مطالب مرتبط:
ایجاد فضای نشاط و سرگرمی از طریق خوانش پیامک های مخاطبان
ببینید: باران سنگ در بازی پرسپولیس و تراکتور
بازی نیمه تمام؛ آخرین یادگاری تلخ لیگ بیست ویکم | گزارشگری که گویا از هیاهوی جهان فارغ بود
خبر خوش در کوچه پرسپولیسی ها | بازی تراکتور 3 بر صفر شد | محرومیت در انتظار فوق ستاره
خلاصه بازی تورینو 0 آاس رم 3
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 اردیبهشت 1401 ساعت 16:322022-05-21فناوري

کتاب «بازی جدی، بازی فراتر از سرگرمی» در اختیار مخاطبان قرار گرفت


کتاب «بازی جدی، بازی فراتر از سرگرمی» که در سال 99 توسط انتشارات بنیاد ملی بازی های رایانه ای چاپ و روانه بازار کتاب شد، نخستین مرجع نظری در عرصه نوپای بازی های جدی در ایران به شمار می رود.

- کتاب بازی جدی، بازی فراتر از سرگرمی که در سال 99 توسط انتشارات بنیاد ملی بازی های رایانه ای چاپ و روانه بازار کتاب شد، نخستین مرجع نظری در عرصه نوپای بازی های جدی در ایران به شمار می رود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر"، بازی جدی، بازی فراتر از سرگرمی از جمله کتاب های انتشارات بنیاد در سال 1400 است که در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برای خرید و استفاده علاقه مندان و پژوهشگران حوزه بازی عرضه شد.

اعظم ده صوفیانی و الهه جعفری، نویسندگان کتاب بازی جدی، بازی فراتر از سرگرمی با حضور در غرفه بنیاد در نمایشگاه کتاب به پرسش هایی درباره روند نگارش این کتاب و موضوعات مطرح شده در آن پاسخ دادند.

اعظم ده صوفیانی درباره ایده اولیه نگارش نخستین کتاب فارسی در زمینه بازی های جدی گفت: سال 92 به پیشنهاد یکی از دوستانمان در بنیاد ملی بازی های رایانه ای کار نگارش کتاب را آغاز کردیم.

آن زمان عنوان بازی های جدی، خیلی جدید بود و حتی خودمان چندان درباره آن نشنیده و در این حوزه کار نکرده بودیم.

بنابراین تحقیق و مطالعه را آغاز کرده و طرحی را به بنیاد ملی بازی های رایانه ای پیشنهاد دادیم.

آن زمان در این حوزه، منبع فارسی وجود نداشت.

فقط چند کتاب بود که به بازی از منظر نگاه ارتباطات پرداخته و کمی به سمت بازی های آموزشی یا e-learning رفته بودند.

بیشترین توجه به بحث بازی فراتر از سرگرمی، در همین اندازه بود.

وی افزود: من و خانم جعفری متوجه شدیم بازی های جدی در حوزه های مختلف، ظرفیت قابل توجهی دارند و نظرمان این بود که توجه برخی سازمان ها را به سرمایه گذاری در زمینه بازی های جدی جلب کنیم.

الهه جعفری نیز درباره چالش های نگارش کتاب بازی جدی، بازی فراتر از سرگرمی ، اظهار کرد: هنگام کار متوجه شدیم که حتی در مقالات خارجی، مدل سازی تحلیلی برای بازی های جدی وجود ندارد.

بنابراین ما تعداد زیادی از بازی ها را بررسی و تحلیل کرده و در نهایت توانستیم مدلی طراحی کنیم.

کتابی که 10 سال برای رسیدن به کتابفروشی ها صبر کرد ده صوفیانی با تاکید دوباره بر اینکه پروژه نگارش کتاب بازی جدی، بازی فراتر از سرگرمی سال 92 کلید خورد، گفت: این کتاب قرار بود 10 سال پیش چاپ شود اما به دلایلی نشد و وقفه ای 7 یا 8 ساله بین نگارش کتاب و چاپ آن ایجاد شد.

البته در این فاصله هم کتابی در این باره منتشر نشد و با اطمینان می توان گفت بازی جدی، حوزه ای مغفول مانده است.

بازی های جدی هزینه سازمان ها را کاهش می دهند نویسنده کتاب بازی جدی، بازی فراتر از سرگرمی ادامه داد: دغدغه ما این بود که سازمان ها را درگیر موضوع بازی های جدی کنیم.

در دورانی که همه گیری می توانست سوژه خوبی برای بازی های جدی باشد.

