موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - افزايش حقوق - بازنشستگان تامين اجتماعي - تبديل وضعيت - كميسيون اجتماعي - جواد كاظميان - باشگاه پرسپوليس - هزار توماني - شتاب نگار - جشنواره ونكوور - بانك مركزي اروپا - معاون آموزشي وزارت بهداشت - وام وديعه مسكن دانشجويان - امانوئل آدبايور - الوحده - بكهدان - مسعود رمرودي - هوآووي - اقتصاد كشاورزي محور - مرتضي رضايي - اترك بجنورد

مطالب مرتبط:
مختل شدن امنیت اروپا با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو
مختل شدن امنیت اروپا با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو
حمایت اتحادیه اروپا از سوئد و فنلاند|روسیه حمله کند از آنها دفاع می کنیم
استقبال بایدن از عضویت فنلاند و سوئد در ناتو
جو بایدن: از عضویت فنلاند و سوئد در ناتو حمایت می کنم
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 اردیبهشت 1401 ساعت 18:122022-05-19بين الملل

عضویت سوئد و فنلاند در ناتو منجر به تهاجم نظامی روسیه به این کشورها می شود؟/ اروپا در آستانه بحران و جنگی فراگیر است؟


در چند روز گذشته شاهد تحول جدیدی در محیط امنیتی اروپا بوده ایم.

جایی که فنلاند و سوئد دو کشور شمال اروپا که برای مدت های طولانی، سیاست اصولی آنها نپیوستن به ائتلاف های نظامی و گرفتن موضع بی طرف در منازعات بین المللی بود، - بین الملل تابناک: در چند روز گذشته شاهد تحول جدیدی در محیط امنیتی اروپا بوده ایم.

جایی که فنلاند و سوئد دو کشور شمال اروپا که برای مدت های طولانی، سیاست اصولی آنها نپیوستن به ائتلاف های نظامی و گرفتن موضع بی طرف در منازعات بین المللی بود، تصمیم گرفته اند که به ناتو بپیوندند.

اقدام سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو یکی از مهم ترین تغییرات در ساختار امنیتی اروپا طی دهه های اخیر است.

فنلاند 1300 کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد.

فنلاند و سوئد روز چهارشنبه درخواست رسمی خود را برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، ارائه دادند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازرویترز، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در مراسمی در مقر ناتو این لحظه را تاریخی خواند.

در این مراسم، سفیران سوئد و فنلاند در ناتو درخواست های خود را برای عضویت در این ائتلاف تحویل دادند.

پوتین در واکنش به درخواست عضویت فنلاند و سوئد روز دوشنبه 16 مه (26 اردیبهشت) گفت که گسترش ناتو به سوی شمال "خطر مستقیمی برای روسیه ایجاد نمی کند".

در عین حال او افزود که کشورش در مورد "گسترش زیرساخت های نظامی" ناتو در این دو کشور "بدون تردید" واکنش نشان خواهد داد.

آمار طرفداری از ایده پیوستن به ناتو در میان فنلاندی ها، طی 20 سال گذشته همواره بین 20 تا 30 درصد بوده و حزب سوسیال دموکرات فنلاند که اکنون در این کشور حاکم است، از نظر تاریخی مخالف پیوستن کشورش به ناتو به شمار می رفت.

اما اکنون بر اساس آخرین نظرسنجی ها طرفداری از پیوستن فنلاند به ناتو در میان مردم این کشور به بیش از 70 درصد رسیده است.

فنلاند به مدت قرن ها بخشی از خاک سوئد بود، اما در پی جنگ سوئد و روسیه در سال های 1808 و 1809 که به جنگ فنلاند معروف است، شرق سوئد که یک سوم خاک این کشور بود به عنوان یک دوک اعظم خودمختار به امپراطوری روسیه واگذار شد.

جنگ فنلاند آخرین جنگ از یک سری جنگ میان روس ها و سوئدی ها به شمار می رود.

