مطالب مرتبط:
وعده افزایش اختیارات استانداران و توسعه دیپلماسی مرزی!/ دیپلماسی مرزی بهترین سیاست برای توسعه اقتصادی
اجرای سیاست دولت در رونق بنادر، افزایش بهره اقتصادی مردم است
تصمیم ایران و عمان، افزایش سطح روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری است
تاکید امام جمعه شیراز بر جهاد در عرصه اقتصادی؛ تورم با افزایش تولید مهار می شود
وعده مجدد وزیر کار: افزایش حقوق بازنشستگان با حقوق خرداد ماه پرداخت می شود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 10:422022-05-23سياسي

وعده افزایش اختیارات استانداران و توسعه دیپلماسی مرزی!/ دیپلماسی مرزی بهترین سیاست برای توسعه اقتصادی


- خبرگزاری فارس- لیلا حسین زاده: تمرکززدایی و افزایش اختیارات استانداران! این عبارتی است که در سخنرانی های مقامات ارشد کشور و بویژه شخص رییس جمهور زیاد شنیده‎ می شود.

نیم خط بیشتر نیست اما اگر کمی بیشتر در بحر این چند کلمه دقیق شویم، به موضوعات اساسی و مهمی بر می خوریم که از یک طرف ساختار نهادهای اجرایی و از طرف دیگر تلاش ، زیرکی و همت خاص مقامات استانی و استانداران را بویژه در استان های مرزی به کارزار می کشد.

در این بین استاندار آذربایجان شرقی تمام اهتمام خود را بکار می گیرد تا حتی اگر افزایش اختیارات استانداران به حرف است، نهایت استفاده را از این حرف برای توسعه سیاسی و اقتصادی استان ببرد.

  او فقط یک استاندار است و اختیارات محدودی دارد.

اما اختیارات محدود خود را با دوندگی ها و سوابق مدیریت استراتژیک خود جبران می ‎کند و در اندک مدتی که سکان آذربایجان شرقی را به عهده گرفته روابط دیپلماتیک نسبتا مطلوبی با کشورهایی مثل ترکیه، آذربایجان‎، ارمنستان، بلاروس، ایتالیا و کوبا برقرار می کند تا بدینوسیله گره های تحریمی و اقتصادی استان و حتی کشور را باز کند.

عابدین خرم که در منازعات مرزی، مبارزه با گروهک های تروریستی و تدوین سند توسعه متوازن مناطق شمالغرب کشور نقش مهمی برعهده داشته، بر اهمیت برقراری روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای همسایه، کاملا واقف است و جایگاه ژئوپلتیک آذربایجان شرقی را به خوبی می شناسد.

  گویا استاندار آذربایجان شرقی بیش از سایر استانداران برای توسعه دیپلماسی مرزی دولت سیزدهم تلاش می کند و ارزش بازارهای اقتصادی کشورهای همسایه استان را بخوبی می ‎شناسد.

بازار مصرف 600 میلیونی 15 کشورهای پیرامونی ایران در این ارتباط عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، تمرکز بر دیپلماسی منطقه ای را که یکی از شعارهای دولت سیزدهم است، هدف بسیار خوبی می داند و می گوید: یکی از روش های به دست آوردن منافع اقتصادی و رسیدن به تعمیق اشتراکات فرهنگی و سیاسی توجه به دیپلماسی منطقه ای است.

روح الله متفکر آزاد در گفت وگو با خبرنگار فارس توضیح می دهد: کشور ما با 15 کشور پیرامونی ارتباطات مطلوبی می تواند برقرار کند؛ بازار مصرف 600 میلیونی این 15 کشور منافع اقتصادی کم نظیری را در اختیار کشور قرار می دهد؛ قرابت های فرهنگی نزدیک با کشورهای منطقه هم در شرق، غرب، شمال شرق، شمال غرب و جنوب کشور نویدبخش رشد اقتصادی چشم گیری است.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس در عین حال خاطرنشان می سازد: دیپلماسی منطقه ای وقتی تکمیل می شود که با یک نگاه تمرکززدایانه به این دیپلماسی مرزی توجه شود؛ یعنی استانداران استان های مرزی این اجازه و امکان را می یافتند که تحرکات منطقه ای داشته باشند.

