مطالب مرتبط:
مسابقه پیامکی گنجینه های شهر خورشید تمدید شد + جزییات مسابقه
کمیته صیانت از حقوق مردم تشکیل می شود | درخواست از رسانه ها و کارشناسان در مورد آثار منفی تحریم های آمریکا
توصیه های ضرغامی درباره قاچاقچیان آثار تاریخی
تمدید مهلت ارسال آثار جشنواره ملی رادیویی صدای ورزش
مهلت ارسال آثار به جشنواره بین المللی دف نوای رحمت تمدید شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 09:422022-05-23فرهنگي

فقر موزه و حراست از آثار نهفته در پستوی شهر/ با احیای موزه مانع خروج گنجینه های مخفی شوید


موزه به عنوان شناسنامه هویت تاریخی و فرهنگی هر ملتی است که ظرفیت حراست و جلوگیری از نابودی آثار فاخر نهفته در پستوی شهر را دارد که باید سیاست گذاری های لازم در سخت افزاهای موجود برای احیای موزه ها انجام گیرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از اصفهان، ریحانه شهبازی؛ دارایی های فرهنگی بزرگ ترین اعتبار یک کشور و استان به شمار می رود که موزه ها قدرت معرفی آن ها را به عنوان سابقه و پیشینه یک هویت و فرهنگ دارند.

در واقع شناخته شدن با هویتی تاریخی و فرهنگی زمانی محقق می شود که بتوانیم از داشته هایمان به خوبی محافظت و از آن ها به عنوان شناسنامه برای معرفی سابقه خود استفاده کنیم که موزه ها بهترین مکان برای نگهداری و مراقبت از این آثار فاخر تاریخی است.

موزه علاوه بر جذب توریست گردشگری و فرهنگی، ظرفیت بالایی در القای فرهنگ اصیل ایرانی به فرزندان این مرز و بوم دارد و هر واژه ای که از ذهن عبور کند قابلیت تبدیل شدن به موزه را دارد و این نشانی از قدرت موزه هاست.

موضوعات مختلفی مانند مردم شناسی، هنر، موسیقی، جامعه شناسی و حتی محیط زیست را می توان برای آنها موزه تعریف کرد و از موزه برای زیباسازی شهر و رونق صنعت گردشگری استفاده کرد.

  فرانسه اولین کشور در رتبه گردشگری قرار گرفته و اولین موضوعی که توانسته این کشور را در این زمینه رشد دهد، موزه لوور است.

از سویی دیگر انسان های فرهیخته و دوستدار فرهنگ و هنر چنین مقاصدی را برای سفر خود انتخاب می کنند و این نوع توریست های فرهنگی، بهترین نوع توریست ها به شمار می آیند که حواشی اندکی را برای کشور هدف دارد و در کنار آن، اثرگذاری اقتصادی را نیز پوشش می دهند.

محسن احمدی نایب رییس انجمن موزه داران استان اصفهان با بیان این جملات از فقر فرهنگی جامعه نسبت به موزه می گوید که ظرفیت هزار برابری موزه لوور در مملکت خودمان واقع شده و داشته های فرهنگی و هنری ما به میزانی است که می تواند چندین موزه لوور را در کشور ایجاد کند.

فقر موزه و دوری از معماری گذشته وی با اشاره به رونق چشم گیر صنعت گردشگری و پیشرفت آن در آینده نسبت به سایر صنایع به خبرنگار فارس می گوید: متاسفانه نسبت به داشتن موزه خیلی فقیریم و این مشکل در همه جوامع دیده می شود که نتوانستهایم فضایی برای داشته هایمان در دل پایلوت فرهنگی جمع آوری و آن را برای استفاده جوامع کنونی و آینده آماده کنیم.

احمدی معتقد است که اگر جامعه ای از گذشته خود تجربه بگیرد، می تواند در زمان حال و آینده از آنها استفاده کند و بر اساس آنها آینده بهتری را برای خود رقم بزند.

