مطالب مرتبط:
افول راهبردهای آمریکا
جایگاه ایران در رقابت چین و آمریکا
آمریکا در خطر دوباره شیوع کرونا
سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری هیوندای در آمریکا
کنترل تورم؛ مکمل اصلاحات اقتصادی/آمریکا دیگر قدرت بلامنازع نیست/چشم برجام به عمان/پیشخوان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 15:072022-05-23بين الملل

افول راهبردهای آمریکا


نظم جهانی موردنظر آمریکا با تدابیر تقابلی و حتی تهاجمی ایران، برهم خورده و شدت آشفتگی معادلات واشنگتن به حدی است که با اذعان و اعتراف به شکست در برابر ابرقدرت منطقه، - نمی توان مانع از سقوط سیاست های کاخ سفید در خاورمیانه شد.

خبرگزاری فارس؛ یادداشت- جواد منصوری: ​از زمان اعمال راهبرد فشار حداکثری توسط دونالد ترامپ ، رییس جمهور سابق آمریکا، نظریه پردازان، سیاستمداران و تحلیلگران نسبت به ناکارآمدی آن علیه ایران هشدار دادند.

وجه مشترک تحلیل های ارائه شده، توانمندی ایران در حوزه های مختلف ، محاسبات اشتباه آمریکا ، چندقطبی شدن جهان و افول هژمونی واشنگتن در غرب آسیا بوده و این در حالی است که در ارزیابی های عمیق تر، بحث شکست سراسری در جبهه آمریکا علیه جمهوری اسلامی مطرح است.

ولید فارِس ، یکی از ضدایرانی ترین مشاوران رییس جمهور پیشین آمریکا یکی از این دست افراد است که در مورد هماورد تاریخی تهران و واشنگتن، تحقیقات گسترده به عمل آورده و به نتیجه ای شایان توجه رسیده است.

او در یکی از رسانه های جمهوری خواهان به نام نیوز مکس اذعان می کند که بعد از مطالعه در مورد حکومت ایران از آغاز تاکنون، بحران گروگان گیری دهه 1980، جنگ نیابتی ایران با اسراییل، گسترش پروژه هسته ای ایران و کنترل چهار کشور عربی توسط شبه نظامیان، جمع بندی من در مقطع کنونی این است که حاکمان تهران-دست کم تا اینجا- پیروز شده اند.

ایران، توانمندی های نظامی و اطلاعاتی اش را تقویت کرده، توسعه ارضی اش را از طریق شبه نظامیان گسترده کرده و به لطف جاذبه توافق هسته ای به نفوذ قابل توجهی در غرب دست پیداکرده است.

مشاور اسبق سیاست خارجی دولت ترامپ به ذکر مواردی شامل ترور ، گروه های نیابتی ، سیاست های آمریکا ، نفوذ ایران و حمایت کشورهای غربی از برجام پرداخته که به زعم او باعث پیروزی کشورمان در برابر آمریکا شده است.

اگر بخواهیم به صورت گذرا به این موارد اشاره کنیم باید بگوییم که ایران یکی از کنشگران عرصه مقابله با تروریسم بوده و در فهرست قربانیان این پدیده شوم قرار دارد.

منافقین خلق با حمایت همه جانبه آمریکا، بیش از 17 هزار نفر را در کشور ترور کردند و با سفر اخیر مایک پمپئو به آلبانی و دیدار با مریم رجوی ، ثابت شد که این حمایت همچنان پرقدرت است و ادامه دارد.

در بُعد منطقه ای نیز آمریکا به اعتراف ترامپ، خالق داعش است و میلیون ها نفر را در عراق و افغانستان به خاک و خون کشیده است.

بنابراین، واشنگتن نمی تواند با این قبیل فرافکنی ها انگ پدرخواندگی تروریست ها (آمریکا) را از خود جدا کند و به دیگران بچسباند.

در خصوص گروه های نیابتی همین بس که مقاومت عراق و سوریه (به زعم آمریکا، گروه های نیابتی) فتنه آمریکایی – صهیونیستی داعشی ها را دفع و دفن کردند.

آمریکا به تعبیر رهبر حکیم انقلاب، یک رژیم مافیایی است و برای شیوع ویروس تهدیدات و تنش ها علیه کشورهای غیرهمسو، کلکسیونی از گروه های مافیایی را رهبری می کند.

ولید فارس ، در مورد سیاست های کاخ سفید نیز معتقد است که تهران از نوسانات سیاست خارجی آمریکا پس از 11 سپتامبر 2001 بهره جویی کرده، درحالی که بیل کلینتون دموکرات با تصویب قانون تحریم ایران (داماتو) به همان اندازه برای ضربه زدن به ایران انگیزه داشت که دونالد ترامپ .