اما فنلاند پس از انقلاب بلشویکی 1917 در روسیه، استقلال خود از این کشور را اعلام کرد.

پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، فنلاند در سال 1995 به اتحادیه اروپا پیوست و در چارچوب برنامه مشارکت برای صلح شریک (و نه عضو) ناتو شد.

برنامه مشارکت برای صلح یک برنامه همکاری عملی دوجانبه میان ناتو و شرکای اروپا-آتلانتیک این ائتلاف نظامی است.

با این حال، فنلاند همچنان از نظر نظامی، یک کشور غیرمتعهد باقی ماند.

سوئد نیز تقریباً برای دو قرن سیاست رسمی بی طرفی خود را که در نتیجه جنگ های ناپلئون بناپارت، امپراطور فرانسه در قرن نوزدهم به دست آمده بود، حفظ کرده است.

این بی طرفی سوئد به ویژه در جریان دو جنگ اول و دوم جهانی همچنان وجود داشت.

تهاجم روسیه به اوکراین، افکار عمومی سوئد را نیز متأثر کرد و اکنون بر اساس نظرسنجی ها، دست کم نیمی از سوئدی ها خواهان پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو هستند.

ضمن آنکه در صورت پیوستن فنلاند به ناتو، همه همسایگان سوئد عضو این ائتلاف خواهند شد و سوئد از این نظر تنها می ماند.

در همین رابطه، تابناک در گفتگو با دکتر ابراهیم باقری به بررسی دلایل و پیامدهای پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو و واکنش های احتمالی روسیه پرداخته است.

این کارشناس مسائل اروپا در این گفتگو اظهار داشت: دو کشور اسکاندیناوی فنلاند و سوئد که بعد از جنگ جهانی دوم متعهد به بی طرفی در سیاست امنیتی و نظامی بوده اند، پس از تهاجم روسیه به اوکراین و در شرایط بحران و کسری امنیتی در اروپا، مواضع خود را تغییر داده و هر دو کشور بعد از رای اکثریت قاطع در پارلمان های خود، همزمان درخواست خود را برای عضویت در ناتو ارسال کردند.

این اقدام یکی از بزرگترین پیامد ژئوپلیتیکی جنگ اوکراین است و مسلماً در صورت عضویت این دو کشور در ناتو، نقشه امنیتی اروپا را بازنویسی خواهد کرد.

فنلاند که 1300 کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد، از پایان جنگ جهانی دوم بی طرف یا غیر متعهد باقی مانده بود.

سوئد نیز بیش از دو قرن از اتحاد نظامی دور مانده است.

هر دو کشور بعد از جنگ جهانی دوم و حتی در شرایط جنگ سرد نیز عضویت در ناتو را تحریک غیرضروری روسیه دانسته و مایل به پیوستن به این اتحاد نبودند.

در این راستا سوالات زیادی پیش می آید.

اینکه عضویت فنلاند و سوئد در ناتو چه تأثیری بر درگیری های جاری در اوکراین و روابط آینده ناتو و روسیه می تواند داشته باشد؟ عضویت با چه سرعتی می تواند اجرایی شود و اگر در این مدت اقدامات موقتی برای تقویت امنیت فنلاند و سوئد در نظر گرفته شود، چه می شود؟ ناتو چگونه می تواند وضعیت نظامی رو به جلوی خود را برای حمایت از ضمانت های دفاع متقابل ماده 5 برای اعضای جدید احتمالی تنظیم کند؟ با درخواست عضویت رسمی دو کشور فنلاند و سوئد در ناتو توسط سفیران این دو کشور در بروکسل(18 می 2022) ، دبیر کل ناتو، ینس استولتنبرگ، از این مساله تحت عنوان لحظه تاریخی برای پیمان نظامی ناتو و همچنین امنیت این دو کشور و کل قاره اروپا عنوان کرد و با خطاب قرار دادن این دو کشور به عنوان نزدیکترین شرکای ناتو، از اقدام سریع ناتو در بررسی عضویت این دو کشور سخن گفت.