متفکر آزاد ادامه می دهد: خوشبختانه دولت این فاز را هم شروع کرده که امیدواریم منشاء اتفاقات مبارکی در زمینه شکل گیری مناسبات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی قوی تر بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای پیرامونی باشد.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ابراز می‎دارد: استان آذربایجان شرقی هم در این راستا می تواند نقش محوری را در ارتباط با کشورهای حوزه CIS قفقاز، ترکیه و امثال اینها ایفا کند.

عملکرد مطلوب استاندار آذربایجان شرقی در توسعه دیپلماسی مرزی نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی هم معتقد است حتما باید اختیارات استان های مرزی بیشتر شود تا این استان ها مراودات تجاری و اقتصادی خود را با کشورهای همسایه افزایش دهند و بازارهای مشترک ایجاد کنند.

سیدمحمدرضا میرتاج الدینی اظهار می دارد: توسعه دیپلماسی مرزی، واردات و صادرات متقابل و ارتباطات توریستی اعم از توریست گردشگر، سلامت و غیره را آسان تر می‎کند که همه اینها فرصت های مناسبی برای تقویت بنگاه های اقتصادی استان های مرزی است.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در ادامه صحبت های خود عملکرد استاندار آذربایجان شرقی را در زمینه دیپلماسی مرزی مطلوب ارزیابی و تصریح می کند: یکی از نقاط قوت آقای خرم این است که توان و قدرت ارتباط گیری در سطح منطقه و کشورهای همسایه را دارد.

وی اضافه می کند: با توجه به اینکه استاندار  آذربایجان شرقی در گذشته هم در مسوولیت فرماندهی سپاه عاشورا تجربیات مناسبی داشته، در عمل نشان داده که می تواند در سطح مدیر ارشد استان و مذاکره کننده با کشورهای همسایه نیز ظاهر شود؛ ما نیز از اقدامات و تلاش های وی حمایت می کنیم تا در این زمینه بتواند فرصت ها و ظرفیت های استان را احیا کند.

میرتاج الدینی در عین حال خاطرنشان می سازد: اگر تصمیماتی که استاندار می گیرد نیاز به پشتیبانی در سطح ملی داشته باشد در مجلس شرایط لازم را فراهم آورده و هماهنگی های لازم را با وزارت خارجه انجام می دهیم.

دیپلماسی مرزی بهترین سیاست برا توسعه اقتصادی استان های مرزی باید برای افزایش مراودات و تعامل با کشورهای همسایه تلاش کنند و این بهترین سیاستی است که می تواند در توسعه اقتصادی کشور موثر باشد.

این جمله را رییس اتاق بازرگانی تبریز به خبرنگار فارس می گوید و می افزاید: عملکرد استاندار در برقراری روابط با کشورهای همسایه در رونق کار تجار و بازرگانان و افزایش صادرات استان خود را نشان خواهد داد.

  یونس ژائله مدعی می شود: ارزیابی ها نشان می دهد میزان صادرات استان نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته و امیدواریم روند این رشد که نشانگر دیپلماسی موثر و موفق اقتصادی در منطقه است، تداوم یابد.

وی ادامه می دهد: گسترش روابط دیپلماتیک با کشورهایی مثل آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق می تواند در رشد اقتصادی استان موثر باشد؛ خوشبختانه نمایندگی وزارت امور خارجه در منطقه آذربایجان هم بسیار فعال بوده و همواره در حال برگزاری وبینارهای مشترک بین تجار ایرانی با سایر کشورها است.

  شعار تفویض اختیار هیچ گاه عملی نمی شود! رییس انجمن مدیران صنایع آذربایجان شرقی افزایش اختیارات استانداران را در حذف بروکراسی و امضاهای طلایی تهران موثر می داند و به خبرنگار فارس می گوید: تفویض اختیارات  لازم به استانداران، رفت و آمدهای مدیران و مراجعه به مرکز را کاهش می دهد و باعث می‎شود تصمیم گیری ها منطقی تر و  صحیح تر اتفاق افتد.