برای روشن شدن این موضوع باید اشاره ای به فقدان معماری گذشتگان در ساخت وسازهای امروزی داشت که نشان از عدم توجه به موزه و جمع آوری اطلاعات و آثار گذشته دارد.

به عبارتی معماری ایرانی دارای شاخصه ها، تکنیک ها و رسم ها و روش ها متناسب با روحیات و آرامش روانی است اما به دلیل اینکه درست جمع آوری، تعریف و تبیین نشده، در معماری امروزی به کار گرفته نشده و خوشایند محیط و کشور ما نیست.

  آثار نهفته و جامانده در پستوی شهر نایب رییس انجمن موزه داران استان اصفهان به بیان دیگری موزه را اصلی ترین عنصر در هر جامعه فرهنگی می داند و می گوید: موزه خاستگاه فرهنگ است و هرچیزی که بتوان برای آن موزه تعریف کرد مستقیما با فرهنگ متصل است و شناسنامه های فرهنگی به حساب می آیند.

وی ادامه می دهد: در عرصه مذهب هرچیزی که در جامعه ما شکل گرفته و سندیت پیدا کرده امکان بهره برداری در موزه ها را دارد تا سیر و خط شاکله مذهبی در آیین و فرقه های مختلف به نمایش گذاشته شود؛ بنابراین اگر بخواهید خوب و بد بودن یک مذهب و یا چگونگی برخورد یک جامعه نسبت به آن مذهب را بسنجیم باید به موزه مراجعه کنیم.

حال شاید چنین موزه ای وجود خارجی نداشته باشد اما همه داشته ها، اسناد و روایت های ما می توانند در یک مکانی مانند موزه جمع شوند.

احمدی در پاسخ به اینکه در اصفهان جای چه نوع موزه هایی خالی است، می گوید: آمار بالای گردشگر و توریست در استان اصفهان فرصتی است که سیاست گذاران و مدیران باید برای موزه های زیبا با محتوای عالی و استانداردهای لازم، برنامه ریزی کنند تا در مسیر گردشگر قرار دهند.

اگر سراغ مجموعه داران برویم میلیون ها اثر نفیس فرهنگی و تاریخی در رشته های مختلف را خواهیم داشت که شاید به اندازه میدان نقش جهان حرف برای گفتن داشته باشند اما این ها همه غریب و در پستوهای شهر مخفی هستند.

مترو موزه و ایده های بکر دور از مدیران نایب رییس انجمن موزه داران استان اصفهان راه رشد اصفهان را در احیای موزه ها و اهمیت آنها در بین مردم، ارتقا زیرساخت ها و سخت افزاها می داند و می گوید: راه ها و ایده های بسیاری وجود دارد که یکی از نمونه های آن مترو موزه است.

به صورتی که می توان تمام ایستگاه های مترو اصفهان را به موزه های تخصصی تبدیل کرد.

البته با وجود راهکارهای بسیار اما مدیران به این موضوع استقبال چندانی نشان نمی دهند زیرا از مردم نمی توان انتظار تقاضا و طلب داشت و مدیران باید عرضه لازم را در مسیر معرفی هرچه بیشتر هویت فرهنگی و تاریخی داشته باشند.

محسن سلیمانی از پیشکسوتان خوشنویسی اصفهان نیز بر این باور است که راه اندازی موزه از خروج گنجینه های مخفی جلوگیری می کند و می گوید: اصفهان شهر شاهکارهای تاریخی خط و تنوع اقلام خوشنویسی است، اما شهری با این گستره تاریخی امکانی را برای نشان دادن تاریخ و فرهنگ خود به کار نگرفته است و این امر برای نسل های آینده آسیب پذیر است.

بنابراین اگر مسئولان شهری بخواهند کمکی به فرهنگ و هنر اصفهان بکنند، مهم ترین آن راه اندازی موزه های تخصصی از جمله خط است که در غیر این صورت تمام آثار فاخر از کشور خارج و نابود و آسیب پذیر می شود.

