موضوعات داغ: - افزايش حقوق - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - رتبه بندي معلمان - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - وزارت آموزش - باشگاه استقلال - باشگاه سايپا - رياست جمهوري - خدمات ملي سلامت انگليس - بسيج زنان - شمال شرق سوريه - كارخانه آب معدني - سعيد اسدي - نظام پزشكي - دوماهنامه ادبي چامه - مديركل محيط زيست گلستان - بازارهاي كوثر اصفهان - شهرك صنعتي فيروزآباد - انجمن منتقدان آمريكا - محافظ صفحه نمايش گوشي - كمال حسين پور

مطالب مرتبط:
نامه تاریخی شهید جلالی زاده به امام/روایت مبارزات انقلابی یک روحانی اهل سنت
درمانگاهی که با مشارکت امام در پاسخ به اهانت به یک روحانی بنا نهاده شد
دادگاه رسیدگی به پرونده شهادت دو روحانی در حرم امام رضا(ع)؛ تشریح ابعاد حادثه توسط نماینده دادستان/ متهم: «اقدامم خلاف اسلام، سیره صحابه و اشتباه بود»
روحانیون پرچمدار مبارزات سیاسی و انقلابی
از سایت های مذهبی و حوزوی؛ ابتکار مدیر انگلیسی برای تسهیل نماز دانش آموزان/ بوسه امام جمعه مارگون بر دستان پدر شهید
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 10:022022-05-23سياسي

نامه تاریخی شهید جلالی زاده به امام/روایت مبارزات انقلابی یک روحانی اهل سنت


- به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، نوشتن و گفتن از شهدا یک دل صاف و پاک می خواهد، مثل آیینه، تا حرف هایی که از این دل بر می آید بر دل مخاطب بنشیند، در دنیایی که ارزش ها رو به فراموشی است، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و زنده نگه داشتن یاد و خاطر شهدا بهترین راه ممانعت از انحراف جامعه و اضمحلال معنویت ها است.

ملاعلی جلالی زاده پنجم آذرماه 1302 در روستای گلین سنندج به دنیا آمد.

پدرش ملا جلال الدین امام جماعت گلین بود، ولی او نتوانست از علم و دانش پدرش بهره ای ببرد زیرا در همان روزهای کودکی سایه یتیمی بر سرش نشست و از نعمت وجود پدر بی بهره شد.

تلاوت قرآن را نزد مادرش آموخت.

بعد از آن به مکتب خانه روستا رفت و علوم مقدماتی و کتاب های رایج مکتب خانه مثل بوستان و گلستان را نزد ملاعباس آموخت.

از 15 سالگی برای کسب علوم دینی به نقاط مختلف سفر می کرد و با حضور در روستای هویه در همان روزهای جوانی از محضر مرحوم ملا سیدعنایت الله هویه برخوردار شد.

سپس نزد ملااسعد پایگلانی در روستای پایگلان رفت و پس از آن به عراق سفر نمود و در محضر ملاعبدالکریم مدرس و دیگر استادانی همچون ملاحسن خلیفی، شیخ قسیم مردوخی، ملاعارف و شهید ملاحیدر فهیم کسب فیض نمود.

وقتی ملاعلی به وطن بازگشت اجازه افتا در مذهب امام شافعی را از مفتی وقت کردستان، ملاخالد مفتی دریافت کرد و امام جمعه و جماعت روستای گلین شد و به ارشاد و هدایت مردم پرداخت.

ملاعلی علاوه بر ارشاد مذهبی مردم، آنان را از اوضاع سیاسی آگاه می کرد و نسبت به ستم خائنین و حکام محلی به اعتراض تشویق می کرد.

سال های 1339 و 1340 معلمی می کرد، ولی نیمه سال 1340 به دلیل فعالیت های سیاسی ضد رژیم طاغوت از کار برکنار شد، پس از آن به دامنه فعالیت هایش افزود که همین دلیل دستگیری اش شد.

ملاعلی هفت ماه در سنندج و کرمانشاه در زندان سخت ترین شکنجه ها را تحمل کرد و پس از آزادی به روستای گلین بازگشت و به مبارزاتش ادامه داد تا انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به حفظ و حراست از آن پرداخت و در مقابل فتنه های منافقین به روشنگری پرداخت و هویت ضد دینی و ضدمردمی آنان را بدون هیچ ترس و واهمه ای آشکار می کرد.