  سیدباقر شریف زاده می افزاید: به هرحال مدیران استان افراد و موقعیت های استان را بهتر از مرکزنشینان می شناسند و صلاحیت افراد و میزان نیاز استان را می دانند؛ در نتیجه اگر این تفویض اختیار از طرف دولت مرکزی اتفاق افتد فرصت های زیادی را برای استان مهیا می کند.

این فعال اقتصادی متذکر می شود: سال ها است که بحث تفویض اختیارات مطرح است اما به نظر می رسد تهران هیچ گاه علاقه مند نبوده به معنای واقعی این شعار را تحقق بخشد! شریف زاده اضافه می کند: هر وقت مراجعه به مرکزِ سازمان امور مالیاتی، صمت و دستگاه های مشابه به حداقل رسید و مدیران استان در موضوعات مختلف توانستند با توجه به شرایط اقتضایی استان تصمیم گیری کنند، می توان گفت تفویض اختیارات صورت گرفته است.

  وی با اشاره به تلاش های استاندار آذربایجان شرقی برای توسعه دیپلماسی مرزی یادآور می‎شود: برای برقراری ارتباط استان با کشورهای همسایه هماهنگی با دولت مرکزی حتما باید اتفاق افتد و اصول کلی سیاست های دولت مرکزی لحاظ و در عین حال آزادی عمل لازم نیز به استانداران مرزی داده شود.

رییس انجمن مدیران صنایع آذربایجان شرقی متذکر می شود: ما نیاز به ارتباط و تعامل با دنیا داریم و هر زمان با کشورهای همسایه تعامل سازنده برقرار شود، در درون خود مسالمت، نیت های خیر و تبادلات اقتصادی، فرهنگی و تجاری را نیز پرورش خواهد داد.

ضرورت اصلاح جایگاه ساختاری استانداری ها اما رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی نگاه موشکافانه تری به موضوع افزایش اختیارات استانداران دارد و به خبرنگار فارس می‎گوید: تفویض اختیار به استانداران بحثی است که از چندین سال پیش مطرح بوده اما هر دستگاه ملی و استانی وظایف مشخصی دارد و دستگاه های استانی به دستگاه های مادر ملی وابسته هستند.

خود استانداران هم وابسته به وزارت کشور هستند و ماهیت اجرایی آنها از نظر دستگاهی ذیل وزارت کشور قرار دارد.

محمد فرشکاران می افزاید: با توجه به اینکه در تهران وزارتخانه ها همسطح هستند، باید در ساختار، جایگاه استانداری ها اصلاح شود در غیر اینصورت تفویض ها همواره در موقعیت تناقض قرار خواهد گرفت.

وی معتقد است: جایگاه ساختاری استانداری در حکمروایی باید به صورت دقیق تعریف شود و ذیل ساختار بالاترین نهاد اجرایی کشور قرار گیرد.

در این صورت تفویض اختیار خودبه خود اتفاق می افتد؛ قدرت اجرایی بالا می رود و از حالت بخشی خارج می شود.

فرشکاران توضیح می دهد: در حال حاضر مثلا سازمان جهاد کشاورزی زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی است و در استان هم سازمان جهاد کشاورزی وظایفی دارد.

رییس سازمان جهاد استان باید به دستورات وزیر جهاد عمل کند و اصلا منصوب وزیر است.

در استان هم استاندار وظیفه تنظیم روابط و همکاری و هماهنگی بین دستگاه ها را انجام می دهد، اما نمی تواند جای وزیر باشد.

وی ادامه می دهد: باید مبانی ذاتی تفویض اختیارها اصلاح شود؛ در غیر این صورت تزاحم آراء ایجاد و منجر به احتیاط و رفتار محافظه کارانه دستگاه اجرایی خواهد شد.

این مسائل می تواند به یکدستی، همدلی و در مجموع توسعه استان لطمه زند و وارد فضاهای رعایت کردن سطح و سطوح نظام اداری کشور بر مبنای قوانین شود.