  مصونیت از جعل و سرقت هنری با تعامل موزه ها شهاب شهیدانی نیز استاد و پژوهشگر خط و خوشنویسی است که راه اندازی و احیای موزه ها را راهی برای ارتباط بیشتر جوانان با هویت تاریخی گذشته می داند و به خبرنگار فارس می گوید: اگر به کمک موزه ها زیبایی  گنجینه ها و آثار گذشته را به نمایش بگذاریم قطعا جوانان با آنها ارتباط برقرار می کند.

وی همچنین مصون ماندن از خطر جعل و سرقت هنری را از دیگر آثار وجود موزه ها عنوان می کند و می گوید: با همکاری و تعامل موزه ها، امکان اصالت سنجی آثار در یک روند طبیعی و علمی فراهم می شود و در این صورت جعل و سرقت به حداقل می رسد.

اما اگر بر همین پاشنه بچرخند و حتی امکان دسترسی به آثار هنری وجود نداشته باشد، جعل و سرقت هنری از مباحث رایج خواهد بود.

شهیدانی معتقد است که وجود موزه و اشنایی با آثار گذشتگان حق فرزندان این کشور است تا با میراث گذشتگان آشنا شوند.

این در حالی است که در سایر کشورها همه آثار فاخر، کتاب آرایی و نسخه پردازی می شوند و دسترسی به آثاری که در سایر موزه ها برای پژوهشگران وجود دارد به مراتب راحت تر از موزه ملی ایران است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس، موزه پایه های فرهنگی پایداری هستند که از آثار تاریخی و هویت به جامانده از گذشته حراست می کند.

پایداری آنها قدرت تاثیرگذاری بر جوامع پیرامون خود را افزایش می دهد که البته نسبت به این موضوع دچار فقدان و فراموشی هستیم.

بنابراین نیاز به سیاست های لازم در دل سخت افزارهای موجود است تا آشنایی لازم بر اهمیت آن آشکار شود.

انتهای پیام/3649/آ/
کلید واژه ها: فرهنگ - موزه - فرهنگی - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - موزه ها - تاریخی - آثار فاخر - فرهنگ اصیل ایرانی - شناسنامه - خبرگزاری فارس - هویت - آثار - هویت تاریخی - معرفی - حراست - ظرفیت - سابقه - احیای - بزرگ ترین - فاخر - خبرگزاری - گردشگری - نگهداری - فرزندان - استفاده - دارایی - گنجینه - توریست - بالایی - ریحانه

آخرین اخبار سرویس:
فیلم لو رفته از کلیپ عروسی سردار آزمون | کلیپ اسپرت عروسی سردار آزمون+ویدئو

علی صادقی نیروی امنیتی شد !! + ویدئو لورفته

حمله گوسفند وحشی به پسر جوان | گوسفند آدم خوار! + فیلم

فیلم های آخر هفته تلویزیون کدامند؟

احسان علیخانی شر به پا کرد | بی احترامی سریال جوکر به معلولین | حمله تند و کوبنده مردم به برنامه احسان علیخانی

کتک کاری شهاب حسینی و همسرش در ملا عام!! + ویدئو لورفته

مهناز افشار چشم بازار را درآورد / ست عجیب «بازیگر خانم» در آلمان +عکس

شروع بزرگترین فستیوال موسیقی در ....

ویدیو/ سحر قریشی بالاخره خانه داری اش را به رخ کشید!

ویدیو/ سحر قریشی بالاخره خانه داری اش را به رخ کشید!

