوکراینی ها، روس ها و گاگاوزها شد که روی هم تقریبا 30 درصد از جمعیت مولداوی را تشکیل می دادند.

سپس هنگامی که اتحاد جماهیر شوروی از هم فروپاشید و مولداوی به عنوان یک کشور مستقل در سال 1991 میلادی ظاهر شد بسیاری از غیر رومانیایی ها می ترسیدند که موقعیت خود را از دست دهند یا بدتر از آن می ترسیدند مولداوی به رومانی تازه متولد شده پس از شوروی بپیوندد.

تقریبا بلافاصله پس از فروپاشی شوروی، مولداوی از جدایی خود متحمل جدایی دیگری شد.

یک جنگ کوتاه در سال 1992 میلادی منجر به ظهور دولتی تازه در شرق ترانس نیستریا به عنوان یک دولت مستقل شد اگرچه برسمیت شناخته نشده بود.

جنگ با استقرار حدود 1500 نیروی حافظ صلح روسیه در منطقه پایان یافت.

این نیروها هنوز در آنجا مستقر هستند.

یک مینی اوکراین؟در نگاه اول به نظر می رسد که وضعیت فعلی، مولداوی را به یک مینی اوکراین و در نتیجه در نوبت به عنوان گزینه بعدی به منظور الحاق مجدد به امپراتوری تازه ولادیمیر پوتین تبدیل می کند.

مانند اوکراین، دولت مولداوی نیز جدید است.

مولداوی هرگز به عنوان یک کشور مستقل وجود نداشته و دهه های متمادی از عمر خود را به عنوان یک جمهوری شوروی سپری کرده است.

مانند اوکراین، دولت مرکزی مولداوی بخشی از قلمرو خود را به طور موثر اداره نمی کند.

حدود سه چهارم از جمعیت آن کشور (حدود 2.

6 میلیون نفری) مولداوی - رومانیایی هستند اما در ترانس نیستریا (حدود 500 هزار نفر) تقریبا یک سوم جمعیت روس تبار و یک چهارم اوکراینی تبار زندگی می کنند.

در آنجا روسی زبان اصلی اداری است و مولداوی - رومانیایی به خط سیریلیک زنده مانده است.

مولداوی نیز مانند اوکراین مشتاق پیوستن به اتحادیه اروپا است.

این کشور در سال 2014 میلادی به پیروی از اوکراین یک پیمان تجاری عمیق و جامع با بروکسل امضا کرد و در سال جاری به طور رسمی درخواست پیوستن به اتحادیه اروپا را مطرح نمود.

هم چنین، مانند اوکراین اما در شرایط اقتصادی بسیار کم تر امیدوار کننده، مولداوی یک دموکراسی فعال را حفظ کرده است.

طبق گزارش خانه آزادی، رتبه مولداوی در شاخص ترکیبی دموکراسی تقریبا بالاتر از همه کشورهای اقمار سابق شوروی غیر عضو اتحادیه اروپا به جز اوکراین بوده است.

البته دقیقا همین موفقیت دموکراتیک مانند اوکراین است که پوتین را بیش تر می ترساند.

با این وجود، برخلاف مسئله اوکراین، پوتین نمی تواند ادعای وابستگی (یا تسلط) قومیتی را که در قبال اوکراینی ها ابراز می کند در مورد مولداوی نیز مطرح نماید.

مولداوی هیچ مرز مشترکی با روسیه ندارد و آن کشور دارای یک کشور مرجع خارجی هم قومیتی با کشور رومانی از اعضای عضو ناتو و اتحادیه اروپا است.

از هر چهار مولداویایی یک نفر دارای پاسپورت رومانیایی است.

همانند اوکراین، نفوذ اقتصادی غرب در مولداوی نیز در یک دهه گذشته افزایش یافته است.

اتحادیه اروپا بزرگترین شریک تجاری و بزرگترین سرمایه گذار آن کشور محسوب می شود.