وی با صبر و حوصله به ارشاد مردم پرداخت و تلاش کرد تا ایمان و معرفت را تکمیل بخشد.

مشکلات شرعی مردم را رفع می کرد و به جوانان قرآن می آموخت.

شهید جلالی زاده ضمن ارشاد مذهبی مردم آنان را از اوضاع سیاسی آگاه می ساخت.

در مقابل جابران و ظالمان گردن فرازی می کرد و نسبت به آنان سرفرود نمی آورد.

نسبت به مظلومان بسیار فروتن بود و همواره خود را در غم و اندوه آنان شریک می دانست و برای رفع حاجت و نیازهای آنان تلاش می کرد.

علاقه زیادی به تعلیم نوآموزان داشت، به همین دلیل علاوه بر تعلیم و قرآن به نوجوانان و جوانان به شغل معلمی در مدرسه روی آورد هر چند به دلیل فعالیت های سیاسی اش او را از ادامه آن کار باز داشتند، اما همواره در پی آن بود که دانسته های خود را به دیگران بیاموزد.

سال 1320 تا 1322 سال های آشوب و هرج و مرج بود، بیگانگان از هر سویی به ایران روی نهاده بودند و کشور عملاً در دست متفقین بود.

ملاعلی در آن زمان به مبارزه با نیروهای اشغالگر پرداخت و مردم را به دفاع از خود در مقابل بیگانگان تشویق می کرد.

وقتی اربابان و حکام محلی از دسترنج ضعیفان و تهیدستان استفاده می کردند بر ثروت خویش می افزودند و هر روز به سختی و فلاکت کشاورزان و فقرا افزوده می شد، مشاهده این وضع برای شهید جلالی زاده بسیار سخت و ناگوار بود به همین دلیل با قاطعیت و بدون هیچ ترسی به دفاع از حقوق مستضعف می پرداخت و مستضعفان را به مطالبه حقوق خود تشویق می کرد.

در بخشی از مبارزات سیاسی خود در دهه 20 به افشای هویت موسسان و اهداف شوم دو حزب سعادت و عدالت پرداخت و آنان را فرمایش و غیرواقعی خواند.

سال 1322 به صورت پنهانی علیه کودتای آمریکا 28 مرداد تبلیغ کرد و مردم را از حقیقت ماجرا آگاه نمود، به خاطر روحیه مبارزه طلبیش رژیم نتوانست وی را در کسوت معلمی تحمل کند از این رو در سال 40 از شغل معلمی برکنار شد و این در حالی بود که تنها دو سال از خدمتش در این عرصه می گذشت و نیاز به وجود افرادی همچون وی در بدنه تعلیم و تربیت به دلیل کمبود نیرو زیاد بود.

شهید از هر فرصتی که پیدا می کرد علیه رژیم به مبارزه می پرداخت و در سخنرانی های خود پیوسته رژیم سلطنتی را ضددین و ضد مردم معرفی می نمود و به دلیل همین افشاگری هایش بود که هفت ماه به زندان افتاد اما همچنان به مبارزات خود ادامه می داد تا انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید.

بعد از پیروزی انقلاب نیز به دفاع از دستاوردهای آن پرداخت و در مقابل مزدوران و منافقان ایستادگی کرد و نگذاشت مردم را از انقلاب ناامید کنند.

ابتدا در روستای گلین و پس از آن در شهر سنندج به افشای هویت گروهک ها و منافقین پرداخت و شعارهای آنان را واهی و پوچ خواند و اعلان کرد؛ پول و سلاح گروهک ها را دولت های بیگانه برای نابودی اسلام و مسلمانان تامین می کنند و نباید فریب آنها را خورد.

وقتی افراد ضدانقلاب میزان نفوذ شهید را در میان مردم مشاهده کردند خواستند وی را به سوی خود بکشانند تا از نفوذ کلامش استفاده کنند.

اما این روحانی متقی در بین جماعت های مختلف بدون هیچ واهمه ای با صدای بلند فریاد می زد و می گفت: مسلمان و کافر هیچ وقت باهم سازش نمی کنند.