همچنین دبیر کل ناتو از اهمیت گسترش ناتو و ضرورت استفاده از این فرصت تاریخی برای عضویت این دو کشور و بالا بردن امنیت اعضا صحبت کرد.

با تهدید روسیه به واکنش شدید در قبال عضویت این دو کشور در ناتو و با توجه به اینکه ضمانت امنیتی ماده 5 ناتو (امنیت دسته جمعی) پس از پایان روند تصویب عضویت فعال می شود، چند عضو ناتو به رهبری ایالات متحده و بریتانیا، پلن ب را با هدف ارائه ضمانت امنیتی از فنلاند و سوئد تا زمان عضویت را در پیش گرفته اند.

در این چارچوب و با توجه به این سناریو که ممکن است به دلیل ملاحظات سیاسی و فنی و یا مخالفت ترکیه با عضویت این دو کشور در ناتو، فرایند عضویت طولانی شود، برخی اعضا به رهبری ایالات متحده و بریتانیا (و احتمالا فرانسه و آلمان) امنیت این دو کشور را در قالب پیمان های امنیتی دو یا چند جانبه و یا شراکت راهبردی با ناتو در برابر تلاش روسیه برای هر گونه اقدام علیه این دو کشور تا زمان عضویت کامل در پیش خواهند گرفت.

از منظر ایالات متحده آمریکا و بریتانیا تهدید امنیتی و ارضی قاره اروپا توسط روسیه، راهی جز پیوستن این دو کشور به ناتو را پیش پای این کشورها قرار نداده است و حتی در صورت طولانی شدن فرایند عضویت (به هر دلیلی) این دو کشور، تضمین امنیتی فنلاند و سوئد برای جلوگیری از محاسبات اشتباه پوتین در دستورکار قرار خواهد گرفت.

در این راستا نخست وزیر بریتانیا، بوریس جانسون نیز در توییتی از در خواست عضویت رسمی این دو کشور حمایت کرده و نوشته که جاه طلبی های وحشتناک پوتین خطوط ژئوپلیتیک قاره ما را تغییر داده است .

اکنون درخواست عضویت این دو کشور باید توسط 30 کشور عضو سنجیده شود.

این روند معمولاً 8 تا 12 ماه طول می کشد، اما ناتو می خواهد با توجه به تهدید روسیه که بالای سر کشورهای شمال اروپا قرار دارد، به سرعت این فرایند را پیش ببرد.

انتظار می رود این روند در بهترین حالت حدود دو هفته طول بکشد.

با این حال به نظر می رسد که این مساله پیچیدگی های خاص خود را خواهد داشت.

جدای از اینکه ناتو این ریسک را خواهد پذیرفت یا صرفا به ارائه ضمانت های امنیتی از طرف چند کشور عضو با هدف بازدارندگی از جاه طلبی های روسیه دست خواهد زد، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه نیز نسبت به پیوستن فنلاند و سوئد ابراز نگرانی کرده است و آشکارا عنوان کرده که مانع عضویت این دو کشور در ناتو خواهد شد.

در مقابل ترکیه که خواهان مسدود سازی عضویت این دو کشور شده، کانادا، بریتانیا و اعضای نوردیک ناتو خواهان بررسی و عضویت هر چه سریعتر دوکشور در ناتو شده اند.

نخست وزیران سه کشور بالتیک (استونی، لتونی و لیتوانی) نیز روز چهارشنبه با اعلام بیانیه مشترکی به طور کامل از تصمیمات تاریخی اتخاذ شده در هلسینکی و استکهلم حمایت کردند.

از منظر الزامات عضویت نیز دو کشور فنلاند و سوئد سال هاست با ناتو همکاری نزدیک دارند و به عملیات نظامی و پلیس هوایی ناتو کمک و در تمرینات نظامی ناتو شرکت می کنند.