با این حساب، آبشخور مخاصمه تمام دولتمردان آمریکایی، یکجا بوده و اگر تفاوتی هست، به تکنیک ها بازمی گردد نه تاکتیک ها.

او در خصوص نفوذ ایران نیز اعتقاد دارد جمهوری اسلامی نه تنها در منطقه بلکه در اروپا و آمریکا هم اعمال نفوذ کرده و بحث حمایت غرب از برجام را مقوم ساختارهای کشورمان برمی شمارد.

طبعاً ایران کشوری است با ارتباطات جهانی اما ربط دادن قدرت نظام به حمایت غرب از برجام و نفوذ در آن ها، از حقیقت فاصله بسیار دارد.

تا جایی که مردم ایران با گوشت و پوست خود لمس کرده اند، تفکیکی میان اروپا و آمریکا در محروم کردن ایران از منافع برجام وجود ندارد و این اروپا بود که با تعلل خود در انجام وعده هایش، عملاً با تحریم های واشنگتن همراهی کرد.

می توان این طور تحلیل کرد که این مقام آمریکایی و دیگر مسئولان این کشور در اخذ نتیجه و گرفتن خروجی در خصوص شکست آمریکا در برابر ایران، به جمع بندی درست اما با مقدمات اشتباه دست یافته اند.

از صدر تا ذیل مستأجران کاخ سفید، هیچ گاه شجاعت ابراز شکست را نداشته اند و این یک اتفاق جدید است که هرچند با دلایل غلط، به یک خروجی درست می رسند.

نکته اینجاست که پذیرش اشتباه، مقدمه تصحیح خطاهاست، به شرط آنکه با تحلیل های متقن همراه باشد اما این خصوصیت در مورد آمریکا صدق نمی کند.

سردمداران واشنگتن همچنان در جهل مرکب خود باقی مانده اند و اذعان به ناتوانی در تقابل با جمهوری اسلامی، نه تنها مقوم کاخ سفید نیست بلکه به قدرت گرفتن بیش از پیش جمهوری اسلامی و افول مضاعف هژمونی آمریکا منتهی خواهد شد، چراکه همچنان بر طبل ابرقدرتی خود می کوبد و از ضعف های سیستماتیک خود غافل است.

جمهوری اسلامی در حال حاضر، ترکیبی از توانمندی ها را در اختیار دارد که ضریب دادن به آن ها در چهار سال گذشته تحت عنوان راهبرد مقاومت فعال ، معادلات و محاسبات آمریکا را بیش از گذشته برهم زده است.

برخلاف عقیده ولید فارس و هم مسلکی هایش درباره حمله ایران به منافع آمریکا در قالب   گروه های نیابتی ، جمهوری اسلامی در صیانت از حدود و صغور کشورها در برابر هجمه بیگانگان پیشتاز و الهام بخش بوده است.

محور مقاومت با الگوگرفتن از ایران، راهبردهای بی واسطه و نیابتی آمریکا را با هزیمت مواجه کرده و این عیار اتفاقاً، شاخص وطن پرستی و آرمان گرایی صحیح اسلامی به شمار می آید، نه تروریسم.

واشنگتن حتی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه دخالت داشت ولی تصمیمات منفعت طلبانه و استکباری کاخ سفید در این منطقه، مردم غرب آسیا را خشمگین کرده بود تا اینکه پس از طلیعه انقلاب در بهمن 57، انگیزه لازم در دیگر کشورها برای مقابله مستقیم با منافع واشنگتن فراهم شد.

از منظر اقتصادی که یانکی ها حساب ویژه ای روی آن باز کرده بودند، آمریکا برای تحت فشار قرار دادن ایران موفق نشد به نتیجه رؤیایی خود برسد.

تحریم ها هرچند مردم و کشور را به زحمت انداخت و بی تدبیری های داخلی نیز به آن شدت بخشید، اما درنهایت نتوانست به نقطه مطلوب و موردنظر کاخ سفید برسد.

افزون بر این، تلاش های واشنگتن برای فعال کردن گسل های داخلی و ایجاد فتنه و آشوب، به جایی نرسید و این در شرایطی بود که واشنگتن از منظر راهبرد منطقه ای و معضلات داخلی، دچار مشکلات عدیده ای شده و چابکی گذشته در اعمال فشار و تحریم را از دست داده است.

درهرصورت، نظم جهانی موردنظر آمریکا با تدابیر تقابلی و حتی تهاجمی ایران، برهم خورده و شدت آشفتگی معادلات واشنگتن به حدی است که با اذعان و اعتراف به شکست در برابر ابرقدرت منطقه، نمی توان مانع از سقوط سیاست های کاخ سفید در خاورمیانه شد.