ضد انقلاب زمانی که از وی ناامید شدند شهید را دستگیر نموده و می خواستند به زور وی را وادار به صحبت کردن به نفع آنان بکنند، از او خواسته بودند تا درباره کشتگان منافق فتوا بدهد که آنان شهید هستند، اما شهید جلالی زاده فریاد زده بود؛ کدام شهید؛ شهید کسی است که در مقابله با کفار و برای اسلام کشته شود کسانی که علیه اسلام و مصداق بارز آن انقلاب اسلامی می جنگند نه تنها شهید نیستند، بلکه کافرانی هستند که به جهنم خواهند رفت چراکه شهید دوست خداست لیکن این منافقان با خدا محاربه می کنند پس دشمن خدا هستند.

قلبی مهربان داشت، نسبت به خطاهای اطرافیانش گذشت می کرد، هر چند که ظالمان از وجودش به ستوه آمدند و وی را به شهادت رساندند، اما هیچگاه هیچ مسلمانی را از خود آزرده نساخت.

شهید عشق و علاقه ویژه ای به امام راحل داشت و به همین دلیل اوایل پیروزی انقلاب اسلامی نامه ای به امام نوشت.

نامه ای به امام خمینی(ره) اینجانب علی جلالی زاده پیش نماز مسجد گلین ژاوه رود پشتیبانی خود و از طرف 3 هزار نفر مستضعف آبادی اعلام نموده و در ضمن اهالی آبادی و 80 آبادی دیگر ژاوه رود که بالغ بر 100 هزار نفر کرد شافعی مذهب که با جان و روح برای پشتیبانی امام اعظم خود و جمهوری اسلامی و برای هرگونه اوامر حاضر است.

خواهان بذل توجه پدرانه قائد اعظم هستیم و چون در زمان طاغوت از هرگونه مزایا محروم و تحت شکنجه قرار گرفته، تقاضای عطوفت و خشنودی اهالی را به پاسخ نامه به وسیله رادیو نمود .

ان الله لا یضیع اجرالحسنین .

از بدو تاسیس مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور به عضویت مرکز در آمد و به صورت گسترده با آن همکاری می نمود.

سال 59 به دلیل ستم و فشار گروهک ها مدتی متواری شد تا آنکه از روستای گلین به شهر سنندج مهاجرت کرد و در محله قطارچیان ساکن شد.

به دعوت مردم، امامت جماعت مسجد محله قطارچیان را بر عهده گرفت و در پاکسازی شهر سنندج از لوث وجود منافقین تلاش بسیار نمود.

افراد ضدانقلاب برای خاموش کردن صدای حق طلبی ملاعلی روش های مختلفی همچون تهدید و آزار و اذیت و توهین را امتحان کردند، اما کاری از پیش نبردند و این روحانی مبارز همچنان به راه خود محکم و استوارتر ادامه می داد.

ضدانقلاب برای خلاصی از وی وقاحت را به نهایت رساند و در شب نوزدهم تیرماه سال 60 در حالی که به همراه فرزندش مسلم بعد از اقامه نماز عشا از مسجد به سمت خانه برمی گشتند جلوی درب حیاط منزلشان به رگبار گلوله بسته و به شهادت رساندند.

پیکر پاک پدر و فرزند شهید در میان آه و سوز خانواده و مردم بعد از تشییع در قطعه شهدای بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/2330/79/م
کلید واژه ها: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت - فرهنگ ایثار و شهادت - روستا - روحانی اهل سنت - روستای - ایثار و شهادت - جلال - روزهای کودکی - فرهنگ ایثار - جلالی - سنندج - تلاوت قرآن - بهترین راه - امام جماعت - علم و دانش - علوم دینی - دنیا - مکتب - شهدا - زاده - علوم - امام - گلین - خانه - بهره - فراموشی - مقدماتی - انقلابی - ارزش ها - اهل سنت