مولداویایی ها از جمله کسانی که از ترانس نیستریا هستند می توانند بدون ویزا به قلمروی اتحادیه اروپا سفر کنند.

آخرین انتخابات ریاست جمهوری (2020 میلادی) و پارلمانی (2021 میلادی) برای نامزدهای طرفدار اتحادیه اروپا در مولداوی موفقیت به ارمغان آورد و نظرسنجی های عمومی نشان می دهند که شهروندان مولداوی به شدت از عضویت آن کشور در اتحادیه اروپا حمایت می کنند.

مولداوی که با پیامدهای اقتصادی بحران جنگ در اوکراین از جمله نزدیک به نیم میلیون پناهنده و محاصره های مرتبط مواجه شده بیش از 200 میلیون یورو از بروکسل کمک دریافت کرده است.

با این وجود، داستان در مورد ناتو مشابه نیست.

احتمال پیوستن مولداوی به آن پیمان حتی کم تر از احتمال پیوستن اوکراین است.

برخلاف اوکراین، قانون اساسی مولداوی بی طرفی را برای آن کشور الزامی ساخته است.

پیش از جنگ اخیر اوکراین، نظرسنجی ها نشان می داد که کم تر از یک پنجم ساکنان مولداوی با پیوستن به ناتو موافق بودند رقمی که افزایش قابل توجهی نداشته است.

اگرچه ناتو به طور رسمی درهایش را به روی پذیرش اعضای جدید باز گذاشته اما اعلامیه تشویق کننده صادر شده برای پذیرش عضویت گرجستان و اوکراین در سال 2008 میلادی مولداوی را شامل نمی شود.

مولداوی از نظر نظامی هیچ مزیتی برای ناتو ندارد.

ارتش کوچک آن کشور تجهیزات ضعیفی دارد و لهستان و رومانی مرزهای زمینی و دریایی مهم تری با اوکراین ایجاد می کنند.

با این وجود، برای ناتو و غرب مسدود کردن طرح های سرزمینی روسیه در مولداوی مهم خواهد بود.

زمانی که یک ژنرال روس اظهار داشت که تصرف جنوب اوکراین راهی برای خروج از ترانس نیستریا خواهد بود سیاستگذاران روسیه مدعی شدند که روس زبانان در آنجا تحت ظلم و ستم قرار می گرفته اند.

سازمان های تبلیغاتی وابسته به روسیه مایا ساندو رییس جمهور مولداوی را نازی نامیدند.

ادعاهایی از این دست به طرز شومی یادآور ادعاهای مطرح شده از سوی روسیه در مورد منطقه دونباس در اوکراین است.

این اظهارات، همراه با انفجارهای غیرقابل توضیح اخیر در تیراسپول پایتخت ترانس نیستریا می تواند بهانه های احتمالی برای مداخله روسیه باشد.

از نظر نظامی، کنترل روسیه بر ترانس نیستریا به طور قابل توجهی از موقعیت روسیه در جنوب اوکراین سود می برد و هدف اصلی در آنجا اودسا 64 کیلومتری دورتر از آن منطقه را بسیار آسیب پذیرتر می سازد.

تسلط بر کل آن کشور مرزی 643 کیلومتری با رومانی ایجاد می کند امکانی که از سال 1991 میلادی به این سو وجود نداشت.

با این وجود، در حال حاضر تهدید نظامی برای مولداوی غیرقابل قبول به نظر می رسد.

روس ها اکنون تمام انرژی خود را صرف جنگ در اوکراین می کنند.

روس ها توانایی انتقال نیروهای گسترده در سراسر کشور را برای اهداف موثر از خود نشان نداده اند و برخلاف اوکراین، روسیه مرز مشترکی با مولداوی ندارد.

به نظر نمی رسد که رهبری سیاسی نه در مولداوی و نه در ترانس نیستریا مشتاق تکرار درگیری داخلی خونین مشابه آن چیزی باشد که در اوکراین دیده می شود.