از منظر بسیاری از کارشناسان، این دو کشور هم به لحاظ سابقه همکاری و مشارکت در ناتو و هم با توجه به بحران و کسری امنیتی که در اروپا پیش آمده، آماده پیوستن به ناتو هستند و هر گونه مانع احتمالی که ممکن است در فرایند عضویت ایجاد شود، صرفاً ماهیت فنی یا احتمالاً سیاسی (به دلیل واکنش های غیر قابل پیش بینی پوتین) خواهد داشت.

علت مخالفت ترکیه از عضویت دو کشورفنلاند و سوئد، سابقه میزبانی این دو کشور از اعضای گروه ها و شبه نظامی کرد (پ ک ک و ی پ گ ) و تصمیم گیری این دو کشور در سال 2019 برای اعمال تحریم های صادرات تسلیحات علیه آنکارا به دلیل عملیات نظامی ترکیه در سوریه، است.

علی رغم امیدواری هایی که از طرف سران دو کشور و همچنین ایالات متحده برای مذاکره و سازش با ترکیه در این خصوص شده است، ترکیه اعلام کرده که بر موضع خود خواهد ایستاد و ارسال دیپلمات ها برای مذاکره در این خصوص فایده ندارد.

با این حال واقعیت این است که این مساله صرفا بخشی از دلایل یا بهانه ترکیه برای مسدود سازی عضویت این دو کشور است.

حضور در برنامه هواپیمای پیشرفته F-35 و تقاضای خرید دهها فروند جت جنگی F-16 که به دلیل خرید سیستم دفاع موشکی s-400 از روسیه مسدود شد، از دیگر بهانه های ترکیه در مسدود سازی روند عضویت این دو کشور می باشد.

از طرف دیگر ترکیه از اشتباهات گذشته خود درس گرفته است و نمی خواهد بار دیگر آنها را تکرار کند.

ترکیه پیش از این در دهه 80 میلادی و پس از جنگ با یونان بر سر قبرس در سال 1974، با بازگشت آتن به ناتو موافقت کرد و حالا دیگر نمی خواهد این اشتباه را تکرار کند.

در حالی که مشخص نیست مخالفت ترکیه تا چه اندازه مانع جدی خواهد شد، بسیاری از تحلیل گران بر این عقیده اند که اردوغان که در آستانه انتخابات سال آینده قرار دارد، به دنبال امتیازاتی برای منافع سیاسی داخلی است و در نهایت درخواست کشورهای شمال اروپا را وتو نخواهد کرد.

به گفته برخی دیپلمات های اروپایی، جدای از اعلامیه های فنلاند و سوئد در مورد مبارزه با تروریسم برای موافقت ترکیه با فرایند عضویت آنها در ناتو، معاملات تسلیحاتی غرب و آمریکا با ترکیه نیز می تواند نقش موثری در این زمینه داشته باشد.

دیدار روز پنجشنبه (19 می) چاووش اوغلو با همتای آمریکایی خود، آنتونی بلینکن، در این راستا تحلیل می شود.

در خصوص واکنش روسیه به عضویت این دو کشور، پس از هشدارهای متعدد مبنی بر اینکه عضویت فنلاند و سوئد در ناتو عواقب جدی خواهد داشت، از جمله استقرار احتمالی موشک های هسته ای در منطقه بالتیک، در عین حال، به نظر می رسد که مسکو در شرایط فعلی که با یک جنگ فرسایشی در اوکراین مواجه شده است، نتواند شدت واکنش های خود را آنچنان که مطرح کرده جامه عمل بپوشاند.

پوتین روز دوشنبه گفت که "هیچ تهدید فوری" نمی بیند مگر اینکه زیرساخت های نظامی ناتو در قلمرو فنلاند و سوئد مستقر شود.

همچنین سرگیی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه گفت که این امر تفاوت چندانی با وضعیت قبلی دو کشور نخواهد داشت چرا که این دو کشورمدت طولانی در تمرینات ناتو شرکت کرده است.

لاوروف همچنین گفت ناتو در برنامه ریزی نظامی برای حرکت به سمت شرق، قلمرو خود را در نظر می گیرد.