وی با اشاره به اهمیت به کارگیری بازی های جدی در دوران شیوع کرونا گفت: معضل شبه علم در دوران کرونا خیلی برجسته بود، از همین رو بازی های زیادی با تمرکز بر این معضل ساخته شد تا این قضیه را خنثی کند، مانند بازی هایی که روی اطلاعات غلط و اخبار جعلی در مورد کرونا تاکید داشتند.

در همین راستا نهادهای درگیر از جمله سازمان بهداشت جهانی، سازمان ملل و بسیاری از مراکز تحقیقات پزشکی به شرکت های بازی سازی مطرحی که در این حوزه فعالیت داشتند، وصل می شدند.

در بحث تجاری سازی نیز با استفاده از هشتگ گذاری ها، از یک سو مردم را نسبت به انجام این بازی ها تشویق و از سوی دیگر بازی سازان را به ساخت بازی با موضوع کرونا ترغیب کردند.

جعفری نیز درباره اهمیت و کارکرد بازی های جدی افزود: سازمان ها باید به این آگاهی برسند که رواج بازی های جدی باعث کاهش هزینه های آنها در حوزه آموزش می شود.

به همین علت است که تجاری سازی بازی های جدی، اهمیت بالایی دارد.

اگر سازمان ها روی این بازی ها سرمایه گذاری کنند، سودهی بسیار سریعی خواهد داشت و دلیل تاکید دنیا روی توسعه و گسترش این بازی ها این است.

به گفته جعفری، نیازی که در دوران شیوع کرونا به وجود آمد باعث شد توجه بازی سازان و محققان به بازی های جدی معطوف شده و این حوزه توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: در دوران کرونا بازی هایی ساخته شدند که بسیار کارآمد بودند.

این بازی ها با تأثیرگذاری بیشتری که بر روی مخاطب دارند، باعث نهادینه شدن مفاهیم آموزشی در آنها با عمق یادگیری بیشتری می شود.

تحقیق و پژوهش حرف اول را می زند ده صوفیانی درباره اهمیت پژوهش برای ساخت یک بازی جدی گفت: بازی های جدی موفق، پژوهش های خوبی داشتند.

متأسفانه ما هم در حوزه انیمیشن و هم در حوزه بازی های جدی این مشکل را داریم که بخش پژوهش را سرسری می گیریم.

عمده مساله بازی جدی بخش پژوهش آن است که به جذابیت آن کمک می کند.

نویسنده کتاب بازی جدی، بازی فراتر از سرگرمی افزود: نکته ای که هنگام نگارش کتاب به آن توجه داشتیم این بود که بازی باید جذاب هم باشد.

می گفتیم بازی جدی مانند یک کیک است که اگر در آن بیش از حد ویتامین بریزیم، بد مزه می شود و اگر تنها به مزه آن توجه کنیم، چیزی ارائه داده ایم که خاصیتی ندارد.

واقعاً برقراری این توازن باید در بحث بازی های جدی رعایت شود.

همین مساله باعث می شود برخی بازی سازان به سمت این بازی ها نیایند.

چون جنبه سرگرمی در این بازی ها پایین تر از بازی هایی است که صرفاً با رویکرد سرگرمی ساخته می شوند.

جعفری نیز در تأیید این اظهارنظر گفت: بازی جدی، مرزهایی نامریی و حساس دارد تا از حالت بازی خارج نشود و در عین حال، جنبه آموزشی خود را حفظ کند.

رعایت این مرزبندی، مساله بسیار مهمی است.

ده صوفیانی درباره جالب ترین بخش های کتاب افزود: دسته بندی ای که ظرفیت بازی های جدی را معرفی می کند، جالب ترین بخش کتاب از نظر من است.

همچنین در این کتاب به بحث های مقدماتی قابل توجهی مانند ساخت بازی، نمونه بازی ها، کنفرانس های جهانی مرتبط با این حوزه و سازمان هایی که درگیر آن هستند، اشاره کرده ایم.

هدف ما کمک به تجاری سازی بازی های جدی است فریبا علیزاده، معاون پژوهش بنیاد ملی بازی های یارانه ای نیز در این نشست گفت: معاونت پژوهش بنیاد از سال 96 بر مفهوم بازی های جدی متمرکز شد.

آن زمان، فعالیت بنیاد در این حوزه به برگزاری یک نشست در کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال محدود بود اما با مشاهده مخاطبان زیادی که این نشست داشت، از سال 1397 در کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال بخشی ویژه به عنوان جایزه بازی های جدی به این موضوع اختصاص یافت و در سال 1398 رویداد جامع جایزه بازی های جدی با هدف کمک به تولید، تحقیق و تجاری سازی این بازی ها مدنظر قرار گرفت.