با این وجود، مولداوی کشوری کوچک، فقیر و آسیب پذیر در برابر فشار اقتصادی روسیه است.

این کشور بخش اعظم نیاز خود به انرژی را از طریق گاز دریافتی از گازپروم روسیه تامین می کند.

این گاز برای ترانس نیستریا تقریبا رایگان صادر می شود جایی که نیروگاه اصلی مولد برق کشور اما با قیمتی پیوسته در حال افزایش برای خود مولداوی در آنجا واقع شده است.

برخی تلاش ها از سوی مولداوی برای یافتن تامین کنندگان دیگر انرژی انجام شده اما جنگ در کشور همسایه (اوکراین) این امکان را محدودتر از گذشته کرده است.

حواله های ارسالی از خارج از کشور به مولداوی که بیش از 16 درصد تولید ناخالص داخلی آن کشور را تامین می کنند از زمان آغاز جنگ اوکراین کاهش یافته است.

بانک جهانی در سال جاری تقریبا هیچ رشدی را برای اقتصاد مولداوی پیش بینی نکرده است.

آینده مولداوی چه خواهد شد؟مانند بریگادون که هر صد سال یک بار آشکار می شود وجود سی ساله مولداوی مستقل و دموکراتیک دارای اهمیتی است که بیش تر نمادین به نظر می رسد تا ملموس.

با توجه به گذشته، ترکیب ناهمگون، میراث اقتصادی ضعیف و موقعیت مکانی آن کشور در منطقه ای آشفته استقامت مولداوی معجزه آسا به نظر می رسد.

این که مولداوی در آینده چگونه خواهد بود تا حد زیادی به نیروهایی که آن کشور را احاطه کرده اند بستگی دارد.

مانند آن دهکده افسانه ای مولداوی معاصر نمونه ای از آن چیزی است که شجاعت و تخیل می تواند بیافریند البته اگر سایر کشورها آن را به حال خود رها کنند.


کلید واژه ها: اروپا - دانشگاه پیتسبرگ - دانشگاه - مطالعات - مولداوی - تحقیقات - مشارکت اقتصادی - مدیر - میلادی - فعالیت - اروپای شرقی - علوم سیاسی - نویسندگان - دموکراتیک - تحقیقاتی - ارتفاعات - اسکاتلند - بازنشسته - شرقی - تغییرات - اقتصادی - مشارکت - افسانه - یکی از - گزارش - سیاسی - تحلیل - پوتین - مرکزی - مستقل

آخرین اخبار سرویس:
آتش سوزی در نزدیکی فرودگاه اربیل عراق

60 سال بعد از استقلال الجزایر از فرانسه / زخم های استعمار هنوز خوب نشده

آتش سوزی گسترده در نزدیکی فرودگاه اربیل عراق

ادامه کشتار غیرنظامیان یمنی با مین های سعودی

رزمایش نظامی مشترک ترکیه و جمهوری آذربایجان برگزار شد

سویه های جدید کرونا را بشناسید

امیرعبداللهیان دمشق را به مقصد تهران ترک کرد

گزارش به عالیجناب پوتین| اوج شرقگرایی و پیوند منافع تهران با کرملین!