اقدامات استاندار در برقراری ارتباط با کشورهای همسایه منطقی است این مسوول یادآور می شود: تلاش در جهت برقراری ارتباط با کشورهای همسایه، نشان دادن ظرفیت ها و توانمندی ها، روانه کردن تیم های اقتصادی، رونق تجارت مرزی و ترانزیت و ایجاد حلقه واسط برای صادرات و واردات با کشورهای همسایه هر قدر بیشتر باشد به نفع توسعه استان خواهد بود.

در نتیجه معتقدم اقدامات استاندار در برقراری ارتباطات با کشورهای همسایه بسیار درست و منطقی بوده و می تواند پتانسیل ها و ظرفیت های استان را به فعلیت برساند.

فرشکاران اضافه می کند: در این عرصه نمایندگی وزارت خارجه در استان باید بسیار فعال عمل کرده و معاونت های وزارت امور خارجه بویژه معاونت اقتصادی و بخش کنسولی را درگیر سازد تا آنها هم بتوانند اقدامات مقتضی و فضاسازی های لازم را انجام دهند و روابط اقتصادی را به تنظیم درآورند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی مدعی است: ایجاد بازار در همسایه های پیرامونی بهترین حرکتی است که استاندار انجام می دهد و این نشان از آینده فهمی و دورنگری وی نسبت به مسائل اقتصادی دارد.

افزایش تحرک دیپلماسی اقتصادی سفارتخانه های ایران در ترکیه استاندار آذربایجان شرقی روز دوشنبه 13 دی ماه 1400 در وبینار مشترکی با سفیر ایران در ترکیه و سرکنسول ارزروم شرکت می کند.

عابدین خرم در گفت وگو با خبرنگار فارس مهمترین نتایج و مصوبات این وبینار را افزایش تحرک دیپلماسی اقتصادی سفارتخانه های ایران در ترکیه و سرکنسولگری ها در حوزه اقتصاد و تجارت، اقدام در جهت شبانه روزی کردن پایانه های مرزی با ترکیه به عنوان دروازه ورودی ایران به بازارهای اروپا، فراهم آوری زمینه مناسبات  همکاری جهت سفر یک هیات اقتصادی به استان ترابزون ترکیه و بازدید از امکانات بندری و پیگیری توافقات اقتصادی، حمل و نقل ترکیبی دریایی و جاده ای اعلام می کند.

وی می افزاید: در تلاشیم هماهنگی های لازم را برای برگزاری دوره های مشترک آموزشی با دانشگاه ترابزون در مورد زبان آموزی، آموزش و ترویج زبان فارسی برای جذب دانشجو از کشور ترکیه با دانشگاه های تبریز صورت دهیم.

خرم تصریح می کند: با توجه به اینکه کشور ترکیه یکی از قطب های تامین نهاده های دامی است، مقرر شد سفارت ایران در آنکارا بسترسازی و هماهنگی لازم را در خصوص تامین نهاده های دامی استان از این کشور انجام دهد و سازمان جهاد کشاورزی استان فعالان اقتصادی ذیربط را شناسایی و معرفی کند.

استاندار آذربایجان شرقی توضیح می دهد: با توجه به توان تولیدی و صادراتی تبریز در زمینه کیف، کفش و پوشاک مقرر شد بسترسازی های لازم در خصوص سرمایه گذاری و تولید مشترک محصولات یاد شده در منطقه آزاد ارس برای حضور در بازارهای هدف صادراتی در کشورهای همسایه با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا و منطقه آزاد ارس برنامه ریزی و اقدام شود.

این مسوول همچنین به مواردی مثل برگزاری نمایشگاه های مشترک توسط بازرگانان دو کشور، معرفی توانمندی های استان آذربایجان‎شرقی و تبریز در فضای رسانه ای ترکیه و همکاری های سفارت ایران در ترکیه برای جذب سرمایه گذاران ترک جهت احداث آزادراه تبریز- بازرگان اشاره می ‎کند.

ایجاد خطوط اعتباری بین ایران و آذربایجان وبینار مشترک سفیر ایران در باکو و سرکنسول نخجوان با استاندار آذربایجان شرقی روز دوشنبه 20 دی ماه 1400 برگزار می شود.