وی افزود: این رویداد جامع در سه بخش مجزا طراحی شد.

به منظور تقویت پیشینه نظری در این حوزه بخش سمپوزیوم را به عنوان بخش علمی رویداد در نظر گرفتیم تا تحقیقات علمی انجام شده در این حوزه در قالب مقالات برای ما ارسال شود.

تقریباً بیش از 100 عنوان مقاله در حوزه بازی های جدی در 5 دوره برگزاری این رویداد دریافت کردیم که به زبان انگلیسی بودند و مقالات برتر در کتابخانه دیجیتال IEEE XPLORE نمایه شدند.

سعی کردیم این فضای علمی را برای مفهوم بازی های جدی ایجاد کنیم تا مقالات علمی این حوزه بیشتر شده و این مفهوم بیشتر معرفی شود.

علیزاده با اشاره به تلاش برای جذب مشارکت و حمایت سازمان های مختلف در برگزاری رویداد جایزه بازی های جدی گفت: در 5 سالی که این رویداد را برگزار کردیم، 20 نهاد مختلف از جمله وزارت بهداشت، آموزش پرورش، وزارت ورزش و جوانان، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و کانون پرورش فکری کودکان و نوحوانان به عنوان حامی درگیر این رویداد شدند و هرکدام بسته به نیازها و اولویت های خود، از این بازی ها حمایت کردند.

این اتفاق کمک کرد تا مفهوم بازی جدی در سازمان ها و نهادهای مختلف، جا بیفتد و به آن به عنوان ابزاری کمکی جهت دستیابی به اهداف خود نگاه کنند.

علیزاده ادامه داد: یکی از مشکلات بازی های جدی در کشور، خاص بودن مخاطبان این بازی ها و مساله تجاری سازی آنهاست.

بنابراین نیاز است با درگیر کردن سازمان مربوطه آنها را تجاری سازی کنیم.

در 5 سال گذشته در معاونت پژوهش بنیاد ملی بازی های رایانه ای سعی کردیم مفهوم بازی های جدی در صنعت بازی جا بیفتد و سازمان ها این بازی ها را بشناسند اما اکنون هدفمان کمک به تجاری سازی این بازی هاست.

تلاش ما این است که حمایت سازمان ها را برای سرمایه گذاری در زمینه ساخت و توسعه این بازی ها جذب کنیم.

معاون پژوهش بنیاد ملی بازی های رایانه ای افزود: بر اساس پیش بینی ها بیش از 9 میلیارد دلار درآمد بازی های جدی در سال 2023 در جهان خواهد بود.

بنابراین باید سعی کنیم در ایران هم بازی های جدی را به مرحله تجاری سازی و درآمدزایی برسانیم.

علیزاده در پایان گفت: سال گذشته در تعامل با وزارت آموزش و پرورش، برای نخستین بار بازی های جدی نورولند ، هاپی و الفبا و بخوانیم به عنوان محتواهای تعاملی و به منظور بهبود عملکرد فراگیری آموزش در دانش آموزان در کتاب های بخوانیم فارسی اول و نگارش اول تا ششم دبستان گنجانده شدند.

دانش آموزان می توانند با اسکن رمزینه های (QR Code) گنجانده شده در ابتدای هر فصل کتاب بخوانیم اول و نگارش اول تا ششم دبستان به محتواهای تعاملی که به شکل بازی است و به بهبود فرآیند آموزش در دانش آموزان در قالب انجام تمرین هایی کمک می کند، دسترسی داشته باشند.

امروز بازی ها به ابزاری آموزشی تبدیل شدند و این اتفاق به ایجاد انگیزه در بازی سازان برای ساخت بازی های جدی با رویکرد آموزشی کمک کرده است.


کلید واژه ها: بازی - بنیاد ملی بازی های رایانه ای - کتاب - بازی های رایانه ای - سرگرمی - نمایشگاه بین المللی کتاب تهران - انتشارات - نمایشگاه بین المللی کتاب - بنیاد - بازار کتاب - نمایشگاه بین المللی - رایانه ای - نمایشگاه - در ایران - نمایشگاه کتاب - نخستین - رایانه - بازار - ایران - بین المللی - پژوهشگران - نویسندگان - سال 99 - توسط - نظری - خبرگزاری - صوفیانی - مخاطبان - استفاده - سال 1400

آخرین اخبار سرویس:
وزیر ارتباطات: ظرفیت شبکه ارتباطی کشور تا مهرماه 70 درصد بیشتر می شود/ جزییات راه اندازی اینترنت کودک و نوجوان

وعده تازه وزیر ارتباطات درباره سرعت اینترنت

مروری بر تازه های اپل - امکانات جالب کارپلی

سامسونگ گلکسی اس 23 به دوربین سلفی زیر صفحه نمایش مجهز نخواهد شد!