بنابراین، از این نظر، احتمالاً تفاوت زیادی وجود ندارد.

با این حال، گام های تلافی جویانه احتمالی پوتین نیز ممکن است ناتو را غافلگیر کند.

در چارچوب چنین ملاحظات سیاسی- امنیتی است که ممکن است ناتو در فرایند عضویت این دو کشور محتاطانه برخورد کرده و صرفا به ارائه تضمین و حمایت امنیتی این دو کشور در چارچوب پیمان های دو و چند جانبه بسنده کند.

واکنش روسیه می تواند طیفی از تحریکات نظامی در مرز این دو کشور، استقرار نیروهای نظامی بیشتر در در فاصله بین شروع فرایند عضویت تا تصویب عضویت (با هدف تهدید و بازدارندگی)، جنگ انرژی با هدف تحت فشار قرارر دادن برخی کشورهای اروپایی تا استقرار احتمالی موشک های هسته ای در منطقه بالتیک را شامل شود.

با این حال سناریوی محتمل تر این است که ناتو با توجه به درگیری روسیه در اوکراین، عضویت این دو کشور را فرصت مناسبی برای عرض اندام و واکنش به توسعه طلبی های روسیه قلمداد کند.


کلید واژه ها: فنلاند - اروپا - بین الملل - سوئد - بین المللی - امنیتی - نظامی - پیوستن به ناتو - کشور - ناتو - ائتلاف - بی طرف - نظامی روسیه - سیاست - گذشته - روسیه - مرز مشترک - چهارشنبه - شاهد - موضع - شمال - تحول - محیط - مهم ترین - تغییرات - کیلومتر - درخواست - کشورها - سازمان - ساختار

آخرین اخبار سرویس:
استخدام منشی و مسئول دفتر با بیمه و پاداش در شرکت آذین کارآفرین ساحل هرمز

ناتو درپی گسترده ترین استقرار نیرو در اروپا از زمان جنگ سرد

تحریم های جدید گروه 7 علیه صنایع دفاعی روسیه

ماجرای عجیب آوارگی سریلانکایی ها در ایران

قطر: مذاکرات هسته ای ایران در دوحه برگزار می شود

افت فشار آب در مناطقی از شهر بجنورد

کشته شدن یک نوجوان 15 ساله به ضرب گلوله در جنوب فرانسه

امیدواریم مقامات ترکیه متوجه تلاش برخی برای تخریب روابط باشند

پوتین سرانجام از روسیه می رود

همکاری روز افزون چین و روسیه اهمیت استراتژیکی برای منطقه دارد

ببینید| چرا مهاجران سریلانکایی به جای اروپا به ایران رسیدند؟

قطر: دور جدید مذاکرات هسته ای با ایران در دوحه برگزار می شود

خطیب زاده: مذاکرات هفته جاری برگزار می شود/ الکاظمی حامل پیامی از عربستان بود

طغیان رودخانه در ترکیه

توزیع نسخه عربی «عزیزتر از جان» در لبنان

ارسال 3 هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان

جنگ عراق علیه ایران و رازی که نویسنده کویتی آن را کشف کرد

آمریکا: تحریم طلای روسیه 19 میلیارد دلار به مسکو ضرر می زند

اولین سفر خارجی پوتین از زمان جنگ اوکراین

مسکو: آماده مذاکره با کی یف هستیم

تروییکای اروپا با آمریکا درباره صادرات نفت ایران گفت وگو می کند

آمریکا سامانه موشک های دوربرد به اوکراین می دهد

استخدام مدیر مالی پخش در یک شرکت معتبر در تهران

اعتراض به ثبت منطقه مجاور مسجدالاقصی به نام صهیونیست ها

یک منبع قطری برگزاری مذاکرات در دوحه را تایید کرد

بلاروس؛ جبهه جدید روسیه برای تهاجم به اوکراین

برگزاری نشست وزرای خارجه ترکیه، آذربایجان و قزاقستان درباره کریدور خزر

سیل ده ها هزار نفر را در چین فراری داد

دور جدید مذاکرات هسته ای ایران در قطر برگزار خواهد شد

پیام های سفر «اسماعیل هنیه» به لبنان

مقام قطری: دور جدید مذاکرات هسته ای ایران در قطر برگزار خواهد شد

استخدام کارمند آژانس هواپیمایی با حقوق ثابت و پورسانت در یوسف آباد

تهدیدهای رژیم صهیونیستی را برنمی تابیم/ نگران توسعه تروریسم از سمت افغانستان هستیم