به گفته خرم بررسی مسائل مربوط به حوزه نقل و انتقالات بانکی و انتقال و برگشت ارز حاصل از صادرات و ایجاد خطوط اعتباری بین دوکشور، تسهیل تردد اتباع دو کشور و توسعه گردشگری سلامت و زیارتی و ایجاد تسهیلات بیشتر در این زمینه از جمله موارد مطروحه این وبینار است.

وی همچنین به انعقاد قرارداد تعرفه ترجیحی بین دو کشور و جلوگیری از اخذ تعرفه گمرکی بالا از کالاهای صادراتی ایران در گمرکات جمهوری آذربایجان اشاره می کند.

پیگیری حل آلایندگی رودخانه ارس از طریق کارخانه مس ارمنستان استاندار آذربایجان شرقی در ادامه‎ی توسعه روابط دیپلماتیک استان و برای افزایش مراودات و همکاری های لازم با کشور ارمنستان در زمینه هایی مثل شیلات، دامپروری و دانه ‎های روغنی، نصب و راه اندازی دستگاه ایکس ری در پایانه مرزی نوردوز و پیگیری حل آلایندگی رودخانه ارس از طریق کارخانه مس آگاراک ارمنستان روز سه شنبه 28 دی ماه 1400 در وبینار مشترک با سفیر ایران در ارمنستان شرکت می کند.

ایجاد ارتباط هوایی بین ایران و بلاروس نشست مشترک سفیر ایران در بلاروس با استاندار آذربایجان‎شرقی روز پنج شنبه 30 دی ماه 1400 برگزار می شود که پیگیری ایجاد ارتباط هوایی بین دو کشور جهت تسهیل مراودات تجار و فعالان اقتصادی و تدوین و ابلاغ نقشه راه چهار ساله برای ارتقاء سطح مراودات تجاری و اقتصادی بین دو کشور می تواند مهمترین نتایج این نشست باشد.

حضور شرکت های ایتالیایی در آذربایجان شرقی استاندار آذربایجان شرقی روز چهارشنبه 21 اردیبهشت 1401 میزبان سفیر ایتالیا در ایران است تا مسیر جدیدی از توسعه را در روابط بین دو کشور ایجاد کند و زمینه حضور شرکت های ایتالیایی در استان را فراهم آورد.

عابدین خرم معتقد است روابط ایران و ایتالیا در مسیر درستی قرار دارد و سطح مبادلات و همکاری های دو کشور می تواند بسیار بهتر از وضع کنونی باشد و استان آذربایجان شرقی آماده است با استفاده از تمام ظرفیت های خود در این زمینه نقش آفرینی کند.

وی همچنین با پیشنهاد عقد پیوند خواهرخواندگی میان تبریز و یکی از شهرهای ایتالیا، ابراز امیدواری می کند که با همکاری و تعامل مسئولان عالی دو کشور، سطح روابط دوجانبه روزبه روز ارتقا یافته و موانع موجود در این زمینه رفع شود.

انتهای پیام/60026/ی
کلید واژه ها: استاندار - استان - استانداران - اختیارات - استاندار آذربایجان شرقی - افزایش - دیپلماسی - مدیریت استراتژیک - توسعه - اقتصادی - آذربایجان شرقی - استان های مرزی - توسعه اقتصادی - مرزی - مقامات - توسعه سیاسی - رییس جمهور - استراتژیک - آذربایجان - خبرگزاری - استفاده - سخنرانی - دوندگی - استانی - ساختار - بهترین - اهتمام - مدیریت - جمهور - اساسی

آخرین اخبار سرویس:
خبر جدید از افزایش حقوق بازنشستگان

آینده انقلاب از نگاه شهید بهشتی | تا اوضاع چنین باشد مذاکره در وین یا دوحه چیزی را عوض نخواهد کرد | روایتی از نفوذ در یک مرکز؛ هشدار نماینده