ببینید | رقص جنجالی سام درخشانی با هوادارش | حسادت همسر سام درخشانی

ببینید | توهین ژاله صامتی داور عصرجدید به لهجه محلی | ژاله صامتی بعد از عصرجدید بازهم جنجال ساز شد

دوقلوهای سریال پایتخت از شوهرشان رونمایی کردند | سارا و نیکا ازدواج کردند

سکانس لو رفته از علی شادمان در سریال یاغی | سریال یاغی لو رفت

جشن تولد 37 سالگی الناز شاکردوست کنار دریا

دانلود قسمت 7 یاغی کامل | دانلود قسمت هفتم سریال یاغی با لینک مستقیم

مفاهیم دینی، می تواند رونق را به سینماها بازگرداند + صوت

اختلاف سنی باورنکردنی و عجیب بانو سوسانو و همسرش + تصاویر زیبا

ماشین حسرت برانگیز و لاکچری امیر تتلو + فیلم

نشانه های صوتی در گنجینه آستان قدس رضوی

باور نکردنی/تجاوز پیرمرد فرتوت و ویلچری به 4 خواهر!+عکس

عکس| شفیعی کدکنی در کنار مزار استاد آواز ایران

دانلود سریال یاغی قسمت 7 (دانلود قسمت هفتم یاغی) کامل با ترافیک رایگان نیم بهاء و لینک مستقیم

نظر ساعد سهیلی درباره قیمت خانه !

فیلم | خاطره اکبر عبدی که نیاز به بوق سانسور داشت!

غم «الناز شاکردوست» بعد از تولد 38 سالگی اش / ویدیو

بازیگر معروف تونسی سریال «سلمان فارسی» درگذشت

کتاب «هاجستم و واجستم، یک دسته گل، تو دستم» منتشر شد

تصاویر/ معجزه گریم که این خانم بازیگر یک معتاد تمام عیار ساخت!

استایل جدید ریحانه پارسا پس از بازگشت به اینستاگرام + عکس

تصاویر/ معجزه گریم که این خانم بازیگر یک معتاد تمام عیار ساخت!

از اینکه مردم به من فحش دادند خوشحال شدم!

محمدرضا شفیعی کدکنی بر سر مراز محمدرضا شجریان رفت

افشاگری تازه ترانه علیدوستی درباره جنبش «می تو»

عکس/ نظرسنجی آناهیتا درگاهی درباره این سه زن زیبا!

کتاب «نیم قرن تا ناکامی» منتشر شد

عکس/ نظرسنجی آناهیتا درگاهی درباره این سه زن زیبا!

فراخوان چهارمین دوره جایزه کتاب سال خوزستان منتشر شد

ساخت فیلم تبلیغاتی حرفه ای با آیفون

ویدیویی بامزه از نحوه دویدن ستاره های هالیوود

بازدید «تازه وارد» در تلوبیون از نیم میلیون مخاطب گذشت

داستان های مثنوی رومیان و چینیان | حکایت های مثنوی

وودی آلن زمان بازنشستگی اش را اعلام کرد

طرز تهیه :جوجه ماستی کبابی با طعم بی نظیر به روش رستورانی / از مزه این جوجه کباب سیر نمیشی و زود به زود دلت براش تنگ میشه + فیلم

شازده کوچولو هم وارد دنیای ارزهای دیجیتال شد

وودی آلن زمان بازنشستگی اش را اعلام کرد

مجری صدا و سیما با همسر دومش مهاجرت کرد +عکس بی حجاب

سرگذشت عجیب بنجامین باتن شما را میخکوب می کند

امیر مقاره دل دختر جوان هوادارش را به دست آورد | زانو زدن امیر مقاره جلوی دختر جوان! + فیلم

سریال سلمان فارسی کدام بازیگرش را از دست داد؟

رضا نیکخواه شعبده باز شد | شعبده بازی رضا نیکخواه خیر ساز شد+ ویدئو

برگزاری پنجمین جشنواره تئاتر افراد دارای معلولیت در یزد

نگاهی به فرهنگ کارآفرینی دانش بنیان در «اتاق فرهنگ»

گره و گره گشایی در فرهنگ مردم در هفت کوچه

“لیلا بلوکات” شبیه مدل ها شد/ عکس

روشهای موثر پرورش ذهن و حل مسئله در «جوانه ها »

دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان از تغییرات گسترده در این جشنواره خبر داد

رادیو ورزش 24 ساله شد

مسجد جامع اهواز +عکس

«لیلا بلوکات» شبیه مدل ها شد/ عکس

کتاب «یک روز بعد از حیرانی»در آستانه چاپ جدید قرار گرفت

کتاب «پس مرتضی کو » به چاپ دوم رسید

ریل گذاری جدید سینما / تایید صلاحیت چه اشخاصی برای فیلمسازی؟

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری ارشاد انتخاب شد

شانس به بازیگر جذاب ایرانی رو کرد

خانواده رویا میرعلمی در یک قاب / تبریک تولد میرعلمی به پسرش

مجموعه کتاب های «آموزش فرهنگ و حقوق شهروندی» منتشر شد

برادر و برادر زاده های محسن کیایی در یک قاب

ببینید | تو مسئول گلت هستی! | روایتی کوتاه از شازده کوچولو و آنتوان دو سنت اگزوپری

برگزاری جشنواره کودکان و نوجوانان در پلدشت+گزارش

خبر بد و ناراحت کننده درباره کرونا | مردم گوش به زنگ باشند

برگزاری جشنواره کودکان و نوجوانان در پلدشت

نادر مشایخی: همایون شجریان از مصالح موسیقی ایرانی استفاده نمی کند

خدمات بازسازی خانه؛ از ویلا تا برج!

علاقه عجیب بهاره رهنما به درخت | از بوداپس تا چشمه علی دامغان + عکس

شکایت دو بازیگر مرد از ترانه علیدوستی به اتهام افترا و نشر اکاذیب

بازیگر معروف تونسی سریال «سلمان فارسی» درگذشت

موزیک ویدئوی خاطره انگیز «از سرزمین شمالی» منتشر شد+نماهنگ

حسین مسافرآستانه مشاور عالی جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت شد

شکایت دو بازیگر مرد از ترانه علیدوستی به جرم افترا و نشر اکاذیب

اعتراض کمپین معلولان به برنامه جوکر

شفیعی کدکنی در کنار مزار استاد آواز ایران

♦️بازیگران سریال «آزادی مشروط» در راه بیمارستان

واکنش معلولان به برنامه جوکر؛ «لطفا معلولیت رو سوژه خندیدن نکنید»

پیگیری کمبود آب در روستاهای باغملک + فیلم

اجرای بزرگترین نمایش میدانی غدیر در بوستان ولایت

نشست نقد کتاب داوطلبی (چشم اندازی برای آینده بهتر)

ببینید | طناز طباطبایی در لباس عروس | ازدواج طناز طباطبایی علنی شد

درگذشت بازیگر تونسی سریال سلمان فارسی

بهاره رهنما با دو کیلو آرایش چسبید به درخت غول پیکر؛ خانوم شعر گفت گوجه ای!

نمایشگاهی از آثار زنان خوشنویس در فرهنگسرای گلستان

«بیلی آیلیش» و «جیمی دورنان» در جمع دعوت شدگان به آکادمی اسکار

شکایت دو بازیگر مشهور از ترانه علیدوستی

ماجرای فحش خوردن فریبا نادری از مردم چه بود ؟

خلاقیت عجیب “الهه حصاری” در عکس سلفی/ تصویر

ترجمه و شرح «صحیفه سجادیه» به چاپ سوم رسید

خلاقیت عجیب «الهه حصاری» در عکس سلفی/ تصویر

«خانه سبز» را دوباره در تلویزیون ببینید

برنامه سالن های تئاترهای تهران | سام درخشانی و امیررضا دلاوری روی صحنه

چهره “نیکی کریمی” عوض شد/ عکس

فقر موزه و حراست از آثار نهفته در پستوی شهر/ با احیای موزه مانع خروج گنجینه های مخفی شوید

فقر موزه و حراست از آثار نهفته در پستوی شهر/ با احیای موزه مانع خروج گنجینه های مخفی شوید