منبع: روزنامه حمایت انتهای پیام/
کلید واژه ها: آمریکا - ایران - رییس جمهور - جمهور - واشنگتن - رییس جمهور سابق - توانمندی ایران - اعتراف به شکست - جمهوری اسلامی - راهبرد - دونالد ترامپ - فشار حداکثری - یکی از - سیاستمداران - تحلیل - سیاست - علیه ایران - خاورمیانه - ناکارآمدی - مورد - شکست - افول - رییس - علیه - توان - جهان - خبرگزاری - توانمندی - کاخ سفید - غرب آسیا

آخرین اخبار سرویس:
آغاز نخست وزیری لاپید با حضور در وزارت جنگ

آمریکا: تهران فوریتی برای توافق نشان نداده است

رییس طالبان: جنگ ما با آمریکا همچنان ادامه دارد

فیصل بن حسین به عنوان معاون پادشاه اردن سوگند یاد کرد

انتخابات بی نتیجه تل آویو/ نتانیاهو نخست وزیر نخواهد شد

آغاز به کار نخست وزیر جدید رژیم صهیونیستی

پوتین: غرب ما را به ادغام با بلاروس سوق می دهد

لاوروف: غرب منافع ایران را نادیده می گیرد

روایت خبرگزاری اصولگرا از شکست مذاکرات در «دوحه»

چین آمریکا را مسخره کرد؟

کره شمالی: ورود اجسام آلوده از کره جنوبی عامل شیوع کرونا است

ببینید| واکنش سریع جانسون به دست اردوغان بر روی شانه اش

تاریخچه ثبت گونه پروانه برگخوار سفید بلوط در خاورمیانه

اردوغان: موافقت با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو با پارلمان ترکیه است

استفاده از قوری برای تبلیغات حکومتی روسی

تخت روانچی: ایران آماده تعامل سازنده برای دستیابی به یک توافق است

رزمایش هوایی مشترک آمریکا و ژاپن برگزار شد

بازداشت یک فیزیکدان روس به ظن خیانت به کشور

بررسی صدسال «سبک زندگی ایرانیان» در «برسد به دست فردا»

دور ششم مذاکرات تهران و ریاض در سطح دیپلماتیک در عراق برگزار می شود/ پیشنهاد گفت وگوی میان ایران و عربستان از سوی بغداد مطرح شد

تصاویر عکاس ایرانی که با «بن لادن» زندگی کرد | ناگفته های رضا برجی از روزهای جنگ | با کارت ارشاد خبرنگار ارتش ایتالیا شدیم!

تلاطم اقتاد و ناکامی در موفقیت برجام

لاوروف: غرب منافع ایران را نادیده می گیرد

اولمرت: انتخابات اسراییل بی نتیجه است؛ نتانیاهو هم نخست وزیر نمی شود

تاکید طالبان بر ضرورت لغو تحریم های آمریکا

تاکید شاخوان عبدالله بر نقش عراق در جنگ با داعش در کنفرانس باکو

برادر عبدالله دوم به عنوان معاون پادشاه انتخاب شد

ترامپ حامی نتانیاهو شد

ثبت ماسوله در اتحادیه شهر های تاریخی جهان

فرزاد فرزین نوشت: این داستان یک رفیقم نداریم وقتی مریض میشیم بیاد عیادتمون!

تداوم اختلافات احزاب کُرد بر سر نامزد ریاست جمهوری عراق

طالبان اسیران را پس از بریدن اعضای بدن شان، دست بسته تیرباران کردند

نسخه پیچی اتحادیه اروپا برای مبارزه با فساد در اوکراین

لاوروف: غرب منافع کشورهای دیگر مانند چین، ایران و هند را نادیده می گیرد

برنامه چین برای یافتن زمین شماره 2 | تلسکوپ های قدرتمند آسمان را زیر نظر می گیرند

تداوم اختلافات احزاب کُرد بر سر نامزد ریاست جمهوری عراق

طالبان اسیران را پس از بریدن اعضای بدن شان، دست بسته تیرباران کردند

نسخه پیچی اتحادیه اروپا برای مبارزه با فساد در اوکراین

جمعِ شکست خوردگان؛ ترامپ حامی نتانیاهو شد

توییت وزارت امور خارجه به مناسبت هفته حقوق بشر آمریکایی

رژیم صهیونیستی در مغرب 5 بیمارستان احداث می کند

«می تو»، پایان سلبریتی متجاوز را رقم زد

5 شهر خنک ایران برای سفر در تابستان

3 پیش بینی کیسینجر برای سرنوشت جنگ اوکراین

تاکید بر ضرورت توسعه همکاری های رسانه ای ایران و پاکستان

ساخت نخستین کشتی 2000 تنی برای نصب توربین های بادی دریایی

غزل شاکری در کنسرت همایون شجریان +عکس

پیروزی بزرگ برای جنبش می تو؛ خواننده مشهور آمریکایی به 30سال زندان محکوم شد! +تصاویر