راه حل بحران های منطقه ای، مشارکت همه کشور های منطقه است

نماینده اصفهان: یک قطره آب هم به جایی نمی دهیم

اخلاق منزل

80 درصد مسئولان قوه قضاییه اموال خود را اعلام کرده اند

فرصت های مطالعاتی داخل و خارج کشور برای دانشجویان

ویدئو| خاطره هاشمی رفسنجانی از لحظه شنیدن خبر ترور مقام معظم رهبری

وزیر دفاع: راه حل بحران های منطقه ای، مشارکت همه کشور های منطقه است

ببینید | نخستین تصویر از شهید بهشتی در فیلم سینمایی «ضد»

هشدار قالیباف درباره تبعات واریز نشدن سهم وزارت بهداشت از مالیات بر ارزش افزوده

حماسه های دفاع مقدس به قلم بانوی آبادانی

مطالبات نخبگان دانشگاهی از مشاور رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی

مدیر روابط عمومی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری منصوب شد

ملاقات باقری و مورا در دوحه

انتخاب نادقیق برای دبیری فضای مجازی کشور

آغاز طرح غنی سازی اوقات فراغت در استان اردبیل

مطهری : یک گام دیگر تا مذاکره مستقیم با آمریکا باقی مانده

همایش دوچرخه سواری در مهاباد

200 جلد کتاب انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در استان مرکزی منتشر شد

بعید است دولت در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان تجدید نظر کند

تست بینایی/ جام پنهان در تصویر کجاست؟

کشف 4 هزار و 549 میلیارد ریال سوءاستفاده مالی در سیستان و بلوچستان

برنامه هفت ساله برای نجات تالاب انزلی پیش بینی شده است

اجرای سرود «سلام فرمانده» در یاسوج، دهدشت و گچساران

ایستگاه پایانی دانشجویی؛ ابتدای جاده افتخار/ دانش آموختگان چه می خواهند؟

آزادی 2 محکوم به قصاص در تهران با کمک خیرین مجازی

وزیر نفت به سوالات نمایندگان در کمیسیون انرژی پاسخ داد

وزیر نفت به نمایندگان چه گفت

هنوز با وضعیت مطلوب فاصله داریم

نقش مهم خیرین در پیشگیری از اعتیاد

آزادی دو محکوم به قصاص با کمک فعالان فضای مجازی

تصاویری از شهید بهشتی که برای نخستین بار منتشر شد

نماهنگ | مظلوم انقلاب

رونمایی از سند توسعه 110روستا در گلستان

نماهنگ | انسان بهشتی

احتمال سفر رییس جمهور به استان کردستان در 16 تیر / به این استان باید نگاه فرهنگی حاکم باشد نه نگاه امنیتی

آب برخی مدیران را قطع کنید تا بدانند بی آبی چیست!

داستان های مثنوی نمازهای باطل | حکایت مثنوی

آب برخی مدیران را قطع کنید تا بدانند بی آبی چیست!

همایش ملی «دیالمه، نیاز امروز»

چهره های میراث فرهنگی ایران تجلیل می شوند

لطفی: ما برای تعیین شاخص ها در انتصاب مدیران قانون داریم

جنگ ماینرهای بیت کوین برای بقا

تفسیر عکس ها تا یک ماه طول می کشید / رزمندگان دفاع مقدس از چه سالی به موشک و پهپاد دست یافتند؟

شهید دیالمه، جوان پولادین انقلاب

هفتم تیر ماه،یادآور رشادت های جاودانه های تاریخ

مراسم بزرگداشت یاد و خاطره بمباران شیمیایی سردشت

پیش نویس قانون تشکل های اجتماعی رونمایی شد

انتشار نخستین تصویر از شهید بهشتی در فیلم سینمایی «ضد»