سقط غیرقانونی سالانه 370 هزار جنین در کشور

مروری بر تازه های اپل - مک بوک پرو

برخورد قضایی با شرکت پیمانکار تامین و نگهدارنده سایت های مخابراتی

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت پویا هنر نوین در تهران

نحوه ذخیره پسوردها در گوگل کروم

راه اندازی ملاقات الکترونیکی زندانیان در مهاباد

4 نکته مهم برای شارژ کردن گوشی موبایل به شیوه درست

7 مدل برتر گوشی هوشمند که مناسب عکاسی هستند

استخدام کارشناس برق قدرت یا الکترونیک در شرکت فناوری نانو الکترونیک آکام

استفاده از گوگل آنالیتیکس ممنوع می شود

مشخصات گوشی جدید گالکسی A23 5G | ارتقای تراشه به اسنپ دراگون 695 و تقویت دوربین اولترا واید

مراقب پیامک های جعلی مالیاتی باشید

اینترنت طبقاتی می شود؟

استخدام اپراتور تولید در یک کارگاه قنادی تولید کیک در اصفهان

گوشی نوا Y70 هوآوی را فقط هفته ای دوبار شارژ کنید

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درخصوص حمله سایبری به سیستم های فولاد کشور

استخدام فروشنده موبایل با حقوق ثابت، پورسانت و پاداش در نمایندگی سامسونگ

شبکه ارتباطی پرسرعت و با کیفیت، زیرساخت توسعه همه بخش ها است

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درخصوص حمله سایبری به سیستم های فولاد کشور

استخدام پشتیبان نرم افزار با بیمه تکمیلی در شرکت مهندسی طرح پردازان آذرخش

گوشی نوا Y70 هوآوی را فقط هفته ای دوبار شارژ کنید

وزارتخانه های ارتباطات و نیرو در اجرای پروژه فیبرنوری همکاری می کنند

استخدام مهندس برق و الکترونیک در شرکت عرش پویا در ساری

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، بیمه، پاداش، پورسانت و سرویس

هشدار جدی گوگل به در مورد نرم افزار جاسوسی

نسل جدید گوشی جذاب گوگل معرفی شد

صدور یک میلیون و 800 ابلاغیه الکترونیک در لرستان

استخدام گرافیست در شرکت تبلیغاتی زرین قلم ارس در شهر تبریز

گوشی نوا Y70 هوآوی را فقط هفته ای دوبار شارژ کنید

هدست واقعیت مجازی(VR) چطور کار می کند و چه ویژگی هایی دارد؟

استخدام گرافیست با بیمه در گروه نرم افزاری سازه حساب در خراسان رضوی

استخدام شرکت توسعه سیستم های کاربردی و حسابداری ملک

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام گرافیست حرفه ای، مدیر دفتری و پشتیبان اینترنتی در ایلدانت در اصفهان

ترفندهای واتساپ | اشتباهات رایج استفاده از واتساپ

اطلاعیه درخصوص حمله سایبری به فولاد کشور

استخدام کارشناس خدمات مشتریان و کارمند خدمات مشتریان در تهران

حمله سایبری به مراکزی غیر از فولاد هرمزگان و خوزستان صحت ندارد

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درخصوص حمله سایبری به سیستم های فولاد کشور

پیگیری تامین پوشش ارتباطی 27 روستای شهرستان چالوس

استخدام متخصص شبکه، Help Desk و حسابدار در شرکت شیشه قزوین در تهران

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درخصوص حمله سایبری به سیستم های فولاد کشور

شبکه ارتباطی پرسرعت و با کیفیت، زیرساخت توسعه همه بخش ها است

گوشی نوا Y70 هوآوی را فقط هفته ای دوبار شارژ کنید

استفاده از گوگل آنالیتیکس ممنوع می شود

بحث و جدل بر سرِ ویدئوی اخیر رقص در مترو

استخدام اپراتور فرز CNC، اپراتور تراش CNC و تراشکار منوال در البرز

استخدام طراح وب سایت و کارشناس سئو در تهران

علی شادمان، پارسا پیروزفر، طناز طباطبایی و سریال یاغی کولاک کردند | بالاترین امتیاز محبوبیت در جست و جوی ایرانی ها