تایمز اسراییل: اسراییل احتمالا با صادرات نفت ایران به سوریه و لبنان تحت نظارت آمریکا کنار بیاید

وزیر طالبان: تحریم های آمریکا وضعیت افغانستان را وخیم تر می کند

آخرین تحولات اوکراین | آمریکا زیان مسکو از تحریم طلا را 19 میلیارد دلار برآورد کرد

حمله به فرزند ملکه انگلیس برای دریافت پول از خاندان حاکم بر قطر

قطر: ازسرگیری مذاکرات هسته ای ایران در دوحه برگزار خواهد شد

ترکیه به تحریم ها علیه روسیه نمی پیوندد

سرلشکر باقری: مداخلات منطقه ای رژیم صهیونیستی را برنمی تابیم

اعدام با تزریق کشنده در آمریکا؛ ثبت 84 درصد موارد مرگ ناشی از ادم ریوی

ریزش استادیوم کشته گرفت | حادثه عجیب در استادیوم گاو بازی

موافقت ترکمنستان با ترانزیت کالا از مرز لطف آباد خراسان رضوی

هشدار سوییس نسبت به فروپاشی اتحادیه اروپا در پی تحریم گاز روسیه

رییس شورای اروپا: استفاده روسیه از غذا به عنوان سلاح جنگی، تنها دلیل بحران جهانی غذا است

آشنایی با جهان از دریچه تجربه جهانگردان در «سندباد»

واکنش سرلشکر باقری به عضویت رژیم صهیونیستی در سنتکام

پیام مهم آمریکا به ایران بر سر برجام | زمان و مکان مذاکرات اعلام شد

چگونه موساد زیر پای ترکیه و میت دام پهن می کند

آسیای مرکزی «جبهه دوم» غرب مقابل ائتلاف شرق

پیام های سفر «اسماعیل هنیه» به لبنان

کره شمالی آمریکا را به تلاش برای تشکیل ناتوی آسیایی متهم کرد

آمریکا به دنبال ایجاد یک ناتوی آسیایی است

اختلاف میان فرماندهان ارشد ارتش رژیم صهیونیستی درباره احیای برجام

مقام قطری: دور جدید مذاکرات هسته ای ایران در قطر برگزار خواهد شد

واکسن تطبیق یافته برای مقابله با زیرسویه های جدید اُمیکرون

تاکید شرکت اماراتی «دانه گاز» بر تداوم فعالیت خود در اقلیم کردستان عراق

منبع ایرانی: امیدواریم ترکیه متوجه تلاش برخی برای تخریب روابط باشد

حمله سایبری به شرکت فولاد خوزستان ناکام ماند

اختصاص 200 میلیارد دلار برای مقابله آمریکا با چین

برای اولین بار یک افسر اماراتی به دانشکده نظامی اسراییل پیوست

توییت وزارت امور خارجه به مناسبت هفته حقوق بشر آمریکایی

کولر صنعتی سلولزی

نمایشگاهی در آکسفورد به مناسبت صد سالگی کشف مقبره فرعون «توت عنخ آمون» + تصاویر

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه شد؛ خطیب زاده مشاور امیرعبداللهیان

منبع ایرانی به الجزیره: امیدواریم مقامات ترکیه متوجه تلاش برخی برای تخریب روابط باشند

امیرعبداللهیان: از بازگشایی سفارتخانه های ایران و عربستان در دو کشور حمایت می کنیم