دولت یک اَبَر وزیر برای وزارت کار انتخاب کند

از مسئولیت اجتماعی سازمانی در صعنت رستوران داری چه می دانید؟

ثبت 303 مورد فوتی ناشی از تصادف در استان قزوین در سال گذشته

زمان آزمون استخدام گمرک جمهوری اسلامی ایران

آغاز و پایان جنگ اوکراین حول محور دریای سیاه

ضرورت ظهور نظام موضوعات متناسب با ساختار سامانه های دانشگاه آزاد

ارجاع سوال از اوجی به صحن علنی پارلمان

خبر مهم برای بازنشستگان/ چه کسی در مقابل افزایش حقوق ها مقاومت می کند؟

چه کسی مانع ارتباط رییسی با رسانه ها می شود؟

خودمانی با جوانی که آرزوهای بزرگ دارد/ دانلود اپلیکیشنِ نخبه روستایی در اسراییل

طرح کمیسیون قضایی برای جریمه ساخت و سازهای غیرقانونی

پیش نویس «قانون تشکل های اجتماعی» رونمایی شد

هشدار به ساختمان های نوساز مناطق ولنجک و ونک

ببینید | 16 دستور متفاوت رییس قضا

وزیر نفت به سوالات نمایندگان پاسخ داد

برای نخستین بار منتشر شد؛ تصاویری از شهید بهشتی

در برابر زورگویی ایستاده ایم

اعزام هیئتی از عتبه عباسی برای بررسی همکاری های بیشتر با آستان قدس رضوی

همکاری ایران و پاکستان کمک موثری به بهبود امنیت در غرب آسیا می کند

رونمایی از سامانه های نظارت الکترونیک و صدور احکام سازمان بازرسی کل کشور

پای معلمان مرد دوباره به مدارس دخترانه باز می شود؟

جزییات جلسات کمسیون های مجلس/بررسی طرح های ساماندهی اجاره مسکن و کارکنان دولت

افتخار آفرینی دانش آموزان یزدی در فراخوان پرسش مهر ریاست جمهوری

قرار خدمت منطقه 8

نمایش عکس دیده نشده از «شهید بهشتی»

امضای تفاهم نامه همکاری ایرانسل و بنیاد علوی در زمینه محرومیت زدایی

نهضت ساخت منازل شخصی برای کارکنان نیروی زمینی ارتش با موفقیت در حال پیشرفت است

7 مورد از اشتباهات طراحی سایت که به سئو آسیب میزنند

رونمایی از قدیمی ترین نسخه خطی «جلاءالعیون» علامه مجلسی در مشهد

بزرگداشت شهدای 7 تیر

سوال از اوجی به صحن علنی پارلمان ارجاع شد

مراسم بزرگداشت  یاد و خاطره بمباران شیمیایی سردشت

600 جلسه با تولیدکنندگان برای بررسی و رفع موانع تولید توسط دادگستری استان البرز برگزار شد

جزییاتی از ترور شهید بهشتی توسط منافقین

درخواست وکلای ایرانی از دادستان پاریس یک ساله شد

خبر مهم برای بازنشستگان/ چه کسی در مقابل افزایش حقوق ها مقاومت می کند؟

نامه 202 نماینده به رییسی + متن نامه

آغاز عملیات ساخت 8 شناور با توانمندی داخل

نمایش عکس دیده نشده از «شهید بهشتی»

تصاویری از اتاق عقد حرم حضرت معصومه(س) آماده میزبانی از زوج های جوان

مدیرعامل جدید شرکت برق استان ایلام منصوب شد

جهش غیر عادی و سریع ویروس آبله میمونی

عبور دولت-ملت از میدان مین ترکیبی

رهبر انقلاب: در حق متهم زیاده روی یا تندروی نشود

سند محتوایی راهبردی موزه های دفاع مقدس تدوین می شود

دولت در برابر افزایش حقوق بازنشستگان مقاومت می کند؟

فاطمی امین ماندنی شد ، چالش های حوزه مدیریت او هم می ماند؟

هفتم تیرماه ، فرصتی برای بازخوانی جنایت های آمریکا در ابعاد مختلف

تولید بیش از 95 درصد تجهیزات ایمنی و آتش نشانی در کشور | عملیات های امداد بدون فناوری نمی تواند پاسخگوی نیازهای شهر باشد

تجلیل از خادمیاران چایخانه حضرتی حرم مطهر رضوی، اعزامی از تبریز

وعده افزایش اختیارات استانداران و توسعه دیپلماسی مرزی!/ دیپلماسی مرزی بهترین سیاست برای توسعه اقتصادی

وعده افزایش اختیارات استانداران و توسعه دیپلماسی مرزی!/ دیپلماسی مرزی بهترین سیاست برای توسعه اقتصادی