ببینید| تصاویری خیره کننده از حمله میلیون ها ملخ/ روزی 40 هزار تن غذا می خورند

سفر مشکوک مقام چینی به کشور آسیایی

آتش سوزی در نزدیکی فرودگاه اربیل عراق

ورود یک نفت کش جدید ایران به بندر «بانیاس» سوریه+جزییات

آتش سوزی در نزدیکی فرودگاه اربیل عراق

استخدام منشی در آموزشگاه پیشکسوتان در تجریش

استخدام منشی با بیمه در شرکت فرانگر اندیش هور آفرین در تهران

حمله به کاروان لجستیک آمریکا در صلاح الدین عراق

لاپیدو: مانع از تمرکز ایران در مرزهایمان می شویم

لبریز شدن کاسه صبر اتحادیه اروپا در مناقشات برگزیتی با انگلیس

کاروان لجستیک آمریکا در عراق هدف قرار گرفت

سقوط اتوبوس به دره در بلوچستان پاکستان با 20 کشته و 10 زخمی

دسترسی نامحدود یک قاچاقچی انسان به کاخ باکینگهام افشا شد

حکم اعدام برای 5 نوجوان سعودی

حضور عراق در نشست مشورتی اتحادیه عرب در بیروت

موفقیت بزرگ ایران با حمایت قاطع عراق، فلسطین، پاکستان و عربستان

موفقیت بزرگ ایران با حمایت قاطع عراق، فلسطین، پاکستان و عربستان

شرایط سخت زندگی کودکان در افغانستان

ایران از مذاکرات قطر چه می خواست؟

سقوط مسخره جنازه روی 2 نفر داخل قبر!+عکس

طرح فنلاند برای ایجاد یک پایگاه نظامی ناتو در اراضی هم مرز روسیه

2 کشته و 3 زخمی در پی تیراندازی مرگبار در تگزاس آمریکا

در صورت شکست مذاکرات با ایران آمریکا چه کار کند؟

شرایط سخت زندگی کودکان در افعانستان

ناسا: چین به دنبال تصرف ماه است

کاروان لجستیک آمریکا در صلاح الدین عراق هدف قرار گرفت

چرا علی باقری از دوحه به مسکو رفت؟

وزیر خارجه لبنان: احتمالا ماه آینده با اسراییل بر سر مرزهای دریایی به توافق برسیم

5 نوجوان سعودی در انتظار اعدام

تصاویری از دیدار امیرعبداللهیان با بشار اسد

توافق ترکیه و ارمنستان برای آغاز حمل و نقل هوایی

دستگیری 4 نفر در عربستان به اتهام کلاهبرداری در مراسم حج

لغو و تاخیر صدها پرواز در آمریکا

لوکاشنکو: از پوتین سلاح هسته ای خواستم

آتش سوزی در نزدیکی فرودگاه اربیل عراق

رضا نصری: مجاهدین خلق [منافقین] مسئولیت دو حمله تروریستی تازه در ایران را پذیرفته اند / غربی ها باید دوباره آن ها را در فهرست تروریستی قرار دهند

واکنش اردن به ائتلاف عربی-اسراییلی علیه ایران

نمایش هوایی کار دست خلبان داد | سقوط هواپیما و مرگ این خلبان + ویدئو

بیماری های عجیب و نادرترین های بشر را بشناسید

لاپید: «توافقات ابراهیم» نعمت بزرگی است

مشارکت تل آویو در رزمایش «شیر آفریقایی 2022»

ترکیه و جمهوری آذربایجان رزمایش نظامی برگزار کردند+عکس

ببینید| تصاویری خیره کننده از حمله میلیون ها ملخ به سرزمین های سبز/ روزی 40 هزار تن غذا می خورند

ضرورت برقراری ارتباط بندری بین اروندکنار و فاو عراق

قدرت نمایی حزب الله در میدان گازی «کاریش»/ گزارش تسنیم از پرواز پهپادهای مقاومت در مناطق حیاتی صهیونیست ها

3 عامل اصلی مانع تقویت تجارت

شکیرا متهم شد | شورش در شهر بارسلون علیه خواننده ی زنِ محبوب!