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درخصوص حمله سایبری به فولاد کشور

استخدام نیروی خدماتی با بیمه و سرویس در شرکت زرین گوهر آوین در کمالشهر

موارد مهم در انتخاب شرکت پشتیبانی شبکه

استخدام کارشناس مخابرات در کاوشگران ارتباطات شایگان در تهران

استخدام فرز کار CNC با بیمه و سرویس در شرکت بسامدگستر فردا در تهران

استخدام کارشناس صنایع با بیمه و سرویس در شرکت دبش سبز گستر در البرز

منتظر اینترنت طبقاتی باشید

از فناوری 3D MoMa انویدیا چه می دانید

شالیزار در محاصره آپارتمان ها+ عکس

از کجا بفهمیم چه کسانی شماره ما را در واتساپ دارند؟

چگونه کش کامپیوتر را خالی کنیم؟

مخفی کردن چت های واتس اپ از دید دیگران / با این روش مراقب جاسوسی در آیفون باشید

استخدام مسئول دفتر با بیمه در فناوری اطلاعات پاسکال سیستم پویا در تهران

گوشی نوا Y70 هوآوی را فقط هفته ای دوبار شارژ کنید

تخفیفات استثنایی همراه اول برای حج 1401

استخدام طراح وب سایت در یک گروه نرم افزاری و طراحی سایت و اپلیکیشن/ خوزستان

استخدام مهندس الکترونیک در شرکت رایان فن از البرز

استخدام مهندس برق الکترونیک و مهندس مکانیک در شرکت رایان فن از البرز

استخدام مهندس برق الکترونیک، مهندس مکانیک و مهندس الکترونیک از البرز

اپراتور غالب ایران به 105 میلیون مشترک تلفن همراه دست یافت

استخدام نقشه کش صنعتی با بیمه در شرکت راستین رابط خوب در البرز

استخدام کارشناس تست نرم افزار در شرکت اطلاع رسانی پیوند داده ها در تهران

بدافزار اندرویدی که با دور زدن احرازهویت چندمرحله ای پسوردها را می دزد

استخدام کارشناس فروش تلفنی با حقوق ثابت در خوزستان

راه اندازی شبکه 6G توسط چین تا سال 2030

استخدام منشی و دفتردار با سرویس در یک مجموعه تولیدی معتبر در محدوده فشم

لزوم گسترش پوشش تلفن همراه در اتوبان تبریز _ سهند

کندو انتخاب هم ملکه و هم شاه

چگونه از ممنوع الخروجی و فرایند اجرای پرونده مطلع شویم؟

گوشی نوا Y70 هوآوی را فقط هفته ای دوبار شارژ کنید

بهترین روش ها برای محافظت از گوشی موبایل در گرما

بازتاب یک گزارش | خرید کولر و کتابخانه برای مدرسه خاله سمیرا از سوی «بندگان خدای مهربان»

استخدام فروشنده با حقوق ثابت، پورسانت در گروه فناوری اطلاعات آسمان در کرمان

همکاری شیائومی با TCL برای استفاده از نمایشگرهای LTPO

زمان رونمایی از پردازنده Snapdragon 8 Gen 2

استخدام مهندس مکانیک، کارشناس نقشه کش صنعتی و مهندس برق و ابزار دقیق

مشخصات فنی گوشی نوکیا استایل پلاس (+Nokia Style)

استخدام کارشناس برق - الکترونیک در شرکت پارسیان سریر سینا در فارس

استخدام برنامه نویس و اپراتور تراش یا فرز سی ان سی در تهران

8 ترفند عالی برای افزایش سرعت گوشی های اندروید

پشت پرده های iOS 16؛ شاهکارهای پنهان اپل

گوشی نوا Y70 هوآوی را فقط هفته ای دوبار شارژ کنید

استخدام کارگر ساده با بیمه، پاداش و سرویس در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام بازرس فنی در شرکت ایرا تک کیش در تهران

گوشی نوا Y70 هوآوی را فقط هفته ای دوبار شارژ کنید

چهره مادر “احسان علیخانی” هوادارانش را به کما برد/ عکس

استخدام اپراتور CNC در شرکت مدیا قالب ارس در تهران

کتاب «بازی جدی، بازی فراتر از سرگرمی» در اختیار مخاطبان قرار گرفت

کتاب «بازی جدی، بازی فراتر از سرگرمی» در اختیار مخاطبان قرار گرفت