آخرین اخبار سرویس:
ماجرای اختلاف نظر مرحوم فاطمی نیا با حجت الاسلام پناهیان

پیش ثبت نام اربعین آغاز شد

خطر افزایش متروپل ها در مشهد

استخدام کمک حسابدار خانم در شرکت پخش خرمشهر دارو

مازندران مهد علویان است/ مازندران ثقل و مرکز پرورش علمای بزرگ و دینی است

استخدام جوشکار آرگون برای شرکت گسترش ارتباطات بهداد در تهران

اهدای 21 هزارمین سری جهیزیه ستاد فرمان امام

استخدام  تراشکار CNC و منوال (دستی) در شرکت معتبر

استخدام مهندس الکترونیک آقا در شرکت گسترش ارتباطات بهداد

راه اندازی سامانه پیامکی سوت زنی

استخدام منشی جهت لابراتور در خراسان رضوی

دیوارکشی 231 هکتار از اراضی موقوفه میرزا احمدخان بدر

استخدام راننده وانت آقا در شرکت بین المللی رونیکس

خط و نشان دادستان قزوین برای اراذل و اوباش/ با مخلین امنیت مماشات نمی کنیم

استخدام مسئول انبار در یک شرکت معتبر در همدان

شهردار منطقه 3 تبریز خبر داد: افتتاح پروژه روگذر ارتش (شهید فلاحی) در موعد مقرر

استخدام مهندس صنایع برای شرکت گسترش ارتباطات بهداد در تهران

مسکو: حذف روسیه از شورای امنیت تنها با انحلال سازمان ملل ممکن است

استخدام کارمند اداری در شرکت بیمه ایران در تهران

معضلات حجاب و عفاف در دانشگاه ها با کارگروه زدن حل نمی شود

استخدام کارشناس خرید و مسئول خرید در شرکت آرتا نمین سبز در تهران

استخدام کارشناس منابع انسانی مسلط به نرم افزارهای راهکاران در تهران

روزنامه رسالت: رییس سازمان سنجش بلافاصله باید استعفا دهد / بابت تخلفات کنکور از مردم عذرخواهی کنید

هیچ دستگاهی نمی تواند از اجرای قانون شانه خالی کند

استخدام منشی خانم مسلط به ICDL در یک مطب دندانپزشکی

تسلیت رییس جمهور به مناسبت درگذشت مادر ژاپنی شهید بابایی

قدردانی ریش سفید یکی از مناطق ولایت خوست افغانستان از امداد رسانی نیرو های ایرانی در زلزله اخیر افغانستان

شرق نوشت: بدون تاریخ همه چیز مجاز است

گفتاری درباره لزوم دعوت عملی دیگران به معروف ها / دو صد گفته، چون نیم کردار نیست

بهترین روش ترک اعتیاد چیست؟

مهم/اتباع افغانستانی از امروز از کشور اخراج می شوند

ارتش به حالت آماده باش درآمد

تماس تلفنی فوری با استاندار/ دستور صادر شد

استخدام شرکت طوس سیر رضوان

استخدام چرخکار و راسته دوز تریکو خانم و آقا در محدوده میدان خراسان تهران

استخدام چند ردیف شغلی برای شرکت گسترش ارتباطات بهداد در تهران

استخدام بازرس آقا با مدرک کارشناسی برای شرکت معتبر در تهران

استخدام آشپز، کمک آشپز، نیروی خدماتی و پیک موتوری در هتل میامی

شنبه 9 ژوییه در ازبکستان عید قربان اعلام شد

استخدام نیروی امور بایگانی و اداری در شرکت معتبر

استخدام شرکت برین پلاست

دلسوزانه و در مسیر خدمت، مطالبات مردم را پیگیری کنید

رییس سازمان برنامه و بودجه در مورد افزایش حقوق بازنشستگان چه گفت؟

ببینید | سکانس بامزه تشویق «پشه» به ازدواج

پیام تسلیت وزیردفاع در پی درگذشت مادر ژاپنی شهید بابایی

تشکیل دومین دوره شورای سازمان جوانان حزب کارگزاران سازندگی ایران

قانون مالیات بر خانه های خالی فقط 5 درصد اجرا شده است / در جلسات دولت و مجلس چه می گذرد؟

دستور فرمانده نیروی دریایی سپاه برای امدادرسانی همه جانبه به زلزله زدگان بندرلنگه

سامانه ارتباط تصویری شهروندان با دادستان قزوین راه اندازی می شود

71 درصد آمریکایی ها مخالف نامزدی بایدن در انتخابات بعدی هستند

نوسازی در محله باغ آذری رونق می گیرد

واکنش ها به افزایش حقوق بازنشستگان چیست؟

درگیری احسان علیخانی با کمپین معلولان ایران

استخدام نیروی خدماتی خانم در یک کارخانه سنگ معتبر در کهریزک

استخدام کارشناس مالی مسلط به نرم افزار همکاران سیستم در تهران

پای درس آقا| حقوق بشر با طعم بمب هسته ای!