رییس جمهور سابق روسیه: تحریم ها و اقدامات خصمانه غرب می تواند بهانه ای برای جنگ باشد

تغییر کابینه فرانسه در هفته آینده؛ دستکم 4 وزیر تغییر می کنند

سلفی داخل آسانسور سیما تیرانداز +عکس

ادعا تروییکای اروپایی در مبحث دوحه | اقدامات تهران پنجره توافق را می بندد

خیال نتانیاهو راحت شد

گاف جدید جو بایدن

سه شرکت نفتی آمریکایی از اقلیم کردستان عراق خارج می شوند

دستگیری یکی از عوامل جنایت اسپایکر عراق

هرتزوگ برگزاری انتخابات در زمان کوتاه را «ناسالم» خواند

عمان: بحران یمن با تشکیل دولت ملی فراگیر حل می شود

گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان و وزیر امور خارجه اوکراین

تاسف سازمان ملل از رأی اقلیمیِ دیوان عالی آمریکا

بایدن و بلینکن نخست وزیری «لاپید» را تبریک گفتند

ترقی: برجام اثری در روند و پیشرفت اقتصادی کشور ندارد

شبکه «کان»: هکرهای ایرانی وب سایت شرکت های گردشگری اسراییلی را هک کردند

نخستین زن سیاه پوست، قاضی دیوان عالی آمریکا شد

مقابله اینستاگرام و فیس بوک با تبلیغات مربوط به سقط جنین!

افزایش خودکشی نوجوانان به دلیل فقر و کودک همسری

درخواست جدید چین از آمریکا درباره برجام

تحریم 23 شرکت چینی از طرف آمریکا

آمریکا 23 شرکت چینی را تحریم کرد

درخواست بایدن از کشور های خلیج فارس برای افزایش تولید نفت/ محدودیت صادراتی آمریکا برای 12 شرکت چینی به بهانه همکاری با ایران/ اعلام گفتگو های علنی میان ایران و عربستان/ گاف جدید بایدن درباره سوئد و سوییس

بیش از 500 گونه حیوان در نیم قرن اخیر منقرض شده اند

حمله هکری به شرکت های گردشگری اسراییل

اکثر آمریکایی ها دولت آمریکا را فاسد می دانند

لغو 54 پرواز در اسپانیا در پی اعتصاب مهمانداران

برگزاری دور جدید مذاکرات تهران - ریاض

اولمرت: انتخابات تل آویو بی نتیجه است و نتانیاهو نخست وزیر نخواهد شد

بایدن: روسیه پیروز نخواهد شد/ هدفم از سفر به عربستان افزایش تولید نفت نیست

تبعیض نژادی در آمریکا به دسترسی به آب لوله کشی هم کشیده شد

لغو 54 پرواز در پی اعتصاب مهمانداران در اسپانیا

آمریکا به دنبال تضعیف اتحادیه اروپا به عنوان یک رقیب است

نشست آتی تهران و ریاض در سطح دیپلماتیک است

تظاهرات خونین | تعداد کشته شدگان چند نفر است؟

فرصت مهم ایران برای گرفتن سهم از «دریای کاسپین»

لاوروف: آمریکا به دنبال تضعیف اتحادیه اروپا به عنوان یک رقیب است

استراتژی نفتی اوپک پلاس تصویب شد

آغاز مشارکت چین در بازسازی سوریه

ببینید ازدواج به شرط عمل زیبایی!

انقراض نسل بیش از 500 گونه جانوری در 50 سال اخیر

انقراض نسل بیش از 500 گونه جانوری در 50 سال اخیر

مقام اوکراینی: حمله موشکی به اودسا دستکم 17 کشته برجای گذاشت

ادعای لندن: روسیه مجبور به عقب نشینی از «اِزمینی» شد، نه برای حسن نیت

جت جنگنده اف 35 ؛ تنها هواپیمای شکاری که می تواند با سوخو 57 رقابت کند (ویدیو)

تبریک بایدن و بلینکن به لاپید

راهکار ایران برای حل مشکل برق لبنان با وجود تحریم های غرب؛ چه کسانی مانع حل بحران دامنه دار شده اند؟/ گزارش اختصاصی

نشست سران خزر ناکارآمدی تلاش های غرب در منطقه را به نمایش گذاشت

لندن: روابط انگلیس با اسراییل با قدرت ادامه می یابد

بایدن: به نفع کشورهای عربی است که تولید نفت را افزایش دهند

استرالیا فهرست تحریم ها علیه روسیه را گسترش داد

انتقال پیام زلنسکی به پوتین توسط رییس جمهور اندونزی

منبع عراقی: دور جدید مذاکرات ایران و عربستان در سطح دیپلماتیک برگزار می شود

افول راهبردهای آمریکا

افول راهبردهای آمریکا