چرا علیرغم حملات مکرر، امریکا به حفظ پایگاه التنف در جنوب شرق سوریه اصرار دارد؟

مزیت های اقتصادی عضویت ایران در سازمان شانگهای چیست؟

برنامه ریزی برای راهپیمایی میلیونی اربعین؛ جزییات ثبت نام زائران ایرانی/ چه کسانی امکان ثبت نام ندارند؟

روسیه: غرب تمام تلاش خود را برای ادامه درگیری در اوکراین انجام می دهد

روابط ایران و پاکستان رو به توسعه است

جایزه اسراییل برای مزدوران کهنه کار خود در جنگ لبنان

سرلشکر باقری: در برابر مداخلات منطقه ای رژیم صهیونیستی عکس العمل نشان می دهیم

عکس زن 360 ساله زنده در جنوب ایران!

توییت وزارت امور خارجه به مناسبت هفته حقوق بشر آمریکایی

پیشنهاد منع واردات طلا از روسیه در دست بررسی است

کوچ عشایر زاگرس نشین با قطار

تروییکای اروپا با آمریکا درباره صادرات نفت ایران گفت وگو می کنند

جزییات نشست خطیب زاده؛ از زمان و مکان مذاکرات رفع تحریم ها تا آمادگی عربستان برای گفتگوهای دیپلماتیک با ایران

جی-7 در جست و جوی انرژی/ جنگ اوکراین چگونه دستورکار قدرت های غربی را تغییر داد؟

بیانیه بارزانی درباره حملات راکتی به اقلیم کردستان عراق

رییس جمهور اسبق مولداوی: اعطای نامزدی اتحادیه اروپا به ما بخشی از بازی های غرب است

فرانسه: تروییکای اروپا و آمریکا درباره صادرات نفت ایران گفت وگو می کنند

یک برخورد ایجاد 2 دهانه | تصویر مورد عجیبی که در ماه به وجود آمده است

واکنش سردار باقری به حضور صهیونیستها در خلیج فارس

بحرین میزبان نشستی با حضور اسراییل و 4 کشور عربی

مرندی: اخذ تضمین و لغو تحریم ها از نظر «بورل» سیاسی است

طعنه روزنامه جمهوری اسلامی درباره گره برجام به آمریکا و پوتین

مأموریت بایدن به الکاظمی برای برقراری آرامش در روابط ایران و عربستان، پیش از اجلاس ریاض

اعزام به حج با لاتاری!/ انصراف حجاح خارجی راه را برای حجاج ایرانی باز می کند

سرلشکر باقری: در برابر مداخلات منطقه ای رژیم صهیونیستی واکنش نشان می دهیم

خطیب زاده: بررسی تحولات در سوریه و عراق از محور های گفتگوی امیرعبداللهیان با مقامات ترکیه خواهد بود

ویدئو| حواس پرتی بایدن در نشست گروه 7

مرندی: انتخاب قطر به عنوان محل مذاکرات از سوی ایران انجام شد

سخنگوی وزارت خارجه: دور جدید مذاکرات برجامی در روزهای آینده/ بورل حامل نظرات واشنگتن به تهران بود/ عربستان خواهان ارتقاء سطح مذاکرات شده

وزیر دفاع اسراییل نظر مساعد فرماندهان ارشد به احیای برجام را نپذیرفت

شیخ قاووق: ائتلاف سعودی و صهیونیست ها خنجر زدن به امت است

تأمین امنیت زائران اربعین در ایران و عراق

نخست وزیر ژاپن از تحریم های بیشتر علیه روسیه خبر داد

عضویت سوئد و فنلاند در ناتو منجر به تهاجم نظامی روسیه به این کشورها می شود؟/ اروپا در آستانه بحران و جنگی فراگیر است؟

عضویت سوئد و فنلاند در ناتو منجر به تهاجم نظامی روسیه به این کشورها می شود؟/ اروپا در آستانه بحران و جنگی فراگیر است؟