استخدام کارشناس دانشجوی پرستاری برای خانه سالمندان در خراسان رضوی

مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی: جهاد تبیین، یک فرضیه قطعی و فوری است

لایروبی 34 حلقه چاه جذبی در منطقه 4

پیوند آسمانی حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)

مسئول تکلیف مدار اسباب بی قانونی را فراهم نمی کند

سوء قصد نافرجام به امام جماعت مسجد بقیه الله(عج) خیابان برازند اصفهان

بتن ریزی در جنگل های هیرکانی

برپایی میز جمهوری آذربایجان در وزارت میراث فرهنگی

نصب ضریح جدید حرم حضرت زینب(س) در عید غدیر

یزد الگوی کشت گلخانه ای برای کشاورزان کشور باشد

هر گونه تلاش برای استقلال تایوان محکوم به شکست است

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس سخنران امسال ویژه برنامه بزرگداشت شهدای پرواز 655

تصویب «شفافیت برای همه» یک نوع فرار از مسئولیت بود/ طرح مجلس به جایی نمی رسد

آمادگی ارتش برای امدادرسانی در مناطق زلزله زده هرمزگان

رییس سازمان سنجش استعفا دهد

213 واحد صنفی قزوین پلمب و تعطیل شدند

نماینده روسیه در وین: آمریکا باید انعطاف بیشتری از خود در مذاکرات نشان دهد

یکدستی قوا نبود، ضدیت با اصلاح طلبان بود

کشف حجاب گدای دغلکار در خیابان

رییس جمهور درگذشت مادر تنها شهید ژاپنی دفاع مقدس را تسلیت گفت

دیوارکشی 231 هکتار از اراضی موقوفه میرزا احمدخان بدر

حفاظت از انتقال داده های خصوصی به خارج در چین تقویت می شود

دیدار باقری و معاون وزیر خارجه روسیه در مسکو

تاکید معاون اول رییس جمهور بر امدادرسانی فوری به زلزله زدگان هرمزگان

سوت پایان بزرگترین رقابت علمی کشور تا ظهر امروز

طرح وکلای ملت درباره تشکیل کمیسیون تلفیق برای طرح ها و لوایح

تصاویر/ اولین دوره تربیت مبلغ غدیر در کرمانشاه

تصاویر/ جشن ازدواج 150 زوج جوان در آستان مقدس علی بن باقر(ع) اردهال کاشان

تصاویر/ جشن ازدواج 500 زوج جوان کاشانی در سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا(س)

یزد الگوی کشت گلخانه ای برای کشاورزان کشور است

بردی محمداف: همسایگان خزر توافقنامه 5جانبه همکاری فرهنگی امضا کنند

حذف روسیه از شورای امنیت تنها با انحلال سازمان ملل ممکن است

چهره متفاوت مریم معصومی با میکاپ غلیظ + عکس

طرح نمایندگان مجلس درباره تشکیل کمیسیون تلفیق برای طرح ها و لوایح

شرکت بیش از 194 هزار داوطلب در رشته زبان های خارجی

رییسی درگذشت مادر تنها شهید ژاپنی دفاع مقدس را تسلیت گفت

اطلاعیه استان یزد در رابطه با استخدام آموزش و پرورش

ببینید | یک افشاگری مهم؛ کاملا هریس رییس جمهور بعدی آمریکا می شود؟

خط حزب الله 347 | دروغ بزرگ آمریکایی

اطلاعات غلط مسئولان شهرداری تهران درباره زلزله

تأکید مخبر بر امدادرسانی و رسیدگی فوری به زلزله زدگان

کنکور سراسری 1401 به ایستگاه پایانی رسید

دولتمردان آمریکا چگونه لفظ حقوق بشر را بر زبان آلوده خود جاری می کنند

افتتاحیه دوره های تابستانی مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل بیت سلام الله علیها برگزار شد

نامه تاریخی شهید جلالی زاده به امام/روایت مبارزات انقلابی یک روحانی اهل سنت

نامه تاریخی شهید جلالی زاده به امام/روایت مبارزات انقلابی یک روحانی اهل سنت