ادعای شبکه اسراییلی: حمله به طرطوس سوریه برای مقابله با ورود پدافند هوایی ایرانی بود

اردن: ناتوی عربی علیه ایران به ما پیشنهاد نشده است

تاکید پوتین بر اهمیت تقویت روابط روسیه و بلاروس

استخدام کارمند اداری در شرکت زینوتکستایل از تهران جهت کار در ترکیه

مدرسه ای خطرناک در آمریکا با 94 دوربین امنیتی! + فیلم

پاکستان واردات زغال سنگ از افغانستان به روپیه را آغاز کرد

«سلام فرمانده» در شهرک آسمان + فیلم

یک نظرسنجی: 70 درصد از مردم آمریکا با انتخاب جو بایدن مخالف هستند

امیرعبداللهیان: نگرانی های امنیتی اردوغان را به بشار اسد منتقل کردم

ابراز نگرانی علی مطهری از شرق گرایی عجیب ایران

نخست وزیر جدید اسراییل: مانع از تمرکز ایران در مرزهایمان می شویم / ایران بزرگترین تهدید است

بازداشت خطرناک ترین تروریست داعشی در مرز دیالی و اقلیم کردستان

نخست وزیر جدید اسراییل: مقابله با ایران اولویت ماست

نتیجه سریع سفر وزیر امور خارجه به سوریه؛ نفتکش ایرانی به دمشق رسید

راهکار واشنگتن برای کاهش تورم

امیرعبداللهیان از برخی تلاش ها برای عادی شدن روابط ایران و مصر خبر داد

مشارکت تل آویو در رزمایش «شیر آفریقایی 2022» برای اولین بار

نصری : اعتراف «مجاهدین» ، فرصتی برجامی برای غرب

فعالیت 284 پایگاه در طرح جبران و تثبیت یادگیری خراسان جنوبی

بازداشت خطرناک ترین تروریست داعشی در مرز استان دیالی و اقلیم کردستان عراق

وبا در مرزهای غربی تحت کنترل است

ورود نفتکش جدید ایرانی به سوریه

دست رد صربستان بر سینه ناتو؛ عذرخواهی کنید

کنایه سنگین عمران خان؛ وارداتی هستید

انبارلویی: هم نوایی با غرب درباره مذاکرات یا غفلت است یا خیانت

افشای «دسترسی نامحدود» یک قاچاقچی انسان به کاخ باکینگهام انگلیس

ببینید | ردپای چینی ها در زلزله های جنوب ایران؛ شایعه یا واقعیت؟

پیش بینی لوکاشنکو از نبرد بعدی برای تقسیم جهان/ تصرف 2 هزار و 600 منطقه اوکراین توسط روسیه/وقوع چند انفجار در شهر مرزی روسیه با اوکراین

3 پهپاد حزب الله در مرز دریایی اسراییل / نخست وزیر جدید اسراییل: مانع از تمرکز ایران در مرزهایمان می شویم؛ ایران بزرگترین تهدید است

عراق از ماه آینده به زنان ایزدی نجات یافته از دست داعش حقوق ماهیانه می دهد

ایران بزرگ ترین تهدید علیه اسراییل است

رجزخوانی حامیان صدر در فضای مجازی؛ شانتاژ رسانه ای یا تهدیدی برای لشکرکشی خیابانی

استخدام آبدارچی در یک شرکت معتبر در محدوده سهروردی

استخدام کارشناس ایمنی با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

موافقت پارلمان ازبکستان با فرمان وضعیت اضطراری

پایان اعزام زائران به عربستان/ چند پرواز تاخیر 8 تا 10 ساعتی داشتند

خطرناک ترین تروریست داعشی پس از هفت سال بازداشت شد

پوتین تبریک گفت

آغاز بزرگترین جنگ در نزدیکی مرزهای ایران؛ هشدار تند طالبان به داعش

معرفی مستندهای بخش مسابقه جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی

ابراز نگرانی ارتش اسراییل از تشدید تحرکات نظامی حزب الله

معرفی مستندهای بخش مسابقه جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی

بیش از 900 تُن گوشت در خراسان شمالی تولیدشد

عطر حنا در مازاری های یزد

ترکیه حمله کرد؛ حلب با خاک یکسان شد؟

آیا مولداوی هدف بعدی پوتین خواهد بود؟

آیا مولداوی هدف بعدی پوتین خواهد بود؟